Wereld kreeg ander aanzien Het geschonden gezicht van een tijdperk door Jacques Levij VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1964 ErbiS PAGINA DRIE Onbetekenend Verdwazing Verloren DE FATALE DATUM: 1 september 1939 EéN SEPTEMBER 1939, 's morgens om kwart voor vijf, gaat het oude Europa onder, voorgoed. De mensheid wordt gestort in een krijg die zijn weerga in de geschiedenis niet heeft. De strijdmacht van de Duitse dictator Adolf Hitler valt Polen binnen. De Tweede Wereldoorlog is begonnen. Een allen en alles vernietigend monster is losgebroken, de „totale oorlog". Het zaait dood en verderf, paniek en wan hoop. Het laat onvoorstelbare chaos en ontreddering achter. Deze oorlog zal bijna zes jaar duren. 57 landen worden erin betrokken. Meer dan honderd miljoen soldaten brengen zij op de been. Tussen de dertig en veertig miljoen mensen De NSB kreeg in 1935 acht percent van de stemmen van de Nederland se kiezers. De zwarthemden van ir. A. A. Mussert probeerden keer op keer „de straat te veroveren". Als de „leider" van de Nederlandse nazi's sprak waren er steeds vele „goede" Nederlanders die naar hem kwamen luisteren. Toen hij in janu ari 1935 in het Amsterdamse Con certgebouw sprak, was de zaal stampvol. De Duitsers gedroegen zich in Polen reeds als barbaren. Poolse patriotten werden zonder vorm van proces doodgeschoten. Het beest was los gebroken! HOE ZIET dat tijdperk eruit, dat zulke diepe littekens heeft achterge laten? Welke krachten hebben ge poogd de uitbarsting van waanzinnige haat en dolle begeerte naar macht te voorkomen? Welke krachten hebben ertoe gedreven? Wat is het gezicht van de jaren die deze oorlog vooraf gingen? Welk beeld heeft zich in onze geesten en in die van onze kin deren gegrift van die onmenselijke strijd, dat bloedvergieten, dat onpeil bare leed van al die naamlozen? 1 september 1939, 's morgens om kwart voor vijf, begon de Tweede Wereldoorlog. „Maar dat is niet het begin van het verhaal. Het is het begin van de mili taire worsteling en niet van het grote conflict. Men moet de voorafgaande geschiedenis kennen om te begrijpen waarom die inval in Polen („Eindelijk dan", verzuchtten vele tijdgenoten) de lawine in beweging bracht. Waar zullen we het verhaal be ginnen? Waar is het begin van de draad die op die fatale datum een onontwarbare kluwen is geworden? DAT VRAAGT mr. G. B. J. Hilterman in zijn inleidend overzicht tot het eer ste deel van Sesams „geschiedenis van de Tweede Wereldoorlog in foto's en documenten".*) De serie gaat twintig deeltjes omvatten. Zij is een Nederlandse bewerking van het materiaal dat H. A. Jacobsen en H. Dollinger bijeen gebracht voor de uitgave „Der zweite Weltkrieg". Elk deeltje in de Sesamreeks opent met een inleidend overzicht van mr. Hilterman. De boekjes tonen het geschonden ge zicht van ons eigen verleden waaruit het tumultueuze heden is voortgekomen. Zij geven als het ware het spiegelbeeld van een tijdperk dat wij niet van ons kun nen afschudden, dat wij niet ongedaan kunnen maken, al willen we dat nog zo graag Het eerste deeltje, dat de veelzeggen de titel „De voorgeschiedenis" draagt, confronteert ons met de mannen die er niet in zijn geslaagd na 1918 de vre de te winnen. Met de van haat vervulde Clemenceau, de ijdele Lloyd George, de tragische Wilson. Vele namen van hen die eens behoorden tot de machtigen van deze aarde, maar die in het licht van de geschiedenis onbetekenende figuren zijn geworden, staren ons van de foto's af aan. Aan deze mensen vertrouwde de mens heid de oplossing van de vraagstukken van oorlog en vrede, dood en leven, verdriet en leed, toe. Hoe duur heeft zij dat moeten betalen? Hoezeer heeft zij zich vergist? Tsjecho-Slowakije werd door zijn bondgenoten in de steek gelaten. Het Duitse leger overstroomde het land. De bevolking van Praag stak haar woede, afkeer en verdriet niet onder stoelen of banken toen de overwel digers de stad binnentrokken. Versailles, de bezetting van het Roer gebied, het Saargebied, Locarno, Stre- semann, Briand, het Kellogg-pact, Hin denburg, de Spaanse burgeroorlog, Mandsjoerijenamen van mijlpa len en mannen die staan op de trooste loze weg die het verleden verbindt met het heden en die in deze voortreffelijke foto-reportage tot nieuw leven worden gewekt. De selectie van het materiaal ver dient niets dan lof. Nergens is de tekst hoofdzaak. Het beeld overheerst voort- durend en krijgt door een sobere tekst en de rangschikking een groot indrin gend vermogen. Deze uitgave is een „prentenboek van onze tijd", vooral ook omdat in vele nog nimmer gepubliceerde foto's bij zondere nadruk wordt gelegd op het leed en de doodsangst van mensen die verloren hun weg proberen te zoeken in de chaos en de verschrikking die over hen is gekomen. Maar dit prentenboek laat ons ook de verdwazing zien van een volk dat alle gevoel voor verhoudingen heeft ver loren. Dat volk zag 1 september 1939 als „de grote dag". De veldtocht in Polen liep snel ten einde. De Duitse stoomwals en de mee dogenloosheid waarmee alle tegenstand werd gebroken, maakte korte metten met het zwakke Poolse leger. „De oorlog zou doorgaan. Waarom vinden in die oorlog de dood. Zeker dertig miljoen mannen, vrouwen en kinderen zullen hun leven lang de uiterlijke tekenen blijven dragen van de verschrikkingen die zij hebben doorgemaakt. In de zielen van ontelbare miljoenen laat het leed zijn onuitwisbaar merkteken achter. En toen, in 1945, het laatste schot was gevallen, had de wereld een ander aanzien gekregen. Waarden die eeuwenlang onaangetast waren gebleven, bestonden niet meer. Zij waren kapotgeschoten op de slagvelden, ver brijzeld in de concentratiekampen, tot rook en as vergaan in het puin van de gebombardeerde steden. Het wereld beeld van honderden miljoenen had zich volledig gewijzigd. digheden. Zij zagen over het hoofd dat zij een militair inferieure vijand had den overrompeld, die in het geheel niet op de moderne oorlog was voorbereid en zij vergaten ook dat de snelle af loop was bevorderd door het optreden van de Russen." Aldus de heer Hilterman in zijn inlei ding tot het tweede deel van de serie dat de oorlog in Oost- en Noord-Europa in beeld brengt. De diplomaten en politici waren er niet in geslaagd de vrede te behouden. Steeds opnieuw waren zij gecapituleerd voor de dreiging met geweld. Steeds opnieuw hadden zij geloof gehecht aan de mededeling van Hitier dat hij geen territoriale eisen meer had. Nog nadat Polen onder de voet was gelopen had den zij gedacht dat zij er in zouden slagen de oorlog te beperken. Eerst toen Noorwegen en Denemarken wa ren overweldigd, door de Duitse horden en het zonneklaar werd dat Hitier van pi an was Europa onder de Duitse laars te verpletteren, moesten zij het failliet van hun politiek erkennen. Toen was het voor de wereld te laat. Toen was het beest losgebroken. De vrede die zij zo angstvallig had den willen bewaren en terwille waar van zij steeds weer het recht met voeten hadden laten treden, was voor jaren verloren. In bloed, zweet en tranen ging een wereld tenonder wier politieke en geestelijke leiders niet in staat waren geweest te voldoen aan het verlangen van miljoenen naar een leven zonder vrees en gebrek. „Geschiedenis van de Tweede Wereld oorlog in foto's en documenten" Deel I ,,D» voorgeschiedenis", dl. II „De oorlog in Oost en Noord-Europa". Uitg. Bosch en Keuninf N.V. te Baarn. (Sesam-reeks). De meedogenloze Duitse aanval op Polen verdreef de burgerbevolking van huis en haard. Het begrip „dis placed persons" kreeg een lugubere betekenis. Neville Chamberlain, de Britse premier, reisde in 1938 naar De NSB had in Nederland jarenlang geageerd tegen de demo- München en verkwanselde er de vrijheid van Tsjecho- cratie. Het fascistische dagblad „Volk en Vaderland" kon Slowakije. Hij was nog blij ook met het resultaat van zijn straffeloos op de hoeken van de straten door de volgelingen onderhandelingen. Zijn land en de wereld zouden een ont- van Mussert te koop worden aangeboden, stellende rekening te betalen krijgen. ook niet? De eerste Blitzkrieg was een militair succes geworden. Met zeker heid is nimmer vastgesteld hoeveel Polen bij deze veldtocht het leven ver loren, maar het staat vast dat de Duit sers niet minder dan 694.000 krijgsge vangenen maakten en de Russen 217.000 De Duitsers verloren ruim 10.500 man en ruim 30.000 werden gewond, maar deze getallen werden niet verontrustend geacht. Zij werden zelfs met enige op luchting vernomen en waren geringer dan men had geraamd. Het militaire prestige van Adolf Hitler was door de ze veldtocht gestegen. Niemand herin nerde zich de woorden van de beroem de strateeg Von Moltke, die altijd had gewaarschuwd; „Alleen de leek ge looft, dat hij in het verloop van een veldtocht de consequente uitvoering moet zien van een van te voren vast gestelde en tot in alle bijzonderheden onder de loep genomen en tot aan het eind toe vastgehouden oorspronkelijke gedachte." De Duitsers vergaten die waarschuwing. Zij zagen over het hoofd dat de veldtocht niet in de eerste plaats was geslaagd door de invloed van het militaire genie Hitier, maar gelukt was door tal van andere gelukkige omstan-

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 15