25 jaar geleden: Veel Nederlanders voeden zich allererbarmelijkst PANDA EN DE MEESTER^LEERLING PUZZEL NUMMER 48 ■Het Vale Paard ZWANEZANG VAN HET LEGERPAARD Ons vervolgverhaal Foto's voor Afrika ZATERDAG 29 AUGUSTUS 1964 9 - 'V il V 'Mi fffe "TT""™™™* Een detectiveroman door Agatha Christie I DENEDERLANDER^ eten teveel eiwitrijke produkten en het ondoelmatig gebruik van suiker in de vorm van zoete tussenhapjes (biskwie, koekjes, snoepjes en dergelijke) heeft rampzalige gevolgen voor het gebit". Dit is het oordeel Van de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dr A. H. Bartels, die ter inleiding van een speciaal aan de voeding en de gezondheid gewijd nummer van „Gezondheidszorg", maandblad van het Groene en Witte Kruis, een artikel heeft geschreven over het nut van een uitgebalanceerde voeding. Goodwill-actie start eind september REEDS IN 1938 waren er behalve de luchtdoelartillerie en de kustverdediging, bataljons parate troepen onder de wapenen geroepen, welke langs onze grenzen gelegerd wer den. De spanning steeg in Europa en op 29 augustus 1939 was het dan zo ver, dat de algemene mobilisatie van onze weermacht afgekondigd werd. 53) „Welke hond?" Poppy begreep er natuurlijk niets van. Ik bedacht dat Poppy alleen mededelingen van één lettergreep verstond. „De zaak is op Roodje teruggesla gen. Had jij daar ooit eerder van ge hoord?" Nee, dat had Poppy niet. „Maar," ging ik voort, „wat ze daar in „Het Vale Paard" in Much Dee ping voor kunsten uithalen.daar weet je wél wat van, hè?" „Ik wist niet waar het precies was. ergens in de provincie." „Ik kon uit Roodje niet goed wijs worden en weet dus niet wat ze daar precies doen. Ik wachtte voorzichtig af. „Het zijn een soort van stralen," wist Poppy vaagjes te vertellen. „Mis schien wel iets uit de stratosfeer. Net als de Russen!" Nu ging Poppy blijkbaar al te zeer af op haar zeer beperkte fantasie. „Ja, vast iets dergelijks," stemde ik in. „Maar het moet beslist iets heel gevaarlijks zijn. Omdat Roodje daar van zo ernstig ziek is geworden!" „Maar het is toch de bedoeling ge weest dat je vrouw ziek zou worden en overlijden zou?" „Jazeker," antwoordde ik, mij in werkende in de rol die Roodje en Poppy mij hadden toegedacht. „Maar nu is er sprake geweest van een re percussie „Je wilt zeggen," Poppy spande zich nu enorm in, „zoiets als je over komt wanneer je je strijkijzer niet goed in het stopcontact steekt en je opeens zo'n schok krijgt?" „Precies!" gaf ik ten antwoord. „Net zoiets Heb je ooit gehoord dat iets dergelijks al eens eerder is voorgekomen?" „Nou, nee niet op die manier!" „Hoe dan wèl?" „Nou ja wanneer er iemand was, die achteraf niet wou opdokken. Iemand die ik gekend heb, vertikte dat eenvoudig Haar stem daalde nu tot een eerbiedige fluistering. „Die is in de ondergrondse om het leven gekomen van het perron gevallen, vlak voor een naderende trein." „Dat kan ook wel een ongeluk ge weest zijn," opperde ik. „O, nee!" verzekerde Poppy, gechoqueerd bij deze gedachte. „Dat waren wel dege lijk zullie!" Ik schonk nog wat champagne in Poppy's glas. Hier zat iemand tegen over mij, begreep ik, die mij nog wél Bij wijze van toelichting liet zij er op volgen: „We zijn samen op school geweest, weet je. Toen was ze ook al meer dan erg Maar ze was reuze- goed in aardrijkskunde." „Maar wat heeft zij met „Het Vale Paard" te maken?" „Eigenlijk niets! Alleen zij is op een idee gekomen en toen heeft ze haar baantje dadelijk eraan ge geven „Wat voor baantje?" vroeg ik ver der. „Bij de O.O.C." „Wat betekent dat?" „Ja, heel precies weet ik het niet. Ze had het altijd over de O.O.C.! Iets als Opinie Onderzoek bij Consu menten. Een kleine firma!" „En wat deed Eileen Brandon daar?" „O, langs de huizen gaan en vragen stellen wat voor tandpasta en gas fornuis of sponzen de mensen gebruik ten. Heel saai en eentonig werk. Ik bedoel, wie kan dat nou eigenlijk schelen?" „Vermoedelijk die O.O.C.Ik was mij bewust van een zekere tinteling van opgewondenheid. Het was immers een vrouw ge weest, in dienst van een soortgelijke onderneming, bij wie pastoor Gorman zijn laatste bezoek had gebracht! En inderdaad had ook iemand van dat genre consumentenonderzoek aan Roodje op haar flat enkele vragen ge steld Hier had ik beslist een aanknopings punt gevonden. „Waarom heeft ze dat baantje eraan gegeven? Begon het haar te vervelen?" „Nee, dat geloof ik niet. Ze betaal den haar behoorlijk ..Maar ze had er op de een of andere manier de lucht van gekregen dat het eigenlijk niet was wat het leek." „Dacht ze misschien dat het op de een of andere manier in verband stond met „Het Vale Paard"?" „Nou, weten doe ik het niet.Mis schien wel. Ze werkt tegenwoordig in een espresso-bar, in een zijstraat van Tottenham Court Road." „Je moet me haar adres maar eens geven!" „Ze lijkt me anders niks geen type voor jou!" „Ik heb ook geen erotische plan nen," gaf ik ruwweg ten antwoord. „Ik Wou alleen maar eens wat naders horen over dat Opinie Onderzoek bij Consumenten. Ik dacht er namelijk over een paar aandelen in zo'n onder neming te kopen!" zlV dèt erachter?" zuchtte Pop- verder kon helpen, wan^efr.ik 1£n- py, voldaan met de draai dié ik grpan minste wegwijs kon worden uit de vrij onsamenhangende feiten die rond- dwarrelden in wat zij haar hersens noemde. Van wat zij had horen ver tellen had zij minder dan de helft ont houden, maar geen mens was in haar bijzijn voorzichtig in zijn uitlatingen geweest, omdat het „tóch Poppy maar was"! Het was alleen om dol te worden dat ik niet wist wat ik haar vragen moest. Stelde ik de verkeerde vraag, dan zou ze vast en zeker haar mondje stijf dicht houden en kreeg ik verder geen syllabe te horen. „Mijn vrouw," ging ik voort, „is nog altijd hulpbehoevend, maar zij lijkt mij er niets erger aan toe te zijn." „Wat ellendig," gaf Poppy vol medegevoel te kennen, daarbij nog een teugje nemend uit haar glas. „Wat zou mu mijn volgende stap moeten zijn?" vroeg ik. Poppy wist daarop kennelijk geen antwoord. „Je begrijpt," ging ik voort, „het is Roodje geweest Ikzelf ben er niet bij geweest. Zou er nu niet iemand zijn met wie ik in contact kon ko men?" „Er is een adres in Birmingham," luidde Poppy's aarzelend antwoord. „Dat is gesloten," beweerde ik. „Weet je nog niet iemand anders die er wat van weten kan?" „Eileen Brandon weet er misschien wel meer van, denk ik. Maar ik weet ook niet Ik keek op bij het horen van deze volstrekt nieuwe naam en informeer de wie Eileen Brandon was. „Dat is werkelijk een heel erg type," vertelde Poppy. „Reuze dege lijk. D'r haar altijd strak en nooit op naaldhakken! Zij is werkelijk het einde!" DiiinrnnnrnnnnnniwiiMMMWwmWMWwwwuwwiwwwawiwwwwiwA gaf. Verder viel er niets uit haar te pompen. Wij dronken dus onze cham pagne op. Ik heb haar vervolgens thuisgebracht en bedankt voor het ge zellige avondje. De volgende ochtend probeerde ik Lejeune aan de telefoon te krijgen. Maar zonder succes. Met enige moei te gelukte het me verbinding met Jim Corrigan te krijgen. „Wat heeft dat psychologische on derkruipertje dat je mij bezorgd hebt, nog verteld, Corrigan? Wat dacht hij van Roodje?" „Hij heeft een paar langademige vaktermen gebruikt, maar ik geloof, om je de waarheid te zeggen, dat hij voor een raadsel stond. Maar ja, je hebt mensen die heel gewoon een longontsteking krijgen Daaraan is absoluut niets geheimzinnigs!" „Jazeker!" ging ik op mijn beurt verder. „Heel wat van die lui wier namen op dat bekende lijstje staan, zijn er ook aan overleden long ontsteking, paratyphus, verlammin gen van het verlengde merg, hersen tumor niets geheimzinnigs aan v „Ik begrijp je gevoelens Maar wat kunnen we eraan doen?" „Zij gaat achteruit, is het niet?" „Nou ja „Dan moet er toch wat gebeuren?" „Bijvoorbeeld?" „Ik heb wel een paar ideeën. Naar Much beeping gaan en Thyrza Grey de stuipen op het lijf jagen om haar die bezwering, of wat het zijn mag, terug te doen schakelen!" „Zeker, dat zou kunnen." „Of ik zou naar die Venables kunnen gaan (Wordt vervolgd Een mobilisatie is een ingrijpende maatregel, zij ont wricht bijna het gehele maatschappelijke leven. Want ook het burgerlijk gezag wordt in meerdere of mindere mate aan het militaire ondergeschikt gemaakt. Enige honderd duizenden mannen werden uit hun werk gehaald, ten aan zien van het gebruik van bepaalde grondstoffen vooral motorbrandstoffen werden ingrijpende beperkingen op gelegd. Het verkeer en, vervoer werden drastisch inge krompen en in alles ging de militair vóór. Gebouwen en grondstukken werden gevorderd, maar ook goederen en zelfs dieren. Paardeneigenaars moesten, net zo goed als dienstplichtigen, zich op bepaalde verzamelplaatsen melden. Waren de paarden gezond en bruikbaar dan werden ze door de staat overgenomen om in een of ander legeronderdeel dienst te gaan doen. dieren mochten weer naar huis. De niet-bruikbare Op honderden plaatsen in ons land waren vorderings- commissarissen eind augustus 1939 druk bezig om paarden te keuren, over te nemen, ze als „defensiepaard" te laten brandmerken, ze te doen vervoeren naar de centrale ver zamelplaatsen waar ze tenslotte ingedeeld werden bij de onderdelen, welke aan paarden behoefte hadden. Want ons leger evenals dat van andere landen had nog duizen den paarden nodig, zowel als trekdieren als qua rijpaard. In Hoofddorp werd natuurlijk ook gevorderd, want d Haarlemmermeer bezat in de tijd vóór de oorlog een paar- denareaal van grote omvang. In de bollenstreek waren veldartillerie-eenheden gelegerd, welker bespanningen samengesteld werden met uit de omgeving gevorderde paarden, terwijl ook de treinvoertuigen van infanterie- onderdelen van „paardentractie" voorzien werden. Gezien de volledige motorisering van de naoorlogse strijdkrachten zal de paardenvordering van 1939 wel de laatste zijn geweest in de geschiedenis van onze weer macht, vandaar dat we deze zwanenzang van het leger- paard precies 25 jaar geleden maar even met twee oude foto's herdenken, de één voorstellend een paarden vordering in Hoofddorp, de tweede: een aantal gemobili seerde trekdieren voor een vuurmond van „de Veld". DE MOGELIJKHEDEN tot het verkrij gen van goede voeding zijn de laatste kwarteeuw toegenomen. Er is meer en beter voedsel beschikbaar gekomen, maar bij vele bevolkingsgroepen is het nog niet gekomen tot een (uit gezondheidsoverwe gingen) verantwoorde voeding. De voed- selkeuze van de mens wordt immers slechts in geringe mate bepaald door verstande lijke overwegingen meent staatssecretaris Bartels. Talloze emotionele gebeurtenissen vooral in de jeugd, overlevering, traditie, bepalen in belangrijke mate wat „men" eet. Het met verstand kiezen van een goe de voeding is dan ook zelden te verwach ten, aldus dr. Bartels. Hieruit moet het zijns inziens worden verklaard dat zovelen zich onjuist voeden. Het verbreiden van de kennis omtrent goede voeding vindt hij vooral belangrijk voor de z.g. kwetsbare groepen, zoals kinderen. UIT EEN ENQUETE van de Voedings raad naar het ontbijt van schoolkinderen is gebleken, dat 33 percent der kinderen onvoldoende eiwitten in het ontbijt krijgt, welke tekorten gedurende de rest van de is gebleken, dat 53 percent der kinderen dag slechts door minder dan de helft der kinderen wordt ingehaald. In totaal ge bruikte 32 percent der ondervraagde kin deren, over de gehele dag beschouwd, een matige tot slechte voeding. Onevenwich tige voeding in meer of minder ernstige mate werd vastgesteld bjj kleuters, aan staande moeders, adolescenten en be jaarden. DR. BARTELS meent dat een intensieve voorlichting hierin verbetering kan bren gen. Dit vereist grote krachtsinspanning van het Voorlichtingsbureau voor de voe ding, de Kruisorganisaties en de stichtin gen voor huishoudelijke voorlichting. Dat dit nodig is, bewijst volgens de staatsse cretaris het gestaag toenemen van tand- 10. „Gaan we naar het huis van die reus?" vroeg Dongadil, toen Panda de oprijlaan van Huize Bobbel- donk binnen reed. „Wat kijkt hij dom! Reuzedom, hè?" „Stil", zei Panda. „Dat is geen reus, maar de bedien de Jolliepop. En dit is zijn huis niet, maar het mijne." „O", zei Dongadil. „Dus u hebt deze reus getemd en tot uw slaaf gemaakt?" Jolliepop had met stijgend ongenoegen naar deze opmerkingen geluisterd. Nu liep hem de gal over. Mijnheer Panda," sprak hij met trillende stem. „Mag ik weten, wie deze vrijpostige dreumes is? Het spijt me, dat ik het zeggen moet, maar u zoekt altijd wel vreemd gezelschap!" „O, o, hij is brutaal tegen u, meester," zei Dongadil geschokt. „Reuzebrutaalü Dat mag niet, hè? Fupt u hem een pits of zal ik het doen?" bederf. De relatie met het voedingspatroon is daarbij duidelijk. Het vetgebruik ligt 15 percent hoger dan in 1900, terwijl 40 percent der caloriën door vet wordt gele verd. De consumptie van voedingsmid delen die veel koolhydraten bevatten (b.v. aardappelen en brood) is afgenomen. De consumptie van vlees, kaas en eieren, welke rijk zijn aan eiwit, is daarentegen toegenomen. Een optimale voeding vereist onder meer een bepaalde onderlinge verhouding van de samenstellende bestanddelen (vetten, eiwitten, koolhydraten), die tezamen de be nodigde calorieën leveren. Hoewel vol gens dr. Bartels de gemiddelde verbetering van de eiwitopname een gunstige factor is, betekent dit helaas niet dat hiermede de beste onderlinge verhouding van die nieuwe bestanddelen weer wordt benaderd. Het hoge vet- en suikerverbruik vermeer dert n.l. het totaal der calorieën zodanig, dat het gewenste aandeel van het eiwit in de totale voeding, ook als is de eiwit consumptie gestegen, niet wordt bereikt. De toeneming van het tandbederf moet voor een belangrijk deel worden gezocht in het ondoelmatig, gebruik van suiker en in het ondoelmatig gebruik van suiker en andere zoetigheid zo oordeelt de staats secretaris. De directeur van het Voorlichtingsbureau voor de voeding, prof. dr. C. den Hartog, is van oordeel dat gebreken die pas op latere leeftijd tevoorschijn komen vaak het gevolg zijn van een verkeerde voe ding gedurende de jongere jaren. Corpu lentie, die de sterftekansen belangrijk ver groot, is een toenemend gevolg van onze huidige voeding, zo meent prof. Den Har tog. Een te zware voeding kan op den duur allerlei hart- en vaatkwalen ver oorzaken kan. Teveel zoetigheid te weinig eiwit Horizontaal: 1. reuzen- gevaarte; 4. vogel; 8. tel woord; 9. braakliggende akker; 10. wijnglas; 12. dakbedekking; 14. in het jaar der wereld (afk.); 15. meisjesnaam; 16. onheil; 19. ivoor; 21. muziekinstru ment; 22. voorzetsel; 23. uitroep; 24. bloemenruiker; 25. inhoudsmaat; 26. ge sloten; 27. zot; 28. zelfkant; 29. uitslag op metalen; 30. lidwoord. Verticaal: 1. omlijsting; 2. dronken; 3. beroep; 4. vrucht; 5. godheid der In diërs; 6. knaaglier; 7. olie houdend gewas uit tropi sche streken; 11. lyrisch gedicht; 13. weg; 14. toe vluchtsoord; 16. voorlopig onderzoek; 17. voortdu rend; 18. welbespraakt; 19. schildknaap; 20. bluffen; 24. hap. Oplossingen, uitsluitend per briefkaart, dienen voor donderdag a.s. in ons bezit te zjjn. OPLOSSING PUZZEL NUMMER 47: Horizontaal: 1. kwal; 4. bob; 7. egel; 11. aar; 12. vazal; 13. ADO; 14. Adio; 16. nog; 17. ader; 18. amok; 20 Albe; 23. energie; 25. sonnet; 27. etrier; 30- ave; 31. era; 32. mekken; 35. suilen; 37. ruim ten; 39. base; 40. Anke; 43. Aalt; 45. tra; 47. tram; 49. Rie; 50. Diana; 51. ore; 52. aria; 53. GGD; 54. asen. Verticaal: 1. kaar; 2. wad; 3. aria; 4. banket; 5. o.z.o.; 6. bagage; 8. gade; 9. Ede; 10. lori; 15. omen; 17. aber; 19. onereus; 21. Litauen; 22. pover; 24. keren; 25. Sam; 26 nek; 28. iel; 29. ran; 33. krat; 34. nietig; 35. staand; 36. inkt; 38. VARA; 39. blei; 41. eros; 42. amen; 44. air; 46. rag; 48. are. PRIJSWINNAARS PUZZEL NUMMER 47: Eerste prijs: mejuffrouw T. Bussing, Bakkerstraat 9, Haarlem; tweede prijs: F. D. Kat, Orionweg 33, Haarlem; derde prijs: mevrouw Bronsema, Tussenbeeks- weg 32, IJmuiden-Oost. HllllllllllllllUllUIUllllllllUlllllllllllllllllllllllUIUIllllllllllllUlllilllUIIUIIIIg E EEN FOTO zegt meer dan duizend 1 woorden. Dat is het uitgangspunt van l een nieuwe actie voor en door foto- amateurs, die eind september van start j E gaat en die beoogt, meer begrip voor onze westerse samenleving te kweken in de jonge Afrikaanse staten. De actie, op touw gezet door de Stich- I ting Wereldhandreiking, de Bond van Nederlandse amateur-fotografenvereni- gingen en de Stichting ter bevordering van de amateur-fotografie, behelst het volgende: Onder de leden van de Nederlandse 5 fotoclubs zullen tegen een geringe ver- I goeding een groot aantal lege map- I pen verspreid worden. Iedere deelnemer j doet in zijn map drie eigen foto's, op- namen die het leven en streven van ons volk zo goed mogelijk weergeven. De Stichting Wereldhandreiking zal via de fotoclubs de gevulde mappen in- I zamelen en deze vervolgens doorsturen naar allerlei onderwijsinstanties, jeugd- I instellingen e.d. in de Afrikaanse landen. Deze zullen, bij wijze van tegenpresta- tie, de foto-amateurs in ons land kleine E kunst- of gebruiksvoorwerpen uit hun E eigen landstreek toezenden: een soort van ruilhandel dus met ideëel doel. De actie is onderdeel van een op dezelfde leest geschoeide internationale campag- ne, waarop wellicht nog vele Europese E landen zullen inhaken en die onder j supervisie staat van de Unesco. Neder- land is echter het eerste land dat met deze actie begint.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 9