Huursoldaten stromen nu Kongo binnen In Auschwitz sloeg men mensen dood met pollepel Franz freiherr von Ruffin probeert aan de gerechtigheid te ontsnappen Binnen Duitse justitie is geen onafhankelijkh Frans gezagvoerder laat zich de wet toch niet voorschrijven Goedmaken VAN DAG TOT DAG China blokkeert Mongoolse handel €)p de ^Praatótoel WERELDNIEUWS r r ZATERDAG 29 AUGUSTUS 1964 K.. Moeder Schip koos zee zonder het keukenpersoneel Doodslag Grote amnestie in Syrië Nette kerel CAFÉ-RESTAURANT VREEBURG" J. A. G. VAN MARRELO 5 WILHELMINA BILJARDS M. Mok De conventies van de twee grote Ame rikaanse politieke partijen de Repu blikeinse van de vorige maand en de Democratische van deze week zijn weer gehouden in de traditionele circus-atmos feer die daarbij onvermijdelijk schijnt te zijn. Maar voor het overige is in die twee massabijeenkomsten wel sterk af geweken van het patroon dat vroegere conventies in de Verenigde Staten heeft gekenmerkt. Het ziet er zelfs naar uit dat de partijconventies van 1964 het begin zouden kunnen vormen van een geheel nieuwe ontwikkeling in de samenstelling van het Amerikaanse kiezerskorps. Innerlijke onenigheid heeft men in de Republikeinse zowel als in de Democra tische partij al generaties lang gekend. Maar het gebrek aan politieke eensgezind heid hebben de partijleden altijd wel weer voor enige tijd kunnen vergeten omdat er gemeenschappelijke belangen waren die zwaarder wogen dan het verschil van inzicht omtrent bijvoorbeeld het rassen vraagstuk of de sociale verhoudingen. Want heel lang zijn beide partijen in hoofdzaak belangengemeenschappen ge weest, met programma's die zich vooral kenmerkten door de zorgvuldigheid waar mee was gestreefd naar het verdoezelen van interne meningsverschillen. Die ver schillen kwamen dan gewoonlijk wel weer tot uiting in parlementaire debatten over de controversiële onderwerpen, maar ja, de verkiezingen waren dan weer achter de rug en dus kwam het er niet meer zo erg op aan. Nu is dit anders geworden. Door de Invloed van Barry Goldwater is het jong ste partijprogram van de Republikeinen geen samenstel van compromissen gewor den, maar een duidelijk programma van een zeer conservatieve partij die haar conservatisme nie' onder stoelen of banken steekt. Dit is een programma dat stellig vele onwillige Democraten in het zuiden van de V.S. zal aantrekken en hen wel licht ook naar de Republikeinen zal doen overlopen. Dit zou voor de Democratische partij een stemmenverlies (en eventueel ln het Congres een zetelverlies) betekenen, maar tegelijk een versterking van de eigen morele en politieke positie in binnen landse aangelegenheden. Aan de andere kant is de „rebellie" van Alabama en Mississippi in de Democra tische partij conventie een feit dat grote gevolgen kan hebben. Het zal die partij Voor miljoenen Amerikaanse negers aan vaardbaarder maken, en niet voor negers alleen maar ook voor vele blanke Repu blikeinen die met de wet op de burger rechten, met sociale verbeteringen en een vredespolitiek instemmen en nu door hun eigen partij in de steek worden ge laten. De Democratische partij heeft door de afvalligheid van een deel van haar vroegere zuidelijke aanhangers de kans gekregen, een uitgesproken progressieve partij te worden, en president Johnson schijnt van die kans een goed gebruik te willen maken. De kaarten zijn dus geschud. De kiezers van de V.S. krijgen in november 1964 een betere gelegenheid dan zij ooit hebben gehad om zich langs nieuwe lijnen te groeperen. Een Democratische partij, ver sterkt met progressieve en gematigde Republikeinen die niets van Goldwater moeten hebben, en een ultra-rechtse Re publikeinse partij waarin rasfanatici en andere reactionaire elementen (die in de V.S. gelukkig toch maar een minderheid vormen) zich thuis kunnen voelen, zullen het Amerikaanse politieke leven een ander gezicht kunnen geven; een duide lijker gezicht dan het in tientallen jaren heeft gehad. Het is te wensen dat deze situatie aan beide fronten niet toch weer door nieuwe compromissen wordt vertroebeld. Hoe wonderlijk de daden der mensen soms worden beïnvloed door de ontwik keling van het moderne leven, zou kun nen blijken uit het feit dat Arnhem dezer dagen een plotselinge opbloei in de be strijding der immoraliteit heeft beleefd, die voortkwam uit geheel andere dan morele overwegingen. In deze stad is namelijk een burger wacht tot stand gekomen, die de prosti tutie wil tegengaan, nadat de pogingen van de politie om daadwerkelijk op dit gebied te saneren, waren mislukt. Wie echter zou menen dat deze morele her bewapening van Arnhem uit ethische of zelfs religieuze apostolaatsneigingen is voortgekomen, vergist zich deerlijk. De bewoners van de betrokken stadswijk ble ken slechts bezwaar te hebben tegen de motorisering van de prostitutie. Er komen blijkbaar teveel auto's na het vallen van de duisternis op deze wijk af, waarvan de bestuurders op zoek zijn naar aanminnige liftsters. Ofschoon de Arnhemse burgerwacht waarschijnlijk de sympathie van veel brave Arnhemmers zal hebben, moet men toch bedenken dat er een groot verschil is tussen: afkeer van de zonde en afkeer van auto-lawaai. Het befaamde bekeerderswoord: „Gaat heen en zondig niet meer," luidt in Arn hem dan ook. „Gaat heen en kom des noods tevoet terug." HHIB.IH1UUHHHB JOHANNESBURG (AP en Reuter) Ongeveer honderd huursoldaten allen blanken zyn vrijdagavond per vliegtuig naar Leopoldstad vertrokken. Zij hebben dienst genomen in 't Kongolese regerings leger. Vrijdagmiddag waren reeds zestig huursoldaten vertrokken. De mannen, meest Zuid-Afrikanen, heb ben een opleiding van een week gekregen in Johannesburg. Zij reizen via Angola, de regering van Noord-Rhodesië heeft de vliegtuigen die huursoldaten vervoeren verboden boven haar grondgebied te komen. De soldaten krijgen een soldij van 336 dollar per maand. Als zij in actie zijn wordt die verhoogd tot 560 dollar. De regering van Kongo betaalt ongeveer 20.000 dollar aan de nabestaanden van huursol daten die sneuvelen. Ook zijn vergoedin gen vastgesteld voor hen die verminkt worden. MOSKOU (Reuter) Diplomaten die contacten onderhouden met Oelan Bator, de hoofdstad van Mongolië, hebben vrijdag in Moskou gezegd dat communistisch Chi na de doorvoerhandel naar Mongolië uit Chinese havens heeft geblokkeerd. Mongo lië ligt tussen de Sovjet-Unie en China en heeft zich het ongenoegen van China op de hals gehaald door zich achter Kroesjtsjev te scharen in het ideologische geschil. Mongolië is nu genoodzaakt de langere en duurdere weg over Siberië te gebrui ken. Met de rest van de wereld onder houdt Mongolië overigens beperkte han delsbetrekkingen. FRANKFORT (AP) De in Polen gebo ren arts, dr. Aron Beljin, heeft vrijdag in het proces tegen twintig voormalige Auschwitz-functionarissen verteld, dat in het dodenkamp van de nazi's zelfs een pollepel als moordwapen kon dienen. Dr. Beljin zei dat een of twee gevangenen door een bewaker met een pollepel wer den doodgeranseld, toen zij op hun rant soen stonden te wachten. Beljin werd in 1943 in Auschwitz gein terneerd. Hij getuigde tevens dat de be wuste bewaker later door een Joodse vrouwelijke gevangene werd neergescho ten. De vrouw weigerde zich voor de be waker te ontkleden. Dr. Beljin zei dat hij met zijn moeder in een veetrein naar Auschwitz werd overgebracht vanuit het ghetto van Bia lystok. Verscheidene der gedeporteerden sneden zich uit wanhoop de polsslagader door, voordat zij in het kamp arriveerden. Dr. Beljin had hun behandeld. Naderhand werden zij door nazi-bewakers met zwepen uit de wagons gedreven naar de rijen, die naar de gaskamer moesten. Deze getuige is een van de veertig men sen, die nog van dit transport in leven zijn. Zijn moeder werd onmiddellijk ver gast. „Ik herkende haar jas op een vrachtwagen, die terugkwam met de kle ren van de vergaste gedetineerden, het was een grijs-groene jas en ik wist on middellijk dat dit het bewijs was van haar dood" aldus dr. Beljin. Dr. Beljin, die thans bij het Israëlische ministerie van Gezondheid werkt, is eni ge tijd in Auschwitz werkzaam geweest als gedetineerde kamparts. Hij getuigde dat een SS-arts, toen er een epidemie in het kamp heerste, had beslist dat ieder- (Van onze correspondent) BONN Met juridische haarkloverijen en gesteund door invloedrijke relaties pro beert Franz Freiherr von Ruffin zijn straf te ontgaan. En tot nu toe met succes. De affaire-Ruffin behoort daarmee tot die lange reeks justitiële misgrepen, die niet meehelpen de naam van de Duitse recht sprekende macht na de oorlogsjaren te rehabiliteren. Begin april 1945 stormen in het oosten van Tsjecho-Slowakije zes Rus sische velddivisies op de zesde divisie ja gers van de Wehrmacht af. Feldwebel Hubert Klüger geeft het bevel 200 meter terug te gaan, waardoor de rest van de divisie voor omsingeling kan worden be hoed. Klüger is dan al vijftien jaar in het leger en behalve van het Duitse kruis in goud en het ijzeren kruis de trotse drager van nog enige andere orden. Voor hij het besluit tot de „frontcor rectie" neemt, overlegt hij eerst met de beide aanvoerders van het hem flanke rende SS-jagerregiment. Als de comman dant van dit regiment, Franz Freiherr von Ruffin, van het gebeurde hoort laat fcij Klüger bij zich komen, tezamen met de joeide SS-aanvoerders. Wanneer von Ruffin de drie mannen heeft gevraagd wie van hen de oudste van dienst is, komt Klü ger naar voren. De Freiherr brult dan: „U bent gearresteerd. Ik laat u ogenblik kelijk doodschieten". Het SS-regiment formeert een vuurpelo ton en Klüger wordt zonder verdere vorm van proces op een akkerlandje neerge knald. Von Ruffin wordt door de geallieer den gevangen genomen. Als hij uit het kamp weer op zijn landgoed Basthorst in de buurt van Hamburg terugkeert, zwijgt hij over het lot dat hij Klügel heeft aan gedaan. Noch de ouders van de feldwebel, noch het Rode Kruis zijn ooit van zijn dood op de hoogte gesteld. Een ooggetuige van de fusillade kwam evenwel ongeveer zeven jaar geleden weer boven water en meldde de gang van za ken aan Klügels ouders. Deze namen ogen blikkelijk een advocaat in de arm, die op 2 april 1957 een aanklacht wegens dood slag tegen von Ruffin indiende. De advo caat van von Ruffin eiste daarop van Klü gels ouders, dat zij de getuige zouden te rugnemen. Gerhard Paasche, op het ogenbilk 45 jaar en koopman in Brunswijk, werd er (Van onze correspondent) PARIJS Een niet alledaags incident op een Franse koopvaardijschip heeft zich voorgedaan in Le Havre. Tussen de ge zagvoerder Chariot van het passagiers schip Charles Tellier en een deel van de de bemanning was een conflict ontstaan over overwerk. Speciaal de koks, koks maats en de barman, zestig man in totaal, vonden dat zjj te veel overwerk moesten verrichten. Dit aantal lijkt veel, maar men moet bedenken dat het schip zo goed als geen lading had te verwerken en alleen maar vakantiegangers vervoerde voor een trip tussen Le Havre, Duinkerken, Antwerpen, Hamburg en terug. De zestig man waren van boord ge gaan en hadden aangekondigd uit protest het vertrek van de Charles Tellier vier volle uren te zullen ophouden. Dat nam de kapitein, schipper naast God, niet en hij gaf donderdagmiddag om twee uur precies op het tijdstip van vertrek bevel aan de roerganger om drie maal op de stoom fluit te blazen en beval aan de matroos op de voorplecht om het anker te nieuwen. Het schip voer weg tot verbazing van de zestig man op de wal, die hun schip voor het nakijken hadden. De zestig hadden geen cent op zak. Zij stonden in hun werk- kleren. Al hun spullen lagen aan boord. In optocht trokken zij naar het kantoor van de scheepvaartmaatschappij waar men niet veel anders kon doen dan koks, koksmaats en de barman onderbrengen in plaatselijke hotels. De passagiers aan boord van de Char les Tellier hebben het incident van de vrolijke kant opgenomen. Zij kregen hun eten en hun natje en droogje in de eerste klas en hebben de hofmeesters geholpen bij de bediening. De nacht verliep zonder grote evenementen. Vrijdagmorgen vertrokken de zestig man per autocar van Le Havre naar Duinker ken waar de Charles Tellier inmiddels rustig langs de kade gemeerd lag. Maar de commandant was nergens te zien. Hij bleef in zijn hut en was zelfs voor jour nalisten niet te spreken. Hoe de ontmoe ting is verlopen tussen hem, de koks, de koksmaats en de barman vermeldt de his torie niet. Er zal wel over en weer een hartig woordje zijn gevallen. door von Ruffin's advocaat van beschuldigd „oost-agent" te zijn, een betiteling waar mee men, uit de nood van de Duitse tweedeling een deugd makend, iedere te genstander aanvankelijk wel verdacht kan maken. Von Ruffin's advocaat liet de ou ders van Klügel bovendien weten dat „nie mand er mee gediend was" als het tot een proces kwam. Mocht von Ruffin worden veroordeeld, dan behoefden zij „niet op ge noegdoening" te rekenen. Werd von Ruffin vrijgesproken dan zou dit ,,voor de familie nadelige gevolgen hebben". Ondanks deze dreigementen vond het proces doorgang. Tegen de kroongetuige Paasche bleken de ingebrachte beschuldi gingen niet houdbaar en Freiherr von Ruf fin werd op 31 augustus 1960 wegens dood slag tot 18 maanden gevangenisstraf ver oordeeld. Hoewel deze veroordeling nu vier jaar geleden werd uitgesproken, is de Freiherr nog steeds op vrge voeten. Von Ruffin's advocaat bombardeerde de justitie van 't land Sleeswijk-Holstein, on der welke jurisdictie de zaak valt, met ver zoeken om revisie, genade, opschorting van de straf enzovoort. De justititiële mo len maalde deze papierwinkel extra traag. De verzoeken om genade werden name lijk ingediend door vooraanstaande per soonlijkheden in het land, allen vrienden en bekenden van von Ruffin, en door „een zeer hoge kerkelijke autoriteit". (Het mini sterie van Justitie te Kiel weigert de na men bekend te maken). 31 oktober 1963 tenslotte wees het Ober- landesgericht in Sleeswijk alle ingebrach te bezwaarschriften van de hand. Het ver zoekschrift van de „hooggeplaatste per soonlijkheden" bleef over. Het werd tot nu toe om onauidelijke redenen nog niet in behandeling genomen en zolang dit niet is gebeurd blijft de Freiherr vrij. Een pikant detail is in de hele lijdensge schiedenis dat von Ruffin onder meer aan de gevangenis ontsnapte toen hem in 1961 uitstel van straf werd verleend, nadat hij had aangevoerd dat hij zijn oogst moest binnenhalen, die anders verloren zou gaan In een uitvoerige beschouwing over de justitie in de bondsrepubliek merkt de Süd- deutsche Zeitung (los van 't geval von Ruf fin) onder meer op: Er was allang geen werkelijke onafhankelijkheid meer binnen de Duitse justitie toen onder haar ogen massamoorden op Russen, Polen, Joden, geesteszieken en politieke tegenstanders konden worden begaan. Oók nu weer staat de strafrechtspraak bijzonder weinig vrij tegenover de poli tieke stromingen van onze tijd. Het blad noemt als enkele specifieke gevaren die de Duitse justitie bedreigen: „inkapse ling, overgevoeligheid voor critiek, een on bewegelijk conservatisme en een over dreven benadrukken van de rechtszeker heid ten koste van de gerechtigheid". DAMASCUS (Reuter) Syrië heeft besloten een algemene amnestie te ver lenen aan alle politieke gevangenen. Dit heeft de presidentiële raad vrijdagavond in Damascus bekendgemaakt. De Ranger-7 die 31 juli op de maan is geland heeft een kwartier voor die landing niet minder dan vierduizend zeer scherpe foto's gemaakt van het maanoppervlak. Op een persconfe rentie is meegedeeld, dat de geleer den daardoor „een enorme hoeveel heid" informatie over het maan oppervlak zullen krijgen. Het zal ze ker drie jaar duren voordat al dat materiaal is verzameld. Het staat nu vast dat er op de maan lavastromen voorkomen. Voorts weet men nu dat delen van het maanoppervlak bedol ven zijn onder vulkanisch gesteente dat door de vulkaan Tycho is uit geworpen. De geleerden zijn be gonnen met het maken van een maanatlas op grond van de gegevens die de foto's opleveren. Bovenstaan de foto die vrijdag in Washington werd vrijgegeven toont een sectie van de maan met een oppervlakte van 260 vierkante mijl. De kraters Arzachel (rechts onder), Alphonsus (midden rechts) en Guericke (links boven) zijn duidelijk zichtbaar. (Telefoto) een, wiens temperatuur hoger was dan 37V2 graden, moest worden vergast. „Deze gevangenen werden uitgekleed, zij kregen een deken om en werden zo per vrachtwagen weggevoerd. Dit beteken de altijd dat zij vergast zouden worden", aldus Beljin. Hij vertelde dat de verdachte Perrv Broad, gewezen korporaal van de SS over het algemeen heel gevreesd was in het „zigeunerkamp" waar hij op de po litieke afdeling werkzaam was. Beljin zei dat een Poolse medegevangene, die hem eens groette door Broad voor ondervra ging bij zich werd ontboden. „Mijn vriend zei mij: „ik zal niet terug komen". Later is hij op een brancard te ruggedragen. Hij was bewusteloos gesla gen. Ik zag dat zijn toestand hopeloos was. Korte tijd later hoorde ik dat hij was gestorven", aldus Beljin. Hij zei ook gehoord te hebben dat een Russische vrouwelijke gevangene, die door Broad werd betrapt toen zij geslachte lijke omgang had met een bevoorrechte Duitse gedetineerde, naar een „straf-afde- ling" werd gezonden en later is neerge schoten. Broad, die in Brazilië werd ge boren, is een van de acht verdachten, die zich niet in hechtenis bevonden tijdens het proces. Dr. Beljin zei dat hij vrienden, die ook in Auschwitz gevangen zaten, de verdach te Bernard Luces een „nette kerel" heeft horen noemen. Lucas was SS-arts in het kamp. „Na de aankomst van Lucas in het kamp werd een einde gemaakt aan de se lecties van patiënten uit de ziekenbarak voor de gaskamers. Hij heeft zelfs samen met Joodse doktoren gevangenen geope reerd en niet bij wijze van experiment, maar om het leven van de patiënten te redden. „Lucas bracht ook eten voor de gevangenen. Een SS-er, die gevangenen eten gaf. was werkelijk een wonder". Burgemeesters. Wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd is aan de heer T. de Jong eervol ontslag verleend als burgemeester van Nieuweschans en aan de heer F. W. Vernede als burge meester van Geldermalsen. Advertentie Bloemendaal n Kerkplein 16 Tel. 62162 Vanaf 15 juli 1.1. onder nieuwe directie: Prima keuken - Gezellige bar Speciale kindermenu's. 2 ZALEN voor feestavonden en recepties. MAANDAG - WOENSDAG - ZATERDAG - ZONDAG geen clubavond voor biljard. Zie vanaf 11 sept. onze wekelijkse MENU-ANNONCE Grote mannen Misschien om te bewijzen dat de oude strijdbijl diep begraven is, zal de Duitse munt in samenwerking met de Franse munt een reeks van vijfenveertig gouden en zilveren penningen met afbeeldingen van grote mannen uitgeven. Het lijkt mij een goede methode om van een vredelie vende gezindheid te getuigen en ik heb dan ook met belangstelling de persfoto bekeken die veertien van de uitverkoren koppen te aanschouwen gaf. De afbeel dingen misten bij mij hun effect niet. Al le grenzen vielen weg, de aardbol ver toonde zich in gave eenheid aan mijn ogen. Ja, zelfs het universum in heel zijn majesteit opende zich voor mij, want on der de grote mannen kwam Einstein voor, de omwentelaar van ons wereld beeld, de man die ons een nieuwe dimen sie heeft geschonken. Alle universele gevoelens ten spijt, heb ik toch nagegaan of er in dit selecte ge zelschap ook Nederlanders voorkwamen. Ik mocht het genoegen smaken de kop en de naam van Erasmus te vinden. Of er bij de niet op de foto voorkomende een endertig grootheden nog meer Nederlan ders zijn, is mij niet bekend. Het lijkt mi] dat men nog wel enige waardige kandi daten zou kunnen noemen. Ik opper in alle bescheidenheid Rembrandt, Grotius en Spinoza en laat het maar bij dit drie tal, om niet de indruk te wekken dat mijn bescheidenheid een vals karakter heeft. Aan welke eisen, zo heb ik mij naar aanleiding van deze foto afgevraagd, moet iemand voldoen om in deze rij van grootheden mee te wandelen? In de eer ste plaats dient hij overleden te zijn, zo als men reeds bij een vluchtige blik kan constateren. Dat is een criterium dat de wereld vele onaangenaamheden bespaart. Hoeveel nog in leven zijnde mannen zou den zich anders wellicht tot de munt- slaande instellingen hebben gericht met de waarschuwing: u vergeet mij! Maar aangezien overleden-zijn geen ab solute waarborg voor grootheid biedt, moeten de uitverkoren figuren nog aan tenminste één andere eis voldoen. Welke? Het is mij niet medegedeeld en dus kan ik er slechts naar raden. Laat mij de de koppen willen vastleggen van mannen wier werkzaamheid van zodanige aard is geweest dat de gevolgen ervan de we reld nog steeds in gunstige zin beïnvloe den. Bij één van de portretten ben ik echter aan de juistheid van mijn veronderstel ling gaan twijfelen. Het was het portret van de heer Ford, die weliswaar een vermaard man mag heten, maar in wiens grootheid ik niet onvoorwaardelijk geloof, ook al merkt de wereld nog steeds dui delijk dat hij bestaan heeft. Indien de heer Ford iets heeft gecreëerd, dan is het de massale aanmaak van automobie len, een zeer belangrijke creatie, maar verrichtingen van Goethe, Michelangelo moeilijk op één lijn te stellen met de en andere hier aanwezige grootheden. Verder heeft men de heer Ford gekend als uitruster van een fantastisch „vre- desschip" tijdens de eerste wereldoorlog, als uitgever van een vrij smoezelig blad in .zijn woonplaats- en als - -auteur van werkjes die door Duitse nazi-uitgeverij en gretig in vertaling zijn herdrukt. Is de penning nog niet geslagen, dan zou ik zeggen: neemt u liever een ander ter wille van het goede doel. CANNES (AP) Twee knappe ban dieten troffen mevrouw Yvonne Des- vigney enkele dagen geleden alleen in haar kledingzaak. Ze bonden haar vast op een stoel en gingen op hun gemak „aan het werk". Ze vonden 420 gulden. Voordat ze weer vertrokken kusten ze allebei de 41-jarige Yvonne op haar wangen. „Om het weer goed te maken", zeiden ze. J Togliatti. Het presidium van de opperste Sovjet heeft de stad Stavorpol-aan-de- Wolga herdoopt en naar Togliatti, de overleden Italiaanse communistenleider, genoemd. De stad Togliatti is schilder achtig gelegen bij de Zjigoelibergen. Rassenrel. De gespannen verhouding tus sen Indiërs en negers in Brits-Guyana heeft opnieuw mensenlevens geëist. In het dorp Mahaicony zijn bij een nachte lijke aanval van negers zes Indische mannen en vrouwen gedood. Vijf wer den ernstig gewond. Premier Jagan heeft de Verenigde Naties om hulp gevraagd bij de reorganisatie van de politiemacht. Cholera-certificaten. Het Italiaanse mi nisterie van Gezondheid eist van alle luchtreizigers, die uit Japan aankomen dat zij in het bezit zijn van cholera- certificaten. Ook reizigers die uit Sin gapore, Calcutta en Bangkok komen worden gecontroleerd. Actie. De Franse politie heeft een actie inigezet tegen bandieten en publieke vrouwen in Nice. Ze heeft gewaarschuwd dat het ergste nog moet komen. Vlucht. Onder een regen van machine geweerkogels van Tsjechoslowaakse grenswachten wisten vrijdagmorgen vroeg twee Tsjechen met een vrachtauto door de grensversperringen bij de West- duitse plaats Waidhaus te breken. Het tweetal bleef ongedeerd. Begrafenis. Duizend taxichauffeurs uit alle delen van West-Duitsland en West- Berlijn zijn naar de kleine stad Gifhorn gereden om de begrafenis bij te wonen van een vrouwelijke collega, die vorige week door een passaigtier werd beroofd en vermoord. De dader is gegrepen. De duizend taxis waren met rouwkransen behangen. Vele wagens droegen plak katen, waarop voor het vermoorden van taxibestuurders de doodstraf werd ge- eist. Opsporen. De Amerikaanse republikeinse senator Kenneth B. Keating heeft voor gesteld dat de Verenigde Naties nazi- oorlogsmisdadiigers, die nog op vrije voeten zijn, opspoort. Hij zei: „Het is verontrustend dat oorlogsmisdadigers zoals Joseph Mengele en Martin Bor- mann geheel aan de Justitie ontsnappen". Astrolabium. In het wrak van de in '629 bij de westkust van Australië gezonken Nederlandse koopvaarder „Batavia" hebben duikers van een Australische expeditie voor de tweede maal een astrolabium gevonden. De waarde ervan wordt op ruim 100.000 gulden geschat. Een astrolabium is een hoekmeter, een oud instrument voor graadmeting aan de hemel en op het land. Vroeger werd het door zeelieden gebruikt. Op de hele wereld zijn slechts negen astrolabia in musea te vinden. Ondergronds. Twee Britse mijnwerkers verblijven sinds maandag 730 meter onder de grond in een steenkolenmijn bij Coventry. Zij hebben grieven over hun loon. Artsen hebben gewaarschuwd dat hun gezondheid gevaar loopt. Driehon derd van de duizend mijnwerkers in deze mijn hebben zich met hun twee collega's solidair verklaard. Slaapziekte. Het aantal gevallen van slaapziekte is in Houston gestegen tot 264 ondanks de maatregelen tegen de muskiet die de gevreesde ziekte ver spreidt. Het aantal doden is gestegen tot dertien. „10.000". Een woordvoerder van de com munistische partij van India heeft ge zegd, dat de Indische overheid sinds maandag meer dan 10.000 communisten heeft gearresteerd. De partij houdt een nationale protestactie van vijf dagen tegen de stijgende voedselprijzen. Twee jaar. De rechtbank in Amsterdam heeft een 26-jarige reclame-agent wegens oplichting veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf. De man had blanco briefpapier weggenomen bij een stich ting, waar een vriendin werkte. Door op het briefpapier te vermelden dat hij een grote som geld van de stichting te goed had, wist hij bij vele winkeliers zonder contante betaling allerlei arti kelen los te krijgen. Brand in Maashees. Door een brand in de opslagplaatsen van de N.V. Havens te Maashees zijn opgeslagen granen en veevoeders ter waarde van ca. 40.000 verloren gegaan.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 3