Van het wegenbouwmateriaal staat een derde werkeloos AGE I KRAMMETJE FOK mmm POLLE, PELLI EN P1NGO Ir Prof. Van Rooy overleden Kort en bondig Ir. H. D. Prins: „Wegenproduktie kan sterk worden vergroof9 KNMV houdt pleidooi voor vangrails Kantoorbediende verduisterde 57.000,- Bevrijding van het Zuiden wordt in Heeze herdacht Grote schade door brand in strokartonfabriek Wettelijke regeling voor veiligheid in zwembaden „Het eten in Tilfourgse Kazerne is goeu Verdere afkoeling v. DUSVENB0BEN N.Y. VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1964 Haarlem V elsen-lJ muiden Beverwijk ermh - Minister De Jong: si Sa De Nederlandse wegenbouwers zullen niet de minste moeite hebben met het opvoeren van hun produktie. Integen deel, zij zullen, indien de overheid meer aandacht besteedt aan de wegenbouw, ook het noodgedwongen ongebmikte materieel kunnen inzitten. Dit thans overbodige materieel vormt een derde van het totaal. Op dit ogenblik, zo ver klaarde de voorzitter van de Nederlandse vereniging van wegenbouwers vrijdag tijdens de algemene vergadering in het Scheveningse Kurhaus, staat voor hon derd miljoen aan materieel werkeloos. Advertentie Uibgab reide SPU6KAART onb. KIPETEN yó.'° HILLEGOM dagelijks DIMER.en SOIREE. DANSANTE res:O2S20.ï317 Zesduizend arbeiders, die aan nieuwe wegen zouden kunnen werken, worden be zig gehouden met improduktief werk. Dit alles is volgens ir. H. D. Prins een gevolg van de geringe opdrachten van de enige klant: de overheid. De vereniging van wegenbouwers is dan ook voorstander van een „wegenfonds", waaruit aanleg en onderhoud van wegen worden gefinancierd. Met een dergelijk fonds, zoals onlangs door de Nederlandse wegverkeers- en vervoersfederatie „Cen traal overleg" aan de minister is voorge steld, is continuïteit gewaarborgd in de uit gaven voor de wegen. Voor de wegenbou wers betekent dit: de mogelijkheid de pro- duktiecapaciteit aan te passen aan de vraag. Tot nu toe vertoonden de bedragen, die jaarlijks voor de wegen worden uitgetrok ken, grote verschillen. Daarvan voelt het gemechanisserde wegenbouwbedrijf zich het slachtoffer. Het had zich op basis van ambitieuze overheidsplannen op een gro tere produktie ingesteld. Wegenraad Behalve een wegenfonds achten de we genbouwers ook een wegenraad noodzake lijk. Deze zou erop moeten toezien dat het beschikbare geld wordt besteed voor ver- Openluchttheater Bloemendaal, zaterdag 20.15 u.: Nationale ballet o.l.v. Sonia Gaskell. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14 en 20 u.: „Cleopatra", 14 j. Frans Hals, 14, 19 en 21.15 u. en zaterdag 19 en 21.15 u.: „Het zoete leven van graaf Bobby", a.l. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „Gif in het bloed", 18 j. Zaterdag 23.30 u.: „Jeugd-baccha- nalen", 18 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u. „Johnny waar kom je vandaan", a.l. Minerva, 14.30 u.: „Niels Holgerssons wonderbare reis", a.l.; vandaag 20.15 ua en zaterdag 19 en 21.15 u.: „De lord, de lady en de butler", a.l. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „Veel liefs uit Moskou", 18 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „Kogels voor •en moordenaar", 14 j. Studio, 10.30 u.; ,J5e avonturen van Pietje Bell", a.l.; 14.15, 19 eH 21.15 u.: „Moord In galop", 14 j. Monopole (Zandvoort), 14.30 u.: „Oli fantenjagers", a.l. Vandaag 20 u.: „Im schwarzen Rössl", 14 j. Zaterdag 20 u.: „Spookdivisie Brandenburg", 14 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw en het onlangs ontdekte mannenportret van Frans Hals (tot en met augustus). Dagelijks open van 10-17 uur en zon- en feestdagen van 13-17 uur. Avondopenstelling uitslui tend op zaterdag van 20.30 tot 22.30 uur (tot en met 5 september). Prentenkabinet Grafiek van Dürer en tijdgenoten Tot 7 september. „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat/ Nieuwe Kerksplein) Tentoonstelling van lino's en pastels van Jan Kuiper. Tot en met 31 augustus. Dagelijks geopend van 10-18 uur en van 20-24 uur Dagelijks grammofoonplatenconcert van 21-22 uur: zomerprogramma van kamermuziek. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3). Eerste etage: Tentoonstelling „In de Ark wordt getekend"; werken van Joop Koopman. Tot en met 13 septem ber. Bootzaal: „100 Ambachten" van Jan Luyken. Dagelijks geopend van 10-20 uur. Klassiek grammofoonplatenconcert van 20 tot 23.30 uur. Museum Huis Van Looy (KI. Houtweg/ Kamperlaan): Eretentoonstelling van wer ken van Piet van Egmond t.g.v. zijn 75-ste verjaardag. Dagelijks van 10-17 u. en zon dag van 13-17 u. Van 29 augustus tot en met 27 september. Teylers Museum (Spaarne 16) Perma nente tentoonstelling van tekeningen van de Hollandse, Italiaanse en Franse school uit de 16de tot en met de 19de eeuw en van Michelangelo ter herdenking van diens sterfdag 20 mei 1564 (tot en met 31 aug). Dagelijks, behalve maandag, geopend van 1017 uur en de eerste zondag van de maand van 1317 uur. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79) Oude religieuze kunst, schilderijen, mid deleeuwse beeldhouwwerken, handschrif ten en kunstnijverheid. Tentoonstelling van tekeningen van het Vaticaans Con cilie door Fred. Franck. Tot en met 30 september. Dagelijks (behalve maandag) geopend van 10-12.30 en van 13.30-17 uur. Zon- en feestdagen van 14-17 uur. Vishal (Grote Markt) Tentoonstelling van Picasso-grafiek. Tot en met 6 septem ber Dagelijks van 1017 u. en zondag van 13 tot 17 uur. Linnaeushof, Bennebroek, openluchtten toonstelling van voorjaars- en zomerbloe men, tropenkas, minicorso, beeldhouw werken, ponybaan, attractietuin, speeltuin. Dagelijks van 9-18 u. Tot en met oktober. DIVERSEN Cabaret „Adam en Eva" (Raamvest), van 21 tot 23.15 u.: Gedurende de maand augus tus: zomerprogramma door Frans en Fiet Koster. Cees van Oyen en Enrico Neck- heim. Waagtaveerne (Damstr./Spaarne), iedere vrijdag, zaterdag en zondag van 20 tot 1 u.: Internationale volksliederen en chansons door Cobi Schreijer, Ronnie Postdammer, in afwisseling met Sonja Bernd en Martin Lodewijk. Grote Markt, zaterdag 14 tot 18 uur Draaiorgelmuziek door „De gouden hoof den" ten bate van de spastische kinderen. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de krant van vandaag). VRIJDAG 28 AUGUSTUS City, 20 uur „Zorro en de drie Mus ketiers", Stadsschouwburg, 20 uur „Yeah, yeah, yeah, hier zijn de Beatles". Marktplein, van 14 uur tot 24 uur Kermis. Pieter Vermeulenmuseum, Cult. Cen trum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12.00 en 14.00 tot 16.30 uur. Schaakavond IJ.C.-Kjjk Uit, wijkgebouw Bethlehemkerk, Radarstraat 5: Lezers IJC. schaken tegen leden van Kijk Uit. ZATERDAG 29 AUGUSTUS City, 19 en 21.15 u.: „Zorro en de drie Musketiers". Stadsschouwburg, 20 uur: „Yeah, yeah, yeah, hier zijn The Beatles. Marktplein, van 14 tot 24 uur: Kermis. Havenmond IJmuiden. Het voorlich tingscentrum op het Semafoorduin, gewijd aan de havenmond van IJmuiden en het Noordzeekanaal, is voor bezoek van par ticulieren geopend: jvoensdag van 15 tot 16 uur en zaterdags van 11.30 tot 1-2.30 "uur. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 uur. Gem. openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 10 tot 12.30 en 14.30 tot 17.30 uur: filiaal Velsen-Noord: 10 tot 12 en 14 tot 17 uur. VRIJDAG 28 AUGUSTUS Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Huis vol heksen". Luxor Theater, 19 en 21.30 u.: „Veel liefs uit Moskou". W.B. Theater, 20 u.: „Revolver-vechters". ZATERDAG 29 AUGUSTUS Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Huis vol heksen"; 23 u.: „Odyssee". Luxor Theater, 19 en 21.30 u.: „Veel liefs uit Moskou". W.B. Theater, 20 u.: „Revolver-vechters". betering van het wegennet op de meest bedreigde plaatsen. De schatting van het „Centraal overleg" (tweeduizend kilometers nieuwe autowegen met vier rijstroken, driehonderdtwintig ki lometer „tweede rijbaan" voor bestaande wegen en vijfentwintig kilometer autoweg met zes rijstroken en bovendien twintig bruggen en drie tunnels in vijftien jaar) acht ir. Prins nog aan de lage kant. Zou dit vijftien jarenplan door de instelling van een wegenfonds, waarin ook voldoende geld wordt gepompt, inderdaad worden uit gevoerd, dan krijgt het bedrijfsleven grote verantwoordelijkheden opgelegd. Goede en intense samenwerking tussen overheid en bedrijfsleven acht de heer Prins noodzake lijk voor een grote opdracht ten behoeve van het verkeer. Hij meent dat ook de gemeente voldoen de financiële armslag moet krijgen om de plaatselijke wegennetten aan de eisen van het verkeer aan te passen. „Het rijk als grote incasseerder van wegenbelasting en benzine -accijns moet hier een werkelijk helpende hand bieden" aldus voorzitter Prins. In het rapport van het „Centraal over leg", dat overigens nog niet in zijn ge heel is gepubliceerd, worden de kosten voor de eerste vijftien jaar geschat op zeven tien miljard. In deze periode zal het rijk ruim -vijf miljard meer ontvangen door wegenbelasting en benzineaccijns. In zijn jaarrede waarschuwde ir. Prins voorts de regering niet „de beperking van uitgaven direct op de wegenbouw af te rea geren". Hij zei: „de enorme mechanisa tie van de wegenbouw maakt, dat vergro ting of verkleining van de omvang nauwe lijks meer van betekenis is voor de ar beidsmarkt. De wegenbouw moet worden bekeken in het kader van de structuur politiek en niet worden gehanteerd als (overigens ondoelmatig) instrument bij het voeren van conjunctuurpolitiek." Een dag tevoren had ir. Prins ter ge legenheid van het verschijnen van het jaar verslag gezegd dat opdrachten van grote omvang de wegenbouwers in staat zullen stellen goedkoper te werken. Versnippering van de opdrachten leidt tot hogere kosten. De besparing, die voortvloeit uit grote re opdrachten waardoor efficiënter werken mogelijk wordt, schat ir. Prins op min stens vijf percent. Daarbij houdt hij nog geen rekening met werkelijk grote opdrach ten, die het gebruik van de allergrootste wegenbouw- apparatuur verantwoord zou den maken. In een telegram aan minister Van Aart- sen (Verkeer en Waterstaat) heeft de KNMV (Koninklijke Nederlandse Motor- rij dersvereniging) gepleit voor het spoe dig aanbrengen van een vangrail in de middenberm van autosnelwegen. Ook de invoering van maximum-snelheden (100 kilometer) bij massa-verplaatsingen in het bijzonder op zon- en feestdagen en tijdens vakantie-weekends wordt in dit telegram Depfeit. De KNMV wijst er op, dat sedert 1 janu ari van ditijaar alleen al op het. "achi-en- een-halve kilometer lange traject van de rijksweg 12 (Utrecht-Arnhem) in de ge meente Maarn acht doden vielen als ge volg van het door de middenberm rijden. Advertentie fgaluminium jaloezieën De beste service bij Ged. Oude Gracht 108 - 110 - Haarlem Telefoon 17165 - 13608 - 16657 Kruisstraat 22 - Haarlem Tel. 17206 Vraagt prijsopgaaf Na een onderzoek door de rijksaccoun tantsdienst heeft de Haagse recherche een 41-jarige Amsterdammer aangehouden, die directeur is van een handel in verpakte aardappelen in de hoofdstad. Hem wordt valsheid in geschrifte, oplichting en ver duistering van 57.000,- tenlaste gelegd. Hij zou dit geld bij een Haagse lompen handel tussen oktober 1961 en september 1962 hebben toegeëigend, toen hij kantoor bediende bij deze lompenhandel was. Hij heeft al verschillende veroordelingen we gens verduistering en oplichting achter de rug. Van de 57.000. gebruikte hij een ge deelte om in Amsterdam een inmiddels alweer opgeheven boekhandel te begin nen. De rest werd besteed aan een vrien din en aan auto's. Bij de lompenhandel, die veel exporteert, moest hij geregeld aan de Nederlandse Spoorwegen de transportkosten betalen. Hij gaf aan de boekhouder op hoeveel geld hij nodig had, maar noemde steeds een te hoog bedrag. Hij stortte de juiste bedra gen, maar zette daarna vóór het goede bedrag op het stortingsbewijs een één of een twee. Bedragen van honderden en dui zenden guldens werden op deze manier niet gemist. De kas klopte steeds met de gi rostrookjes. Maar de rijksaccountantsdienst ontdekte bij controle van de boeken van de betaal- staten van de N.S. de verduistering. De vroegere kantoorbediende werd opgespoord en bleek na het mislukken van zijn boek handel bij een Amsterdamse firma in verpakte aardappelen van vertegenwoor diger te zijn opgeklommen tot directeur. r A '-varJS 21. Eindelijk was de aap in de Troon zaal naar buiten gejaagd en in de bossen van Oem verdwenen. De Koning klapte in de handen. „Ga zoeken naar de indringer," riep hij bevelend. „Tien goudstukken voor de man die hem vangt." De Kobolden van Oem renden weg, want tien goudstukken was een heleboel geld. Een paar waren slim, die bleven achter om in het paleis zoeken. en daar was Brammetje hard aan het werk om water in de kruikenkamer te spuiten. Langzaam gingen de duizend kruiken dob beren. behalve die ene, die zwaarder was door het Ontsnappingspoeder. Tutu vloog boven de kruiken heen en weer om die ene kruik te zoeken. In de gangen klonken al de kreten van de Kobolden, die op zoek waren naar Brammetje Fok. WACHT, IKZAb KOHANES VOOR JE PtANTEN 6RAVEN V 1 t HE, ROUE, WAAROM PtANT JE 46 H68T 8U1 MI-IN BOORMAN) NO NIET? DE KUIITJES ZIJN 6EGRAVEN y NEEM ME NIET WAT DOORT DAT EIN&EIOOS VOOR HIJ 6661 NT tAN6 Kt AAR KWAtlJK, 'T IS OOK ZO DONKER ONDER DE 6ROND De Amsterdamse modeontwerper Arnould Diepeveen liet woensdag tijdens zijn wintershow een nieuwtje zien, dat ook in Parijs werd gelan ceerd: blouses en kousen van het zelfde materiaal, namelijk bedrukte jersey. Midden: een rok en vest met blouse en kousen van zijden jersey met kashmir-motiefRechts: Een camelpak met fluwelen blouse. De kousen zijn van jersey met een oce- lot-motief. De kousen zullen bij vol doende belangstelling door een Nederlandse kousenfabriek op de markt worden gebracht. Links: een model voor grote maten. Een tuniek van donkergrijze flanel met fluwelen kraag en manchetten. De baret is van nutria. In de Ursulakliniek in Wassenaar is gistermiddag op 57-jarige leeftijd overle den prof. mr. dr. M. H. van Rooy OFM hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Groningen. Prof. van Rooy was in de Pauwenlaan in Den Haag achter het stuur van zijn auto onwel geworden en tegen een stil staande personenauto gebotst. In zeer ern stige toestand werd hij overgebracht naar de Ursulakliniek in Wassenaar, waar bleek dat hij een hersenbloeding had. Na een studie in Leiden promoveerde hij in 1937 als eerste student met een vol ledige criminologische opleiding met de hoogste onderscheiding op het proefschrift „Onvruchtbaarmaking als eugeristische maatregel en middel ter bestrijding van de sexuele criminaliteit". Van 1938 tot 1950 was hij hoogleraar in de moraaltheologie aan het tbeologicum „Alverna" van de paters Franciscanen. In 1953 werd hij benoemd tot lector aan de universiteit te Groningen in de facul teit der rechtsgeleerdheid om onderwijs te geven in de criminologie. In 1960 volg de zijn benoeming tot hoogleraar. Van zijn hand verschenen onder meer de volgende publikaties: „Het onvruchtbaar maken van de mens", „Gezinnen in nood", „Criminaliteit van stad en land", „Case work en maatschappelijk werk" en „cri minaliteit der toekomst". Prof. van Rooy was officier in de orde van Oranje Nassau en ereburger van de stad New Orleans. Hij vertegenwoordig de de Heilige Stoel op het negende inter nationale strafrechtcongres, van 24 tot 30 augustus in Den Haag. In september is het twintig jaar gele den, dat de geallieerden ons land binnen rukten en verschillende plaatsen in het zuiden bevrijdden. Dit zal herdacht wor den op de „Brabantse Dag", die zondag 6 september in Heeze wordt gehouden. In een historische optocht zal de strijd van de Duitsers tegen de geallieerden, „Dol le dinsdag" en de intocht van de Engel sen, Amerikanen en Canadezen worden uit gebeeld. Maar er zullen die eerste zondag van september ook Romeinse soldaten, Franken en Noormannen, ridders, strijd- gilden, Spaanse en Staatse soldaten, mus ketiers en Fransen en ook de Nederland se soldaten uit 1940 door het dorp trekken. De bezettingstijd speelt ook een rol in een wagenspel „Blauwe maandag en dolle dinsdag", geschreven door Anton van Oirschot. Gisteravond omstreeks zes uur is er een felle brand ontstaan in het dertig meter hoge ontstoffingsgebouw van de coöpera tieve strokartonfabriek „De Eendracht" te Appingedam. Hoewel de brand in on geveer een uur tijds kon worden bedwon gen, is de schade aan de machines en aan het gebouw vrij groot. Voorlopig schat men de schade op 250.000 gulden. Boerderij brand. Een zeer felle brand heeft de boerderij van de heer J. van Zutven in het buurtschap Dorshout volledig ver woest en daarmee het zes personen tel lende gezin dakloos gemaakt. Waalwijk. Waalwijk heeft nu twintig duizend inwoners door de geboorte van Huibertus van Strien. „Helper". De 180 Nederlandse kampeer ders die op 12 augustus van een kam peerterrein aan de Spaanse Costa Dorada door het noodweer werden weggespoeld, zijn niet gebaat geweest met de hulp van een Amsterdammer, die door het sporthuis dat de trip verzorgde, was gestuurd om de kampeerders bij te staan en te helpen. De man is spoorloos ver dwenen met achterlating van vele schulden bij busondernemers en winke liers. De directie van het sporthuis heeft nu een betrouwbare helper naar Spanje gestuurd. Abraham-dag. Op zaterdag 3 oktober wordt in Oosterhout (N.-B.) voor de tweede keer een Abraham-dag gehou den, een congres voor mannen, die pas vijftig jaar geworden zijn. Gas uit Dordrecht. De gemeente Heer- jansdam (Z.-H.) wil niet langer Rotter dams gas gebruiken. De gemeenteraad heeft besloten het contract met de Maas stad op te zeggen en Dordrecht gas te laten leveren. Het gasbedrijf in deze plaats laat de aangesloten gemeenten delen in de winst. Staatsseci etaris Bartels van Sociale Za ken en Volksgezondheid heeft meegedeeld dat een wetsontwerp over de veiligheid en de hygiène in zwembaden op komst is. Een dodelijk ongeluk op 16 juli in een zwembad in Zaltbommel heeft de staats secretaris in zijn overtuiging gesterkt dat het noodzakelijk is een wettelijke rege ling in dit opzicht tot stand te brengen. Het ongeluk in Zaltbommel gebeurde doordat zich voor de opening van de af- voerleiding geen rooster bevond. Daags daarna werd een rooster aangebracht. Er is een gerechtelijk onderzoek ingesteld, dat nog niet afgesloten is. De iiuiiui,-! van i./ci.ci:_.-, ue neer De Jong, neen, m amwoorci op vragen van net iweecie namernd de neer noekstra (C.P.M.) verklaard dat een onderzoek neen uitgewezen, dat ae kwaliteit van de maaitijden in de Kromhoutkazerne in Til burg mets te wensen iaat. Dr bestaat dan ook geen aanleiding wijziging te brengen in de kwaliteit van aan mnitairen ver strekte maaltijden. De heer Hoekstra had in zijn vragen gesteld dat er grote ontevredenheid oe- staat onder de militairen in deze kazerne over de kwaliteit van het eten. Minister De Jong zegt dat hem daarvan mets be kend is. wei hebben onlangs enige mili tairen daar het eten geweigerd. Het K.N.M.I deelt mee: De hittegolf bereikte donderdag zijn hoogtepunt, toen de temperatuur op ver schillende plaatsen in het oosten en zuid oosten van ons land opliep tot 35 graden Celsius. Daarna werd de uitzonderlijke warmte verdreven door aanvoer van koe lere lucht van zee. Ondertussen daalde de lucht.druk boven Engeland en de Noordzee door de nadering van een depressie. Eni ge verdere daling van de temperatuur is daarom waarschijnlijk. Op enkele plaatsen in het westen van het land kwamen van morgen onweer en enkele buien voor. WPB *PPORTEN Maximum-temperaturen 01 c 30 binnen- en buitenland. ■a'-S a Neerslag: laatste 24 uur. U S S Den Helder zwaar bew. no 25 0 Ypenburg zwaar bew. nno 28 0 Vlissingen licht bew. no 27 0 Eelde licht bew. wnw 32 0 De Bilt licht bew. nno 31 0 Twente zwaar bew. no 34 0 Eindhoven half bew. no 35 0 Z.-Limburg zwaar bew. zo 34 0 Helsinki onweer n 22 9 Stockholm licht bew. windst. 28 0,2 Oslo onbewolkt windst. 22 0,2 Kopenhagen onbewolkt n 25 0 Aberdeen regen zo 16 2 Londen zwaar bew. wzw 27 4 Amsterdam geheel bew. nno 29 0 Brussel mist nno 34 0 Luxemburg onbewolkt windst. 31 0 Parijs half bew. windst. 34 0 Bordeaux zwaar bew. w 31 0 Grenoble onbewolkt windst. 30 0 Nice licht bew nnw 30 0 Berlijn onbewolkt z 33 0 Frankfort onbewolkt windst. 34 0 München onbewolkt zw 30 0 Zurich onbewolkt windst 31 0 Genève onbewolkt wzw 30 0 Wenen onbewolkt zzo 30 0 Innsbruck onbewolkt windst. 31 0 Rome onbewolkt windst. 35 0 Barcelona onbewolkt wnw 27 1) Madrid onbewolkt windst. 33 0 Mallorca licht bew windst. 30 0 Lissabon onbewolkt n 30 0 Zaterdag 29 augustus Zon od 5.46 uur, onder 19.34 uur. Maan op 22 36 uur nnder 13.08 uur. Maanstanden 30 augustus 10 15 uur laatste kwartier Hoog en laag water in IJmutden Vrijdag 28 augustus Hoog water 6.49 uur en 19.11 uur. Laag water 2.38 uur en 14.50 uur. Zaterdag 29 augustus Hoog water 7.29 uur en 19.55 uur. Laag water 3.15 uur en 15.26 uur.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 2