Drs. De Pous waarschuwt tegen verdere vergroting consumptie Verkeer in het weekeinde eiste tien slachtoffers Economische groei bevorderen door diepte-investeringen HET WEER Janssen wereldkampioen; honkballers: Europese titel Jacht omgeslagen tijdens een onweer, man verdronken Turkije en Griekenland willen bijeenkomst Veiligheidsraad De „Eilbek" drijft weer ROKA.-1964 in Utrecht geopend Stemmler-Imex onderhandelt met Sovjet-Unie Twee employés van Van Gelder omgekomen Selectie-elftallen voor woensdag Westduitse steun voor Zuid-Vietnam Twaalf doden bij spoorwegongeluk in Zweden Papandreou vraagt NATO om steun M iljoenenorder Hoofdprijzen staatsloterij ejore you vuy NAPPA- EN SUËDE JASJES Toenemende bewolking Noodzaak Op overweg bij Zutphen met auto onder locomotief Zwollenaar door bliksem getroffen Het woord is aan Onze handel met Rusland pagina 7 In de krant van heden: 49e JAARGANG NUMMER 257 Kantoor: Lange Nieuwst/aat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING MAANDAG 7 SEPTEMBER 1964 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. - Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur. Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden. Kosak Uitga.c. tofische B^jven D,mi,te N.V., Cot. HouMr.at 93, H,„lcn, Directe... Mr. H. C. v„ de Mij. Met het oog op onze economische groei en onze toekomstige welvaart be tekent de Europese Economische Ge meenschap ook nationaal-economisch gezien een uitdaging. Dit verklaarde drs J. W. de Pous, voorzitter van de Sociaal Economische Raad, vanmorgen in Utrecht waar hij de internationale levensmiddelenbeurs „Roka-1964" open de. Hij voegde hieraan toe, dat hij er niet gerust op is of het Nederlandse volk be reid is deze uitdaging te aanvaarden Ik meen de laatste tijd tendenties te bespeuren, aldus drs. De Pous, waarbij een onevenredige betekenis wordt toege kend aan de vergroting van de consump tieve bestedingsmogelijkheden. Hij acht geenszins denkbeeldig, dat de besparingen in de naaste toekomst onvoldoende zul len blijken te zijn om een zodanig inves teringsniveau te handhaven, dat de groei van onze nationale economie niet achter blijft bij die van de andere E.E.G.-landen. Bovendien dreigt volgens hem het gevaar, dat onze concuih-entiepositie in dit opzicht wordt aangetast. De n.v. Stemmler-Imex, die op de Internationale bouw- en wegenbouw- tentoonstelling in Moskou voor een uit gebreide Nederlandse inzending heeft gezorgd, is reeds voor het einde van deze expositie met de staatsinkoopcen trales van de Sovjet-Unie aan het onder handelen over een miljoenenorder. Dit heeft een vertegenwoordiger van Stemm- ler zaterdagavond op Schiphol meege deeld bij zijn terugkomst. Stemmler-Imex is, naar bekend, een handelsfirma die voor vele Nederlandse, doch ook wel enkele Westeuropese bedrij ven, bemiddelt in het handelsverkeer met Oost-Europa. De directie is thans in Mos kou bezig met het afsluiten van een op dracht voor de levering van een complete fabrieksinstallatie en bespreekt voorwaar den waaronder in Rusland de licentiebouw ter hand kan worden genomen van Neder landse wegenbouwmachines. Daarnaast heeft Rusland een aanvrage ingediend voor de levering van tweehon derd chassis voor zeer grote vrachtwagens waarmee alleen al een bedrag van tien miljoen gulden is gemoeid. Eerst zal echter moeten worden nagegaan of deze opdracht technisch uitvoerbaar is. Intussen heeft Stemmler een contract getekend, waarbij Rusland voor vier ton nagenoeg alle door Nederland geëxposeerde machines en installaties overneemt ten be hoeve van kwaliteits- en prestatiebeoor delingen. Zelfs wordt gesproken over door andere landen op de expositie getoonde produkten, die Rusland bij voorkeur uit Nederland wil verkrijgen. Ook voert de directie besprekingen over uitbreiding van de Russische leveringen aan Nederland van werktuigen, machines en tractoren. 564ste STAATSLOTERIJ Vierde klasse dertiende lijst 1.500 11622 17476 1.000 2851 7337 8716 9426 11853 15564 17248 ƒ400 2187 2732 5147 7299 8135 8427 9065 10357 11843 14214 14277 16958 19282 19458 21816 ƒ200 3508 3889 4372 4645 5503 8187 8354 8762 9610 9771 9827 10304 10816 10857 11034 12187 12247 12327 15354 16374 16681 16914 17599 19524 19751 21330 21554 Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIOSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Toenemende bewolking met plaatselijk enige regen of mot regen. Overwegend matige wind tussen zuidwest en west. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. Wanneer wij menen, aldus drs. De Pous, conjuncturele onevenwichtigheden als gevolg van op zichzelf aangename en ook zeer wenselijke bestedingsverruimen- de maatregelen te kunnen ontgaan of te mogen verwaarlozen door ze van het stem pel „structureel" te voorzien, zou dit ern stige schade aan ons economische groei proces kunnen toebrengen Omgekeerd geldt dit ook als men meent, onaangena me structurele aanpassingen te kunnen ontwijken door een voortdurende oneven wichtigheid van onze betalingsbalans aan te merken als een tijdelijk conjunctureel verschijnsel. Voor het bevorderen van de economi sche groei zijn, naar het oordeel van drs. De Pous, vooral investeringen in de diep te nodig en het bedrijfsleven zal dan ook de mogelijkheid moeten worden gelaten om deze investeringen in voldoende mate te realiseren. Een evenwichtige conjunctuur ontwikkeling noemde de SER-voorzitter eveneens belangrijk. Hij zei, dat de over heid wat dit betreft een aanzienlijke bij drage kan leveren door het voeren van een anti-cyclische conjunctuurpolitiek. In dit verband acht hij het gewenst, dat de overheid, wanneer zij bepaalde maatre gelen van structurele aard overweegt die een belangrijk bestedingsverruimend ef- fekt hebben, de wijze van invoering er van zowel wat tijdstip als frasering be treft, mede laat bepalen door conjuncture le overwegingen. Volgens drs. De Pous is het tot stand brengen van een gemeenschappelijke markt niet zo'n eenvoudige zaak. Men kan namelijk niet stellen, dat de E.E.G.-markt in haar volle luister in het licht zal tre den als te zijner tijd de onderlinge doua nerechten zijn afgeschaft en uniforme prij zen tot stand zijn gekomen voor de land bouw. Als voorbeeld noemde hij de Bene lux, die na de oorlog de douanerechten in één klap afschafte, maar die nu, na bijna twintig jaar, de problemen in de agrari sche sector nog steeds niet heeft opgelost. Speciaal voor de levensmiddelenindustrie betekent de E.E.G., volgens drs. De Pous, een positieve zowel als een negatieve uit daging Enerzijds wordt de markt ver ruimd en de afzetmogelijkheid vergroot, anderzijds wordt de concurrentie op de binnenlandse markt verscherpt van bui- tenuit De opvatting wordt wel verdedigd, dat de nationale industrie de uitdaging uit de weg zou kunnen gaan door zich te con centreren op de eigen thuismarkt. Dat was met name gelden voor de levensmiddelen industrie, omdat zij dikwijls te maken heeft met in de loop van de tijd gegroeide nationale consumptiegewoonten, die een „natuurlijke basis" zouden opleveren voor een min of meer afgeschermde markt. Drs. De Pous noemde dit echter een uiterst gevaarlijke redenering. Er is geen enkele garantie, zo zei hij, dat de bedrij ven in de andere landen er ook tegenop zien om de mogelijkheden die de gemeen schappelijke markt biedt te gaan explo reren en er is na de volledige totstand koming van de E.E.G. geen enkel middel om deze bedrijven van de traditionele markt te weren. Een noodlottig ongeluk, waarbij twee mensen het leven verloren, heeft zater dagmiddag plaatsgehad tijdens een auto- puzzelrit welke was georganiseerd door het bedrijf in Apeldoorn van de Koninklij ke Papierfabrieken Van Gelder Zonen. De slachtoffers zijn twee employé's van het bedrijf van Van Gelder in Velsen-Noord, de 22-jarige heer J. W. Goris uit IJmui den, werkzaam op de afdeling Personeels zaken en zijn chef, de 28-jarige heer J. D. Loof uit Heemskerk. Het ongeluk gebeurde op een niet-bevei- lig-de overweg in Klarerobeek in de ge meente Voorst. Toen de heer Loof, die de auto bestuurde, deze overweg wilde pas seren, naderde een losse locomotief, die van Apeldoorn onderweg was naar Zut phen. De machinist gaf voortdurend sig nalen toen hij de naderende auto zag en remde krachtig, maar kon een botsing niet meer voorkomen. De auto werd tien tallen meters meegesleurd en totaal ver nield. De beide inzittenden moeten op slag dood zijn geweest. Een ongevallenwagen van de spoorwe gen heeft de locomotief moeten opvijzelen om het wrak van de auto te verwijderen. Het treinverkeer is bijna twee en een half uur gestagneerd geweest. De reizigers zijn in die tijd met bussen vervoerd. In de nacht van zaterdag op zondag trof een automobilist in de Belgische plaats Retie de lichamen aan van twee bij hun voertuig liggende bromfietsers. Op het moment waarop hij de mannen hulp wilde verlenen reed een tweede auto mobilist beide slachtoffers aan. Vermoede lijk was de bestuurder verblind door de lichten van de eerste automobilist. De slachtoffers bleken te zijn de uit Til burg afkomstige heren M. Buys en P. Ans- sens. De heer Buys bleek reeds overleden te zijn, dé heer Anssens werd zwaar ge wond naar het ziekenhuis in Turnhout overgebracht. In een ziekenhuis in Rotterdam is de 64- jarige meubelmaker P. Schipper overleden aan verwondingen, die hij had opgelopen toen hij betrokken was bij een frontale botsing tussen een personenauto en een bestelauto op de Vondelingenweg in Rotter dam, een week eerder. Zondagmiddag is in een ziekenhuis te Gouda de 58-jarige veehouder C. Bluk uit Boskoop overleden aan de gevolgen van een verkeersongeluk, dat hem zaterdag middag was overkomen. Op de Middel burgse Weg te Reeuwjjk was hij toen hij op zijn bromfiets de weg wilde oversteken geschept door een klein personenbusje. Zondagmiddag is de vierjarige Ferdinand Riebeek uit Den Haag in de Isinghstraat aldaar door een personenauto aangereden toen hij plotseling van tussen geparkeerde auto's vandaan de weg overstak. Hij was op slag dood. De 21-jarige tekenaar B. J. Danks te Den Haag is zondagochtend op de Laan van Meerdervoort in Den Haag met een auto tegen een boom gereden en ter plaatse overleden. Op de kruising van de rijksweg Amster dam-Hoorn en de provinciale weg Hoorn- Enkhuizen is zaterdagmorgen de 31-jarige mevrouw H. de Valk uit Weesp zo ernstig gewond toen de door haar man bestuurde scoorde slipte, dat zij later is overleden. De 59-jarige F. Boomsma uit Den Helder is zaterdagmorgen in Bellingwolde bij het oversteken van de weg geschept door een auto. Het slachtoffer is met een schedel- basisfractuur opgenomen in het ziekenhuis te Winschoten en daar overleden. Op de rijksweg Heeze-Geldrop in Heeze (N.-Br.) is gisteravond een personenauto door nog onbekende oorzaak tegen een boom gebotst. Mevrouw S. uit Geldrop kwam daarbij om het leven. Het Duitse vrachtschip „Eeilbek", dat op 22 november van het vorige jaar na een aanvaring op de Nieuwe Waterweg ter hoogte van de qua rantaine-inrichting kapseisde en tegen de zuidelijke oever zonk, drijft weer. Er waren sinds juli drijftanks gemonteerd op het in juli rechtge trokken wrak. Van den Tak sleepte een vloot van niet minder dan zeven grote drijvende bokken aan. Woens dag werden stroppen en takels onder het wrak door aangebracht en zater dagmorgen begon men al vroeg met pompen. Aanvaneklijk had men nog al wat tegenslag. De pompen raakten herhaaldelijk door stukken van de lading verstopt. Maar tegen het val len van de zaterdagavond waren de drie voorste ruimen geklaard en rust te de Elbek op zijn achterschip. Zon dag kwam het tweede deel klaar en toen zondagavond de duisternis viel, dreef het schip weer goeddeels op zijn eigen vermogen. De foto toont de werkzaamheden. Dennis Neville, de tijdelijke bondscoach van de KNVB, heeft de twee selectie-elf tallen die woensdagavond in het Goffert- stadion tegen elkaar zullen uitkomen, als volgt samengesteld: A-team doel: Pieters Graafland (Feijenoord) achter: Veldhoen (Feijenoord) en De Jong (DWS); midden: Israel (DWS), Schrijvers (DWS) en Muller (Ajax); voor: Heijnen (ADO), Geutjes (SC En schede), Van Reeken (NEC), Dullens (Sit- tardia) en Wierimga (SC Cambuur). B-team doel: Van Leeuwen (GVAV); achter: Haak (Feijenoord) en Quadackers (Fortuna '54); midden: Verhoeven (Sparta), Kort (Tel star) en Fransen (GVAV); voor: Bergholtz (Feijenoord), Gerards (Fortuna '54), Kruiver (Feijenoord), Clavan (Holland Sport) en Mou'lijn (Feijenoord). De spelers van PSV waren voor deze selectie-wedstrijd niet beschikbaar in ver band met een trip van de Eindhovenaren naar Noord-Afrika. Coach Archie Allen op de schouders van de Nederlandse honkballers, die in Milaan Europees kampioen werden. Het is een glorieus weekeinde ge weest voor de Nederlandse sportwereld. In Sallanches, aan de voet van de Mont Blanc, behaalde Jan Janssen de waar devolste wereldtitel bij de wielrenners, die van de profs op de weg. Na Theo- fiel Middelkamp is Janssen de enige Nederlander, die dit kampioenschap op zijn naam bracht. In Milaan grepen de Nederlandse honkballers voor de zesde achtereenvolgende keer de Europese titel. Over deze sportieve hoogtepunten kan men uitvoerig lezen in de sport bijlage „Sportief", waarin men ook al het andere sportnieuws kan vinden. De slechte weersomstandigheden in het afgelopen weekeinde hebben niet alleen veel ongemak veroorzaakt. Voor de kust van Schouwen raakte ter hoogte van Haamstede het plezierjacht „Slokje" tij dens een onweersbui in moeilijkheden. Het jacht sloeg om, een der opvarenden wordt vermist. Het was ir. A. G. Halliday, in genieur van het Shape Technical Centre in Den Haag. Een inwoner van Zwolle, de heer Dirk- sen, werd zaterdagmiddag toen hij door Wilsum, gemeente IJsselmuiden, fietste, door de bliksem getroffen. Hij werd vrij ernstig gewond. In Kamperveen, eveneens gemeente IJs selmuiden, gingen een hooiberg en twee schuren met landbouwwerktuigen, hooi en stro in vlammen op, nadat de bliksem in de hooiberg was geslagen. De schade wordt op 25.000 geschat. Veel last van het noodweer had men in Culemborg, waar zaterdagmiddag verschil lende straten blank kwamen te staan. Het prinses Beatrix-ziekenhuis kreeg water overlast doordat de hoofdriolen rondom het ziekenhuis het hemelwater niet meer kon den verwerken. Ongeveer tachtig bedden kwamen in drie tot vier centimeter water te staan. Pompen lukte niet en toen moest men het water door dweilen en vegen verwij deren, waarbij ook bezoekers van de pa tiënten meehielpen. In Beverwijk sloeg de bliksem in het dak van een woning aan de Elink Sterk- straat. De tv-antenne brandde op twee plaatsen door. Seneca: Ware vreugde is een ernstige zaak. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 6 Buitenlands nieuws 3 Op de Praatstoel 3 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving4, 14 Kunst 5 Radio en t.v5 Feuilleton 6 Beurs 7 Economisch nieuws7 Scheepsberichten 7 Luidsprekers 8 Sport 9, 10, 11, 12, 13, 15 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's SAIGON (Reuter). Functionarissen van de Westduitse ministeries van Econo mische Samenwerking, Financiën en Eco nomische Zaken zijn in Saigon aangekomen voor onderhandelingen over een culturele overeenkomst en technische hulp. Voorts heeft een Westduitse commissie op 1 september besloten naar Zuid-Vietnam ambulances en medische instrumenten te zenden en voor een miljoen mark econo mische steun te verlenen. STOCKHOLM (Reuter; AFP) Enkele kilometers van het station Aange in noord oost-Zweden is zaterdagavond „De Noor delijke Pijl", de sneltrein die de verbin ding tussen Stockholm en Zweeds Lapland onderhoudt ontspoord. Reddingsploegen haalden uit de wrak stukken twaalf doden en een veertigtal gewonden. Het ongeluk geschiedde toen de trein, die een snelheid van 90 kilome ter per uur had, juist een overweg was gepasseerd. Een van de acht rijtuigen die uit de rails zijn gevlogen, boorde zich in twee langs de spoorlijn gelegen wonngen. In een van de uizen sliepen drie kin deren. Ze bleven ongedeerd, hoewel hun bedden door de schok een paar meter werden verschoven. Door de duisternis en de mist was het reddingswerk bijzonder moeilijk. Er moes ten zelfs ambulances uit Sundsvall, op 160 kilometer afstand, komen om de gewon den te vervoeren. De oorzaak van de ramp is nog niet bekend. NICOSIA (Reuter en AP) Turkije en Griekenland hebben om een bijeenkomst van de Veiligheidsraad gevraagd. Turkije heeft de Verenigde Naties in het weekein de tevens verzocht om onmiddellijk een studiecommissie naar het omstreden eiland te sturen. De Turken wensen dat deze commissie een onderzoek zal instel len naar „de provocerende acties van Griekenland." Het is nog niet bekend, wanneer de raad over de kwestie-Cyprus bijeen zal komen. Turkije heeft voorts Griekenland ervan in kennis gesteld dat het een verdrag voor handel en betalingen tussen de beide lan den zal verbreken. Een aan de Griekse ambassadeur in An kara overhandigde nota deelt mee dat het verdrag op 7 november van dit jaar zal ophouden te bestaan. Het verdrag werd in 1953 ondertekend tussen de beide buurlanden en Navo- partners. Tenslotte heeft de Griekse premier Geor ge Papandreoe gisteren een beroep gedaan op de Navo om tussen beide te komen en een einde te maken aan de wat hij noem de Turkse oorlogsdreigementen in het ge schil rond het eiland. Hij vroeg het bond genootschap Griekenland te helpen in ge val van een aanval. Papandreoe waarschuwde Turkije dat Griekenland als het aangevallen wordt zal terugslaan, omdat de verdediging „de hei lige en hoogste verplichting" is. Uit Athene wordt vernomen, dat da Griekse strijdkrachten in staat van pa raatheid zijn gebracht naar aanleiding van een rede van premier Inönü, van Turkije, die volgens de Grieken dreigend van ka rakter was. Ook de spanning op het eiland is groot Dit wordt geïllustreerd door het feit dat een 14-jarige Griekse herdersjongen door het ontsteken van twee voetzoekers een vuurgevecht van twee uur veroorzaakte in een dorp ten oosten van Nicosia. De dor pelingen hoorden de voetzoekers ontplof fen, renden naar hun gevechtsstellingen en begonnen te schieten. Het incident gebeurde zaterdagavond in het dorp Arsos dat een gemengde Grieks- Turkse bevolking heeft. Er waren geen slachtoffers behalve de herdersjongen, die een flinke draai om zijn oren kreeg van het dorpshoofd. Een groep van 58 Grieks-Cyprioten is za terdag aan boord van het Russische schip „Armenia" Istanboel gepasseesd op weg naar Nicosia. Zij hebben een politieke en militaire opleiding van vier maanden in een kamp bij Odessa in de Sovjet-Unie ge volgd.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1