Washington verheugd over zege van gematigde Frei in Chili Amerikanen zien gunstige toekomst voor Zuid-Amerika fmm Duitse babysit steelt kleuter Generaal De Gaulle zong nationalistisch loflied Internationale honderd jaar Artsenstaking kostte België zeker zeventien miljoen frank WERELDNIEUWS BUSCHAUFFEUR peett GRATIS OLYMPISCH SPEL lil Slag aan de Marne: 'erf Ifan Ifettewinkel Britse para's herdachten slag om Arnhem Duitse rechterlijke macht aan de kaak gesteld Westduits plan voor de hereniging Tyfoon Ruby eist 27 mensenlevens Wie kinderen heeft, moet Norit in huis hebben WE I jNll Op de raatótcel MAANDAG 7 SEPTEMBER 1964 Kopermijnen Voorkeur FRILEUSE MOLENDIJK K S| HEBT U EEN RIJBEWIJS? DAN HEBBEN WIJ VOOR U EEN GOEDE BAAN KIES EEN BOEIENDE BAAN BIJ EEN STERK BEDRIJF. KIES DE N.Z.H. Minder mensen V eiligheid Aanvaring op St. Laurens kost drie levens (Van onze correspondent) WASHINGTON De verkiezingsover winning van de gematigd progressieven in Chili is door Washington bijna juichend begroet. Het vooruitzicht op de verkiezing van de Marxist Allende had de Verenigde Staten schrik aangejaagd, vooral omdat daardoor voor het eerst op wettige wijze een regime a la Castro tot stand zou zijn gekomen in Latijns-Amerika. De overwin ning van Eduardo Frei geeft de Ameri kaanse politici het vertrouwen dat de mogelijkheid bestaat om Latijns-Amerika te ontwikkelen langs democratische weg en dat een afglijden naar uiterst links vermeden kan worden. President Johnson heeft al verklaard dat de verkiezingsuitslag in Chili de hoop op een stralende toekomst van het weste lijk halfrond verstevigt Minister Rusk van Buitenlandse Zaken legde de nadruk op het voortbestaan van de democratie in Chi li. De opgetogenheid van de Amerikanen wordt vooral veroorzaakt door de neder laag van Allende. Maar sommigen in Washington staan ook wel aarzelend te genover de progressiviteit van Frei, wiens programma een radicale herziening in houdt van het sociaal-economisch patroon van Chili. Die herziening zou een gevaar beteke nen voor de kopermijnen die voor negen tig percent Amerikaans eigendom zijn. Al lende wilde de mijnen meteen nationali seren, maar Frei schijnt de kat uit de boom te willen kijken. Hij wil de moge lijkheden onderzoeken om een groter deel van de inkomsten uit de mijnen in Chi leense handen te laten overgaan. De hier bij betrokken Amerikaanse zakenkringen uiten zich optimistisch over een mogelij ke regeling, vooral omdat Frei Ameri kaans kapitaal wil aantrekken. En dat zou uiteraard bijzonder moeilijk gaan als hij met nationalisering zou dreigen. De verkiezingsuitslag in Chili is uitge sproken gunstig als stimulans voor Ken- Duizenden Turkse Cyprioten hebben vorige week in de Syprische hoofd stad Nicosia met spandoeken ge demonstreerd tegen de Grieks-Cypri sche blokkade van streken met een Turks-Cyprische bevolking. Enkele van de leuzen luiden: „Wij willen voedsel zij vernietigen het". „Pa tiënten en kinderen lijden honger". „Leven is onmogelijk zonder eten, drinken en brandstof". nedy's „alliantie van de vooruitgang," het ondersteuningsprogramma voor Latijns- Amerika dat gebaseerd is op de veron derstelling dat de landen daar zich gelei delijk zullen ontwikkelen. Tot nu toe is de uitvoering van dit pro gramma van Amerika's vermoorde presi dent nogal wat teleurstellend geweest, om dat de dollars die voor de hulp bestemd waren bij kleine klieken terecht kwamen zonder dat er van vooruitgang gesproken kon worden. Die teleurstellingen zijn voor Johnson aanleiding geweest om het allian tie-programma zachtjes naar de achter grond te schuiven en over te gaan tot een andere benadering van Latijns-Amerika. Terwijl president Kennedy met financiële steun de democratisering en een sociaal economische ontwikkeling wilde stimu leren in Latijns-Amerika. blijkt president Johnson de voorkeur te geven aan stabiele conservatieve regimes boven voortmodde rende progressieve regeringen. Het stem busresultaat in Chili bewijst, na de ver kiezingsoverwinning van de eveneens pro gressieve Belaunde in het aangrenzende Peru, dat er in Latijns-Amerika toekomst is voor parlementaire democratieën. En die ontwikkeling zal Kennedy's program ma voor de vooruitgang opnieuw in het middelpunt van het Amerikaanse beleid kunnen brengen. Chilis was vorig jaar bovendien met 125 miljoen dollar het meest begunstigde land van het vooruitgangsprogramma en daar om kan de verkiezingswinst van de gema tigd vooruitstrevenden wel beschouwd wor den als een regelrecht succes van het pro gramma. Het is overigens kenmerkend dat Wash ington bij de Chileense verkiezingen alle hoop moest vestigen op 'n sociaal-demo cratisch georiënteerde katholiek als Frei wiens denkbeelden voor miljoenen conser vatieve Amerikanen uiterst links zijn. Het typeert de situatie in Latijns-Amerika en andere ontwikkelingsgebieden waar naast rechtse en linkse dictaturen, de parlemen- Advertentie Wjj brengen.de nieuwe lijn HAUTE COIFFURE - SALON DE BEAUTÉ Santpoorterplein 1 - Haarlem - Tel. 60643 ui - Oii r^k.. k-MBfnl' r: iMigiktHiÉê 3. Eduardo Frei, de nieuwgekozen pre sident van Chili, maakt een ov er winnaar sgebaar. (Telefoto) taire democratieën socialistische of neu- tralistische vormen aannemen Kennedy was de eerste Amerikaanse president die de situatie doorzag en be reid was om dergelijke democratieën te steunen. Zelfs wilde hij openlijk helpen om te streven naar afschaffing van de rechtse dictaturen ten gunste van parlementaire regimes. De wat rechtser geaarde John son is nu realistisch genoeg om te pro beren Chili een voorbeeld te maken voor de nog dictatoriaal geregeerde buren van het land in Latijns-Amerika. Advertentie In het werk van een zit veel meer dan u denkt Het bezit van een gewoon rijbewijs BE is voldoende; voor de opleiding zorgen wij Kom er eens over praten op onze KENNISMAKINGSAVOND AANSTAANDE DINSDAG 8 SEPTEMBER van half acht tot negen uur. U bent van harte welkom in onze KANTINE, LEIDSEVAART 396, HAARLEM. De bussen van de lijnen 3, 6, 71 en 80 stoppen voor de deur NOORD-ZUID-HOLLANDSE VERVOER MAATSCHAPPIJ N.V. NEU-ULM (AP) In heel West-Duits- land zoekt de politie naar een achttien maanden oude Amerikaanse baby die uit Neu-Ulm ontvoerd is. De politie vermoedt dat het meisje door de 28- jarige Duitse vrouw Anna Klein is meegenomen. Zij is bij het gezin van sergeant Sanders vaak babysit geweest. Vrijdagmiddag was zij bij Sanders gekomen om de kleine in de kinderwagen mee uit te nemen. En ze kwam niet terug. Men tast in het duister over het motief. Er is geen poging gedaan om chantage te plegen op de familie Sanders die nog een baby van zeven maanden heeft. (Van onze correspondent) PARIJS De president van de Franse republiek, generaal De Gaulle, heeft zon dag, omringd door acht ministers onder wie premier Pompidou, voor het stand beeld van Jeanne d'Arc in Reims ten overstaan van een compacte menigte de vijftigste verjaardag van de slag aan de Marne plechtig herdacht. De generaal zag er bleek en vermagerd uit. Dit laatste openbare optreden in- Frank rijk voor zijn grote reis door Zuid-Ameri- ka die over twee weken begint, heeft het staatshoofd aangegrepen om opnieuw een vurig loflied te zingen op de „broederlijke eensgezindheid en het patriottisch heroïs me" dat de Fransen een halve eeuw gele den demonstreerden om de vijand die het grondgebied geschonden had hier op deze plaats eindelijk tot stilstand te brengen. De president van de republiek, die voor deze gelegenheid in zijn generaals-uniform was gestoken, gaf tijdens zijn toespraak zijn gehoor bovendien een college in mi litaire strategie en hoge krijgskunde dat overigens bijzonder boeiend werd voorge dragen en waarbij hij een fibrant homma ge bracht aan de „zelfbeheersing en stand vastigheid" van de toenmalige Franse op perbevelhebber generaal Joffre. Een „lei der die trots de vele tegenslagen die hij tevoren ondervonden had, zijn vertrouwen en evenwicht wist te bewaren" en zo een nationale catastrofe voor het vaderland bezwoer. Op de weg naar Reims leek daarente gen het publiek wat schaarser gezaaid dan bij vorige tochten van het staatshoofd door de Franse provincie Het druilerige weer Advertentie BRUSSEL (AP) Naar schatting 60.000 mensen hebben zondag in Brussel deel genomen aan een mars ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van de So cialistische Internationale. Een klein incident vond plaats voor de tribune, waar socialistische kopstuk ken, onder wie de onlangs gekozen voor zitter van de Internationale, Bruno Pit- terman, zaten. Een groep pro-Chinese socialistische jongelui riep leuzen als „Houdt Tsjombe tegen" en „Spaak is een moordenaar". (Van onze correspondent) BRUSSEL De Belgische artsenstaking heeft het ministerie van Landsverdediging ongeveer 1 Yt miljoen gulden gekost. Er zijn 36.142 artsen, die reserve-officieren waren, opgeroepen. Hun rang varieerde van vaandrig tot en met kolonel. Drie zijn er niet opgekomen. Zij zijn echter niet als deserteur beschouwd, omdat hun wegblijven gemotiveerd bleek. Dat heeft de minister van Landsverdediging dezer dagen geantwoord op een vraag van een van de leden van de Belgische Kamer. Uit zijn antwoord blijkt dat hij lP/z mil joen Belgische franken heeft betaald aan soldij en vergoedingen voor de opgeroepen geneesheren, 1% miljoen voor verblijfs kosten en nog eens miljoen voor het gebruik van eigen auto's. De totale kosten van die staking bedra gen zeventien miljoen franken en daarbij moeten dan nog worden gevoegd die van het verblijf in militaire ziekenhuizen en dergelijke. Deze laatste zijn nog niet be rekend. werkte dan ook weinig mee. Bovendien hadden de boerenorganisaties en de linkse vakverenigingen en partijen hun aanhan gers opgewekt door afwezigheid te schit teren vanwege de politieke draai die de president, naar zij vreesden, aan deze na tionale herdenking wilde geven. Opvallend was zeker dat generaal De Gaulle de slag aan de Marne nadrukkelijk voorstelde als een exclusieve Franse over winning, ofschoon Engelse en Belgische detachementen gisteren officieel wel deel namen aan de militaire parade en ook de ambassadeurs van beide geallieerde lan den de ceremonie met hun aanwezigheid vereerden. Opmerkelijk is eveneens ge weest dat de generaal iedere toespeling achterwege liet over de verbroedering tus sen de beide voormalige vijanden, Frank rijk en Duitsland, die niettemin nauwelijks een jaar geleden door hemzelf bij de on dertekening van het vriendschapsverdrag met zoveel spectaculaire ophef was be klonken. Deze laatste trip van generaal De Gaul le ging gepaard met uitzonderlijke veilig heidsmaatregelen. De ontdekking die de Franse politie zou hebben gedaan over een beraamde aanslag die in augustus op ge neraal De Gaulle beraamd zou zijn, heeft de minister van Binnenlandse Zaken Ro ger Frey kennelijk met een hernieuwde en panische angst voor de bedreiging van het leven van het staatshoofd vervuld. Drie dagen tevoren was de illustere ka thedraal van Reims voor het publiek her metisch gesloten. Sinds een week waren alle grenzen eveneens aan een bijzondere strenge controle onderworpen. Men zag gisteren even voor De Gaulle zijn entrée maakte voorts politiemannen in burger alle bloemstukken die bij het monument waren gedeponeerd nauwgezet betasten. Voor zover bekend heeft zich gis teren echter geen enkel incident voorge daan. Reeds nu zijn alle leden van de gehei me diensten gemobiliseerd, om te voorko men dat het leven van de generaal tij dens de langdurige reis die hij van twin tig september af naar en door het veelal wat troebele Zuid-Amerika gaat maken, opnieuw in gevaar zou kunnen worden ge bracht. Op de Ginkelse heide bij Ede zijn zater dagmiddag weer Britse parachutisten ge land. Twintig jaar geleden waren het er tienduizend. Nu, ter herdenking van de slag om Arnhem, 64 manschappen van het tiende parachutistenbataljon, die in twee vliegtuigen werden aangevoerd. Duizenden mensen zagen een vlotte landing, waarbij echter één parachutist zijn enkel verstuikte, doordat hij verkeerd neer kwam. Bij het monument presenteerde de com mandant zijn manschappen aan luitenant kolonel E. G. Lee, OBE, TD, die daarna evenals burgemeester dr. P. J. Platteel van Ede een krans legde aan de voet van het monument. Vervolgens werd een krans gelegd namens de Koninklijke Landmacht. De korte herdenkingsplechtigheid werd bijgewoond door acht parachutisten, die twintig jaar geleden waren gedropt, onder wie majoar Waugh en luitenant Humphe- reys. Met drie bussen werd de historische route gereden via Wolfheze en Oosterbeek naar Arnhem, waar men de omgeving van de Rijnbrug bezocht, waar twintig jaar geleden zo verbitterd is gevochten. Gisteren hebben de parachutisten nog een bezoek gebracht aan het Airborne- kerkhof in Oosterbeek. WEST BERLIJN (Reuter) Dr. Ossip Flechtheim, hoogleraar in de politieke wetenschappen aan de vrije universiteit van West-Berlijn, heeft gisteren gezegd, dat veertig van de 48 rechters van het Westduitse Federale Hof van Justitie lid van de nazi-partij zijn geweest. In een ar tikel in het „Spandauer Volksblatt" schrijft hij dat vele rechters, aanklagers en hoge politie-officieren ontmaskerd zijn als mas samoordenaars ten tijde van het nazi-be wind. Het resultaat is echter dat zij in functie zijn gebleven of gepensioneerd wer den. Flechtheim, die op de processen in Neu renberg voor de Verenigde Staten als openbare aanklager optrad, zei verder, dat de Westduitse grondwet langzaam beroofd wordt van iedere democratische inhoud. Een open discussie van vraagstukken, die van essentieel belang is voor het land, is taboe. De democratie in West-Duits- land wordt in gevaar gebracht door de „samenwerking tussen de leiders van de wapenindustrie en de steeds sterker wor dende strijdkrachten". De socialistische bond van Duitse stu denten heeft het ontslag geëist van de Westduitse staatssecretaris voor Econo mische Samenwerking, Friederich Karl Vialon. In een brief aan minister Walter Scheel, de chef van Vialon, beschuldigen de studenten Vialon ervan dat hij zich tij dens de Tweede Wereldoorlog niet correct heeft gedragen tegenover Joodse gevan genen. uüöiaioov iiir NEW YORK (AP) Een groep invloed rijke Westduitsers overweegt de merites van een voorstel volgens hetwelk West- Duitsland de Sovjet-Unie een krediet van vele miljarden dollars zou aanbieden in ruil voor de hereniging van Duitsland. Dat schrijft de New York Herald Tribune vandaag. In een artikel uit Berlijn meldt het blad verder, dat de initiatiefnemers zeer respec tabele en invloedrijke politici en zakenlie den zijn, die gemakkelijk toegang tot kan selier Erhard hebben. „Indien de Russen het voorstel verwer pen, hebben de initiatiefnemers nog een stok achter de deur. Zij zijn dan bereid een groot, zij het bescheidener kredietont wikkelingsplan voor te leggen aan Rus- lands grootste communistische tegenspeler China". HONGKONG (AP) Het aantal slacht offers van de tyfoon Ruby in Hongkong is tot 27 gestegen. Het Panamese vracht schip Dorar zonk in de haven waarbij elf opvarenden verdronken. Het schip Brigantine Laura is eveneens gezonken. Hierbij is één lid van de be manning verdronken. De tyfoon Ruby heeft met zijn snelheid van 250 kilometer per uur voor vele miljoenen guldens schade aangericht en 50.000 vluchtelingen uit communistisch China dakloos gemaakt. Opgraving Na die stok-oude olifant nu een ventje van negenduizend jaar opgegraven. In een grot bij Périgueux: zelfs de tanden waren nog aanwezig en deskundigen kon den zien dat zijnedele reumatiek heeft ge had. So what? Laten wij eerlijk zijn: de man moet pijn gehad hebben in de gewrichten, maar hoe humaan we ook zijn u en ik en wij allen tezamen niemand mag van ons meelij verlangen met de ouwe sukke laar. Wij hebben (lawewèlweze) wel ande re zorgen aan 't hoofd. De gave tanden laten verdergaande con clusies toe: Wellicht werden negenduizend jaar her, minder toffees gekauwd of: de tandartsenijkunde stond op hoog niveau; of: het menselijk gebit was van nature sterker dan ons huidige. Ofschoon: één opgegraven ventje maakt nog geen zomer. Misschien was hij een uitzondering op een rottige regel. In ieder geval: altijd als ze weer eens zo'n heel oud kereltje vinden word ik be stormd door duizend nodeloze vragen: Wat deed hij in Périgueux? Welke was zijn status temidden van alle andere ou- baasjes? Was hij gelukkig getrouwd? Miste hij onze auto, onze elektra, onze Bies heuvel, onze Rem? Wat deed zo'n man 's avonds zonder een bioscoop in wijde om geving, zonder Rudi Carrell, zonder Pier, zonder zelfs zijn dagelijkse krantje? Heeft hij genoegen aan zijn kinderen beleefd? Zou hij een beter leven hebben geleefd als de boekdrukkunst, de aardappelpuree- in-blik, De Bijenkorf, de weggpoiflessen en Wim Kan er al geweest waren? Misschien dat de wetenschap aan u over weer negenduizend jaar ook een opgraafboffertje heeft: zijn lange zijige baard is geheel intact gebleven; hij moet een groot hart en platvoeten hebben ge had. So what? Niemand dan, die weten zal dat u groot officier van Oranje Nassau, ereburger van Druten en curator van het gymnasium bent geweest; dat u Miepje hebt bemind. Strandvonder of Staatsraad, busconduc teur of krantenbezorger of minister van de kroon; voddenman, ambassadeur of burge meester van Geldrop en Zesgehuchten. Laat het mannetje van Périgueux u (eindelijk) tot nederigheid brengen. Dan heeft het niet vruchteloos geleefd om negenduizend jaar op de skeletten- jagers te wachten. Floris Flaneur Advertentie III! tllliffll Norit is een befaamd middel bij gewone maag-en darmstoornissen. Maar Norit is meer: Als kinderen ver giftige stoffen hebben gedronken of gegeten kan Norit levens reddend z^n.Bel in zo'n situatie direct de dokter, maar begin alvast Norit te geven, véél Norit. Vraag Norit bij Uw apotheker of drogist. QUBEC (Reuter) Zaterdagavond is bij dichte mist de Canadese ertsboot Lee- cliffe Hall op de Sint Laurens in aan varing gekomen met een Grieks vracht schip. De Canadese boot is gezonken. Toen het schip ten onder ging, sloeg één van de reddingsboten om, waardoor de tweede werktuigkundige, een roer ganger en een kok zijn verdronken. Het Griekse schip, de „Apollonia", kon de reis op eigen kracht voortzeten. De aanvaring gebeurde honderd kilometer ten noordoosten van Quebec. Raad. Zestien Chinese economische en technische deskundigen zijn uit Peking in Nairobi aangekomen. Zij zullen de regering van Kenia raad geven bij de besteding van de vijftig miljoen gulden grote lening van China Ban-de-bommen. De voormalige afge vaardigde van de Zuidtiroolse Volkspar tij Josef Raffeiner heeft een nieuwe par tij onder de naam „Tiroler Heimat" op gericht. Hij verwijt de Volkspartij dat zij niet krachtig genoeg optreedt tegen het plegen van bomaanslagen door Duitstalige activisten. Hartkwalen. In het gebied van Rijn en Ruhr in West-Duitsland neemt het aan tal mensen dat aan hartkwalen over lijdt toe. In 1952 was dat IV/2 percent, maar in 1963 21.8 percent. Wervelstorm. Honkgong is getroffen door de wervelstorm „Ruby". Vijftien men sen werden gedood en 254 gewond. Vijf endertig personen worden nog vermist. Er werden windsnelheden van tweehon derd kilometer per uur gemeten. Retourtje. Buitenlanders die in Venezuela wegens misdrijven worden veroordeeld zullen voortaan naar de strafkolonie „El Dorado" in het oosten van het land wor den gezonden, waar zij geld kunnen verdienen voor de reis naar hun land van afkomst. Opleiding. Premier Castro van Cuba heeft gezegd, dat jongeren die na de leer plichtige leeftijd een verdere opleiding willen volgen, voorrechten zullen krij gen op het gebied van de militaire dienstplicht. Er zullen centra worden gevormd voor militaire en middelbare schoolopleiding. Het eerste jaar zal aan militaire zaken zijn gewijd. Daarna volgt de schoolopleiding, aldus Castro. Op Cu ba geldt dienstplicht tussen 17 en 21 jaar Kras. Antonio Esposito, een stevige Ita liaan van over de honderd die mijnwer ker is geweest en zich Garibaldi nog kan herinneren, is in Cantanzaro in Zuid-Italië voor de vijfde maal voor de kerk getrouwd. Hij is zes jaar verloofd geweest met Maria Mustara, die nu op 94-jarige leeftijd zijn vrouw is gewor den. Antonio is op 14 maart 1864 gebo ren. Zijn eerste vrouw kwam in 1908 om bij een aardbeving. Overleden. De voorzitter van de Ameri kaanse communistische partij, Elisabeth Gurley Flynn, is op 74-jarige leeftijd in Moskou overleden. Zij kwam daar be gin augustus aan voor een bezoek en stierf na een korte ziekte. Epidemie. Een cholera-epidemie op de Philippijnen heeft tot dusver aan 42 mensen het leven gekost. 627 mensen worden in afzondering gehouden. Men vreest dat zij ook aan de ziekte lijden.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 3