Wijze van berekening der ach terstand bedenkelijk Bonn en DDR pleegden in 1962 geheim overleg HET WEER Werkgevers zeer ontstemd over verhoging ambtenarenlonen Melk duurder NDSM-ers eisen 4 pet méér „China's expansionisme kan vreselijke gevolgen hebben" Ir. N. van der Kolk verlaat raad Yelsen Oostduitse vice-premier Stoph 3.5 percent wordt deze maand nog betaald Ontslagen bij Hero Postzegelboekjes uit automaten in Den Haag „Belangwekkend" overleg tussen Cyprus en Egypte Haarlems meisje op slag dood bij val uit torenflat Prawda waarschuwt Peking: 49e JAARGANG NUMMER 253 WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1964 Uitzondering Normaal NAPPA- EN SUËDE JASJES Meer bewolking Aan het strand Nieuwe koers In de krant van heden: Het woord is aan Parijse wintermode pagina 4 Handboek Hoofdprijzen staatsloterij Vakantie-wedstrijd pagina 7 Metaal Vakbonden en het ondernemingsrecht pagina 13 De lonen van de ambtenaren worden verder opgetrokken. Minister Toxopeus (Binnenlandse Zaken) heeft gisteren met de ambtenarenorganisaties overeenstem ming bereikt over een verhoging van 31/2 percent. Deze verhoging moet wor den beschouwd als een aanvulling op de salarisstijging per 1 januari j.l. van tien percent en zal deze maand nog worden gerealiseerd. Gebleken is dat de ambtenaren in de loop van dit jaar een achterstand hebben opgelopen, omdat de lonen in het parti culiere bedrijfsleven met ingang van 21 januari gemiddeld met 14,6 percent zijn gestegen. Dit levert als men 1 januari als ingangsdatum neemt voor het jaar 1964, 13,8 percent op. Om tot dit resultaat te komen zal over het salaris 1964, waarin reeds een ver hoging van 10 percent is verwerkt, nog een suppletie moeten worden gegeven van 3,5 percent in de vorm van een uitkering ineens. Ir. N. van der Kolk, lid voor de V.V.D. In de gemeenteraad van Velsen, gaat de gemeente Velsen verlaten en zal dus niet langer zitting kunnen hebben in deze raad. Volgens de kandidatenlijst zou mevrouw G. E. Heykoop-van Reekum moeten wor den benoemd. Mevrouw Heykoop heeft echter te kennen gegeven dat zij, wegens particuliere omstandigheden, alleen een benoeming zou aanvaarden indien de VVD geen andere geschikte kandidaat heeft. Het lijkt er thans op dat drs. J. D.Hooglandt, die na haar op de kandidatenlijst staat, zitting zal gaan nemen in de gemeente raad van Velsen. De heer Van der Kolk, die werkzaam is bij de koninklijke papierfabrieken Van Gel der zonen in Velsen-noord, is overgeplaatst naar het bedrijf van Van Gelder zonen te Apeldoorn, waar hij volgend jaar de be drijfsdirecteur, de heer Heinsius, die dan met pensioen gaat, zal vervangen. Mevrouw Heykoop had zitting in de vo rige raad van Velsen, waarin de V.V.D. sterker vertegenwoordigd was. Drs. Hooglandt is bedrijfseconoom bij Hoogovens in IJmuiden. Per 1 januari zullen dan de salarissen op grond van bovenbedoelde na-calculatie met 4,2 percent (boven de reeds verwerkte 10 percent) worden verhoogd. Over de gevolgen van deze na-calculatie voor de gepensioneerden zal nog nader overleg plaatsvinden. De gisteren bereikte overeenstemming over de optrekking van de ambtenaren salarissen met 3,5 percent is in de kring van de werkgevers niet in goede aarde gevallen. De werkgevers willen de ambte naren niet de normale aanpassing aan de loonontwikkeling in het bedrijfsleven ontzeggen, maar de wijze waarop die aan passing is berekend, vinden zij bedenke lijk. Naar hun mening had de grote loons verhoging voor de bouwvakarbeiders, die dit voorjaar is afgekomen in het kader van minister Bogaers expansieve bouw beleid, buiten beschouwing moeten blijven. Volgens ir. J. Bosma, voorzitter van het C.S.W.V., heeft de overheid het bedrijfs leven indertijd zelf gevraagd de forse op trekking van de salarissen in de bouw als een uitzondering op de normale spelregels voor de loonvorming te beschouwen. Die zelfde overheid tast nu deze uitzonderings positie aan. Zij geeft daarmee, volgens ir. Bosma, een slecht voorbeeld en biedt de vakbonden aanleiding straks met nieuwe looneisen te komen op een ogen blik dat rust aan het loonfront gewenst is. Maar op het ministerie van Binnenlandse Zaken vindt men het een normale zaak dat de loonsverhoging in de bouw bij de berekening van de trend is betrokken. Volgens het departement is hierover nooit enige twijfel gerezen. Elk jaar worden de ambtenarensalarissen gecorrigeerd aan de hand van de trendmatige loonontwikke ling in het vrije bedrijfsleven, waaraan alle regelingslonen ten grondslag liggen. Daar onder vallen ook de gedifferentieerde loonsverhogingen, die bedoeld waren om het zwarte loon in sommige bedrijfs takken weg te werken. Ook in de kring van het overheids personeel vindt men het een normale zaak dat de lonen in de bouw bij de trend- berekeniijg zijn betrokken. Volgens de heer A. van Rossen, voorzitter van de A.B.V.A., zijn er in diverse bedrijfstakken jarenlang zwarte lonen uitbetaald, die bij de berekening van de ambtenarensalarissen BERLIJN (Reuter, AP en AFP) De Oostduitse vice-premier Willi Stoph heeft gisteren gezegd in 1962 met Westduitse re geringsfunctionarissen onderhandeld te hebben over een verbetering in de betrek kingen tussen de twee Duitslanden. De be sprekingen zouden door de Cubaanse crisis abrupt zijn afgebroken. Na deze onthulling deed de vice-premier van de D.D.R. een beroep op bondskanselier Erhard om de onderhandelingen te hervatten. Stoph zei dat oud-bondskanselier Adenauer destijds een „gevolmachtigde minister" had opge- Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAI (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Tijdelijk meer bewolking en droog weer behoudens een klei ne kans op onweer. Zwakke tot matige wind tussen zuidoost en zuidwest. Iets warmer. Volledige weerrapporten op pagina twee. Ook morgen zonnig strandweer met een temperatuur van 21 graden en een matige zuidoostelijke wind. Zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Nog sta biel weer met nog iets hogere tem peraturen. dragen, contact op te nemen met de Oost duitse regering. Deze gevolmachtigde had de opdracht besprekingen voor te bereiden, die zouden moeten leiden tot een minder gevaarlijke politieke toestand, waardoor mogelijk een ontspanning in Duitsland zou ontstaan. De Oostduitse regering had voorgesteld de besprekingen door de beide ministers van Buitenlandse Zaken te doen voeren. De gevolmachtigde van Adenauer zou hier op de Oostduitse regering hebben meege deeld dat de voormalige bondskanselier positief op haar voorstellen had gerea geerd en dat ze het onderwerp vormden van overleg tussen de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, Schroder, en de adviseur van wijlen president Kennedy in veiligheidszaken, Bundy. Naar aanleiding van de verklaring van minister Stoph zei een officiële woordvoer der dinsdagavond in Bonn: „Het is abso luut ondenkbaar dat Adenauer in 1962 een gevolmachtigde naar de Oostduitse rege ring heeft gezonden." Het werd niet on mogelijk geacht dat een nieuw onderzoek in deze zaak zop worden ingesteld. Doch men had het met nodig geacht contact over dit onderwerp op te nemen met dr. Adenauer die op het ogenblik met vakan tie in Italië is. In Praag wordt aangenomen dat de con ferentie van premier Kroesjtsjev met ho ge regeringsleiders uit Tsjechoslowakije, Polen, Hongarije en Bulgarije als doel heeft een nieuw beleid van het Kremlin ten aanzien van Duitsland te bespreken. Opvallend is dat de Oostduitse minister van Buitenlandse Zaken Lothar Bolz niet in Praag aanwezig is. De Oostduitse communistische leider, Waiter Ulbricht heeft gisteren gepleit voor „direkte maatregelen om de span ning te verminderen en ontwapening tot stand te brengen" tussen de twee delen van Duitsland. In een speciale bijeenkomst van de Volkskammer het Oostduitse parlement ter herdenking van het begin van de Twee Wereldoorlogen zei Ulbricht, dat Oost- en West-Duitsland moeten verklaren dat zij geen kernwapens op hun gebied zullen toelaten. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2 Beeldverhalen 2, 11 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 Langs sluizen en havens5 Uit stad en omgeving5, 6, 7 In de Vishal en op zee6 Robin Hood 7 Radio en t.v9 Kunst 9 Feuilleton 11 Luidsprekers 12 Economisch nieuws13 Beurs 13 Scheepsberichten 13 Topsy 14 Sport 15 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Henry Ward Beecher: De krant is een nooit eindigende roman. Kantoor: Lange Nieuwstvaat 427, IJmuMen. I I "1^^ 1 T 1 V f T Verschijnt dagelijks beh. op zon-en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat 9-11 u. \*JL CZT JL VA X \J. XXL Abonnement per week 75 cent, per kwartaal Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. 9,75, franco per post 11,—. Losse Telef redactie 5389, na kantooruren 5080. DAGBLAD VOOR V EL S E N - IJ M UID E N. SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. amj* Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van der Mije Bij de n.v. Hero Conserven- en Vruch- tendrankenfabrieken in Breda is aan 56 werknemers ontslag aangezegd. Het filiaal in Rotterdam, waar vijf mensen werken, zal worden opgeheven. Boven dien zal een klein aantal kaderleden met behoud van salaris worden gedegra deerd. De Prawda schrijft dat de Chinese re gering in 1954 een „historisch" handboek uitgaf met een kaart van China waarop de grenzen uit het tijdperk van de opium oorlog waren aangegeven. De kaart om vatte het huidige China, Birma, Vietnam, Korea, Thailand, Malakka, Nepal, Boetan en grote delen van de Sovjet-Unie. Vol gens dit boek behoorden al deze landen vroeger tot China dat dit gebied in de loop van de geschiedenis verloren zou hebben. In 1946 sprak Mao nog van een ver deling van de wereld in drie zones: 1. de Verenigde Staten; 2. de Sovjet-Unie en de socialistische landen en de derde lan den, Azië, Afrika en Latijns-Amerika. 564ste STAATSLOTERIJ Vierde klasse elfde lijst 25.000 19167 5.000 4827 17057 ƒ2.000 12766 ƒ1.500 9396 1.000 19799 400 3525 4001 5091 19443 21409 ƒ200 1995 2113 2604 3336 5072 5159 5191 6520 7421 7690 8324 9067 9116 10023 11177 14235 15463 15612 15761 15906 16995 20981 21924 21971 buiten beschouwing zijn gebleven. Daar door is een achterstand ontstaan, die nu iets kan worden ingelopen door de bouw vakionen bij de berekening te betrekken. De optrekking van de ambtenaren salarissen heeft vooral in de bedrijfstak van de metaalnijverheid grote aandacht getrokken. De werkgevers in de metaal vinden de overeenstemming tussen ambte- narencentrales en regering „bedenkelijk". Naar bekend zijn deze werkgevers nog vorige week met een soortgelijke eis van de metaalbonden geconfronteerd geweest, die zij echter hebben afgewezen. De me taalbonden hadden eveneens aan de hand van de trend een achterstand berekend, die de werkgevers niet wilden honoreren omdat de metaal-C.A.O. opengebroken zou moeten worden. De metaalbonden hebben daarop aangekondigd dat zij hun eis in het najaar opnieuw ter tafel zullen bren gen bij de onderhandelingen voor de nieuwe C.A.O. De directie deelde vanmorgen mee, dat de maatregelen samenhangen met de be sparing op kostenstijgingen. Men wil terug vallen op het personeelsbestand van 1961. Door reorganisatie zullen verscheidene be drijfsafdelingen worden gecombineerd, waardoor personeel vrijkomt. De directie typeerde de ontslagmaatregel als een „con solidatie". Ontkend werd dat de invloed van „Hero Lenzbourg" in Zwitserland, de belangrijkste aandeelhouder binnen het concern, aan de maatregelen ten grondslag heeft gelegen. Het betreft hier uitsluitend het beleid van de directie Nederland. (Van onze correspondent) De P.T.T. is vandaag begonnen met de uitgifte van postzegelboekjes. Den Haag heeft de primeur gekregen. De eerste van een serie van 35 automaten is vanmor gen geplaatst. Ook Amsterdam en Rotter dam ontvangen deze automaten. Als de proef met in totaal 300 automaten slaagt, zullen er over het gehele land enige dui zenden worden aangebracht. Na inworp van een gulden zal er een boekje van blauwe kleur met een inhoud van tien zegels van zeven cent en twee van vijftien cent worden afgegeven of drukken op een andere knop een boek je van rode kleur met een inhoud van zes postzegels van vijftien en twee van vijf cent. De boekjes zijn van 12.00 tot 15.00 ook verkrijgbaar bij de filatelistische dienst van het districtspostkantoor in Den Haag door overmaking van het verschuldigde bedrag op postrekening 211. Van de zijde van filatelisten wordt veel belangstelling verwacht, omdat in beide boekjes ver schillende waarden aaneengedrukt zijn en de zegels aan een zijde niet getand zijn. NICOSIA (Reuter en AP). President Nasser heeft aartsbisschop Makarios bij een eventuele Turkse militaire actie ver moedelijk aanzienlijke militaire hulp toegezegd. Dinsdagmiddag omstreeks half zes is de 5-jarige Joyce Halsema van een bal kon op de zevende of achtste verdieping van de torenflat aan de Italiëlaan, hoek Europaweg, in het Haarlemse Schalk wijk gevallen. Het kind was op slag dood. Het meisje was met haar moeder bood schappen gaan doen in de supermarkt op het Balkanplein. Op weg naar huis is Joyce in de buurt van de torenflat achter gebleven om te spelen. Bij haar spel maakte ze ook gebruik van een der liften in dit twaalf verdiepingen bevattende ge bouw. De lift, die zeer eenvoudig te bedienen is, bracht haar naar de zevende of acht ste verdieping. Daar aangekomen liep zij naar het balkon dat ongeveer 20 meter boven het wegdek aangebracht is. Al spe lende is zij over de balustrade geklom men, waarna zij de fatale val op het tegelpad beneden maakte. Een van de omwonenden zag het meisje neerstorten, maar kan zich niet meer her inneren van welke etage Joyce precies is gevallen. De politie van Haarlem ver zoekt dan ook eventuele andere, getuigen van het ongeval zich met haar in ver binding te stellen. Joyce Halsema kwam uit een gezin met vijf kinderen. Het gebeurt geregeld dat de liften in de torenflat door kinderen uit de omge ving als speelgoed gebruikt worden. De uitgeoefende politiecontrole heeft soms weinig zin daar de kinderen, als zij zich betrapt wanen, via de andere lift of de trappen in het trappehuis kunnen ont komen. Een vrouwelijke gids wijst premier Kroesjtsjev en diens gevolg op een bijzonderheid in de Straat der Alchi misten van het kasteel van Praag. De Sovjetrussische premier brengt op het ogenblik een bezoek aan Tsjecho slowakije. Rechts op de voorgrond met witte hoed in de hand staat de Tsjechische president Antonin Novotny. Tijdens de eerste van een drie dagen durend bezoek aan de Deltawerken toonde koningin Juliana vooral be langstelling voor de dichting van de Grevelingendam, welk werk met be hulp van gondels geschiedt. Op het rangeerterrein liet zij zich uitvoerig voorlichten over de werkzaamheden. Minister Andriessen (Economische Zaken) is ermee akkoord gegaan, dat met ingang van 6 september de verbruikerspryzen van melk en melkprodukten, zowel los als in flessen van een halve en een hele liter, met 1 cent zullen worden verhoogd. Deze prijsverhoging houdt verband met een stij ging van produktie- en verwerkingskosten, die voor doorberekening in aanmerking komen. Besloten is de prjjzenbeschikking melk en melkprodukten 1964 in te trekken. Arbeiders van de Nederlandse Dok- en Scheepsbouw Maatschappij te Amsterdam hebben gisteren een korte demonstratieve optocht gehouden van de westelijke naar de oostelijke werf van het bedrijf. Vol gens de N.D.S.M. betrof het hier onge veer 500 demonstranten. De maatschappij heeft 3600 arbeiders in dienst. De demon stranten eisten toepassing van de in de C.A.O. vastgestelde mogelijkheid tot 4 per cent uurloonverhoging door middel van ondernemingsgewijze differentiatie. De N.D.S.M. deelde mee dat de 4 percent verhoging onmogelijk was, daar aan de arbeiders al het maximale uurloon werd uitbetaald. Verhoging zou volgens de N.D.S.M. neerkomen op het uitkeren van zwart loon. MOSKOU (AFP). Het „expansio nisme" van de Chinese communistische leiders kan vreselijke gevolgen hebben. „Men kan moeilijk aannemen dat Mao Tse-Toeng niet op de hoogte is van de enorme gevaren die gelegen zijn in het Chinese streven in de wereldkaart ver anderingen te brengen". Dat schrijft het orgaan van de Russische communistische partij, de „Pravda", in een uitvoerige beschouwing over de Chinese aan spraken op Russisch gebied. De „zogenaamde historische argumen ten" voor gebiedsaanspraken, die door Mao worden gebezigd, zouden kinderlijk genoemd kunnen worden als het niet om zo'n ernstige zaak ging. De Chinese leider heeft onder meer aan de Jaapnse socialisten gezegd dat China de Sovjet-Unie nog geen rekening en ver antwoording had gevraagd over Wladi- wostók, Chabarovk, Kamsjatka en andere steden en gebieden ten oosten van het Baikalmeer die Russisch gebied zijn ge worden. „Met welk recht", aldus de Praw da, „maken de Chinese leiders aanspraak op gebieden die nooit tot China hebben behoord?" Het Russische blad beschuldigt China er van Buiten-Mongolië tot een Chinese provincie te willen maken. Nu is de wereld nog slechts in twee zones verdeeld naar het oordeel van Mao namelijk: 1. de Russisch-Amerikaanse en 2. de zone die China en de derde landen omvat. De beschuldiging in het Russische partij blad komt er op neer, dat de Chinezen, aanspraak maken op Russische gebieden van in totaal anderhalf miljoen vierkante kilometer en dat zij de republiek Mon golië willen annexeren. Mongolië, een voormalige Chinese pro vincie tussen het huidige China en de Sovjet-Unie is sinds 1924 een afzonder lijke communistische staat. Vorig jaar kozen de Mongoolse leiders voor de Rus sen, waardoor hun verhouding tot Peking slecht werd. Het land heeft een opper vlakte van omstreeks anderhalf miljoen vierkante kilometer en een bevolking van ongeveer een miljoen zielen, hoofdzake lijk in de bergen wonende herders. Advertentie

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1