mmm Afschaffing compensatieheffing brengt bollenexport in gevaar Moeilijke puzzelwandeling bij mooi weer door Velsen Grote schoonmaak op bodem van 's werelds grootste sluis Mijn papa kocht een diaprojector bij Gans P A. R. de BOER 1 Arqnd Reyrn Havenberichten Moeizaam karwei op 22 meter diepte gaat dag en nacht door Eerste prijs voor Bousaard-Bouwmeester 5 |J.A.Gans en Zoonl VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1964 OPEL en VOLKSWAGEN RIJSCHOOL CONSTANT verlovingsringen Medische verzorging tijdens het weekeinde Iets van u bij? ÜW8 voor alle rijbewijzen \S. „<y r/ KERKWEG 67 - SANTPOORT TEL. (02560) 8930 en 8947 In Parijs begint dezer dagen de conferentie tussen de drie politieke leiders van Laos. Prins Souphanou- vong, de man die de linkse Pathet Lao achter zich weet, is dinsdag in de Franse hoofdstad aangekomen. Hij wenst een veertien landenge- sprek over de politieke status van Laos. Zijn gesprekspartners voor Parijs, premier prins Souvanna Phouma en de rechtse leider prins Boun Oum, zijn eveneens in Frank rijk gearriveerd. De linkse leider Souphanouvong legde bij zijn aan komst in de Lichtstad een verklaring af. Hij zei te streven naar een vreed zame oplossing in Laos. Hij noemde de toestand in het land zeer gevaarlijk. (Telefoto) LANGE NIEUWSTRAAT 413 - TELEF. 6321 Kennemerlaan 5 (bij de brug) Donderdag kwamen in IJmuiden aan: Neer- landia van Gothenburg; Bartenstein, Antwerpen; La Paloma, Dordrecht, IJmuiden; Bianca, Mus- selkanaal; Dependent, Mantyluoto, Zaandam; Zaanstroom, Huil; Emmaeus, Rotterdam; Anna Reed, Le Havre; Agbo, Gent; Sam Ratulangie, Port Said; Phoenix, Rotterdam, IJmuiden; Blis- worth, Londen; Damaskus, Hamburg; Nascence, Bremen; Wexford, Boston, Koog a. d. Zaan; Reinhardt Lorent Russ, Hamburg; Vechtstroom, Rotterdam. Donderdag vertrokken uit IJmuiden: Adara naar Vastervik, IJmuiden; Yorksand, Brunsbut- tèl, Zaandam; Nancy Lee, Kotka; Stad Zwolle, El Ferrol; Blankenstein, Bremen; Birte Flint, Leningrad; Warma, Kotka, Velsen; Wilpo, Delf zijl, Zaandam; Martha Ahrens, Rotterdam; Tank Duchess, Curasao; Saint Francois, Boulogne; Swift, Harlingen; Jetty, Delfzijl, Zaandam; Isis, Nassau. Vrijdag kwamen in IJmuiden aan: Heriot van Grangemouth; Groennebek, Antwerpen; Myfem, Rotterdam; Telamon, Antwerpen. Vrijdag vertrokken uit IJmuiden: Lutetia naar Londen; lanthe, Tenerife; Wiebold Boehmer, Rotterdam'. Izhevsk, Antwerpen; Theseus, Bil bao, IJmuiden; Sarpedon, Hamburg. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan.) Advertentie ALLE MODELLEN (Van o. oor bloembollencultuur Het bestuur van het Produktschap voor Siergewassen vernam dinsdagmiddag bij monde, van zijn voorzitter, dr. A. J. Verhage, hoe ver de geschiedenis van de heffing op de bolbloemen gevorderd is. Aan het eind van verleden jaar kwam de Europese Commissie tot de conclusie, dat volgens het Verdrag van Rome de heffing bij de uitvoer van afgesneden tulpen- en narcissenbloemen niet juist was. De Nederlandse legering berichtte het P.V.S. dienovereenkomstig. Dit trad in overleg met de regering en verklaarde, dat deze heffing slechts diende om de verschillen in aankoopprijs tussen de in Nederland en in Duitsland gekochte bollen weg te heffen. Het was geen uitvoer- heffing, maar een compensatieheffing. De Nederlandse regering heeft dit de Europese Commissie zo doorgegeven met het verzoek overleg te openen met de regering van West-Duitsland. Dit overleg heeft niet plaats gehad en de Europese Commissie bleef bij haar advies deze heffing af te schaffen. Er staat voor Nederland veel op het spel hiermede. Het dagelijks bestuur van het P.V.S. stelde voor om de regering te ver zoeken overleg met de Duitse regering over dit onderwerp te openen en zo mogelijk de Europese Commissie te verzoeken ar tikel 46 toe te passen. Dit artikel staat namelijk compenserende heffingen toe. Ze moeten echter wel door de Europese Com missie worden vastgesteld Zou dit niet gebeuren dan ontstaat ge vaar voor de export van bloembollen. De Dag en nacht wordt op de vochtige drempel van de oostelijke sluisdeur gewerkt aan de vernieuwing van de railbaan. De mannen ploeteren vaak tot over hun knieën in het troebele stinkende water om dikke lagen modder en schelpdieren weg te scheppen. IJMUIDEN Artsen: J. de Vries, Wilhelminakade 78, tel. 4954; P. J. W. van der Toom, Frans Naereboutstraat 70, tel. 4084. Apotheek: Apotheek Pleyler, Planeten- weg 52. WijkverplegingVoor IJmuiden en IJmuiden-Oost: zuster A. N. Enklaar, Burg. Rambonnetlaan 19, IJmuiden, tel. 02550-8163; voor IJmuiden-Oost, Sant poort-Noord en Santpoort-Zuid: zuster K. Langejan, Iirissenstraat 14, Santpoort, tel. 02560-7477; voor Driehuis, Velsen- Noord en Velsen-Zuid: zuster A. de Ruyter, Hagelingerweg 175, Santpoort, tel. 02560-6054. Tandartsendienst voor Velsen, Bever wijk en Heemskerk: Alleen voor spoed gevallen van zaterdag 12 u. tot zondag: W. van Willigen, Beneluxlaan 86, Bever wijk, tel. 02510-26079. SANTPOORT Arts: M. M. C. Trooster, W. Daniëlslaan no. 14, Santpoort-station, tel. 02560-8410. Apotheek: Santpoortse Apotheek, Bloe- mendaalsestraatweg 145, Santpoort-zuid, tel. 02560-8249. BEVERWIJK Artsen: Voor de artsen Ten Harmsen van Den Beek, Hommes, Feeters, Swaab, Vos en Zeylmans zal van zaterdag 12 tot zondag 24 uur dienst doen: H. J. F. Peeters, Domelsingei 2, Beverwijk, tel. 02510-25300. Voor de artsen Fierstra jr., Fierstra sr., Melchior, Lange, Rolink, De Ruiter, Verburg, Versélewel de Witt Hamer, Visser en Vreeling neemt L. J. Vreeling, Vondellaan 29, tel. 02510-23364, van zaterdag 12 uur tot zondag 9 uur. Van zondag 9 tot 24 uur: G. K. Fierstra, Wijkerstraatweg 194, Velsen-noord, tel. 02510-24987. Apotheek: Van zaterdag 12 uur tot zon dag 24 uur, alleen voor spoedgevallen voor Beverwijk, Velsen en Heemskerk: Apotheek Donker, Breestraat 61, telef. 02510-23150. Tandarts: Voor Beverwijk, Velsen en Heemskerk, alleen voor spoedgevallen: W. van Willigen, Beneluxlaan no. 186, Beverwijk, tel. 02510-26079. (Van een onzer verslaggevers) Dezer dagen hebben wij over de bo dem van de IJmuidense Noordersluis ge lopen. Wij hadden daarvoor geen zware duikersuitrusting nodig, evenmin speel den wij voor kikvorsman. We daalden gewoon een enigszins zwevende trap af en stonden enige minuten later op de vloer van de 22 meter diepe, reusachtige sluisdeurkas waaruit vele duizenden ku bieke meters water waren weggepompt. Daar in de schemerige slechts door een enkele lamp verlichte diepte tussen de met algen en schelpen „beklede" zwarte wanden is de grote schoonmaak van de railbaan onder de oostelijke sluisdeur in volle gang. „Zet u wel een helm op en trek een olie- jas aan als naar beneden gaat," had men ons boven de raad gegeven en dat advies was beslist niet overbodig. Naar mate we ons dieper in de op een open mijnschacht gelijkende sluisdeur lieten zakken nam de vochtigheid in de atmos feer toe. Water droop langs de betonnen muren omlaag en vormde donkere poe len op de sluisbodem. Het stonk er naar modder en rottende schaaldieren. Een dek schuit met werkmateriaal leek in deze om geving vreemd verzeild geraakt. Een do zijn mannen met lieslaarzen aan werkten als koelies in het pikzwarte water. Ver scheidene van hen waren slechts gekleed in een gele oliebroek. Hoog boven hen kreeg het daglicht nau welijks kans in het hol door te dringen. Het geplas van water en het zachte ronken van pompen, zo nu en dan enkele woorden van de sjouwende mannen, waren de eni ge geluiden. Kruiwagens werden met mos selen en andere schaaldieren vol geschept en weggereden om de railbaan van de sluisdeur bloot te leggen. Dan worden de versleten spoorstaven waarover de 1200 zware sluisdeur heen en weer wordt ge rold met snijbranders losgewerkt. Dit moei zame werk is nog maar pas op gang ge komen. Dag en nacht gaat het karwei door. s Werelds grootste zeesluis mag niet te lang gesloten blijven voor de scheepvaart. Men hoopt de vernieuwing en schoonmaak van de railbaan binnen een goede week voor elkaar te kunnen krijgen. Zoals wij al eerder hebben bericht wordt daarbij gebruik gemaakt van een zoge noemde drooglegkuip, die men over de railbaan op de bodem van de sluis heeft laten zakken. Boven deze drooglegkuip staat zo'n dikke 16 meter water. Voor het droogmaken en drooghouden van de sluisdeuren en werkkuip worden twaalf Zweedse Flygt-pompen gebruikt die een enorme capaciteit hebben. Zo werd de immense sluisdeurkas in slechts acht uur leeggepompt, waarbij de grootste pomp elk uur maar liefst vijfduizend liter wa ter dertig meter omhoog bracht. Het spreekt vanzelf dat alles is gedaan om veiligheid van de werkers in de diepe sluisdeurkas en de drooglegkuip te ver zekeren. Niettemin bestegen we na een halfuurtje met een gevoel van opluchting de trap om boven onze longen met frisse buitenlucht te vullen. Tussen 15 en 22 augustus zijn in de ge meente Velsen weer heel wat voorwerpen gevonden. Namelijk: Portemonnee, bedelarmband, portefeuil le met inhoud., regenbroek, bruine bas taardpoedel, dameshandsch., padvinders- riem, kinderbril, horloge, zegelring, brille koker met bril, meisjesvest, kilometerteller van fiets, driewielig kinderfietsje, zonne bril, jas met cape, bromfietssleutel, bruine keeshond, reservewiel, autoboodschappen tas, zakboekje, jongens zwembroek met handdoek, kinderschortje, hangslot met sleutel, jongensjasje, autosleutel, huissleu tel aan sleutelhanger, verrekijker. Inlichtingen betreffende deze gevonden voorwerpen zijn te verkrijgen dagelijks aan het hoofdbureau van politie te Velsen. De rechtmatige eigenaren (-essen) kunnen ze afhalen elke dinsdag en vrijdag van 16.30 tot 17.30 uur aan genoemd hoofd bureau van politie. In de 22 meter diepe sluisdeurkas kan het zonlicht niet tot de bodem reiken. De zwarte wanden zijn be dekt met algen en schaaldieren. Duitse broeiers zullen uit angst voor con currentie van Nederlandse bloemen geen bollen meer durven kopen. Er was geen oppositie tegen dit voorstel. Wel sprak de heer Huiberts zijn verwonde ring uit over de gedragingen van de Euro pese Commissie. Hij vroeg de voorzitter of de heren in Brussel wel iets van de Neder landse marktordenende maatregelen wis ten. Ze bezorgden 't produktschap de laat ste tijd veel last. Onze maatregelen zijn juist zo logisch, aldus de heer Huiberts. De voorzitter antwoordde, dat men in Brussel al ruimschoots de gelegenheid heeft gehad onze marktordening te bestuderen. Mr. Nederveen verklaarde, dat de Neder landse siergewassensector in de merkwaar dige situatie verkeert niet meer alleen te kunnen beslissen. Het P.V.S. moet steeds meer een beroep doen op onze regering, daar slechts de regering onderhandelings bevoegd is. Er was door dit bericht van de Europese Commissie al onrust op de Duitse markt ontstaan. Dr. Verhage beaamde dit en zei, dat reeds pogingen waren gedaan om bloembollenorders af te zeggen. De bloemisten, die narcissen opzetten om de bloemen te snijden op een zogenoemde A-vergunning zagen deze vergunning ver vallen door de vrijgave van de narcissen- teelt. Deze vergunning wordt nu omgeruild tegen een algemene bloemisterijvergunning op basis van de verleden jaar beteelde oppervlakte. Hiertegen hadden de drie Centrale Landbouw Organisaties bezwaar. Deze wilden de laatste vijf jaar als om rekeningsbasis zien. Het bestuur van het P.V.S. kon hiermede akkoord gaan. De narcissenkwekers zullen in de toe komst niet door het P.V.S. worden ge registreerd, maar door de Keuringsdienst voor Bloembollen die dit werk al jaren doet. Het voorkomt dubbel werk. Wel zal de Algemene Inspectie Dienst een steek proefsgewijze nacontrole houden Bij de mededelingen zei dr. Verhage dat de Zweedse kwekersorganisaties gevraagd hebben om een heffing van 0.4 percent op alle bloembollen, die naar dat land worden geëxporteerd. Men zou hiermede de reclame voor bloembollen kunnen ver beteren en tevens een voorlichting opbou wen om de broeiers de nieuwste methoden te leren. Van Nederlandse zijde hebben alle betrokkenen daarmede ingestemd. Merkwaardigerwijze kunnen de Zweden echter niet alle betrokkenen in hun land aan tafel krijgen. Men zal er nog wel meer van horen. Een verzoek om iets dergelijks in te stel len voor chrysanten en anjerstekken is door de Commissie voor Bijstand voor de Bloemen afgewezen. Men wil in een inter nationale opzet hieraan zijn medewerking verlenen. Mr. Prins, vertegenwoordiger van plan ten en bomen, ontdekte weer een onjuist heid in de behandeling van de reserves. Hij is er de man niet naar om zich daar maar zo bij neer te leggen. Men mag op een juridisch begrotingsdebat gaan rekenen. Advertentie Advertentie •«O Want papa wist dat Gans zoveel diaprojectoren in voorraad heeft (ook de nieuwste!). Halfautoma- tische (v.a. 151.—), volautoma tische (v.a. 249.—) of met schuifbediening (v.a. f 88.—). En vrijblijvende demonstratie (ook met uw eigen dia's) in speciale projectieruimte. Gans heeft keus en een goed advies in DIAPROJECTOREN de routebeschrijving sprak, was allerminst hetzelfde als een overdekt fietsenrek, zo als er een bij paviljoen Schoonenberg staat. Als er op een bordje „Niks Loos" staat, behoort men dit oranje bordje wèl als een route aanwijzing te zien. Een pa piermand is niet hetzelfde als een papier bak! In de routebeschrijving stonden ook nog andere spitsvondigheden. Verboden toe gang is niet hetzelfde is als toegang ver boden. Tot bij de finish was het niet zo eenvoudig. De routebeschrijving vermeld de uitdrukkelijk, dat de formulieren bij de paviljoenhouder ingeleverd moesten worden en niet bij een strategisch opge steld tafeltje in het paviljoen. Bij het be rekenen van de uitslag kwam de wedstrijd leiding vele gelijke strafpuntentotalen te gen. Om toch tot een definitieve verdeling van de prijzen te komen, had men bij de Verloren van Themaatlaan een pot met grauwe erwten neergezet. Degene, die het dichtst bij de 500 gram inhoud van deze pot geraden had, was de hoogstgeklasseer- de bij een gelijke stand. De uitslag luidde als volgt: 1 Equipe Bonsaard-Bouwmeester 120 straf punten; 2. equipe mevrouw Stet-Rolvink 120; 3. equipe Peek 150; 4 equipe Van Genderen 150; 5 equipe Stilleboer 150; 6 equipe Nier- borg-aVn den Boogaard 150; 7. equipe Kleef 150; 8 equipe Glas-Kreinders 150 en 9 equipe Huizer-Swier 180 strafpunten. De poedelprijs voor de slechtste van 47 equipes was voor de equipe Frans Kloos- sterman-Marjan Stam met 630 strafpunten. In tegenstelling met de vorige week had de wandelpuzzeltocht woensdag uitste kend weer. De automobielvereniging „De Rijmonders" had het de deelnemers niet gemakkelijk gemaakt. Na afloop bleek, dat voorzitter Pum Swier met zijn hoofd tegen een boom aangelopen was en dat de dames-equipe Nel de Waard-Marjo Vla ming blauwe plekken had opgelopen bij het zoeken naar de goede route in een van de vele Velsense parken. Dat de automobielvereniging „De Rij monders" een wandelpuzzeltocht door Vel sen houdt, in plaats van een autorally heeft de volgende reden. In de maanden juli en augustus mogen er geen autoral lies georganiseerd worden; om nu de le den voor te bereiden op het komende sei zoen houdt „De Rijmonders" in deze tijd een wandelpuzzeltocht. Arie Jordan maakte bij het uitzetten van de route een elementaire fout. Hij had als vanzelfsprekend aangenomen dat cijfers en letters dezelfde waarde hadden. Maar dit was in strijd met het aanvullend regelement, dat alleen over letters sprak. Bij de start van de 47 deelnemende equi pes vanaf paviljoen Schoonenberg hadden de meeste reeds strafpunten geboekt. De overdekte fietsenstalling, waarvan

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 5