Hebt u in die melkcont ergens uself herkend mm UNESCO-congres over jeugdzaken v HOOGOVENS IJMUIDEN Wat doet een melkcontroleur by Hoogovens mmm Deze zomer was geen uitblinker Alfred Nobel vloog met „Alfred Nobel" HOOGOVENS IJMUIDEN Dertien, geen dozijn Twee Laotiaanse prinsen op bezoek bij De Gaulle geeft een verslag DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1964 Haarlemse wethouder Dat is gauw verteld. Het is het alledaagse verhaal van een man die uitkeek naar meer mogelijkheden voor de toekomst. En hij dacht daarbij vooral aan promotiekansen en meer loon. Melkcontroleur Tigchelaar was zo'n man. Hoogovenman Tigchelaar is zo'n man niet meer. Of zoals hij het zelf zegt: „Ik verdien nu meer, al ben ik nog geen geschoold arbeider, en hier zijn meer kansen om het verder en zelfs heel ver te brengen." Tóch een on-alledaags verhaal, vindt u? Dat komt dan misschien omdat u niet wist dat Hoogovens niet één bedrijf is, maar een heleboel bedrijven. Het vrijmaken van ruwijzer uit erts is maar een stukje Hoogovens. Een paar honderd meter verder maken ze kunstmest en daar cement en daar scheepsplaat en daar blik. Al die verschillende stukjes Hoogovens bij elkaar vormen Hoogovens IJmuiden. Meneer Tigchelaar vond er, dank zij die staalkaart van mogelijkheden en met de hulp van de mensen van personeelszaken, zijn toekomst - in de koudbandwalserijen. E pol ten daf per Bol doe der E var gen ged Dui se F als ove sen bou ied< des raai ook gen zelf een bez< Bent u, net als hij indertijd, ook uit op meer mogelijkheden voor de toekomst? Met andere woordenHebt u ook bet gevoel dat u meer kunt bereiken als u maar de kans krijgt? Misschien heeft deze melkcontroleur u dan op een idee gebracht. Want de kans is heel groot dat u bij Hoogovens wèl helemaal uit de voeten komt zoals u dat eigenlijk al zo lang wilt. Hoogovens hééft doorzijn omvang en opbouw de mogelijkheden. En u zou allicht eens een visje kunnen uitgooien. Denk daar eens over na en praat er thuis eens over. Als u met vragen zit, kunt u altijd bellen, schrijven of even langskomen bij de afd. personeelszaken, ge bouw „Buitenhof Staalstraat in Velsen-Noord. Elke maandag t/m vrijdag, van 8.30 tot 17.00 uur, bent u welkom. Telefoon: 02550-6611, toestel 1111! (Van onze weerkundige medewerker) Ondier die meterologische zomer (juni, Juli en augustus) is een streep gezet. Ma ken wij de balans op dan valt het op dat de cijfers over het algemeen wat ongunsti ger zijn dan de algemene indruk. In De Bilt was de zomer iets te tóöel en iets te somber met te weinig warme dagen en een vrijwel normale hoeveelheid regen. Opmerkelijk is het dat het gehele westen, van Zeeland tot de Wadden,belangrijk meer regen en minder zon kreeg dan de ooste lijke helft van Nederland. In De Bilt bleef de gemiddelde temperatuur van alle drie de zomermaanden iets beneden normaal. Er werden er 17 tegen normaal 19 zomer se dagen (boven 25 graden C). genoteerd. Met ruim 580 uren zon kreeg De Bilt, evenals het gehele westen van ons land, een tekort van ongeveer 25 uren zon. Maar in het zuid-oosten en oosten wer den 30 tot 50 uren méér zon dan normaal geregistreerd. Ook de regenval was in het westen flink boven normaal met als top 350 mm. op het vliegveld Ypenburg tegen normaal 180 mm. Maar van de laatste 100 dagen heb ben wij op slechts tien dagen overdag de regenjas nodig gehad. Reeds van midden mei af was het al warm, zonnig en zo mers, hetgeen er tevens toe heeft bijge dragen dat wij van deze zomer een veel gunstiger indruk hebben gekregen dan de cijfers rechtvaardigen. De laatste vier jaar hebben wij echter geen stabiel fraai zomerweer meer gehad. In deze zomer herstelde het weer zich na elke korte in zinking vrij snel en het leek daardoor over 't geheel genomen beter dan het was. Het Consumenten Contact Orgaan heeft fn juli vastgesteld dat een aantal rollen beschuit van een Haagse firma 12 beschui ten in plaats van, zoals tevoren, 13 be schuiten bevatte. Dit was voor het C.C.O. aanleiding dit feit te melden aan het mi nisterie van Economische Zaken. Een on derzoek, door dit ministerie ingesteld, heeft uitgewezen dat in geen enkel opzicht spra ke is geweest van opzet of nalatigheid en dat uitsluitend als gevolg van technische oorzaken gedurende enige tijd een aantal rollen 12 beschuiten heeft bevat. Er zijn maatregelen genomen, waardoor de on bedoelde aflevering van 12 beschuiten per rol zoveel mogelijk wordt voorkomen. Het C.C.O. is door de uitslag van dit onder zoek bevredigd. Het beschouwt, evenals de Haagse firma, de zaak als afgedaan. PARIJS (Reuter) Generaal De Gaulle heeft prins Soevanna Phoema, de neutralistische premier van Laos, ont vangen. Morgen zal De Gaulle prins Soeta- hanoevong, de leider van de linkse Pattjet j Lao ontvangen. De vertegenwoordigers van de dtie I groeperingen in Laos neutralistan, rechtsen en communistische Pathet Lao— zijn in Parijs bijeen om te pogen een regeling te vinden voor hun geschil. Tot nu toe is men er zelfs niet in geslaagd een datum vast te stellen voor het begin van de officiële conferentie. Enkele weken geleden, toen de K.L.M. I het eerste toestel van de twee bestelde Douglas DC-8 F „Jet Trader" de PH-DCS „Alfred Nobel", in ontvangst nam, schreef de 17-jarige Amsterdamse electro-monteur Alfred Nobel een brief aan de directie van I de luchtvaartmaatschappij met het ver-1 zoek een vlucht met het gelijknamige toe stel te mogen meemaken. „Het zou enorm zijn om met een toestel te mogen vlie gen dat je eigen naam draagt", schreef I hij. Zijn wens is gisteren in vervulling ge-1 gaan. Samen met een van zijn vrienden eveneens door de K.L.M. uitgenodigd is hij drie uur lang mee de lucht in ge- I weest. Onder leiding van gezagvoerder H. Groeneveld werd het toestel gevlogen door) twee K.L.M.-piloten, die de machine tijdens I deze lesvlucht twaalf keer lieten landen en I starten. Zij vlogen ook over de centrale I Hemweg waar Alfred Nobel als monteur werkt, zijn chef had hem voor deze vlucht een dag vrij gegeven. Een vijftienjarige Amsterdamse jon gen heeft woensdag de dag van zijn leven gehad. Als actief lid van een luchtvaartclub hoorde hij dat de nieuwste aanwinst van de KLM, een DC 8 F, de naam Alfred Nobel zou krijgen. Omdat hij dezelfde naam draagt, schreef de jonge Alfred naar de KLM en vroeg om een vluchtje te mogen maken met de nieuwe machine. Dat mocht. Als her innering aan zijn bijzondere vlieg tocht kreeg Alfred na afloop van de vlucht een vaantje met de hand tekening van de gezagvoerder, de heer Groeneveld. erop. Wist u, lezer, dat Trinidad en Tobago een staat vormen en weet u waar deze staat gelegen is? Het zijn twee eilanden voor de kust van Venezuela, waarvan Trinidad, het grootste, 900.000 inwoners telt. Het is een vroegere Sngelse kolonie en de taal is er dus Engels. Het heeft een negerbevolking en de vertegenwoordigster, die een dezer dagen tegenover mij aan de lunch zat, vertelde me, dat het in haar land in December koel is. De temperatuur is er dan in de middag slechts tegen de 40 graden! En als men dan even later een enorme grote neger ontmoet, die hier is als een van de vertegenwoordigers van de repu bliek Tchad, zoudt u zich dan meteen rea liseren, dat deze republiek ergens midden in Afrika ten zuiden van de Soedan moet liggen? De president van het wereldcongres over de jeugdproblemen, dat van 23 augus tus tot 1 september in Grenoble gehouden werd en dat door de Unesco in opdracht van de Assemblee van deze wereldorga nisatie voor onderwijs, wetenschap en cultuur georganiseerd werd, is de heer Moussa Keita, de jeugdige minister voor jeugdzaken van de republiek Mali. Men moet zijn aardrijkskunde en de politieke ontwikkeling al heel goed bijge houden hebben om precies te weten, waar de ruim 180 gedelegeerden uit 73 verschil lende landen vandaan komen, die op dit congres bijeen zijn. Behalve deze rege ringsvertegenwoordigers met stemrecht zijn er nog meer dan 80 deelnemers van meer dan 40 internationale organisaties, de z.g. non-gouvernementele organisaties, die als consultatieve leden bij de Unesco zijn aangesloten. Zij hebben geen stem recht en mogen geen voorstellen indienen, maar ze nemen wel deel aan de discussies. Hun bijdrage is in de besprekingen dik wijls van veel betekenis, omdat zij veelal deskundigen zijn op de verschillende ter reinen waarover de besprekingen gaan. Het zijn internationale unies van jeugd bewegingen, vakorganisaties, organisaties op het gebied van het onderwijs en de hulp aan kinderen. Met Mr. William Stone uit Brighton in Engeland behoor ik als vertegenwoordiger van de Internationale Unie van Gemeenten tot de groep van non-gouvemementele organisaties. We zitten dan ook achter in de collegezalen van de Universiteits gebouwen waar de vergaderingen werden gehouden van de vier commissies, die elk een onderdeel van de werkzaamheden voor him rekening hebben genomen. Op het podium zit het bureau, bestaan de uit een president en een vice-president alsmede een rapporteur (in de commissie, waarin ik fitting heb is de voorzitter een Duitser Heinz Westphal, de vice-voorzit- ter Maurice Boukard komt uit Tchad en de rapporteur is een Cubaan, Gustavo Torvella). Ze worden geassisteerd door een employé van het secretariaat. Aan twee lange tafels zijn de regeringsvertegenwoor digers gezeten, daarachter komen wij in een aparte groep. Achter ons bevinden zich de geïmproviseerde cabines, waarin de tolken hun werk doen. Ieder van de deel nemers heeft een kleine transistorontvan ger met koptelefoons, waarop hij de taal kan kiezen, die hij of zij het best verstaat. Er kan in vier talen gesproken worden, n.l. Frans, Engels, Spaans en Russisch. De gedrukte stukken verschijnen echter alleen in het Frans en Engels. Deze verschillen in talen zijn altijd weer een grote moeilijkheid van alle inter nationale congressen. Zonder dat zou er heel wat efficiënter gewerkt kunnen worden. Herhaaldelijk blijkt dat men door een niet geheel juiste vertaling langs elkaar heen praat en er dikwijls geen verschil van mening, maar slechts van terminologie was. Het eist dan ook altijd een grote inspanning, de discussie voort durend te volgen en het bijwonen van deze congressen is daardoor zeer vermoeiend, temeer daar ze meestal nog worden opge luisterd door vele officiële ontvangsten en uitnodigingen voor bezichtiging van op zichzelf interessante zaken en uitvoerin gen. Slechts één avond in de tien dagen was niet bezet en in het weekend zijn een aantal excursies door de Franse regering aangeboden in het prachtige bergland van dit deel van Frankrijk. In de vergadering gaat veel tijd heen met speeches, die thuis zijn opgesteld en meer worden voorgelezen dan gesproken, die merendeels een opsomming geven van wat men in eigen land alzo doet. Vooral de communistische landen zijn daar zeer sterk in. Door deze rijstebrijberg moet men eerst heen voor de discussies kunnen aanvangen over de voorstellen, die door verschillende delegaties zijn ingediend aan de hand van een tevoren door het secre tariaat van de Unesco opgestelde leidraad. Het secretariaat van het congres is met een staf van medewerkers in dezelfde universiteitsgebouwen ondergebracht; die evenals de gebouwen van de Cité Univer sitaire, waar de meeste deelnemers in keurige nieuwe studentenkamers zijn ondergebracht, gelegen zijn tegen de berg, op de top waarvan zich de Bastille van Grenoble bevindt. Het geheel is een vrij wel nieuw complex, dat de faculteiten voor geologie en geografie huisvest. De lunch wordt gebruikt in het ruime studentenrestaurant van de Cité, wat de aantrekkelijkheid heeft, dat men steeds in ander gezelschap aan tafel zit. Daar kan men elke dag de steeds wisselende kos tuums van enkele vertegenwoordigers van Afrikaanse en Aziatische landen bewon deren. Ook wanneer ze moderne kleding dragen is de kleding van verschillende van de dames zeer kleurig. Bij de heren valt op dat vooral de Afrikanen, meren deels zeer jeugdig, zeer goed gekleed gaan, terwijl bij de grote hitte, die Europeanen en Amerikanen allang gedwongen heeft jassen en dassen af te leggen, deze Afri kanen hoogstens in hun overhemd zitten, maar nooit de stropdas uit doen. Het diner kan men 's avonds op Unesco-bonnen ge bruiken in een van de vele restaurants van Grenoble naar eigen keus, voor zover ook dat niet gezamenlijk wordt genuttigd in een van de jeugdhuizen, die we in de avond kunnen bezoeken. De staf van de Unesco wordt voor aller lei werkzaamheden bijgestaan door enige tientallen mannelijke en vrouwelijke stu denten en andere jongeren uit Grenoble en Parijs en uit andere landen. Ze treden op als gidsen, hostesses, verzorgen de stroom van drukwerken en voorstellen, die elke dag over ons wordt uitgestrooid, be dienen de bars, waar men zijn verfrissin gen kan gebruiken, besturen auto's en kleine busjes en omgeven ons met allerlei zorgen. De openingszitting op zondag 23 augus tus en de daarop volgende plenaire zit tingen, die de gehele maandag en dinsdag daarop in beslag namen, werden gehouden in het stedelijk theater van Grenoble, waar eindeloze redevoeringen van afge vaardigden over ons heen gingen. De luchtverversing was er slecht en het was smoorheet. Valt het te verwonderen, dat vele gedelegeerden een dutje deden? Achter mij was een dame op een mid dag in slaap gevallen met haar hoofd op de schouder van haar buurman. Deze, een Canadees, was zo beleefd een uur lang doodstil te zitten tot ze ontwaakte door het licht van de felle lampen voor de tele visie- en filmopnamen, die haar belichtten. De heer D. J. A. Geluk, wethou der voor Onderwijs en Kunstzaken in Haarlem, heeft ons tn zijn func tie van „observer" bij een UNES- CO-jeugdcongres in Grenoble onderstaand interessant verslag ge daan van dit congres, dat belang wekkende aspecten van internatio naal allure behandelt en een nut tige bijdrage vormt tot een cultu rele bezinning op het gebied van de jeugdzorg. De benoeming van een presidium had wat voeten in de aarde, omdat een voor stel was ingediend om als voorzitter aan te wijzen de heer Moussa Keita, terwijl een ander voorstel de meer practische be doeling had de Brit Martin als zodanig te benoemen, aangezien deze bijna vier jaar aan de voorbereiding van dit congres had gewerkt. Om niet de indruk te wekken van voorkeur voor een Europeaan, trok ken de voorstellers van Martin hun kandi daat terug en werd deze een van de vice- presidenten. Bij de benoeming van de overige vice- presidenten ontstonden weer moeilijk heden van politieke en geografische aard, die tenslotte op voorstel van een prakti sche Belg werden opgelost door het voor stel een vertegenwoordiger van West- Duitsland, een van de Verenigde Staten, een Senegalees en een Roemeen te be noemen. Deze vice-presidenten zijn tevens voor zitter van een commissie. De enige politieke moeilijkheid kwam nog door het protest van de Sovjet-Unie tegen de vertegenwoordiging van For mosa-China in plaats van Peking-China en tegen het niet uitnodigen van het commu nistische Wereldcongres bij de non- gouvernementele organisaties. Vandaag wordt de arbeid in de com missies afgesloten, waarop morgen aan het ontbijt het ontwerp-rapport van het hele congres zal verschijnen, dat dan in een plenaire zitting, die weer in het Theater plaats vindt, behandeld gaat worden. In een volgend artikel hoop ik u iets mee te delen over de taken, waarmee het congres zich bezig gehouden heeft. Grenoble, 31 augustus 1964 D. J. A. GELUK (T. Tigchelaar, afwerking koudbandwalserijen - zie ook elders op deze pagina) T. Tigchelaar, afwerking koudbandwalserijen (vervaardiging van dunne plaat en blik)

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 4