Machinist van Duitse trein heeft even vóór de botsing gestopt Zijn doorrijden wekt twijfel aan onveilig sein HET WEER B Gesprek in Cyprus is Genève over vastgelopen Noordersluis is vanmiddag weer open voor schepen S»ss Parkeermeters in Haarlem vandaag in gebruik Produktie bij Ford A'dam ligt vrijwel geheel lam i Bij treinongeluk kwamen vijf mensen om Baldadige meisjes veroorzaakten bijna treinramp <4 Brits-Amerikaanse verontrusting Communistische stap in Duitse kwestie? REM nodigde Kamerleden uit voor overleg Ruim 600 man staken door Directie weigert actiecomité te ontvangen Richardson ijlings van Milaan naar Rotterdam terug Voor modieuze dames- en teenerkleding 'efore you êuy! a I DAMES- en HERENTWEEDJASSEN Zonnig Aan het strand Ernstig verkeersongeluk op Herenduinweg Makarios thuis Het woord is aan In de krant van heden: Order uit Sovjet-Unie pagina 9 Edam 49e /AARGANG NUMMER 252 DINSDAG 1 SEPTEMBER 1964 Xantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geoperd van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. -edactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlen: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V EL S E N - IJ M UI DE N. SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. - Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuidem J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van der Mije (Van onze correspondent) ARNHEM. Vijf doden en eenendertig gewonden, dat is de droeve balans van het spoorwegongeluk bij de IJsselbrug in Westervoort. Omgekomen zijn de 63-jarige heer M. A. van Dalen uit Barneveld, de 55-jarige heer J. H. Bongers uit Zwolle, machinist bij de N.S., die als passagier in de Nederlandse trein zat, de 50-jarige mej. H. Kummeling uit Amersfoort, de 47-jarige mevrouw Kuyper uit Zevenaar en haar 22-jarige zoon. Een dochter van mevrouw Kuyper werd ernstig gewond. Bij de eenendertig gewonden zijn acht Duitsers. Vanmorgen omstreeks kwart over ne gen, precies een etmaal na het ongeluk, is het treinverkeer tussen Arnhem en Zevenaar in beide richtingen hervat. De treinen worden voorlopig nog door mid del van vlaggen en met de hand bedien de seinen langs de ongeluksplaats ge loodst. Intussen worde door de spoorwegre cherche en de rijkspolitie gezocht naar de oorzaak van de treinramp. Dat de Duitse machinist door een onveilig sein is ge reden is nog niet bewezen. De passagiers van de uit Hagen in het Ruhrgebied komende Duitse trein hebben verklaard, dat de trein voor de botsing heeft gestopt. Even daarna is de Duitse trein weer door gereden. Het wordt daarom niet uitgeslo ten geacht dat de seinapparatuur heeft ge faald. De machinist van de Duitse sneltrein, de heer Roer uit Han in Westfalen, ligt ern stig gewond in een ziekenhuis. Hij kon nog niet worden verhoord. Een groepje achtjarige meisjes heeft met een bijzonder laakbaar „spelletje" gistermiddag bijna een tweede treinramp veroorzaakt. De kinderen hadden in de buurt van het station Amsterdam -Amstel een paar grote stenen op de rails gelegd met het gevolg, dat een zware locomotief, die met negen rijtuigen vol passagiers on derweg was van Amsterdam naar Venlo, om half vijf gedeeltelijk ontspoorde. Gelukkig liep niemand enig letsel op. De reizigers stapten uit en wandelden naar het Amstelstation, waar ze overstap ten in de stoptrein die een half uur later vertrok. De locomotief stond om kwart over zeven weer in de rails, tot die tijd reden de treinen naar het zuiden over ver keerd spoor. De NS hebben op het bewuste trajekt al lang veel last van de baldadigheid van de Amsterdamse jeugd, die gisteren een ern stige uitwas kreeg toen het speeltuig dat anders „voor de grap" op de sporen wordt gelegd werd vervangen door grote keien. Een van de meisjes is door de politie ge pakt en meegenomen naar het bureau. Advertentie prijzen BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Droog en overwegend zonnig weer. Zwakke tot matige ooste lijke wind. Iets hogere middag- temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. Hoewel het badseizoen officieel gesloten is kan het in de komende dagen toch nog aantrekkelijk strand weer zijn. De wolkenvelden zullen oplossen zodat er meer zon zal zijn en de temperatuur tot ruim 20 gra den kan oplopen. Het zeewater is slechts één graad tot 17 graden af gekoeld. Vooruitzichten: Zonnig en nog iets warmer. De spoorwegrecherche heeft vooral be langstelling voor de installatie van het vol komen vernielde sein wachtershuis je langs de spoorbaan. Technici demonteerden gis termiddag de resten van de installatie. Dat de uit Arnhem komende in de richting Doetinchem-Winterswijk rijdende Neder landse stoptrein steeds een veilig sein heeft gehad, zou intussen wel vaststaan. Uit de tientallen getuigenverklaringen heeft men de toedracht van het ongeval grotendeels kunnen reconstrueren. Het on geluk is gebeurd op de plaats, waar de twee spoorbanen overgaan in enkel spoor vlak vóór de IJselbrug. Bij de wissel aan de Westervoortse kant van de spoorbrug heeft de Duitse trein zich in de flank van de Nederlandse trein geboord. Beide trei nen bestonden uit vijf wagons. Van de tien wagons zijn er zeven uit de rails gedrukt. Een Nederlandse wagon is tientallen me ters over de Duitse trein geschoven. De familie Kuyper uit Zevenaar is door het ongeluk zwaar getroffen. Mevrouw Kuyper is om het leven gekomen, even als haar zoon. Haar dochter Jenny ligt ernstig gewond in het gemeenteziekenhuis in Arnhem. De heer J. H. Bongers uit Zwolle, ma chinist bij de Nederlandse Spoorwegen, die als passagier reisde, kwam eveneens om het leven. De andere slachtoffers kwamen uit Barneveld en Amersfoort. Tot de een endertig gewonden behoort de bestuurder van de Nederlandse trein, de heer J. Ger ritsen uit Arnhem. Hij heeft een shock. Omdat ook in de uit het Ruhrgebied komende trein voor een groot deel Neder landse passagiers zaten, zijn er van de eenendertig gewonden slechts acht Duit sers. De materiële schade, door het ongeluk veroorzaakt, bedraagt ongeveer een mil joen gulden. Van de vijf Nederlandse wa gons zijn er vier vernield. De schade aan het baanvak valt mee, maar de wissel is door de Duitse locomotief kapotgereden. Het seinwachtershuisje is verpletterd. Vanmorgen om half twaalf is een ern stig verkeersongeluk gebeurd op de Heren duinweg in Velsen. De 77-jarige heer G. kwam uit de Herenduinen en wilde op zijn fiets de Herenduinweg oversteken. Hij let te daarbij echter niet op het snelverkeer en werd gegrepen door een personenauto, bestuurd door de heer Z. uit IJmuiden. De bejaarde fietser werd zeer ernstig ge wond. Hij is opgenomen in het Antonius- ziekenhuis te IJmuiden. Voor zijn leven wordt gevreesd. De minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. van Aartsen, heeft zich gistermid dag op de hoogte gesteld van het oprui- mingswerk. Hij werd rondgeleid door ir. J. Lohmann, president-directeur van de Nederlandse Spoorwegen. Dat het aantal slachtoffers niet nog gro ter is, is te danken aan de omstandigheid dat in de Duitse trein slechts 20 en in de Nederlandse trein ongeveer 50 passagiers zaten. De directie van de Nederlande Spoor wegen heeft de première van een serie feestavonden voor het N.S.-personeel, die gisteravond in de Utrechtse schouwburg zou plaatsvinden, afgelast. Deze feestavond zou worden gehouden ter gelegenheid van de jubileumherdenking „125 Jaar spoorwegen in Nederland". De feestavond zou de eerste zijn van een reeks van 24 die in verschillende plaatsen van het land in de komende drie maanden worden gehouden. De première is verscho ven naar een nader te bepalen datum. GENEVE (Reuter en AP) De bespre kingen in Genève over de kwestie-Cyprus zijn gisteravond vastgelopen. De Ameri kaanse onderhandelaar, de voormalige mi nister van Buitenlandse Zaken Dean Ache- son zal vrijdag met president Johnson overleg plegen. De speciale Turkse afge zant Nihat Erim is vandaag naar Ankara vertrokken. „Het hangt af van de ontwik kelingen," of hij naar Genève terug zal keren. Het overleg was toch al moeizaam, maar na de gezamenlijke verklaring van de Griekse minister-president Papandreou en de Cyprische president Makarios, vo rige week, dat de kwestie in handen van de Algemene Vergadering van de Ver enigde Naties gegeven moet worden, is het fiasco volledig. Volgens onze correspondent in Londen zijn politici in Londen en Washington zeer verontrust door de nieuwe ontwikkelingen in Genève. Donderdag aanstaande zal de Britse minister van Buitenlandse Zaken R. Butler, waarschijnlijk besprekingen voeren met de Amerikaan Dean Acheson, die namens president Johnson de Cyprus- besprekingen in Genève heeft bijgewoond. Acheson zal samen met de Britse waar nemer in Genève, Lord Hood, naar Lon den reizen. Dit bevestigt de geruchten, dat Acheson Genève „zeer binnenkort" zal verlaten als de Cyprus-onderhandelin- gen niet snel enige vorderingen maken. De Britse regering is vooral ongerust, omdat enige noodzakelijke concessies aan de Grieks-Cyprische regering vlak voor de algemene verkiezingen die half-oktober in Groot-Brittannië zullen worden gehou den onvermijdelijk de conservatieve partij grote schade zullen berokkenen. Als de uiteindelijke prijs voor vrede op Cyprus betekent, dat de Britten hun mi litaire bases op het eiland zullen moeten opgeven, dan zou dit een grote diplomatie ke nederlaag voor Groot-Brittannië zijn. Zo vlak voor de algemene verkiezingen Vanmiddag waarschijnlijk wordt het laat in de middag, gaat de Noordersluis in IJmuiden weer open voor de scheep vaart naar en van Amsterdam, na een langdurige reparatiebeurt, waarbij belang rijke onderdelen zijn vernieuwd. Als eer ste zal dan het passagiersschip „Oran je" door de stoomvaartmaatschappij Nederland verkocht naar Italië geschut worden. De „Oranje" zal onmiddellijk worden gevolgd door de kolentanker „Sig- haug", een 16.500 tonner, die, evenals de „Oranje" aan de stoelen voor de Noorder sluis is gemeerd. Op weg naar Amsterdam wacht beide schepen bij de Hembrug naar alle waar schijnlijkheid nog een vertraging. Bij de Hembrug zijn in het Noordzeekanaal na melijk baggerwerkzaamheden gaande en dit brengt met zich mee, dat voor de scheepvaart slechts één opening beschik baar is: er kan dus niet in beide richtin gen tegelijk worden gevaren. De beperkte doorgang onder de Hembrug zal een week duren. Naar wij reeds meldden zijn passagiers en een groot deel van de bemanning van de „Oranje" gistermorgen in IJmuiden van boord gegaan. De „Oranje" zal in Amster dam verbouwd worden, zodat straks, on der Italiaanse vlag, meer passagiers kun nen worden vervoerd. De „Sighaug" heeft steenkolen uit Bal- timore voor Amsterdam in de buikbun kers. Deze tanker kwam gistermiddag laat voor de Noordersluis. Beide schepen hebben er kennelijk op gespeculeerd, dat de werkzaamheden aan de Noordersluis (waarvan de scheepvaart al maanden van tevoren op de hoogte was) minder tijd zouden vergen dan het werk- kan dit fataal zijn voor de conservatieve partij. In Londen neemt men nu aan dat de Amerikanen de Turken niet zullen tegen houden als Ankara meent dat Turks-Cy prioten onrecht wordt aangedaan. De Amerikanen hebben Griekenland en de Grieks-Cyprische regering daarmee ken nelijk indirect willen waarschuwen, dat aansluiting voorlopig uitgesloten moet worden geacht, als Athene en Makarios een bloedbad willen voorkomen. In Whitehall gaat men ervan uit, dat Athene zich niet zonder meer in een militair avontuur zal storten, wat een zekere nederlaag van de Griekse strijdmacht tegen de veel sterke re en beter bewapende Turken tot gevolg zal hebben. Als Makarios zijn zin zou krijgen, blijft Cyprus een onafhankelijke staat, die los se banden met Athene heeft. Het toekomst beeld van een neutraal Cyprus, dat een steunpunt voor Rusland in de Middelland se Zee zou kunnen betekenen, heeft bij deskundigen op het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken angstvisioenen opge wekt. Generaal Grivas en duizenden Grieks- Cyprioten waren gisteravond aanwezig toen president Makarios uit Alexandrië op Cyprus terugkeerde. De aartsbisschop zei volledig voldaan te zijn over het resultaat van zijn „belangrijke" besprekingen met president Nasser. Nasser en Makarios hebben in Alexandrië gezegd dat de bui tenlandse bases op Cyprus een onmid dellijke bedreiging zijn voor de inter nationale vrede en veiligheid. PRAAG (AP) De ministers van Bui tenlandse Zaken van Polen, Hongarije en Boelgarije zijn in Praag onverwacht ver schenen op een receptie voor de Russische premier Kroesjtsjev. Westelijke waarnemers achten de moge lijkheid niet uitgesloten dat de onverwach te komst van de drie ministers verband houdt met een nieuwe communistische stap in het Duitse vraagstuk. Tot de mo gelijkheden behoort een ontwikkeling in het vraagstuk van West-Duitslands deel neming aan de voorgestelde multilaterale kernmacht van de NAVO. schema aangaf, hetgeen dus niet het ge val is geweest. Intussen wordt ook met man en macht gewerkt aan het bedrijfsklaar maken van de nieuwe radarinstallatie op het IJmui- dense semafoorduin. De gestroomlijnde ra dar-antenne werd enkele weken geleden gemonteerd. Het zuiver instellen van de ze hypermoderne radar is een nauwkeu rig werk, dat veel tijd in beslag neemt. Wanneer eenmaal IJmuidens nieuwe ra dar in bedrijf is, betekent dit een belang rijk grotere veiligheid voor het binnenko mend en uitgaand scheepsverkeer, vooral tijdens de mistperioden die onvoorwaarde lijk zullen komen. 564ste STAATSLOTERIJ Tiende lijst vierde klasse ƒ5.000 4683 2.000 12200 21927 1.500 10343 10576 11785 20620 1.000 4138 6000 19254 ƒ400 2045 2115 2126 12119 21621 200 2812 2978 3843 4301 4369 6250 7008 7240 8251 8851 8914 9256 9762 9769 9846 11307 11829 12083 12336 12563 13154 15208 17148 18362 20385 20624 21156 21399 Wethouder Schippers (rechts) stelt de eerste parkeermeter in werking. Hij kreeg hierbij hulp van burgemeester Cremers (links) die hiervoor een dubbeltje beschikbaar stelde. Haarlem heeft sinds vandaag zijn proef met parkeermeters. Vanmorgen om acht uur zijn de eerste vijftig meters, die een proefperiode voor onbepaalde tijd inluiden, in gebruik genomen. Dit had een officieel tintje doordat wethouder J. A. Schippers zijn wagen bjj een der meters parkeerde en deze meter in werking stelde. Oorspronkelijk had het in de bedoeling gelegen dat burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers de eerste meter in werking zou stellen, maar de burgemeester had het voorbeeld willen geven, zoals hij het zelf noemde, en was met de fiets gekomen. Deze manier van vervoer noemde hij na melijk tenminste even doeltreffend om de parkeernood te verlichten als het in ge bruik nemen van parkeermeters. Doordat men zijn fiets niet bij of tegen een parkeermeter mag plaatsen, moest de burgemeester de officiële daad echter aan een van zijn wethouders die wel met de auto was, overlaten. De plechtigheid werd door tal van autoriteiten bijgewoond. Opvallend was dat vanmorgen bleek dat de meters inderdaad een nuttige werking hebben. Omstreeks half twaalf was het eenvoudig een auto te parkeren op de Ge dempte Oude Gracht. Er waren verschei dene plaatsen vrij. Automobilisten, die niet goed met de werking van de meter over weg konden, kregen hulp van een agent die ter plaatse een oogje in het zeil hield. Herder: Wij zijn nog geen mensen, wij moeten het worden. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 5 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 Radio en t.v4 Kunst 4 Herenmode 4 Feuilleton 5 Robin Hood 7 Uit stad en omgeving7, 8 In de Vishal en op zee8 Economisch nieuws9 Beurs 9 Scheepsberichten 9 Sport 11 Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG De R.E.M. heeft de le den van de Tweede Kamer uitgenodigd voor een vertrouwelijk gesprek over het T.V.-platform in zee. De Kamerleden zijn fractiegewijs geïnviteerd naar hotel Des Indes in Den Haag te komen, waar ver tegenwoordigers van de R.E.M., mr. H. Minderop, gedelegeerd commissaris, en D. W. Dettmeijer, politiek adviseur, deze week „zitting houden." De R.E.M.-vertegenwoordigers, die eer der zonder succes bij minister Scholten zijn geweest om hem over te halen tot een regeling betreffende de rechtsmacht over het platform, hebben de Kamerleden persoonlijk uitgenodigd om hen in te lich ten over het standpunt dat de R.E.M. ten aanzien van die rechtsmacht inneemt. Van de K.V.P. gaven de heren Nelissen, frac tiesecretaris, drs. Aarden, fractiewoord voerder voor T.V.-zaken en mr. Van Rijc- kevorsel, voorzitter van de bijzondere Ka mercommissie .voor de behandeling van het R.E.M.-wetje, aan de uitnodiging ge hoor. Zij hebben de uiteenzetting van de R.E.M -delegatie aangehoord en haar de raad gegeven zich tot de bijzondere Ka mercommissie te wenden met het verzoek officieel te mogen worden gehoord. Van de P.v.d.A. is gisteren niemand in hotel Des Indes verschenen. Drs. Peschar, tweede fractiesecretaris, heeft de R.E.M. laten weten dat men vanwege de vakanties verhinderd was, hetgeen niet wil zeggen dat men niet geïnteresseerd zou zijn. Hij heeft medegedeeld dat de fractie desge wenst bereid is tot mondeling contact. Bij de Fordfabrieken in Amsterdam is gistermorgen een deel van het personeel in staking gegaan. Het betrof 700 van de 1.800 Fordarbeiders van wie er van morgen ruim 600 de actie voortzetten. De helft van de stakers zijn Spaanse werknemers. De staking die door geen enkele vakbond wordt ondersteund is een gevolg op de maatregel van de di rectie om het dagelijkse overwerk met een half uur in te korten. Geruime tijd reeds werd er iedere dag een uur overgewerkt. De stakers vrezen dat van hen eenzelfde produktie wordt verwacht in minder werktijd. Tevens eisen zij op grond van het feit dat de produktie (Van onze speciale verslaggever) De Rotterdamse honkballer Hamilton Richardson, die als verrevelder deel uit maakt van het Nederlandse team, dat de Europese titel verdedigt, is vanochtend ijlings naar huis teruggekeerd. Zijn vrouw is overspannen in een ziekenhuis opgeno men. Het is wel de bedoeling dat Richard son weer naar Italië teruggaat. de afgelopen jaren per man belangrijk zou zijn toegenomen, een premieregeling van 1 percent van iedere tien geproduceerde wagens. Bij een dagproduktie van 125 auto's zou dit neerkomen op een extra uitkering van 12,5 percent. De directie heeft de situatie gisteren uit voerig met de Ondernemingsraad bespro ken. Zij weigert het stakingscomité te ont vangen. De inkrimping van het overwerk zou in verband staan met vertraging in de invoer van materiaal uit Engeland. De stakers bleven gisteren op het fabriekster rein en in de kantines. Vanmorgen wer den uitsluitend werkwilligen tot het terrein toegelaten. De stakers hebben zich buiten de poort verzameld. Gisteren hebben in Edam ruim 300 ar beiders van de zakkenfabriek van de n.v. L. J. Heijmeijer het werk neergelegd. Al leen de werknemers in de montage-afde ling zijn op hun post gebleven. De moei lijkheden begonnen in de papierafdeling waar de arbeiders verzochten om een loon- toeslag van 7,50 per week. Toen een hier op volgende bespreking met de onderne mingsraad geen direct resultaat oplever de, legden de arbeiders het werk neer. Even later volgden ook de afdelingen waar de jutezakken en de plasticzakken worden vervaardigd. Afgevaardigden van de tex- tielbonden en het personeel bespreken met de directie de situatie. De staking bjj L. J. Heijmeijer is van daag voorlopig bijgelegd. De directie ia met de bonden overeengekomen dat de eis van de arbeiders om een opslag van 7,50 per week „schoon" nog nader zal worden besproken De directie heeft de eis om loonsverhoging voorgelegd aan „hogere instanties" zo deelde ze ons vanochtend mee. De eis om 7,50 per week meer te ontvangen komt „zondermeer", aldus de directie en niet omdat er bijv. afwijkende of zware arbeid moet worden verricht.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1