Driemanschap in Zuid-Vietnam zal voorlopig bewind in handen nemen HET WEER In natuurreservaat Campina honderd hectare afgebrand Jm Makarios weigert Turken op Cyprus aflossingen Groot verenigingsgebouw voor Velsen-noord Strijd in Kongo wordt heviger Spectaculaire brand bij IJmuider vishallen m TELSTAR II - M.V.V. II HAZENBERG Khanh blijft gehandhaafd om steun van VS te behouden Buitenwijken van Boxtel bedreigd Burgerwacht contra liftprostitutie in Arnhem Demonstraties in Ankara tegen Amerikanen Anti-REM-wet op 16 september in de Kamer? Schaak vanavond mee! Nederland gaat honkbaltitel in Milaan verdedigen Twaalfhonderd viskisten verteerd Nieuwe woningen in Oud-IJmuiden in recordtijd Voor modieuze dames- en teenerkleding m* ruw1 LEDEREN SCHOOLTASSEN NAPPA- EN SUÈDE JASJES aparte stijl lage prijzen Nog koeler Aan het strand modehuis BER110 EN TE IlHSEH Of U LATEN STAAN VAgN 15 ME! TOT 5 SEPTEMBER TiSSEN 10.00 m 24.00 UUR Het woord is aan Biennale in Venetië begonnen pagina 21 Waterwerken in West-Java pagina 4 In de krant van heden: v-r WILMS FLOET ZATERDAGMIDDAG 14.30 UUR Sportpark Schoonenberg Grote Bitterkoeken VAN BREUKELEN Verhoog het genot van uw vakantie of uw weekenduitstapje 49e JAARGANG NUMMER 249 Kantoor: Lange Nieuwsbraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef adra. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V EL S EN - IJ M UI DEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING VP*' 28 AUGUSTUS 1964 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post f 11,—. - Losse nummers, afgehaald aan ons bureau. 20 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden; J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V-, Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van der Mije SAIGON (Reuter en AP). - In Zuid- Vietnam heeft de militaire raad een driemanschap ingesteld, dat de regering over het land in handen zal nemen. Dit triumviraat bestaat uit de generaals Duong Van Minh, Nguyen Khanh de ex-president en Tran Thien Kiem. De raad heeft verder besloten zichzelf te ontbinden. De leden van deze raad zul len terugkeren naar hun militaire posten. Vandaag heeft Nguyen Khanh gezegd, dat de militaire revolutionaire raad het ontslag van Khanh als president en pre mier niet heeft aanvaard. De bestaande voorlopige regering zal aanblijven en heeft tot taak binnen twee maanden een nationaal congres bijeen te roepen om een nieuw staatshoofd te kiezen en een tijdelijke nationale vergadering in het leven te roepen. Uit goedingelichte kring is vernomen dat generaal Khiem de wens had te kennen ge geven president te worden met generaal Minh als eerste-minister. Voorts zouden de Amerikanen geen steun hebben willen ver lenen aan een besuur, waarin generaal Khanh niet was vertegenwoordigd. Toen echter donderdag betogingen uit braken ten gunste van generaal Khanh zouden de generaals Khiem en Minh er in toegestemd hebben met Khanh samen te werken teneinde de Amerikaanse hulp niet verloren te doen gaan. De bekendmaking van de vorming van het driemanschap volgde kort na een be toging van katholieken buiten het hoofd- De godsdienstrelletjes tussen boed dhisten en katholieken in Zuid-Viet nam hebben vele mensen het leven gekost of gewond en heel wat mate riële schade veroorzaakt. Een jonge demonstrant, bebloed en gewond aan het hoofd, draagt een portret van de omgebrachte katholieke president Ngo Dinh Diem. Hij heeft het uit de woning van een katholieke land genoot meegenomen. (Telefoto) Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAA! (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met plaatselijk een bui. Zwakke tot matige wind, draaiend naar westelijke richtingen. Enige ver dere daling van temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee Morgen droog en vrij zonnig bij een zwakke wind tussen zuidwest en west. Temperatuur 19 tot 21 graden. Zeewater 18 graden. Vooruitzichten: Vrij stabiel met zon nige perioden. kwartier, waar de militaire raad vergader de. Militairen openden het vuur op de me nigte. Tenminste vier mensen werden ge dood en verscheidenen gewond, 's Middags was de rust in Saigon teruggekeerd. In de straten van Saigon speelden zich gisteren bloedige tonelen af. Minstens zes mensen werden gedood en velen gewond bij gevechten tussen rooms-katholieken en boeddhistische studenten. Donderdagavond demonstreerden nog duizenden personen in het centrum van Saigon en bij het hoofdkwartier van de generale staf. Troepenversterkingen pa trouilleerden door de stadswijken om on geregeldheden de kop in te drukken. De rooms-katholieke demonstratie bij het hoofdkwartier van de generale staf ont stond nadat berichten de ronde gingen doen dat generaal Khanh, die begin deze week onder boeddhistische druk aftrad, geheel uit zijn macht zou zijn ontzet. Ongeveer 3.000 mensen, velen gewapend met messen, ijzeren staven, flessen en bijlen, droegen leuzen die generaal Khanh steunden. Zij keerden zich tegen generaal Duong Van Minh, die door bepaalde boeddhistische groeperingen weer als staatshoofd wordt gewenst. Volgens geruchten die in Saigon de ronde doen, zou het district Hue, in Midden-Viet- nam, zichzelf tot autonoom gebied hebben verklaard. President van dit gebied zou z(jn professor Le Khac Quoeyen, deken van de medische faculteit. Gen. Cronjéstraat 48 Bij een temperatuur van 35 graden in de schaduw heeft een legertje van bijna duizend brandweerlieden, soldaten en be hulpzame burgers donderdagmiddag een felle strijd geleverd tegen een vlammen zee, die over een front van bijna tien ki lometer het natuurreservaat de Campina tussen de Brabantse plaatsen Oisterwijk i Haaren bedreigde. Urenlang dreigde het vuur, aangewak kerd door een stevige zuid-zuidoosten wind door te breken naar de buitenwijken van het stadje Boxtel. Tegen zes uur ruim vijf uur na het uitbreken van de grootste brand uit de geschiedenis van de al va ker getroffen Campina konden de land bouwers in de Roond, de landbouwwijk van Boxtel, verlicht ademhalen. Het vuur, dat waarschijnlijk is ontstaan door een achteloos weggegooid sigarette- peukje, had toen echter naar schatting honderd van de elfhonderd hectare natuur schoon verwoest. De brandweren van Oisterwijk, Tilburg en Boxtel, de bedrijfsbrandweer van de Oisterwijkse koninklijke lederfabriek, en kele honderden militairen uit de leger plaats Oirschot en uit Tilburg en honder den burgers vakantiegangers zowel als bezorgde Brabanders hebben met bij na bovenmenselijke krachtinspanning het laaiende vuur weten te bedwingen. De Campina is een bos-, heide- en ven- nengebied, dat zich uitstrekt tussen de gemeenten Oisterwijk, Oirschot en Boxtel. Het sluit aan op het bekende Oisterwijkse vennengebied. Reeds in 1924 kocht de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten in Neder land een deel van de Campina aan. In de loop van de afgelopen veertig jaar deed De bewoners van de Arnhemse Hertog straat en Karei van Gelrestraat zijn voor eigen rechter gaan spelen. Zij hebben een burgerwacht geformeerd, die sinds enkele dagen met kracht optreedt tegen de pros titutie. Overdag is het verkeer in deze stra ten nihil, maar bij het vallen van de duis ternis rijdt de ene auto achter de ande re. De chauffeurs zijn dan op zoek naar gezelschap, dat na betaling aan bepaalde verlangens wil voldoen. Tot diep in de nacht worden de omwonenden door het frequente verkeer uit de slaap gehouden, In het verleden heeft de Arnhemse poli tie maatregelen tegen de liftprostitutie ge nomen, maar deze bleken onvoldoende. Nu hebben de Karei van Gelres en de hertogen het heft zelf in handen genomen. Zij zijn met gasbuizen, gummiknuppels, bloembak ken en dergelijke gaan posten. Wanneer een personenwagen naderde ging een groot aantal jongemannen op straat zitten en bewerkte een andere groep het dak van de wagen met vuisten, gasbuizen of stokken. Natuurmonumenten steeds meer aanko pen, totdat tenslotte een aaneengesloten gebied van ruim elfhonderd ha was ver kregen. Het reservaat behoort tot de mooi ste van Nederland. De Campina en het riviertje de Beerse hebben een bijzondere vegetatie. In plantensociologisch opzicht behoort het tot de belangrijkste natuur gebieden van ons land. Anny Wothe: Het noodlot van de mens is het ge volg van zijn daden. Kent u deze borden aan het Scheve- ningse strand? Zij wekken de lach lust op, vindt u ook niet? Zij ont lenen hun bestaansrecht nog aan een stokoude Haagse politieverordening waarbij het alleen is toegestaan in zee te baden bij de twee badinrich tingen. Langs het overblijvende strand mag men alleen pootje baden. De bezoekers trekken zich tijdens de tropische warmte weinig aan van de borden, getuige deze foto. NICOSIA (Reuter en A.P.) De Cyprische regering heeft Turkije meegedeeld dat zij niet zal instemmen met de normale half jaarlijkse aflossing van 250 Turkse mili tairen. Het Turkse contingent op Cyprus is ongeveer 650 man sterk. Deze aflos sing zou normaal maandag aanstaande moeten geschieden. In Britse kringen op het eiland wordt dit „een zeer ernstige ontwikkeling" genoemd. De Cyprische re gering baseert het besluit op de opzeg ging door Cyprus van de overeenkomsten van Zürich, waarin de status van Cyprus werd geregeld. Turkije heeft bij deze overeenkomst het recht gekregen om 650 militairen op het eiland te legeren. Grie kenland mag 950 man stationeren. De Turkse regering heeft destijds ge weigerd de Cyprische opzegging te aan vaarden. Zij verklaarde dat elke aanval op het Turkse contingent zou worden be schouwd als een aanval op Turkije zelf. Van Westerse diplomatieke zijde werd in Nicosia verklaard dat de Amerikaanse regering zware druk in Ankara uitoefent om te voorkomen dat Turkije de aflossing tóch, (met geweld) laat uitvoeren. Britse diplomaten zijn bezig deze zaak met de regering-Makarios te behandelen. In Nicosia is vernomen, dat de Turkse eerste-minister, generaal Inönü, als gevolg van de geladen stemming in het Turkse leger in een moeilijke positie verkeert. Bovendien zijn de 250 militairen die moe ten worden afgelost, dienstplichtigen. Als zij langer onder de wapenen worden ge houden zou dit in een speciale wet door de Turkse volksvertegenwoordiging moeten worden goedgekeurd. Turkije zou van plan zijn om de aflossing, volgende week des noods onder dekking van vloot- en lucht macht te doen geschieden. Gisteravond is in Ankara de eerste de monstratie tegen de Cyprus-politiek van Washington gehouden. Duizend mensen riepen „yankee go home". Op spandoeken stond „Amerika, speel niet met onze trots" en „Wij zijn voor dollars niet te koop". De politie voorkwam dat men de Amerikaanse ambassade bereikte. Ern stige incidenten hebben zich niet voorge daan. In Turkse persberichten wordt Amerika ervan beschuldigd druk uit te oefenen op de regering van premier Ismet Inönü om een Amerikaans voorstel te aanvaarden als oplossing van het probleem Cyprus. Oe Thant heeft gisteren in New York afzonderlijk met de Griekse en de Turkse vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties beraadslaagd over het aflossingsgeschil. Een V.N.-woordvoerder heeft gezegd dat Oe Thant, door persoonlijke bemiddeling, alles in het werk stelt om een dreigende militaire botsing te voorkomen. Westerse diplomaten in New York woor- spellen dat er volgende week een bijeen komst van de Veiligheidsraad zal worden gehouden, als de toestand op Cyprus slechter blijft worden. Turkije heeft gisteren in een nota aan de Verenigde Naties geprotesteerd tegen het voortduren van de blokkade tegen de Turken op Cyprus. De toevoer van wa ter, levensmiddelen en brandstof wordt de Turken op het gehele eiland onmogelijk gemaakt. Volgens de nota verslechtert de toestand snel. In de haven van Famagusta liggen de voorraden te bederven, terwijl de Turkse Cyprioten honger lijden. Turkije zal een spoedzitting van de Veiligheids raad eisen als de „illegale blokkade" door de Grieks-Cyprische regering niet snel wordt beëindigd. Als de gemeenteraad van Velsen ak koord gaat met een desbetreffend voor stel van Burgemeester en Wethouders zal Velsen-Noord een groot algemeen verenigingsgebouw krijgen, omvattende drie zalen voor respectievelijk drie honderdvijftig, honderd en vijftig per sonen alsmede een groot gymnastiek lokaal. Het college wil hiervoor een ter rein van 3.220 vierkante meter gratis ter beschikking stellen. Het verenigingsgebouw zou dan ko men op het terrein aan de Grote Hout- of Koningsweg, tussen de Gildenlaan en de Wenckebachstraat. Hoogovens in IJmuiden is bereid om aan de gemeente een bedrag te schenken ten behoeve van de bouw en de inrichting van het ge bouw. Het gymnastieklokaal zal geheel voor rekening van Hoogovens komen. Hoogovens heeft eveneens toegezegd de zaalruimten, indien beschikbaar, tegen vergoeding te zullen huren bij voorkomen de gelegenheden, maar het gymnastiek lokaal zou in de eerste plaats voor het personeel van Hoogovens open moeten van Hoogovens open moeten zijn; ook de burgerij zou van dit gymnastieklokaal ge bruik kunnen maken. De eigendom en het beheer van het ge bouw zullen in handen worden gelegd van een stichting. De gedachte om hierbij de stichting Cultureel Centrum te IJmuiden in te schakelen, is nog in overweging. De exploitatiekosten worden geraamd op 50.700, de huuropbrengst op tienduizend gulden, zodat het nadelig saldo 40.700 zou bedragen. Na de totstandkoming van het gebouw zal de gemeente de exploita tie van de vergaderzalen aan de Smidt van Gelderstraat en Van Diepenstraat, alsmede van de jeugdlokaliteiten aan de Wijkerstraatweg kunnen beëindigen. Hier mede wordt een besparing van ruim acht tien mille bereikt. De bijzondere Tweede Kamercommissie, die de openbare behandeling van de „Anti- REM-wet voorbereidt, zal zich dinsdag 8 september beraden over de Memorie van Antwoord en de nota van wijzigingen die de ministers van Justitie en van Buiten landse Zaken aan de Kamer hebben gezon den. Het is niet uitgesloten, dat op die da tum meteen het eindverslag wordt uitge bracht, maar de kans is groter dat de com missie eerst nog enkele punten wil bespre ken met de beide bewindslieden. Er zal naar worden gestreefd een eventueel mon deling overleg nog diezelfde week te doen plaatshebben. Als deze opzet slaagt, zal de Kamer het wetsontwerp op woensdag 16 en donderdag 17 september in het open baar behandelen. De schaakwedstrijd LEZERS IJMUI DER COURANT-SCHAAKCLUB KIJK UIT wordt vanavond om 8 uur gehou den in het wjjkgebouw van de Beth- Iehemkerk aan de Radarstraat 5 in IJ muiden. Mocht u om één of andere oorzaak hebben verzuimd u voor deze jaarlijkse strijd aan te melden, dan kunt u zich nog voor aanvang van de wedstrijd opgeven aan de speelzaal. Er zal dan nog naar een passende tegen stander worden gezocht om u een ge zellige avond ontspanning te bieden Maar komt u dan vooral tijdig. Kosten zijn er niet aan verbonden. Er wordt u een consumptie aangeboden en u maakt kans op een prijs als herinnering aan deze traditionele ontmoeting. i Wij wensen onze schakende lezers veel successen, maar bovenal een pret tige ontspanningsavond toe! LEOPOLDSTAD (AFP) De troepen van het Kongolese leger bij Albertstad ont moeten „een zeer sterke tegenstand" van de opstandelingen. Dat heeft de Kongolese opperbevelhebber, generaal Moboetoe, in Leopoldstad verklaard. Hij zei dat de luchtmacht herhaaldelijk stellingen van de opstandelingen had aangevallen. Het schijnt dat het Kongolese leger nog niet het grootste deel van Albertstad in han den heeft zoals premier Tsjombe heeft be weerd. Voorts deelde generaal Moboetoe mee, dat regeringstroepen oprukken naar Kin- doe in de provincie Kivoe. Van een offen sief kon zijns inziens nog niet worden ge sproken. De Amerikaanse ambassade heeft mee gedeeld, dat radio-Stanleystad woensdag avond heeft omgeroepen dat „de revolu tionaire regering" in die stad is ontbon den wegens „onbekwaamheid en verrader lijke activiteit". De leden van dit bewind die beschuldigd worden van „willekeur" hebben huisarrest gekregen. Weerrapporten I, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Beeldverhalen 2, 23 Uit het binnenland 2, 20 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws3, 4, 20 Robin Hood 4 Sport4, 11 Medische verzorging 5 In de Vishal en op zee6 Uit stad en omgeving5, 6, 7 Beurs 9 Economisch nieuws9 Scheepsberichten 9 Radio en t.v21 Uitgaan in Haarlem21 Kunst 2,1 Feuilleton 23 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's waarin opgenomen „Erbif Morgen begint in Milaan het toernooi om de Europese honkbaltitel. Nederland is de laatste jaren oppermachtig met Italië steeds als tweede land. De Nederlandse formatie krijgt het in Milaan zeer moeilijk tegen de Italianen. Onze honkbalmedewerker Henk Knol bevindt zich in Milaan om het toer nooi te verslaan. Uitgebreide voorbeschou wingen van zijn hand treft men aan op de sportpagina van dit blad. Een felle brand, die de hemel boven het complex vishallen in IJmuiden rood kleur de, heeft gisteravond tussen negen en tien uur twaalfhonderd lege viskisten vernie tigd en enkele honderden andere onbruik baar gemaakt. De brand is waarschijnlijk ontstaan door met vuur spelende kinderen. De kisten waren van de Vem, die ze had opgeslagen bij de visbrug bij het kantoor van het staatsvissershavenbedrijf. De scha de bedraagt ongeveer vijftienhonderd gul den. De Velser brandweer was spoedig ter plaatse, maar toen waren er al enkele honderden kisten vernietigd door het vuur: het hout was kurkdroog en visvet dat ln de (gebruikte) kisten was achtergebleven, verhoogde in niet geringe mate de brand baarheid. Toch slaagde de brandweer er in om meer dan de helft van de enorme kisten- berg te redden. De brandweerlieden had den er een moeilijk karwei aan: het zie dende vuur had zich diep in de kistenberg ingevreten, terwijl een verstikkende rook het blussen bemoeilijkte. Boven de bran dende houtberg leverden omhoogvliegende vonken een schitterend schouwspel op, dat honderden belangstellenden trok. De brandweer is nog geruime tijd met nablussen doende geweest, nadat de vuur zee tot het verleden behoorde. Advertentie KENNEMERLAAN 65 - 69 Hedenmorgen te tien uur ging bij de I nieuwbouw in Oud-IJmuiden de vlag in I top: van een in aanbouw zijnd complex van twee blokken met elk 27 woningen op het terrein Breesaapstraat-Bloemstraat werd door de bouwvakkers het hoogste punt bereikt. Deze bouw werd op 10 april van dit jaar in uitvoering genomen en kwam dus in recordtijd op het „hoogste niveau". Met de uitvoering van deze woningblok ken is het bouwbedrijf „Twaalf Provinciën n.v." te Velsen belast. ONZE SPECIALITEIT per stuk 22 cent Alléén a.s. zaterdag 5 voor 95 cent le KLAS BANKETBAKKERU LAGERSSTRAAT 13 - achter de De Noostraat Telefoon 5362 handig verpakt lang ver? SPRITSEN RONDO'S BOTERRONDJES PORTU GEZEN WEEKENDKOEKE> PINDAKOEKEN m m m heerlijk

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1