SAMMY DAVIS Jr. GELOOFT NIET IN ACTIES EN DEMONSTRATIES TEGEN RASSENDISCRIMINATIE lllSill BEVERWIJKER ONTWIERP REVOLUTIONAIRE MOTOR Wekelijks toegevoegd aan alle edities van en IJ muider Courant Aanvaarden Aan welke kant? Geluk De heer J. J. Rosier legt aan de hand van een model de werking van zijn roterende zuigerturbine uit. NA DE „vrije-zuiger"-motor van General Motors, de gasturbine van Rover en de Wankelmotor van N.S.U. dus thans een Nederlands ontwerp voor een geheel nieuw type motor. De heer Rosier heeft de zaken serieus aan gepakt. Frankrijk, Italië en Nederland hebben inmiddels octrooi verleend op zijn motor, terwijl naar West-Duits- land en Engeland een octrooi-aanvraag is verzonden. Maar de ontwerper be seft dat hij een lange weg voor de boeg heeft voordat de motor, die hij in zijn vrije tijd heeft ontworpen, op de proefbank kan worden gezet en in de eerste serie wagens kan worden gemonteerd. In het gesprek dat wij onlangs met hem voerden toonde hij zich echter een nuchter, reëel man. Tijdens het verkla ren van de vele werktekeningen die hij ons toonde, merkte hij op: „Dit alles is met halve uurtjes opgebouwd. Het zou leuk zijn als ik slaagde, maar als het op niets uitloopt berg ik alles op en vergeet ik het." DE MOTOR die tenslotte op het pa pier van de heer Rosier is ontstaan zou men het beste een vier-cilinder lucht- gekoelde roterende viertakt motor kun nen noemen. De naam die de ontwer per eraan geeft luidt roterende zuiger turbine met vier cilinders in vier ver schillende radiale vlakken. Omdat deze naam iets te lang is, werd het tenslotte roterende zuigerturbine „Promise". De motor bezit geen krukas, kleppen ontbreken en de aan- en afvoer van de gassen wordt geregeld door een rote rende gasschuif, die in het hart van het cilinderblok is aangebracht. De vier ci linders in de vier verschillende vlak ken en deze roterende gasschuif of ver- deelbuis vormen de interessantste on derdelen van deze zuigerturbine, waar aan het opmerkelijke is dat zowel het ZOALS DE MOTOR er thans op pa pier uitziet, is hij ontworpen met 'n cilin derinhoud van 985 cc. Boring en slag bedragen 76 en 54 mm. Bij het vervaar digen van een verdeelschuif voor een demonstratiemodel, kwam de heer Ro sier echter op het idee zijn motor een inhoud te geven van 1,7 liter, waarbij boring en slag dan 92 en 64 mm zouden bedragen. Bij vol toerental zou er een vermogen van ongeveer 170 pk worden ontwikkeld. De ontwerper schatte het gewicht van deze uitvoering met 1,7 liter inhoud op ongeveer vijftig kilo gram. Het zou volgens de heer Rosier mogelijk zijn het carterhuis, waarin ci linderblok en vliegwiel ronddraaien en waarmee de motor in het chassis kan worden bevestigd, van aluminium of kunsthars te vervaardigen. Het vlieg wiel zou eveneens van aluminium kun nen zijn. MET HET ONTWERP dat de Bever- wijkse bedrijfsleider op zijn tekeningen heeft staan heeft hij al eens bij Gene ral Motors aangeklopt. Niet om met veel bravour zijn teke ningen daar op tafel te leggen, maar om eenvoudig te vragen om de tech nische gegevens van een versnellings bak in een bepaalde seriewagen. Aan de hand daarvan zou hij voor zijn 1,7 liter roterende motor de juiste versnel lingsbak en overbrenging kunnen ont werpen. Hij heeft de toezegging gekre gen, dat hij de eerste de beste bak die in reparatie kwam zou mogen opmeten. En daar is nu voorlopig het wachten op. Maar de 53-jarige heer Rosier heeft inmiddels wel het nodige geduld gekre gen. Tien jaar geleden begon hij bij stukjes en beetjes aan zijn eerste ro terende tweetakt motor te tekenen en het ziet er niet naar uit, dat hij zijn te kenbord spoedig aan de kant zal schui ven. Roterende viertakt-turbine „Promise" wellicht de motor van „de toekomst" cilinderblok als het vliegwiel rondwen telen. IN HET RONDE cilinderblok zijn vier zuigers ontworpen die door middel van zuigerstangen met het vliegwiel te vens ventilator zijn verbonden. De cilinders zijn in groepen van twee te genover elkaar geplaatst met de open zijde naar buiten. De compressieruimte is dus naar het midden van het ronde cilinderblok gekeerd en ontvangt via heer Rosier „schoner" is. Na de ont steking dwingt de zuiger nu het cilin derblok tot een draaiende beweging, die door het vliegwiel wordt overgenomen.. Dit laatste is een interessant detail van deze motor. De zuiger maakt dus geen slag zoals bjj de benzinemotor die wjj kennen, maar blijft op zijn plaats. De energie die bij de ontbranding ont staat moet zich echter toch een uitweg De ontsteking is uitgewerkt en het cilinderblok is gedraaid. De stang die zuiger met vliegwiel verbindt is nu iets van positie veranderd. Zo verrichten de vier zuigers achter elkaar hun „arbeidsslagen". banen, en drijft dus het draaibare ci linderblok naar voren. Omdat de zuiger aan het vliegwiel is bevestigd trekt hij deze met zich mee. Een tekening van de roterende motor. Aan de voorzijde de aandrijving van de nevenas en die van de roterende ver- deelbuis of gasschuif. (Ontleend aan „De Autokampioen") De kracht die op deze manier ont staat wordt via het cilinderblok afge nomen. Op de holle tappen waarop dit blok draait worden kettingwielen aan gebracht, die middels een dubbele ket ting een nevenas aandrijven in een overbrengingsverhouding van 1:2. Via deze aandrijfas en via een versnellings bak wordt de energie naar de wielen gebracht. Tevens drijft deze as de gas schuif in het midden van het cilinder blok aan. DEZE GASSCHUIF of verdeelbuis die dus bij werking de helft van het aantal toeren van de motor maakt is een nadere beschouwing waard. Deze schuif bestaat uit een binnen- en bui tenbuis die in het midden door een verticaal schot worden gescheiden. De twee helften van de buis die aldus ont- staan, zorgen ieder voor toe- en afvoer van twee cilinders. Openingen in de wand van de buis die aan weerszij den een carburateur heeft vallen op gezette tijden samen met openingen in de compressieruimte boven de zuigers, waardoor de aan- en afvoer van gas sen mogelijk wordt. Mede om dit on derdeel van zijn motor beschermd te zien heeft de heer Rosier zijn octrooi aangevraagd. Een uiterst belangrijk punt voor deze motor van de toekomst is de juiste smering van deze verdeel buis, die aan grote hitte en wrijving zal bloot staan. ER ZIJN MEER onderdelen in deza ziugerturbine die van de hitte te lijden zullen hebben. Op de cilinders zijn gro te koelribben ontworpen om zoveel mo gelijk profijt te hebben van de friss» lucht die door de schoepen in het vlieg wiel worden aangezogen. De hoofdla- gering profiteert eveneens van deze luchtstroom. De heer Rosier heeft ove rigens rekening gehouden met de pro blemen van koeling en smering. Zijn tekeningen voorzien in een aantal olie kanalen en openingen voor luchtkoe- ling. Ook is voorzien in de bijzonder lastige opgave om de uitlaatgassen kwijt te raken. (Van onze medewerker voor automobilisme) WELLICHT ZULT U op de komende Rai-tentoonstel- ling voor personenauto's in Amsterdam een model van een tot nu toe onbekende motor tegenkomen. En misschien zult u in de buurt van dat model een vriendelijke man zien staan, die gaarne bereid zal zijn u het een en ander te vertellen over de werking van dat type motor. U hebt dan meteen kennis gemaakt met de heer J. J. Rosier, bedrijfsleider van een Bever- wijkse machinefabriek die in een eenvoudige teken kamer jaren heeft gewerkt aan de tekeningen van een roterende viertakt motor die hij tenslotte „Pro mise" besloot te noemen. „Promise": omdat hij vond dat zijn motor een zekere belofte voor de toekomst inhield. Zij-aanzicht van cilinderblok en vlieg wiel. In het midden de verdeelbuis, daar tegen aan één van de vier cilin ders die op het punt staat de „arbeids- slag" te beginnen. Duidelijk ziet men de bevestiging van zuiger aan het vliegwiel met de schoepen, die om het gehele cilinderblok heenloopt. de verdeelbuis het mengsel van lucht en benzine, of LPG, dat volgens de „VERSCHEIDENE negerorganisaties dringen er steeds weer op aan, dat ik meedoe met hun demonstraties maar hoe kan ik ageren tegen de blanken? Wijlen president Kennedy was mijn vriend en mijn vrouw is een blanke! Hoe kan ik klagen over Amerika? Ik heb zoveel geld en roem als ik me maar kan wensen en had ik dit kunnen bereiken in enig ander land ter wereld?" Dit zei ons Sammy Davis jr., een der grote showmen van de wereld, tijdens een inter view, dat we met hem hadden aan de oever van een meer in Nevada, Lake Tahoe, waar hij vaak verblijft in zijn vrije tijd. „Ik was in het Witte Huis uitgenodigd, kort voordat presi dent Kennedy werd vermoord', zo vertelde Sammy Davis jr. ons. „Ik was vroeg gekomen en terwijl de president mij door het Witte Huis rondleidde, praatten we wat. We wan delden en spraken als oude vrienden en kort voordat de andere gasten arriveerden, zei de president tegen me: „Sammy, het doet me veel plezier, dat je hebt willen komen. Mensen als jij maken de integratie van de negers zoveel gemakkelijker!" „Denkt u, dat de president me zo hartelijk zou hebben ontvangen als ik ook op straat was^ gaan liggen of had meegelopen in een demonstratietocht?" „IK BEN van oordeel, dat de aan vaarding van de negers zal komen op persoonlijke gronden. De mensen waar deren je om wat je bent. Je kunt de mensen niet dwingen sympathie voor je te voelen. Pressie en agitatie zullen het niet klaarspelen! Nu beweer ik niet, dat pressie hele maal verkeerd is. Zeker, dit heeft veel dingen voor mijn soortgenoten helpen bereiken maar op den duur zal het toch echte vriendschap moeten zijn die negers en blanken zal samenbrengen!" Sammy Davis vervolgde: „Geluk komt als de mensen geen snars meer geven om de huidskleur. Dat is een van de redenen, waarom ik met een Zweedse trouwde. Dat is ook, waarom ik van Engeland houd. De mensen daar stellen belang in je, niet in de huidskleur. In tegenstelling tot wat velen hebben be weerd, vergeet ik nooit dat ik een neger ben. Tenslotte zie ik mezelf iedere keer als ik me scheer in de spiegel en ik voel het rassenprobleem net zo goed als iedere andere neger!" OP HET TONEEL ervoer hij geen discriminatie. Minderwaardigheidsge voelens kreeg de jonge Sammy pas, toen hij in het leger was. En in die dagen sloeg hij terug. In een waslokaal werd hij door een blanke soldaat vastgepakt, die hem zei, achteraan in de rij te gaan staan: „Nikkers horen niet vooraan te staan!" schreeuwde hij uit. Sammy be antwoordde dit meteen door de man op zijn gezicht te slaan met zijn toilettas. Terwijl hij het bloed van zijn mond veegde, snauwde het slachtoffer: „Toch ben je een vuile nikker!" Sindsdien heeft Sammy vele van soortgelijke schimpscheuten gehoord, maar het spoort hem alleen maar aan nog meer zijn best te doen. „Ik merk, dat als ik werkelijk goed ben op de planken, zij hun vooroordeel vergeten!", zegt hij. „Natuurlijk kan ik ze niet over tuigen door ze in het gezicht te stompen!" Zijn herinnering aan de discriminatie in het leger verdween, toen Frank Sina tra hem aan zijn gezelschap verbond. Frank spoorde Sammy aan, deed hem in zichzelf geloven. Toen Sammy Davis eindelijk de top bereikte had hij veel te danken aan Frank Sinatra. Kon hij zich toen tegen Sinatra keren, alleen omdat hij blank is? Veel negerleiders hebben zich afge vraagd aan welke kant Davis precies staat. Ze hebben hem beschuldigd, dat hjj tot de joodse godsdienst overging alleen uit een oogpunt van publiciteit, dat hij trouwde met een blanke vrouw en dik bevriend is met Frank Sinatra en „The Clan" omdat hjj „anti-neger" zou zjjn. Al deze beschuldigingen wijst Sammy Davis resoluut van de hand. „Ik werd jood", zo zegt hij, „omdat het joodse geloof rechtvaardigheid voor iedereen leert. De neger heeft dezelfde problemen en doeleinden als de jood ze zijn beiden eeuwenlang onderdrukt!" Sammy, die op 8 december 1925 in New York is geboren, zegt, dat hij met May Britt is getrouwd, eenvoudig omdat hij verliefd op haar werd en zij op hem. En wat het samengaan met Sinatra's groep betreft, houdt hij vol, dat het al leen maar is vanwege de gezamenlijke belangen en talenten. („Als Nat Cole, Billy Eckstein en Billy Daniëls de zaak eens met me willen bepraten, zou ik ze graag ontvangen!"). Er is geen twijfel aan Sammy's talent. Velen beschouwen hem als de grootste showman ter wereld. Hij is imitator, zanger, danser, trompetist, comediant, acteur, drummer en zelfs pistool jong leur. Geen andere artiest is zo veelzijdig als hij! Dit stelt Sammy Davis in staat voor elk publiek op te treden. Hij gaf bijvoorbeeld in 1961 een voorstelling voor de Britse adel en twee dagen later stond hij voor de bewoners van de Folsom-gevangenis in Californië. „Ja, ik ben een succes", zegt hij. „Voor mij staan alle deuren open, die voor de gemiddelde neger gesloten zijn. Elke keer probeer ik een zo goed mogelijke indruk van „de neger" te geven. Als ik indruk op mijn publiek maak als ze mij waarderen zal dat alles gemakke lijker maken voor de volgende neger". Bovendien probeert Sammy Davis al tijd schouwburgdeuren te openen voor negers. „Veel negers kunnen geen werk vinden op het toneel. Ik tracht deze toe stand te veranderen door steeds negers met me mee te nemen. Sinds ik een ster ben, kan ik eisen stellen!" MISLUKKINGEN heeft Sammy Da ook gekend. Ze doen hem echter nie: meer zoveel als vroeger Hij vindt zijn ware geluk bij zijn Zweedse vrouw en hun twee kinderen. In 1963 adopteerden zij een negerkind als gezelschap voor hun dochtertje. Veel geluk wacht Sam my Davis ook in Engeland, waar hij een contract heeft met de BBC-televisie. Nog nooit tevoren had hij zoiets onder vonden als de reactie op zijn eerste BBC-show, die de tijd overschreed. Toen hij eindelijk van het scherm verdween werd de telefooncentrale van de studio overstroomd met klachten over het ab rupte slot van zijn show. Getroffen door de vriendschap en charme van de Brit ten is Davis van plan daar elk jaar minstens zes maanden te gaan wonen. „Wat ik echt graag zou willen", zei Sammy, „is optreden in een kleine schouwburg in Schotland. Later zou ik iets van Shakespeare kunnen proberen. Ik denk niet, dat de Engelsen er be zwaar tegen zullen hebben!"

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 13