Voor de passagiersvaart op Amsterdam heeft het einde nu geslagen Oranje" is maandag terug van laatste SMN-cruise ELEZERSSC Kodak van duivenboden n.v. Onderonsjes in Asten Brief voor koning Lodewijk Napoleon Hoogleraren in de collegebanken N.S.-tentoonsteliing Van stroom tot stroom VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1964 20 Nak o niertje HET GROOTSTE RACEPROGRAMMA VAN HET JAAR NU ZONDAG OP ZANDVOORT EUROPESE KAMPIOE1SSCHA PPETS AUTOCOUREURS Amersfoorts meisje al meer dan een maand spoorloos Erbij-horen KENNERS KOPEN FILMS Verkeer Stuif-stuif Hulde Randweg Onafhankelijk Overweg merkkarpetten Advertentie (Van onze speciale verslaggever) SOUTHAMPTON. - Dag „Oranje": in deze sfeer stappen wij hier morgei aan boord het vlaggeschip van Amster dam. om het laatste traject van zijn rond-de-wereld-trip mee te varen. Het wordt tevens de laatste etappe van de laatste reis onder Nederlandse vlag. Maandagmorgen zal het schip nog een maal het Noordzeekanaal opvaren en afmeren aan de kade van de stoomvaart maatschappij „Nederland". Over enkele dagen zal de bemanning zijn afgemon sterd. De volgende stap is het wijzigen van de naam „Oranje" in „Angelino Lauro en het hijsen van de Italiaanse vlag. Nooit was een afscheid van een schip zo triest als thans. Het is namelijk een drie dubbel afscheid: de „Oranje" is verkocht aan een Italiaanse rederij, de Amsterdam se haven verliest zijn vlaegeschip en het meest triest er wordt een defini tieve streep gezet onder de passagiers vaart op Amsterdam, die eens zo'n gou den tijd heeft gekend. Als Nederland zondagavond rond de t.v. toestellen zit geschaard en zich amuseert met „Alles draait om moeder" zullen er gens in de Noordzee directieleden van de maatschappij Nederland en een aantal van hun relaties zich verzamelen in de equa- torbar op het lounge-dek en zal kapitein W. F. J. Moerzer Bruyns het glas ophef fen op de toekomst van zijn schip, waarop hijzelf geen invloed meer kan uitoefenen. Een toekomst, die hopelijk voorspoediger zal zijn dan die, waarmee de „Johan van Oldenbarnevelt" twee jaar geleden de „Nederland" verliet. Onder de naam „La- konia" is deze oud-Indiëvaarder verleden jaar vergaan in de buurt van de Azoren. Reeds kort na de oprichting van S.M.N. in 1870 werd duidelijk, dat „de verdienste uit het grootluik moet komen". Met ande re woorden: passagiersvaart alleen is geen zeer lucratieve zaak. Er kwamen vracht schepen in de vaart, die een zeer belang rijke rol in de exploitatie gingen spelen. Het groeiende belang van het vrachtvervoer heeft nu zijn hoogtepunt bereikt: de „Ne derland" is afgezien van de zeer com fortabele passagiersaccommodatie op de meeste van haar vrachtschepen geen passagiersrederij meer. Op die toekomst van vrachtrederij, stevig verankerd in een hechte samenwerking met de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd (beide maatschap- 8 ij en hebben de helft van hun vloot on- ergebracht in de n.v. Nedlloyd-lijnen) zdl ongetwijfeld eveneens het glas worden geheven. Prins Hendrik De Stoomvaart Maatschappij „Neder land" is overigens in mei 1870 opgericht met het uitsluitende doel om passagiers te vervoeren. Daarmee werden de plannen verwezenlijkt van Jan Boissevain, die door de opening van het Suezkanaal (1869) gro te mogelijkheden zag in een stoomvaart verbinding tussen Amsterdam en Batavia. Handel en publiek reageerden aanvanke lijk zeer lauw op de plannen van koop- I man Boissevain. Het was prins Hendrik, de broer van koning Willem III, die met I het intekenen van een aanzienlijk bedrag het voorbeeld gaf. De start van de mij. „Nederland" ver- liep niet vlot. In de eerste jaren volgde te- genslag op tegenslag: brand aan boord. I stranding, gebroken schroefas, verloren schroef. Bij het 25-jarig bestaan echter kon worden vastgesteld, dat het bedrijf een stevige basis had gekregen. De maildienst op Nederlands Indië (pas sagiers en post) was 'toen nog de belang rijkste pijler van de S.M.N. De frequentie was allengs opgevoerd tot een tiendaagse dienst. In 1892 had een inkrimping plaats tot een veertiendaagse dienst, die daar door met de veertiendaagse passagiers- dienst van de Rotterdamse Lloyd een we kelijkse scheepvaartlijn tussen Nederland en Indië mogelijk maakte. In 1895 bestond de S.M.N.-vloot uit niet minder dan zestien mailschepen en geen enkel vrachtschip. Een kwart eeuw later waren er negen mailschepen (zij het van veel grotere afmeting), maar er waren in middels 43 vrachtschepen. De grote malaise van 1929, die de we reldscheepvaart ernstig schokte, heeft ook de S.MN. niet onberoerd gelaten. Het pas sagiersvervoer tussen Europa en Indië liep tot bijna de helft terug, de diensten werden ingekrompen en vele schepen wer den opgelegd. Zonder crisis zou er om de twee a drie jaren een passagiersschip zijn gebouwd ter vernieuwing van de vloot. In 1934, toen er sinds 1927 geen nieuw bouw had plaatsgevonden, klopte de „Ne derland" bij de regering aan. De directie meende dat er zonder overheidssteun geen nieuw passagiersschip op stapel kon wor den gezet, te meer daar de luchtvaart als een concurrerende macht begon op te tre den. De regering legde het verzoek naast zich neer. Toch werd enkele jaren later de „Oran je" geboren. In 1937 werd de Nederland- sche Scheepsbouw Maatschappij opdracht gegeven tot de bouw van een drieschroefs motorschip van tweehonderd meter leng te, een tonnage van twintigduizend brt., een passagiersaccommodatie van duizend personen en een bemanning van 450 kop pen. De tewaterlating in 1939 verliep niet vlot. Van vele zijden werd ook kritiek ge uit vanwege de bolle buik, die het schok ken op zee tot een vloeiende beweging moest maken. Maar toch verscheen de komst van de „Oranje" in alle kranten van de wereld. Gelukkig gevaren De „Oranje" heeft altijd gelukkig ge varen. Jawel, ook al is er van de toe komstdromen van de mij. „Nederland" weinig terechtgekomen. Het schip begon vrijwel onmiddellijk aan een bewogen loopbaan. De eerste Indiëreis in 1939 werd met het oog op de oorlog tussen Duitsland en Engeland via Kaap de Goede Hoop gemaakt. Als eindhaven moest Lissabon worden gekozen, vanwaar kleinere schepen een pendeldienst naar Amsterdam onderhielden. Eind 1939 moest het trotse schip echter in Soerabaja wor den opgelegd. Twee jaar later kwam het opnieuw in de vaart, nu als hospitaalschip in welke hoedanigheid het door de Neder landse regering aan Australië en Nieuw- Zeeland werd overgedragen. Het interieur, nog gloednieuw, werd uitgebroken en in een ziekenhuis veranderd. Tijdens de oorlog zijn 32.461 zieken en gewonden met de „Oranje" vervoerd. Het schip legde in dienst van de geallieerden een afstand af, die gelijk is aan achttien maal de omtrek van de aarde. Ook na de oorlog heeft de „Oranje" nog als hos pitaalschip gevaren. Het maakte een aan tal reizen tussen Indonesië en Europa om zieke en zwakke repatrianten naar hun vaderland te brengen. Tenslotte kwam de tijd, dat het weer in de oude staat van passagiersschip moest worden teruggebracht. Het werd tevens 'n modernisering, want de indeling van 1939 was alweer verouderd. De grootste ver bouwing had plaats in 1958. toen hoofddek, loungedek en bovendek naar achteren werden verlengd en de vroegere midden veranda in een airconditioned bioscoop zaal werd veranderd. Ook is toen een twee de zwembad gebouwd. De „Oranje" was weer gereed om de taak op te nemen, waarvoor het schip in 1939 werd bestemd. Rond de wereld Maar nauwelijks was de „Oranje" weer in de vaart op de vertrouwde route tus sen Amsterdam en Tandjong-Priok of de politieke verwikkelingen in Indonesië maakten het duidelijk, dat de bakens moesten worden verzet. Het eindpunt werd nu Australië, waarbij zolang mogelijk Priok en Belawan werden aangelopen om repatriërende Nederlanders op te pikken. In 1960 begint de S.M.N. met rond-de- wereld-reizen en korte cruises. De bezet tingsgraad was bevredigend, maar er kwa- De „Oranje", Amsterdams laatste passagiersschip, was in 1939 met 22 mijl per uur het snelste motor passagiersschip ter wereld. Het schip heeft dit record tot op de dag van vandaag weten te behouden, al liep de snelheid terug tot 21'lt mijl. Het maakte een heen-en-weer reis naar Indonesië in 63 dagen tegenover 84 dagen bij andere mailschepen. men steeds meer factoren, die de exploita tie bedreigden: het steeds grotere aan deel, dat de luchtvaart door tariefsverla ging in het emigrantenverkeer heeft ge kregen de revaluatie van de gulden, de stijgende lonen en de steeds hogere an dere uitgaven. Van grote invloed op de be slissing de „Oranje" te verkopen is ook de concurrentie van de Britse en vooral de Griekse en Italiaanse rederijen geweest. De Italiaanse reder Lauro is nu eige naar geworden van de „Oranje" en de „Willem Ru.vs", die straks „Angelina Lau ro" en „Achille Lauro" komen te heten. De schepen zullen drastisch worden ver bouwd en zullen daarna op vrijwel de zelfde rond-de-wereld-diensten worden ingezet als voorheen. Alleen zullen door het opvoeren van het aantal passagiers service en comfort worden verlaagd. De passagiers zullen trouwens voornamelijk Italiaanse emigranten zijn. die bereid zijn met minder service genoegen te nemen. Zeven grote passagiersschepen van de Stoomvaart Maatschappij „Nederland" hebben sinds 1930 ondanks crisis en oor log aan de glorie van de Amsterdamse passagiersvaart bijgedragen. Het waren: M.S. „J. P. Coen", 11.140 ton, 412 passa giers; S.S. „Johan de Witt", 10.474 ton, 353 passagiers: M.S. „P. C. Hooft", 14.728 ton, 580 passagiers; M.S. „Chr. Huygens", 16.286 ton. 572 passagiers; M.S. „Johan' van Oldenbarnevelt'19.428 ton, 701 pas sagiers- M.S. „Marnix van St. Aldegonde" 19.355 ton. 699 passagiers; MS. „Oranje", 20.016, 687 passagiers. De „J. P. Coen" is op 14 mei 1940 tus sen de pieren van IJmuiden tot zinken ge bracht. De „Johan de Wit" werd in 1948 verkocht en is gesloopt. De „P. C. Hooft" ging in november 1932 ten onder tijdens een spectaculaire brand in de Amsterdam se haven. De „Chr. Huygens" liep in au gustus 1945 nabij Vlissingen op een mijn en zonk en ook de „Marnix van St. Alde gonde" ging als gevolg van de oorlog ver loren (gebombardeerd in november 1943). De „Johan van Oldenbarnevelt" werd in 1963 aan een Griekse rederij verkocht en verging als gevolg van een scheepsbrand in de Atlantische Oceaan. De „Oranje" is tenslotte verkocht aan de Italiaanse reder Lauro. Met spectaculaire toerwagen-wedstrijden, een spannend Gran Tourismo duel en een adembenemend startveld van FORMULE renwagens. 120 auto's: van Ford Cortina tot Cooper F-III, 5 races, dus 5 daverende starts. Internationale cracks Ben Pon (NL) Warwick Banks (GB) Jackie Stewart (GB) David van Lennep (NL) Eric Offenstadt (FR) Gusta Karlsson (S) Allan Forster (GB) Björn Rothstein (S) Rob Slotemaker (NL) Hubert Hahne (D) Jackie Ickx (B) Hans Koster (NL) Pat Ferguson (GB) Horst Eiteneuer (D) Freek Dudok van Heel (NL) Hans Maasland (NL) AANVANG RACES 1 UUR Henk van Zalinge (NL) Sir John Whitmore (GB) Boo Johansson (S) Pico Troberg (S) Ed Swart (NL) Dick Protheroe (GB) Graham Warner (GB) Elisabeth Jones (GB) Prijzen 2.50 (binnenterrein) tot 10. - (eretribune) Minister Toxopeus van Binnenlandse Za ken heeft thans geantwoord op vragen van het Tweede Kamerlid de heer J. H. Scheps (P.v.d.A.) over de gemeentelijke verhoudingen in Asten (N.B.). De minis ter zegt dat het in die gemeente wel voor komt. dat een zevental raadsleden over een of meer punten van de agenda vóór de raadsvergadering onderling een bespreking houden. De wethouders zijn een enkele keer daarbij aanwezig geweest. Er kan echter niet worden geezgd dat de raad van de gemeente Asten de openbare beraadsla ging tot een onderlinge bespreking buiten de raadszaal heeft later verworden. Het is de minister ook niet gebleken, dat bij de benoeming van de gemeentesecretaris of bij de voorbereiding daarvan onregelma tigheden zijn voorgekomen. De verwikke lingen in de gemeente Asten vinden voor namelijk hun oorzaak in de politieke ver houdingen in de gemeenteraad. De politie in Amersfoort heeft de opspo ring verzocht van de 17-jarige Josephina Johanna Sybilla Maria Bernards, die sinds 22 juli spoorloos is verdwenen. Zij is ongeveer 1.70 m. lang, heeft een flink postuur, een bleke gelaatskleur en opval lend lichtblond hoog opgekamd haar. Zij droeg een lichtblauw vest, een blauwrood geruite rok en een driekwart imitatie-le ren jas. De laatste kapitein van de „Oranje", W. F. J Moerzer Bruyns. Ook zijn vader en grootvader hebben als ge zagvoerder op passagiersschepen van de Stoomvaart Maatschappij „Neder land" gevaren. Kapitein Moerzer Bruyns is een kenner van zeevogels en walvissen. Advertentie De PTT ontving dezer dagen via Enge land een brief, waarvan het (in het Engels gestelde) adres luidde: Paleis van Lodewijk Bonaparte, Utrecht, Holland. Dat adres leverde geen moeilijkheden op, want in Utrecht weet men wel, dat koning Lodewijk Napoleon tot 1808 in het „paleis" Wittevrouwenstraat 11 heeft gewoond, het pand waarin nu de universiteitsbibliotheek is gehuisvest. Dus werd de brief daar be zorgd. De afzender bleek te zijn een zekere heer C. Henderson in Taipeh op het Chi nese eiland Formosa, voor wie de tijd blijk baar anderhalve eeuw is blijven stilstaan. Hij biedt namelijk in zijn brief koning Lodewijk Napoleon thee, citroenolie, bam boegordijnen, zijde en andere Chinese ar tikelen te koop aan. Omdat de geadres seerde inmiddels is overleden heeft men bij de universiteitsbibliotheek de brief een plaatsje gegeven in de afdeling curiosa. Helemaal vertrouwen doet men de zaak niet, want het is nog onduidelijk hoe het komt dat de brief in het Engelse plaatsje Guilford (Surrey) is afgestempeld Bij de viering van „125 Jaar spoorwegen in Nederland" denken we onwillekeurig terug aan de achter ons liggende tijd van trekschuit en diligence, welke zo treffend wordt weergegeven op de foto in het pocketboekje op blz. 30—31. Dit boekje werd aan alle personeelsleden en gepen sioneerde medewerkers gegeven, met een voor deze oude medewerkers ingesloten briefje, met een verzekering van de tegenwoordige directie, welke luidde: „Het zij een hernieuwde verzekering onzerzijds dat u er bij hoort!" De gepensioneerden hebben deze geste van de tegenwoordige directie op hoge prijs gesteld. Doch nadien wisten de vakorganisaties middels de per soneelraad, de directie te bewegen, aan de actief dienenden een gratificatie toe te kennen Dat de vakorganisaties hierbij niet voor de gepensioneerden zijn opge komen is begrijpelijk, hoewel ook zij nog gepensioneerden als leden hebben. Maar dat de directie zo spoedig haar boven geciteerde toezegging aan de gepensio neerden is vergeten, valt niet te begrijpen! Deze mensen, die onder veel moeilijker omstandigheden en vooral zwaardere lichamelijke arbeid het hunne hebben bij- gedragen tot wat nu de trots van iedere Nederlander is, mogen alsnog verwachten, dat zij er ook nü bij horen. L. A. v. d. MEULEN, voorzitter afd. Haarlem B. v. Gep. Sp. en Tr.pers. Als IJmuidenaar, vaak in Haarlem rijdend,, verwondert het mij steeds dat het viadukt Verspronckweg als druk knoop punt niet wordt gesaneerd door het water in het midden te dempen en de rijbanen te verbreden, vooral ook voor het gemak en de veiligheid van fietsers aldaar. Het stuk stinkend water onder dit viadukt dient nergens toe. Met een korte duiker is men klaar. Als men ziet hoe het verkeer zich daar nu doorwringt, komt men tot de con clusie dat Haarlem hard een verkeers- ingenieur nodig heeft, die de „rotte plek ken" snel uitsnijdt. H. SPRUIJT, Veisen. Naschrift: Haarlem heeft, behalve veel rotte plekken op verkeersgebied, ook een verkeersingenieur. Red. Veel kinderen in Haarlem zijn naar de „Stuif" geweest. Zo ook de mijne. Ze waren laaiend enthousiast. Als ze de keus kregen gingen ze iedere dag en ze werden heus niet gestuurd. Hulde aan iedereen die dit mogelijk maakte. Uit de berichten in de pers hebben we wel kunnen opmaken dat dit werk veel voorbereiding en veel geld vraagt. Toevallig ben ik achter het giro nummer van de Stuif gekomen. U snapt het al, laten wij ons ook van de goede kant zien en stort een bijdrage op giro 556661 t.n.v. „Jeugdvakantie Haarlem". mevr. E. DE VRIES-HOEDEMAEKER Tot voor kort wist ik dat er ergens een Ned. Rode Kruis is, het was mij ook be kend dat er van jaar tot jaar voor werd gecollecteerd om geld bij elkaar te krijgen, zodat het Rode Kruis zijn werk kan voort zetten. En zoals misschien vele Nederlanders heb ik echt niet geweten wat het Rode Kruis nu allemaal doet, buiten het „hulp bieden bij rampen en ongelukken". Tot voor enkele weken wist ik van het Rode Kruis weinig af, maar nu heb ik aan den lijve ondervonden, wat een verrukke lijk werk het doet met het prachtige schip .Henri Dunant", namelijk zieken een va kantieweek geven. Ik ben heel heel dankbaar dat ik als ja renlang zieke een week met de „Henri Dunant" heb mogen meemaken, 't was in één woord geweldig. Hartelijk dank aan dokters, verplegers en verpleegsters, de koks, de kapitein en allen die aan deze zieken op zo toegewijde wijze een onvergetelijke week hebben ge geven. Graag wil ik twee namen noemen, waar mee ik zeker niet alle anderen te kort wil doen. In het bijzonder hartelijk dank aan de organisatoren en mej. Bonen die op on opvallende wijze zo'n heerlijk stukje diefist aan de naasten volbrengen. Ook een woord van dank aan kapitein Drost van het Leger des Heils, voor zijn hartelijke en ernstige woorden, waarbij de humor niet ontbrak. Het geld, dat u die dit leest aan het Rode Kruis geeft, is goed besteed. MEVR. VAN AMERSFOORT, Haarlem. In deze rubriek worden eenmaal per week brieven opgenomen, die met uit drukkelijk verzoek tot publikatie aan de redactie worden toegezonden; voorwaar den tot publikatie zijn: Het onderwerp dient van genoegzaam algemeen belang te zijn en uit het oog punt van dat algemeen belang te zijn beschouwd. De inzender moet de brief met zijn volle naam en adres ondertekenen en instemmen met de vermelding van zijn naam en woonplaats. (Dus geen pseudo niem of initialen). De brief moet gesteld zijn in behoorlijk Nederlands en in begrijpelijke, beknopte vorm. De redactie behoudt zich het recht vooi de brief ter publikatie te bekorten op niet essentiële punten, of opneming te weigeren. Opneming van een bepaalde brief be tekent allerminst, dat de redactie het eens is met daarin vervatte meningen of argumenten. Het geknoei aan de Randweg bewesten Haarlem gaat maar door, met een geld- verkwisting die ten hemel schreit. Een goed, op de toekomst gebaseerd plan had indertijd goedkoop en efficiënt al die narigheden ondervangen. Hetzelfde geldt voor de kruising Kleverlaan-Randweg. De moeilijkste stadskruising van Nederland! Getuige het aantal botsingen, die trouwens iedereen heeft voorspeld toen men aan de aanleg begon. Ongelijkvloers zal nu de enige oplossing zijn. Driekwart duurder dan vier jaar geleden! Stoplichten Orion- wge-Delftlaan. Aanleg nu gaande. Straks weer wegverleggingen als de rijbaan wordt verdubbeld. Aanleg oversteekplaatsen heeft intussen ook al narigheden veroor zaakt. Waarom doet men toch niet alles in één keer goed en met enig inzicht in de toekomstige eisen? De Randweg werd in dertijd een „lokale" weg genoemd. Zoals hij nu worden zal is het de drukste omweg voor doorgaand verkeer in heel Noord- Holland. Dat zou inhouden, dat men nu drastisch doorgaat met vervolmaking en dus alle drukke kruisingen ongelijk vloers maakt. Ongeluk of ongelijk, dat is de leuze van het heden. Zou het niet moge lijk zijn de autoriteiten daarvan te over tuigen? C. LAMMERS, Haarlem. Naschrift: Neen. Red. Het volk van Vietnam wil blijkbaar iets anders dan wat de Amerikanen en Russen willen. Het wil niet vechten tegen land genoten, maar wel met elkaar tegen bui tenlandse doctrines. Zou het niet verstan diger zijn wanneer West en Oost eens gin gen praten over een „handen af" van weerskanten? Als ik mij niet vergis, is Vietnam een onafhankelijk land. a. Jagers, santpoort, Naschrift: U vergist u niet, maar dat zou heel begrijpelijk zijn. Red. Ik houd niet van lange brieven. Daarom kort en krachtig deze vraag: Wanneer wordt nu eindelijk de drukke overweg Pijlslaan verdubbeld? Zeven jaar geleden stelde ik deze vraag ook. Ik zal haar over zeven jaar opnieuw stellen. J. VISSER, Haarlem. Naschrift: En u zult dan wellicht op nieuw hetzelfde antwoord krijgen: zodra gemeente en N.S. tot een akkoord over de kosten zullen komen. Red. De IJmuider pier, die nog in handen is van niet-winstmakende eigenaars, is gratis toegankelijk. Daar ziet men echter op drukke dagen geen trossen vertierzoekers, die zich komen ontspannen in de zeewind. Ik zou zeggen: wie persé naar Schevenin- gen wil om via de pier ergens aan een elektrisch trekkastje te trekken of een kwartje in een jukebox te stoppen, moet daar maar financieel voor bloeden. De Nederlandse regering heeft, waar dat maar mogelijk was, ijverig meegedaan aan de prijsverhogingen. Spoorwegen, PTT-tarieven, perronkaarten, enz. En dan voor dingen die de mensen niet kunnen ontberen. Laat die pierprijs maar stijgen, de trekkasttrekkers komen toch wel. Ze kunnen hun geld niet kwijt op nuttiger manieren. M. DE VEER, Haarlem. In de nieuwe technische hogeschool in Drienerlo (Twente) heeft deze week on der meer een veertigtal hoogleraren les gekregen. Het wetenschappelijk korps van de hogeschool heeft daar deelgenomen aan een driedaagse cursus. Deze curus, die onder leiding stond van de hoogleraar in de sociale pedagogiek, prof. dr. B. C. J. Lievegoed, werd nodig geacht omdat de onderwijstaak op Driener lo in allerlei opzichten afwijkt van het ge bruikelijke patroon. De cursus omvatte on der meer inleidingen over didactische en methodische vraagstukken en praktischs oefeningen in het geven van werkcolleges en het leiden van discussies en studiebege leiding. Advertentie de grootste collectie o.a. kroon - brink - campman desso en ve|e andere ziet onze etalages kruisstraat 22 - ged. o. gracht 108 -110 „Van stoom tot stroom" heet de ten toonstelling, die door de jubilerende Ne derlandse Spoorwegen volgende maand in Utrecht wordt gehouden. De expositie geeft een overzicht van de ontwikkeling van ds spoorwegen in de afgelopen 125 jaar. Speciale aandacht wordt besteed aan de electrificatie van het spoorwegnet, de mo derne beveiligingsmethoden en de ontwik keling van het reizigers- en goederenver voer. De tentoonstelling die 1 september wordt geopend, duurt tot 27 september. lijdens de tentoonstelling wordt een filmpje vertoond waarin een indruk wordt gegeven van het spoorwegverkeer in Ne derland gedurende de periode na de twee de wereldoorlog. Voorts is het werk te zien van elf Nederlandse kunstschilders, die hun visie hebben gegeven op het jubilerende bedrijf. Op een terrein naast de tentoon stelling krijgen de bezoekers een inzicht in het onderhoudswerk, dat bij de spoorwe gen wordt verricht. Zij zullen daar op een bijzondere manier actief bij worden be trokken. ft

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 20