Na verrassing onthaal van Glorioso krachtig Nederlandse werpers ondanks lawaai sterk Europese titel opnieuw voor Nederland Drie-honkslag van Maat fnuikend voor Italië Eef Kamerbeek haalde 7410 punten op de tienkamp Gerda Kraan en Janny v. Eyck liepen uitstekende 800 meter Italië werd ook in Milaan geen honkbalkampioen Boudewijn Maat sterkste speler van het toernooi Wereldrecord van Rose op vrije slag Cijfers uit Milaan Surtees kandidaat voor wereldtitel na zege in Italië Tennisteam haalde tweede ronde niet Maar verlies voor Tilly v. d. Zwaard Europees record 4 x 100 meter van Poolse atletes Slotemaker bleef Pon net iets voor MAANDAG 7 SEPTEMBER 1964 Twee punten Sparta tegen de „rest" in Haarlems honkbalstadion nrmnnnnnniiiiniiiuiii i (Van onie speciale verslaggever) Het Nederlandse honkbalteam heeft gistermiddag in Milaan na een uiterst spannende strijd voor de zesde maal het Europees kampioenschap veroverd. De Nederlanders bleven met 3—1 de meer dere over de Italianen, die bijzonder sterk tegenstand boden. Rob Hoffmann startte als Nederlandse werper en hield de Italianen vier innings lang voor nul. In de vijfde innings kwam hij in moeilijk heden. Bij een 1—0 voorsprong voor Nederland namen de Italianen bezit van het derde en eerste honk, waarna ma nager Archie Allen Herman Beidschat naar de heuvel commandeerde. In samenwerking met kortestop Leo Kops en tweede honkman Han Urbanus hield Beidschat de Azurri's van de thuisplaat. Beidschat kwam zelf in de achtste in nings in moeilijkheden toen twee honk- slagen en een veldfout een punt voor de Italianen opleverden. De stand werd hierdoor 3—1 voor Nederland, dat zijn runs in de derde en zesde innings scoor de. Herman Beidschat en catcher Wim Crouwel stelden de zege in de laatste innings veilig. Het is de Italianen weer niet gelukt Ne derland de honkbaltitel te ontfutselen. De omstandigheden daarvoor waren gister middag overigens ideaal. Het mooie sta dion zat boordevol met vurige supporters en de Italianen werden gecoached door een Amerikaan die voor de Nederlanders een verrassing in petto bleek te hebben. Die verrassing kwam in de persoon van werper Buschini, een zwaarlijvige Ita liaan die tot nu toe nog niet in het veld was geweest. Iedereen verwachtte Glorio- •o gistermiddag op de plaat. Toen Ri chardson gistermiddag om drie uur voor het eerst aan slag ging kreeg hij echter Buschini's worpen te bespelen. Buschini in honkbalpak meer Volendammer dan Italiaan moest Italiës grote troef worden Zolang mogelijk moest hij de Nederlan ders van de thuisplaat houden en dan zou Glorioso de laatste innings wel voor zijn rekening nemen. Dat was de opzet die door Richardson bij de eerste bal al werd doorkruist, een keiharde tik bracht de bal in het rechts veld en de 3000 wild enthousiaste Italia nen werden er stil van. Even maar, want Urbanus kreeg drie-slag en nadat een vrije loop voor John de stemming weer in mi neur had gebracht, zorgden korte-stop Ri naldi, tweede honkman Morelli en eerste honkman Lauri met een fraai dubbelspel voor een ovatie zoals wij nog niet eerder meemaakten bij een honkbal wedstrijd. Vol goede moed togen de Azurri aan slag en elke worp van Hoffmann werd begeleid door een angstaanjagend gehuil van het publiek, waartussen de ruim hon derd aanwezige Nederlanders zich op dat moment niet al te lekker moeten hebben gevoeld. Hoffmann die gisteren zijn 25ste verjaardag vierde trok zich niets van het kabaal aan en mede dankzij drie fraaie aangooien van Leo Kops en een mooie vang van John bereikten de Italianen in de eerste vier innings het derde honk niet, Het derde honk werd wel getoucheerd door Leo Kops, die in de derde innings na zijn honkslag en een opofferings-stootslag van Hoffmann op een honkslag van aan voerder Urbanus vanaf het tweede honk voor 1-0 zorgde. In de vijfde innings ver stomde het gejoel en gefluit van het Ita liaanse publiek. Üolf de Zwart opende met een honkslag en stal het tweede honk. Voor het eerst hoorde men toen de Neder landse kolonie. De Hollanders zongen het Rotterdamse volkslied „geen woorden maar daden," daarbij begeleid door een trompet. De echtgenotes van de spelers componeerden zelf liedjes, maar het bleek tevergeefs. De Zwart kwam wel op het derde honk, maar kon niet scoren want Richardson zag zijn harde tik vlekkeloos verwerkt door de Italiaanse korte-stop Ri- naldi. Aan het slotdiner van de Europese honkbalkampioenschappen werden vol gens de traditie de zes speciale prijzen uitgereikt. Vijf daarvan kwamen in Nederlandse handen en twee van die vijf zelfs bij één speler, namelijk Bou dewijn Maat. De onderscheidingen vielen ten deel aan: beste werper: Rob Hoffman (Ned.), beste catcher: Wim Crouwel (Ned.), beste slagman: Boudewijn Maat (Ned.), beste allroundspeler: Boudewijn Maat (Ned.), beste coach: Archie Allen (Ned./Ver.), beste scheidrechter: Fer nandez (V-S-). Archie Allen, de Amerikaanse honk- balcoach die ruim een jaar in Neder land gewerkt heeft en daarmee tevens sen groot aandeel had in het zesde Europese kampioenschap dat het Ne derlands negental veroverde, heeft zaterdagavond uit handen van de voor zitter van de KNHB, dr. W. Posthuma, ook 't bonds-onderscheidingsteken ont vangen. Archie Allen keert woensdag :erug naar Amerika. Zijn opvolger, (ïlen Gostick, komt medio september laar Nederland. Het Nederlandse team kwam hierna in moeilijkheden: Hoffmann begon met Mo relli drie slag te geven, maar moest Luzi een honkslag toestaan. Rubin Leyssner verwerkte de bal niet goed en Luzi stond op het tweede honk en op dat moment werd Glorioso ingezet. Onder daverende toejuichingen kwam de Romein naar de plaat, waar hij echter niets klaarmaakte. De bal verdween veilig ih de handschoen van eerste honkman Boudewijn Maat. Ca- meroni had wel succes en sloeg de bal in het linksveld voor een honkslag en het derde en eerste honk was bezet. Toen greep manager Allen in, Herman Beid schat nam het werpen over. Zijn eerste tegenstander Balzoni kreeg de bai het bin nenveld niet uit, de 1-0 voorsprong bleef bewaard. In de zesde innings moest de Nederland se slagploeg het dus opnemen tegen Glo rioso, nog steeds het Italiaanse idool. Han- nie Urbanus onderging de vuurdoop en hij bracht het er best af. Een twee-honkslag. Hudson John kreeg opzettelijk vier-wijd, waarna de beste slagman van dit tour- nooi, Boudewijn Maat, naar de plaat kwam. In zijn eerste twee slagbeurten had Maat weinig succes gehad, ditmaal was het echter raak, een drie-honkslag waarop Urbanus en John scoorden 3-0. Toen kreeg Glorioso pas vat op de Nederlandse hit ters. Beidschat die aarzelend was begonnen en in de zesde innings de steun van rechts- velder John nodig had bij een verre tik van Gandini kwam er beter in en met messcherpe curves hield hij moeiteloos orde. Nog eenmaal zou het stadion ech ter in een hel gaan veranderen. Dat ge schiedde in de achtste innings, Simon Arindell die een innings eerder de derde honksverdediging van Dolf de Zwart had overgenomen, verwerkte de eerste naar hem geslagen bal bijzonder goed. Came- roni kwam meter te kort en ging uit. Balzani volgde echter met een honkslag waarna Arindell zijn tweede bal te ver werken kreeg. Ditmaal gooide hij echter hoog over het eerste honk heen, zodat de Italianen het tweede en derde honk be zet kregen met slechts een man uit. Gan dini volgde met een honkslag en het was 3-1. Het Nederlandse team toonde zich toen echter een waardig kampioen, want ondanks de onbeschrijfelijke herrie die het publiek maakte bleven de Nederlan ders nuchter spelen. Beidschat schakelde Carmignani op drieslag uit en Urbanus ving Lauri uit. In de laatste slagbeurt kwamen de Azurri helemaal niet meer op de honken, dankzij tweemaal drieslag en een vangbal van Crouwel. Toen Wim Crouwel de laatste bal van de wedstrijd veilig in zijn handen had, na ln triomf stormen de Nederlandse spelers met Dolf de Zwart voorop uit de dug out. Het kampioenschap is behaald. V.l.n.r.: Terneuzen. Peters, Archie Allen, Blom en Hofmann. een flitsende curve van Beidschat, waarop Calzolari tevergeefs zwaaide toonde het Italiaanse publiek zich bijzonder sportief. Met een machtig applaus beloonde men de Nederandse ploeg voor zijn unieke prestatie: zesmaal achtereen kampioen van Europa. Archie Allen ging op de schouders, nam de beker in ontvangst en ging toen wederom op de schouders. Een verdiende beloning voor het werk dat Al len het afgelopen jaar voor het Nederland se honkbal verrichtte. De Haarlemse honkballiefhebbers wacht nog een aantrekkelijk slot van het honk balseizoen. Op zaterdag 12 september wordt de beslissingswedstrijd om het kam pioenschap in de eerste B en promotie naar de hoofdklasse tussen ABC en HCK gespeeld in het Haarlemse honkbalstadion. Door gebrek aan accommodatie op het Rotterdamse honkbalveld, wordt de interes sante wedstrijd tussen landskampioen Sparta en de „Rest van Nederland" even eens in het Haarlemse honkbalst^dion ge speeld en wel op zaterdag 19 september Murray Rose, de Australiër die niet in de zwemploeg is opgenomen die zijn land zal vertegenwoordigen op de Olympische Spelen van Tokio, omdat hjj de selectie wedstrijden miste, heeft zaterdagavond in Vancouver (Can.) het wereldrecord op de 880 yards vrije slag scherper gesteld. Rose bracht het tijdens de Canadese zwemkampioenschappen op 8 min. 55.5 sec. Het record was met 8 min. 59.6 sec. in be zit van zijn landgenoot John Konrads se dert 10 januari 1959. Zweden 0-0-5-1-0-0-0-0-0 6 Spanje 1-1-5-0-0-0-2-0-x 9 Werpersresultaten Spanje: Aguayo 2V» innings —2—35, Huertas 6z/'a innings 945. Zweden: Abergh V/s innings 1066, Hed- berg innings 143. Fouten: Spanje 5, Zweden 7. Italië 0-0-0-0-0-0-0-1-0 1 Nederland0-0-1-0-0-2-0-0-0 3 Werpersresultaten Italië: Buschini 5 innings 2—24, Glorioso 4 innings 622. Nederland: Hoffmann 4*/s innings 614, Beidschat 4Vs innings 512. Fouten: Italië 2, Nederland 2. Slaggemiddelden: Urbanus 500, De Zwart 333, Richardson 250 en Maat 250. De eindstand luidt: 1. Nederland 48, 2. Italië 46, 3. Spanje 44, 4. Zweden 42, 5. Frankrijk 40. Fanny Blankers-Koen steekt Gerda Kraan de hand toe om haar geluk te wensen met haar prachtige 800 m. In het midden Janny van Eyck-Vos, die in Enschede een fraaie tweede plaats veroverde. John Surtees, de vijf-voudige oud- wereldkampioen motorrennen, heeft zon dag door een overwinning in de Grote Prijs van Italië zijn kandidatuur gesteld voor de wereldtitel der coureurs formule I-renwagens. Mede doordat de hoogst ge- klasseerden in de competitie om het kam pioenschap op het super-snelle circuit van Monza bij Milaan vroegtijdig de strijd moesten staken bezet Surtees met vier punten achterstand op Graham Hill de derde plaats in de rangschikking. Clark is tweede met twee punten achterstand. De Nederlander Tom Okker heeft zater- dagavond in de eerste ronde heren enkel, spel van de internationale Amerikaans» tenniskampioenschappen in Forest Hills een nederlaag geleden tegen de Amerikaan Arthur Ashe. De cijfers waren 6-4, 6-4, 6-4, Jenny Ridderhof, die in de eerste ronde van het dames enkelspel Ann Jones Hay- don zou ontmoeten, heeft zich teruggetrok- ken zodat de Engelse top-speelster met een walk over de tweede ronde bereikte. Betty Stoeve heeft het niet verder kun nen brengen dan de eerste ronde. Ze trof in haar allereerste wedstrijd de sterke Duitse kampioene Helga Schultze en werd na hevig verzet met 5-7 6-4 3-6 uitgescha keld. Helga Schultze versloeg daarna de Amerikaanse Christine Safford met 6-1, 6- 4. Atletiek. De Nederlandse atleet Jack Smits heeft zondag in Passau de tweede „Marathon van de Donau" op zijn naam gebracht. Hij eindigde met een voorsprong van ruim vijf minuten op zijn naaste concurrent, de Duitser Martin Rusch. De tijd van Smits was overigens matig: 2.40.47,6. Eef Kamerbeek heeft 't Nederlands kam pioenschap tienkamp aangegrepen zichzelf te bewijzen in Tokio mee te kunnen ko men. Goede trainingsresultaten in de laat ste weken hadden zijn zelfvertrouwen ge sterkt en het leek erop alsof hij na het eerste nummer zijn prognose van 7500 punten zonder moeite waar zou kunnen maken. Het liep echter allemaal anders, voordat hij met 7410 punten de titel ver overde. Bij het verspringen verloor Kamerbeek 100 punten op zijn Nederlands record, om dat hij' driemaal voor de balk afzette en hij, die de kogel altijd ruim over de 14 meter stoot, moest zich nu vergenoegen met 13.98 de 1.81 hoog en de 400 meter in de snelle 50.4 gaf hem na de eerste dag met 3912 punten slechts een achter stand van 120 punten op zijn beste presta tie en alles leek nog mogelijk. Helaas, het weer benadeelde ook de tweede dag de prestaties zodanig, dat Kamerbeek be halve de handicap van een zware baan, Uitslag tienkamp loo 1. Eef Kamerbeek 11.0 2. Jan van Heek11.3 3. Wim Thissen 11.5 4. Freek Stam u.2 5. Rein Knol11.7 waarop hij als zwaarste atleet (93 kilo) slecht uit de voeten kwam, toch 14.6 over de horden liep, de discus 45 36 meter ver slingerde en tot 3.90 meter met de polsstok kwam. Zijn snelheid heeft niet geleden en en wanneer de werpprestaties er nu eens werkelijk uitkomen, kan onze landgenoot zeker tot rond de 8000 punten komen. Jan van Heek eindigde op de tweede plaats, waarbij zijn hoogtesprong van 1.90 van bij zonder goed gehalte was en Wim Thissen zag zijn goede vorm beloond met een bron zen medaille. Rein Knol uit Haarlem werd vijfde. Het Rotterdamse Metro, bestaande uit de lopers Piet Heistek, Bertus Veldhoven, Aad Steylen en Gijs de Bode werd Neder lands estafettekampioen 4x800 meter in 7.50.4 seconde, voor AV Memphis (Ensche de) in 7.52.8 en AV Zaanland in 7.54.8. Voor een nieuw Nederlands verenigingsre cord zorgde GVAV Rapiditas op de 4 x 400 meter in 3.19.1 Fred van Herpen noteerde als laatste loper 48 seconden rond. vèrspr. 6.50 6.23 6.50 5.70 6.25 kogel 13.98 11.83 11.91 11.87 12.11 110 h 14,6 16.6 16.6 16.2 15.9 discus polsh. 45.36 3.90 40.77 3.30 40.26 3.20 34.63 3.40 39.44 3.00 speerw. 59.64 59.87 57.45 51.72 42.69 1500 totaal 4.45.3 7410 4.58.1 6104 4.24.0 6060 4.47.9 5634 4.51.5 5540 Gerda Kraan heeft zondag eindelijk die prestatie geleverd, die de Europese 800 meter kampioene ook voor Tokio tot een kandidate voor het eremetaal heeft gemaakt. In het Diekman stadion te Enschede (met 2.000 toeschouwers) won zjj op indrukwekkende wjjze de 800 meter in de dames atletieklandenwedstrijd Neder landGroot Brittannië. Met Gerda Kraan waren Janny van Eyck-Vos en Lia Hinten de meest op de voorgrond tredende atletes. Overigens verloor Nederland geheel vol gens de verwachting met 7047. Na de wedstrijd tegen Frankrijk in Brus sel hadden vele atletiekenthousiasten een beetje bedenkelijk gekeken, toen zowel Gerda Kraan als Janny van Eyck-Vos naar een kansloze nederlaag werden geleid. Zondag werden de Britse meisjes Annet Smith en Pamela Peircy de dupe van de wraakgevoelens der Nederlanders. Want het was Annet Smith, die 200 meter na de start de leiding van Janny van Eyck Vos overnam en zulk een hoog tempo in de benen had, dat de eerste ronde in 60.5 sec. werd afgelegd. Trainer Rinkel maakte Gerda duidelijk dat zij de leiding moest overnemen, maar de Leidse atlete wachtte tot het tempo iets verslapte. Dat moment kwam, 250 meter voor de finish. Annet Smith maakte de fout van haar baan af te wijken en van deze gelegen heid profiteerde Gerda Kraan door bin nendoor te passeren. Janny van Eyck-Vos bleef half achter de Engelse, die reeds eerder dit jaar 2.05.3 had laten afdruk ken verscholen en loerde op haar kans. Gerda Kraan liep onstuitbaar naar de finish (2.05.3), terwijl de 28-jarige Hilver- sumse 50 meter voor de streep de moe gestreden Annet Smith nog passeerde om in de beste tijd van haar leven (2.06.6) als tweede achter Gerda te eindigen. Voor beiden een prachtige positie op de wereld ranglijst van dit jaar, namelijk een vijfde en een zevende. Lia Hinten toonde haar kracht op de 80 meter horden en de 200 meter, waarbij zij over de hindemissen alleen moest bui gen voor Pat Pryce, maar voor bleef op Mary Rand, terwijl op de langere sprint afstand alleen Janet Simpson sneller was. Tilly van der Zwaard was op de 400 meter niet opgewassen tegen Ann Packer, in onze ogen een kanshebster op een Olym pische medaille en Joy Grieveson. Ann Packer, die op de zware baan 53.5 liet af drukken was een klasse apart en Tilly, die tot 300 meter voor lag op Grieveson, moest diep haar hoofd buigen voor het geweld, dat deze roodharige Engelse nog op het laatste rechte eind ontketende. Joke Bijleveld, die op de 100 meter ver raste met een knappe tweede plaats ach ter Madelein Cobb, scheen bij het ver springen geïmponeerd door de krachtige afzet van Mary Rand, de grootste atlete, die Engeland ooit heeft voortgebracht. Mary Rand won met 6.47, maar kwam tevens met 6.23 6.30 6.40 6.31 en 6.32 nog eens vijfmaal ruim over de zes meter en daarbij staken de 5.94 van Corrie Bakker en de 5.81 van Joke Bijleveld, die geen hoogte bij haar springen had, maar pover tjes af. Susan Piatt, Rosemary Paine en Mary Peters wonnen speer, discus en kogel, terwijl op de 4 X 100 meter Neder land door een blessure van Truus Crui- ming zelfs een A- en een B-ploeg van Groot Brittannië voor moesten laten gaan. De Haarlemse atlete Ellen Joacim-Ort (12.eindigde op de 100 meter voor de Engelse Europese kampioene Dorothy Hyman (12.2), die voor het eerste na twee maanden weer aan belangrijke wedstrij den deelnam, maar achter Joke Bijleveld (11.9) en Madelein Cobb (11.8). Op de 200 meter kwam Ellen Joacim niet verder dan een vierde plaats (24.9), hetgeen aanzien lijk minder was dan Janet Simpson (24.0) en Lia Hinten en Daphne Arden (24.5). Corry van Wijk, van het Beverwijkse DEM, kwam bij het kogelstoten niet ver der dan 14.36, maar alle prestaties op dit nummer waren niet daverend. Corrie van Wijk werd tweede. Dit werd ook stad genote Marian Thomas, echter bij het hoogspringen met de ook al matige sprong van 1.57. Bij atletiekwedstrijden in Boedapest verbeterde de Poolse damesploeg zaterdag het Euror e record op de 4 X 100 meter met een tijd van 44,4 seconden. Het oude record stond op naam van Rusland (1961) en Polen (1962) met 44,5 seconden. De VS houden sinds 1961 het wereldrecord met 44,3 seconden. De Poolse Kloboukowska evenaarde zondag in Boedapest het Europees record op de 100 meter dames. Het record staat sedert oktober van het vorig jaar met 11,3 seconden op naam van de Britse Dorothy Hyman. De Joegoslavische atlete Draga Sta- mejcic evenaarde zaterdag het wereld record op de 80 meter horden dames door in Celje een wedstrijd te winnen in 10,5 seconden. Deze tijd is sinds 1960 nu reeds gemaakt door vijf verschillende atletes: de Oostduitse Gisela Birkemeyer, de Brit se Betty Moore, de Oostduitse Karin Balzer, de Russische Irina Press en da Joegoslavische Draga Stamejcic. De Nederlander Rob Slotemaker heeft zondag in Monra in de strijd om de I Europese bekers voor toerwagens een ze ge behaald in de klasse van 1600 tot 2000 cc. De Zandvoortse slip-specialist zegevier de met een Porsche 904 gts van het Ra- I cing Team Holland met geringe voor sprong op Ben Pon, die eveneens met een Porsche 904 gts van het racingteam uit- I kwam. De omstandigheid dat Slotemaker hoog I staat geklasseerd in de competitie om de Europese bekers zal er wel niet vreemd aan geweest zijn, dat Pon zijn teamge noot een minieme voorsprong toestond. In de drie uren dat de wedstrijd duurde leg de Slotemaker 550,094 kilometer af, Pon 550,093.De snelste ronde van 5750 me ter was voor Slotemaker in 1 min. 49,3 sec., wat neerkomt op een gemiddelde van 189,387 km. per uur.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 12