In de enige koortsafbindboom van Nederland wapperen stukjes lijfgoed PANDA EN DE MEESTER*LEERLING GROEN CO Het Vale Paard Duikboten van glas sterker dan stalen Ons vervolgverhaal IN HET GEHEIM OPGEHANGEN Twee bijzondere dierentuinen in Japan 11 Een detectiveroman door Agatka Christie Zeldzame waterdieren WEER EEN DASSEN PAAR IN ARTIS VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1964 Dick J. Dijs Bi Centrale verwarming Duiker oliebranders t 5») „Zodat de persoon in kwestie wel zo vriendelijk was zelfmoord te ple gen? Dat klinkt haast, als ik het zeg gen mag, inspecteur, te mooi om waar te zijn!" „Geen zelfmoord, meneer Venables. De persoon in kwestie sterft een vol komen natuurlijke dood." „Kom nou, kom nou.Gelooft u dat werkelijk? Dat is toch niets voor ons nuchtere politiecorps!" „Het hoofdkwartier van deze orga nisatie zou gevestigd zijn in een huis dat „Het vale Paard" wordt genoemd." „Aha! Nu begin ik er iets meer van te begrijpen." Dat is het dus wat u in deze prettige landelijke omgeving heeft gevoerd. Mijn vriendin Thyrza Grey en al haar nonsens! Ik ben nooit te weten kunnen komen of ze zelf erin gelooft of niet. Maar het is allemaal klinkkla re nonsens! Zij heeft een wat onnoze le, medimieke vriendin en de heks van 't dorp zorgt voor hun eten en drinken (een heldenfeit om je daar aan tafel te zetten.dolle kervel elk ogenblik in de soep!). En die drie brave mensen hebben zich beslist een plaatselijke renommée weten te ver werven. Heel stout natuurlijk, maar probeer niet me wijs te maken dat Scotland Yard of waar u dan ook van daan komt, dat hele gedoe au sérieux neemt!" „Wij vatten dit inderdaad zeer ern stig op, meneer Venables!" „Gelooft u dan werkelijk, dat als Thyrza occulte wijsheid uitkraamt, Sy bil in trance gaat en Bella zwarte ma gie beoefent iemand anders, als ge volg daarvan, komt te overlijden?" „O, neen, meneer Venables.. de doodsoorzaak is veel eenvoudiger dan dat.." Hij wachtte een ogenblik. „De dood wordt veroorzaakt door thalliumvergiftiging." Er viel even een stilte. „Wat zei u?" „Vergiftiging met thalliumzouten. Zeer eenvoudig en doeltreffend. Alleen daarvoor was een zekere camouflage nodig., en wat kon daartoe beter die nen dan een pseudo-wetenschappelijke methode, psychologisch gekleurd, boordevol moderne vaktaal en ge- steund door oud bijgeloof? Er geheel op berekend de aandacht af te lei den van het simpele feit dat hier ver gif werd toegediend „Thallium?" De heer Venables fron ste het voorhoofd. „Ik geloof niet dat ik daarvan eerder heb gehoord." „Niet? Het is anders een element waarvan voor rattenverdelging op rui me schaal gebruik wordt gemaakt en bij tijd en wijle ook als middel tot haarverwijdering bij kinderen die aan ringworm lijden. Tussen haakjes, een pakje ervan ligt verstopt in een hoek je van uw schuur met tuingerei." „In mijn schuur? Dat klinkt me zeer onwaarschijnlijk in de oren." „Toch hebben we het daar aange troffen. Een deel ervan is onderzocht in ons laboratorium Nu geraakte Venables lichtelijk op gewonden. „Dan moet iemand het daar hebben verstopt! Mij is daarvan hoe genaamd niets bekend. Hoegenaamd niets!" „Is 't heus? U bent iemand met een aanzienlijk vermogen, nietwaar, meneer Venables?" „Wat heeft dat te maken met ons onderwerp van gesprek?" „De belastinginspectie heeft u on langs, meen ik, enkele pijnlijke vra gen gesteld, nietwaar? Met betrekking tot de bronnen van uw inkomen, be doel ik." „Het belastingsysteem is inderdaad hier te lande een vloek! Ik heb er in de laatste tijd ernstig over ge dacht op de Bermudaeilanden te gaan wonen." „Ik denk niet dat daarvan de eer ste tijd veel zal komen, meneer Vena bles." „Is dat soms een dreigement, in specteur? Want dan.." „Neen, volstrekt niet, meneer Ven ables. Alleen een meningsuiting. Stelt u er prijs op te horen hoe dat misda dige komplot in elkaar zat?" „Ik krijg de indruk dat u beslist van plan bent me dat te vertellen". „Het is perfect georganiseerd. De financiële kant van de zaak wordt door een geroyeerde advocaat, die Bradley heet, geregeld. Meester Brad ley houdt kantoor in Birmingham. Toekomstige cliënten zoeken hem daar op om de zaak af te sluiten. Dat wil dan zeggen, zij gaan een wed denschap aan over de vraag of een bepaalde persoon vóór een bepaalde tijd al dan niet zal komen te over lijden. Meester Bradley, die gek is op wed denschappen, is altijd aan de pessi mistische kant met betrekking tot de ze vooruitzichten. De cliënt koestert gewoonlijk meer hoop. Als meester Bradley de weddenschap wint, be hoort hem het geld prompt te worden uitbetaald., anders kan men er ze ker van zijn dat er minder prettige dingen gebeuren. Dat is al wat mees ter Bradley te doen heeft., een wed denschap sluiten. Hoogst eenvoudig, nietwaar? Vervolgens brengt de cliënt een bezoek aan „Het Vale Paard". Juf frouw Thyrza Grey en haar vriendin nen ensceneren een hele vertoning, die niet nalaat de gewenste indruk te maken. En nu kom ik aan de sim pele feiten achter de schermen.. Enkele dames, geheel bona fide in dienst bij een van de vele instituten voor onderzoek van de publieke opi nie, krijgen opdracht met eèn vra genlijstje in een bepaald stadsgedeel te een consumentenonderzoek in te stellen. „Aan welk soort brood heeft u de voorkeur? Welke toiletartikelen laxeermiddelen, tonicums, slaaptablet ten, disgestieven, enzovoort, enzovoort. Tegenwoordig zijn de mensen er al helemaal aan gewend zulk soort vra gen te beantwoorden. Men maakt er maar hoogst zelden bezwaar tegen. En nu kom ik aan de laatste scha kel. Eenvoudig, brutaal, maar met gegarandeerd succes! Dat is het eni ge wat de initiatiefnemer van de he le misdadige machine persoonlijk uit voert. Hij zal in het ene geval de uniform aantrekken van de portier van een flatgebouw, in het andere ge val de pet opzetten van de contro leur van de gas- en waterleiding, of zich als loodgieter of elektricien voor doen. Maar hoe ook vermomd, steeds zal hij de vereiste legitimatiebewij zen kunnen tonen, zo iemand hem daarnaar mocht vragen. Maar dat doen de meeste mensen niet eens. Welke rol hij ook uitbeeldt, zijn wer kelijk oogmerk is eenvoudig: hij ver wisselt een gebruiksartikel waarvan hij via de ingevulde vragenlijst weet dat zijn slachtoffer het gebruikt, te gen een zelfde artikel, dat hij heeft meegebracht. Wanneer hij dat gedaan heeft, gaat hij pas heen en wordt daarna niet meer in de omgeving ge zien. De eerste dagen gebeurt er mis schien niets. Maar vroeg of laat be gint het slachtoffer ziektesymptomen te vertonen. Er wordt een dokter bij gehaald, maar die vindt geen aanlei ding iets buiten het normale te ver onderstellen. Hij zal informeren naar hetgeen de patiënt gewoonlijk eet en drinkt, maar zal waarschijnlijk de voe dingsmiddelen die deze al jarenlang pleegt te gebruiken, niet aan een na der onderzoek onderwerpen. U begrijpt, meneer Venables, hoe prachtig dit systeem werkt? De enige die weet wat de initiatiefnemer van de hele organisatie persoonlijk eigen lijk doet.is de initiatiefnemer zelf Er is geen mens die hem kan ver raden!" „Hoe komt het dan dat u er zo al les van weet?" vroeg de heer Vena bles vrolijk. „Wanneer er tegen een bepaald per soon verdenking is gerezen, beschik- ken wij over allerlei middelen om tot zekerheid te geraken." „Werkelijk? Welke bijvoorbeeld?" „We behoeven ze niet alle te noe men. Maar daar hebben we bijvoor beeld de fotocamera. Er zijn tegen woordig allerlei vernuftige hulpmid delen beschikbaar. Er kan van iemand een foto worden gemaakt zonder dat hij er zelf ook maar iets van merkt. (Wordt vervolgd) ER WORDT IN NEDERLAND nog altijd op paganistische wijze koorts afgebonden. Een kilometer buiten Overasselt, naast de ruïne van de Benedic tijner Sint-Walrickskapel op een open plek in het bos, staat de enige koorts afbindboom van Nederland. Wie door koortsen wordt geplaagd en aan een van de takken een reepje lijfgoed bindt of laat binden, zal subiet beter worden. Er wordt nog altijd druk gebruik gemaakt van de genezingbrengende werking van deze wonderboom. Her en der in het dichte bladerdak verspreid wapperen tientallen lapjes stof in de wind. Maar er is niemand die raad weet met dit nog steeds voortlevende bijgeloof. Er bestaat een sage die vertelt hoe Willi- brordus in deze streek in 727 de dochter van een gevreesde hoeman (een be woner van het naburige Heumen) van de koorts genas. Uit dankbaarheid offerde zij een van haar haarvlechten. Zij hing die in de takken van een boom. Vader en dochter gingen bovendien over tot het geloof van deze evangelist onder de Friezen. Deze daad moesten zij met de dood bekopen. Hun mede-nederzetting bewoners zagen deze overgang als verraad en vermoordden beiden. Later, toen meer hoemannen tot het christendom waren bekeerd, werd het graf van vader en dochter van kruisen voorzien: de geboorte van een koortsverdrijvend bedevaartsoord. Karei de Grote, zo wil een andere sage, vond op deze plaats ook genezing. Als dank stichtte hij een kapel voor een van zijn Benedictijner kapelaans uit het Picardische St. Valéry sur Somme. Bij tientallen hangen zij in de tak ken: de reepjes lijfgoed van naar genezing zoekende zieken, daar op gebonden door henzelf of door familieleden. vooral uit het westen van het land". Mevrouw Van Hout heeft de tijd nog meegemaakt dat men gezamelijk in bedevaart naar kapel en boom trok. Als er een zieke in een omliggend dorp was, liepen alle bewoners biddend naar de kapel. Tevoren was er een stukje van zijn kleding in de boom gebonden. Want de overlevering schrijft voor dat deze handeling niet door vreemde ogen mag worden gezien. „En hielp het?", vraag ik mevrouw Van Hout vol verwachting. „Jazeker!", zegt zij, met heilige over tuiging in de stem. De laatste tientallen jaren is er geen bedevaart meer gehouden. „Tegen woordig heb je koortspillen en daar zakken de koortsen ook van", ver klaart zij. „Maar verleden jaar is hier een man geweest wiens dochter door de dokters was opgegeven. Hij was overal wezen bidden en kwam hier een paar keer iets opbinden. „Ik kom u vertellen hoe het mijn dochter vergaat", beloofde hij. Een paar maanden later kwam hij terug, mèt zijn dochter. Zij was weer helemaal beter geworden". EEN MERKWAARDIGE PLAATS dus deze open plek in het bos met zijn (zonder veel fantasie) gerestaureer de kapelruïne en de koortsverdrijven de eik. Het is de enige plaats in Neder land die van heidense oorsprong is en nog altijd in ere wordt gehouden. Vredig is de plek wel: de zon gaat in een rode gloed onder nu. Het tarweveld vlak naast de kapelruïne buigt zich op de avondwind. Zwaluwen schieten door de lucht en een merel zingt zijn avond zang. In de avondwind wapperen ook de stukjes kleding van genezing zoe kende zieken: stukjes ondergoed, een randje kant, een zijden sjaaltje en een zakdoek. Wie zal ze hebben opgebonden? vraag je je af. HOEVEEL WAARHEID deze overge leverde volksverhalen bevatten, weet niemand. Historici spreken evenwel een andere taal. Zij ontdekten dat in de eerste helft van de twaalfde eeuw een Benedictijner kapel nabij Overas selt aanwezig was. Maar pas in de zeventiende-eeuw kwamen de Franse kloosterlingen in het bezit ervan. Oud heidkundigen hebbed ldp,wde plaats enkele proefopgravingen verricht. Ifjm arbeid bleef zonder resultaat. Zij ver moedden te doen te hebben met een WASHINGTON (AP) Op diepten van duizenden meters zullen van glas ver vaardigde onderzeeërs nog hechter blij ken te zijn dan de onderzeeërs van spe ciaal vervaardigd buitengewoon sterk staal, die thans worden gebruikt om tot grote diepten te duiken, aldus heeft een geleerde van de Amerikaanse marine van daag verklaard. Ir. H. A. Perry, die de afdeling mate riaal-onderzoek van het Amerikaanse ma rinelaboratorium, heeft verklaard dat ge woon glas bestand is tegen een druk van 2250 tot 4500 kilo per vierkante inch (6,45 vierkante centimeter). Met nieuwe chemi sche behandelingen en speciale verwer kingsmethoden kan men evenwel bereiken dat het glas een druk van wel 45.000 kilo per vierkante duim kan doorstaan. Men heeft reeds kleine holle bollen van dit glas laten zinken tot een diepte van 6300 meter, zonder dat zij in elkaar wer den gedrukt. Dit bleef zelfs uit als men door ontploffingen in het water sterke schokgolven teweeg bracht. Perry en zijn medewerkers hebben deze proeven verle den maand genomen in de „trog" van Puerto Rico. Bij deze proeven kwam vast te staan dat sferisch gebogen glas onder druk als het ware sterker wordt. De sterk te op een diepte van 6.300 meter bleek vijf maal zo groot als de sterkte aan de opper vlakte. Metalen constructies worden naar gelang de diepte toeneemt, geleidelijk minder bestand tegen schokken. heidense offerplaats die door de bouw van de kapel moet zijn gekerstend. Langzamerhand gingen alle bewoners van de streek tot het Christendom over, maar het geloof in de koortsverdrij vende kracht van de wonderboom bleef bestaan. Zelfs nu, in 1964, leeft het geloof nog voort. In het geheim komen familieleden van zieken een lapje stof in de tikken binden. „IK ZIE ZE nog vaak genoeg komen", 1 Vertelt mevrouw H. van Hout, die op nog geen honderd meter afstand van de koortsruïne ijs verkoopt. „Soms vragen ze mij de weg. Zij komen veel uit deze streek, maar ook wel van ver weg, De ruïne van de Sint-Walrickskapel bij Overasselt met de wonderlijkste eik van Nederland: een boom met koortsverdrijvende krachten, zoals het bijgeloof het wil. PER GLAZEN TOURINGCAR DOOR HET LEEUWENPARK 15. De verontschuldigingen van Dongadil vielen niet in goede aarde. „Niet meer om mijn domheid lachen?" herhaalde Jolliepop verontwaardigd. „Dat is een heel ongepaste opmerking, brutale vlegel!" „Maar slaaf", zei Dongadil verbaasd. Waarom past dat niet? Moet ik er dan wèl om lachen?!" „Ga weg!" riep de ge plaagde knecht. „Ik wil uw onbeleefdheden niet meer horen! EN IK BEN GEEN SLAAF!". „Ben ik onbe leefd geweest?" vroeg Dongadil verbaasd. „Maar zo bedoelde ik het toch niet, hoor. Meester Panda heeft wel gezegd, dat je onder reuzen niet mag zeggen, wat je denkt, maar dat vind ik erg moeilijk." Jolliepop antwoordde niet. Hij keerde het ventje de rug toe en hervatte met een rood hoofd zijn arbeid. „Héé!" riep Dongadil potseling verrast. „Je fupt een wets! En zo krachtig Dat heeft de meester je zeker geleerd?" „Ik weet niet, waar u het over hebt", antwoordde Jolliepop koel, „en mijn arbeid hier hoef ik van nie mand te leren." „Ik heb het over de wets, die je fupt", verklaarde Dongadil geduldig. „Zoiets kun je alleen maar van een meester leren. Ik kan het ook een beetjeMet deze woorden strekte hij zijn vingers uit enop hetzelfde ogenblik schoot een straaltje water uit de koffiemolen. VOOR ALLE KINDEREN en voor bijna alle volwassenen vormt een dieren tuin een grote attractie. In Japan kan men in twee bijzondere dierenparken, beide enig in hun soort, de eigenaardig heden van de bewoners van het dieren rijk gadeslaan. De ene herbergt alleen landdieren, terwijl men in de andere waterdieren aantreft. Het bijzondere van de Tama Natural Zoo in een van de westelijke voorsteden van Tokio, is dat het een leeuwenpark heeft waar de koning der dieren vrij kan rond lopen. Het park is omgeven door een vijf meter hoge betonnen muur. De oppervlak te bedraagt 10.000 m2. Er zijn vele bomen die voldoende schaduw geven, voor de leeuwen een ideale verblijfplaats. Door het park loopt een betonnen weg van 420 meter lengte. Dit soort wegen vindt men ook in de natuurreservaten in Afrika. In het park zwerven twaalf leeuwen rond, alsom zij zich in hun geboorteland be vinden. BEZOEKERS kunnen zich door het park laten rijden in een speciaal voor dit doel gebouwde bus. Omdat een leeuw wel eens op de gedachte zou kunnen komen, bovenop de bus te springen, is het voer tuig overal versterkt. Het plaatwerk van de carrosserie is 114 to 2 maal zo dik als van een gewone autobus. Het dak is zo stevig dat zelfs al zouden er vier vol wassen leeuwen tegelijk op springen, er nog geen deukje in zou komen. De vijftig passagiers zitten allen met hun gezicht naar de vensters gekeerd zodat ze alles goed kunnen zien. De ramen reiken van hun voeten tot hoofdhoogte. Het glas is kogelvrij, hetzelfde glas dat in tanks wordt gebruikt. Ieder raam bestaat uit twee gedeelten, het glas van het onderste deel is 10 mm dik. De leeuwen in het park liggen meestal onder de bomen te slapen, maar als de chauffeur op zijn claxon drukt, verzamelen ze zich om de bus. Dat hebben de oppas sers hun zo geleerd. De bus doet ongeveer 12 minuten over de rondrit door het park. Het is een van de heel weinige leeuwen parken buiten Afrika en vormt natuurlijk vooral voor kinderen een grote attractie. Andere vaste klanten zijn amateur foto grafen en filmers die hier unieke „wild baan-opnamen kunnen maken. DE ANDERE dierentuin, eigenlijk een aquarium, ligt aan de kust van de Stille Oceaan van Enoshima, ongeveer 50 km ten zuid-westen van Tokio. (ANP) Artis heeft de hand weten te laten leggen op een paartje van ons grootste inheemse roofdier, de das. De dieren zijn verkregen door een ruil met de dierentuin in Boedapest. In de Oost- europese landen zijn de dassen nog vrij algemeen. In ons land niet meer. Als er in Nederland nog tussen 400 en 600 das sen leven, dan is dat volgens de Artis- deskundigen veel. Hun bescherming, is dan ook in feite te laat gekomen, namelijk pas in 1948. Voor de laatste wereldoor log waren de dassen vogelvrij en vooral de jagers, die de das als concurrent bij de jacht beschouwden en de zogenaamde „dassenclubs" hebben danig onder hun gelederen huisgehouden. Een onderzoek heeft echter uitgewezen dat de dassen weinig schade aan de wildstand aan richten. In Limburg, waar op het ogenblik de meeste van de resterende dieren voor komen, schijnen de dassenclubs hun „sport" nog steeds illegaal te beoefenen. Op herfstavonden, trekken de leden van deze clubs er met hun dashonden op uit. Hebben ze een das ontdekt dan wor den de honden opgehitst en komt het er op aan wie over de beste dashond be schikt. Ziet het er naar uit, dat de das het pleit in zijn voordeel beslecht, dan grijpen de mensen in en wordt met een speciale tang het voorste deel van de dassekaak afgeknepen.„Een mensonterend bedrijfspel", wordt deze „sport" door de Artisdeskundigen genoemd. Ook de be volking in land- en tuinbouwgebieden maakte en maakt vermoedelijk nog steeds jacht op de das. De dieren zijn enorme gravers, zodat zij inderdaad op cultuur grond grote schade kunnen veroorzaken. Enoshima is een van de bekendste bad plaatsen van Japan. Hier vindt men een aquarium, een oceanografisch museum en een enorm buitenbassin waarin walvissen en dolfijnen ronddartelen en kunstjes ver tonen. Het populairst is wel het zeedierenpark, niet alleen een attractie voor de kinderen, doch tevens een centrum voor wetenschap pelijk onderzoek naar de gedragingen van de zeebewoners. DE DIERENTUIN beslaat ongeveer 3300 m2. Er zijn vier bassins met koudwater- en tropische vissen. De dierentuin omvat voorts 11 soorten in of bij het water le vende zoogdieren. Behalve zeehonden, zee leeuwen, alligators, pelikanen en flamin go's, die men ook in een gewone dieren tuin kan zien, vindt men er de zuidelijke zeeolifant, de Steller-zeeleeuw, de gaviaal en andere min of meer zeldzame water bewoners. De zuidelijke zeeolifant komt voor bij de uiterste punt van Zuid Amerika en bereikt een lengte van zes meter. Het is een bij zonder zeldzaam dier. Er zijn er slechts twee in deze dierentuin en dan nog twee in de Ueno-dierentuin in Tokio. Verder heeft alleen één Amerikaanse dierentuin er nog een. Dat wil dus zeggen, dat er in de gehele wereld slechts vijf van deze dieren in gevangenschap leven. De Steller-zeeleeuw komt voor aan de kusten van Japan maar hij wordt slechts zelden gevangen. In alle Japanse dieren tuinen bij elkaar bevinden zich slechts enkele exemplaren. Het exemplaar in de ze dierentuin werd gevangen bij Hok kaido. De gaviaal is een soort krokodil die in Noord-India thuishoort. Het dier heeft een bijzonder lange, puntige bek en bereikt in zijn natuurlijke omgeving een lengte van 6 tot 8 meter. De gaviaal in deze dierentuin werd in Malaya gekocht en is de enige in heel Japan. Advertentie BLOEMENDAAL TELEFOON M85I

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 11