Theater speelt „Sprookjes uit New York" DANSSCHOOL T. GRIEK m m m0tm I Satirische schetsen met weinig diepgang van J. P. Donieavy Les Amitiés particulières", subtiele behandeling van delicaat probleem La Scala in Moskou Op 1 oktober wordt het tweede t.v.-net officieel in gebruik genomen DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1964 13 De Toneelgroep Theater heeft onder nieuwe leiding (C. Groenier, Else Hoo- mans, Stemeberg en Hans Croiset) een eerste paging gedaan een eigen artistiek gezicht te laten zien met de première van „Sprookjes uit New York" (Fairy tales of New York) van J. P. Donieavy. Bij de première gisteravond in de Kleine Komedie te Amsterdam is door het artistiek getinte publiek veel gelachen en geapplaudisseerd, meer dan deze toch niet erg spitse satire op het bonte leven van New York mijns inziens verdiende. Men ziet een viertal tamelijk losse scènes alleen verbonden door de ge meenschappelijke hoofdpersoon waarin vier aspecten van de Amerikaanse samenleving worden gehekeld, niet bijzonder origineel, niet opvallend geestig en vooral minder diep peilend dan men van een jonge auteur die zelf Amerikaan is en de meeste van de beschreven situaties schijnt te hebben beleefd, zou mogen verwachten. Wie veertien dagen in New York is geweest kan met net zoveel kennis van zaken spreken over de verdringing van het doodsbegrip, de verering van succesvol koopmansschap, de altijd sluimerende rassenwaan en de aanbidding van geld zoals dat alles in menige oppervlakkige grap over Amerikanen een rol speelt en merkwaardigerwijze zelfs de hoofdschotel van dit stuk uitmaakt. EEN ENKELE MAAL krijgt men de de indruk dat de schrijver iets dieper wil tasten, bijvoorbeeld wanneer de stroom boter met luxueuze afval uit de New Yorkse haven, ter sprake komt, maar dan dwaalt de aandacht weer af naar practi cal jokes of naar een of andere gefor ceerde slotfrappe. Bij deze bezwaren kan bovendien ge voegd worden dat we hier nauwelijks van toneel kunnen spreken omdat noch botsingen van gevoelens of meningen, noch werkelijk herkenbare individuele karakters in het stuk voorkomen. Film van Jean Delannoy in Venetië Het Nederlands Danstheater Geen nieuwjaarswens bij Toneelgroep Theater J. M. Brandei voortaan alleen adviseur van REM Weekjournaal verschuift naar zaterdagmiddag De radio geeft vrijdag T el evisie pro gramma TV-naheschouwingen Herdenkingen J. Damshuizer OVERIGENS MOET MEN (het aller nieuwste) Theater nageven dat deze eerste voorstelling kennelijk met de uiterste ar tistieke zorg is omringd. Regisseuse Elise Hoomans heeft vooral de komische en ka rikaturale kanten van de vier sketches met uitzonderlijke kundigheid naar voren gehaald. Er was zo een enkele maal een nerveuze gespannenheid bereikt die aan echt theater deed denken. Een groot aan deel in het kennelijke succes bij het pu bliek had ook de werkelijk ingenieuze en hoogst vermakelijke aankleding van Her man Gordijn. Vooral in het zachtgroene sterfhuis werd met geringe middelen zeer exact het beoogde afstotelijke effect be reikt. Ook de boksadviezen van Baby de Voogd uit Arnhem verhoogden in het des betreffende fragment sterk de indruk van (overigens overbodige) authenticiteit. HANS CROISET in de hoofdrol speelde het met indrukwekkend gemak klaar een grote verscheidenheid van stemmingen te tonen, zonder dat hij er in slaagde daar uit een samenhangende figuur op te bou wen. Door Bernhard Droog en Hans Tiemeijer werd een elftal typen aangedragen waar van de trefzekerheid uiteraard niet met diepgang gepaard ging. Liselot Beekmeij er excelleerde als een aantal oerdomme Amerikaanse meisjes. Hans Andreus had een mooi met alle mogelijke beroeps jargons doorspekte ver taling geleverd waarin hij echter naar mijn smaak te vaak de moeilijkheden uit de weg ging door Amerikaanse ter men te laten staan. MEN KAN DE Arnhemse spelers dus van harte feliciteren met deze verzorgde eerste opvoering, eerder dan de kersverse dramaturg Dolf Verspoor met de introduc tie van deze, eerder journalistiek dan thea terkunst bedrijvende jonge Amerikaanse schrijver. Hans van den Bergh Bernard Droog, Hans Tiemeijer en Hans Croiset in „Sprookjes uit New York" van J. P. Donieavy. •53» DE EERSTE FRANSE FILM, die het Venetiaanse festival te zien kreeg, Jean Delannoy's „Les amitiés Particulières", naar het boek van Peyrefitte, zal in ons land zeker een even moeilijke weerklank vinden als Yves Roberts „La Guerre des Boutons" en Frangois Truffauts „Les 400 ooups". Dat zou echter onverdiend zijn want Delannoy, die een oeuvre op zijn naam heeft staan van omstreeks veertig films, regisseerde voldoende uitschieters om het woord routinier misplaatst te noemen. Enkele titels: „L'Etemel Retour", „Dieu a besoin des Hommes", „Les Jeux sont Faits", „Le Gargon Sauvage", twee Maigrets, „Chiens Perdus sans Collier", kortom een oeuvre van thrillers, speelfilms en kostuumfilms met een rijke verscheidenheid. Dat Delannoy toch nooit tot de grote Franse filmmeesters wordt gerekend zal voort komen uit de afwezigheid van een eigen markante stijl. Hij is een toegewijd vakman, die zich in dienst stelt van zijn verhaal. IN ZIJN JONGSTE film is hem dat te stade gekomen, want hoe kon anders een zo hachelijk onderwerp door een prote stantse regisseur nog wel verwezenlijkt worden? Obstakels zijn er overigens ge noeg geweest. Het boek van Roger Peyre fitte, dat in 1945 al de Prix Renaudot ont ving, moest bijna twintig jaar blijven lig gen voor Delannoy kon zeggen dat deze poging, terug te gaan tot de bronnen van de volwassenwording, het openleggen van de mysteries der adolescentie, zijn mooiste filmervaring was. De sympathieke pro- ductrice Christine Gouze-Renal heeft jaren moeten vechten tegen vóór-censuur, finan ciers, die niet over de brug wilden ko men etc. en ook nu, na de eervolle invi tatie uit Venetië, is de strijd nog niet ge streden. De verwachting bestaat dat met name de katholieke Italiaanse pers wel voor wat rumoer zal zorgen. Dat wordt dan de strijd tegen een meesterwerk, de beste prestatie die Delannoy tot dusverre leverde. De Fransman heeft zich bepaald niet verlaagd met deze verfilming zoals Frangois Mauriac hem kapittelend voor hield de bejaarde katholieke schrijver, die in een adem Peyrefitte als een hypocriet afdeed. DE FILM VERPLAATST ons, evenals het boek, naar het jaar 1925. De jezuïten- internaten waren toen veel meer dan nu afgesloten gemeenschappen. De gepassio neerde vriendschap, die twee elitekinde ren op dit college wederzijds opvatten wordt daardoor veel meer begrijpelijk. Het is een zuivere jongensvriendschap, die echter door de paters niet wordt begrepen. Volwassenen en jeugd hebben hun eigen wereld met een eigen moraalcode en een eigen ethiek. De oudste van de twee ka meraden pleegt verraad tegenover zijn wereld als hij wordt betrapt. De onbuigza me jongere scholier pleegt gekwetst zelf moord. Tegenover deze pure verhouding stelt het verhaal de drang naar vertrou welijkheid van een jonge priester, die daar niet in slaagt. Hij moet het college verlaten. Met een puurheid, die tot dusverre slechts van een Bresson bekend was, heeft Delannoy zijn hachelijk taak prach tig volvoerd. Het zou niet verbazen als „Les amitiés particulières" een prijswin naar werd. Hij heeft een reeks van knaapjes in een sobere, serene sfeer on bevangen laten spelen, de vertolkingen van Michel Bouquet, Louis Seigner en Lu- cien Nat in de priesterrollen hebben de simpele zeggingskracht passend bij het onderwerp. De twee pubers, Didier Haude- pin (bekend uit „Moderato Cantabile" en het toneelstuk „Des Clowns par Milliers" met Yves Montand) en Francis Lacom- brade, spelen hun rollen met grotere stel ligheid dan met de twijfel van hun jaren valt te rijmen. Dat is het enige bezwaar dat zich tegen deze fijn doorvoelde film laat maken. DE EERSTE DAGEN van de mostra hebben in het teken van Ingmar Berg man gestaan. Zijn eerste kleurenfilm werd vertoond, die maar matig enthousiast is ontvangen, en daarnaast was er een re trospectieve van zijn allervroegste werken. De angst voor Bergman-indigestie ontpop te zich als ongegrond. Toen hij in 1948 als dertigjarige begon met „Havenstad", „Gevangenis" en „Dorst" liet het zich nog niet aanzien dat hij een cineast van wereld betekenis zou worden. Wie wil beweren van wel is een koffiedikkijker. Drie maal houdt hij zich bezig met abortusproble men, echter in een sfeer van Scandina visch miserabilisme, dat bij - ons terecht nooit aansloeg. Treetje voor treetje ziet men Bergman door de techniek omhoog gaan. Soms rolt hij alle trappen weer af. Na vier jaar is zijn vaardigheid zo ge groeid dat hij de rechtstreekse banaliteit van zijn onderwerp kan ontstijgen om er op hoger plan de toeschouwer in te laten delen. Het Nederlands Danstheater heeft de eer ste voorstelling gegeven van het seizoen van 1963/1965 in het gebouw van de Ko ninklijke Opera te Gent. Het programma van deze galavoorstelling, die opgeno men was in het festival van Vlaanderen, vermeldde het „Madrigalesco" van Ben jamin Harkarvy en drie balletten van Hans van Manen, „De Maan in de Trapeze", het jazzballet „Klaar Af" en de „Sympho- nie in drie delen" van Igor Strawinsky. Het gedeelte vóór de pauze werd opge nomen voor de Vlaamse televisie. Op zon dag 6 en maandag 7 september geeft Het Nederlands Danstheater twee voorstellin gen in het festival van Besangon. Het Nederlands Danstheater heeft deze zomer deelgenomen aan diverse festivals; zeven voorstellingen in het mei-festival van Belfast, acht in het Holland Festival, twee in het festival van Angoulême. DRS. J. F. VAN STEGEREN SECRETARIS RADIORAAD Drs. J. F. van Stegeren uit Heemstede, thans administrateur bij het Departement van Binnenlandse Zaken in Den Haag en tot mei van dit jaar referendaris van de gemeentesecretaris te Heemstede, zal daar naast optreden, zulks met ingang van 1 september j.l., als secretaris van de Radio- raad. In navolging van de Nederlandse Come- die zal de toneelgroep „Theater" bij de nieuwjaarspremière geen Thomasvaer en Pieternel meer laten optreden voor het uit spreken van een jaaroverzicht en de ge lukwens. Vorig jaar ondervond dit in Nijmegen moeilijkheden, toen regisseur Carel Briels zich gekwetst voelde door de strekking van de tekst en aan zijn ongenoegen op hard handige wijze uiting gaf. De toneelgroep „Theater" zal dit jaar de nieuwjaars wens laten verzorgen door het politiek ca baret van Sieto Hoving, dat zich ook aan een jaaroverzicht voor stad en streek zal wagen. T.V.-ZENDER WIERINGERMEER In het Robbenoord tussen de Sluitgat- weg en de Noorderdijkweg in de gemeente Wieringermeer zijn de voorbereidende werkzaamheden voor de tv-zender Wie ringermeer in volle gang. Een aannemers bedrijf uit Badhoevedorp heeft het bos- terrein geëgaliseerd en heeft daarop een laag zand aangebracht. Gisteren heeft een bouwmaatschapp uit Capelle aan de IJssel een begin gemaakt met het in de grond brengen van ongeveer zeventig palen met een lengte variërende van 13 tot 19 V2 m. Hierop zullen de zendermast en het zender- gebouw rusten. HET ITALIAANSE opera-gezelschap La Scala is in Moskou aangekomen voor een bezoek van zes weken, dat het hoogtepunt zal worden van het nieuwe theater-seizoen in de Russische hoofdstad (men zie ook Erbij van vrijdag j.l.). Met twee Russi sche vliegtuigen werden 340 ledenvan het gezelschap, zangers, dansers, koor- en or kestleden uit Milaan overgevlogen. Twaalf leden van het gezelschap zijn later gear riveerd met de zangeres Birgit Nilsson. La Scala opent het seizoen in Moskou op 5 september. Reeds hebben duizenden Moskovieten in lange rijen gestaan om kaarten en het ziet ernaar uit dat de zalen uitverkocht zullen zijn. Op het vliegveld werd het ge zelschap begroet door vooraanstaande per soonlijkheden uit de Russische culturele wereld, onder wie Mikhail Tsjoelaki, di recteur van het Bolshoi Theater, en de Russische balletdanseres Maya Plisetska- ja. Oude vrienden begroetten elkaar met kussen en omhelzingen. Er waren enorm veel bloemen naar het vliegveld gebracht. REM-directeur J. M. Brandei zal als adviseur aan de Reclame Exploitatie Maatschappij verbonden bljjven, nu h(j terugkeert naar Rome om zich te wijden aan zijn eigen t.v.-produktiemaatscbappij. Er is nog geen nieuwe directeur voor de REM gevonden. Mr. J. Landré van de Nederlandse Film Produktiemaatschappij wordt als opvolger genoemd, maar volgens de heer Brandei is deze alleen maar advi seur voor binnenlandse t.v.-producties. De scheidende REM-directeur heeft meege deeld dat de Amsterdamse n.v. Oscar Films, die tot nog toe zeer nauw betrokken was bij de activiteiten van Televisie Noordzee, in het vervolg buiten spel staat. De REM-produkties zullen worden vervaar digd door diverse andere Nederlandse maatschappijen. De breuk met Oscar Films is overigens niet volledig. Dit bedrijf blijft betrokken bij de produktie van radio programma's voor de REM. Advertentie ZIJLWEG 49 - HAARLEM - TEL. 14441 Een nieuw seizoen gaat beginnen in onze geheel nieuw gebouwde danslesstudio Wij vormen clubs voor beginners en gevorderden. Werelddansprogramma Alle leeftijden. Betaling lesgeld, bij inschrijving 5.restant desgewenst 2.50 per week. Iedere zondagavond gezellig dansen voor onze leerlingen. Aanvang 8 uur. Een scène uit Molière's „De inge beelde zieke", dat in een vertaling van Johan Hoogstraten als t.v.-spel door de N.T.S. wordt uitgezonden op De regie is van Kees van Iersel. donderdag 3 september. De foto toont Wim van den Brink als Argan. De produktie is in samenwerking met de toneelgroep Studio tot stand gekomen. (Van onze correspondent) HILVERSUM, GPD, 3 september. De toekomst zal moeten leren of we ei op vooruitgaan of niet nu per 1 oktober het tweede t.v.-net definitief bezet wordt. In elk geval is er een gerede kans dat de programma's van de omroepvereenigingen zich beter aan de tijd houden (zelfs AVRO's Willem Duys) dan ooit te voren. Want programma-commissaris van de N.T.S., Jan Willem Rengelink, (tot 1 oktober) heeft verklaard: „Men zal zich per 1 oktober strak moeten houden aan de program mering. Het gaat niet op dat een kijker bij het wisselen van de ene op de andere zender merkt dat hij of te laat of te vroeg is". Het gaat dus op het spoor boekje lijken, alles moet op tijd vertrekken en ook aankomen. Een der perschefs van de omroepverenigingen zei ons zelfs: „Wij zijn van plan een programma dat uitloopt doodgewoon af te breken". Men spreekt thans in Hilversum niet meer van net I en net 2, maar van Nederland I en Nederland 2. Dus geen Lopik of IJsel- stein. DE N.T.S. IS TECHNISCH geheel klaar voor de bezetting van het tweede net. De experimentele periode is afgesloten, per 1 oktober zullen elke avond twee zenders op de beeldbuis ontvangen kunnen worden. Met dien verstande dat er zo'n kleine 30 uur op Nederland 1 en 17 uur op Neder land 2 worden verzorgd. De N.T.S. is dus technisch klaar, men heeft een dubbele apparatuur voor ampex, voor film en voor montage. Voorlopig ont breekt nog wel een tweede presentatie studio, maar men heeft er een proviso risch ingericht in de Vitus-studio in Bus- sum. Een kwestie van enkele maanden en dan zal de bakkerij naast die studio, een presentatie-studio zijn. De programmering van de Nederlandse televisie-stichting-programma's heeft wat veranderingen ondergaan. Het weekjour naal van zondagavond van 19.30 tot 19.55 uur verhuist naar de zaterdagmiddag en wordt uitgezonden van 15 uur tot 15.25 uur. De vrijgekomen tijd op zondagavond wordt op Nederland 1 dus, eenmaal in de twee weken door de N.T.S. met zogenaamd ge richte documentaires verzorgd en een maal in de twee weken door het Convent van Kerken (IKOR), met kerkelijke uit zendingen. Gelijktijdig over beide netten wordt van 20 uur tot 20.05 een kort N.T.S.- journaal uitgezonden. Het tijdstip van de journaal-uitzending op de overige dagen, blijft het zelfde. Met dien verstande dat de eerste minuut, namelijk die met de „head-lines" over beide netten gaat. Er is dus geen journaal op het tweede net gekomen, zoals men aanvankelijk had ver wacht en gehoopt. Het kan eenvoudig niet, omdat de technische faciliteiten' ontbre ken. Mankracht zou slechts een secundai re zaak zijn. SPORT IN BEELD wordt met vijf mi nuten bekort en is nu van 20.05 tot 20.30 uur, omdat op zondagavond over beide netten, eerst van 20 uur tot 20.05 een kort journaal wordt gegeven. Van 22 uur tot 22.10 uur echter komt er een compensa tie, namelijk een aflevering van Sport in HILVERSUM I. 402 m. 7.00-24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Dagopening. 7.20 Lichte grammofoonmuziek. 7.45 Ra diokrant. 8.00 Nieuws. 8.15 Schotse mili taire orkesten (gr.). 8.40 Stereofonische uitzending: Meisjeskoor en instrumentaal sectet. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Waterstan den. 9.40 Moderne orkestwerken (gr.). 10.30 Morgendienst. 11.00 Klassieke grammo foonmuziek. 11.15 In 't zilver, programma voor oudere luisteraars. 12.00 Oud worden jong blijven, muzikale herinneringen. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuin bouw. 12.ó3 Lichte orkestmuziek en zang soliste. 12.53 Grammofoonmuziek eventu eel actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Accor deonorkest. 13.35 Amusementsmuziek (gr) 13.60 Marsmuziek (gr.). 14.05 Schoolradio. 14.25 Lichte grammofoonmuziek. 15.15 Voor de vrouw. 15.45 Klassieke kamermuziek met toelichting. 16.15 Duizendschoon: Va rens in huis, lezing. 16.30 Stereofonische uitzending: Sopraan, tenor en piano. 16.50 Grammofoonmuziek. 17.00 Voordracht van gedichten. 17.20 Vocaal ensemble. 17.40 Licht instrumentaal kwintet. 18.00 Natio naal Jeugd! orps v.d. Nederlandse Federa tie v. Christelijke Muziekbonden: Moderne muziek. 18.20 Voor de jeugd. 18.50 Rege ringsuitzending: Bescherming Bevolking. 19.00 Nieuws en weerpraatje. 19.10 Van horen zeggen en zingen. 19.15 Licht in strumentaal trio. 19.30 Radiokrant. 19.50 Klassieke kamermuziek. 20.05 Dit kleine meer, waarin zes eeuwen, klankbeeld over Edam. 20.50 Geestelijke liederen. 21.20 Commentaar of discussie. 21.30 Lichte or kestmuziek. 22.00 Klassieke grammofoon muziek. 22 30 Nieuws en SOS-berichten. 22.40 Wijd als de wereld: internationale oriëntatie in kerk, zending en oekumene. 23.00 Fluit en piano: moderne muziek. 23.20 Fragmenten uit musicals en ope rettes (gr.). 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 VARA. 9.40 VPRO. 10.00 VARA. 13.00 AVRO. 16.00 VPRO. 21.00-24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Lichte grammofoonmuziek. (Om 7.30 Van de voorpagina). 8.00 Nieuws en socialis tisch strijdlied. 8.18 Lichte grammofoon muziek. 8.30 Licht orkest met vocale en sembles en zangsolisten. 8.50 Ochtendgym nastiek voor de vrouw. 9.00 Te land en te water, een informatief programma voor weg- en wöterweggebruikers. VPRO: 9.40 Morgenwijding. VARA: 10.00 Mezzo-so praan en piano: Klassieke liederen. 10.22 Pianorecital: moderne muziek. 10.45 Voor de kinderen. 11.00 Nieuws. 11.02 Voor de vrouw. 11.40 Zij die van de zon leven: vakantiedagboek (herhaling van 8 augus tus 1964). 12.15 Europees honkbalkampioen schap in Milaan. 12.20 Regeringsuitzen ding: Uitzending voor de landbouw. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.34 Stereofonische uitzending: Instrumen taal septet: amusementsmuziek. AVRO: 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen, eventu eel actueel of grammofoonmuziek. 13.25 beursberichten. 13.30 Licht orkest met zangsoliste. 14.00 Gitaarspel. 14.20 De man met de hoge hoed, klankbeeld over Os car Hammerstein (herhaling van 21 april 1964). 14.40 Gastenmiddag, gevarieerd pro gramma. VPRO: 16.00 Nieuws. Aanslui tend: Sterk door werk, programma voor oudere luisteraars. 16.15 Semi-klassieke muziek (gr.) 16.40 Voor de jeugd. 17.00 Muziekkalender. 17.30 Klassieke grammo foonmuziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Amuse mentsmuziek. 18.30 Sportspiegel. 18.40 Jazzleven in België: muzikale lezing. 19.00 Kiosk: bespreking van artikelen uit zojuist verschenen weekbladen. 19.10 De humor, lezing. 19.30 Klassieke grammofoonmuziek. 19.55 Eerste kolom, dagelijkse dingen vrij zinnig bekeken. 20.00 Nieuws. 20.05 Kern fysici bijeen in Genève, reportage. 20.20 Fluit en piano: moderne muziek. 20.50 Boekbespreking. VARA: 21.00 Metropole orkest. 21.30 Olympische Spelen VIII, klankbeeld. 22.00 Stereofonische uitzending Licht grammofoonmuziek. 22.30 Nieuws. 22.40 Elektronisch orgel: lichte muziek. 23.00 Balans: hoofd- en bijzaken uit de ac tualiteit. 23.15 Lichte grammofoonmuziek. 23.45 Socialistisch nieuws in Esperanto. 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Grammofoonmu ziek. 12.15 Lichte muziek. (Om 12.25-12.30 Weerbericht en mededelingen voor de scheepvaart). 12.50 Beursberichten en pro gramma-overzicht. 13.00 Nieuws en weer bericht. 13.20 Gevarieerde muziek. 14.00 Nieuws. 14.03 Oude muziek. (15.00 Nws). 15.35 Klassieke muziek. 16.00 Nieuws. 16.03 Beursberichten. 16.09 Boris Godou- nov, opera. 16.45 Lichte muziek. 17.00 Nieuws en weerbericht. 17.15 Lichte mu ziek. 17.45 Operafragmenten. 18.00 Nws. 18.03 Voor de soldaten. 18.30 Tips voor de automobilisten. 18.45 Sportkroniek. 18.42 Marsmuziek. 19.00 Nieuws, weerbericht en radiokroniek. 19.40 Programma voor de twintigers. 20.00 Amusementsprogramma. 21.00 Klassieke en moderne muziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Klassieke muziek. 22.45 De Zeven Kunsten. 23.00 Nieuws. 23.05 Kamer muziek. 23.55-24.00 Nieuws. VOOR DONDERDAG KRO: 15.00-15.45 Voor de vrouw. 16.00- 16.15 Voor de kinderen. 19.30 De Flint- stones, tekenfilm. NTS: 20.00 Journaal. KRO: 20.20 Brandpunt. 20.40 Kijk op Kunst NTS: 21.10 De ingebeelde zieke, TV-spel. KRO: 23.00 Epiloog. NTS: 23.05-23.10 Jour naal. TV-NOORDZEE Donderdag 3 september: 18.30 Het spre kende paard (met Alan Young); 19.00 Mr. Magoo; 19.08 De huisvlieg (uit de serie „Wist u dat"); 19.22 „Surfriding" (uit de serie „Voor u gezien"); 19.27 „De oorlog dreigt" (eerste aflevering van „Victory at Sea"); 22.00-23.00 „The Willy Moran-Story" (uit serie „Wagon Train"). VOOR VRIJDAG AVRO: 19.30 W.I.M.- muzikale quiz voor de tieners. NTS: 20.00 Journaal en weer- overzicht. AVRO: 20.20 In AVRO's Tele- j vizier. 20.45 Perpetuum Musicale, muziek- show. 21.45 Het Richard Boon-theater. NTS 22.35-22.40 Journaal. Beeld op net 2. De maandagavond is op Nederland 1 geheel voor N.T.S.-filmpro gramma's. Een primeur is de Engelse les voor beginners op dinsdagavond van 19 uur tot 19.30, een cursus van de B.B.C. die in andere landen met succes is gege ven. Er zijn 39 afleveringen en men zal na deze gevolgd te hebben in staat zijn „tot een eenvoudige conversatie," aldus verzekerde ons N.T.S.-voorzitter E. Schüt- tenhelm. Ook een primeur is het journaal voor gehoorgestoorden, waarvoor extra zendtijd is aangevraagd. Men is van plan dit elke dinsdag uit te zenden om zeven uur. REGIONAAL JOURNAAL wil men don derdagavond geven, na 1 januari van 19.30 tot 20 uur. Een eigen N.T.S.-produktie wordt de seriedocumentsire „Burgerschap en Burgerzin" door mr. K. Van de Ploeg en drs. W. Langeveld. Op Nederland 2 zal de N.T.S. elke zondagavond het gehele programma moeten verzorgen. Men zal dan voornamelijk films vertonen, afgewis seld met een buitenlandse quiz, of een bui tenlands t.v.-spel met ondertiteling natuur lijk, een festivalserie en andere buiten landse produkties. Op Nederland 1 zit de N.T.S. 684 mi nuten per week en op net 2 400 minuten per week. Men zal ongeveer tweederde eigen produkties brengen, de rest buiten landse aankopen. Behalve journaal, films, de bezetting, kunstbezit, agrarisch nieuws, enkele docu mentaires en Eurovisie (plus de sport), zal het N.T.S.-gedeelte bestaan uit zoge naamde inbreng-programma's van de omroepen. Op 1 oktober zal het tweede net officieel in gebruik worden genomen. Van half acht tot vijf minuten voor acht draait er een documentaire over beide zenders die gewijd is aan de ontwikke ling van de televisie in ons land. De vijf minuten tot acht uur zijn voor minister Bot gereserveerd. Klokslag acht uur scheiden de programma's zich voor altijd, want zelfs nationale programma's zullen niet gezamenlijk komen. De N.T.S. gaat verder van de gedachte uit dat de belangrijke gebeurtenissen zoals bijvoor beeld Prinsesjesdag, beslist over Neder land l moeten gaan, omdat de kijkdicht heid op het tweede net thans nog te ge ring is. Overigens heeft een onderzoek uitgewezen dat binnen de reikwijdte van IJselsteins zender (70 km) ongeveer een derde van de toestelbezitters net 2 kan ontvangen. Vijfentwintig jaar geleden begon de tweede wereldoorlog en dit weinig heug lijke feit bood Jan Blokker de kans, begin nend met enige journaalfilms uit die tijd, in te gaan op de ontwikkeling van de Pool se film, die sinds kort zijn speciale aan dacht schijnt te hebben. Op dezelfde avond ging de VARA terug in de geschiedenis met een Vlaamse documentaire over hon derd jaar socialisme, beheerst door de el kaar opvolgende Internationales. De sa mensteller Jac. van der Sichel had uiter aard te kampen met de afwezigheid van filmmateriaal voor het begin van deze t.v.- produktie; al kwam het accent van deze uitzending mede door uiteenzettingen van de onverwoestbare Camille Huysmans sterk op het woord te liggen, toch was zij boeiend en leerzaam. In een verder niet zo sterke editie van „Achter het Nieuws" werd een onthullen de reportage getoond over de honderden Duitse specialisten, die Egypte helpen bij de bouw van raketten en ander oorlogs tuig. Hoe „herdenkerig" deze avond dan ook was, dit beeldverslag hielp ons besef fen, dat ook de t.v. de geschiedenis niet mag vergeten. Deze nogal ernstige programma-onderde len werden afgewisseld met ontspannende uitzendingen, waarvan resp. Glynis Johns en Greetje Kauffeld het middelpunt wa ren. De eerste speelde de hoofdrol in een aflevering van een nieuwe buitenlandse serie, die niet onvermakelijk, hinderlijk werd door ingeblikte reacties van een nog al lacherig publiek. Het weerzien met Greetje werd bijna een streling voor het oog door een goede en dus rustige camera techniek. Dat de in Doetinchem tot stand gekomen uitzending van „Top of Flop" visueel rustig was, kon moeilijk gezegd worden Waarschijnlijk hadden de regis seur en de cameramensen het daar wat moeilijk in een te kleine ruimte.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 13