Velsens gemeenteraad huldigde jubilerende wethouder Verbeek „Bestuurder van groot formaat Nederlandse oorlogsgewonden brachten bezoek aan Velsen „Eurocasa" woonoord voor buitenlandse arbeiders DE NIEUWE W1NTERPRIJZEN VAN BRANDSTOFFEN De Gezamenlijke Brandstoffenhandelaren in de Gem. Velsen In de Vishal en op zee Strandvoetbalfeest in IJmuiden Eén winnaar van de totoprijs 15.60 16.70 16.50 15.90 14.50 15.50 15,40 14.70 13.20 14.90 14.70 13.70 12.20 13.80 13.60 12.70 7.65 7,60 5.75 5 90 5.90 5.35 p. lOOst5,00 9 ingaande perl september j.l. zijn als volgt Antrasiet Belg./Super Wales Donetz Super kwal. Ie kwal. 2e kwal. Yetnofen Mijncokes II III Parel IV Y 11.80 11.00 10.40 10.08 Syntraciet Openhaardkolen Eierbriketten gr. en kl. Br. briketten p. 100 kg Aanmaakhout p. 4 kg 13.20 9,20 9.90 9.75 1.00 Houtblokken p. 100 kg Houtskool p. P Aanmaakturf 9.70 É/4 hl3.25 1/10 hl1.59 p. pak (25 st.) 1.35 DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1964 Hoogovens produceert meer buizen 1 rmk Afmetingen in mm (30/50) (20/30) (16/20) (10/16) (5/10) De bestellingen die reeds zijn opgegeven, maar nog niet zijn afgeleverd, zullen nog worden berekend en geleverd tegen de ZOMERPRIJZEN Levering in papieren zakken extra per hl ƒ1.50 Grote papieren zakken per stuk ƒ0.30 Gevaarlijk spel in zee liep goed af Jeugdige bromfietser ernstig gewond Kerkelijk nieuws 99 Indien het al voor wethouder R. Verbeek verborgen mocht zijn gebleven, dat het college van B. en W. en de gemeenteraad van Velsen zijn vijfentwintigjarig jubileum als lid van de raad niet onopgemerkt voorbij wensten te laten gaan, dan moet hem dit in ieder geval woensdagavond enigszins zijn onthuld, toen voor de aanvang van de vergadering door hoofdbode G. W. Kamkes een groot bloemstuk werd binnengedragen, om naast de jubilerende wethouder te worden neergezet. Dit als inleiding tot de hartelijke huldiging, welke de heer Verbeek na afloop van de raadsvergadering ten deel is gevallen, nadat onder meer ook de echtgenotes van de burgemeester, de wethouders en de gemeentesecretaris in de raadzaal hadden plaatsgenomen, evenals burgemeester H. Nielen van Heems kerk; de heer W. Sepp, commissaris van politie te Velsen en diverse hoofd ambtenaren. De burgemeester van Velsen, mr. J. C. Bührmann richtte zich tot de wethouder met een „Beste meneer Verbeek", om vervolgens de grote verdiensten van hem te releveren als lid van de raad en op so ciaal en cultureel gebied. Verdiensten, wel ke destijds reeds officiële erkenning von den door het verlenen van de hoge onder scheiding als officier in de Orde van Oran- je-Nassau. Voorts herinnerde de burge meester eraan, dat de heer Verbeek een kwart eeuw geleden als raadslid een be gin maakte met de actieve politiek om, na eenmaal als wethouder te zijn benoemd, steeds in deze functie te worden herkozen. Geen wonder, overigens, meende de bur gemeester, want de heer Verbeek heeft zich een bekwaam bestuurder getoond, met gezag en een groot gevoel voor recht vaardigheid, waarbij ook zijn enorme do sis humor niet onvermeld mocht blijven. Een en ander heeft geleid tot buitenge- Woensdag In totaal zijn woensdag in IJmuiden 4.000 kisten vis geveild, waarvan: 79 kisten tong en tarbot, 13 heilbot, 495 schol, 5 schar, 3 bot, 670 haring, 112 makreel, 1696 schelvis, 125 wijting, 195 kabeljauw en gul, 345 koolvis en 262 diversen. Per kilogram werd, in guldens, betaald voor heilbot 5,10, gr. tong 8,31-7,92, grm. tong 6,20-5,93, kim. tong 6,36-6,15, kl. tong 1 7,46-7, kl. tong II 7,35-6,98, tarbot I 5,80- 5,20. Per 50 kilogram: kim. schol 49, kl. schol I 56, kl. schol II 47-14, schar 36-32, bot 12-11, verre haring 20,60-15,40, makreel 46-19,40, gr. schelvis 35, grm. schelvis 37, kim. schelvis 35-26, kl. schelvis I 42-16, kl. schelvis II 12-8, wijting 20-10, gr. gul 55-39, middel gul 51-32, kl. gul 20-7. Per 125 kilogram: gr. kabeljauw 264-110, gr. koolvis zwart 96. Woensdag werden in IJmuiden de vol gende besommingen, in guldens, gemaakt: KW 164 4.230, KW 215 8.450, KW 186 3.290, KW 133 1.880, SCH 153 4.960, SCH 171 7.630. Aanvoer van donderdag Achttien vaartuigen hebben donderdag morgen in IJmuiden aangevoerd: 7.840 kis ten vis en 1800 kilogram tong. Bij de aan voer waren: 450 kisten schelvis, 50 wijting, 50 gul en kabeljauw, 3200 kisten trawl- haring en 3400 spanharing, 180 makreel, 380 schol, 60 diversen. Prijzen van donderdag Per kilogram, in guldens, gr. tong 8,25- 7,97, middel tong 6,45-6,29, kim. tong 6,48- 6,22, tong I 7,45-7,09, tong II 7,14-7,01, tar bot 5,60-5,40. Per 50 kilogram: rode poon 27-22, gr. schelvis 36-34, middel schelvis 38-32, kim. schelvis 43-36, schelvis I 43-39, braad- schelvis 25-10, zwarte poon 16, haai 34, wijting 41-24, kl. schol 40-20, schar 36-14, bot 14-10, gr. en grm. schol 62-58, zetschol en schol I 59-51, schol II 52-39, gr. gul 61-57, middel gul 56-51, kl. gul 27-19, ha- 1 ring 15-11, makreel 37-28. Per 125 kilogram: gr. kabeljauw 150-130, middel kabeljauw 132-110. Scheveningen De aanvoer te Scheveningen bestond he denmorgen uit: 30 kisten schelvis, 30 wij ting, 60 gul en kabeljauw, 3200 haring, 30 makreel, 150 schol, 2000 kilogram tong. Op zee Hedenmorgen meldden de trawlers na genoeg geen vangst. Geheel anders was dit het geval met de spanvissers. Zowel de Nederlandse als de buitenlandse spanners hadden reeds om tien uur vanmorgen hun dekken vol haring. De trawlers deden wel trekken van 60 kantjes, maar dit waren dan hoofdzakelijk toters en sardines. Vele vaartuigen zoeken het nu meer in westelijke richting. Een produktieverhoging van twee tot vijf percent wordt verwacht bij de buizengiete rij van Hoogovens in IJmuiden, na ver beteringen welke tijdens de fabrieksvakan- tie zijn aangebracht aan twee gietmachi- nes. De verbetering geldt hoofdzakelijk de bijzonder ingewikkelde afstelling van de gietmachines. Het initiatief hiertoe is uit gegaan van opzichter G. Olivier; de con structeur W. de Ligt en de bankwerker H. Brink hebben de verbetering aange bracht. De toegangskaarten voor de strandvoet- balfeestavond in IJmuiden, die zaterdag 12 september in de loods van de N.V. Bi- tumarin, op het terrein van Rijkswater staat gehouden zal worden, zijn verkrijg baar voor de coaches aanstaande vrijdag, zaterdag en maandag van 19 tot 21 uur bij de heer Anthonissen, Relnier Claeszen- straat 19, IJmuiden. De spelers wordt ver zocht aan hun coach op te geven hoeveel kaarten zij wensen. De prijs per persoon bedraagt 1,50. Vanaf dinsdag zijn op hetzelfde adres ook plaatskaarten ver krijgbaar voor niet-deelnemers aan de strandvoetbalcompetitie. woon vriendschappelijke verhoudingen in het college van B. en W., waarvoor de burgemeester hem bijzonder erkentelijk was. Vandaar dat het hem een eer en een genoegen was de heer Verbeek namens het gemeentebestuur als jubileumgeschenk een grote atlas te mogen aanbieden, hetgeen uiteraard met het uitspreken van de beste wensen ging gepaard. Namens de leden van de raad werd de jubilerende wethouder vervolgens toege sproken door de heer J. Nuijens, die ver klaarde deze gelegenheid dankbaar te heb ben aangegrepen om de heer Verbeek de grote waardering van de leden kenbaar te maken. In al zijn functies, zowel als raadslid, fractievoorzitter en wethouder, heeft hij zich immers een man van for maat getoond, die zijn bestuurlijke taak met inzet van alle krachten en grote be kwaamheid vervult. Daarnaast geeft hij voortdurend blijk zich veel kennis van za ken en een diep inzicht te hebben verwor ven. Vandaar dat het allerminst eenvou dig is geworden wethouder Verbeek „in de boot te nemen", meende spreker, die er eveneens van overtuigd was dat het niet gemakkelijk zal zijn straks een dergelijk bekwaam bestuurder te vervangen. Een tijd, dat naar de heer Nuijens hoopte, voorlopig nog lang niet zal zijn aange broken, vooral omdat wethouder Verbeek zich over alle politieke verschillen heen voortdurend een vriend van allen heeft ge toond. Nadat de heer Nuijens de aanwezigen had verzocht staande een ovatie op de ju bilerende wethouder uit te brengen, over handigde hij hem namens de leden van de raad enige geschenken, waaronder een doos bonbons voor mevrouw Verbeek, die stellig verdiende in deze hulde van haar echtgenoot te worden betrokken. In zijn dankwoord gaf wethouder Ver beek te kennen al tevreden te zijn, wan neer de helft van de hem toegezwaaide lof op waarheid zou berusten. Hij verklaar de voorts gegrepen te zijn door dit werk, dat een deel van zijn leven is geworden en naar hij met nadruk verzekerde, zeker niet het slechtste deel. Daarom was hij buitengewoon erkentelijk voor het feit dat een en ander blijkt te worden gewaar deerd, zodat hij zijn grote dankbaarheid onder woorden bracht voor de gebleken atmosfeer van warmte en vriendschap, on danks de verschillen in politieke apprecia tie. Na deze sympathieke huldiging werden de aanwezigen in de gelegenheid gesteld de wethouder en zijn echtgenote persoon lijk te feliciteren, waarbij niemand zich uiteraard onbetuigd heeft gelaten. Wethouder R. Verbeek en zijn echt genote bekijken vol interesse het jubi leumgeschenk, dat hem zojuist namens het gemeentebestuur door burgemeester mr. J. C. Bührmann werd overhandigd. Het aantal deelnemers aan de sporttoto van deze week bedroeg 471.876, waardoor aan prijzen beschikbaar kwam 181.928. Er was slechts één kandidaat voor de eerste prijs, die 50.000 netto rijker werd. Het restant van de eerste prijs, die 100.060,40 groot was, ging voor twee derde naar de tweede en voor éénderde naar de derde prijs. Een bruto-bedrag van 1415 ontvingen de 58 winnaars van de tweede prijs, die in totaal 82.069,65 bedroeg. Voor de 222 derde prijswinnaars, die 41.034,82 moesten delen, werd de spoeling dim. Ieder van hen toucheerde een bedrag van 183 gulden. GROENTEVEILING IN BEVERWIJK De noteringen op de Beverwijkse groen teveiling waren: andijvie 8-13, bloemkool 35-98, sla 6-30, spinazie 22-53, bospeen 20-50, waspeen 12-40, sperziebonen 45-100, trosbonen 85-135, snijbonen 61-134, pronk- bonen 33-53, tomaten 30-58, komkommer 12-35, prei 14-39, postelein 10-25, uien 8-23. Het verblijf van een veertigtal Nederlandse oorlogsgewonden, die jaarlijks met him gezin gastvrijheid genieten in de zomerhuisjes, die door hun eigenaars in Wijk aan Zee belangeloos voor dit doel beschikbaar worden gesteld, werd woensdag op aangename wijze onderbroken voor een instructief bezoek aan de gemeente Velsen, waar zij onder meer de gasten van het gemeentebestuur en de directie van Hoogovens zijn geweest. De stichting „MOVEO" (Meer Ontspanning Voor Ernstige Oorlogsgewonden) had opnieuw de organisatie voor haar rekening genomen, zodat het uit ongeveer honderdveertig personen bestaand gezelschap des morgens in het wandelpark „VeLserbeek" arriveerde. Hier werd hun koffie met cake aange boden, waarna de oud-gemeentearchivaris van Velsen, de heer A. J. Dijkstra een buitengewoon interessante causerie voor zijn rekening nam, waarmee hij de aan dachtig luisterende bezoekers een even uitvoerig als duidelijk inzicht gaf op de bewogen en veelzijdige historie van het oude Felison. Van Willibrord, via Brede- rode, Napoleon en koning Willem I tot de huidige, bloeiende gemeente. Direct daarop kwam ook de burgemees ter van Velsen, mr. J. C. Bührmann, die in gezelschap was van wethouder J. G. Kolk man de Nederlandse oorlogsgewonden har telijk begroeten, waarbij de burgemees ter met nadruk te kennen gaf dat het ge meentebestuur geen ogenblik heeft geaar zeld om een dergelijk gezelschap in Vel sen te ontvangen. Een gemeente, welke in rangorde de vierde van Noord-Holland is en na Rotterdam het meest door de oor log getroffen. IJmuiden werd immers gedu rende 1940-'45 vrijwel van de kaart ge veegd. Burgemeester Bührmann kon dan ook niet nalaten even op zijn gemeente te „trotsen" door te wijzen op de binnen haar grenzen gevestigde industrie, de vishal en de grootste sluizen van de wereld. Alleen betreurde spreker het dat Dudok's nieuwe raadhuis nog niet in voltooid, zodat hij he laas niet in staat was het gezelschap een passertde officiële ontvangst te bereiden. Vandaar dat de burgemeester hen reeds nu inviteerde voor het volgend jaar, waar bij hij hoopte hen in het nieuwe raadhuis welkom te mogen heten. Tenslotte wenste hij het gezelschap voor deze dag mooi weer en een plezierig verloop. Welnu, deze wens van de burgemeester is volledig in vervulling gegaan, want er was voor dit bezoek een interessant en onderhoudend programma samengesteld. Door de directie van Hoogovens werd de gasten eerst aan boord van de „Arosa Sun" een voortreffelijk verzorgde koffiemaal tijd aangeboden, met na afloop als extra at tractie de vertoning van de bekende Hoog oven-kleurenfilm „Vuur aan zee". In de middaguren werd vervolgens een bezoek Het gezelschap Nederlandse oorlogs gewonden met zijn gezinnen wordt door burgemeester mr. J. C. Bühr mann in het wandelpark „Velser- beek" op hartelijke wijze toegesproken. gebracht aan het voorlichtingscentrum op het Semafoorduin, waar de gebruikelijks uitleg werd gegeven over de gigantische havenwerken van IJmuiden en het ont staan en de ontwikkeling van het Noord zeekanaal. Een en ander eveneens beslo ten met de film „Ruim baan voor reuzen". Een deel van het gezelschap zij die het best ter been waren maakte als besluit van deze geslaagde dag nog een rond vaart door de havens. Naar het voorbeeld van verschillende grote Nederlandse bedrijven, zoals Philips, AKU en de Staatsmijnen, gaan Hoogovens-IJmuiden een woonpark stichten voor de buitenlandse arbeiders van dit bedrijf. Dit woonoord, „Eurocasa" genaamd, komt op het terrein van de voormalige Beynes-fabriek, op Beverwijks gebied dus. Reeds in het begin van volgend jaar zullen de woningen van „Euro casa" worden betrokken. Door de wooneenheden met een kan toor, een kantine, een douche-gelegenheid, een keuken en een eetzaal om een soort binnenplaats te bouwen, en met beplan ting te omgeven, wordt een prettig aan doend geheel verkregen. In totaal komen er 34 wooneenheden, ieder met woon- en slaapruimte, was- en toiletgelegenheid voor 8 man, zodat er in totaal 272 in het nieuwe woonpark huisvesting kunnen vin den. Het Europese karakter wordt nog eens onderstreept door het feit dat het Bel gische bouwvakkers zijn, die de bouw voor hun rekening nemen. Om ook al voor het komende najaar over meer ruimte te beschikken, is met de stichting Vacantie-vreugd de afspraak gemaakt om Westerduin te Wijk aan Zee, net als in de jaren kort na de oorlog, tijdens de wintermaanden als tijdelijk woonoord te gebruiken. Hoogovens is tot dit besluit gekomen, nadat tevergeefs naar een andere oplossing was gezocht. Het aantal mensen dat in kosthuizen kan worden ondergebracht, blijkt beperkt te zijn. Andere mogelijkhe den die men heeft onderzocht, bij voor- Advertentie I! II (6/12) beeld het bouwen van „slaapbarakken" bij de Arosa Sun (die met 600 pensiongasten geheel bezet is) brachten evenmin een af doende oplossing. Inmiddels gaat de werving in Spanje voort en verder onderzoekt men of het mo gelijk is op Malta een groep vaklieden of semi-vaklieden te werven. De bouw van de woningen geschiedt met geprefabriceerde elementen. Nadat het laagliggende terrein was opgehoogd, is thans het heiwerk in volle gang. Twee kinderen van Duitse badgasten heb ben woensdag in IJmuiden een angstig avontuur beleefd dat gelukkig goed is af gelopen. Het jongetje en het meisje, resp. zeven en negen jaar oud, waren in een opvouwbare plasticboot door de oostenwind naar zee gedreven. De schipper van de motorkruiser Jacoba I werd door de mo bilofoon gewaarschuwd. Hij pikte de kinde ren op en zette hen af bij de steiger aan de Seinpostweg. Bij een botsing met een andere brom fietser op de kruising van de Melklaan met de Ladderbeekstraat in Velsen-Noord is een zestienjarige jongen woensdagmid dag ernstig gewond. Hij sloeg met zijn hoofd tegen het wegdek en liep een sche- j delbasisfraetuur op. Hij is in het Roode- kruisziekenhuis opgenomen, de andere bromfietser, eveneens zestien jaar oud, kwam er met enige kneuzingen in het rechterbeen af. BURGERLIJKE STAND VAN BEVERWIJK GEBOREN: Erica C. D. dr. van C. F. M. van de Pas en A. T. Boin; Jolanda dr. van J. Roos en E. van Weelderen; Edwin A. C. zn. van A. C. Droog en G. Wulff; Wilhelmina E. dr. van G. Muijs en C. Schelvis; Arnoud P. zn. van D. van As en H. H. Scharmann;; Michael P. zn. van P. F. Fisch en A. G. Oorthuis; Ralph J. O. zn. van R. O. Görtz en C. H. Graafland; Lambertus E. zn. van L. Visscher en H. J L. Toen; Cornells W. zn. van C. W. Overeem en A. Posthuma; Yvette A. G. dr. van J. C. van Vuuren en A. Franck; Andreas zn. van J. S. Schuurman en P. Remmers; Brigit M. dr. van W. Wolthuis en M. Schnitzler; Edwin zn. van A. van Zijtveld en C. P. Koek; Richard zn. van G. A. Feenstra en H. Mol; Neeltje dr. van W. Roos en N. Broersen; Frank zn. van W. F. Wammei en C. A. Kool. ONDERTROUWD: F. J. Croese en C. C. Snijders; G. H. Ilioham en S. M. van Balen; F. J. Magdelijns en U. B. C. M. Adrichem; N. Koopman en S. G. Bijl; A. P. Duijn en J. C. Boon; J. Bak en S. M. Dekker; A. J. van Bakel en J. W. Snoek; C. J. van Lieshout en M. Komen; H. F. A. Maas en P. A. de Wit; J. A. M. van der Horst en W L. Capelle; N. Zwart en H. van de Ree; C. W. H. Vesseur en A. W. Hoogeboom. GETROUWD: J A. Veldt en J. W. M. Knaap; P. J. Bakkum en N. de Wit; A. P. Beentjes en A C. Hennen; F. L. Vak- kert en E. G. C. Boon; S Bak en T. Uit- entuis; H. C. van den Ham en W. T. M. van der Kooi; P. J. van der Heide en P. C. de Ruiter; G. J. Löcher en M. Schweitzer; N. Rodenburg en A. M. Bur ger. OVERLEDEN: J. Kerssens, oud 72 jaar. Aangenomen naar Badhoevedorp (vaka- ture wijlen P. Warmenhoven): F. J. Bil te Delfzijl; naar Utrecht-Noord (in samen werking met de kerk van Semarang): C. H. Koetsier te Koog aan de Zaan.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 9