Voetbal, boksdemonstratie en dansen aan het strand ZWIER Vaar- en oefenprogramma van de Koninklijke Marine COR 0LY TAUNUS 17 M ederland VELO Medische verzorging tijdens het weekeinde Steden zullen groei van de bevolking moeten opvangen Feestelijk besluit van IJmuider strand- voetbalcompetitie Korfbalindeling Spielmann beter dan Henk Scholte Havenberichten Moeilijke tijden voor Wijk aan Zee Steeds grotere verschuiving uit de landbouw naar de industrie THUIS Woninginricht. A. J. Brasser Uitspraken HAARLEMSE RECHTBANK 39.75 VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1964 5 Afscheid op Lommerlust AUTO-ACCESSOIRES IMPERIALS v.a. BUMPERS SCHIJNWERPERS RUITENWISSER- BLADEN MISTLAMPEN PECHLAMPEN KNIPPERLICHTEN RUGSTEUNEN ANTENNES ASBAKJES enz. enz. enz. Opstelling DGIJ Het afsluitingsfeest van de IJmuidense strandvoetbalcompetitie zaterdagavond 12 september in de versierde Bitumarinloods aan de IJmuidense Badweg ter hoogte van Camping Duindoorn, zal worden voor afgegaan door een middagprogramma, waarin de traditionele ontmoeting tussen kampioen Clubhuis Brulboei en The All Stars het centrale element is. In tegenstelling met vorig jaar zal de tegenstander van de nieuwe strandvoet- balkampioen in de traditionele sluitings wedstrijd worden samengesteld uit spe lers, die uitkwamen in de vier strand paviljoenteams. Vorig jaar bestond het team van The All Stars uit spelers van alle strandvoetbalelftalen. Hoewel de sa menstelling van die combinatie niet al te sterk was, bleek ex-titelhouder Zuidpier niet in staat om The All Stars te weer staan (02). De sluitingswedstrijd kampioen Club huis BrulboeiThe All Stars wordt zater dagmiddag 12 september om 14 uur op het IJmuidense strand gespeeld. Voor deze wedstrijd heeft de strandvoetbalcommissie de toestemming gekregen van het VSV- bestuur. Deze toestemming was nodig, omdat bijna alle spelers van 't kampioens elftal in VSV spelen. Na deze wedstrijd komen de aller jongste voetballers in actie. VSV, dat door de verbeteringen aan de eigen voet balvelden aan de Driehuizerkerkweg deze zomer niet over oefengelegenheid beschik te, was zo ingenomen met de strand voetbalcompetitie, die de VSV-ers in een puike conditie hield, dat deze oudste voet balvereniging van Velsen de organisatie op zich npm van een welpen wedstrijd tussen Stormvogels en VSV. Deze welpen wedstrijd vangt direct na de hoofdwed strijd Clubhuis BrulboeiThe All Stars aan. De IJmuider boksclub „De Ring" ver zorgt na afloop van de welpenwedstrijd tussen de oudste Velsense sportvereni gingen een boksdemonstratie. De pupillen van „Ome" Dick Böhm de schenker van de Fair Plav Cup zullen in een echte boksring hun favoriete sport de monstreren. Entreekaarten De heren strandvoetballers en coaches wordt erop gewezen, dat zij maandag avond 7 september tussen 19 en 21 uur hun gereserveerde kaarten kunnen afhalen bij de penningmeester van de strand voetbalcommissie, de heer C. F. Antho- nissen, Reinier Claeszenstraat no. 19 te IJmuiden (telefoon 02550-8892). De organisatoren van de grote feest avond in de versierde Bitumarinloods verwachten van de zijde van het IJmui dense publiek een heel grote belangstel ling, die de maximumcapaciteit (800 per sonen) van de Bitumarinloods te boven zal gaan. Het bal, dat van 9 tot 2 uur duurt, staat onder leiding van balmeester Arie Zonneveld. Muzikale medewerking ver leent het Alkmaarse dansorkest „The blue Stars", en conferencier Piet de Boer zorgt voor de humoristische noot. Advertentie Advertentie v.a. 7650.- TAUNUS 12 M v.a5725. Thans vlot leverbaar. OFFICIAL FORD-DEALER Bloemstraat 34 - IJmuiden Telefoon 4208 Bergmeubels groot, klein, ééndelig, tweedelig, dicht, open; met schuif, met deurtjes, met glas; in afroteak, in teak, in noten, in palissander, in eiken, enz. enz. Bergmeubels en nog eens bergmeubels, te kust en te keur. Kom eens vrijblijvend kijken in onze toonkamers, dan ziet u gelijk bijpassende tafels en stoelen. Ook u slaagt beslist bij uw Europameubeldealer Marktplein 29 - IJmuiden Telefoon (02550) 7541 Filiaal: Plantage 152 - Beverwijk Telefoon (02510) 26105 De competitie-indeling 1964/1965 van de H.K.B. luidt als volgt: Eerste klasse: Animo Ready 3, Aurora 3, Nieuw Flora 3, Oosterkwartier 3 en 4, Oosthoek 1 en Watervliet 3. Tweede klasse: Haarlem 4, Neptunus 2, Oosterkwartier, Oosthoek 2 en Zandv. 1. Derde klasse: Nieuw Flora 4, Aurora 4, Haarlem 5, Oosthoek 3, Parkwijk 1, Wa tervliet 4, Zandvoort 2 en 3. Junioren: Animo Ready, Aurora a en b, Haarlem a en b, Neptunus, Nieuw Flora, Oosthoek en Watervliet. JEUGDCOMPETITIE Eerste klasse: Animo Ready a, Aurora a, Haarlem a, Neptunus a, Nieuw-Flora a, Oosterkwartier a, Oosthoek a en Ooster kwartier b. Tweede klasse: Aurora b, Haarlem b, Neptunus b en c, Nieuw Flora b, Ooster kwartier c en Watervliet a. Derde klasse A: Aurora c, Haarlem c, Neptunus d, Oosterkwartier d en e, en Nieuw Flora c. Derde klasse B: Animo Ready b, Oos terkwartier f, Neptunus E, Parkwijk A en Oosthoek B. In Antwerpen is de biljartvijfkamp van „De Boerinnekens" voortgezet. Onze land genoot Henk Scholte verloor met 64 van de Duitser Siefried Spielmann. De Eind- hovenaar bleek het sterkst in het libre en het bandstoten, maar verloor van zijn tegenstander in het 47/2, 71/2 en het driebanden. In de overige partijen won de Belg Schauwen met 73 van de Span jaard José Galvez en toonde de Belg Clement van Hassel zich sterker dan zijn landgenoot Raymond Ceulemans: 7—3. Waar huizen komen moeten stra ten worden aangelegd. In het uit breidingsplan Zeewijk te IJmuiden stelt het duinterrein bijzondere eisen aan deze wegenbouw. De landmeetkundige dienst van de ge meente is daar op het ogenblik bezig met de uitvoering van een nieuw stratenplan. Het tracé dat hier op de foto wordt opgemeten slingert zich als een gletsjer door de duinen. Deze nieuwe 9 meter brede weg sluit straks aan op de Orionweg. Binnenkort zal een begin worden gemaakt met de asfaltering. Donderdag kwamen in IJmuiden aan: Clarita Schroeder, van Antwerpen; Konsul Schulte, Baie Comeau; Patria, Gothenburg; Brunholm, Londen, IJmuider# Rheinland, Antwerpen; Slouchi, Bordeaux; Lubox, Yxpilla; Servaas- kerk, Bremerhafen; Bore 9, Ahus, Velsen; De borah, Londen; Vliestroom, Dagenham; Imber, Avonmouth, IJmuiden; Hebe Nobel, Delfzijl, Zaandam; Hado, Swansea; Lydia W., Gefle; Amstelland, Hamburg; Kossmatella, Londen; Bram, Dagenham; Unitas H., Sorneas; Johan Hermann, Walkom; Stella Nova, Bone; Adrastus, Bremen; Havprins, Holyroad; Cnosaga, Avon mouth; Thameswood, Immingham, IJmuiden; Berkelstroom, Huil; Jan Wilfried, Den Helder. Donderdag vertrokken uit IJmuiden: Iris, naar Aboe, IJmuiden; Hawkinge, Baie Comeau, Velsen; Sporonia, Swansea, IJmuiden; Gaist, Odda; Willem Barends, Koege; Songa, Trinidad, IJmuiden; Kreeft, La Coruna; Leliegracht, Rot terdam; Oranjestad, Southampton; Brunholm, Sarpsborg, IJmuiden; Asp, Avonmouth; Mare Liberum, Dagenham; Bab T., Zaandam, Delf zijl; Straum, Middlesbrough; Wanda, Gdynia, Velsen; Wilhelmine Oltmann, Danzig: Martha Ahrens, Rotterdam; Axel, Teignmouth; Swift, Harlingen; Buxtehude, Uttersen; Blissworth, Londen, IJmuiden; Energie, Rotterdam; Ilse Fritzen, Port Etiënne. Vrijdag kwamen in IJmuiden aan: Atrotos, van Haifa; Kina, Antwerpen; Mersey Lloyd, Rot terdam; Gerd Frese, Hamina; Castor, Antwer pen; African Lord, Antwerpen. Vrijdag vertrokken uit IJmuiden: Nordstern, naar Dagenham; Berkhout, Kotka; Elisabeth Bornhofen, St. Juan. Advertentie Een sociale instelling zonder winstbejag Stichting Nutsspaarbank in de gemeente Velsen 100 °/o service PHILIPS-DEALER Trompstraat 68 Tel. 5198 IJMUIDEN Artsen: W. A. Oepts, Zeeweg 295, tel. 4023; H. Bel, Mercuriusstraat 4, tel. 5675. Apotheek: Apotheek Kuylman, Lange Nieuwstraat 403. Verloskundigen: mevrouw M. Bakker, Snelliusstraat 53, tel. 5053; mejuffrouw E. W. Engelhardt, Moerbergplantsoen 143, tel. 7949; mejuffrouw A. C. van Saase, Rijnstraat 92, tel. 8969. Wijkverpleging: voor IJmuiden en IJ muiden-Oost zuster C. Nap, Rembrandt- laan 5, IJmuiden, tel. 02550-6195; voor IJmuiden-Oost, Santpoort-Noord en Santpoort-Zuid zuster A. de Ruyter, Ha- gelingerweg 175, Santpoort, tel. 02560 6054; voor Driehuis, Velsen-Noord en Velsen-Zuid zuster J. Markerink, Geel- vinckstraat 27, Velsen-Noord, tel. 02510- 23936. Tandartsendienst voor Velsen, Bever wijk en Heemskerk: Alleen voor spoed gevallen van zaterdag 12 u. tot zondag: F. W. G. van Dalsum, Wüstelaan 23 Santpoort, tel. 02560-8451. SANTPOORT Arts: J. Stoffel, Hoofdstraat 165, Sant poort-Dorp, tel. 02560-8310. Apotheek: Apotheek De Wilde, Broek- bergerlaan 42, Santpoort-Noord, tel 02560-8284. Advertentie Slaap gezond - Slaap op kapok Grote kollektie KAPOK- en KEURKAPOK- MATRASSEN, één-persoons vanaf 49.75 Koningsplein 8 - IJmuiden-W. - Tel. 4540 Opleidingssmaldeel 1, bestaande uit de kruiser De Ruyter (vlaggeschip), de on derzeebootjagers Overijssel en Holland, het fregat Van Ewijck alsmede de onderzee boot Zeehond, zal zich in de loop van de maand naar het Middellandse Zeegebied begeven, om daar in de maanden oktober- november de traditionele najaarsoefening te houden. Een 23-jarige radio- en televisiemonteur uit Den Haag is vanmorgen door de Haar lemse rechtbank wegens zware mishan deling conform de eis veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek. De man had op 28 mei op een kruispunt in Heemskerk een wachtmeester van de rijkspolitie mishandeld en hem zijn pistool ontnomen. De wachtmeester had de jon geman aangehouden, omdat hij hem ver dacht van diefstal van een auto. Er was toen een vechtpartij ontstaan, waarbij de politieman een hersenschudding en een kaakfractuur opliep. Een 22-jarige filmregisseur uit Bergen is veroordeeld tot tien maanden gevange nisstraf met aftrek, waarvan twee maan den voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en toezicht van het Nederlands Genootschap voor Reclassering. Hij werd schuldig bevonden aan het opnemen van 5000,- van het spaarbankboekje van zijn kostbaas. Hij had het boekje uit een la j genomen en zichzelf gemachtigd geld op te nemen. Het lag in de bedoeling dit geld later weer terug te geven. De man zei het geld nodig te hebben om zijn succes sen met filmen te kunnen continueren. De officier van justitie had een jaar gevangenisstraf, waarvan twee maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en toezicht van de reclassering geëist. De bewoners van het bejaardentehuis Lommerlust in Beverwijk hebben gister avond afscheid genomen van hun rector J. van der Pol, die morgen naar Bussum vertrekt. De vertrekkende rector werd toegespro ken namens de velen die in het tehuis werken en wonen, maar eveneens door „buitenstaanders", die allen in dankbare herinnering brachten wat de scheidende heeft bereikt ten behoeve van de ouden van dagen. Vele geschenken werden dank baar aanvaard. Tevens zal een aantal onderzeebootbe- strij dings vliegtuigen van de marinelucht vaartdienst van het type S 2-A Tracker worden gestationeerd op vliegvelden in het Middellandse Zeegebied om aan de oefe ningen van het smaldeel deel te nemen. Oefensmaldeel 5, bestaande uit het vlieg kampschip Karei Doorman (vlaggeschip), de onderzeebootjagers Amsterdam, Rotter dam en Drenthe en uit de onderzeeboten Dolfijn en Tijgerhaai, zal in de maanden september-oktober deelnemen aan inter nationale oefeningen op de Atlantische Oceaan. De kruiser De Zeven Provinciën, waar van de bewapening gereed is, vaart gedu rende de maand september proef. Het bevoorradingsschip Poolster wordt op 10 september in dienst gesteld. Daarna zal het schip worden ingedeeld bij het smaldeel 1. Het fregat Wolf houdt als vis- serijpolitiekruiser toezicht op de naleving van de internationale visserij bepalingen op de Noordzee. Het patrouillevaartuig Balder heeft een dergelijke taak in de Zeeuwse wateren. De fregatten Dubois en Van Am- stel bevinden zich in de Caraïbische wate ren en staan ter beschikking van de com mandant zeemacht in de Nederlandse An tillen. De mijnenveegsquadrons 123 en 127 zul len tezamen met de oceaanmijnenveger „Onverdroten" gedurende de maand sep tember deelnemen aan een internationale oefening, welke in het kustgebied van de Noorzee wordt gehouden. Het opnemingsvaartuig Luymes zal op 29 september Nederland verlaten om ge stationeerd te worden in Suriname om daar opnamewerkzaamheden alsmede pa trouilles te gaan verrichten. BEVERWIJK Artsen: Voor de artsen Ten Harmsen van de Beek, Peeters, Hommes, Swaab, Vos en Zeylmans zal van zaterdag 12 uur tot zondag 24 uur dienst doen: J. A. Hommes, Plantage 154, Beverwijk, tel. 02510-26050; voor de artsen Fierstra jr, Fierstra sr, Melchior, Lange, Rolink, De Ruiter, Verburg, Verséwel de Witt Ha mer, Visser en Vreeling van zaterdag 12 uur tot zondagmorgen 9 uur: A. Verburg, Prinsessenlaan 5, Beverwijk, tel. 02510- 25551; zondag van 9 tot 24 uur; K. K. Visser, Zeestraat 96, Beverwijk, tel. 02510-23450. Apotheken: Voor Beverwijk, Velsen en Heemskerk, alleen voor spoedgevallen: Apotheek Duinwijk, Populierenlaan 44, Beverwijk, tel. 02510-23388. Tandartsen: Voor Beverwijk en Velsen: F. W. G. van Dalsum, Wüstelaan 23, Santpoort, tel. 02560-8451. Advertentie Breestraat 108 - Beverwijk Telefoon 24627 (02510) De opstelling van het DCIJ-tiental dat in de Noordhollandse hoofdklasse dam- competitie de eerste wedstrijd (tegen de Haarlemse damclub) thuis speelt, is als- volgt: bord 1 B. Dukel; 2. T. Tielrooy, 3. H. Laros, 4. K. Pippel, 5. P. v. d. Berg, 6. J. van Straten, 7. H. Swier, 8. L. Bink horst, 9. J. de Beer, 10. A. W. Beukema. DCIJ 2 dat niet in de Haarlemse com petitie zal deelnemen is alsvolgt samen gesteld: 1. H. J. Winter, 2. K. v. d. Steen, 3. K. de Jong, 4. M. Bosma, 5. G. Mollema, 6. W. Gomes, 7. D. Ott, 8. v. d. Does, 9. Velthuizen, 10. N.N. Ook voor het aller laatste sportnieuws I In de gemeente Velsen wordt bouwgrond een steeds schaarser wordend artikel. De behoefte aan woningen is hier de laatste jaren zo gestegen dat langzamerhand bijna alle beschikbare grond is „opgesoupeerd". Een van de wei nige uitwijkmogelijkheden voor de huizenbouw is het uitgestrekte duingebied in het westelijk deel van de gemeente. Daar wordt het uitbreidingsplan Zeewijk in een prachtig duinlandschap gereali seerd. De flats in aanbouw zijn hier al diep het duinterrein binnen gedrongen. De walmende indus trieën aan de overzijde van het Noordzeekanaal vormen een grijze vlek en lijken ver weg. Wijk aan Zee heeft het momenteel niet gemakkelijk. In zes jaar tijd kan er veel veranderen. Toen werd Wijk aan Zee on geslagen kampioen van de derde klasse. Een enerverende promotiecompetitie volg de, Wijk aan Zee leek tweedeklasser dank zij een 2-1 zege in Jutphaas op JSV, maar er volgde een protest en TOG (Amster dam) promoveerde. Van dit kampioens elftal vonden zes beproefde krachten na afloop van dat seizoen het welletjes en zij gaven hun plaats aan jonge krachten. Van af dat moment ging het bergafwaarts met Wijk aan Zee, dat niet zo lang daarna in de vierde klasse verzeilde. En het vorig seizoen scheelde het niet veel of de ploeg was ook uit de vierde klasse gedegradeerd. Men riep wat ge routineerde spelers terug en dat hielp: in de laatste wedstrijen zette men THB op afstand. Ook het komende seizoen zal Wijk aan Zee het weer zonder een routinier moeten doen: spil Jaap Schol ten heeft na tien jaar trouwe dienst besloten er mee op te hou den. Seijsner verdween naar Kinheim, maar Jan v.d. Mey die twee jaar niet meer gevoetbald had, keerde weer terug in het oude nest. In de eerste oefenwed strijd die met 4-3 werd gewonnen van een Volewijckers-combinatie, bleek Van de Mey het voetballen nog niet verleerd. Er wordt één maal per week getraind onder leiding van oud-Blauw-Witter De Buizer, die rond de routiniers De Winter, Snijders en Jan de Blok een winnend elf tal tracht te bouwen. Eén voordeel heeft de nieuwe trainer: als er deze winter niet op het veld kan worden getraind, kan men altijd terecht in de grote zaal van be stuurslid De Boer, waar men het vorig seizoen toen de Wijk aan Zee-kansen slecht stonden, zelfs tweemaal per week oefende. Met PHILIPS TELEVISIE gezellige avonden Advertentie en tóch De bevolking van Nederland is vorig jaar toegenomen met 152.000 personen. Er was een geboorteoverschot van 154.000 en een immigratieoverschot van 8600. Door grens correcties met Duitsland gingen 10.300 per sonen naar dat land over. In het jaarverslag van de Rijksdienst voer het Nationale Plan, waaraan deze cijfers zijn ontleend, wordt gezegd dat in vergelijking met de bevolkingsontwikke ling in andere landen de groei in Neder land nog op een betrekkelijk matig niveau ligt. Volgens de laatst bekende cijfers van de Verenigde Naties is het gemiddelde groeipercentage van de wereldbevolking 1,8 Europa neemt met 0,8 percent een bijzon der lage plaats in. Binnen Europa ligit Ne derland met een jaarlijkse toeneming van 1,3 a 1,4 percent zeer hoog, maar toch nog beneden het wereldgemiddelde. In 1963 bereikte ons land 'n bevolkings aantal van 12 miljoen. Het vertrekoverschot van het westen des lands was in 1963 meer dan dubbel zo groot als in het voorafgaande jaar, vooral als gevolg van een sterke stijging van het Noordhollandse vertreksaldo. Voor 't eerst is het westen het landsdeel met in abso lute zin het grootste vertrekoverschot. In economisch opzicht moesten de toe nemende binnenlandse vertreksaldi van het westen niet worden toegeschreven aan ver minderende bedrijvigheid in het westen, maar aan toenemende activiteit in de ove rige landsdelen. Ook het uitgroeien van de randstand Holland buiten de grenzen van de drie westelijke provincies is van in vloed. Dit percentage zal bij het begin van de 21ste eeuw vermoedelijk zijn ge daald to 3 a 4. Bij een bevolkingsomvang van 20 miljoen zal dan ook de „landelijke" bevolkingsgroep (agrarische en daarbij be horende verzorgende bevolking) naar ver wachting slechts 1 a 2 miljoen uitmaken. De overige bevolking van 16 a 19 miljoen moet men zich dan denken in een meer stedelijke sfeer. Dit is een proces dat zich over de hele wereld voordoet. In de rest van deze eeuw zal er dan ook meer ste delijke bouw nodig zijn dan ooit tevoren.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 5