VAN DAG TOT DAG Robert Kennedy neemt ontslag m jagroag! Parijs en Londen halen nu hun luchtvaartbanden nauwer aan President De Gaulle gooit het overeen andere boeg Opwinding over de dood van Italiaanse parachutisten Staking in de Britse havens? Kodak WERELDNIEUWS risico s President Tsjombe naar Addis Abeba <*Pracitótoel v_ GEOPEND 00K 'S MAANDAGS VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1964 •-Lr'" m mmm mmmm Juist als man kun je dat zo waarderen Een lekkere Amerikaanse sigaret Evolutie T wijf el 0p de Floris Flaneur KENNERS KOPEN FILMS MEUBELEN Naarmate het politieke klimaat tussen Parijs en Bonn killer wordt, kondigt zich het begin van een nieuwe lente op de akkers die het Elysée scheiden van het Kremlin duidelijker aan. Het zaad ervoor is in die velden gestrooid door het Franse staatshoofd. Het is ook tot hem uiteraard zo langzamerhand wel door gedrongen dat hij zichzelf en zijn land door de Europese doeleinden die hij na streeft in het eigen kamp heeft geïsoleerd. Adenauer was hem tot een krachtige en onvervaarde secondant. Erhard wenst die rol echter niet te vervullen. Het laatste sprankje hoop op een wijziging in de hui dige Westduitse opvattingen is voor De Gaulle wel vervlogen, toen onlangs dr. Schroder de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken in een interview duidelijk koos voor de bestaande allianties Dus wijzigde hij zijn koers. Hij zond de eerste minister van de Sovjet-Unie een hooggestemd telegram ter gelegenheid van de twintigste herdenking van de bevrijding van Frankrijk. Kroesjtsjev begreep de be doeling van De Gaulle onmiddellijk en droeg in zijn prompte reactie flink wat kunstmest aan om het zaad sneller tot ont kieming te brengen. Toon en formulering van deze staats stukken maken het niet onwaarschijnlijk dat men ze eens als „historisch" zal be stempelen. Dit, gevoegd bij de uitgesproken bereid heid van de Franse regering ernstig te overwegen de Sovjet-Unie en haar Oost- europese satellieten langlopende kredieten te geven, duidt er op zijn minst op dat men zich op het ogenblik in Parijs verdiept in de uiterst gewichtige vraag, of de bestaande allianties aan een herziening toe zijn. Het behoeft geen betoog meer dat het Parijse antwoord op die vraag uitsluitend zal worden beïnvloed door overwegingen die gericht zijn op wat De Gaulle ziet als de belangen van zijn land. Hij heeft zich tot op heden nog tot niets verplicht. Hij heeft nog geen banden geslaakt en nieuwe betrekkingen aangeknoopt. Hij heeft alleen diplomatiek en niet onduidelijk te verstaan gegeven dat voor hem en voor zijn politiek een hergroepering in de bestaande allianties niet onmogelijk behoeft te zijn. Deze suggestie herinnert aan de traditio nele verhouding die ook in het verleden Moskou en Parijs verbond. De mensen en de tijden zijn veranderd. Het lijkt er echter op dat de eigenmachtige man die nu zetelt in het Elysée speelt op een heroriëntatie in Europa van baanbrekende allure. Jfii UG-öigilLflDögOfl dlBJfidflWflOO Koningin Juliana heeft zich op de haar eigen, openhartige wijze uitgesproken over de hinder, die zij tijdens openbare bezoeken ondervindt van de grote schare fotografen. Men moet begrip hebben voor de over wegingen, die de koningin hebben ont stemd: het voeren van een geconcentreerd gesprek en het zich verdiepen in moeilijke technische details is bijna onmogelijk, als men voortdurend door rondspringende foto makers wordt omringd en onder vuur ge nomen. Die fotografen vertegenwoordigen het Nederlandse publiek. Volgens hun opvat tingen wenst dat publiek foto's van konink lijke personen in alle standen en toestan den. Zij nemen aan dat hun optreden ook nog iets met persvrijheid te maken heeft. Deze twee overtuigingen doen hen alle voorschriften van beleefdheid, etiquette en protocol naar de tweede plaats verschuiven en hun fotolenzen naar de eerste. Ons Koninklijk Huis is geen kijkspel en onze koninklijke familie is geen openbare vermakelijkheid. Wie haar als zodanig be schouwt, heeft zijn onderscheidingsver mogen voor de waarde van Oranje ver loren. Er zijn veel mensen, die in dit mis verstand leven. Dat is niet helemaal hun eigen schuld, aangezien ons vorstenhuis en hof soms (al of niet met tegenzin) bereid blijken als kijkspel te fungeren. Het ene brengt het andere mee. Straks beleeft Den Haag weer dat kleurrijke maar operette achtige feest van Prinsjesdag. De uitdos sing en de praal van de stoet met de gouden koets en alles wat er bij hoort als decorum van onze koninklijke familie die de Staten- Generaal bezoekt, zouden plotseling een koddig aspect krijgen indien alle fotografen wegbleven, sterker nog, indien niemand er naar kwam kijken. Ontstemming aan beide kanten bij inci denten als tijdens het werkbezoek van de koningin is te begrijpen, te verontschuldi gen maar ook een beetje ongemotiveerd. Wat meer soberheid rondom het koning schap bij plechtige gebeurtenissen zou een welkome en realistische inleiding zijn tot wat minder hinder van kijk- en kieklus- tigen bij andere gelegenheden. Verlies van decorum is geen verarming, als de tijd zeer duidelijk versobering en realiteitszin eist. Kunstmatig behoud van pracht en praal leidt tot onwerkelijkheid, die op den duur aan belachelijkheid niet ontkomt. Nauwer en eenvoudiger contact tussen vorstenhuis en volk doet de behoefte aan foto's automatisch afnemen, en dus ook de hinder. Misschien kunnen de fotografen zich dan wat meer bezighouden met het fotograferen van nieuwsobjecten, waarvan nog niet heel Nederland precies weet hoe ze eruit zien. In nauw verband met de blijkende voor nemens van De Gaulle om in Europese verhoudingen nieuwe patronen en ver bindingen te scheppen, staat de tamelijk vlotte manier waarop de Westduitse re gering tot een afspraak is gekomen met de Russische premier Kroesjtsjev tot een bezoek van deze laatste aan Bonn. Of schoon de details nog moeten worden ge regeld, is het belangrijkste punt al ge passeerd: de wederzijdse bereidheid tot een ontmoeting en tot een bespreking van politieke kwesties. Dit duidt uiteraard zowel op een in grijpende heroriëntatie in de Westduitse beleidsbeginselen als op een verdergaand verlies van invloed van Amerika op de Europese ontwikkelingen. De eigenmach tige keuzes van De Gaulle op het punt van inter-Europese connecties en beslis singen zijn blijkbaar voor Bonn reden om zich te doen gelden bij de voorbereiding van nieuwe verhoudingen in Europees verband, een ontwikkeling waarvan Mos kou ijverig vruchten plukt. Wat het directe resultaat van het be zoek van Kroesjtsjev betreft, grote ver wachtingen mag men daar niet van heb ben. Tenminste niet ten aanzien van de zo omvangrijke en ingewikkelde „Duitse kwestie" inclusief Berlijn. Als men van Duitse zijde hoort dat Erhard de voor waarde zou willen stellen, dat de Duitse hereniging primair op de agenda zal staan, kan men een éven ondefinieerbare slag in de lucht doen door te verwachten dat Moskou de erkenning van de Oostduitse republiek als eerste onderwerp van dis cussie zal stellen. Tenzij men onder „her eniging" verstaat: alles wat te maken heeft met Duitslands gespletenheid. Het staat immers vast dat de Sovjet- Unie een samensmelting van Oost- en West-Duitsland in totale en onvoorwaar delijke zin nooit zal toestaan. Zolang de Sovjet-Unie een macht van grote beteke nis vormt in de wereldpolitiek, zal Duits land nooit „groot-Duitsland" worden. Wel kan Moskou een sterkere connectie tussen de beide Duitslanden wensen, maar dan in niet verdergaande betekenis dan bij voorbeeld de contacten tussen Polen of Tsjechoslowakije en het Westen zijn toe gestaan. Daartegenover zal de erkenning van het zelfstandige Oost-Duitsland een onherroepelijke eis blijven. Het gaat er nu om dat zowel de Oost als de Westduitse regeringsleiders zoveel mogelijk winst voor hun resp.ectieve landen puren uit het feit, dat Moskou een pacificatie in het hart van Europa wenst. Dat die pacificatie zeer riskant zal zijn voor de Atlantische politiek ten opzichte van Rusland, behoeft geen be toog. Maar het is nu eenmaal een feit dat de Sovjet-Unie de macht heeft, de toekomstige verhoudingen in Europa sterk te bepalen. Pas als het punt bereikt zou worden dat die macht over de schreef zou gaan, kan Amerika zijn befaamde militaire vuist doen gelden. Voordien moet Washington het initiatief tot sanering van de Europese situatie steeds meer aan de betrokken Europese landen overlaten. LEOPOLDSTAD (Reuter) President Tsjombe van Kongo vertrekt vandaag naar Addis Abeba waar de organisatie voor Afrikaanse eenheid de toestand in zijn land zal bespreken. Men vreest in Leopoldstad dat de rebellen een nieuw of fensief zullen openen. Onder de opstandelingenbezetting verlo ren in Albertstad twee Europeanen, bei den priesters, het leven. WASHINGTON (AP) Robert Kennedy is donderdag afgetreden als minister van Justitie van de Verenigde Staten. Na een conferentie met Johnson op het Witte Huis, vertelde Kennedy dat hem op zijn verzoek ontslag verleend is. Kennedy is de democratische kandidaat voor de senaatszetel van de staat New York Advertentie [üiiiiliiM!!!!!!;!;,: iSiii schapsverdrag met Frankrijk waaraan De Gaulle zijn ganse buitenlandse politiek had menen op te kunnen hangen steeds open lijker blijkt te desavoueren. er - Er zijn trouwens meer symptomen die in diezelfde richting wijzen en die aanto nen dat Parijs Bonn nu in qep, zekpre dwangpositie poogt te manoeuvreren. (Van onze correspondent) PARIJS Ofschoon er nog enige onze kerheid heerst over de vraag of de grotere militaire samenwerking waartoe Frankrijk en Engeland thans hebben besloten tot in het nucleaire domein zal worden door getrokken, is het wel zeker dat Parijs en Londen bezig zijn in de sector van de luchtverdediging de wederzijdse banden nauwer aan te halen. De onthulling van het Engelse labour-ka- merlid Cronin dat binnenkort tussen beide landen een akkoord voor de bouw van een gemeenschappelijke raket zou worden ge tekend is thans bewaarheid. Verder is erkend dat de Franse minis ter van Oorlog Messmer volgende week met zijn Britse collega Thornecroft de ver maarde luchtvaartdemonstratie in Farnbo- rough zal bijwonen. De Fransen laten nog enige twijfel bestaan of de toekomstige ra ket ook met een gemeenschappelijke kern kop zal kunnen worden uitgerust. Wel laat men in Parijs doorschemeren dat ook in de burgerluchtvaart de gezamenlijke bouwplannen na de bemoedigende resulta ten met de Concorde-reus verder zullen kunnen worden uitgebreid. Met name moe ten nu de mogelijkheden voor de construc tie van een Frans-Engels transportvliegtuig voor middellange afstanden worden bestu deerd. De Frans-Engelse samenwerking in de civiele luchtvaart heeft de laatste jaren merkwaardiger wijze nauwelijks enige merkbare terugslag ondervonden van de buitenlandse politiek van generaal De Gaulle die nu juist gericht was op een verwijdering van de Anglo-Amerikaanse invloeden in continentaal Europa. Dat die samenwerking nu eveneens op het militaire vlak wordt overwogen is ech ter een evolutie waaraan wel degelijk ook politieke aspecten te onderkennen zijn. De (Van onze correspondent) ROME Er heerst in Italië opwinding over de mysterieuze dood van vier mili tairen. In een kazerne te Pisa, opleidings centrum voor parachutisten, overleden dinsdag plotseling twee recruten. Een dag daarna was er opnieuw een dode. Donder dag stierf een soldaat in een kazerne te Livorno, eveneens een parachutist. Het zijn alle vier jongens van twintig jaar, die goed gezond waren, van wie niets bijzonders werd geëist en die zonder een woord te uiten plotseling stierven. Men veronderstelde aanvankelijk dat de doodsoorzaak moest worden gezocht in de inenting die deze recruten eind augustus tegen allerlei ziekten, zoals tyfus, paraty- fus, cholera enz. kregen. Maar alle mi litairen in Italië krijgen al sedert jaren die cocktailinjectie zonder dat zich ooit moei lijkheden voordeden. Bovendien bleek de in Livorno overleden recruut reeds in juni te zijn ingeënt. Professor Frugoni, die op verzoek van het ministerie van Landsverdediging, als hoogste autoriteit op medisch gebied, een onderzoek heeft ingesteld, verklaart, dat hij geen enkel verband aanwezig acht tus sen de inenting en de mysterieuze dood van de parachutisten. Er is sectie op de slachtoffers verricht. De uitslag daarvan zal nog geruime tijd op zich laten wach ten. Er bestaat een overeenkomst tussen de vier sterfgevallen: de dood is steeds in getreden binnen twee uur nadat de slacht offers hun ontbijt hadden genuttigd. Men kan zich voorstellen welk een op winding er heerst bij de familieleden van de recruten, in het bijzonder van hen die in Pisa of Livorno tot parachutist wor den opgeleid. De. man in de straat is al gauw geneigd te veronderstellen dat het hier vergiftigingsgevallen betreft, veroor zaakt door Zuidtiroolse terroristen, die de laatste dagen weer bijzonder actief zijn. conservatieve premier lord Home vertoont al enige tijd een duidelijke neiging terug te willen komen op de beslissingen van zijn voorganger Macmillan zich voor En- gelands kernverdediging uitsluitend op de V.S. te verlaten. In verschillende uitlatingen van de Brit se ministers Butler en Home heeft men in Parijs, met onverholen voldoening om niet te zeggen Schadenfreude, de laatste maanden dan ook een onmiskenbaar gaul listisch geluid menen te mogen beluiste ren. En deze zelfde uitlatingen zouden nu dus de weg kunnen openen voor 'n zekere toe nadering tussen beide landen op het ge bied van de kernbewapening. Een toenade ring die dan bovendien nog als antwoord en als duidelijke waarschuwing is bedoeld aan West-Duitsland dat 't vriend- (Van onze correspondent) LONDEN Britse dokwerkers hebben het laatste aanbod van hun gezamenlijke werkgevers een salarisverhoging van zes gulden per week afgewezen. Het ziet er nu naar uit, dat zij 65.000 man in staking zullen gaan. Hun woordvoerder heeft aangekondigd, dat, wat de dokwerkers betreft, het laatste woord in de salarisonderhandelingen is ge zegd. Dat de Britse regering, die het electoraat waarschijnlijk op vijftien okto ber naar de stembus zal roepen, een sta king „toe zal laten," lijkt onwaarschijn lijk. Zeker is, dat zij uit alle macht zal proberen een grote staking te voorkomen. Het minimumloon van de Britse dokwer ker is 95 gulden per week. De dokwerkers hadden een opslag van minstens I2V2 gul den per week geëist. Voor de conservatieve verkiezingsma chine, die nu op toeren gaat komen en vanaf de beeldbuis, via de radio en door middel van grote kleurige advertentiepagi na's de kiezer toe zullen roepen, dat „hij het nog nooit zo goed heeft gehad," bete kent een dreiging met een nationale sta king een lelijke streep door de rekening. Een tweede tegenvaller voor de Tories is ongetwijfeld de uitslag van de Gallup Poll de bekende opiniepeilers die van morgen in de Daily Telegraph verscheen. Volgens deze onderzoekers leidt labour met 6V2 percent op de conservatieven. Eer der in de week hadden de Tories gejuicht om het voor hen gunstig uitgevallen opi nieonderzoek dat de labourgezinde Daily Express had gehouden. Volgens de Daily Express zouden de conservatieven met bij na 2Vz percent leiden. De spanning in bei de politieke kampen is er alleen maar groter door geworden. La Courtime. Op 5, 7 en 8 september zul len de Nederlandse militairen, die dit jaar voor de laatste keer gebruik ge maakt hebben van het Franse oefen terrein nabij La Courtine, naar Neder land terugkeren. Op zaterdag 5 septem ber is er in La Courtine een bescheiden afscheidsplechtigheid. Of De Gaulle met Engeland echter op een betrouwbaarder paard heeft gewed mag men vooralsnog betwijfelen. De ban den die Londen en Washington verbinden zijn zeker niet minder hecht en sterk dan die welke tussen de Verenigde Staten en West-Duitsland bestaan. Doch daarenboven krijgt de generaal na de aflossing van de Westduitse wacht tussen Adenauer en Erhard zichzelf nu een nieuwe en mogelijk nog pijnlijker desillusie te bereiden wan neer straks de Tories het veld voor La bour zouden moeten ruimen. Want het is al gemeen bekend dat de chef der labourpar- ty, Wilson, Engelands nucleaire heil of onheil geheel en al aan de Amerikanen wil toevertrouwen. Precedent De schrijver Graham Greene, waarlijk geen kleine jongen, heeft het (min of meer) opgenomen voor de Engelse treinrovers door openlijk te protesteren tegen de zwaarte van de opgelegde straffen en te gen het (altijd onmenselijke en voor-his torische) gevangenissysteem waaraan zij onderworpen zijn. Daar komt, dacht ik, nog een factor bij: met alle goede bedoelingen omtrent de be veiliging der samenleving tegen (terecht) verboden ingrepen, kan vrijwel niet één brave burger ontkomen aan de bewonde ring voor de perfecte misdaad, althans wanneer deze het menselijk leven niet be dreigt. Er zal moeilijk een zuiver zieltje te vinden zijn dat Het Brein achter die fenomenale treinroof, niet een zekere be wondering toedraagt en wie iemand be wondert kan onmogelijk voor dezelfde man verachting opbrengen, die men de misda diger toch moet toedragen, indien men zelf een steunpilaar der ordelijke samenle ving is. Ik zou een hele hoop dingen niet kun nen zijn. Eerlijk gezegd geloof ik, dat ik voor geen enkele broodwinning behalve voor de mijne in aanmerking zou ko men; maar tot de hoogwaardige beroe pen waartoe ik op de allerlaatste plaats geschikt zou zijn, behoort dat van officier van justitie. Alle respect voor deze functio narissen, ik erken ten volle hun onmis baarheid, maar mij niet gezien. Daar was nu bijvoorbeeld het geval van de treinconducteur en de kwasi-gevonden diamanten. De man heeft zich voor geen cent verrijkt; hij heeft alleen angst ge had voor een disciplinaire straf en daar om, later dan hem was toegestaan, het ge vondene aan de rechtmatige eigenaar doen toekomen. De officier vond het blijkbaar ook niet zo kwalijk, want hij heeft slechts een voorwaardelijke gevangenisstraf plus een vrij geringe boete geëist. Maar boven dien, en dat gaat de officier niet aan, is de man door zijn directie ontslagen. In dit geval vond ik de officier humaner dan de directie. Was dit ontslag nu wer kelijk nodig? Zou een stevig onderhoud niet voldoende geweest zijn? Bestond er kans op recidive? Of op navolging door anderen? Naar alles wat ik over deze klei ne geschiedenis heb gelezen, geloof ik daar niets van. Ik vermoed dat het in ieder opzicht ver kieslijker zou zijn geweest als de officier vrijspraak zou hebben geëist en als de di rectie de „misdadiger" voor alle doorge stane angsten een gezellige vakantie zou hebben aangeboden. Precedent!.dit machtig toverwoord ter verhindering van humane gestes ken ik. Toch zou het aardig zijn indien men dat woord niet altijd voor op de tong had lig gen. Wij zouden het dan, dacht ik met elkaar prettiger hebben. Advertentie 1 -oem nevfvY, tl uü i D Armen-kandidaat. Henry Krajewski, voor malig varkensfokker in Secaucus, in de Amerikaanse staat New Jersey, die al driemaal kandidaat heeft gestaan voor de „partij der armen", zal in november voor de vierde maal een gooi doen naar het presidentschap van de Verenigde Staten. „Ik zal het als kandidaat van de arme lieden tegen twee miljonairs opne men", aldus Krajewski. „Ik heb de Ame rikanen meer te bieden dan Johnson of Goldwater". Bezoek. Het persbureau „Nieuw China", meldt dat de Algerijnse president, Ben Bella, een uitnodiging van president Ho Tsji Minh om voor het einde van 1964 een bezoek aan Noord-Vietnam te bren gen heeft aanvaard. Wereldkampioen. De titel worst-eten-in één-uur staat op naam van de 28-jarige Amerikaan Dave Carter. Hij at in de 3600 tellen die hem waren toegestaan drie meter en zesentachtig centimeter worst. Lust u nog, eh.worst. Veer gestremd. Het veer over de Lek bij Wijk bij Duurstede-Maurik zal van 9 tot en met 15 september gestremd zijn wegens herstelwerkzaamheden aan de Veerweg aan de Gelderse zijde. Advertentie zijn onze zaken weer 's MIDDAGS NA 1 UUR Gen. Cronjéstraat 113 en 130 - 132 Haarlem - Telefoon 55382 GASGRANATEN. In de Belgische plaats Mater in het zuiden van Vlaanderen zijn twee Duitse gasgranaten uit de Eerste Wereldoorlog ontploft, gelukkig zonder slachtoffers te maken. Accent. De politie in Djakarta heeft een beroep op de jonge meisjes gedaan om geen pantalons of dergelijke kleding te dragen waarin hun figuur geaccentueerd wordt. Correspondentie. Mevrouw Jacqueline Ken nedy heeft een regeringskantoor met vier kamers in New York in gebruik ge nomen om de brieven die zij nog steeds naar aanleiding van de moord op haar echtgenoot ontvangt, te beantwoorden. Tot dusver heeft zij meer dan een mil joen brieven gekregen. Ondervoed. Volgens een missie van het Rode Kruis zijn in het gebied van San Dionisio, in het noorden van Nicaragua, in één maand veertig mensen van hon ger omgekomen. Duizenden boeren zijn ondervoed, aldus de missie die aandringt op spoedmaatregelen. President. De 71-jarige Zwitser Leopold Boissier is afgetreden als president van het internationale comité van het Rode Kruis. Zijn opvolger is de 68-jarige Sa muel Gonard, eveneens een Zwitser. Critiek. Volgens het Italiaanse onafhanke lijke weekblad „Espresso" heeft de on langs overleden leider van de Italiaanse communistische partij, Togliatti, noti ties nagelaten, waarin hij critiek levert op het communisme in de Sovjet-Unie. Het partijbestuur zou besloten hebben de notities te publiceren. Eieren. In de Schotse stad Glasgow is een vrouw aangehouden omdat zij drie eieren naar de auto van het Britse vor stenpaar had geworpen. De eieren raak ten de wagen net niet. De vrouw, een chic geklede dame, is ter observatie naar een ziekenhuis overgebracht. Zelfbestuur. De volksvertegenwoordiging van Australisch Nieuw Guinea heeft een motie aangenomen, waarin de Verenig de Naties wordt verzocht het bereiken van zelfbestuur niet te overhaasten. „Dit zou maar tot chaos en bloedvergie ten leiden".

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 3