Visserij profiteerde van goede weer in mei II ederland Onderwijs te Heemskerk in raadsvergadering behandeld In jaar 2000 gediepvriesd op reis door de ruimte Amateurclubs hebben een stevig oefenprogramma voor de boeg VMKLEQING vloerbedekking sfeer van vandaag-morgen- over 10 jaar VELO LONNEKER i. «IJL Maandoverzicht directie visserijen De heer Joh. Gravemaker in IJmuiden overleden Afscheid J. Stam is uitgesteld Bedroefd gezicht om geldlening Een speeltreintje voor Velsen-Noord Concert op strand Finale IJmuider veteranentoernooi V S V-Stormvogels MARKTPLEIN Won ingin rich ting UIT THUIS I VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1964 van BRG -Kennemerland In Heemskerk wielerronde Gesteld: U richt Uw huis dit jaar in. Fijn. Vraag: Hoe blijft die sfeer een aantal jaren behouden? Tja. Oplos sing: Pastoe meubelen zijn blijvend modern en eerlijk van vorm. Steeds bij de tijd. Gezellig. Kom kijken in onze toonkamers Marktplein 29 - Telefoon 7541 IJmuiden en tóch Met PHILIPS TELEVISIE gezellige avonden Schaatsers beginnen al vroeg met hun training ■JkÊB. o.a 0*frn£'in alle mate Kennemei 39 - tel. 7093 De visserij is in de maand mei zeer begunstigd door het weer, aldus een overzicht van de directie van de visse rijen. Alleen de kustvissers voor het rayon noord hebben enkele dagen last gehad van een ongunstige weersgesteld heid. Aan de trawlvisserij op verse vis namen 52 schepen deel. Gevist werd bij Puzzle Hole, Pitboei. Lemanground, West Hole, Tea Kettle Hole, Diepe Gat, Bruine Bank, Egmond Ground, Cleaver Bank en Claydeep. Gevangen werd tong, schol, wijting, kabeljauw. De resul taten waren matig door slechte prijzen, vooral voor schol. In Scheveningen wer den vele partijen schol doorgedraaid. Op verse vis visten verder 487 kotters en overige vaartuigen. Gevist werd in een brede strook langs de Hollandse kust tot aan de Amrumbank toe vanaf de Wielin gen. Gevangen werd tong, schar, wijting, kabeljauw, schelvis, makreel. De resulta ten waren van matig tot goed voor het rayon Scheveningen en IJmuiden en van goed tot zeer goed voor de rayons Zuid, Noord en Noord-Oost. De verre visserij werd in mei uitge oefend bij IJsland door twee stoomtraw lers, vier hektrawlers en twee motortraw lers. Met inbegrip van twee Scheveningse motortrawlers marktten er twaalf schepen in IJmuiden. Voor een reisduur van ge middeld twintig dagen lagen de besom mingen tussen 20.000 en 30.000. Met de haringtrawl visten vanuit Scheve ningen tot 20 mei 46 schepen. De eerste tien dagen van de maand visten de meeste grote schepen nog vrij noordelijk bij Ber gen Ground en The Patch tot aan de kant van het Diep. Men viste hier hoofdzakelijk op makreel, schelvis en haring. Daarna zakte de vloot af om de zuid en werd gevist vanaf The Gut tot aan de Muur. Op de zuidelijke gronden werd makreel, schelvis en wat kabeljauw gevangen. Tot 20 mei werden in Scheveningen totaal 2972 kisten verse haring verkocht, terwijl 3138 kisten werden doorgedraaid. Tevens wer den tot 20 mei totaal 30140 kisten makreel aangevoerd, waarvan 8024 kisten werden doorgedraaid. De vangstresultaten waren vrij goed, maar de besommingen zeer ongunstig. Na 20 mei namen totaal 51 trawlers en 6 kot ters vanuit Scheveningen en 3 hektrawlers, 29 motortrawlers, 5 loggers en 1 kotter vanuit IJmuiden aan de haringtrawlvisse- rij deel. De schepen vanuit Scheveningen visten nogal verspreid. Enkele schepen, waaronder de SCH 46, visten aan de N.W. Rough. Dit schip ving in enkele trekken 34 kantjes, waarna direct naar Schevenin gen werd opgestoomd, waar het schip op 23 mei arriveerde als eerste schip dat zoute haring aanvoerde. Andere schepen visten vanaf de 57-57.30 graden noord en 1 tot 2 graden oost, terwijl zelfs schepen visten bij de Dutch Bank tot aan de Fair Bank. Behalve de SCH 46 waren op maan dag 25 mei, de datum, waarop de eerste maatjesharing verkocht mocht worden, nog tien schepen aan de markt met vang sten van 34.80 kantjes. De prijzen varieer den van 350 tot 600 per kantje. Te Scheveningen werden totaal 2070 kantjes maatjesharing aangevoerd, een ge middelde dagvangst per schip van 56 kant jes. Door de kotters werden 24 kantjes aangevoerd. Als bijvangst werden door de haringtrawlers circa 100 kisten makreel en schelvis per schip aangevoerd, de besom mingen varieerden van 16.000 tot 30.000. In IJmuiden werden op 24 mei door de KW 121 en de IJM 82 respectievelijk 52 en 50 kantjes maatjesharing aangevoerd. De haring was klein van stuk en van goede kwaliteit. De eerste haring, die in Katwijk werd verkocht, bracht 524 tot 551 op. Slechts één span vertrok van IJmuiden ter zoute haringvisserij. Van de eerste reis werden 109 kantjes aan de wal gezet, die in IJmuiden over de afslag werden ver kocht. Drijfnetvisserij Vanuit Scheveningen namen 32 en van uit IJmuiden 8 schepen aan de haring- drijfnetvisserij deel. Gevist werd tot aan de zuidoostkust van Devils Hole en rond de 56 graden noord en 1 oost. De gemid delde dagvangsten van de schepen uit Scheveningen, die evenals vorige jaren in combinatie gingen vissen, bedroeg 51 kant jes haring per schip. De totale aanvoer te Scheveningen bedroeg 3450 kantjes haring, waarvan 2070 kantjes afkomstig waren van haringtrawlers, 1156 kantjes van drijfnet schepen en 224 kantjes van haringtrawl- kotters, een gemiddelde dagaanvoer dus van 575 kantjes maatjesharing. Te IJmuiden liep de eerste drijfnetlogger op 26 mei binnen met 155 kantjes van 4 schepen. Op 29 mei volgde de KW 167 met 265 kantjes van 5 schepen en op 31 mei de KW 82 met 129 kantjes- Garnalenvisserij Aan de garnalenvisserij namen 149 sche pen deel. Gevist werd in de Scheldemon- dingen, vanaf het eiland Sylt tot aan de Wesermond en op de Waddenzee en bij De Cocksdorp. In het rayon Zuid was de gar nalenvisserij niet meer lonend. In het rayon-Noord visten vier schepen bij de Deense kust, de weekvangsten be droegen van 1250 tot 3500 kilo met besom mingen van 1650 tot 8300. De VD 28 voerde in vier weekreizen ruim 1000 kilo garnalen aan. De weekbesommingen van de kleinere schepen liepen uiteen van 800 tot 1500, terwijl de grotere schepen van 2000 tot f 8000 hebben besomd. De resul taten van de schepen van het rayon noord oost zijn ruim voldoende geweest. Nieuwe schepen Er kwamen verschillende nieuwe sche pen in de vaart, namelijk de UK 1 Albert, de SCH 197 Gerritje, de VL 115 Vooraan, de UK 161 Jennie, de BR. 20 Nova Cura, de VL 34 Anita en de UK 3 Hendrikje. De omzet aan de visafslag te Den Hel der bereikte de 22ste mei het tweede mil joen, in Urk werd het derde miljoen ge passeerd. De hoeveelheid en opbrengst der door de trawl- en snurrevaadschepen aangevoerde teevis (met inbegrip van de trawlharing) waren in de voornaamste aanvoerplaatsen als volgt: IJmuiden 6185171 kg 4.922.332 Scheveningen 6720902 kg 5.765.901 Vlaardingen 156994 kg 161.436 Den Helder 417416 kg 804.342 Urk 439069 kg f 1.124.768 Harlingen 164018 kg 324.806 Den Oever 48428 kg 82.803 Overige plaatsen 1997 kg 1.424 10625741 kg 9.581.630 Haring In totaal werd aangevoerd: Soort haring mei 1964 mei 1963 kantjes kantjes Maatjesharing 5.996 11.025 Steurharing 264 Het aandeel van de trawlnetvisserij deze aanvoer bedroeg 61 percent voor 3656 kantjes tegen 40 percent voor 4509 kantjes gezouten haring voor mei 1963. Een kwan tum van 107 kantjes gezouten haring was afkomstig van de spanvisserij tegen 99 kantjes in mei 1963. De eerst aangevoerde haring, afkomstig zowel van de drijfnetvisserij als van de trawlnetvisserij, was mager en schraal. De kwaliteit van de drijfnetharing ver beterde snel, de trawlharing evenwel bleef mager en schraal, terwijl ze, vooral wat de grote haring betrof, gemengd was met ijlachtige exemplaren. De door de span- vissers aangevoerde gezouten haring was kwalitatief goed. De prijzen, die per kantje in mei voor gezouten haring op de afslagen werden betaald, waren als volgt: 5.996 11.289 Soort haring mei 1964 van tot 597 47 400 f 65 mei 1963 van tot 410 48 144 22 Maatjesharing kl. Maatjesharing gr. Doordat de gezouten haring pas op 25 mei mocht worden aangevoerd en het aan gevoerde gezouten produkt bovendien nog gering in hoeveelheid was, bereikten de prijzen een niveau, dat gemiddeld hoger lag dan in mei 1963. De aanvoer van verse haring was als volgt: mei 1964 waarvan naar vismeelfabriek Aanvoerplaats kilo Scheveningen 243.715 75 pet. vorig jaar 417.067 37 pet. IJmuiden 472.114 37 pet. vorig jaar 379.750 33 pet. Totaal 715.829 50 pet. vorig jaar 796.817 35 pet. Een kleine hoeveelheid verse haring was afkomstig van de spanvisserij, te weten 4.411 kilo, die te IJmuiden werden aan gevoerd. De prijzen waarvoor de verse haring op de afslagen werd verhandeld waren de volgende: Aanvoerplaats mei 1964 mei 1963 van tot van tot Scheveningen 0.50 0.22 0.59 0.22 IJmuiden ƒ0.60 0.22 0.64 ƒ0.22 De van de spanvisserij afkomstige verse haring bracht van 0.60 tot 0.49 per kilo op, tegen 0.55 en 0.44 per kilo in mei 1963. De kepers waren de visconserven- fabrieken en de stomerijen. De Beverwijkse rennersclub „Kenne- merland" houdt zondag 30 augustus weer 'n Ronde van Heemskerk en daarvoor hebben 60 aspiranten, 110 nieuwelingen en 90 amateurs ingeschreven. Onder hen be vinden zich verscheidene rijders uit de streek. Aan het treffen der amateurs over 125 km. wordt onder meer deelgenomen door de plaatselijke favoriet Jan van Rijn en zijn Kennemerlandmakkers Jan Timmer en Jan Serpentie, de succesvolle Westfrie zen Jan Brink, Wim van Dok en Gerrie Bruin, de Amsterdammers Joop Wuurman, Dries Helsloot en Frits Stoots, Ben Osendarp uit Utrecht, Anne Koster uit Leeuwarden, de Zaankanters Piet de Wit en Cees Stam met vele anderen. De start is om drie uur. Vooraf rijden de aspiranten (start 1 uur) 'n rit over 20 km. en de nieuwelingen een koers over 50 km (start kwart voor twee). Het par cours is gelegen aan de Voorweg, Ouden dijk, Luttik-Si en 3500 meter lang. Een buitengewoon krachtige grijsaard met de allure van een volks menner ...Zo gedraagt De Gaulle zich tijdens openbare politieke voor stellingen. De in topless geklede dame rechts op de voorgrond be schouwt dergelijke gymnastische toeren echter met een iizig scepti cisme. Zij is dan ook nog wat jaartjes ouder dan de generaal. Advertentie ALLES OVER o.a. Origineel Jabo 8.20 p. m Bergoss bouclé 12.90 p. m Rotterdams verzet bouclé 18.65 p. m Lama bouclé 26.60 p. m Kamerbreed Jabo 33.25 p. m Kamerbreed Bouclé vanaf 69.00 p. m Vinolay 9.75 p. m Terry tegels om zelf te leggen 2.10 p. tegel Tapiflex 13.50 p. m Balatred ƒ11.00 p. m Inlaid16.80 p. m Laat u eerst vrijblijvend doch deskundig voorlichten door voor wie wonen- wat waard is: Woensdag, 26 augustus is plotseling over leden de heer Johannes Gravemaker, voor meer bekenden Jan, die de leeftijd van 56 jaar bereikte. Dit verscheiden is voor vele IJmuidena- ren en speciaal in Oud-katholieke kringen een ontstellende tijding. Met grote ver slagenheid is het bericht van het verschei den van de heer Gravemaker op de ge meentelijke School voor Visserij en Scheep vaart, waar hij sedert 1947 onafgebroken aan verbonden is geweest als leraar en als conciërge, vernomen. In dit instituut, waar hij de praktische vakken doceerde naast zijn beheerschap van de gebouwen heeft hij heel wat jonge mannen vertrouwd gemaakt met het breien en boeten van netten en het schiemannen. De heer Gravemaker was, na de waar nemend directeur van de school, de heer Job Stam, die woensdag afscheid neemt, de oudste in dienstjaren aan de school verbonden leraar. Heden, vrijdagavond te acht uur wordt in de Oud-katholieke kerk van de H. En- gelmundus aan de Kon. Wilhelminakade een bidstond gehouden. De uitvaartdienst is zaterdagmorgen, 29 augustus om tien uur in de Oud-katholie ke kerk aan de kon. Wilhelminakade, waar na de teraardebestelling geschiedt om 11.40 uur op de Westerbegraafplaats. In verband met het overlijden van de heer J. Gravemaker, leraar aan de ge meentelijke school voor visserij en scheep vaart te IJmuiden, is het afscheid van de waarnemend directeur vam genoemde school, de heer J. Stam, dat op 2 septem ber aanstaande' in het schoolgebouw zou plaats vinden, uitgesteld tot een nader vast te stellen datum. Advertentie mnWRism** Het onderwijs in de gemeente Heems kerk is gisteravond wel aan zijn trekken gekomen: van de 18 punten tellende agen da, welke de Heemskerkse gemeenteraad in een recordtijd van drie kwartier, on der voorzitterschap van loco-burgemeester Roozen, afhandelde, waren er twaalf bij, die betrekking op het onderwijs hadden. Slechts twee uit het dozijn gaven aanlei ding tot enig commentaar; de overige tien gingen zonder meer onder de hamer door. Ten behoeve van de eerste inrichting van een prot. chr. kleuterschool in plan Kerkbeek werd een krediet van 5.213.45 beschikbaar gesteld en voor de eerste in richting van een zelfde school in plan As- sumburg stond de raad 10.418.05 toe. Er werden kredieten voor bedragen van 2.617.97, 5.434.35 en 22.600 goedgekeurd voor respectievelijk een aanvullend kre diet voor de eerste inrichting van de r.k. Kerkbeekschool, de eerste inrichting van de r.k. kleuterschool in Kerkbeek en een krediet voor de eerste inrichting van een r.k. lagere school in plan Assumburg. Voor een aanvullend krediet ten behoeve van de tweede prot. chr. school aan de Pieter Breughelstraat was nog een bedrag van 4.575 nodig en voor de uitbreiding van de leef- en hulpmiddelen van de open bare lagere school de Wiekslag een bedrag van 3.007.40 Een voorstel van B. en W. tot het ver lenen van een krediet van 2.694.45 voor de aanschaf van atletiek- en spelmateri aal voor het gymnastiekonderwijs in de buitenlucht gaf de heer Husslage (PvdA) aanleiding op te merken, dat hij het een gelukkige omstandigheid vond, dat er nu mee begonnen wordt, ook al had dit, naar zijn mening, al veel eerder moeten gebeu ren. De heer Boeree (KVP) stelde er in dit ver prijs op, bij het afscheid van de inspecteur voor het lager onderwijs na mens zijn fractie en de gehele raad zijn dank uit te spreken voor de bijzonder gro te steun en medewerking, die de heer Knippen in zijn functie altijd heeft gege ven. Hij verzocht wethouder Van Herpen dan ook deze dank bij het officiële afscheid aan de heer Knippen te willen overbren gen. Wethouder Van Herpen onderstreepte de woorden van de heer Boeree en zegde toe zich van de vererende opdracht te zullen kwijten. De voorzitter richtte een woord van er kentelijkheid richten aan het adres van de stichting Eigen Woningbezit voor de wijze, waarop deze helpt de behuizing van de kleuterscholen te realiseren. De heer Hulshof (KVP) verklaarde geen enkel bezwaar te hebben tegen het krediet van 24.996 voor de wijziging van de aan sluiting van de Mozartstr. op de Marquet- telaan; wel maakte hij van de gelegenheid gebruik om op enkele andere gevaarlijke kruisingen in de gemeente te wijzen. De voorzitter antwoordde hierop, dat er ten aanzien van dit punt studies gaande zijn. Voor het Kerkplein is deze studie op advies van de NWB reeds gereed. Een aanvullend agendapunt: een geld lening van een miljoen tegen zes percent, werd door de P.v.d.A.-fractie, bij mon de van de heer Nijdeken, „met bedroefd gezicht en onder protest aanvaard", zoals hij het uitdrukte, omdat hij ernstige kri tiek meende te moeten hebben op het re geringsbeleid ten aanzien van een en an der. Tussen de Noorderlaan, de Hoflaan en de Oosterstraat in Velsen-noord ligt een terreintje braak, dat reeds aanleiding heeft gegeven tot vele klachten van de om wonenden in verband met de vervuiling van dit stukje grond. Burgemeester en wethouders van Velsen willen op dit ter reintje een speelgelegenheid voor de jeugd scheppen. Voor de voorzieningen, die daar noodzakelijk zijn, heeft het college drie mille nodig, voor welk bedrag krediet is gevraagd aan de raad, die in de openbare vergadering van W september aanstaande hierover moet beslissen. Zaterdagavond acht uur zal op het strand van IJmuiden een concert worden gege ven. Hiertoe heeft het IJmuidense show orkest „De Klavierschippers" een uitge breid en gevarieerd programma samen gesteld. De Klavierschippers komen met een volledige bezetting. Advertentie Ook voof het aller laatste sportnieuws I 100% service PHILIPS-DEAL FR Trompstraat 68 Tel. 5198 Op het Driehuizer Waterloo-sportcomplex zal zaterdagmiddag om drie uur de laat ste beslissende strijd van het veteranen- voetbaltoernooi van de zaterdagvoetbal vereniging „IJmuiden" tussen Stormvogels en VSV gespeeld worden. De „oude glo riën" van De Tweede Jeugd en Waterloo bestrijden elkaar voor de derde en vierde prijs. De beide finalisten zijn zonder enig ver- liespunt in de eindstrijd doorgedrongen. De doelcijfers van Stormvogels zijn ieti overtuigender dan die van VSV, maar in kracht zullen beide teams wanneer zij volledig uitkomen elkaar weinig ontlo pen. Bij de „Vogels" zijn Jaap Admiraal, Freek Venus en Piet Heilig de grote man nen. De blauwwitten kunnen echter niet over Jan Luppens beschikken, omdat hij zondag in het eerste team tegen KFC moet uitkomen. VSV heeft als gerenomeerd» spelers in zijn gelederen: Rinus Spaans, Chris Kunst en Wim Balvers. In de strijd om de derde en vierde prijs tussen De Tweede Jeugd en Waterloo zijn de Waterlooërs favoriet, doch de Haarlem mers kunnen voor een verrassing zorgen. Het schaatsseizoen start in Velsen reeds zaterdagmiddag om twee uur. De Schaats vereniging Velsen houdt dan op het IJmui der strand de eerste conditietraining. Men kan zich verkleden in paviljoen Zuidpier dankzij de medewerking van de paviljoen eigenaar „Ome Henk" Verswijveren, di« al zovele Velser sportverenigingen onder dak geboden heeft. WASHINGTON (AP) Dr. Richard Lillehei van de universiteit van Minneso ta, een pionier in bet overplanten van nieren, voorspelt dat het over tientallen jaren mogelijk zal zijn een geheel dier door bevriezing te conserveren en later weer tot leven te brengen. Hij acht het zelfs niet uitgesloten dat dit ook zal kun nen gebeuren met mensen. Bijvoorbeeld staatslieden, geleerden en sportlieden, die anders aan kwalen van het hart of an dere organen zouden sterven. Lillehei merkte op, dat er ethische pro blemen zullen ontstaan over de vraag wie op die manier bewaard zullen blijven. Maar dat zou wel op te lossen zijn. Ook voorziet hij dat ruimtereizigers in hun ruimteschepen bevroren kunnen wor den gehouden voor reizen voorbij het zon nestelsel die 300 jaar zullen duren. „Het is denkbaar, dat astronauten in „diepvries" zo bewaard blijven, dat hun lichamen niet ouder worden en dat zij wanneer zij hun doel hebben bereikt auto matisch ontdooien en klaar zijn voor hun onderzoekingswerk. Deze bevriezingstech niek zal hun op hun reis ook beschermen tegen dodelijke stralen. „Wat fantasie schijnt ligt binnen het uit eindelijke bereik van de wetenschap". Lillhei baseert zijn voorspellingen op de jongste vorderingen bij het door bevriezing bewaren van organen die bestemd zijn voor transplantatie. Daartoe behoren nie ren die onmiddellijk na het overlijden uit het lichaam worden verwijderd. Op de universiteit van Minnesota heeft men nieren bij een temperatuur van iets boven het vriespunt elf uur lang na de dood van de patient weten te bewaren en toen overgeplant in de lichamen van pa tiënten die aan een nierziekte dreigden te sterven. Een meisje van zestien jaar leeft nu al een jaar op de nier van een over ledene. De vorige week nog heeft Lillehei beide nieren uit het lijk van een twintigjarige overplant in een 50-jarige man. Tot nu toe maakt deze het goed. De hoop bestaat dat hele organen veilig maanden en zelfs jaren kunnen worden bewaard bij temperaturen van 50 graden onder nui. De amateurclubs gebruiken de weinige weekeinden die hen nog van het begin van hun competities scheiden zeer inten sief. Ook het komende weekeinde komen de clubs uit de IJmond bijna allemaal in actie. Zo speelt tweedeklasser DEM een uitwedstrijd tegen Coal (een Rotterdam se tweedeklasser) en het pas gepromo veerde Kennemers trekt naar Schagen waar tegen de club van die naam wordt gespeeld. Derdeklasser Beverwijk ont vangt vierdeklasser Foresters, Stormvo gels speelt zondag om 12 uur op het Wa- terlooterrein tegen de nieuwe vierdeklas ser KFC. Stormvogels 2 speelt om half een tegen de Kennemers-reserves. Het I Heemskerkse ADO '20 oefent tegen der- deklasser RODA (Bovenkerk). Van de vierdeklassers neemt IEV deel aan het toernooi van St. Pancratius om de Van Geemen-wisselbeker. Behalve St. Pancra tius en IEV zijn daar ook Nautilus en ZSGO van de partij. VSV speelt zondag op eigen veld tegen de Amsterdamse vier- deklasse DSOV, terwijl ook Wijk aan fee in het veld komt. Eersteklasser VVB trekt zondag weer ïaar Amsterdam waar het Meteoortoer- nooi wordt voortgezet. In de eerste ronde I werd van Scheveningen gewonnen, zon dag ontmoeten de Breesapers in de halve finale RCZ, de andere halve eindstrijd gaat tussen FC Zaanstreek 2 en Alway» Forward. Ook de finale van dit toer nooi wordt zondag gespeeld. Tweede klas- ser Velsen speelt in het nederlaag toer nooi van Leidschendam tegen de club van die naam. Advertentie

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 7