Democraten aanvaarden erfenis van Kennedy met enthousiasme J Doorbraak in Amerikaanse partijpolitiek duidelijk Geruchten over minister Spaak Britten reeds in september naar stembus? Nieuwe opwinding in Bonn over onthulling in weekblad Quick WERELDNIEUWS Van dag tot dag Bogner acht zich niet schuldig Slagveldkernwapen heeft meer kracht dan Hirosjima-bom Orkaan Cleo hield adem in voor Cape Kennedy norac voor verzorging van gevoelige magen Kroesjtsjev valt in Praag Chinezen aar '^raatótoel Zeg het met bloemen VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1964 Verder gaan J: Zwitsers lawineproces Onderminister Vance (VS Politiek dynamiet in rapport vrije democraten T weedeling Profdebuut van Kilius-Baümler in water gevallen Op c/e i Interparlementaire Unie veroordeelt Portugal en Zuid-Afrika niet De Westduitse gerechtelijke autoriteiten hebben de heer Günther Hofé, voorzitter van de Oostduitse boekverkopersvereni ging, vrijgelaten. Hij is nimmer berecht. Hij is nimmer officieel in staat van be schuldiging gesetld. Hij zat sinds oktober 1963 in voorarrest. Dat duidt op een zeer bedenkelijke gang van zaken. Dót recht vaardigt de vraag, of in West-Duitsland de menselijke rechten ten aanzien van verdachten niet met voeten worden getre den door de politie en het openbaar mi nisterie. Deze vraag is des te klemmender, om dat het geval-Hofé niet op zichzelf staat. Integendeel. Onlangs werd een Brits on derdaan viei maanden in voorarrest ge houden. Hij zou voor de Russen hebben gespioneerd. Hij is niet berecht en werd zonder meer vrijgelaten. In 1962 werden enige leidende redactio nele en administratieve leden van de staf van het weekblad „Der Spiegel" geruime tijd in voorarrest gehouden. Zij zouden staatsgeheimen hebben gepubliceerd. Ze werden vrijgelaten in afwachting van een openbaar proces. Er is tegen hen nog geen acte van beschuldiging uitgebracht. Een proces is tot op heden niet tegen hen aan gespannen Hetzelfde weekblad „Der Spiegel" schat te onlangs dat er elk jaar in West-Duits land 50.000 mensen in voorarrest worden gezet, waarvan er zeker 15.000 nimmer to* gevangenisstraf worden veroordeeld. De hantenng van het wapen van voor arrest, zoals dat in West-Duitsland blijk baar praktijk is geworden, wijst erop dat de autoriteiten het democratische spel wel volgens de regels, maar niet volgens de morele en ethische inhoud willen spelen Dat is een bedenkelijk verschijnsel in een staat, die bezig zegt te zijn een ver jongde en stabieler democratie op te bou wen op de puinhopen van overwonnen ver wording. nfevmmmiiiiiiiiiiiiimiiiiiwiim mwwimiiiiiiwwiiiiwwi De dertienjarige Helle Tramper en haar elfjarige broertje Gerd lachen wat krampachtig tegen de fotograaf. Zij hebben pas een ontstellend drama beleefd. Woensdag vluchtten de kinderen met hun vader van Oost- en naar Westduitsland. Vader Tramper werd daarbij zwaar gewond, toen hij op een landmijn trapte. Hij bleef anderhalf uur in het prikkel draad hangen, voordat men hem naar een ziekenhuis in het Westen kon brengen. De kinderen bleven ongedeerd. (Van onze correspondent) ATLANTIC CITY. Gisteren, op de laatste avondzitting van het democratische partijcongres in Atlantic City, kwam toch nog een Kennedyuur, ondanks de volkomen beheersing van de conventie door president Johnson en ondanks het feit, dat het eigenlijk de grote avond van de aanvaardingsredevoeringen van de presidentiële en vice-presidentiële kandidaten, Johnson en Humphrey, had moeten zijn. Maar een golf van echte emotie, van echt enthousiasme, van de 25.000 mensen in de stampvolle congreshal ging uit naar de Kennedy's. Naar Bobby, de 38-jarige minister van Justitie, die een korte rede hield, en naar de vermoorde president John Fitzgerald, over wiens regering van duizend dagen een herdenkingsfilm vertoond werd. Bobby Kennedy kreeg een ovatie die twaalf minuten duurde. Voor het eerst tij dens de conventie was het enthousiasme spontaan en overweldigend. Voor het eerst zag men overal tranen, zowel bij de ge- dc'egeerden als bij het publiek als ook op de perstribune. Er was geen twijfel aan: de idealen, de stijl, de sociale vooruitstre vendheid van de Kennedy's zijn de demo craten meer in het bloed gaan zitten dan men had durven hopen. tij behoort, heeft dit nog eens extra be wezen. Zijn aanvaardingsrede,"waarin hij pleitte voor betere levensvoorwaarden en kansen voor allen en vroeg om een mandaat voor het bouwen van een grootse samenleving, waarin iedereen, zoals in de grondwet staat, de kans zal krijgen naar geluk te streven, wees in dezelfde richting. Iedereen die terugdenkt aan de republi keinse conventie van vorige maand, waar op senator Goldwater en zijn ultra-conser vatieve vrienden de greep naar de partij- Het was typerend voor deze conventie dat haar motto luidde: „Laat ons verder gaan". Dat werd gezegd door Robert Ken nedy. die de Democratische Partij opriep dezelfde energie en toewijding aan presi dent Johnson te geven als vier jaar ge leden president Kennedy ervoer. Het was ook de tendens van de speeches van John son en Humphrey, welke laatste weer eens liet blijken welk een pittige, slagvaardige spreker hij is. Zoals een Amerikaanse re porter het uitdrukte: „Deze Humphrey steekt alleen senator Goldwater al in zijn zak". Humphrey probeerde daarmee al te beginnen door in zijn rede steeds over Goldwater te spreken als de „tijdelijke woordvoerder van de Republikeinse Par tij". De laatste dag van de conventie was een dag van grote woorden, zoals gebruike lijk is. Maar de holle frasen en de ballon nen, het trompetgetetter en het knallende vuurwerk voor Johnson, die gisteren zijn 56ste verjaardag vierde, konden toch niet het belangrijke feit doen vergeten, dat de Johnsonconventie zich heeft vastgelegd op een uitgesproken vooruitstrevende koers. Johnsons stijl of zijn gebrek daaraan moge schril afsteken bij Kennedy's charme, hu mor en persoonlijke visie, hij blijkt van plan te zijn de politiek van voorzichtige toenadering tot Moskou, van strijd voor gelijke rechten voor allen, van sociale voorzieningen en mogelijke ontwapening voort te zetten. Zijn keuze tot vice-presi- dentieel kandidaat van Humphrey, die uit gesproken tot de linkervleugel van de par- SAMADEN (AP) Gisteren is in de Zwitserse plaats Samaden een proces be gonnen tegen de Westduitse skiër Bogner, die wordt beschuldigd schuldig te zijn aan de dood van de Westduitse Barbi Hen- neberger en de Amerikaan Wallace (Bud) Werner. Deze twee ski-sterren zijn door een lawine om het leven gekomen. Over de hem ten laste gelegde dood door nalatigheid zei de 22-jarige Bogner: „Ik acht mij niet schuldig". Bogner had de leiding van een groepje internationaal bekende skiërs die door een lawine overvallen werden bij opnamen voor een ski-film in de Saluver Vallei op 12 april. Dertien skiërs wisten te ontsnap pen, maar Barbi Henneberger, 23 jaar oud en Bud Werner 27 jaar oud, stikten onder een pak sneeuw van verscheidene meters dik. De openbare aanklager Igninio Zanoni houdt Bogner verantwoordelijk voor hun dood omdat hij geen acht geslagen heeft op de lawine-waarschuwingen en een bord dat de skiërs de toegang tot de Saluver hel ling verbood. „Ik heb al het mogelijke gedaan om on gelukken te voorkomen. Ieder zou zoals ik gehandeld hebben", zei Bogner. De vader van Bogner, een rijke con fectionair uit München, die het geld voor de film gefourneerd had, en de vader van Barbi Henneberger bevonden zich onder de toeschouwers. CLEVELAND (AP) De Amerikaanse onderminister van Defensie Cyrus R Vance, heeft gisteren verklaard dat de omschrijving van taktische kernwapens met „conventioneel" een woord dat gebruikt werd door senator Barry Gold water „gevaarlijk misleidend en vol maakt ongeschikt is". Vance zei, dat de slagveld-kernwapens een vernielende kracht hebben, die enige malen groter is dan de atoombommen die op de Japanse steden Hiroshima en Na gasaki geworpen werden tijdens de Twee de Wereldoorlog. macht gelukte, moet de verschillen tussen I beide congressen wel in het oog springen. Bij de republikeinen de provinciaalse haat tegen industriële en sociale vooruit gang, in Atlantic City enthousiasme om de progressie in menselijke banen te leiden. Bij de Goldwatermannen antipathie tegen negers, die naar integratie streven, zowel als tegen gematigde progressieven, zoals Rockefeller en Scranton. Bij de democra ten daarentegen totaal gebrek aan sym pathie voor de racisten en reactionairen uit staten als Alabama en Mississippi, wat o.a. ook bleek uit de aanwezigheid van een recordaantal negergedelegeerden, na melijk 120 op deze conventie in praktisch alle delegaties, behalve in die van boven genoemde twee staten. Bij de republikeinen pleidooien voor niet aflatende strijd tegen het communisme, met gebruikmaking van Amerika's militai re macht om de tegenstanders te dreigen. Daartegenover de vaste overtuiging der democraten dat een modus vivendi met Moskou mogelijk is, omdat Russen en Amerikanen gelijk belang hebben bij het bewaren van de vrede en het streven naar samenwerking zonder concessies. De Kennedy-era is sinds gisteravond definitief voorbij. Maar zijn erfenis is aan vaard en werkt door bij Amerika's demo cratische partij, wier verkiezingsoverwin ning dit jaar, aldus een hoofdartikel in de invloedrijke „New York Times", een uiterste noodzakelijkheid is. (Van onze correspondent) BRUSSEL Het is voor niemand een geheim dat de gezondheid van de Belgi sche minister van Buitenlandse Zaken, Spaak, te wensen overlaat. Bovendien heeft het overlijden van zijn vrouw de minister diep geschokt. In kringen van de Belgische Socialisti sche Partij doet het gerucht de ronde dat Spaak zich bij de volgende verkiezingen niet meer verkiesbaar zal stellen als ka merlid voor Brussel. Hij zou tegen zijn politieke vrienden hebben gezegd dat hij nog wel aan de verkiezingscampagne zal deelnemen, maar dat hij geen zitting meer zal nemen in de Kamer of in een regering. Dat meldt het reactionaire Brusselse weekblad „Pourquoi pas?" dat weliswaar de sensatie nooit schuwt maar dat als regel wel goed is geïnformeerd. Volgens dit blad ligt het voor de hand dat minister Spaak zich zal terugtrekken uit het politieke leven en dat hij eindelijk eens tijd zal nemen om zijn memoires te gaan schrijven. Er is ook een ander ge rucht, zo deelt Pourquoi-Pas? mee dat weinig strookt met de berichten over een minder goede gezondheid dat Spaak er wel voor zou voelen, secretaris-gene raal van de V N. te worden, nadat de ambtstermijn van de heer Oe Thant zou zijn verstreken. Hoe het ook zij, in socialistische kringen in Brussel verklaarde men gisteravond dat het gerucht als zou de heer Spaak zich bij een volgende verkiezing niet meer verkiesbaar stellen, niet meer dan een ge rucht is. M In de haven van Kopenhagen ligt het eerste door kernenergie aangedreven schip ter wereld. Het is de 21.000 ton metende Savannah, die na de Scandi navische reis van 30 september tot 5 oktober naar Nederland komt. Het schip zal dan ligplaats kiezen in de haven van Rotterdam. CAPE KENNEDY (AFP) De orkaan ,CIeo" die gisteren in Miami grote schade heeft aangericht, heeft op zijn verdere tocht langs de kust van Florida de raket installaties op Cape Kennedy gespaard. De windsnelheid, die eerst 225 kilometer per uur had bedragen, was bij het nade ren van de lanceerterreinen afgenomen tot 100 kilometer. Uit voorzorg waren zes raketten op de lanceerinstallaties stevig vastgesjord. De raket „Titan 2", bestemd om aan het eind van het jaar de Amerikaanse ruimtevaar ders Virgil Grissom en John Young in het kader van het „Gemini-project" gezamen lijk een proefvlucht te laten maken, was van zijn tweede trap ontdaan. Als gevolg van deze demontage ligt het in de lijn van de verwachtingen, dat voor deze proefvlucht vertraging zal ontstaan. LONDEN (AP) Het lijkt politieke kringen in Londen niet uitgesloten dat pre mier Douglas-Home zal besluiten de alge mene verkiezingen reeds in september te laten houden. De Britse financiële positie en de betere kansen voor de conservatie ve partij om goed uit de verkiezingen te voorschijn te komen, zouden de premier tot de overtuiging hebben gebracht dat hij niet moet wachten tot vijftien oktober. Uit een Gallup Poll van de „Daily Te legraph" is gebleken, dat op het ogenblik 43'/2 percent van de gebonden kiezers ach ter de conservatieven staan, tegen 42 per cent de vorige week. Voor Labour waren de cijfers 49Vs tegen 49. Volgens een enquete van de „Daily Mail" die gisteren is gepubliceerd, hebben de conservatieven voor het eerst sinds 1961 de leiding. Volgens deze enquete is 45.8 percent voor de conservatieven en 44.9 percent voor Labour. Advertentie 2 Het ideale middel voor gevoelige magen. Norac helpt direct tegen overtol- lig maagzuur. Norac legt een beschermend J laagje op Uw maagwand. I Uw doosje Norac staat voor U klaar bij Uw apotheker of drogist. Doosje van 50 tabletten, 1,60. Èên produkt van de N!V. Algemeene NÖRlT Maatschappij (Van onze correspondent) BONN De vrije democraten van Erich Mende zorgen voor de ene verrassing na de anderen. Er is nu door toedoen van de partij van Mende een discussie op gang gekomen, die men in deze hete zomerda gen niet voor mogelijk had gehouden. Eerst was er een voorstel een orgaan in het leven te roepen dat alle besprekin gen met de D.D.R. zou coördineren. Het werd even hard toegejuicht als het werd verguisd met name door de coalitie partner de C.D.U.-C.S.U. Vandaag zou Erich Mende zich op een persconferentie er duidelijker over uitlaten. Hij krijgt het echter bijzonder moeilijk door een „opzienbarende" aankondiging van het weekblad „Quick" dat ook de Heye-artikelen publiceerde, dat het in zijn komende nummer een rapport zal afdruk ken dat binnen de Vrije Democratische Partij twee jaar geleden werd opgesteld en dat handelt over een oplossing van de problemen die tussen de beide Duitslan- den bestaan. Het blad liet reeds afdrukken van het rapport onder bevriende persor ganen circuleren. Het werd ook op de te levisie al getoond. In het rapport wordt voorgesteld, alles volgens „Quick", de huidige tweedeling van Duitsland en de soevereiniteit van de D.D.R. tot het moment van de hereniging te respecteren, de Hallstein-doctrine af te schaffen, de atomaire eisen van de Bonds republiek te bevriezen en Berlijn niet lan ger te gebruiken als bastion van de anti communistische propaganda. Hiertegenover zou van Oostduitse zijde moeten staan: het vervangen van de Ul- bricht-groep door een groep van zijn poli tieke tegenstanders in Oost-Duitsland, het Het met zoveel spanning in Duitsland tegemoet geziene profdebuut van de wereldkampioenen paarrijden, Marika Kilius (sinds kort mevrouw Zahn) en Hans Jürgens Baümler, dat donderdag avond zou plaats hebben in Neuren berg, is letterlijk in het water gevallen. Het toeval wilde, dat Neurenberg don derdag met ruim 34 graden Celsius zijn warmste dag van het jaar beleefde en de ijsmachines, die tot overmaat van ramp in de voorgaande nacht stuk waren gedraaid, konden er niet in slagen, toen ze eenmaal weer draaiden, door de hoge temperatuur een ijslaag te produceren, waarop geschaatst kon worden. De première van de Wiener Eisrevue, waarvoor de jaarbeurshal van Neurenberg al dagen tevoren was uitverkocht, moest worden afgelast en uitgesteld tot vrijdagmiddag. Een deel van de 3000 toeschouwers, van wie velen van ver buiten Neurenberg waren gekomen, uitte zijn afkeuring over het niet doorgaan van de show in luide protesten. weghalen van de muur in Berlijn, het vrij laten van politieke vluchtelingen, volledige destalinisatie van de D.D.R. en onbeperkt reizigersverkeer tussen beide delen van Duitsland. Het rapport besluit met te zeggen: „ten slotte moeten ook de huidige Duitse oost grenzen tot het moment van een defini tieve regeling in een Duits vredesverdrag officieel worden gerespecteerd." Woordvoerders van de vrije democraten hebben om strijd beweerd, dat dit rap port een persoonlijke studie van één van hun medewerkers is, dat twee jaar gele den in discussie werd genomen en toen verworpen is. Men kan onmogelijk veronderstellen dat dergelijke voorstellen door West- of door Oost-Duitsland zouden kunnen worden ge accepteerd. De voorstellen mogen er dan in niet-Duitse, westelijke ogen buitenge woon gezond uitzien, zij zijn in de Bonds republiek heiligschennis in de hoogste graad en schudden op desastreuze manier aan de grondvesten van de Bondsrepublie keinse regeringspolitiek. PRAAG (AP) De Russische premier Kroesjtsjev is donderdag in Praag, de hoofdstad van Tsjecho-Slowakije aangeko men. Op een massale bijeenkomst zei hi;i dat de Chinese communisten erop uit zijn het internationale communisme naar de ondergang te leiden. Hij stelde ook dat het conflict over Cyprus de zuidelijke grens van de Sovjet-Unie in gevaar brengt. De Russische premier blijft tien dagen in Tsjecho-Slowakije. Officieel is hij in dat land om de twintigste herdenking van de opstand tegen de nazi's bij te wonen. Men neemt echter aan dat het hoofddoel van zijn bezoek is overleg te plegen over de tweespalt in de communistische wereld Bruin Mijn kleindochters zijn nog op de ge lukkige leeftijd zes en zeven als u het precies weten wilt dat ze in een topless badpakje of monokini kunnen verschijnen zonder opschudding te verwekken of zelfs maar aandacht te trekken. Onbevangen dartelen ze aan het strand in minuscule zwembroekjes, want zolang meisjes zo plat als scholletjes zijn, verzet de maatschappe lijke orde zich nog niet tegen haar blootje. Ik geloof zelfs dat zij haar bipsjes alleen bedekt behoeven te dragen, omdat die al een beetje gewelfd zijn. Het fatsoen is namelijk bang van alles wat vormen heeft. Vormen zijn weelderig, meent het, en wat weelderig is, is uit de Boze. Ik ben daar wel blij over, want nu kan je door de on bedekte en de bedekte onderdeeltjes mijner kleindochters met elkaar te ver gelijken uitnemend vaststellen hoe prach tig bruin ze gedurende de vakantie zijn geworden. Wij hebben namelijk de pret al achter de rug ja, dank u, heerlijk! en we verkeren dus in het stadium dat bruine armen worden gestrekt langs andere bruine crrr.zn cn bruine kuiten langs andere bruine kuiten om te zien wie het wint in bruinte. In deze wedstrijd sleper, mijn klein dochters, die in zuidelijke streken aan het strand zijn geweest, zonder moeite de prij zen weg. Schaamteloos stropen zij haar broekjes af en haar jurkjes op en laten zich als kleine Venusjes van Milo van alle kanten bewonderen. Maar omdat het ge zonde kinderen zijn, hebben ze al gauw genoeg van het mannequin-spelletje en als ze zichzelf aangekleed hebben, gaan ze gauw hun poppen uitkleden. Het duurt niet lang. Al na een kwartier tje komt de jongste tegen mijn stoel leu nen. Ze luistert met een half oor naar hei gesprek der grote mensen, maar ik zie dat er iets is dat haar bezighoudt. Daar trekt ze al aan mijn mouw. „Opa", zegt ze zachtjes, „ik wou je wat vragen." „Wat is er, meiske?" „Opa..." Dan daalt haar stemmetje tot een ge heimzinnig gefluister. „Opa, waaróm is bruin eigenlijk mooi?" Schroder. Advertentie en... bestel tijdig! KOPENHAGEN (AP) De Interparle mentaire Unie heeft een ontwerpresolutie waarin Zuid-Afrika en Portugal veroor deeld worden met een kleine meerder heid van stemmen opzij gelegd. De uitslag was een verrassing, omdat veertien Afri kaanse delegaties de resolutie steunden in de Raad van de Unie. Zuid-Afrika en Portugal zijn geen leden van de Unie. De motie werd ingediend door de Nigeriaan Mboe. Slechts 476 af gevaardigden bleken er voor te zijn de mo tie op de agenda te plaatsen. Dit was zes stemmen te weinig voor een meerderheid van twee derden. Er waren 184 tegenstem mers, waaronder de Verenigde Staten, West-Duitsland, Engeland, Canada, Spanje, België en Brazilië, en 72 onthoudingen. De motie vroeg alle leden van de Unie druk op hun regeringen uit te oefenen om Z.-Afrika en andere discriminerende lan den te dwingen „hun onmenselijk beleid te wijzigen" vooral door politieke gevange nen vrij te laten. Eerder had de vergadering een resolu tie over het kolonialisme aangenomen, waarin de hoop werd uitgesproken dat „1965 de twintigste verjaardag van de oprichting der V.N. het einde van het kolonialisme in de wereld zal zijn". Rustig. Uit een villa in Cannes aan de Cóte d'Azur zijn juwelen gestolen die een waarde van bijna 200.000 franc ver tegenwoordigen. De inbreker sloeg zijn slag op de eerste verdieping toen de eigenaar en zeven gasten rustig in de tuin zaten te eten. De juwelen zijn het eigendom van een Franse industrieel die met vakantie in Cannes is. Hitte. Voor de tweede achtereenvolgende dag is het kwik in Parijs tot een nieuwe hoogte gestegen. Halverwege de middag was de temperatuur tot 33.5 graden Celsius opgelopen. De zwembaden kon den de drukte niet aan. Sommige men sen zochten zelfs verkoeling in de fon teinen. Bom. In het bureau van de „Northside Reporter" is een bom ontploft. Dit week blad verschijnt in Jackson in de Ame rikaanse staat Mississippi, en staat on der beheer van mevrouw Brannon Smith. Zij heeft eerder dit jaar de Pu litzer prijs gekregen voor haar hoofdar tikels tegen de rassendiscriminatie. Meer. Gedurende de eerste zes maanden van 1964 werden in Italië 492.028 nieuwe personenauto's geregistreerd. Dit is 5,1 percent meer dan gedurende dezelfde periode van het vorig jaar. Aardbeving. Een krachtige aardbeving heeft vandaag grote gebieden getroffen in het Russische deel van de zuldpooL Er wonen geen mensen in dit gebied. Bom. Donderdagavond is een bom ontploft naast een vrachtauto vol Italiaanse sol daten even buiten het grensstadje Bru- nico bij de Italiaans-Oostenrijkse grens, 5 van de soldaten werden gewond. Drie moesten in een ziekenhuis worden op genomen. Schade. Hevige moesson-regens hebben het zuiden van Birma geteisterd en gro te schade veroorzaakt aan de rijstoogst, die voor het land zeer belangrijk is. De verbindingen met het getroffen gebied zijn ontwricht De rijstproduktie van Birma zal waarschijniijk dit jaar onge veer 30 percent minder zijn dan nor maal.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 3