Verrassing na sfinxachtig zwijgen Premier Kroesjtsjev wil gesprek met kanselier Ludwig Erhard HET WEER Gecombineerde Belgisch- Nederlandse Opera Krachtige Griekse nota aan president Makarios Noodtoestand in Maleisië SLIJTERIJ SWIER il Telstar Jeugd - Z.F.C. Geen hooggestemde verwachtingen in West-Duitsland In Turkije broeit vreemdelingenhaat Monstermars voor 30 wandelaars Sparen voor de oude dag Khanh praktisch alleenheerser in Zuid-Vietnam Grote zege van de Nederlandse honkbalploeg Kort geding tegen EMS-Continental Voor modieuze dames- en feenerkleding LEDEREN SCHOOLTASSEN Reacties BARTELJORISSTRAAT 5 ieè MORRIS 'ie/oreijou êmj! NAPPA- EN SUÈDE JASJES Zwakke wind Aan het strand Nieuw plan in studie t- Spoedzitting verzocht aan Veiligheidsraad Ook deelnemers uit Haarlem (een) en Veisen twee Toen waren er nog maar twee Schrijvende lezers pagina 4 Het woord is aan In de krant van heden: ZATERDAGMIDDAG 16.15 UUR Sportpark Schoonenberg GROTE BITTERKOEKEN BANKETBAKKERSALLERHANDE VAN BREUKELEN De R in de maand, dat betekent ook weer ROOMBOTERSTAVEN 2.25 p. st. als reklame 1.95 Patisserie DEKKERS uw gezelligheidsleverancier WILMS FLOET ELZER'S HERENMODEHUIS 49e JAARGANG NUMMER 255 VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1964 Kantoor: Lange Nïeuwsfcraat 427, IJmniden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. Dmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJ M UIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuidem J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van der Mije BONN (Reuter, A.P. en A.F.P.) Pre mier Kroesjtsjev van de Sovjet-Unie heeft de regering van West-Duitsland laten we ten dat hij bereid is naar West-Duitsland te reizen om kanselier Erhard te ontmoes ten. De Russische ambassadeur Smirnov heeft dit gisteren in Bonn kenbaar ge maakt. Verwacht wordt dat binnen enke le weken een formele Westduitse uitnodi ging naar Moskou zal worden gezondan. De datum voor het bezoek is nog niet vast gesteld. Vermoedelijk zal Kroesjtsjev niet vóór de Amerikaanse presidents-verkiezin- gen, die op 3 november worden gehouden, naar Bonn reizen. De beslissing van Kroesjtsjev komt min of meer als een verrassing. Zijn schoon zoon, Alexei Adzjoebei, had in juli van dit jaar tijdens een rondreis door de Bonds republiek het pad geëffend voor een be zoek. Ook Erhard heeft herhaalde malen doen uitkomen dat Kroesjtsjev welkom is in Bonn. Maar de Russische premier had zich de afgelopen weken in een diep stilzwijgen gehuld en met geen woord over een eventueel bezoek aan Bonn ge rept. Een ding is zeker, het betreft hier offi cieel een zogenaamd „werkbezoek" als tegenbezoek voor de reis van ex-premier Adenauer aan Moskou in 1955 en geen staatsbezoek. In West-Duitsland is het nieuws van het komende bezoek van Kroesjtsjev algemeen gunstig ontvangen, ook al werden waar schuwende geluiden gehoord dat men er niet te veel van moet verwachten. Ook de Westduitse pers is ingenomen maar schrijft dat men geen illusies moet heb ben aangaande concrete resultaten. De „Frankfurter Allgemeine" schrijft bijvoorbeeld, dat er geen akkoord met betrekking tot de Duitse kwestie kan wor den verwacht en dat elke illusie uit den boze is. Het blad noemt het bezoek goed nieuws omdat de mogelijkheid geschapen wordt, dat de Sovjet-Unie en West-Duits land meer begrip voor elkaar kunnen gaan opbrengen. „Die Welt" is van mening dat Kroesj tsjev de gelegenheid zal worden geboden het „verwrongen beeld" van West-Duits land, door de Sovjet-propaganda gescha pen, te vergelijken met de werkelijke toe stand. De „Kölnische Rundschau" zegt, dat Kroesjtsjev een welwillende ontvangst zal krijgen. „Maar hij kan niet rekenen op een hartelijke begroeting, zoals Kennedy of De Gaulle is bereid". De Vrije democratische partij zei „dat de Duitse kwestie in het centrum van de besprekingen moet staan". Burgemeester Brandt van West-Berlijn gaf als zijn mening dat een ontmoeting tussen twee regeringsleiders niet voldoen de zal zijn om de Duitse kwestie op te lossen, omdat een werkelijke oplossing de medewerking vereist van alle verantwoor delijke machten: „Als een oplossing in verschillende stadia voorbereid kan wor den, zal de ontmoeting van nut zijn voor de internationale toestand". Amerikaanse functionarissen hebben ge zegd dat de regering van de Verenigde Advertentie aparte stijl lage prijzen modehuis Tren. Cronjéstraat 48 BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Vrijwel overal droog weer met in de nacht en ochtend plaat selijk mist of laaghangende be wolking, maar morgen overdag op de meeste plaatsen zonnige perioden. Dezelfde temperatu ren als vandaag of iets lagere. Overwegend zwakke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. Na wat ochtendmist blijft het vrij zonnig en door een zwakke wind uit zee wat frisser dq,n de laatste dagen, 's Middags kan de temperatuur nog wel tot 22 graden oplopen. Zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Rustig weer met zonnige perioden en een kleine kans op een bui. Plannen voor een zeer nauwe samen werking tussen de Nederlandse Opera en de Brusselse Muntschouwburg, zijn thans in studie. Het idee ervoor is af komstig van Jacques Huisman, directeur van de Brusselse Nationale Opera, die ook zitting heeft gehad in de onder voor zitterschap van prof. Eduard Reeser staande commissie, die de Nederlandse regering heeft geadviseerd over de toe komst van de Nederlandse Opera. Naar verluidt houden de plannen van de heer Huisman een geregelde uitwisseling van produkties in. Het repertoire van de gecombineerde opera zou daardoor uiter mate omvangrijk kunnen worden. De Munt heeft bijvoorbeeld voor het komende sei zoen acht reprises en zes nieuwe opvoe ringen (Pelléas et Mélisande, Elektra, Ma- non, Lulu, Peter Grimes en Elisir d'Amore) op het speelplan staan. Het zou in de be doeling liggen dat de huidige administra trice van de Munt, mevrouw Lotsy, zich vooral met de Nederlandse Opera zou gaan bezig houden. De veertienjarige Leonore Modell uit Sacramento (V.S.) is erin geslaagd het Kanaal over te zwemmen. In 15lh uur zwom zij van Kaap Gris Nez naar Dover. Zij is hiermede de jongste zwemster, die het Kanaal is over gezwommen. Op de foto zien we haar, kort na de aankomst bij Dover, har telijk gekust door haar coach Paul Herron. Staten op de hoogte is gesteld van de voor bereidende besprekingen over het bezoek van premier Kroesjtsjev aan Bonn. Hun particuliere reactie was dat zij in genomen zijn met de bekendmaking uit Bonn. In Parijs en Londen is de bekendmaking zonder verrassing vernomen. Men ver wacht er geen sensationele resultaten van het bezoek. De New York Times meent dat als ver moedelijke datum voor het gesprek wel licht zelfs een tijdstip in het voorjaar van 1965 zal worden gekozen. „In die tussen tijd kan er nog van alles gebeuren. Een nieuw conflict tussen Oost en West, of openlijke gevechten aan de Russisch-Chi- nese grens kunnen de basis voor het ge sprek belangrijk wijzigen. Op het ogen blik is iedere speculatie over resultaten ijdel". Het Franse dagblad „Aurore" noemt het voorgenomen bezoek een bijzonder be langrijke gebeurtenis. Er blijkt wel uit dat Moskou besloten heeft alles in het werk te stellen om conflicten met het Wes ten te vermijden, nu Peking tracht om de leiding in de communistische wereld van de Russen over te nemen. Prinses Beatrix en haar grootmoeder prinses Armgard waren donderdag aanwezig bij het concours hippique in Rotterdam. Voor een verslag zie men de sportpagina. NICOSIA (Reuter en AP) De Griek se minister-president Papandreou heeft de Cyprische president Makarios een in krachtige bewoordingen gestelde nota ge zonden. Hij verwijt de aartsbisschop zijn weigering de Turkse troepen op Cyprus te laten aflossen. Het is de tweede keer binnen een maand dat de Griekse rege ring haar bezorgdheid uit over de politie ke lijn die Makarios volgt. De grootste onenigheid tussen de twee regeringen bestaat over het optreden van Makarios bij het zoeken naar militaire hulp van de Sovjet-Unie en Egypte. In de brief van Papandreou wordt Makarios berispt voor zijn initiatieven „die uitein delijk een sterke neerslag kunnen hebben, omdat deze initiatieven van één kant komen en de gevolgen ervan moeten wor den gedragen door een ander". Verwacht wordt, dat de Cyprische mi nister van Buitenlandse Zaken, Spyros Kyprianou, vandaag in Athene aankomt met het antwoord van Makarios op de nota van Papandreou. Volgens geruchten zou Kyprianou binnen enkele dagen naar Moskou vertrekken. De Turkse minister-president Inönü heeft gisteren in de Turkse nationale vergade ring gezegd dat de kwestie-Cyprus zich ontwikkelt in de richting van een oorlog tussen Griekenland en Turkije. De Griek se regering gaat volgens Inönü met ge sloten ogen op deze weg voort. Turkije heeft bij de Verenigde Arabische republiek geprotesteerd tegen haar vijan dige houding ten opzichte van Turkije, die tot uitdrukking is gebracht in het communiqué na het bezoek van aarts bisschop Makarios aan Alexandrië. Er zitten aan de Turkse demonstraties van de afgelopen dagen in verband met Cyprus verschillende aspecten, aldus on ze correspondent in Athene. Allereerst is er de grote deelname, terwijl de optocht in Ankara zelfs werd geleid door gene raals, waardoor Turkije het gewaad van de burgerlijke demokratie aflegt. Wellicht moeten de redeloze vernielin gen van alle mogelijke jaarbeurspavil- KOEALA LOEMPOER (Reuter en AP) - In Maleisië is vandaag de noodtoestand ingegaan. President Rachman heeft ge zegd, dat er aanwijzingen zijn voor Indo nesische voorbereidingen op een groot of fensief. Zijn land heeft gisteravond om een spoedbijeenkomst van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties verzocht, wegens openlijke en onvergeeflijke Indonesische agressie tegen een vreedzame nabuur". Engeland, Australië en Nieuw-Zeeland hebben vandaag meer hulp aan Maleisië toegezegd met het oog op uitbreiding van de acties van Indonesië tegen de Malei sische Federatie. De Indonesische pers maakte gisteren geen melding van de landingen. Ook radio- Djakarta zweeg hierover. Doch alle ver loven voor de Indonesische strijdkrachten zijn ingetrokken. In Singapore hebben zich opnieuw onlus ten voorgedaan tussen Chinezen en Ma- leiers. Voor vandaag is een uitgaansver bod uitgevaardigd. De Maleisische re gering heeft „communistische of Indonesi sche provocateurs" er van beschuldigd, dat zij in Singapore rassenonlusten trachten te stoken om de aandacht van de Indonesi sche aanval op het vasteland van Maleisië af te leiden. joens, consulaten en een kerk, toch voor al-les gezien worden als een nieuwe uit barsting van Turkije's sluimerende ziekte: de vreemdelingenhaat. In dat geval hoeft geen enkele natie, zelfs niet het tot nu gespaarde Duitsland, te hopen dat zij kan profiteren van de Turkse stemming. Wanneer de oude Turkse vreemdelingen haat onder de massa naar boven komt, is er letterlijk geen land meer mee te bezeilen. Waarlijk heeft het Turkse blad „Cumhuriyet" gelijk als het Turkije in deze toestand vergelijkt met een schip in de mist zonder radar Tuomloja thuis De Finse V.N.-vertegenwoordiger voor Cyprus, Tuomioja, is donderdagochtend met een speciaal vliegtuig uit Genève naar Finland overgebracht. Hij lijdt aan de gevolgen van een beroerte, die hem op 16 augustus trof toen hij op het punt stond naar Athene te vertrekken. Een sportevenement, dat door de orga nisatoren op een lijn wordt gesteld met de Elfstedentocht is de monster-wandel- tocht Parijs-Amsterdam, waaraan 30 zorg vuldig geselecteerde Nederlanders zullen deelnemen. De afstand, 520 km, zal wor den afgelegd in zeven dagen. Het groot ste traject is dat van de eerste dag wan neer ruim honderd km moeten worden afgelegd. Het vertrek is vastgesteld in de nacht van 10 op 11 oktober vanaf de Nótre Dame te Parijs. De wandelaars worden op 17 oktober om vier uur 's middags op de Dam in Amsterdam verwacht, waar zij of ficieel zullen worden verwelkomd. Onder de deelnemers zijn één Haarlemmer en twee Velsenaren (respectievelijk de he ren Hekelaar en Mulder en Schol). Het organisatiecomité krijgt de onkos ten van het evenement, circa f 14.000,- door enkele grote Amsterdamse bedrijven vergoed. De deelnemers, allen mannen, reizen per trein naar Parijs. De zeven trajecten die daarna lopen zijn: Parijs- Montdidier 103 km, Montdidier-Cambrai 67 km, Cambrai-Ronse 78 km, Ronse- St. Niklaas 78 km, St. Niklaas-Bre- da 73 km, Breda-Utrecht 76 km, en Utrecht Amsterdam 45 km. De wandelaars zullen overnachten in jeugdherbergen en tehui zen met soortgelijke accommodatie. Aan de voeding wordt grote zorg besteed. De levensmiddelen worden per vrachtauto meegevoerd. Twee verzorgers, die zelf wandelerva ring hebben, rijden op de fiets mee om de wandelaars bij eventuele inzinkingen moreel bij te staan. Voorts maken drie leden van het Roode Kruis deel uit van het gezelschap. Een honderdjarige Amsterdamse heeft de loketbeambte van de spaar bank voor de stad Amsterdam in ver bazing gebracht door een spaarrekening te openen. Toen zij haar geboortedatum opgaf, riep de man uit: „Maar dan bent u al honderd jaar." „Ja wel", zei het vrouwtje. „Ik heb in mijn hele leven nog nooit gespaard, maar ik vind dat het er eindelijk maar eens van moet komen." SAIGON, (AP) Luitenant-generaal Tran Thein Khiem, de Zuidvietnamese minister van Defensie, een van de drie generaals die gedurende de afgelopen week het door oorlog geteisterde land in triumviraat hebben bestuurd, is vandaag afgetreden. „Omdat hij er genoeg van heeft dat het land door de boeddhisten wordt geleid", zo heeft een woordvoerder van de regering gezegd. Khiem was de enige katholiek in het driemanschap. Zowel Minh als Khanh zijn boeddhist. Nu staat Khanh praktisch alleen aan het roer. De nog overgebleven generaal van het drietal is generaal Minh, de man die Khanh in januari van dit jaar afzette als hoofd van de Vietnamese regering. De verstandhouding tussen de beide offi cieren is nooit erg hartelijk geweest. F. Hebbel: Duizenden juichen een vuurwerk toe, maar nooit een zonsopgang. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 11 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 Schrijvende lezers4 Sport4, 15 Medische verzorging 5 Uit stad en omgeving5, 6, 7 Radio en t.v9 Uitgaan in Haarlem9 Kunst 9 Feuilleton 11 Economisch nieuws13 Beurs 13 Scheepsberichten 13 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's De Nederlandse honkbalploeg heeft van morgen in het toernooi om de Europese titel, dat gespeeld wordt in Milaan, met 30-0 gewonnen van Frankrijk. Al in de eerste innings nam Nederland een voor sprong van 240. Urbanus sloeg in die eerste slagbeurt de eerste homerun van het toernooi. Nadat vierentwintig punten gescoord waren was het slagfestijn ten einde, omdat Nederland daarna zo spoedig mogelijk naar de zevende en in deze wed strijd laatste inning wilde. Korte stoot- slagen naar de werper vereenvoudigden de taak voor de Fransen om nullen te maken. Toch scoorde Nederland nog zes punten. Terneuzen wierp voor Nederland de eerste innings (601), Dom stond de volgende 4 innings op de plaat (700). Drie leden van de afgetreden raad van bestuur van Zwoilman's EMS-Continental n.v. te weten de heren S. O. Kuneman, F. W. van der Wolk en dr. J. F. Saarloos hebben tegen deze vennootschap een kort geding aangespannen. Zij zeggen dat de wijze waarop de reorganisatie van de EMS tot stand is ge komen voor hen een dringende reden tot ontslag vormde en de EMS derhalve schadeplichtig is. De Amerikaanse minister van Justi tie Robert Kennedy heeft president Johnson zijn ontslag aangeboden. In het midden de vrouw van Robert, Ethel Kennedy. De minister is door de conventie van de democratische partij van de staat New York aan gewezen als kandidaat voor de senaatszetel van deze staat. Advertentie Advertentie onze specialiteit, per stuk 22 ct. per 250 gram slechts 1.20 le KLAS BANKETBAKKERIJ LAGERSSTRAAT 13 (achter de De Noostr.) Telefoon 5362 LANGE NIEUWSTRAAT 447 IJMUIDEN - TELEFOON 7281 KENNEMERLAAN 65 - 69 Kennemerlaan 108 HEEFT WAT U ZOEKT I

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1