Vier doden, zeventien gewonden bij treinbotsing nabij Arnhem Op enkelspoor reden Duitse en Nederlandse trein frontaal tegen elkaar Vrouw doodt neefje met parathion Turken betogen tegen VS Griekenland en Rusland Rietje Afink aangehouden in Hoek van Holland Tsjombe's leger herovert Albertstad op rebellen HET WEER Dief van 80.000 uit kazerne gepakt Haarlemmer bij verkeersongeval ernstig gewond De honderdduizend op nr. 11474 Meisje was vier maanden in Parijs Singapore heft invoerverbod op VAKANTIEWEDSTRIJD Enkel spoor 'efore you vuy! Hoofdprijzen staatsloterij Aflossing van Turkse troepen uitgesteld Het woord is aan In de krant van heden: Wie maakte de mooiste of leukste stripfiguur? Zuidafrikaanse generaal in Leopoldstad Iets warmer Aan het strand DAGBLAD VOOR VELSEN - IJ M UIDE N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING MAANDAG 31 AUGUSTUS 1964 NAPPA- EN SUÈDE JASJES Op Britse goederen Met een daverende slag die tot ver in de omtrek was te horen zijn vanmorgen bij Arnhem een dieseltrein, die van Arnhem op weg was naar Winterswijk en een uit Duitsland komende sneltrein frontaal met elkaar in botsing ge komen. Het ongeluk gebeurde op de noordelijke afrit van de spoorbrug over de IJssel bij Westervoort. Voor zover tegen een uur kon worden vastgesteld zijn doden en zeventien gewonden. er vier De ravage was enorm en deed denken aan die na de treinramp by Harmeien. De wagons van de dieseltrein werden gedeel telijk inelkaar gedrukt, van de Duitse trein kantelde de locomotief. Het seinwachtershuisje bij de brug werd van de spoordijk gevaagd. De seinwachter had echter het ongeluk zien aankomen. Hij rende naar buiten en sprong van de hoge spoordijk af op de weg, waar hij bijna door een auto werd aangereden. Hij ontsnapte op het nippertje aan het gevaar, geraakt te worden door wrakstukken van de treinen die van de dijk op de weg vielen en die deze volkomen versperden. Het werd reeds direct na de botsing duideiyk dat het ongeluk slachtoffers had geëist. Personeel van onmiddellijk gealar meerde geneeskundige diensten uit Arn hem, Westervoort en Zevenaar troffen tussen de wrakstukken van vernielde wagons de levenloze lichamen van vier treinpassagiers aan. Het aantal gewonden was op dat moment nog niet te overzien, maar het werd op enkele tientallen geschat. Het ongeluk is een gevolg van het feit dat beide treinen gelijktijdig de spoorbrug naderden. Op de brug ligt enkel spoor. Gewoonlijk moet de uit Duitsland komen de trein blijven wachten totdat de trein ArnhemDoetinchemWinterswijk is ge passeerd. De seinhuiswachter vlak bij de brug zag echter tot zijn ontsteltenis dal beide treinen doorreden. De machinist van de Nederlandse trein, de heer Gerritsen uit Arnhem, verklaarde na het ongeluk in het ziekenhuis, dat het sein voor hem op groen stond. Dit is later bevestigd door de seinhuiswachter. Volgens de N.S. zijn er gegronde redenen om aan te nemen, dat de Duitse machinist die eveneens werd gewond door het rode sein bij de brug is gereden. De marechaussee heeft een militair aan gehouden die bekend heeft in de kazerne te Roosendaal 80.000,- te hebben gesto len uit het kantoor van de administrateur van het Korps Commandotroepen te Roo sendaal. Zoals vorige woensdag gemeld is, was dit geld, dat opgeborgen lag in een kluis, bestemd voor de uitbetaling van de salarissen van officieren en onder-officie ren van dit korps. Het onderzoek dat de Koninklijke Marechaussee heeft ingesteld in samenwerking de afdeling Opsporings bijstand van het ministerie van Justitie, heeft nu geleid tot de aanhouding en be kentenis van de dader. Op de Kruisweg tussen de Aalsmeerder- weg en Aalsmeerderbrug in de Haarlem mermeer is zaterdagochtend omstreeks elf uur een 29-jarige Haarlemse etaleur die in de richting Aalsmeer reed met zijn scooter in de rechts van de weg gelegen sloot geraakt. Hij moest met ernstige ver wondingen naar het Groote- of Sint Elisabeths Gasthuis in Haarlem worden overgebracht. Het is de politie in Hoofddorp niet be kend op welke wijze het ongeval is ge beurd, maar zij vermoedt dat het slacht offer in botsing met een personenauto is gekomen. Zij verzoekt getuigen van het ongeval zich met haar in verbinding te stellen, tel. 02503-6141. Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TÉl 223596 Bij het maandagnummer van Haar lems Dagblad en IJmuider Courant zal men voortaan een speciale sport bijlage aantreffen, onder een eigen naam Sportief. De lezers van de sportrubriek zal het plezier doen alle sport van het weekeinde „gebundeld" te zien. De grote stroom van sport nieuws uit binnen- en buitenland heeft er nog meer paginaruimte gekregen, waarin de sport overzichtelijk is ge rubriceerd. Zo treft men in het eerste nummer van Sportief, van vandaag, uitgebreide verslagen en reportages aan van belangrijke sportgebeurte nissen als de voetbalcompetitie (DWS—Telstar en Haarlem—FC Zaan streek), de grandioze zege van het Nederlandse cricketteam op Australië, de perfect game van het Nederlands honkbalteam bij de Europese kam pioenschappen in Milaan, de auto races op Zandvoort, sportgebeurte nissen, waar onze eigen verslaggevers aanwezig waren. Negende iyst Vierde klasse 100.000: 11474 5.000: 7532 2.000: 7372 1.500: 7520 10417 11032 1.000: 4735 6704 10826 15695 17293 21357 21512 400: 3169 3443 3773 4230 5252 5918 7458 8707 14204 15897 17168 17581. 200: 1029 1241 1316 1798 4045 4407 5512 6165 7253 9295 9319 11221 13048 13149 14169 14177 14359 14831 15668 15992 17124 17437 17576 17695 17838 18436 18482 18928 19990 20461 21031 21344 21366 Na de botsing ontstonden in enkele grotendeels vernielde wagons door kort sluiting in de elektrische leidingen brand jes, die door de brandweer uit Arnhem spoedig geblust konden worden. Zieken auto's uit Arnhem en uit plaatsen uit de omgeving reden af en aan om de gewonden naar ziekenhuizen over te brengen. Voor zover tegen een uur bekend was, zijn er bij het ongeluk vier doden en zeven tien gewonden gevallen. De identiteit van de slachtoffers staat nog niet vast. In de heden gehouden trekking van de Staatsloterij is de honderdduizend gevallen op het nummer 11474. De series van dit lot zijn verkocht in Amsterdam, Rotterdam, Leiden, Almelo, Doetinchem en Rijswijk. Pas nu is bekend geworden, dat zich zondag 23 augustus in Loon op Zand het zoveelste geval van parathion-vergiftiging in Noord-Brabant heeft voorgedaan. Op die datum deed de 39-jarige mevrouw M. de B. tijdens de verjaaardag van haar zesjarig zoontje een dosis dodelijke para thion in de limondae van haar neefje, de vijfjarige H. de B. Het knaapje overleed een half uur nadat hij het glas limonade had geleegd. Mevrouw de B. ié in de loop van de vorige week gearresteerd en verblijft nu in het huis van bewaring te Middelburg. Zij diende de dodelijke hoeveelheid para thion aan de limonade toe in de woon keuken, waar het verjaardagsfeestje van haar zoontje werd gegeven. Zij had para thion in haar bezit, omdat zij een land- bouwbedrijfje exploiteert. Bij haar arrestatie bekende zij vlot. Als motief gaf zij op jalouzie en wraak. Tussen de beide families B., die samen een grote boerderij in de Craanvensestraat in Loon op Zand bewonen, heerste allang ongenoegen. NICOSIA (Reuter, AFP en AP) In verschillende Turkse steden is het dit weekeinde heet toegegaan. In Izmir heb ben zaterdagavond duizenden jonge Tur ken de ruiten van het Russische paviljoen op de jaarbeurs in die stad ingegooid. Een levensgroot portret van de Russische pre mier Kroesjtsjev werd door betogers in stukken gescheurd. De Sovjet-Unie heeft een protestnota overhandigd aan de Turk se ambassadeur in Moskou. Er worden „onverwijlde en afdoende maatregelen" ge- eist om de veiligheid van de Russen in Turkije te waarborgen. Ook Griekenland heeft geprotesteerd tegen aanvallen op de Griekse ambassade in Ankara. In Ankara liepen tien personen verwon dingen op bij botsingen tussen politieman nen en betogers, die de pas herstelde ruiten van de Griekse ambassade ingooiden en op het balkon een Turkse vlag hesen. Mi litairen, die de politie te hulp kwamen, sloegen met geweerkolven op de menigte in om de orde te herstellen. In Istanbul waren tienduizenden jonge ren op de been bij een betoging, die zo wel tegen Griekenland als tegen Amerika was gericht. De ruiten van een Grieks scheepvaartkantoor en een Grieks persbu reau moesten het ontgelden. De Internationale tentoonstelling in Iz mir is na de rel voor onbepaalde tijd ge sloten. Ook de paviljoens van Egypte, Bulgarije en Tsjechoslowakije werden za terdagavond vernield. Turkije heeft zaterdag officieel meege deeld dat het de aflossing van Turkse troe pen op Cyprus voor korte tijd zal uitstel len. In Nicosia, de hoofdstad van Cyprus eis te een bomontploffing het leven van een 16-jarige Grieks Cyprische jongen. Een an dere bom werd nog net op tijd ontdekt. Een woordvoerder van de Cyprische re gering heeft gezegd dat een overeenkomst De godsdienstrelletjes in Saigon, waarbij boeddhisten en katholieken elkaar te lijf gingen, heeft in de stad een grote ravage aangericht. Jonge lui trokken met bamboestokken ge wapend op een katholieke school af. Toen zij waren uitgewoed, was de school herschapen in een ruïne van glas, kalk en gebroken meubilair. (Telefoto) is gesloten met autoriteiten, van de Ver enigde Naties over de bevoorrading van de Turks-Cyprische gemeenschap. Het ak koord, zou vandaag van kracht worden. Het betreft de levering van brandstof en het bevoorraden van ziekenhuizen. De voor malige EOKA-leider, George Grivas, heeft zondag gezworen dat hij zal strijden voor een onvoorwaardelijke aansluiting van Cy prus en Griekenland. „Het zal geen centi meter Cyprisch grondgebied aan buiten landers afstaan". „De Verenigde Arabische Republiek zal Cyprus alle mogelijke hulp verlenen bij de verdediging van zijn onafhankelijkheid" Dit is vanochtend bekendgemaakt door Makarios en de Egyptische president Nas ser aan het slot van hun besprekingen dit weekeinde in Alexandrië. Tussen twee rechercheurs van de kinderpolitie uit Amsterdam wordt Rietje Afink naar de wachtende auto gebracht. Op de achtergrond haar ploegmoeder. De veertienjarige Rietje Afink, die donderdagavond 30 april op het Cen traal Station in Amsterdam door haar ouders op de boottrein naar Hoek van Holland werd gezet voor een door haar gefingeerd schoolreisje, en sindsdien spoorloos was, is gevonden inHoek van Holland. Maar gebleken is dat ze in de maanden, dat er koortsachtig in Nederland en België naar haar is ge zocht, in Parijs heeft gezeten. Daar had zij een 21-jarige, Algerijnse jongeman leren kennen, tegen wie ze had gezegd zestien jaar te zijn. Hoewel zij er niets voor voelde had zij er in toegestemd met hem te trouwen. Zo genaamd om daarvoor haar papieren te halen was zij zaterdag per trein naar Ne derland teruggekeerd. Zij passeerde ongehinderd de passen controle in Roosendaal, ging naar Amster dam, maar toen zij daar een kamer wil de betrekken weigerde de hospita omdat zij pas veertien jaar was. Bang ontmas kerd te worden verliet zij Amsterdam weer en ging naar Hoek van Holland, waar de hotelhouder van „America" haar eerst on derdak weigerde, maar zich later reali seerde dat hij haar naam, die zij ronduit had opgegeven, meer had gehoord,. De politie wist het meisje daarna snel op te sporen. De Amsterdamse kinderpolitie heeft naar mee naar Amsterdam genomen. Rietje Afink heeft tegen de politie ver klaard dat zij uit huis was ontvlucht onder het mom van een schoolreisje omdat zij met ulo-rapporten had geknoeid. Zij is in Parijs eerst bij de Algerijnse jongeman op zijn kamers ingetrokken, maar werd er later door de concierge uit gezet. Daarna trok het tweetal naar familie van de Algerijn, maar toen daar moeilijk heden kwamen stelde de jongen een huwe lijk voor, waarop Rietje op de bovenver melde wijze reageerde. Rietje Afink zag er uit om door een rin getje te halen. Zij was naar de laatste mo de gekleed. Zij scheen door de gebeurte nissen niet geschokt te zijn maar was wel erg moe van de treinreis. Het meisje, dat bijna vier maanden is weggeweest, had moeite zich in het Ne derlands uit te drukken, zo verklaarde de waarnemende chef van de Amsterdamse kinderpolitie, inspecteur J. F. Heijdemann. Op 16 mei heeft zij haar opsporingsfoto nog in een Franse krant zien staan, ver telde zij de inspecteur. Maar zij durfde niet terug naar huis. Goethe: Veel wenst zich de mens, en toch heeft hij zo weinig nodig. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 7 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 Robin Hood 4 Radio en t.v5 Kunst 5 Uit stad en omgeving6 In de Vishal en op zee6 Feuilleton 7 Sport 9, 10, 11, 12, 13 Economisch nieuws15 Beurs 15 Scheepsberichten 15 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's De kinderen van onze abonnees die in hun vakantie gewerkt hebben aan de vervaardiging of het tekenen van een stripfiguur, zullen nieuwsgierig zijn wanneer ze met hun kunstprodukt tevoorschijn kunnen komen, om mee te dingen naar de prachtige prijzen. Welnu, de inlevering begint op woensdag 9 september. Van die da tum af kunnen zij hun werk inzenden per post, of persoonlijk komen bren gen aan ons kantoor in IJmuiden, Lange Nieuwstraat 427. De inzending moet voorzien zijn van een duidelijk ingevuld formulier, dat in de krant van morgen wordt afgedrukt. WIE ZELF KOMT, MOET DAT DOEN TUSSEN 3.30 EN 5 UUR OP WOENSDAG 9 SEPTEMBER. Wie onmogelijk op die datum of dat uur kan, krijgt nog gelegenheid op de daaraanvolgende woensdag middag van 3.30-5 UUR op dezelfde plaats, dus op 16 september. Dan sluit echter onherroepelijk de inzend- datum, ook voor postzendingen. En eind september worden dan de prach tige prijzen verdeeld, waarna alle deelnemertjes ook nog een oproep ontvangen voor een gezellige ge beurtenis, maar daar horen ze nog nader van. Verwachting tot morgenavond: Droog weer met zonnige perio den. Zwakke tot matige wind tussen noord en oost. Koude nacht. Morgenmiddag iets hogere temperaturen dan vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. Morgen zonnig en droog met een zwakke noordoostelijke wind en een temperatuur van 18 tot 19 graden. Zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Vrij zonnig en geleidelijk iets warmer. 49e JAARGANG NUMMER 251 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. ider Courant Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van der Mije Een woordvoerder van het wervingsbu reau voor blanke vrijwilligers voor het Kongolese leger in Johannesburg heeft ge zegd dat sinds de opening van het bureau enkele honderden blanken zich hebben aan gemeld. Het bureau is dit weekeind» open gebleven om de voortdurende stroom te kunnen verwerken. KOEALA LOEMPOER (Reuter) D« regering van Singapore heeft het verbod op invoer van goederen uit Engeland op geheven. De maatregel werd vorige week donderdag ingesteld als antwoord op be perking van de invoer van textiel uit Singapore in Groot-Brittannië. De autori teiten in Koeala Loempoer besloten hun verbod in te trekken in afwachting van het resultaat van de onderhandelingen met Engeland die binnen enkele dagen zullen beginnen. LEOPOLDSTAD (AP, AFP en Reu ter). Albertstad in Kongo is zondag door het Kongelese leger heroverd op de opstandelingen. Ook het vliegveld, zestien kilometer buiten de stad, werd later door de soldaten van Tsjombe be zet. Over het lot van 110 blanken, die door de opstandelingen als gijzelaars werden vastgehouden, is nog niets be kend. 28 Europeanen zijn vrijgelaten. Albertstad is ruim twee maanden in handen geweest van de opstandelingen van Soemialot en Moelele. Aan de herovering gingen hevige gevechten vooraf. De opstan delingen, die zware verliezen leden, ver lieten in paniek de stad met achterlating van wapens en materieel. De herovering van Albertstad is een machtige steun voor Tsjombe, die de op mars van de opstandelingen in het groot ste gedeelte van het noordoosten van Kon go tracht te stuiten. De opstandelingen, die van Chinese communistische diplomaten uit het aan Kongo grenzende Boeroendi advies en fi nanciële steun krijgen, hebben bijna een vierde deel van het Kongolese grondge bied in handen.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1