Directie van de NDSM ontsloeg vandaag vier stakingsleiders Italianen weigeren eieren met „afwasbare" stempels Den Helder gaat in toekomst tot een zeehaven uitgroeien Plakkaat tegen predikant in Oostburg HET WEER Zestig meter hoog hotel in Zandvoort Fotografen bleven weg Drastische maatregelen wekten onder het personeel grote beroering Om de 4 percent loontoeslag Radio waarschuwt als er noodweer op komst is „Isaac Sweers" en „Evertsen" nieuwe fregatten Johnson laat FBI geval-Baker onderzoeken Tjeerd Kort bij selectie voor het Nederlands team .Nederlandse export gaat te goed" DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1964 éeè MORRIS ieforeyou êuy! DAMES- EN HERENREGENJASSEN Minder warm Aan het strand N.T.B. vraagt salaris verhoging voor musici ALWIN BAR Ford MM Plannen voor dakterras imééIII Hoofdprijzen staatsloterij Het woord is aan Hongersnood bedreigt miljoenen mensen pagina 5 Sociale uitkeringen omhoog pagina 17 In de krant van heden: Exploitatie 49e JAARGANG NUMMER 254 Kantoor: Lange Nieuwstvaat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem~Directeur: Mr. H. C. van der Mije Verwonderd en ontstemd trokken de fotografen zich gisteren terug van de brug over de Oosterschelde, nadat de koningin tegen de eerder door haar goedgekeurde afspraken in - had geweigerd om zich op verschei dene markante punten langs de route te laten fotograferen. Het incident deed zich voor tijdens de tweede dag van het werkbezoek dat de vorstin aan de Deltawerken brengt. (Zie ook pagina 2) De stedebouwkundig adviseur van Den Helder, prof. Wieger Bruin, heeft in een gemeenteraadsvergadering een uiteenzet ting gegeven over de mogelijke gevolgen van eventuele inpoldering van het Balg zand. Deze kwestie is actueel geworden, nu staatssecretaris Bakker (Economische Zaken) de kop van Noord-Holland tot sti muleringsgebied en Den Helder als kern gemeente wil aanwijzen. Vanmorgen, bij het bezoek van koningin Juliana aan Willemstad, viel het op dat de fotografen en cineasten, die gisteren enige keren de koninklijke lastgeving ontvingen de vorstin niet meer „onder schot" te nemen, op het appèl ontbraken. Wèl was de camera ploeg van het N.T.S.-journaal aanwezig. Op de brug over de Oosterschelde wendde de koningin zich plotseling tot de fotografen met de woorden: „Ik wil niet meer gefotografeerd wor den; neemt u toch de brug en niet mij." Op de deur van de hervormde gemeente in Oostburg (Zeeland) is een in rode letters getekend plakkaat gehangen, versierd met twee hakenkruisen. De tekst van het tegen de predikant ds. W. S. Hugo van Dalen gerichte plakkaat luidt als volgt: Dominee Van Dalen Rooms- Sovjet- Joden- en negervriend Vredesapostel hebben wfi weggepest. Heil! Leve het neo-fascisme. De rijkspolitie te Oostburg heeft het plakkaat weggehaald. Ds. Van Dalen had bij de kerkeraad een verzoek ingediend tot ontheffing uit zijn ambt. Dit verzoek is inmiddels al inge willigd. De predikant is momenteel over spannen als gevolg van een roddelactie die tegen hem zou zijn gevoerd. Volgens zijn echtgenote wordt er al twaalf jaar lang van de zijde der autoriteiten van de hervormde kerk tegen hem geageerd, om dat hij twaalf jaar geleden als eerste her vormde predikant naar Moskou is ge weest op uitnodiging van de patriarch der Russisch-orthodoxe kerk. Deze kerk heeft hem ook het eredoctoraat in de theologie verleend. Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 De directie van de Nederlandse Dok en Scheepsbouwmaatschappij (N.D.S.M. te Amsterdam heeft vier arbeiders, die de leiding hebben gehad van op dinsdag en woensdag op het terrein van de N.D.S.M. gehouden demonstraties van arbeiders ontslagen. Het zijn: de heren A. G. Meester, gemeenteraadslid voor de C.P.N. in Amsterdam en J. Herders, die reeds een dag tevoren in afwachting van een nadere beslissing waren ge schorst en L. Engel en A. Las van Benne- kom, die gisteren de leiding van de toen gehouden demonstratie op zich had den genomen. De twee eersten waren lid van de ondernemingsraad bij de N.D.S.M. Verwachting tot morgenavond: Meer bewolking, maar op de meeste plaatsen droog weer. Weinig wind. Minder koude nacht. Morgenmiddag iets lagere temperaturen dan vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. Het blijft nog goed strandweer, al zal er morgen wat hoge bewol king zijn. De temperatuur kan tot ongeveer 23 graden oplopen bij een matige zuidelijke wind. Zeewater 17 graden. Vooruitzie hte n: Rustig weer met een zeer kleine kans op onweer In uitzonderingsgevallen, waarin naar de mening van het K.N.M.I. op zeer korte termijn bijzonder slecht weer te verwach ten is, zal in een extra uitzending van de Radionieuwsdienst daarvoor gewaar schuwd worden. Dit zal alleen gebeuren in gevallen waarin naar de mening van het K.N.M.I. op korte termijn een noodtoestand wordt verwacht en de normale uitzending van de Radionieuwsdienst niet binnen een uur volgt. Het hoofdbestuur van de Nederlandse Toonkunstenaarsbond heeft telegrafisch aan de minister van O.K. en W. en het College van Rijksbemiddelaars verzocht toestemming te geven voor de nabetaling van 3lh percent salarisverhoging met in gang van 1 januari 1964 voor de musici in de radio-, opera- en symfonieorkesten. De musici in de genoemde orkesten zijn sedert jaren door de overheid bij de trend matige salarisverhogingen steeds met de ambtenaren die deze maand een uit betaling van 3'/2 percent krijgen gelijk gesteld. Aangenomen wordt dat het Col lege van Rijksbemiddelaars eveneens geen bezwaar zal maken tegen deze betaling aan de musici, aldus het NTB-bestuur. Advertentie Vanavond speelt in het Concertgebouw de Haarlemse pianist met het N.PH.O. het Pianoconcert KV 482 van Mozart. Entree 1.00. Aanvang 8.15 uur. De drastische maatregel van de directie heeft grote beroering gewekt onder het 3600 man tellende personeel van Amster dams grootste scheepswerf. Voor de las- loods verzamelden zich vanmorgen hon derden stakers, terwijl een grote groep van eveneens honderden arbeiders van de ene afdeling van het uitgestrekte bedrijf naar de andere liep om de situatie te be spreken. Om ongeveer tien uur begaven de arbeiders zich weer aan het werk. De eerste demonstratie op dinsdag werd ge houden voor een loonsverhoging: de 4 per cent differentiatietoeslag. De N.D.S.M.-directie zei ons desge vraagd voorts dat zij naar aanleiding van de herhaalde onregelmatigheden gisteren wederom de deelnemers aan de demonstra tie een boete opgelegd heeft gelijk aan een uurloon, terwijl daarnaast de niet ge werkte uren niet zullen worden uitbe taald. De staking bij de Ford-Fabriek te Am sterdam die maandagochtend uitbrak, is vanmorgen opgeheven. Er waren totaal 500 arbeiders bij betrokken; Nederlanders Spanjaarden en Turken. De erkende vak bonden noch de ondernemingsraad ston den achter deze staking. De directie deel de mee, dat de gestaakte uren niet zullen worden uitbetaald. De directie van de Ford, de onderne mingsraad en de metaalvakbonden heb ben begin augustus overeenstemming be reikt over de 4 percent loondifferentiatie- toeslag die krachtens de metaal CAO on dernemingsgewijs kan worden verleend. Volgens de normale procedure werd een verzoek tot goedkeuring hiervan bij de vakraad voor de metaalindustrie inge diend. Mede naar aanleiding van een studie van prof. ir. Jac. P. Thijsse meende prof. Bruin dat Den Helder in 2000 bij een ster ke uitbreiding naar het zuiden tweehon derdduizend tot een kwart miljoen inwo ners zal tellen. Bij verwezenlijking van het Balgzand project volgens de visie van prof. Thijsse monden de veerhaven, (nieuwe) marine haven en het industriehavengebied uit in een voorhaven aan het diepe Marsdiep Insteekhavens vergroten de kaderuimte. Den Helder zal dan ook een zeehaven wor den. Het industrieterrein zal een oppervlakte van ongeveer 8.400 hectaren beslaan. De rijksweg zal als toegangsweg onvoldoen de blijken. Nu is er al het voornemen tus sen de Velsertunnel en de Coentunnel bij Zaandam nog een tunnel onder het Noord zeekanaal aan te leggen. Door het mid den van Noord-Holland komt dan een auto weg langs Alkmaar tot in Anna Paulowna. waar de weg zich splitst naar de Af sluitdijk. het industrieterrein en Den Hel der. Ook de spoorwegen zullen op het in dustrieterrein worden aangesloten. Voor recreatie zal veel terrein worden openge laten. De koningin heeft aan de laatste twee van de zes voor de Koninklijke Marine te bouwen fregatten van de „Van Speijk"- klasse de namen „Isaac Sweers" en „Evert in" toegekend. De „Isaac Sweers" is genoemd naar de vice-admiraal van Holland en Westfries land bij de admiraliteit van Amsterdam, geboren 1 januari 1622, gesneuveld op 23 augustus 1673 in de slag bij Kijkduin. De „Evertsen" is genoemd naar het roemvolle Zeeuwse zeeheldengeslacht, dat met dertien leden, waarvan er zeven zijn gesneuveld, de staat der Nederlanden heeft gediend, en waarvan de belangrijkste waren luitenant-admiraal van Zeeland Jan Evertsen, geboren 1600, gesneuveld in augustus 1666 in de tweedaagse zeeslag en luitenant-admiraal van Zeeland Corne lls Evertsen, geboren 1610, gesneuveld 11 juli 1666 in de vierdaagse zeeslag. 564e STAATSLOTERIJ 4e klasse - 12e lijst Prijzen vain 1.000 1934 5899 8154 9544 9607 10038 15890 21801 400 1565 2399 6593 7319 9042 9783 200 1992 2755 3521 3954 4778 5546 5636 6039 6602 6647 7217 7903 9304 9893 9920 10990 11061 11395 12661 13338 13645 14412 14593 15033 15112 15300 16576 16893 17353 17460 17474 18562 19974 20389 20496 20637 21029 21444. (Van een onzer verslaggevers) Naast het kolossale Badhotel, Grand Hotel Bouwes, het in aanbouw zijnde Bouwes Palace zal indien de plannen doorgang zullen vinden binnen enkele jaren nog een groot hotel in Zandvoort verrijzen. Dit zal gebouwd worden aan Boulevard de Favauge, tegenover de ingang van het Circuit. Er bestaan con crete plannen voor de bouw van een zestig meter hoog gebouw op de punt van de boulevard, in de onmiddellijke om geving van de flats die hier in aanbouw zijn. De N.V. Gouwestreek, een dochtermaat schappij van de N.V. Aannemingsmaat- schappij Luxen en Worst uit Gouda heeft de Rijksgoedkeuring voor de bouw van het hotel aangevraagd. Over de exploitatie vorm wordt nog onderhandeld. De N.V. Gouwestreek zal, zodra de rijksgoedkeu ring afkomt, beginnen met het kolossale pand, dat in zeventien verdiepingen wordt opgetrokken. De onderste drie lagen zijn bestemd voor het hotel, de bovenste veer tien verdiepingen worden flats of maiso nettes, die in de particuliere sector zullen worden gebouwd. Als primeur voor Zandvoort zal in dien het project wordt uitgevoerd zoals architect Gies Sterrenburg uit Zandvoort het creëerde boven de hoogste woon laag een dakterras van het hotel worden aangelegd. Het hotel zal achtenveertig kamers tel len, de verdiepingen daarboven herbergen zesenvijftig flats of maisonettes. Het is nog onzeker wanneer de rijksgoedkeuring Peter Sirius: Men wordt oud door overmatige ijver om jong te schijnen. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 4 Beeldverhalen 2, 15 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstod 3 De Kleine Wereld3 Buitenlands nieuws 3, 5 Robin Hood 5 Uit stad en omgeving7, 9, 11 Radio en t.v13 Kunst 13 Feuilleton 15 Economisch nieuws17 Beurs 17 Scheepsberichten 17 Sport 19 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's WASHINGTON (Reuter en AFP) Pre sident Johnson heeft het Amerikaanse mi nisterie van Justitie opdracht gegeven een onderzoek door de federale recherche te laten instellen naar het geval-Baker. Ro bert Baker is een voormalige secretaris van de Amerikaanse democratische Se- naats-fractie. President Johnson is tot deze stap over gegaan nadat de republikeinse senator John Williams dinsdag „een nieuw geval van omkoperij" had onthuld. Volgens de senator hebben Baker en de Amerikaanse oud-ambassadeur Matthew McClosky vier jaar geleden 87.500 gulden op ongeoorloof de wijze in het verkiezingsfonds van de democratische kandidaten Kennedy en Johnson doen toevloeien. McClosky, die aannemer in Philadelphia is, zou dit bedrag geschonken hebben, na dat hem de bouw voor een baseballstadion in Washington, waarmee een bedrag van 70 miljoen gulden gemoeid was, gegund was. Tjeerd Kort, de spil van Telstar, is uit genodigd voor de oefenwedstrijd, die op 9 september in Nijmegen zal worden ge speeld tussen een A- en B-elftal om te komen tot de samenstelling van 't Neder lands elftal. De zesentwintig voor deze wedstrijd ge kozen spelers zijn: Pieters Graafland, Veld hoen, Haak, Bergholtz, Kruiver en Mou- lijn (Feijenoordj; De Jong, Israels, Schrij vers (DWS); Muller (Ajax); Heijnen en Aardse (ADO); Geutjes (Enschede); Weus- tink (NEC); Dullens (Sittardia); Wieringa (Cambuur); Vogels, Quadakkers, Geradts (Fortuna); Verhoeven (Sparta); Fransen, Van Leeuwen (GVAV); Theunissen en Kemper (PSV); Clavan (Holland Sport) en Kort (Telstar). Dit is de maquette van het zestig meter hoge hotel dat naar alle waar schijnlijkheid op de Zandvoortse Boulevard de Favauge gebouwd zal worden. Het wordt opgetrokken in zeventien verdiepingen. De onder ste drie verdiepingen zijn bestemd voor het hotel, de bovenste veertien voor flat en maisonettes. De rijks goedkeuring is aangevraagd. zal afkomen, omdat in deze sector de bouw van regeringszijde niet bepaald wordt gestimuleerd. Op het gemeentehuis van Zandvoort heeft enige tijd een maquette gestaan van de flatgebouwen die door Luxen en Worst worden gebouwd, mèt het geprojecteerde hotel. Op de foto van deze maquette is dui delijk te zien hoe hoog het nieuwe Zand voortse hotel uittorent boven de flats, die momenteel reeds in aanbouw zijn. De aannemingsmaatschappij zoekt nog naar een exploitatievorm. Het is niet uit gesloten dat,het gehele complex zal wor den verkocht. Wanneer de plannen door gang vinden en de rijksgoedkeuring zal zijn verleend vormt het nieuwe hotel met de flatgebouwen daarbij, een goede afslui ting van de Zandvoortse boulevard. De gemeente Zandvoort heeft alle me dewerking verleend. Het hotel wordt na melijk gebouwd op een plaats waar het wederopbouwplan van Zandvoort geldt. Hiervoor zijn inmiddels alle faciliteiten verleend. Bij de Italiaanse grens staat al 48 uur een wagon met naar schatting 200.000 Nederlandse exporteieren. De douane weigert de eieren binnen te laten omdat de stempels erop „afwasbaar" zouden zijn, hetgeen in strijd is met een oude Italiaanse wet. De voorzitter van het produktschap voor pluimvee en eieren, de heer H. H. Gar- relds, deelde ons naar aanleiding hiervan mee dat het hier gaat om een oude af faire. De Nederlandse exporteurs gebrui ken de beste inkt die er te vinden is, maar uiteindelijk kan met citroensap, dat de schaal oplost, elk stempel van een ei worden verwijderd. Italië is het land van de citroenen, aldus de heer Garrelds, en de marktvrouwtjes daar passen het truc je met de citroen nogal eens toe, omdat een inktloos ei ongeveer 5 cent meer op brengt dan een gestempeld exemplaar. Volgens de heer Garrelds maken de Ita liaanse producenten hier alleen maar moeilijkheden over wanneer de Nederland se export goed loopt. En dat is op het ogenblik het geval, want de laatste maan den gaan er elke week zo'n vier miljoen Nederlandse eieren naar Italië. Tijdens een gesprek dat de heer Garrelds twee jaar geleden al met de Italiaanse auto riteiten in Rome had, hebben deze zelf toegegeven dat het onmogelijk is om de eieren zodanig te stempelen, dat de inkt niet verwijderd kan worden. Men denkt er echter niet aan om de desbetreffende wet te veranderen, omdat die in gevallen als deze een extra bescherming vormt voor de Italiaanse producent De heer Garrelds verklaarde, dat Ne derland de Italiaanse weigering zou accep teren als de eieren niet goed gestempeld waren. Nu men echter alleen de „afwas- baarheid" van de inkt als argument ge bruikt, zullen er op hoog niveau stappen worden ondernomen. Het produktschap heeft de Nederlandse ambassadeur in Ita lië verzocht, bij de autoriteiten aldaar protest aan te tekenen en te pogen, de 200.000 eieren zo snel mogelijk „vrij" te krijgen.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1