Griekse ambassade in Ankara vernield Verenigde Staten erkennen recht van Turken op troepenaflossing HET WEER Nederlander terug uit Oostduitse gevangenis Saigon is een heksenketel Bom in vaas ontplofte niet Haarlemse vrouw bekent moord op haar kind T V NOORDZEE Ankara bereid om maand te wachten Alles is geheim Auto-panne werd oorzaak van rel in Philadelphia tÏÏMM Zeven jaar geleden gepleegd in een schuur achter huis In Amersfoort vermist meisje was in Amsterdam Nauwelaerts de Agé 'i CHRISTIANS E W. A. VERWOERD en ZONEN 49e JAARGANG NUMMER 250 DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING ZATERDAG 29 AUGUSTUS 1964 Weekblad Sport - Judo - Jiu Jitsu Academie Nieuwe cursussen éee MORRIS 'êeforeifou êuij! DAMES- EN HERENREGENJASSEN Frisse wind Aan het strand Politiecharge tegen opgeschoten jeugd in Amsterdam Aanslag op De Gaullef Het woord is aan Piet van Egmond 75 jaar pagina 7 In de krant van heden: S - - si F. J. Kubatz benoemd in Rotterdam N.V. CARROSSERIEFABRIEK UITDEUKEN REPAREREN KOLEN COIFFURES DE VRIES Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beb. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. - Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van der Mi je NICOSIA (Reuter en A.P.) De - Turk se regering heeft gisteren haar veront schuldigingen aangeboden aan de Griekse vertegenwoordiger in Ankara over de scha de die betogers hebben aangericht aan het gebouw van de Griekse ambassade. Onge veer tienduizend betogers hebben gisteren auto's voor de Griekse ambassade bescha digd, en de ruiten van het gebouw inge gooid. De Verenigde Staten hebben het recht van Turkije om zijn troepen op Cy prus af te lossen erkend. In de Egyptische stad Alexandrië zijn de Cyprische president Makarios en pre- dident Nasser vanochtend besprekingen begonnen over de kwestie-Cyprus. Griekenland heeft gisteravond bij Turkije geprotesteerd tegen de anti-Griekse de monstraties in Ankara in verband met de Cyprische crisis. Op last van de Turkse premier Inonü heeft de secretaris-gene raal van het ministerie van Buitenlandse Zaken Fuat Bayramoglu de verontschuldi gingen van de Turkse regering aangebo den aan de ambassaderaad van Grieken land. Het was de tweede achtereenvolgende dag dat in Ankara demonstraties werden gehouden uit protest tegen de Amerikaan se politiek inzake Cyprus. De Turkse regering had demonstraties verboden, maar de politie was niet in staat haar tegen te houden. Duizenden bewo ners, waaronder ook enkele Turkse mili tairen, begonnen een mars door de stra ten. De menigte doorbrak een politiecordon dat om de Amerikaanse ambassade was gelegd, bestormde het terrein en liet bor den met anti-Amerikaanse leuzen achter. Een enorme Turkse vlag werd op het ge bouw gehezen. Aan de ambassade werd geen schade toegebracht. Eerder op de dag waren de demonstran ten langs de Amerikaanse voorlichtings dienst gemarcheerd, hadden de vuisten opgestoken en geschreeuwd „weg met Ame rika". Vervolgens trok de massa op naar de Griekse ambassade waar de politie niet bij machte was te verhinderen dat het ge bouw met stenen bekogeld werd. Autos die buiten geparkeerd stonden werden bescha digd. Nadat de betogingen bijna twee uur had den geduurd zei de commandant van het garnizoen van Ankara, generaal Selami Pekoen, tot de menigte: „Nu is het ge noeg, ga nu maar naar huis". Advertentie Het enige programmablad met alle programma's. Ook van Doe wat duizenden doen! Neem ook een abonnement. Schrijf vandaag nog naar: TELEVIZIER - Postbus 2 - Leiden Uw sportseizoen begint 1 september Overveen - Bloemendaalse- weg 152 - telefoon 53256 BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Flinke perioden met zonne schijn en slechts hier en daar een bui. Matige tot krachtige noordwestelijke wind. Nog iets lagere temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. Fris door een vrij krachtige wind tussen west en noord maar over wegend droog met zonnige perioden. Temperatuur 18 a 19 graden. Zee water 17 a 18 graden. Vooruitzichten: Iets stabie ler, maur fris. Studenten in Istanboel zijn van plan van daag te demonstreren. Aflossingen De secretaris-generaal van het Turkse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de Griekse ambassadeur in Ankara ge zegd dat het ministerie de „aanbeveling" van de Griekse regering, om de aflossing van een deel van de Turkse troepen op Cyprus niet maandag aanstaande, maar een maand later te doen geschieden, met een „gunstig advies" aan de Turkse mi litaire autoriteiten heeft doorgezonden. De Griekse minister van Buitenlandse Zaken heeft dit vrijdagavond in Athene aan ver slaggevers medegedeeld. In Washington meent men, dat de in vloed van de Verenigde Staten op de Tur ken aanzienlijk is gedaald. „Het is een wensdroom om aan te nemen dat verzoe ken om matiging Ankara zou kunnen weerhouden om zijn recht tot het aflos sen van de Turkse troepen te bescher men". Dat Washington dit recht erkent is dui delijk gesteld in het communiqué dat door het Witte Huis werd uitgegeven na het bezoek dat de Turkse premier Inönü in ju ni aan president Johnson heeft gebracht. Voor zijn vertrek uit Nicosia heeft Ma karios over president Nasser als een „gro te en betrouwbare vriend van Cyprus" ge sproken. „Mijn bezoek aan Egypte zal het mogelijk maken te beraadslagen over nog nauwere Egyptisch-Cyprische samenwer king'. Verwacht wordt dat de besprekin gen tussen Nasser en Makarios twee dagen zullen duren. Secretaris-generaal Oe Tand van de Ver- enige Naties heeft gisteren verklaard voor de Cyprische crisis in contact te zijn ge weest met beide partijen, gesproken werd over de aflossing van Turkse troepen op Cyprus. Thant noemde de situatie „poten tieel explosief". ff (Van onze correspondent) OLDENZAAL. - De 27-jarige Harbert Udes, Groninger van geboorte, in 1962 in Oost-Duisland veroordeeld tot 6Vt jaar tuchthuis, is na 2V2 jaar De Amsterdamse politie heeft vrijdag avond een charge uitgevoerd tegen naar schatting 500 Amsterdamse opgeschoten jongens en meisjes die rondom het natio nale monument op de Dam waren samen geschoold. Zij belemmerden het verkeer en beschadigden geparkeerde auto's. De politiemannen werden bekogeld met dop pen van fietsbellen. Ook een auto van de politie moest het ontgelden. Tien jongens werden gearresteerd en in het politie bureau opgesloten. Ook donderdagavond hebben zich der gelijke incidenten voorgedaan. De grootste belhamels werden meegenomen naar het bureau. Na verscheidene charges te hebben uit gevoerd zorgden motoragenten voor het transport van de arrestanten. van deze straf te hebben uitgezeten, vrij gelaten en gisteren in Nederland terug gekeerd. Hij studeerde sedert 1959 aan de univer siteit van Berlijn voor veearts, omdat hij daar gemakkelijk een beurs kon krijgen De Westduitse autoriteiten verschaften hem maandelijks 250 mark. Hij sloot zich aan bij een studentenorganisatie die met vervalste paspoorten jonge mensen uit Oost-Berlijn naar het Westen liet vluch ten. Hij werkte mee aan de vlucht van twintig Oostduitsers. In het begin van 1962 ging er echter iets mis. Hij was met Kerstmis 1961 met zijn ver loofde, een meisje dat hij ook uit Oost- Duitsland had gesmokkeld, bij zijn ouders in Nederland geweest. Na terugkeer in Berlijn was Udes plotseling verdwenen. De studentenorganisatie vernam later dat hij gevangen zat in Oost-Berlijn. Zeven maanden later kwam het bericht dat de Groninger was veroordeeld tot 6'/i jaar tuchthuis. Vorige week woensdag zijn in Oost-Ber lijn tal van gevangenen vrijgelaten, naar verluidt meer dan duizend. Udes was daar ook bij. Gisteren arriveerde hij per trein in Oldenzaal, vergezeld door een wachtmeester van de marechaussee, die hem kennelijk tot de grens tegemoet ge reisd was. Na een kwartier mocht hij zijn vader begroeten. Over zijn ervaringen in Oost-Duitsland wilde hij geen woord zeg gen. „Alles is geheim", zei hij. Wellicht heeft hij strikte consignes gekregen van het Nederlandse consulaat in West-Berlijn, die woensdag en donderdag uitvoerig met hem gesproken hebben en die zorgden voor een vliegbiljet naar Hannover en een treinkaartj e HannoverOldenzaalGro ningen. Op de vragen van journalisten ant woordde Udes: „U bent zeer geschikt, maar het spijt mij. Alles wat ik zeg zou nadelig kunnen zijn voor degenen die daar nog zijn". Toen de journalisten opmerkten dat het Oostduitse regiem toch geen bezwaar zou kunnen hebben tegen een paar niets zeggende inlichtingen, was zijn antwoord: „U vergist zich. Waarschijnlijk weten zij nu al dat ik hier met u zit te praten". Vader Udes had zijn zoon tijdens diens gevangenschap drie keer mogen bezoeken De gesprekken in de gevangenis hadden steeds plaats in aanwezigheid van twee tolken en de directeur van de gevangenis. „Ik heb met de Oostduitse autoriteiten altijd goede gesprekken gehad", zei vader Udes. Zijn zoon kwam snel tussenbeide: „Laat je niet uithoren vader, alles in geheim!" SAIGON (AP, AFP en REUTER) Vrijdag is er in de Zuidvietnamese hoofd stad Saigon weer hevig gevochten tussen boeddhistische en katholieke scholieren en studenten. Parachutisten maakten met geweld een eind aan de strijd. Er zijn nu negen doden in Saigon gevallen bij de godsdienstrelletjes. Er zijn vele ge wonden. Boeddhisten poogden herhaaldelijk het gebouw van het katholieke dagblad „Xay Doeng" in brand te steken. Zij slaagden daarin niet. De duizenden betogers koel den daarna hun woede op voertuigen in de omgeving van het krantengebouw. Deze technici van de NASA (de natio nale lucht- en ruimtevaartadmini stratie) zijn bezig met een proefmars door geaccidenteerd terein in de buurt van het NASA-centrum te Houston in Texas. Zij moeten nagaan in welk soort drukpak een toekom stige maanreiziger zich het beste zal kunnen bewegen. Volgende week zul len uitgebreidere proeven worden genomen in Bend in de staat Oregon. Proefpersoon Jack Slight (op linker foto) draagt een drukpak dat voor zien is van een extra laag waarin het elektrische koelsysteem is wegge werkt. Zijn collega Randy Hester (op de rechterfoto) draagt een ruimtepak met waterkoeling. De mannen achter hem zeulen het koelaggregaat. De vreemdsoortige stok die de pseudo- astronauten in de hand houden is een zogenaamde „Jacobsstaf', een inge nieus apparaat met vele mogelijkheden dat de ruimtevaarder ondermeer steun geeft bij het gaan door zwaar terrein. TOULON (AP) - Een kleine ontplof fing, gevolgd door een brandje in een museum te Toulon heeft vrijdag tot de ontdekking geleid van wat vermoedelijk een poging was om een aanslag te plegen op president De Gauile van Frankrijk. De resultaten van het onderzoek, inge steld nadat een kneedbom van twee kilo werd gevonden bij de ingang van een nieuw museum boven op een heuvel bij de haven van Toulon, worden nog zorg vuldig geheim gehouden. Het museum dat ondermeer herinnerin gen bevat aan de landingen van geallieer de troepen in het zuiden van Frankrijk tij dens de tweede wereldoorlog is twee we ken geleden door president De Gaulle ge opend. Volgens een functionaris is de kneedbom gevonden in een vaas bij de ingang van het museum iets meer dan twee weken ge leden. Hij zei dat een tijdbuis aan de bom was bevestigd die niet goed had ge functioneerd. Hij geloofde dat de bom daar geplaatst was in verband met het bezoek van generaal De Gaulle. Bij een bezoek van een delegatie van de gemeenteraad van Toulon aan het mu seum vrijdag deed zich een kleine ontplof fing voor gevolgd door vlammen en veel rook. Het bleek dat deze veroorzaakt wa ren door een voetzoeker die in de vaas was geworpen. Het vuur was spoedig ge blust en richtte weinig schade. Bij het on derzoek werd de kneedbom in de vaas ge vonden. P. C. Brederode: De ziel zou werkloos zijn, als de zonde niet bestond waartegen zij strijden kan. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 9 Op de Praatstoel 3 Van Dag tot Dag 3 Buitenlands nieuws 3, 4 Robin Hood 4 In de Vishal en op zee5 Kerkdiensten 5 Uit stad en omgeving 5, 6 Luidsprekers 6 Kunst 7 Radio en Televisie 7 Feuilleton 9 Beurs 11 Economisch nieuws11 Effecten en Geldmarkt 11 Scheepsberichten 11 Topsy 12 Sport 13 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's PHILADELPHIA (Reuter) —In Phila delphia zijn vrijdagavond in een neger district relletjes uitgebroken. Zeker dertig mensen zijn gearresteerd. In ziekenhuizen worden tientallen betogers en twaalf po litieagenten. die verwondingen hadden op gelopen, behandeld. Volgens de politie begonnen de moeilijk heden toen politiemannen behulpzaam wil den zijn bij het weer op gang brengen van een auto, waarvan de motor afgesla gen was. De automobilist weigerde deze hulp en zijn vrouw begon de politie te slaan. Al spoedig bemoeiden ook voorbij gangers zich met het geval. De Haarlemse politie heeft vrijdag avond een thans gehuwde 25-jarige vrouw en een 62-jarige magazijnbediende, bei den uit Haarlem-Noord, aangehouden op verdenking van moord, respectievelijk medeplichtigheid aan moord. Beidén zouden in februari 1957 een toen enkele weken oude baby in een schuur achter de woning van de man hebben verdron ken, waarna ze het lijkje in een met stenen verzwaarde tas in de Ringvaart zouden hebben gegooid. Het toen 17-jarige, ongehuwde meisje was destijds als dienstbode werkzaam in het huis van de magazijnbediende. Ze verklaarde gisteravond aan de politie, dat ze ondermeer met deze man, die getrouwd was met een bedlegerige vrouw, omgang B. en W. van Rotterdam hebben benoemd tot bedrijfsleider van het in aanbouw zijnd Concertgebouw te Rotterdam de heer F. J. Kubatz, thans bedrijfsleider van het Minerva-theater te Heemstede. De heer Kubatz, die 46 jaar oud is, was na een gymnasiale opleiding en diverse functies in het filmbedrijf werkzaam. Sedert 1950 is hij bedrijfsleider van het Minerva- theater te Heemstede. Het in Amersfoort vermiste 17-jarige meisje José Bernards is gisteren door de politie opgespoord in Amsterdam, waar zij werkte in een fabriek. Na het verzoek tot opsporing kreeg de politie uit alle delen van het land en ook uit België, Zwitser land en Zuidslavië mededelingen dat het meisje daar zou zijn gezien... had gehad en dat ze in februari 1957 in haar ouderlijke woning in stilte en zonder enige medische hulp een kind ter wereld had gebracht. De baby zou toen verborgen zijn in de schuur achter de woninig van de man en daar door het meisje zijn verzorgd. Na enkele weken zou de vrouw hiertoe ge dwongen door de man het kind in de schuur door verdrinking om het leven hebben gebracht. Beiden zouden vervol gens het lijkje in een met stenen ver zwaarde tas hebben gestopt en dit in de Ringvaart hebben geworpen. De vrouw heeft zich gisteravond bij de Haarlemse politie gemeld en haar daad verteld, omdat ze „de spanningen niet meer kon dragen". Naar aanleiding van haar verklaring is ook de magazijnbediende aangehouden. Deze geeft toe het lijkje samen met de vrouw in de Ringvaart ge gooid te hebben. Hij ontkent echter iets met de dood van de baby te maken te heb ben. Beiden zijn in verzekerde bewaring gesteld. Advertentie Lange Herenstr. 36 - 38 - Haarlem Telefoon 14371 UITSLUITEND DE BETERE SOORTEN Let op het juiste adres Alléén KENNEMERLAAN 166 hoek Napierstraat - Telefoon 4420 (44 jaar Rijksleverancier) Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling Dépositaire LANCOME artikelen

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1