Sterk vergrote vraag naar levensverzekeringen NDSM-ers eisen intrekken ontslag stakingsleiders Italië geeft eieren vrij - DE BEURS - Tokio wil geen KLM-charters naar Europa w SOEPGROENTEN Stijging in tweede kwartaal met 35 Boekhoudkundige winst bij PTT AEG f^°T> Lager winstsaldo Hoogenstraaten NCD-reis naar de Sovjet-Unie Rijst wordt duurder Olies en Philips aan de top in augustus Rumoerige vergadering in „Kras" Vanmiddag gesprek met de directie Weer een Rutecks zaak naar Caransa Kort economisch nieuws Havenwerken 8 in contanten en 5 aandelen „Stad Rotterdam" verlaagt haar koopsommen Mobil Oil boort verder op zee Tijdens de O.S. Vermogen Algemeen Fondsenbezit met 20.3 omhoog SCHEEPVAARTBERICHTEN Bank Van Enden overgenomen door Israëlische Groep 13 f 48,- umcr VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1964 Geen invochten geen natte persdoeken strijkijzer AEG AUTOMATIC TOASTER f69.50' r Dam's soepgroenten De Waerdye WALL STREET T elefoonwachtlijst wordt steeds langer In het stweede kwartaal van dit jaar zijn, blijkens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek, nieuwe levens verzekeringen tot stand gekomen tot een verzekerd bedrag van 2431 miljoen gul den, ruim 35 percent meer dan in het tweede kwartaal van 1963. Deze sterk ge stegen belangstelling voor het sluiten van levensverzekeringen kan aldus de Voor lichtingscommissie uit het verzekeringsbe drijf worden toegeschreven aan het feit, dat voor kapitaalverzekering met lijfrente clausule nieuwe belastingbepalingen zul len gaan gelden. Volgens de nieuwe wet op de inkomsten belasting, die reeds door de Tweede Ka mer is aanvaard, zal bij herroeping van de lijfrenteclausule de verschuldigde in komstenbelasting niet meer worden bere kend naar het gematigde tarief van arti kei 48 van het besluit op de inkomsten belasting, maar naar het gewone progres sieve tarief. Slechts voor verzekeringen De P.T.T. heeft in 1963 een winst be. haald van 23,7 miljoen gulden. De geza menlijke exploitatierekeningen van de be drijfsonderdelen sloten met een verliessal- do van 4,9 miljoen gulden, maar de in komsten die buiten de eigenlijke exploita tie zijn verkregen, bedroegen 28,6 miljoen gulden. Deze inkomsten omvatten de ren te van de belegde reserves (10,9 miljoen) en het verschil tussen de naar bedrijfs economische maatstaven berekende rente last en de werkelijk aan het rijk betaalde rente (17,7 miljoen). De winst over 1963 wijkt in geringe mate af van het in 1962 bereikte resultaat. De verdere achteruit gang van het exploitatieresultaat van de postdienst (in 1962 een verlies van 42,2 miljoen, in 1963 59,5 miljoen) is veroor zaakt doordat de lasten opnieuw een be langrijk grotere stijging vertoonden dan de baten. De verbetering in de resultaten van de telefonie (in 1962 een batig saldo van 49,7 en in 1963 een batig saldo van 64 miljoen) is voor een belangrijk deel toe te schrijven aan een herziening van de afschrijvingstermijnen van duurzame be drijfsmiddelen. De postdienst wordt door de loonontwik keling in grote financiële moeilijkheden gebracht. In het westen van het land is er een ernstig personeelstekort. De perso neelsbezetting bij de posterijen ging in verhouding met de toeneming van het ver keer zelfs enigszins achteruit. In de rand stad Holland steeg het tekort aan bestel lend personeel onrustbarend. Door in schakeling van „part timers" en door overwerk is getracht het dienstbetoon op redelijk peil te houden. Advertentie De brutowinst over het per 30 april 1964 geëindigde boekjaar van Hoogen straaten Conserven N.V. is, blijkens het verslag, gedaald tot 999.335 (vorig jaar 1,1 miljoen). Na aftrek van kosten, in clusief belastingen ad 861.108 (vorig, jaar 931.559), afschrijvingen ad 72.619 (vorig jaar 92.539, resteert een winstsaldo van 65.608 (vorig jaar 80.208). Voorgesteld wordt, zoals bekend, tien percent dividend, waarvan vijf percent naar keuze in aan delen (elf percent in contanten). In het lopende boekjaar is, aldus de directie, van een verbetering van de winstmarge nog steeds geen sprake. De openingsprijzen van dit seizoen zijn we derom laag. De verkopen in het laatste kwartaal liggen evenwe) aanmerkelijk hoger dan in de laatste jaren het geval was. Men streeft naar een verdere kos tenverlaging. In verband met vrij aanzienlijke voor raden bij de Nederlandse industrie van enkele soorten groenteconserven en een dreigende verdere overproduktie, heeft de directie de produktie van deze soorten enigszins beperkt, teneinde een verant woorde voorraadpositie te verkrijgen. De produktie van soepen werd evenwel we derom uitgebreid. De totale verkoop, uitgedrukt in stand aardeenheden, was groter dan ooit te voren. Door lagere prijzen, mede veroor zaakt door groot aanbod uit het buiten land, met name België, bleef de geld- omzet evenwel achter bij het vorige jaar. Het Nederlands Centrum van Directeu ren (NCD) organiseert van 29 september tot 12 oktober voor een groep van zijn leden een reis naar Rusland (Moskou, Le ningrad, Kiev). De delegatie, die uit ca. 20 personen zal bestaan, staat onder lei ding van de voorzitter van het NCD, de heer A. A. Koot, lid van de raad van be stuur van J. P. Wyers' Industrie en Han delsonderneming. Het doel van deze reis is het persoonlijk ontmoeten van Rus sische managers en het kennismaken met hun zakenmethoden en managementtech nieken. Het gaat aldus het NCD niet in eerste instantie om het afsluiten van trans acties maar om het scheppen van een economisch klimaat, dat een uitgebreider zakelijk contact kan bevorderen. met lijfrenteclausule, die voor 1 juli 1964 waren gesloten, zal de oude, gunstiger re geling blijven gelden. Velen hebben nu in het afgelopen kwartaal de gelegenheid aan gegrepen om nog vóór de genoemde da tum een dergelijke verzekering te sluiten. Het eerste halfjaar heeft een totaal ver zekerd bedrag van de nieuw gesloten le vensverzekeringen te zien gegeven van 4.455 miljoen, 31 percent meer dan in het eerste halfjaar 1963. Hiervan had 44 percent betrekking op kapitaalverzeke ringen, 51% percent op pensioenverzeke ringen en andere verzekeringen van pe riodieke uitkeringen en 4% percent op volksverzekeringen, dat wil zeggen kleine begrafenisverzekeringen. Advertentie Uit de heffingen, die voor de eerste we ken van de op 1 september ingegane E.E.G.-rijstregeling zijn vastgesteld, kan worden afgeleid dat de invoerprijs voor rijst in ons land met ongeveer 28 percent omhoog zal gaan. Dit bleek gisteren uit mededelingen in de bestuursvergadering van het produktschap voor granen, zaden en peulvruchten. In kringen van het bedrijfsleven, ver wacht men dat die verhoging mettertijd zal doorwerken in de consumentenprijs. Wanneer dat zal gebeuren kon men niet op een maand nauwkeurig zeggen. Waar schijnlijk niet onmiddellijk, omdat er nu nog tegen oude prijs ingevoerde voorraden zijn. Advertentie h V gewassen en gesneden fijn van smaak en puur natuur: in het zakje met de rode ruit. (Tel. 02503-6195. Na 6.00 uur 02503-6778). Gerekend naar de nominale en naar de effectieve bedragen stonden Koninklijke Petroleum en Philips in augustus aan de top van de lijst van fondsen met de groot ste omzetten. Op de nominale lijst had Koninklijke een omzet van 1,85 miljoen of 4,3 percent van de totale omzet. Philips was nummer twee met 1,57 miljoen of 3,6 percent. De derde plaats was voor de E.M.S. met 1,12 miljoen of 2,6 percent. Hierop volgden Unilever met 1,07 mil joen of 2,5 percent en Centrale Suiker met 1,01 miljoen of 2,3 percent. De C.S.M. heeft in augustus sterk de aandacht ge trokken en werd dagelijks in open hoek verhandeld. Op de effectieve lijst had Koninklijke een omzet van 15,2 miljoen of 22,9 per cent van de 20 fondsen. Philips was num mer twee met 9,5 miljoen of 14,3 per cent, Unilever 8 miljoen of 12,1 percent. Centrale Suiker nam de vierde plaats in met een omzet van 4,2 miljoen of 6,4 percent. De koerswaarde van aandelen ter beurze van Amsterdam is in augustus opgelopen van (in miljoenen guldens) 36134 tot 36192. De nominale waarde kwam op 7090 tegen 7082 in juli. Een jaar geleden in augustus 1963, was de koerswaarde ruim drie mil jard gulden lager op 33100. De stand van 36192 is hiermee de hoogste van het jaar, nadat de laagste stand bereikt was in maart op 34645. De directie van de N.D.'S.JVl. te Am sterdam heeft zich bereid vesklaard van middag met de ondernemingsraad te spreken over het vaststellen van een datum en een agenda voor een buiten gewone vergadering. Dit is gisteravond bekendgemaakt op een in hotel Krasna- iolsky gehouden vergadering, van de bij et N.V.V. aangesloten Algemene Neder landse Metaal-Bedrijfsbond (A.N.M.B.). Op deze vergadering die door ruim 1000 N.D.S.M.'ers werd bezocht, toonde men zich verbolgen over het feit dat de directie het gesprek niet in de loop van gisteren heeft gehouden. Aan de onrust, die sinds maandag op de scheepswerf heerste en die na enige demonstraties op een volledige staking uitliep, scheen gistermorgen om tien uur een einde te komen, toen bekend werd dat de directie bereid was met de onder nemingsraad te praten over de grieven van de stakers. Op de vergadering, die de A.N.M.B. gis- Voor ruim een miljoen gulden heeft de heer M. Caransa de Ruteck's Cafetaria ,Popularis" op het Rembrandtplein in Am sterdam van het Zwolsmanconcem overge nomen. Het bedrijf waarin ruim 40 men sen werken zal worden voortgezet. Reeds eerder kocht de exploitatiemaat schappij Caransa in Amsterdam twee Ru teck's bedrijven, namelijk die in de Kal- verstraat en op de Nieuwendijk. De heer Caransa heeft goede hoop dat de enkele tonnen verlies die hier jaarlijks werden geboekt door het karakter van de zaak enigszins te wijzigen, in winst kunnen worden omgezet. De Zwolsmangroep heeft nog slechts één Ruteck's bedrijf in Amsterdam overgehou den: het grote café-restaurant' op het Rembrandt-plein. Naar verluidt zou de heer Caransa besprekingen voeren om ook deze zaak in handen te krijgen. teravond speciaal voor de N.D.S.M.-arbei- ders had uitgeschreven ging het zeer ru moerig toe. Een groot aantal sprekers verweet de bond niet actief genoeg te zijn geweest. Voorts werd erop gewezen dat het de taak van de bond is het ontslag van de vier stakingsleiders, van wie er een lid van dé A.N.M.B. is, ongedaan te makei). Het- bestuur stelde zich op he,t standpunt dat de directie van de N.D.S.M. niet van plan is op de strafmaatregelen terug te komen en dat een wilde actie, zoals die sinds maandag is gevoerd, zin loos is. De meerderheid van de aanwezigen dacht er duidelijk anders over. Velen be pleitten een voortzetten van de actie, waarbij de bond de stakingskas zou moe ten openen. Eén van de arbeiders formu leerde een aantal eisen die door de zaal met geestdrift werden ondersteund: het intrekken van het ontslag van de vier sta kingsleiders, het uitbetalen van de ge staakte uren, het intrekken van de boete van een uur loon per gestaakte werkdag, een loonsverhoging die minstens gelijk is aan die welke de ambtenaren is toege zegd en een verlaging van het werkne mersdeel van de ziektewetpremie. Ir. D. H. Jas zal benoemd worden tot direc teur van de door Koninklijke Zout-Ketjen en Celanese Corporation of America op te richten gezamenlijke dochteronderneming, die zich zal bezighouden met de vervaardiging en verkoop van een reeks organische produkten. Ir. Jas is thans chef van het polychemiebedrijf van de Staatsmijnen in Limburg. In de zitting van het 5e congres van de in 1951 opgerichte Union Europeënne des Experts Comptables, deze week in Wenen gehouden, is de heer H. C. Treffers, accountant in Amster dam, tot voorzitter benoemd. De Internationale Confederatie van het Land bouwkrediet zal van maandag tot donderdag haar negende algemene vergadering houden in het Kurhaus te Scheveningen. Aan de vergade ring zullen 270 afgevaardigden deelnemen. Het nieuwe Philipsbedrijf in Terneuzen, de tiende lichtgroepvestiging in Nederland, waar fotoflitslampjes en andere kleine lampensoorten worden gemaakt, is gisteren geopend. Bij Van der Heem Electronics N.V. is prof. ir. H. R. van Nauta Lemke benoemd tot ge delegeerd commissaris. BUITENLANDS BANKPAPIER De advieskoersen voor buitenlands bankpapier geldend in Amsterdam luiden: Engelse pond 10.0010.10, Amerikaanse dollar 3.58—3.62, Canadese dollar 3.301/*—3.35»/i, Belgische frank (100) 7.237.28, Franse frank (1Ö0) 73.40— 73.90, Duitse mark (100) 90.50—91.00, Noorse kroon (100) 49.90—50.90, Deense kroon (100) 51.85—52.85, Zweedse kroon (100) 69.75—70.75; Zwitserse frank (100) 83.4583.95, Italiaanse lire (10.000) 57.00 59.00, Oostenrijkse schilling (100) 13.98—14.08 Portugese escudo (100) 12.50—12.65 en Spaanse peseta (100, grote coupures) 5.98—6.13. De wagonlading Nederlandse eieren die ruim twee dagen geleden door de Italiaan se douane in beslag was genomen omdat de stempels op de eieren „afwasbaar" zou den zijn, is door de Italiaanse autoriteiten vrijgegeven. Dit heeft de Nederlandse am bassade in Italië het produktschap voor pluimvee en eieren meegedeeld. Zoals wij gisteren reeds meldden, be paalt een oude Italiaanse wet, dat de stem pels op de importeieren niet afwasbaar mogen zijn. Volgens insiders kan men ech ter elk stempel verwijderen met citroen sap, omdat de eierschaal oplost. Aangezien de desbetreffende wet nooit is gewijzigd of ingetrokken doen zich bij de export zo nu en dan moeilijkheden voor. Volgens de Nederlandse ambassade is er ditmaal geen sprake geweest van bijzondere „dienstklopperij" van de Italiaanse doua ne. Aangezien de 200.000 Nederlandse eieren bij de Italiaanse grens maar een opont houd van ruim twee dagen hebben gehad zijn zij nog geschikt voor de verkoop. De Koninklijke Nederlandse Maatschap pij voor Havenwerken stelt de aandeelhou ders voor het dividend over 1963 te bepa len op 13 percent, waarvan 8 percent in contanten en 5 percent in aandelen. Over 1962 werd 14 percent dividend in contan ten uitgekeerd. In deze vergadering zal tevens aan aan deelhouders worden voorgelegd een voor stel tot statutenwijziging, waardoor het o. m. mogelijk wordt aandelen uit te geven van 100. De heer J. G. Drabbe, direc teur der vennootschap legt per 1 oktober zijn functie neer. Hij zal als adviseur aan het bedrijf verbonden blijven. De Levensverzekering Maatschappij „Stad Rotterdam" N.V. (Concern M. van Marle) heeft de bij haar geldende tarie ven voor verzekeringen tegen koopsom d.w.2. tegen 'eéftmaiige premiebetaling ge sloten, gewijzigd. De koopsommen voor kapitaalverzekeringen met een duur van tien jaar of langer en voor alle lijfren teverzekeringen worden met vijf percent verlaagd. Koopsommen voor kapitaalverzekerin gen met een duur korter dan tien jaar ondergaan een verlaging die afhankelijk is van de duur der verzekering. De tariefs verlaging is, volgens de directie, mogelijk geworden door de hoge rentestand. De verlaging geldt niet voor verzekeringen, die tegen periodieke premiebetaling tot stand komen, zulks wegens de onzeker heid over de verdere ontwikkeling van de rentestand. Rekening houdend met een eventuele rentedaling is bepaald, dat de tariefsverlaging een tijdelijk karakter heeft. A.K.U. EN PHILIPS WEDEROM VAST De gunstige stemming van woensdag voor de internationale waarden heeft zich gisteren grotendeels voortgezet. Het waren vooral de Philips- en AKU-aandelen die gevraagd en vast in de markt lagen. Het aanbod van Amerikaanse zijde bleef in de Philipshoek achterwege. Hierdoor had de vraag vrij spel om de koers op een hoger niveau te brengen. Gedaan werd 156, tegen woensdag als gemiddelde slotprijs van de laatste tape 154,80. Naast Philips moet direct AKU worden genoemd. Steeg dit fonds woensdag reeds bijna zeven punten, gisteren werd op 478 V2 een koerswinst bereikt van liefst circa tien punten. De vraag kwam hoofd zakelijk van buitenlandse (Zwitserse) zij de, waar tegenover weinig aanbod aan wezig was. Hoogovens kon zich goed handhaven op 615, terwijl Koninklijke Olie wat ach ter bleef op 162,60. Aandelen KLM ondergingen een lichte koersreactie op de zeer vaste stemming van de voorgaande dagen. De stukken werden op 70 71,50) geadviseerd. Aan delen Centrale Suiker Maatschappij wer den rond de 445 (447( verhandeld. De VAT-aandelen waren een kleinigheid hoger op circa 28. De zustermaatschappij N.V. De Waer dye (Maatschappij van levensverzekering op basis van belegging in aandelen), die over 1963 een produktie behaalde van 30 min zal, naar de directie verwacht, over 1964, bij de huidige stand van zaken, een produktie behalen die meer dan het dub bele van die van 1963 zal bedragen. Voorts wordt meegedeeld, dat de guldenswaarde van De Waerdye-Fractie dit jaar is opge lopen van 1,52 tot 1,59. Dit betekent een waardevermeerdering van vijf percent, waarmee, volgens de directie, in zekere zin een compensatie wordt verkregen voor de geldontwaarding. De eerstvolgende boring van Mobil Oil naar gas of olie zal plaatsvinden op Brak- zand, de zandplaat ten zuiden van Schier monnikoog in de Waddenzee. Brakzand ligt op nauwelijks 15 kilometer afstand van „de hon" op de uiterste oostpunt van Ame land, waar nu nog de Mobil Oil-vlam brandt, als teken van een succesvolle bo ring. Achter de boring op Brakzand zit duidelijk ook de gedachte, dat het gasveld dat op Ameland is aangeboord, zich voort zet onder de bodem van de Waddenzee. Aalsum 3 te Pladju. Abbekerk 4 v. Amsterdam n. Bremerhaven. Abida 3 v. Curagao n. Rotterdam. Adrastus 3 te Amsterdam. Agamemnon 3 v. Laceiba n. Kingston. Alhena 3 te Bremen. Alkmaar 3 te Suez. Aludra p. 3 Santa Martha Grande n. Buenos Aires. Amerskerk 3 v. Bangkok n. Hongkong. Amsteldiep 3 te Moji verw. Amstelmeer 2 te New Orleans. Angolakust 3 v. Port Harcourt n. Abidjan. Annenkerk 4 te Genua. Area 3 te Swansea. Aristoteles 4 te Guayaqil verw. Bali 3 te Aqaba verw. Batu 3 v. Houston n. New Orleans. Bawean 3 v. Bandar Shapour n. Khorramshar. Bengalen 3 v. Karachi n. Bahrain. Bengkalis 3 v. Quebec n. Malta. Borneo 3 v. Bangkok n. Labuan. Camitia 3 ten anker Liverpoolbay. Caltex Amsterdam-t 3 v. Lorenco Marques n. Bahrein. Caltex Rotterdam 3 v. Savona n. Sidon. Caltex Utrecht 4 v. Kandia n. Mena al Ahmadi. Carrillo 3 te Hamburg verw. Casamance 4 te Dakar verw. Castor 4 te Amsterdam. Cirrus (weerschip) 3 v. Rotterdam n. station Atlantische Oceaan. Congokust 3 te Lagos verw. Dahomeykust 4 te Rotterdam. De K.L.M. is één van de zes Europese luchtvaartmaatschappijen aan wie het verboden is chartervluchten uit te voeren van Japan naar Europa gedurende de Olympische Spelen van 20 september tot 31 oktober. Het betreffen hier goedkope chartervluchten. Het verbod is afkomstig van het Japanse ministerie van Trans port. De K.L.M. gaat over dit verbod over leg plegen met de Japanse autoriteiten, zo vernemen wij. Door deze maatregel worden niet de normale goedkope char tervluchten naar en van Japan getroffen die gemaakt zullen worden met bezoe kers en spelers aan de spelen, maar vluchten „daar tussen in". De maatschappijen maken een heen en een terugvlucht met bezoekers aan de sportmanifestatie, maar mogen dus in de periode tussen deze heen en terugvlucht geen chartervluchten van Japan naar Eu ropa maken. Aan de andere kant is het ook niet mogelijk (om economische rede nen) om de chartertoestellen in Japan te laten wachten tot de retourvlucht gemaakt kJm worden. De Japanse maatregel is kennelijk ge nomen omdat Tokio bevreesd is, dat rei zigers die anders met „Japan Airlines" naar Europa zouden vliegen dat dan zou den doen met een van de chartervlieg tuigen die anders leeg naar „huis" zou den moeten terugkeren. Uit het jaarverslag van het Algemeen Fondsenbezit over het per 30 juni 1964 af gesloten boekjaar blijkt, dat het gemeen schappelijk vermogen van deze beleg gingsportefeuille op die datum 28.4 min. heeft bedragen. Sinds de aanvang van het boekjaar, toen het vermogen 23.6 min. bedroeg, is de waarde van het depot met 20.3 percent gestegen. Waar het koersniveau van Nederlandse aandelen in deze verslagperiode in het al gemeen slechts een geringe stijging te zien gegeven heeft, is deze groei dus voorna melijk te danken aan het grotere aantal uitstaande participatiebewijzen, dat thans 22.520 bedraagt tegenover 19.035 per 1 juli 1963. De basiswaarde van het participatiebe- wijs, na aftrek van de uitkering per 1 juli, bedroeg op 30 juli 1260.21 (v.j. 1239.45). De jaarlijkse uitkering aan participanten werd onveranderd vastgesteld op 70 per 1/1 participatie. Hiervan was 42.10 af komstig uit ontvangen dividenden, rente en dergelijke baten, terwijl 27.90 uit gereali seerde koerswinst (fiscaal dus niet belast baar) bestond. Het Algemeen Fondsenbezit bleef een collectieve belegging, voornamelijk in Nederlandse aandelen (85.7 pet.), met on geveer 11.8 pet. van het vermogen belegd in Amerikaanse aandelen. Voor de eerste maal werd, aldus de beheerders, een be scheiden gedeelte van het vermogen in Duitse industriële aandelen belegd, waar door de geografische risicospreiding werd vergroot. In de ruime spreiding naar be drijfstakken kwam geen fundamentele wij ziging, behoudens een versterking van het accent op financiële instellingen, de sec tor consumptiegoederen en de chemische en petroleumwaarden. Diemerdijk 4 te Hamburg. Dongedijk 4 te Portland. Eemland 4 te Cabedelo verw. Elizabeth Broere 4 te Constantza. Eos 3 Bougie gepass. n. Lissabon. Esso Den Haag 3 te Rotterdam. Friesland-S.S.M. 3 te Stettin verw. Forest Town-t 3 Kreta gepass. n. Tripoli. Gaasterkerk 3 v. Mombasa n. Zanzibar. Gabonkust 3 te Abidjan. Heemskerk 4 te Karachi verw. Hermes 4 te Pto. Ordaz. Ittersum 3 te Bremen. Ivoorkust 3 v. Dakar n. Freetown. Jason 4 te Bremen. Kamperdijk 4 te Cuxhaven. Kara 3 v. St. Vincent n. Bonny. Karachi 4 te Hamburg. Kenia 4 v. Rotterdam n. Thames. Kinderdijk 3 te Antwerpen verw. Kosicia pass. 3 Gibraltar n. Genua. Kossmatella-t 3 te Amsterdam. Kreeft 3 v. Amsterdam n. La Coruna. Kryptos-t 3 v. Curasao n. Puerto Miranda. Laertes 4 te Surabaya verw. Leiderkerk p. 3 Malta n, Rotterdam. Leto 2 v. Montreal n. Liverpool. Lycaon p. 3 Algiers n. Port Said. Maashaven 4 te Bathurst verw. Marathon 4 te Paramaribo verw. Medon 4 te Newportnews verw. Meerkerk 3 v. Genua n. Napels. Mentor 4 te Rhodos verw. Merseylloyd 4 te Amsterdam. Muiderkerk 3 te Hamburg verw. Nederwaal 5 te Ilo verw. Neder Weser 2 v. Aden n. Suez (n.m.). Nestor 4 te Napels verw. Oberon 4 te Willemstad. Ommenkerk 3 v. Hamburg n. Bremen. Oranjestad 3 v Amsterdam n. Southampton. Osiris 3 Gibraltar gepass. n. Antwerpen. Pericles 4 te Pto. del Gada verw P. G. Thulin 3 v. Cruzgrande n. Balboa. Philine 3 dw. Bone n. Mena al Ahmadi. Polydorus 3 te Singapore. Prins Willem-2 4 te Port Sudan verw. Prins Willem-4 3 te Windsor. Prins Willem van Oranje 4 v. Antwerpen n. Bremen. Purmerend 3 v. Shellhaven n. Curasao. Rondo 3 v. Hsing Kang n. Tabako. Sarpedon 4 v. Amsterdam n. Rotterdam. Scheldelloyd 3 te Le Havre verw. Seinelloyd 3 v. Lyttelton n. Timaru Servaaskerk 3 te Amsterdam. Silindoeng 2 v. Pnom Penh n. Singapore. Sliedrecht 4 v. Duinkerken n. Rio de Janeiro. Sloterdijk 4 te New Orleans. Soestdijk 3 te Rotterdam. Sophocles 3 te Cocinto. Spaarnekerk 4 te Manilla verw. Stad Delft 4 te Houston. Stad Kampen 3 v. Rotterdam n Vittorla Stad Zwolle 4 te Rotterdam. Straat Clarence 4 v. Adelaide n. Freemantle. Straat Magelhaen 3 v. Port Louis n Durban Tamara p. 3 Masirah eil. n. Suez. Theron 4 te La Guaira verw. Tjipanas 4 v. Durban. Towa 3 v. Djeddah n. Damman. Vasum 3 dw. Cherbourg n. Bonaire. Videna 4 dw. Khorya Morya n. Genua. Vltrea 4 te Pto. Miranda verw. Willem Ruys 5 te Wellington verw. Witmarsum 4 te New Orleans. Woensdrecht 3 v. Avonmouth n. Tampa. Wonorato 4 te Valparaiso verw. World Heath 3 v. Bombay n. Bandar Mashur. Zonnekerk 4 te Bremen. Zulderkerk 3 ter hoogte van Djeddah n. Suez. SLEEPVAART Jacob van Heemskerck 3 gestat. Engels Kanaal bij Penzance. Willem Barendsz 2 aangekomen Port Gentil, met platform. Groningen 3 50 mijl wnw Phillppeville op weg naar Bandar Abbas. Gelderland 31/8 aangekomen Sydney met zuiger uit Rotterdam. Cycloop 4 werkzaam te Port Harcourt. Titan 3 te Harlingen. Hector 3 vertrokken van Oostmahorn naar IJmuiden. Sepiola 3 te Harlingen. VERHANDELDE FONDSEN 3 september 2 september Totaal 439 446 Hoger 229 (52,2°/o) 240 (53,9%) Lager 112 (25,5°/o) 109(24,4%) Gelijk 98 (22,3%) 97 (21,7*/») AVONDVERKEER VAN GISTEREN A.K.U Hoogovens Kon. Olie162,50-162,70 Philips 155,80-156,00 Unilever 146,80 Stemming: Ongeanimeerd. VOORBEURS VAN HEDEN Slot lste tijdv. 2de tijdv. A.K.U480 Hoogovens Kon. Olie162,80 gb-163 163,00 Philips 156,10-156,80 156,60 Unilever 146,70-146,80 146,70 Vorige slotkoers A'dam Rubber 109 H.V.A 146 A.K.U 478 123,50 615 Philips Gem. Bez. 165,90 146,80 Dordtsche Petr. 746'/. K. Ned. Petr. Mij. 162,55 Holl. Am. Lijn K.L.M 68,50 K.N.S.M 147V< Ned. Stoomv. Mij. Ommeren, Phs. v. 248 Scheepv. Un. Ned. 133'/» 204,50 110,50 234,— Unitas 500,— Ver. Bezit v. 1894 136,— Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. 308 Rotterd. Bank.... Twentsche Bank.' Albert Heijn 602 Amstel Brouwerij 430 Berkel's Patent 222 Bols 1060 Bührm.-Tetterode 715 Fokker 345 Ford 940 Gelder Kon. Pap. 160% Gist Spir.f. Kon. 316 Van der Heem 342 Heinekens Bier 463 Hoogenbosch Sch. 334 Indola 456 Kon. Zout-Ketjen 899V» Müller Nat. Bezit 284 Ned. Kabelfabr. 354% Philips Pref 53,40 Stokvis 196% Thomassen Dr. 719 Ver Machinefabr. 198 Wessanen 427% Wilton Fijenoord 190 Zwanenberg-Org. 955 Billiton Mij. II 445% Aluminium Ltd... 31% American Motors 15 Ti Anaconda 46% Bethlehem Steel.. 38% Cities Service.... 71% General Motors.. 97% Kennecott Copper 86% Republic Steel. 46% Shell Oil 48% U.S. Steel 59% Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank) Voor de derde achtereenvolgende maal gaf Wall Street gisteren een hoger koers- peil te zien. De meeste aandelen sloten op het beste punt van de dag en maakten winsten tot ongeveer drie dollar. Gevraagd lagen met name auto's, sporen, de meeste chemische fondsen en tabakswaarden Luchtvaartfondsen stonden onder druk. Het zakennieuws bleef bemoedigend. De autoproduktie ging de afgelopen week verder omhoog, terwijl ook de spoor- vrachten aantrokken. Van de 1316 ver handelde fondsen waren er 571 hoger, 458 lager en 287 sloten onveranderd. De omzet beliep 4.310.000 shares tegen 4,8 miljoen shares woensdag. De Dow Jones-indices: industrie 846.09 0.94), sporen 209.00 1.26) en open bare nutsfondsen 150.60 (onveranderd). De directie van Bankierskantoor M. van Embden te Amsterdam deelt mee, dat per 1 oktober 1964 de aandelen van deze ven nootschap zijn overgenomen door een Israëlische bankgroep (de Sahar Invest ment Corporation). De belangen van deze groep zullen behartigd worden door de heer Cidor, ex-ambassadeur van Israel in Den Haag. De directie en raad van com missarissen van Bankierskantoor M. van Embden blijven voorshands ongewijzigd. Het ligt in het voornemen het bedrijf een belangrijke uitbreiding te geven. De wachtlijst van aanvragen voor een telefoonaansluiting wordt steeds groter, zo staat in het P.T.T.-jaarverslag over 1963. Het aantal wachtenden is gestegen tot over de 100.000. De achterstand overschreed daarmee de omvang van ongeveer één jaar produktie. Zelfs als de verwervings- capaciteit van het bedrijf, van de toeleve rende industrie en van de bouwnijverheid in de eerstkomende jaren zoveel mogelijk zou kunnen worden opgevoerd, zou bij de huidige ontwikkeling niet meer voor komen kunnen worden dat de wachtlijst langer gaat worden en dat het nog ge ruime tijd zal duren voor er van enig in lopen op de achterstand sprake kan zijn. Dit komt omdat er steeds enige jaren ver lopen tussen het ogenblik waarop met de uitvoering van een investeringsplan wordt begonnen en het tijdstip waarop het daar uit bestaande complex van werken gereed komt. Het is daarom dringend gewenst dat P.T.T. meer jaren te voren zekerheid krijgt over de financieringsmogelijkheden.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 13