Parijs is geen rem voor onze creativiteit" „Slechts 5% van Amerikaanse huwelijken is echt gelukkig" VARKENS-STAARTJES PRUIK Olympische mannequins Santa Monica-saus Psychiater op Londens congres: De volmaakte secretaresse Chemicaliën in textiel veroorzaken eczeem VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1964 Erbij Een maand na de Parijse wintercollec ties maakt Holland zich op voor de modepremières. Waarom zo laatHet handjevol ontwerpers, dat wij rijk zijn, maakt er geen geheim van: voor een deel putten zij hun inspiratie uit Parijse bron. In de week van de Parijse premiè res kijken ze op z'n minst één show aan. Voor Dick Holthaus was dat dit jaar Dior. Voor Ferry Offerman en Ernst Jan Beeuwkes uit Den Haag) Lanvin en Car din. Max Heymans hoeft, naar zijn zeggen, niets te zien, maar alleen maar de sfeer te proeven van een weekje Parijs. En Jean Louzac uit 't Haagje verklapt, dat hij - als hij een nieuwe das bij Cardin koopt - meteen ook een oogje waagt aan de nieuwe collectie. Natuur lijk gaat dat niet voor niets. De toegangs prijzen tot de shows zijn gepeperd. Ge middeld 2000,-. Daarvoor krijgt met achteraf dan nog wel een grondpatroon toegestuurd van een model, dat dan ge kopieerd mag worden. Voor de meesten is dit echter hun eer als ontwerper te na. Voor een buitenstaander klinkt dit alle maal misschien nogal wat dubieus en teleurstellend. Het is het minder dan het lijkt. De Parijse mode geeft nu eenmaal de toon aan. De vrouwen, die zich bij onze couturiers laten kleden, willen graag naar die laatste mode gekleed gaan. Of, zoals Holthaus zegt: „Ik kleed geen typisch Hollandse vrouw. Ik kleed mijn klanten zó, dat zij zich overal thuis voelen. In Parijs, Rome of New York". Zo'n week Parijs hoeft bepaald niet remmend te werken op de eigen creati viteit. Daarvan geven de collecties van Holthaus en Heymans zeker blijk. Trou wens vraagt een goede vertaling van de Parijse mode niet evenveel meester schap als het origineel? In onderstaande portretjes geven de ontwerpers al dan niet - de contouren aan van hun nieuwe winterplannen en wat zij denken van de Nederlandse mode. In een dansschool te Tokio lopen dag-in dag-uit 21 lieftal lige Japanse meisjes met een boek op het hoofd. De Oosterse schonen, die allemaal rond de 20 jaar zijn, moeten leren zich zo gracieus mogelijk voort te be wegen. Alom erkende meester van de Japanse danskunst, Kat- sura Hanayagi, is voortdurend bezig zijn aantrekkelijke leer lingen te onderwijzen. Deze meis jes zullen namelijk tijdens de Olympische Spelen voor de ogen van vele honderdduizenden, in- plaats van boeken, de medailles naar de ceremonieplaatsen moe ten dragen. (Van onze moderedactrice) Dick Holthaus (35), Van Baerle- straat 12, Amsterdam. 110 man personeel 6000 geregistreerde klanten Confectie voor Bijenkorf, Amster dam en Bonwit Teller, New York Eigen huis- en Mercedesbezitter Hobbie: binnenhuis-architectuur Hij geeft maandag zijn première. Als vanouds in zijn salon aan de Amster damse Van Baerlestraat. Op de plaats waar dan de gouden stoeltjes zullen staan, liggen nu nog tientallen rollen stof op elkaar gestapeld. Hij zegt: „Ik haal m'n stoffen overal vandaan. Uit Parijs, Berlijn, Londen. M'n collectie? Nee, daarover kan ik u niets zeggen. Die blijft tot het laatste moment ge heim. Ze was voor het grootste deel al af toen ik naar Parijs ging. Wat mij interesseert in die Parijse shows is niet de lijn, maar de coupe. Daarom neem ik ook altijd een coupeuse mee. Ik hoef ook altijd maar één collectie te zien. Dit jaar was dat Dior. Hoe meer je ziet, hoe moeilijker je het voor jezelf maakt. En Dior is heel goed. Hij wordt over de hele wereld gekopieerd. Bovendien ge bruikt hij rijke stoffen en bewerkingen. Dat is iets waar ik zelf ook erg van houd. Nee, die boerinnelijn, daaraan doe ik niet mee. Dat kunnen maar zo weinig vrouwen dragen. Toch kleed ik mijn klanten graag jong. Waarom moet een bejaarde vrouw er hier in Neder land altijd oud uit zien? De hele mode van de laatste jaren is toch jong. Denk! u, dat ik weieens stil sta bij mijn oude dalg? Welnee, ik denk nooit aan mor gen. Ik ben een mens, die nü leeft, die in zijn tijd staat. En die ook voor die tijd ontwerpt". Jan Jansen (22), Jonge Roeien- steeg 16, Amsterdam. Deze jonge schoenontwerper debu teert deze winter in de haute chaus- sure. Hij heeft namelijk een aantal schoentjes gemaakt bij de coliectie van Dick Holthaus. Helemaal geïnspireerd op Parijs zijn z'n dagschoentjes met laag hakje en vingertopneus, waarin gebreide kousen zullen worden gedra gen. Als materiaal gebruikte hij zwart of bruin leer en langharig suède. Zijn avondschoentjes hebben een vrij smal hakje en zijn van satijn. Het is seer wenselijk dat er een eti- ketteringssysteem wordt ingevoerd, waardoor de detailhandel en de consu ment gewaarschuwd worden voor de sa menstelling van de gebruikte textiel- veredelingsmiddelen. Dit is de mening van dr. K. E. Malten, lector in de ar- beidsdermatologie, geuit in een publi- katie getiteld „Textielveredelings- middelen als oorzaak van contactec zeem". In kleding, zo schrijft dr. Malten, wor den tegenwoordig veelal chemicaliën verwerkt ter veredeling van het klas sieke produkt. Hierdoor wordt onder meer verbetering van kleurechtheid en kreukherstellend of waterafstotend ver mogen verkregen. In de laatste jaren werden 66 patiënten met contacteczeem in onze polikliniek gezien. Bij 27 van hen hadden inderdaad de lapjes- proeven met textielstoffen een of meer positieve resultaten. In totaal werden 66 stoffen onderzocht. Hiervan verwek ten 34 een positieve reactie. Max Heymans (45), Nicolaas Wit- senstraat 16, Amsterdam. Ook hij bewaart een sfinxachtig zwijgen over zijn collectie, die 14 sep tember haar première beleeft. Vanach ter zijn donkere zonneglazen, zegt hij: „Ik kleed een hele kleine kring vrou wen. 't Is een te exclusieve collectie om er iets over los te laten. Ongeveer 35 modellen. Zoals ieder jaar breng ik een „hommage" aan Chanel. Gewoon, omdat ik wèg ben van die prachtige tweed- paikjes, die zij maakt. Voor de rest. ik ben zoals altijd in Parijs geweest, maar ik zie nooit één show. Ja, in de week van de collecties. Maar ik heb genoeg aan de sfeer op straat. Daar doe ik al voldoende inspiratie op. De Pa rij se vrouw heeft van nature heel veel chic. Of ik me in leven kan houden met de haute couture? Ik kan er mee rond komen. Maar voor de confectie zou ik niet kunnen werken. Niet omdat ik het beneden m'n stand vind, maar omdat het me te veel zou zijn. Ik heb m'n handen al vol aan de couture. Ik zou er niets meer bij kunnen doen". (fijne puddingsaus) Voor vier personen. Benodigdheden: 1 eetlepel boter, 1 eet lepel bloem, V, kopje suiker, l/« kopje melk, het geel van een ei, 1 banaan, 1 snuifje zout, Vi kopje zoete room. De boter zacht kloppen. De bloem en de suiker er doorheen roeren. De gekookte, koude melk met het eigeel vermengen en toevoegen. Het mengsel ongeveer drie minuten laten koken op een zachte vlam. Hierna af laten koelen. Dan de banaan en de stijf geklopte room er doorheen roeren. LONDEN. Een recent onderzoek heeft aangetoond, dat vier van de tien vrouwen met iemand anders zouden trouwen als ze de mogelijkheid daartoe hadden. Drie op de tien echtgenoten zouden hetzelfde doen. Dit heeft de Amerikaanse prof. Norman Brill van de California-universiteit verklaard tijdens een lezing voor het eerste congres voor sociale psychiatrie, dat onlangs in Londen werd gehouden. Er waren nog meer sombere geluiden te horen op dit congres. In een andere lezing schilderde de Engelse psychiater dr. Gerald Tewfik een huiveringwek kend beeld van de moderne welvaartsmaatschappij, zoals geheel West-Europa en Amerika die sinds een aantal jaren kennen. Sprekend over de symptomen van deze „zieke samenleving" zei hij: „Ge weld en sexuele overprikkeling vullen onze boeken, films en t.v.-schermen; gezinnen vallen uiteen, de mensen ver liezen sexueel de grond onder hun voe ten en zien geen enkel doel meer voor de toekomst". De gegevens van prof. Brill konden als een bewijs dienen voor deze visie. „In Amerika wordt geschat, dat niet meer dan ongeveer 5 percent van de huwelijken werkelijk gelukkig is. de rest varieert van betrekkelijk goed tot allerellendigst", zei hij. Prof. Brill gaf het volgende „recept" voor een gelukkig huwelijk: „De vrouw die van haar man verwacht dat hij een rots van betrouwbaarheid, zekerheid en geduld is en tegelijk een impulsieve, altijd voor een pretje te vinden Don Juan, moet rekenen op een teleurstel ling". „De man die meent dat zijn vrouw tegelijk een uitstekende minnares, kookster en vrouw van de wereld moet zijn enerzijds intelligent, onafhanke lijk en betrouwbaar, anderzijds hulpe loos en steun bij hem zoekend loopt eveneens kans op een boze verrassing". De Engelse dr. Tewfik zei in zijn re de: „De mensheid heeft een verschrik kelijke prijs betaald voor de zogenaam de weldaden van de vooruitgang. Wij lijden aan een psychologische ziekte, die zich uit in sociale geïsoleerdheid, materiële en persoonlijke onvoldaan heid, het gevoel dat ons leven en wij als individu volkomen zinloos zijn. Wij geven meer uit aan defensie of bewa pening dan aan het bouwen van huizen, meer aan tabak en drank dan aan ge zondheidszorg en scholenbouw. In dit land werd vorig jaar 1 miljard pond (10 miljard gulden) vergokt. Het leven moet inderdaad wel erg leeg zijn". Ferry Offerman (59), Van Baerle straat 110, Amsterdam. 9000 geregistreerde klanten Werkt ook voor de confectie Klanten: o.m. mevrouw Stikker, Zijlstra, Teddy Scholten Heeft buitenhuis in Vinkeveen (met onder meer een Degas), een Dodge en een jacht. Hobbie: jade- en ivoor-verzameling Ferry Offertnan met Duits accent en zonnebril gaat deze winter de pre mière is op 21 september veel nerts en tweeds gebruiken. Ook hij heeft Parijs gezien. Maar hij is er niet onder ste boven van. „Deze mode komt helemaal tege moet aan de zucht om jong te blijven van tegenwoordig. Bovendien heeft de Parijse modewereld geen leider meer. Zoals bijvoorbeeld Dior indertijd. Die man maakte de mode. Daar zat de hele wereld op te wachten. Maar nu ont werpt iedereen maar zo'n beetje voor zichzelf. Goed, nu roepen ze dus weer over die André Courrèges. Misschien wordt dat de man van de toekomst. Maar wat hij maakt vind ik geen haute couture. Dat is goed voor de sportieve en wat mannelijke vrouw, 't Is tegen woordig net de omgekeerde wereld. De mannen draigen lang haar en de vrouwen lange broeken. Je ziet het ver schil niet meer. Trouwens ik heb een commercieel bedrijf. Ik wil me niet aan dit soort experimenten wagen. Ik heb twee patronen: een van Lanvin en een van Cardin. Van Lanvin heb ik het model van die rok, die eindigt in een tulpenbol. Ik gebruik de patronen alleen als basis. Als een soort uitgangs punt. Niet om ze letterlijk te kopiëren. Of ik er iets kwaads in zie in dat naar Parijs gaan? Nee, waarom? De hele wereld inspireert zich toch in Parijs. Ik herinner me, dat ik jaren geleden met Capucci samen bij Dior zat. Dat is nu zelf een grote ontwerper geworden. Maar die schaamde zich er toch ook niet voor". 2 Ernst Jan Beeuwkes (32), Noord einde 62 b, Den Haag. Hij is de benjamin onder de vader landse couturiers. In Den Haag heeft hij zich een goede reputatie opgebouwd. Onder zijn klanten telt hij verschillen de diplomatenvrouwen en dames van het Hof, maar ook actrices als Fia Carelsen en Georgette Hagedoorn. Een ander publiek dus dan in Amsterdam. Betekent dat ook een andere mode? „Ja", zegt hij. „In Amsterdam durft het publiek meer. Daar kun je gewaag dere dingen doen. Den Haag is behou dender. Ze houden hier van eenvoud, niet van excentriciteit. De chic moet spreken uit de materialen. Daarom ge bruik ik rijke stoffen, die allemaal uit Parijs komen en heel exclusief bont. Wat ik in Parijs enorm vond, dat waren die mantels, die van binnen gevoerd waren met bont. Op die manier loop je er heerlijk warm bij zonder dat ja iemand de ogen uitsteekt. In mijn col lectie (première 16 september) ga ik veel tweeds brengen en veel bont, maar dat doe ik ieder seizoen eigenlijk al. Iets nieuws zijn m'n lange broeken. Daar zou ik dan wel graag de beper king „alleen voor binnenshuis" bij willen maken. Ik maak ze van tweed en brokaat, 't Is een elegante gast- vrouwen-dradht". Ernst Jan Beeuwkes kent de Parijse mode niet alleen van de shows. Ook zijn opleiding als mode ontwerper kreeg hij in Parijs aan d« Chambre Syndicale de la Couture Pari- sienne. Later werkte hij als hoeden- ontwerper bij een Parijse modiste. Dat was de springplank naar de Hollandse mode. De laatste grit op het gebied van de haarmode komt uit Italic en bestaat uit een pruik van raffia. De pruik wordt in allerlei kleuren en stijlen vervaardigd. Op dit plaatje een varkens-staartjespruik voor de tieners. Een vooraanstaand Brits zaken- j man zette uiteen welke eigen- schappen een volmaakte secre- taresse moet bezitten. Hij noemde: - 1. De evenwichtigheid van Mar- 8 lene Dietrich (die 62 jaar oud 8 is en grootmoeder, maar die S nog volle theaterzalen trekt 8 over de hele wereld). 2. De charme van prinses Gracia (die 34 jaar is en dié 8 jaar geleden haar filmcarrière op- 8 gaf om prins Rainier van Mo- naco te trouwen). 3. De kennis van mevr. Vijaya -. Pandit (die 63 jaar oud is, 8 zuster van wijlen president g Nehroe en gewezen presi dente van de Assemblee van de Verenigde Naties). 4. De vastberadenheid van He len Keiler (die 84 jaar oud is en die, hoewel blind en doof, hear leven heeft gewijd aan de zorg voor gehandicapte kinderen). 5. Het uithoudingsvermogen van Barbara Moore (die 60 jaar oud is en die als een van haar 8 atletische prestaties, in 1960 g de meer dan 300 mijl tussen San Francisco en New York in 85 dagen aflegde). Zeer indrukwekkend allemaal, maar zou een vrouw die al deze eigenschappen bezit nog tevreden zijn met een baantje als secre taresse? ooocx9oooooooooOOoooooooooodoooooooocxdoocx50Cxxxxxx)ooo Jean Louzac (35), Van Lugtenburg- straat 7, Voorburg. Hij toont het laatst zijn collectie: in de eerste week van oktober. Waarom „Mijn meeste klanten (Amerikaansen en ambassademensen) zijn in september nog op vakantie. Bovendien sta ik hele maal los van mijn collega's in de mode. Balencialga en Givenchy tonen ook altijd heel laat. Dat geeft het iets exclusiefs. Bij mij komt ook beslist niet iedere journaliste binnen. Ik heb geen behoefte aan veel publiciteit. Dat heb ik namelijk niet nodig. Ik heb m'n eigen klantenkring. Nee, ik ben niet naar Parijs geweest. Ik moet er nog wel naar toe, maar mijn collectie is dit jaar geïnspireerd op Spanje. Ik ben dol op vlammende kleuren: knalrood en Broektailleur en diep gedecolleteerde cocktailjapon waarin b.h. van mousseline. ingetogen zwart. Dat wil niet zeggen, dat ik gewoon aan Parijs voorbij ga. Ik breng bijvoorbeeld de broek-tailleur zoals Heim die heeft gelanceerd. En als bijzonderheid het laagste decolleté, dat ik ooit heb getoond. Tot aan de navel. De buste blijft bij mij wel bedekt", maar ik gebruik b.h.'s van vleeskleurige mousseline, 't Lijkt dus net bloot, maar 't is 't nèt niet

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 17