„Nothing but a Man" van jonge Amerikanen een zuiverder visie op het rassenprobleem ERE-EXPOSITIE PIET VAN EGMOND Laurel en Hardy-recept voor Johnny Kraaykamp en Rijk de Gooyer DANSSCHOOL T. GRIEK Het filmfestival van Venetië J. W. Rengelink heeft gecapituleerd als laatste strijder voor NTS-zelfstandigheid Antieke meubelen houden waarde Dansen toen en nu in het Haagse Pulchri Orgelconcerten in de Grote Kerk NEGEN MUZEN ZATERDAG 29 AUGUSTUS 1964 7 Operageding thans voor het Hof De radio geeft zondag De radio geeft maandag T elevisieprogramma Michelangelo-expositie in Teylers verlengd „Alleman" onderscheiden (Van onze speciale verslaggever) VENETIË (Zaterdagochtend) „Venetië" is weer anders dan andere festivals. De aankomende sterretjes ontbreken, hoewel hun kansen hier in het frivole badleven toch goed moeten liggen. In Cannes reiken beeldschone meisjes allerlei soorten papieren uit of wijzen de bezoekers hun plaatsen met een air van: wie goed kijkt ziet dat er meer in mij steekt dan een meisje zonder meer. Maar in Venetië is een ouvreuse gewoon een ouvreuse en een secretaresse een secretaresse. Dat is zowel praktisch als rustiger. Zelfs de fonkelnieuwe filmster Soraya, die bepaald de publiciteit niet schuwt, is snel uit de gondel gestapt om te vermijden dat een leger van honderden filmjournalisten het haar lastig zouden gaan maken. DE OFFICIëLE COMPETITIE is giste ren begonnen met een Amerikaanse inzen ding „Nothing but a Man". Het rassenpro bleem wordt hierin benaderd op een ande re manier dan die van de misdaad, de geweldpleging etc. Het met wollen hand schoenen vernederd worden van de neger is een belangrijk filmthema, maar moei lijk uit te werken, zoals enkele onafhanke lijke jonge Amerikanen hebben bewezen met een script dat zij als het ware uit de improvisatie hebben laten groeien. Zij hebben het in de loop van lVz jaar met een budget van 230.000 dollar buiten Hol lywood om ontwikkeld tot een in zijn pri maire soort innemend werkstuk. DUFF ANDERSON is een jonge neger, die door zijn levenswijze nooit rechtstreeks geconfronteerd is geweest met de verhou ding blanken-negers. Als wegwerker bij de spoorwegen kan hij rustig zijn gangetje gaan en zeggen wat hem voor de mond komt. Het wordt anders als hij de doch ter van een dominee ontmoet, die ondanks Duffs geringere ontwikkeling voor hem kiest om zijn zelfbewustheid en onafhan kelijkheid. In haar omgeving hebben de negers zich geschikt in hun lot tweederang burgers te zijn. Anderson aanvaardt dat niet en als hij na zijn huwelijk met Josy naar vaster werk zoekt, zal hij zich ook moeten aanpassen. Men ziet hem ook in negermilieu als een opstandige, een rust verstoorder en hij dreigt een outcast te worden, want Anderson is te trots om het hoofd te buigen. De blanken zijn lang niet allen onwel willend, een in vele tientallen jaren ge groeide verhouding wordt door enkelen uitgebuit om een terreur uit te oefenen, die de eenling nog machteloos doet staan. Als Anderson niet meer tegen de moei lijkheden op kan vlucht hij weg van zijn zwangere vrouw. Maar dat lost geen pro blemen op, dat leert Anderson inzien. Hij moet met zichzelf in het reine komen en ook met zijn vrouw; zijn ongebondenheid is geen vrijheid, het verwerven van humane waardigheid vraagt zekere opofferingen, die concessies lijken maar onbetwist eer der naar het beoogde doel voeren. De 36-jarige regisseur, Michael Roemer, moest als 10-jarig Berlijns jongetje naar Engeland vluchten. Met zijn studievriend van Harvard, Robert Young maakte hij een jaar of wat geleden een documentai re over de armoede op Sicilië. De Ameri kaanse t.v.-opdrachtgeefster vond het re sultaat van een uur film te navrant voor de kijkers en deed de kopie in een kluis verdwijnen waar hij nu nog ligt. Het twee tal gaf de moed niet op en startte een onafhankelijke produktie met vier be roepsacteurs in de hoofdrollen. In docu mentaire stijl en met langdurige hulp van niet-acteurs werden de opnamen ge maakt in die gebieden in het zuiden van de States, die als de zelfkant kunnen worden aangemerkt. Het resultaat is in de categorie „eer stelingen" van dit festival niet slecht te nomen. Op een simpele, rechtstreekse manier wordt verteld, Ivan Dixon en de jeugdzangeres Abbey Lincoln leveren een inzet als alleen negeracteurs die kunnen hebben. De film maakt ook op een goede wijze het anders-zijn van de neger in te kenende trekjes waar. Als „Nothing but A man" is dit een film die het niet in melodrama zoekt, de te gering uitgewerkte hoofdkarakters zijn sympathiek aangegeven, maar ook niet meer. Michael Roemer en Robert Young hebben echter de weg gewezen naar as pecten van de rassenprobleem, die in he laas te veel goed bedoelde maar versim pelde films worden weggelaten. En dat is niet gering. MAANDAG AANSTAANDE, 31 augustus, wordt Haarlems stilste schilder, Piet van Egmond, 75 jaar. Dit feit heeft een aantal vrienden ertoe gebracht een ere-expositie van zijn werk in te richten en daarmee te bereiken wat Van Egmond zijn leven lang heeft afgewezen: een eigen tentoonstelling. Want hoewel in onze bladen in 1931 de Haarlemse onvolprezen criticus J. H. de Bois al voorspelde dat er een groot schilder in Van Egmond stak een uitspraak die door vele critici in de loop der jaren (bij groepsexposities) steeds is herhaald de stille werker van de Kampersingel heeft de gunst der publi citeit steeds weten te weren. „WIE OOK MAAR een weinig de sfeer van de Haarlemse hofjes van zich af weet te schudden, zal moeten toegeven dat de meer dan honderdjarige tante in Van Egmond en Wagemaker een paar gezonde en levenskrachtige neefjes heeft, die mis schien in de toekomst er voor zullen zorgen, dat tante niet aan bloedzwakte komt te overlijden", schreef Dé Bois (door H. P. Baard geciteerd in de fraai uitgevoerde catalogus). Beide oude vrienden, Van Egmond en Wagemaker, stonden gisteravond in Mu seum Van Looy tegenover elkaar: de een temidden van de voor het eerst openbaar bijeengebrachte resultaten van zijn leven, de ander een internationaal vermaarde en erkende schilder. „Nooit was je te vreden met wat je maakte", zei Wage maker, ,,'t was weer een rotding, zei je". ORGELCONCERT FEIKE ASMA Op vrijdag 4 september, 's avonds 8 uur, tal de organist Feike Asma een orgelcon cert geven in de Wilhelminakerk aan de Ced. Oude Gracht te Haarlem. Dit concert is het eerste in de reeks die het Comité van Orgelvrienden in het sei zoen 1964/'65 heeft georganiseerd. Het pro gramma vermeldt werken van Joh. Seb. Bach, César Franck, Jan Zwart, Jean Langlais, Ch. M. Widor en Com. de Wolf. „Je wroet, zoals De Bois al over je schreef, diep in de materie maar nog dieper in de kleur. Soms was je echt te critisch voor jezelf, maar voor anderen was je altijd mild. Voor nieuwe stromingen stond je altijd open, maar dan zei je soms ook: „Och, eigenlijk ben ik al dood". Wie dit werk nu ziet weet dat je om de dooie dood niet dood bent. Ik vind het een openbaring en ik wens de gemeente Haar lem geluk met deze tentoonstelling die ik heel erg belangrijk vind". Zo opende Wagemaker de expositie van het werk van zijn oude vriend, met wie hij in de twintiger jaren zo veel optrok, samen schilderend, hier en in Parijs. Zon der weemoed om die gouden tijd maar warm en hartelijk vertelde Wagemaker uit die periode, waarin Van Egmond huis schilder was en Wagemaker decoratie schilder. „Weet je nog dat je van je laatste cen ten een grote lap linnen had gekocht waarop je langs de Seine ging schilderen en door de wind dat ding in het water kwam. En wij maar roepen, tot een schip per gebaarde van kalm maar en het ding met een boothaak pats ophaalde en jij moest nog dankbaar zijn ook, met dat doek met die enorme scheur erin." De directeur van de Haarlemse ge meentemusea, de heer H. P. Baard, had de bijeenkomst ingeleid met een kort toespraakje waarin hij meedeelde dat de gemeente het doek „Tout au bon marché" (1929) heeft aangekocht. Onder applaus overhandigde hij de schilder het eerste catalogusexemplaar. Na de opening door Jaap Wagemaker overhandigde Poppe Damave, die met mevr. J. A. de Vries, Frans Funke, Frans Verpoorten, Levinus Tollenaar en Jaap Wagemaker het werk comité heeft gevormd, aan Piet van Egmond een enveloppe met een fors door de vrienden bijeengebrachte bedrag. Tot slot sprak mevr. W. Rees- Boogaard: „Je hebt 't alleen gedaan en alles alleen uitgevochten." Nog lang bleven de zeer vele aanwezi gen bijeen om tijdens een informele recep tie de zo hartelijk gewaardeerde schilder geluk te wensen. Maandag, op zijn ver jaardag, publiceren wij een interview met Piet van Egmond. Van Andrzej Munk, bij wijze van hom mage, is gisteren in het Lido Filmpaleis de film vertoond, die deze te jong gestor ven Pool zelf niet meer heeft kunnen vol tooien, „De Passagiere". Munk verhaalt in schokkende beelden die niets verhullen en op breed scherm de afschuwelijke rea liteit van een concentratiekamp. Dat doet hij via de herinnering van een Duitse kampbewaakster die jaren later aan boord van het schip gaat. De episoden op het schip waren nog niet gefilmd, wel waren de foto's voor de voornaamste taferelen opgenomen. Die zijn met grote toewij ding in de film verwerkt, zodat een even navrant als imposant kunstwerk is ont staan, dat de gedachten aan een gruwe lijk verleden levend houdt. De civiele kamer van het Amsterdam se Gerechtshof zal op 13 oktober arrest wijzen over de rechtmatigheid van het li- kwidatiebesluit van het bestuur der Neder landse Opera. De kamer behandelde don derdag in hoger beroep de zaak van de Ne derlandse beroepsvereniging voor Muziek dramatische Kunst contra het bestuur der Stichting De Nederlandse Opera. De vereniging, waarvan bijna alle werknemers van de opera (200) lid zijn, vraagt een verbod tot ontbinding zolang de arbeidscontracten niet wettelijk zijn afge wikkeld. In eerste instantie heeft de ver eniging een kort geding, dat in mei voor de president van de rechtbank diende, ver loren. De aanleiding tot het ontbindingsbe- sluit van het operabestuur was de weige ring van 34 orkestleden tot proefspelen. Gisteren zijn de pleidooien gehouden, tij dens welke de raadsman van de vereni ging, mr. R. J. Polak, als nieuw argu ment aanvoerde dat de Raad voor de Kunst de ontbinding heeft afgeraden in zijn nimmer gepubliceerde advies aan de Staatssecretaris van O. K. en W. (Van onze radio- en t.v.-medewerker) HILVERSUM, 26 augustus. De AVRO-televisie heeft de komieken Johnny Kraay kamp en Rijk de Gooyer in het grijze verleden een onafscheidelijk duo weer bijeen gebracht voor zaterdagavond-grapjasserij. Traden Johnny en Rijk eertijds onveranderlijk samen op in zelfgemaakte sketches te beginnen in oktober zullen de kijkers hen kunnen zien in Engelse televisiekomedies, die aan de overkant tot de meest eclatante successen van de commerciële televisie behoren. Volgens het be proefde recept van „het dolle mannetje en de aangever" (Stan Laurel en Oliver Hardy) hebben de Engelse tekstschrijvers S. C. Green en R. M. Hills rond de Britse komieken Morecombe en Wise een serie dwaze avonturen gecomponeerd, die vanaf de eerste uitzending (ongeveer een jaar geleden) bij alle lagen van het verwende Britse kijkers publiek aansloegen. NU ZIJN MORECOMBE EN WISE in heel Engeland een begrip en de schrij vers Green en Hills behoren tot de best betaalde televisie-schrijvers, die er in Groot-Brittannië rondlopen. En dat zijn er nogal wat. Hoe populair Morecombe en Wise zijn, bewijst iedere Brit die u in Londen op straat aanklampt om hem zijn mening over het duo te vragen. Wij heb ben dat uitgedaagd door een trotse re gie-assistent van A.T.V. vijfmaal op een dag gedaan en het resultaat was onveran derlijk een brede grijns op het gezicht van de aangesprokene. De namen More combe en Wise zijn inderdaad voldoende om het gezicht van iedere Engelsman uit de plooi te halen. GREEN EN HILLS hebben hun kome dies op het lijf van Morecombe en Wise geschreven en de vraag rijst of dezelfde teksten ook al worden ze verhollandst evenveel succes zullen oogsten uit de monden van onze Kraaykamp en De Gooy er. AVRO's Karei Prior is daarvan over tuigd. „Ze zouden voor hen gemaakt kun nen zijn!" zegt hij enthousiast. „Toen ik die teksten voor het eerst onder ogen kreeg, dacht ik meteen aan Johnny en Rijk". Johnny Kraaykamp is ook bijzonder blij met de teksten van Green en Hills." Hij heeft al eerder (in zijn K.R.O-tijd) met Engels tekstmateriaal gewerkt. „Maar dit is iets anders", zegt hij. „Hier kunnen Rijk en ik iets mee doen. Ja, die kome dies zijn ons op het lijf geschreven." DE AVRO WERD OP de serie attent gemaakt door zijn Londense televisie-ad viseur, Norman Murray, die al enige tijd geleden laaiend van enthousiasme meld de: „Nou hebben we hier toch iets gewel digs. Dat moeten jullie zien!" Aanvanke lijk speelde men bij de AVRO met de ge dachte de komedies in hun oorspronkelij ke versie, voorzien van Nederlandse on derschriften op het scherm te brengen. Tot Prior in gesprek raakte met Johnny Kraaykamp en Rijk de Gooyer en het tweetal warm praatte voor het idee. Murray, die al vaker „raak" getipt heeft bij zijn opdrachtgevers, gelooft niet dat het Nederlandse kijkerspubliek anders op de humor van Green en Hills zal rea geren dan de Engelsen het doen. „De grapjes die erin uitgehaald worden zijn internationaal", zei hij. „Die zullen de Nederlanders net zo goed doen schudden van het lachen als de Engelsen". Bij A.T.V. zei men ons: „We kunnen u nu helaas geen van de Morecombe en Wi- se-shows laten zien, want het is vakantie. Maar de Nederlanders zijn gelukkige men sen, dat ze ze in de toekomst regelmatig te zien zullen krijgen". (Van onze radio- en t.v.-medewerker) VARA's televisie-secretaris heeft zijn functie van programma-commissaris bij de N.T.S. niet zonder dramatisch vertoon neergelegd. Hij gaf een plechtig perscommu niqué uit om zijn besluit met redenen te omkleden en nam zelfs plaats tegenover de miljoenen televisie-kijkers met een breedsprakige uiteenzetting van zijn gevoelens en die zijner tegenstanders. Het ligt niet in de aard van de zelfverzekerde, koppige en in Hilversumse kringen als weinig toegankelijk bekend staande Jan Willem Rengelink zo nadrukkelijk in de ring te stappen. Hij is er meer de man naar zwijgend de touwtjes in handen te houden. Dat hij desondanks de afgelopen dagen alle aandacht op zich gevestigd heeft, was pure opzet. Hij gaf dat zelf ruiterlijk toe toen hij verklaarde, dat hij hoopte door zijn heengaan het probleem zo scherp moge lijk te stellen. NAAR ONZE MENING heeft hij met zijn aftreden evenwel gecapituleerd voor het standpunt van z(jn tegenstanders: A.V.R.O., K.R.O. en N.C.R.V., die de N.T.S. zuiver als dienend orgaan, als verlengstuk van de omroepen wensen te beschouwen en niet als zelfstandige organisatie. De nieuwe programma-commissaris zal waar schijnlijk zijn felste opponent Siebe van der Zee (AVRO's televisie-directeur) zijn en als die niet gekozen mocht worden, be hoort zijn opvolger in ieder geval tot K.R.O of N.C.R.V. evenzeer voorstanders van een nietszeggende N.T.S. Als Jan Willem Rengelink ooit de hoop heeft gekoesterd een N.T.S. met eigen personeel en eigen programma's door te drukken, heeft hij die hoop door af te treden nu zelf de bo dem ingeslagen. DE NT.S. ZAL BLIJVEN wat zij is: een orgaan waarin de omroepen moeizaam tot coördinatie trachten te komen; een orgaan met eigen zendtijd, maar (behalve dan het N.T.S.-joumaal) zonder eigen program ma's; een orgaan dat een beetje K.R.O., een beetje AVRO, een beetje N.C.R.V. 'en een beetje VARA is, maar geen etiketloos programma-brenger zoals de minister des tijds heeft bedoeld. Er zal niets verande ren. De N.T.S. bestaat nu eenmaal en heeft tot ongenoegen van de zuilen eigen zendtijd. Voor specifieke N.T.S.-uitzendingen als deelname aan internationale produktie- uitwisselingen (Montreux), het Eurovisie songfestival, nationale programma's en dergelijke zullen regisseur en producers van een der omroepen worden aangetrok ken. Net als voorheen. En die functionaris sen zullen dat N.T.S.-werk immers als een vervelende extra-belasting blijven zien. Zij hebben de handen tenslotte al vol aan de eigen programma's. De rest van de (19 uur per week) N.T.S.-zendtijd zal gevuld worden met normale omroepprogramma's, voorzien van het N.T.S.-embleem. DE PRAKTIJK VAN DIT laatste is een merkwaardige aangelegenheid. Een regis seur van een der omroepen weet nooit of zijn produkt nu als uitzending van zijn ei gen zuil de lucht in gaat dan wel als N.T.S.-prestatie. Hij ziet dat pas als het programma op de beeldbuis verschijnt. Voor de kijkers maakt dat weinig of niets uit. Halverwege een K.R.O.-avond wipt plotseling bij de aanvang van een pro- Advertentie ZIJLWEG 49 - HAARLEM - TEL. 14441 Aanmelden van NIEUWE LEERLINGEN dagelijks van 36 en 710 uur. Wij stellen clubs samen voor beginners en gevorderden Speciale clubs voor scholieren, gehuwden en Wereiddansprogramma. Betaling lesgeld, b(j Inschrijving 5.Restant desgewenst f 2.50 per week. Voor onze oud-leerlingen a.s. ZONDAGAVOND gezellig dansen - Aanv. 8 uur. HILVERSUM I. 402 m. 8.00 VARA. 12.00 AVRO. 17.00 VARA. 18.30 VPRO. 20.00-24.00 AVRO. VARA: 8.00 Nieuws, sportmededellngen, post- dulvenberichten en socialistisch strijdlied. 8.18 Voor het platteland. 8.30 Weer ol geen weer, gevarieerd programma. 9.45 Geestelijk leven, toespraak. 10.00 Instrumentaal ensemble en so list: klassieke muziek. 10.30 Litterair vraagge sprek. 11.10 Operamuziek (gr.) AVRO: 12.00 Licht muziekprogramma. 13.00 Nieuws. 13.07 De toestand in de wereld, lezing. 13.17 Mede delingen ol grammofoonmuziek. 13.20 Café-chan- tant Adam en Eva, cabaret. 13.50 Boekbespre king. 14.00 Lichte grammofoonmuziek. 14.30 Ra dio Kamerorkest en solist: Klassieke muziek. 15.30 Tour d'Europe, toeristisch programma. 16.00 Dansorkest en zangsolisten. 16.30 Sportre- vue. VARA: 17.00 Discobal: dansmuziek voor tieners. 17.30 Voor de jeugd. 17.50 Nieuws, sport uitslagen en sportjournaal met Europees honk balkampioenschap in Milaan. VPRO: 18.30 Om een gelovig Humanisme, lezing. 18.45 Zomaar- tijd, licht programma. 19.30 Korte Vrijzinnig Hervormde kerkdienst. AVRO: 20.00 Nieuws. 20.05 Klassieke grammofoonmuziek. 21.00 Vier septemberdagen vol spanning, hoorspel. 21.35 Instrumentaal ensemble en zangsolisten: Joodse liederen. 21.55 Voordracht. 22.10 Lichte Italiaan se grammofoonmuziek. 22.30 Nieuws. 22.40 Ac tualiteiten. 22.55 Operamuziek (gr.). 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II: 298 m. 8.00 KRO. 10.00 Convent van kerken. 11.15 KRO. 17.00 IKOR. 19.30 NCRV. 20.15-24.00 KRO. KRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Klassieke grammo foonmuziek. 8.25 Inleiding hoogmis. 8.30 Hoog mis. 9.30 Klassieke grammofoonmuziek. 9.45 Nieuws. Convent van kerken: 10.000 Ge reformeerde kerkdienst. KRO: 11.15 Klassieke grammofoonmuziek. 12.00 In het land van de dichter, litteraire lezing. 12.20 Populaire gram mofoonmuziek. 13.00 Nieuws. 13.10 Lichte gram mofoonmuziek. 13.30 De Springplank: muziek voor en van tieners. 14.00 Promenade orkest, radiokoor en zangsolisten: Operamuziek. 14.45 Radiokoor: klassieke muziek. 15.00 Lichte gram mofoonmuziek, sportreportages en -uitslagen. 16.30 Gewijde muziek (opn.). IKOR: 17.00 Neder duits Hervormde kerkdienst. 18.00 Oecumenisch nieuws. 18.10 Koorzang: geestelijke liederen. 18.30 Diensten of Dienstbaar, klankbeeld over kerkelijke activiteiten. 18.45 Grammofoonmu ziek. 18.50 De kerk aan het werk: actualiteiten van het kerkelijk erf. 19.00 De Open Deur, veer tiendaagse rubriek. NCRV: 19.30 Tenor en orgel: klassieke liederen. 20.00 Nieuws. 20.08 Reflex: een wekelijkse bespiegeling over leven en sa menleven. KRO. 20 15 Die Fledermaus, operet te (1ste acte). 21.15 Reisoogst: zwerftochten door gedroomde en werkelijke werelden. 21.35 Klas sieke grammofoonmuziek. 22.25 Boekbespreking. 22.30 Nieuws. 22.40 Avondgebed. 22.50 Licht in strumentaal trio: jazzmuziek. 23.10 Lichte gram mofoonmuziek. 23.55-24.00 Nieuws. BLOEMENDAAL. 245,3 m. - 1223 kHz. 9.30 ds. G. Toornvliet. 11.00 ds. G. Toornvliet - uitzending van dienst voor belangstellenden, ge houden op zondag 23 augustus. 16.00 ds. J. A van Arkel van Haarlem-Noord. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Amusementsmuziek. 12.55 Programma-overzicht. 13.00 Nieuws en weerbe richt. 13.20 Voor de soldaten. 14.00 Nieuws. 14.03 Opera- en Belcantoconcert. (Om 14.30, 16.00. 37.00, 18.00, 18.25. 19.00, 20.00. 20.55 en in aansluiting met het nieuws van 22.00: Wegwij zer voor automobilisten. (Om 17.00 en 18.00 Nieuws). 13.30 Katholieke uitzending. 19.00 Nws. en weerbericht. 19.40 Gevarieerd programma en berichten voor de weggebruikers. 21.00 Operette klanken. 22.00 Nieuws. 22.20 Dansmuziek. 23.00 Nieuws. 23.05 Klassieke muziek. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM I. 402 m. 746 kc.S. 7.00 VARA. 9.40 VPRO. 10.00-24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Lichte gram mofoonmuziek. (Om 7.30 Van de voorpagina, praatje). 8.00 Nieuws en socialistisch strijdlied. 8.18 Lichte grammofoonmuziek. 8.50 Gymnas tiek voor de vrouw. 9.00 Stereofonische uitzen- dng: Klassieke grammofoonmuziek. 9.35 Water standen. VPRO: 9.40 Door dubbele focus, over denking. VARA: 10.00 Lichte grammofoonmuziek 11.00 Nieuws. 11.02 Voordracht. 11.20 Onbe woond: interview en grammofoonmuziek. 12.00 Amsterdamse Politiekapel. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Voor het platte land. 12.39 Stereofonische uitzending: licht in strumentaal kwintet. 13.00 Nieuws. 13.15 Voor de middenstand, praatje. 13.20 Stereofonische uit zending: Instrumentaal Trio: semi-klassieke muziek. 13.45 Portugal onderdrukking en ver zet in een Politiestaat, lezing. 14.00 Klassieke pianomuziek (gr.) 14.40 Klassieke kamermuziek. 15.00 Onsterfelijkheid met marsmuziek, hoorspel. 16.00 Nieuws. 16.02 Sociëteit: Zestig minuten voor boven de zestig. 17.00 Oude liedjes. 17.15 Lichte orkestmuz. (gr.) 17.20 Stereof. uitz.: Dansorkest met zangsolisten. 17.55 Eur. honkbalkampioen schap in Milaan. 18.00 Nieuws. 18.15 Licht instru mentaal trio. 18.35 Instrumentaal ensemble en zangsolisten. 19.00 Stereofonische uitzending: Ritmisch strijkorkest. 19.30 Metropole-orkest en solisten 20.00 Nieuws. 20.05 Radio Filharmo nisch orkest en solist: Klassieke muziek. 21.35 Ik zou wel 'eskleine wensen van beschei den mensen. 22.05 Licht orkest, licht vocaal en semble en zangsolisten 22.30 Nieuws. 22.40 Ba lans: actuele kroniek. 22.55 Weerklank: muziek- revue. 23.30 Lichte orkestmuziek (gr.) 23.55-24.00 Nieuws HILVERSUM II. 298 m. 1007 kc.S. 7.00-24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Dagopening. 7.20 Lichte grammofoonmuziek. 7.45 Radiokrant. 8.00 Nieuws. 8.15 Gewijde muziek (gr.) 8.30 Lichte grammofoonmuziek. 9.00 Verzoekprogramma voor de zieken. 9.40 Voor de vrouw. 10.10 Mo derne grammofoonmuziek. 10.30 Rondom het Woord: theologische etherleergang. 11.05 Lichte grammofoonmuziek. 12.00 Toeristische tips. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Orgelspel: populaire muziek. 12.53 Grammofoonmuziek, eventueel ac tueel. 13.00 Nieuws. 13.15 Musette-ensemble met zangsolist. 13.40 Amusementsmuziek (gr.). 14.05 Schoolradio. 14.35 Klassieke grammofoonmuziek. 15.40 Vocaal ensemble: moderne liederen. 16.00 Bijbeloverdenking. 16.30 Pianokwartet: klassie ke muziek. 17.00 Voor de kleuters. 17.15 Kleu terliedjes (gr.). 17.30 Lichte grammofoonmu ziek. 17.50 Regeringsuitzending: Culturele ont moetingen in Suriname en de Nederlandse An tillen, door Raymundo Debrot en Peter Creutz- berg. 18.00 Nederlandse militaire orkesten (gr.). 18.20 Uitzending van de Partij van de Arbeid. 18.30 Moderne grammofoonmuziek. 19.00 Nieuws en weerpraatje. 19.10 Koningin Wilhelmina Fonds toespraak door Minister-President. 19.15 Licht ensemble: Hollandse volksliedjes. 19.30 Radio krant. 19.50 Mexicaanse pasadobles (gr.). 20.00 De stem van alle mensen, hoorspel. 21.35 Me teoren: muzikale hoogtepunten uit de Steravond programma's van het afgelopen seizoen. 22.05 Wereldpanorama. 22.15 Lichte Nederlandse grammofoonmuziek. 22.30 Nieuws en herhaling SOS-berichten. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Boekbespreking. 23.05 Lichte grammofoonmu ziek. 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Grammofoonmuziek. 12.08 Landbouwkroniek. 32.15 Lichte muziek. (Om 12.25 Weerbericht en mededelingen voor de scheepvaart). 12.50 Beursberichten en program- VOOR ZATERDAG VPRO: 15.00 Zang m. instrumentale begelei ding: Amerikaanse liedjes. 15.15 De vrolijke pleegvaders, filmkomedie. NTS: 16.00 Reportage atletiek Benelux-Frankrijk te Brussel. VPRO: 17.00 Voor de kinderen. 19.30 Portret van de zwemtrainer Jan Stender. NTS: 20.00 Journaal. VPRO: 20 20 Vocaal ensemble. 20.45 De oude draaidoos: showfilms uit de dertiger jaren. 21.45 Chansons. 22.15 De nacht voor maandag, spel. 22.40 Gesprek aan de schrijftafel. NTS: 22.50- 22.55 Journaal. VOOR ZONDAG NTS: 19.30 Weekjournaal. 19.55 Journaal. 20.00 Sport in beeld. NCRV: 20.30 Alles draait om Moeder, TV-film. NTS: Documentaire over Zuid- Nigeria. NCRV: Harpen aan de vecht: Indruk ken van de Harpweek 1964. 22.00 Onder vier ogen, gesprek. NTS 22.30-22.35: Journaal. VOOR MAANDAG CVK-IKOR-RKK: 19.30 De monniken van Wat- Po, documentair programma. NTS: 20.00 Jour naal en weeroverzicht. 20.20 Politieke uitzen ding V.V.D. AVRO: De Hemel kan wachten, speelfilm. NTS: 22.25-22.30 Journaal. De expositie „Tekeningen van Michel angelo", die onder auspiciën van de Itali aanse ambaksade gehouden wordt in het Teylers Museum, is door zovelen bezocht dat tot een verlenging ervan tot 30 sep tember besloten is. Er zijn tot nu toe ruim 4500 bezoekers geregistreerd. gramma-onderdeel het N.T.S.-embleem in het beeld, maar hij ziet dat nauwelijks. En hij weet dat het de beurt is aan de K.R.O. Dat is nimmer de bedoeling geweest van de minister, die de N.T.S. in 1956 eigen zendtijd toewees. Die minister wenst de kijker daarmee een percentage pro gramma's te garanderen, dat niet de ten dens en het karakter van een speciale omroep ademde. Hij heeft de N.T.S. ook nimmer als leenbank van de omroepen ervan gemaakt. Het is daarom echt wel jammer dat J. W. Rengelink, de laatste strijder voor een zo zelfstandig mogelijke N.T.S., het loodje heeft gelegd. Advertentie Secretaires, chiffonières, stoelen, ronde ta fels, ook uitschuifbaar. Alles van mahonie hout. Ook kleinmeubelen. Canapé's. Voor restaureren en inkoop antieke meubelen. Telef. 12223, Groot Heiligland 64, A. Mudde, Gasthuisvest 45. ma-overzicht. 13.00 Nieuws en weerbericht. 13.20 Klassieke muziek. 14.00 Nieuws. 14.30 Klassieke muziek. (Om 15.00 Nieuws). 15.40 Klassieke mu ziek. 16.00 Nieuws. 16.03 Beursberichten. 16.09 Voor de zieken. 17.00 Nieuws en weerbericht. 17.15 Amusementsmuziek. 17.30 Pianomuziek. 18.00 Nieuws. 18.03 Voor de soldaten. 18.28 Paar desportberichten. 18.30 Licht programma. 19.00 Nieuws, weerbericht, radiokroniek en correspon dentie uit Nederland. 19.40 Operafragmenten. 20.00 Klassieke en moderne muziek. 20.35 Lie deren. 21.00 Gevarieerde muziek. 22.15 Populaire muziek. 22.35 De zeven kunsten. 22.50 Gevarieer de muziek. 23.00 Nieuws. 23.05 Romantische muziek. 23.55 Nieuws. 24.00-0.45 Berichten voor de zeelui. (Van onze correspondent) DE KOMENDE DRIE weken zijn in de grote zaal van „Pulchri" heel oude bal boekjes te zien, boeken over dans en eti- juette, karikaturale prenten hoe vroeger de „Branie" gedanst werd en hoe nu een geestelijke, omgeven door een groep meis jes, de „twist" demonstreert, opvoedkun dige werken waarin uitvoerig beschreven staat, dat het dansen een uitvinding van de duivel in hoogst eigen persoon is, schilde rijen van roemruchte Franse zalen, waar koningen een menuet wagen. Het is een unieke tentoonstelling onder de titel „Dan sen Toen en Nu" 250 jaar gezelschaps dans", die georganiseerd wordt door het Documentatiecentrum van het Centraal Dansberaad EEN INTERESSANTE verzameling, die de bezoeker nu eens oude „hartsgeheimp- jes" in de herinnering zal brengen en dan weer zal laten glimlachen om de enorm strenge regels, die op een dansschool in acht moesten worden genomen. Men zal met genoegen terugdenken aan de tijd dat een kostbare waaier en een kristallen reukflacon tot de normale attributen voor „een avondje uit" behoorden. Vanmorgen waren de heren P. C. Kas- telijn en Louis Bouwmeester van het Do cumentatiecentrum nog druk doende de laatste hand aan de expositie te leggen. De bandjes voor de recorder waaruit tij dens de expositie-uren bijpassende dans muziek zal klinken werden nog eens op volgorde gelegd. Het certificaat waarop de „benoeming" van een stadsdansmeester in Zutfen, werd nog eens recht gehangen. De vitrines waar in 't oog springende werkjes liggen als het Duitse boekje „Tanzen, und Satan lacht Dazu" en „Der Handschuh", een dicht bedrukt deeltje over alles wat met de handschoen in verband met de dans te maken heeft, werden voor de laatste maal afgestoft Vanmiddag is de tentoonstelling geopend door een vertegenwoordiger van de mi nister van O. K. en W. „Dansen, Toen en Nu", is re bezichtigen tot 16 september dagelijks van 14 tot 17 uur en van 20 tot 22 uur. In de Grote of St. Bavo Kerk geeft dins dag 1 september, 's avonds van 8-9 uur, de stadsorganist Albert de Klerk een concert. Zijn programma vermeldt van Joh. Seb. Bach (1685-1750) Passacaglia et Thema Fugatum c moll; van Guillaume-Gabriel Nivers (1632-1714) MESSE (a. Kyrie, b. Fugue, c. Rècit de Cromhorne, d. Duo, e. A deux Choeurs; a. Et in terra pax, b. Jeu doux, c. Fugue, d. Récit de Voix humaine, e. Duo, f. Fugue grave, g. Echo, h. Diminu tion de la Basse, i. Plein Jeu. Offertoire en Fugue et Dialogue: a. Sanctus, b. Fugue, c. Benedictus, d. Agnus Dei, e. A deux Choers). Anton Heilier (geb. 1923) Postludium super: „Ite Missa est XI". Klaas Bolt bespeelt het Müllerorgel donderdagmiddag 3 september van 15-16 uur. Zijn programma vermeldt van Dietrich Buxtehude (1637-1707) Preludium en fuga a kl. t.; van Jan Pietersz. Sweelinck (1562- 1621) Variaties over: Mein junges Leben hat ein End; van John Blow (1649-1708) a. Fuga, b. Voluntary; van John Stanley (1713-1786) Voluntary in e kl. t. (twee delen) en Voluntary in a kl. t. (twee delen); van Joh. Seb. Bach Trio-sonate no. I in Es gr. t., Allegro moderato, adagio en allegro; van Ernst Pepping (geb. 1901) a. Gelobt sei Gott im höchsten Tron en b. O Mensch, bewein dein Sünde gross; van Piet Post (geb. 1919) Kleine Partita over: Halleluja, de blijde toon. „The Human Dutch" („Alleman") van Bert Haanstra is in het internationale film festival te Edinburgh het Certificaat van Uitnemendheid toegekend door de Schotse filmcritici. De film werd een week gele den op het festival vertoond en bleek toen bijzonder te worden gewaardeerd door de filmcritici; de toekenning van de prijs was dan ook geen verrassing. Zakelijke leider Ensemble. De heer I* Parijs, zakelijk leider van de Toneel groep Ensemble, zal per 1 september dit gezelschap verlaten en in dienst treden bij de Nederlandse Comedie. irld Press Photo 1964. Voor de tentoon stelling World Press Photo 1964, welke in december in het Haags Gemeente museum zal worden gehouden, zijn thans door 100 fotografen uit 26 landen der aarde 365 foto's ingezonden.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 7