Brits-Amerikaans 25 jaar geleden ifelle aantijgingen protest tegen van Makarios Vuurgevecht op Cyprus schendt wapenstilstand Nguyen Khanh weer in Saigon teruggekeerd DANSEN LEREN! Schröder Overstromingen in Noord-India Nimbus' maakt mooie foto's Maatstaven Cu J\ Sanovite Wereldnieuws Sport en Van dag tot dag f raatótoel Boek van Kennedy j ligt op de pers Goed en allround DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1964 Grensincident dex. Plan voor bejaardenzorg door VS-Huis aanvaard (LID S.F.N.) DANSACADEMIE Maria Schrijver Vandaag vijfentwintig jaar geleden viel het hoge woord in Europa, waarmee de eerste geallieerden de oorlog verklaarden aan Hitler-Duitsland. Het is te hopen dat I de na ons komende generaties voldoende historisch onderscheidingsvermogen zullen blijven behouden om te begrijpen, dat die oorlogsverklaring niet het feitelijke begin van de Tweede Wereldoorlog was, doch N.rfiai. _„jI NICOSIA (Reuter en A.P.) De Ver met anders dan de consequentie van het enigde Staten hebben gisteren een officieel besluit, eindelijk bruut onrecht en geweld protest bij de regering van Cyprus inge- te beantwoorden. De Tweede Wereldoor- I diend. Er wordt openlijke ontkenning ge- log brak eigenlijk al in 1932 uit toen e!st Yan de uitlating van president Maka- Hitler de macht in n r'os in Egypte gedaan, dan Anglo-Ameri- Hitler de macht veroverde in Duitsland kanen achter de Turkse aanvallen op Cy- met het vaste voornemen, die macht zo prus staan. Dezelfde avond nog heeft de snel mogelijk uit te breiden over het ge- Cyprische regering het protest verworpen hele Westelijke halfrond en zelfs over de e" de beschuldigingen herhaald, eehele wereld «slede, Verwacht wordt dat binnenkort een dele gehele gereid. Smds die dag was de aard- gatie van de Cyprische regering een be- bol het toneel voor een afschuwelijke heer- zoek aan Moskou zal brengen. De Russi- schappij, die uit duistere verten van het sche ambassadeur in Nicosia heeft giste- heelal op de wereld leek te ziin neeree- ren tweemaal een bezoek gebracht president Makarios. streken. In die situatie kreeg het woord I „oorlog" een andere inhoud dan het tot Amerikaanse nota, waarin „diepe be- dusver had gehad. Het werd een synoniem zorSdheid" tot uitdrukking wordt gebracht, voor e,„ vertwijfelde poging tot o„,,„,p- wTSSf. Pmg Ult dreigende slavernij, koste De nota volgde op een bekendmaking in wat kost. I Londen dat de Britse hoge commissaris op Wat kostte het? Cijfers zijn levenloze c.yprus °Pdracht had gekregen bij Maka- hiëroglyfen om aantallen aan te duiden,n°S Vragen - Stellen °Ver de beschuldi" maar déze cijfers zijn samengesteld uit on telbaarheden aan levens, bloed, leed en hel dendom: Zeventien miljoen soldaten sneu velden, vier miljoen burgers vielen, ne ging tegen Engeland en de Verenigde Staten. Tijdens een kerkdienst in Alexandrië het afgelopen weekeinde, heeft Makarios ge zegd: „Wij hebben geleden onder de druk en chantage en onder de barbaarse gen miljoen gevangenen stierven, veertig beestachtige bombardementen", miljoen mensen werden gewond en ver- Toen een van de aanwezigen in de kerk minkt, twintig miljoen kinderen verloren scbreeuwde Van de Anglo-Amerikanen", hun oude», tweehonderd „tljoen „enten M moesten hun huis en woonoord verlaten Het officiële antwoord op het Ameri- en als vluchtelingen de gastvrijheid van kaanse protest werd gegeven door de Cy- een andere omgeving afsmeken I pidscbe minister van Buitenlandse Zaken, Do bijn. »nvr,e.b,™ „„v,„g v,„ di, BffS S f totale offer heeft in de kwart eeuw na de tegen Cyprus zijn uitgevoerd met goedvin- vrede van 1945 velen onder de vaandels den. van de Amerikaanse en Engelse re- van het pacifisme geleid. Wat is begrij- Seringen. Beide landen hebben geen ver- pehjkor d,„ dat, D, „»e. tornars Sft'S T SSSSK'aSSS: erkennen, dat een dergelijke koopsom voor ken". de verlossing uit de greep van een boos- De wapenstilstand van de Verenigde Na- aardig wereldveroveraar niet meer dan ^e? op Cyprus is vandaag geschonden. Er één keer kan worden opgebracht gedu- 1S w he* noo£dwesten van het eiland ge- uIJseDracnt geau- schoten. Een Zweedse V.N.-patrouiUe werd rende een historisch tijdperk van eeuwen, met spoed naar de heuvels ten zuiden van De pacifisten zijn tot de conclusie geko- de grote Turks-Cyprisch» stad Lefka gezon- 1 den toen het schieten begon. Er is sinds het bestand op Cyprus bijna dagelijks hier en daar geschoten, maar de schietpartij van gisteren was verreweg de ernstigste. In de Turkse wijk van Nicosia hebben gisteravond ongeveer 8.000 mensen ge demonstreerd tegen president Makarios en de secretaris-generaal van de Verenigde Staten Oe Thant. Zij voerden spandoeken mee, waarin Oe Thant en de Verenigde Naties werd verweten de economische blokkade van de Turks-Cyprioten toe te laten. Er werden spandoeken meegedra gen met „Schaam je Johnson Het was de grootste demonstratie in de Turkse wijk sinds het uitbreken van de gevechten op Cyprus, eind december vorig jaar. Een Griekse en een Turkse grenspa- trouille hebben elkaar vandaag beschoten over de rivier de Evros die de grens vormt tussen Griekenland en Turkije. Dit heeft een woordvoerder van het Griekse mini sterie van Buitenlandse Zaken gisteren verklaard. Gezegd werd dat een Turkse patrouille op Grieks grondgebied was gekomen bij het dorp Pepolos en daar het vuur had geopend op Griekse vissers. Een Griekse patrouille had het vuur beantwoord en de Turken hadden zich weer op hun eigen grondgebied teruggetrokken. Een Griekse visser is gewond geraakt bij de schermut seling, die ongeveer een kwartier zou heb ben geduurd. Griekenland is van plan in Ankara over het incident te protesteren. Een gezamen lijk onderzoek door de Griekse en Turkse autoriteiten is vandaag ingesteld. Groot-Brittannië heeft gisteren de Ver enigde Naties 1,4 miljoen gulden toegezegd om de V.N.-vredesmacht op Cyprus te kunnen handhaven. Als voorwaarde stelt het dat andere landen het tekort van 7 miljoen gulden van de kosten voor de 6.700 man grote V.N.-macht zullen aanvullen. NEW YORK (AP) Een boek, getiteld Nation of Immigrants" waaraan presi dent John F. Kennedy werkte, komt in ok tober uit. Dat is bekendgemaakt door Har per and Row, een Newyorkse uitgever. Het is een herziening en uitbreiding van I ras je 'vanhet "perr ontzette "'zich een echt- een boekje dat Kennedy in 1958 schreef paar. Zij: een corpulente vrouw van mid- voor de anti-laster liga B'nai B'rith. Het delbare leeftijd, gekleed in een lichte, rij- over de geschiedenis van de immi- kelijk van plooien voorziene japon die haar |- 'e ,"aar ^m5rlKa el? de. critiek van des te omvangrijker maakte, grijzend Trwjo ?Pv, huidl«e immi gratiewettenhaar en een scherpe zoekende bUk waar. dv Robèrt F Kgenn?H H t0eif Ti mede 26 de2e plaats dan ook ontdekt dy, Robert F. Kennedy, dat besloten werd had. Hij was lang en mager een beetie eerhewb* h™ publi,ceren als een gebogen. De uitdrukking van zijn naar eerbewijs aan „hen die streden voor her- verhouding nogal klein en droog De wesp Aan het tafeltje naast mij op het ter- ziening van de immigratiewetten." men, dat de grootte van die koopsom haar verantwoord maximum heeft bereikt bij de vernietiging van het nazidom. Zij wil len geen herhaling meer van die hel van geweld, omdat een volgende oorlog geen verlossing meer belooft, doch alleen maar verwoesting van alles wat nog een offer waard zou zijn. Als wij die pacifisten beter willen be grijpen, moeten wij ons onttrekken aan de I zeer eenvoudige maar onhoudbare redene- I ring, dat de vrijheid altijd kostbaarder is dan welk offer ook. Dat is namelijk niet zo. Zij is namelijk niet kostbaarder dan het leven zelf. Op dit punt ontmoeten voor- en tegenstanders van het pacifisme el-1 kander niet meer. En toch is het een ont moetingspunt, dat voor beiden bereikbaar I zou moeten zijn. Niet de vraag of de vrij- heid moet worden verdedigd of niet, maar de vraag hóe zij tegelijk kan worden ver- dedigd en behouden is de belangrijkste van 1964. Men moet zich neerleggen bij de over tuiging, dat het op dit tijdstip van 's we- I relds leeftijd te laat is om nog door een totale toepassing van militaire verdel gingsmogelijkheden datgene te redden, I wat iedereen redden wil. Ons wordt een andere, moeizame methode opgelegd, die meer omzichtigheid, eerlijkheid, realiteits zin en geduld vereist dan een oorlog. De methode van de langzame, voorzichtige, I koelbloedige coördinatie van standpunten en doeleinden, voor zover deze voor coör dinatie vatbaar zijn, en overigens van het I geduld, dat hoopt op verandering en ver- mildering van tegenstellingen door de op heffing van ondoordringbare grenzen. De communist die tegelijk realist en I wereldverbeteraar wil zijn, kan uit dien hoofde onmogelijk vasthouden aan het ideaal van een totale vernietiging van het kapitalistische maatschappijbeeld. De in dit kapitalistische systeem opgegroeide en verankerde burger kan echter evenmin meer rekenen op de totale vernietiging I der marxistische en leninistische denk beelden. Aan weerskanten zijn namelijk die verfoeilijke gedachten al opgenomen in het eigen systeem, weliswaar in gewijzig de vorm en onherkenbare nuances, maar een vermenging van socialistische en ka pitalistische ideeën is al een eeuw gele den begonnen. De wereld waarin wij thans leven wordt verscheurd door tegenstellingen, die ex tremer en ireëler zijn dan de werkelijk heid. Een eventuele odrlog met inzet van alles wat de techniek op dat gebied heeft voortgebracht zou noch de com- munist, noch zijn tegenstanders de over winning van een dezer tegengestelde I ideeën brengen. Wat er zou overblijven indien er iets zou overblijven zou in geen enkel opzicht lijken op of vatbaar zijn voor een communistische heilstaat of een vrije democratie. Daarom is de leuze tot vernietiging van I de tegenstander, door wie ze ook wordt geproclameerd, onzinnig. Het alternatief is de langzame, constructieve, moeizame weg naar de zege van de coördinatie, via de mijlpalen der culturele, economi sche en sociale krachtmetingen. Onze I vrijheid redden op een wijze die de grootst mogelijke winst belooft: als dat de eerlijke leuze van het Westen zou worden, zou in de boezem van onze vrije wereld de tegenstelling tussen pacifisten en profeten van het geweld niet meer be staan. De herinnering aan de cijfers van de laatste oorlog zou beiden wellicht moe ten inspireren tot een ontmoeting in een duidelijker formule van hun ideaal. Het doel is belangrijker dat wat er ook te be denken valt op het gebied van de Euro- pese en Atlantische ontwikkelingen. WASHINGTON (AP) De Amerikaan se Senaat heeft met 49-44 stemmen beslo ten een plan voor de gezondheidszorg voor bejaarden op te nemen in de sociale wetgeving. Barry Goldwater, de republikeinse kan didaat voor het presidentschap en de meeste andere republikeinen stemden te gen. Advertentie voor R.K. Inschrijving dagelijks van 15-18 en van 19.30-22 uur aan de school Raamsingel 16, aarlem. Tel. 11045. Prospectus wordt u gaarne vrijblijvend toegezonden. SAIGON (AP en Reuter) Nguyen Khanh is vandaag uit Dalat waar hij rust hieid, in Saigon teruggekeerd. Hij is on middellijk begonnen overleg te plegen met regeringsfunctionarissen. Er kon nog niet worden bevestigd of hij naar de hoofdstad was gegaan om zijn taak als premier weer op zich te nemen of dat hij spoedig naar Dalat terugkeert om zijn rustkuur voort te zetten. Hij weigerde commentaar bij zijn aankomst. Een regeringswoordvoerder heeft te ver staan gegeven dat Khanh de leiding van de regering weer op zich zal nemen, als alle leden van het interim kabinet in Sai gon er mee instemmen hem hun volledige steun te geven. Een woordvoerder van de Amerikaanse ambassade heeft een bericht ontkend dat de Verenigde Staten hebben gedreigd de hulpverlening aan Zuid-Vietnam te staken, tenzij Khanh weer aan de macht zal komen. Maar de Amerikaanse ambassa deur Maxwell Taylor heeft gisteren gezegd dat hij verwacht dat Khanh binnen enkele dagen de leiding van de regering weer op zich zal nemen. Taylor wilde geen commentaar geven op het bericht dat Khanh niet zal terugkeren zonder de volledige steun van de regering. Ook weigerde hij commentaar op berichten dat Amerika er bij Khanh op aandringt terug te keren, maar dat Khanh zich daar tegen verzet. Boeddhistische leiders hebben met een algemene staking gedreigd als de regering niet snel komt met de nodige democrati sche hervormingen. De regering van Zuid-Vietnam heeft de eis van de boeddhisten om politieke arres- - „ge zicht was als die van iemand die zich bij voorbaat bij al zijn vergissingen ge laten neerlegt. Hij bestelde cola en een flesje limonade, welke beide dranken de ober, terwijl de man betaalde, zwijgend uitschonk CenZ tiitdfSn' I ^ond'hafhij Ten TLmZotehanT I ko^ die geduldig wachtte om mee genomen te worden. Zo ook hij: het was week aangehouden, zijn in vrijheid gesteld Leden van de regering werken aan een plan tot instelling van een „raad tot red ding van het land", bestaande uit mili tairen en burgers. NEW DELHI (AP) Zware moessons- regens zijn oorzaak geworden van de ern stigste overstromingen in noordelijk India sinds tientallen jaren. Honderdduizenden mensen zijn dakloos geworden in het ook al door voedseltekor ten geplaagde land. Achtendertig mensen zijn gedood. ■Naar schatting twee miljoen hektare bouwland met de zo dringend nodige oogs ten staat onder water. Ongeveer 500.000 mensen zijn uit hun huizen verdreven in de noordelijke staten Assam, Bengalen. Bihar, Orissa en de Poenjab. Het Amerikaanse denkbeeld om afge legen bergdorpen in centraal-Vietnam bij gebrek aan voldoende manschappen met Duitse herdershonden te bewaken, heeft niet aan de verwachtingen voldaan. Geble ken is, dat de dorpelingen de meeste die ren hebben opgegeten. De honden waren in Duitsland gekocht, naar Amerika gevlo gen voor het africhten en vervolgens per vliegtuig naar Vietnam gebracht. De scha de wordt op 700.000 gulden geraamd. GREENBELT (Maryland) (AP) De Nimbus-satelliet, die vrijdag gelanceerd fs, maakt zulke heldere foto's van de aar de en 's nachts zó driedimensionaal dat de geleerden er verbaasd over zijn. Dit werd meegedeeld op een persconfe rentie in het Goddard centrum voor ruim- tevluchten in de Verenigde Staten. De prestaties zijn te opmerkelijker, om dat de satelliet in een ellipsvormige baan gekomen is tussen de hoogten 423 en 932 kilometer, in plaats van een ronde van 925 kilometer, zoals beraamd was. „In de 79ste ronde om de aarde wer ken alle systemen nog goed. Wij hebben een aanzienlijke hoeveelheid gegevens verkregen en de prestaties van de satel liet maken op ons allen veel indruk" Dr. William Nordberg, leider van het met één oogopslag te zien, dat deze man voor altijd de leiding aan zijn vrouw over gelaten had. Ze verveelde zich. Een blik op de klok had haar overtuigd dat er wel licht nog een minuut of tien zoekgebracht moesten worden. Haar limonade was op, zijn cola eveneens. Ze hadden elkaar niets te zetten; er drentelden weinig reizigers over het perron en er kwam geen trein aan de overzijde om naar te kijken. Toen zag ze de wesp, die zich te goed deed aan het zoete vocht dat op de rand van haar flesje was achtergebleven. Haar be ringde hand tastte omzichtig naar de voet van het glas, terwijl ze de wesp stevig in het oog hield. Langzaam bracht ze het omgekeerde glas, waar nog vocht uit drup te, ter hoogte van de fles. Een kleine, kordate, wei-gemikte beweging en het glas hing er ondersteboven op. Ik hoopte, dat het dier in de fles gevallen was, maar dat was niet zo. Het liep gejaagd in de ruimte tussen fles en glas want dit paste precies op het brede gedeelte van de fles tegen de steile glaswand om er vervolgens af te vallen en opnieuw te beginnen. De vrouw zat vol aandacht te kijken, nadat ze eerst een triomfantelijke blik op haar man geworpen had. Bij iede re val boog ze een beetje dieper over het tafeltje; ze steunde met haar ene hand er op; één wit-geschoeide voet zette zich schrap onder haar stoel. De man had even gekeken, niet meer. Hij keek niet eens naar de klok. Hij staarde en wachtte. Plotseling stond de vrouw op en beduid de hem, door het perron een eindje op te wandelen, dat het tijd was om op te stap pen. Hij stond ook op. Hij pakte de hand koffer en zette hem achter zich op de stoel. Toen nam hij voorzichtig het glas van de fles en volgde, een paar gestolen Nimbus-programma, liet foto's zien waar- sekonden lang, de vlucht van het bevrijde op de Wolga een zeer duidelijk zwarte dier met iets van hunkering in zijn droe- streep was. Hij zei: „Alle grote rivieren in Siberië zijn mooie bakens die duide lijk zichtbaar zijn. Een nachtelijke opname van een serie foto's die dinsdagnacht zijn genomen om vat een gebied van 2400 kilometer, van Mantsjoerije tot de Zuidpool „Wolken op grote hoogte die zeer duide lijk zijn strekken zich uit over China, het tropische deel van de Stille Oceaan en de Zuidindische oceaan. Hun helderheid wijst erop dat zij zich bevinden op hoogten van ruim 9.000 meter," aldus Nordberg Op deze serie foto's zijn verder zicht baar: de westkust van Australië en het gedeeltelijk door wolken verduisterde eiland Borneo, genomen van hoogten va riërend van 418 tot 644 kilometer. Een andere foto die van een hoogte van 434 kilometer werd genomen laat een tro pische wervelstorm zien 160 kilometer ten oosten van de Philippijnen. vige ogen. Hij plaatste het glas terug, nam de koffer en haalde zijn vrouw met een paar passen in. Advertentie o? <n Onlangs hoorde ik van hu welijksmoeilijkheden in een overigens zeer beschaafd mi lieu, die het gevolg waren van achterdocht. Wantrouwen en gebrek aan goed geloof in el kanders bedoelingen zijn, vol gens mensen die het weten kunnen, grotere ondermij ners van het huwelijk dan wer kelijke ontrouw of wederzijds huwelijksbedrog. Het wan trouwen in dat ene geval kwam van de vrouwelijke zijde en was gebaseerd op het feit dat meneer, een actief en bekwaam zakenman, enkele avonden per week brieven ging dicteren aan zijn secre taresse in de knusse pension kamer van deze laatste. Op zichzelf kan dat onmo gelijk in strijd zijn met de vereiste behoorlijkheid, aan gezien er een voorbeeldige werkijver uit spreekt die ten slotte het hele gezin ten goede komt. Wanneer men met een ietsje teveel fantasie gaat doordenken over de mogelijk heden van een dergelijke ma nier van overwerken, wordt het anders, maar dan komt men toch al gauw op het ge bied van de kwaaddenkend heid. Het dicteren van brieven is geen sinecure. De omgeving en de sfeer daarvan zijn zeer belangrijk voor de goede toon, die men in brieven wenst te doen doorklinken. Terwijl de echtgenote de mening zou kunnen huldigen dat het dic teren van brieven met de goede toon evengoed in haar huiselijke kring zou kunnen gebeuren en dat er een speciale, en dus bedenkelijke reden moest bestaan om de kamer van de secretaresse te prefereren, kan de nijvere zakenman best een brave borst zijn die zich alleen maar kan concentreren als hij zich in een geïsoleerde en volkomen ongestoorde omgeving be vindt.. Weet u wat de meeste men sen zeggen, als ze tot hier gelezen hebben? Dit: je kunt me nog meer vertellen. Dat is nu wat ik met „ach terdocht" bedoel. Men kan de standpunten van de drie be trokken partijen (de man, de vrouw en de secretaresse) heel aardig vatten in drie spreekwoorden, waaruit blijkt dat de volksmond tegen alle denkbare situaties opgewas sen is. De echtgenote: „Schone schijn dekt vaak venijn". De secretaresse: „Dicteren is zilver, zwijgen is goud". De man zelf: „Zoals dat meisje thuis tikt, tikt het ner gens" Dat laatste is, behalve een zeer verdienstelijke variatie, een argument waartegen niets in te brengen valt. Niettemin zou ik niet graag mijn spaar pot vergokken op de kans dat de goede man zonder een kras of schram op zijn blazoen uit deze affaire te voorschijn zou komen. Ofschoon niemand wettig en overtuigend bewij zen kan dat hij iets heeft misdaan, staat zijn veroorde ling vast. Nog even voortdartelend op dit precaire gebied van de menselijke achterdocht jegens elkander, het huwelijk, her inner ik mij de geschiedenis van een andere zakenman, een andere echtgenote en een an dere secretaresse, waarin ten slotte de onschuld van meneer glashelder kwam vast te staan, terwijl het bewijs van het tegendeel al geleverd was. Dat illustreert tegelijk de on betrouwbaarheid van getui genverklaringen. Mevrouw bracht onaange kondigd een bezoek aan het kantoor van haar man en hoorde, toen ze de deur open de, haar echtgenoot tot ziin secretaresse zeggen: ..Hoe iaat, schatje?" Pas na tussenkomst van beider advocaten en op het nippertje voor de echtschei dingsprocedure kwam vast te staan, dat er volstrekt niets gebeurd zou zijn. indien me- «8^ vrouw een tiental seconden eerder aan de deur zou hebben geluisterd. Dan zou zij name lijk nebben gehoord, hoe de secretaresse had aangekon digd dat zij vanwege een be zoek aan de tandarts die mid dag wat later op kantoor zou komen, waarop haar baas in prijzenswaardige accuratesse had gevraagd: „Hóe laat schat je?" Het vreemde in deze en der gelijke aangelegenheden is bijna altijd, dat de vermeende overtredingen en misdaden hun afronding krijgen in de overspannen fantasie van de achterdochtige, waarbij rede lijke, eenvoudige en onschul dige verklaringen al bij voor baat tot absurde onmogelijk heden uitgroeien. De oorzaak daarvan is waarschijnlijk te zoeken in het feit, dat de meeste vrouwen hun mannen in de morgen niet vol ver trouwen en fiere zekerheid een goede vaart door het leven van de dag wensen, zoals men een stevig schip nawuift, maar hem nakijken in de sceptische stemming van: „Al draagt die knaap een gouden ring, hij is en blijft een zwakkeling". En wat moet men in de woelige, netelige wereld dan nog verwachten van de aldus gebrandmerkte dobberaar? Aan de andere kant, laten we redelijk en nuchter zijn. Zelfs de oudste vrijster laat wel eens een steek vallen, zou men kunnen zeggen en dat betekent uiteraard, dat men altijd weer bedacht moet zijn op het falen van mensen zelfs in hun heiligste principes. Maar toch blijkt telkens weer. dat de oorzaak van alle te- leursteling, woede, wraak en leed door het tekortschieten van lieden in wie men ver trouwen stelt niet zozeer ligt in het feit van hun falen, maar in de onverantwoordelijke wijze waarop menselijke mo gelijkheden worden overschat. Men neemt maar aan dat ieder mens de plicht en de kracht heeft om in alle situaties en omstandigheden onfeilbaar juist en engelachtig edel te handelen. Men legt maatsta ven voor anderen aan, waar aan men zelf niet in de verste verte zou kunnen voldoen Maar als die andere faalt, koestert men zichzelf in een genotzuchtige teleurstelling en geeft men zich over aan een heerlijke verontwaardiging. Dat is niet enkel incidenteel het geval, neen, het is een standaardpatroon voor het menselijke verkeer en deze wijdverbreide en ongenaak bare traditie vormt de voe dingsbodem voor een aantal betreurenswaardige ontwikke lingen in onze samenleving. Het zou allemaal veel een voudiger zijn, wanneer we bij alles zouden uitgaan van de tolerante maar realistische opvatting, dat het theoretische schema van deugden, plichten, talenten en eigenschappen, waaraan de normale mens moet voldoen, door geen en kel normaal mens kan wor den gehonoreerd. Wie zich zou kunnen gedragen op een wijze die geheel en al in overeen stemming is met de tien ge boden, de voorschriften der kerken, de wetboeken van strafrecht en alle andere maat schappelijke en morele ge boden en verboden, zou on getwijfeld reeds bij zijn leven op voorschot heilig moeten worden verklaard. Hij zou moeten worden beschouwd als een groter heilige dan allen, wier namen tot dusver de ge tijdenboeken sieren, maar ik vrees dat hij zelfs door de hoogste autoriteit in de hemel met rechtmatig wantrouwen zou worden bekeken. Niettemin wordt ons elke overtreding van iedere regel op elk gebied als een falen aangerekend, althans door de aardse autoriteiten op die ge bieden. Waaruit een heel een voudige conclusie moet wor den getrokken, namelijk deze: De gereglementeerde samen leving is te vergelijken met de boer die zijn ezel com mandeert te vliegen, in de verwachting dat het beest dan tenminste lopen zal. Ik meen dat ook in die zin moet worden gesproken van „heiligheid", voor zover die in aardse formules kan wor den aangeduid. Een heilige is niet iemand, die nooit gezon digd heeft, doch die zijn uiter ste best heeft gedaan zo min mogelijk te zondigen. Er zijn geruchten dat aartsbisschop Makarios van Cyprus, mocht hij eenmaal het tijdelijke pre sidentschap met de eeuwige loopbaan van overledene heb ben verwisseld, door zijn vol gelingen als heilig zal worden beschouwd. Ik heb daar geen bezwaar tegen, aangezien het niet verboden is daarover van mening te verschillen. Het wil mij echter voorkomen dat de grote verdiensten van deze priester voor de politieke be langrijkheid der Grieken ruimschoots overschaduwd worden door de talrijke bloed offers die zijn politiek onder de Turken op het eiland heeft veroorzaakt. Of die slacht partijen worden geïnspireerd door iemand met of zonder baard en tabbert, verandert niets aan mijn indruk, dat hier van een saldo aan heiligheid moeilijk sprake zal kunnen zijn. En net zou mij niets ver bazen wanneer zelfs het feit, dat deze heerser des gewelds de priesterlijke toog draagt, hem straks extra zwaar zou worden aangerekend. Wat baat het de mens, wan neer hij door zijn volgelingen als een hemels succesnummer wordt aangeprezen, wanneer die hemel zelf tot schijnheilig verklaring concludeert? Maar laten we niet op eeuwige din gen vooruitlopen, en eindigen met een spreekwoord dat ons door alle geslachten heen tel kens weer uiterst bemoedi gend in de oren klinkt: Zolang er leven is, is er hoop zelfs voor schijnheilige aartsbis- "hoppen. Goede lichaamsconditie, regel matige spijsvertering, ideaal gewicht. Uitermate belangrijk voor de sportman. Eet daarom dagelijks enkele Sanovietjes. Sanovite, het superbrood uit volle tarwe, verrijkt met de vitaliserende E-vitaminen en diverse edelvoedingsstoffen. Gezondheids voeding voor iedereen! (Ook zoutarm overal verkrijgbaar.) Hartaanval. Maarschalk Craveiro Lopes, die president van Portugal is geweest, is op 67-jarige leeftijd in Lissabon aan een hartaanval overleden. Ontploffing. Bij 'n ontploffing in de goud mijn van Virginia in Zuid-Afrika zijn vier mijnwerkers gedood en zeven ge wond. Doodgeschoten. De Braziliaanse politie commissaris Perpetuo de Freitas, de schrik van de bandieten in Rio de Ja neiro en de staat Guanabar^, is gedood. Toen hij een groepje jeugdige politie mannen de mantel uitveegde trok een van hen zijn revolver en schoot zijn su perieur neer. Geconserveerd. Bij een bosbrand nabij Stemenehould, in het Franse departe ment Marne, is een militair gedood en een tweede zwaar gewond door het ont ploffen van nog uit de Eerste Wereld oorlog daterende granaten. Noodweer. Hevige windstoten hebben op het zuidelijk deel van het Italiaanse schiereiland, en op de eilanden Sicilië en Sardinië grote schade aangericht aan de te velde staande gewassen. Spoor- en wegverkeer is op tal van plaatsen ontwricht geraakt. In Sicilië is de wijn oogst voor 60 percent vernield. Hoofdredacteur. Clifton Daniël, de 51 jaar oude schoonzoon van oud-president Tru man, is benoemd tot hoofdredacteur van het Amerikaanse dagblad de „New York Times". Hij volgt Turner Catledge op die benoemd is tot algemeen hoofdre dacteur.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 3