T 1 p Incidenten bij ontgroenen in Utrecht „Houdt de fysiek onvoldoende recruten buiten het leger" HET WEER Arabische landen durven Israel niet aan te pakken Eisen niet zwaarder, maar conditie minder geworden RESERVE - KAPITEIN - ARTS VAN WIN: Brandende pijp Geen foutloze toto-formulieren Koning Constantijn in Kopenhagen Officier wil een uitspraak over CAO-Metaal REM verzoekt Tweede Kamer om uitstel Britse vakbonden voor arbeidsweek van 35 uur Enorme ravage op de Delftlaan in Haarlem in Wilsons zak Massaal ontslag bij Van Wijk en Heringa In Maleisië wordt op grote schaal gearresteerd Voor modieuze dames- en teenerkleding 49e JAARGANG NUMMER 258 DINSDAG 8 SEPTEMBER 1964 MORRIS "éefore you Suy! Droog Italië bedwingt kinderverlamming pagina i Hoofdprijzen staatsloterij Proces-verbaal tegen DAF DAMES- en HERENTWEEDJASSEN Het woord is aan In de krant van heden: Eerst eigen posities veilig stellen Automobielbedr. Velserbeek n.v. 'jWimüii, liHiiiuilii||i||t|!|!![™yffi!!gi BBEËliil i Alf i^.MK mi M, BAREST HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAÏ (Ui KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Kantoor: Lange Nieuwstvaat 427, IJmuiden. E 1 *f V T| fi "1 TT J* Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Jj E Jï 8 S Ij JS 8. 5 g Jf Jy |ij| iP I Abonnement per week 75 cent, per kwartaal Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. 9,75, franco per post 11,—. - Losse Telef redactie 5389, na kantooruren 5080. DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTJPO ORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING nummers, afgehaald aan ons bureau20cent Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. 1 Giro-rekenmg IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak -#■ Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van der Mije In Utrecht zijn een studente, die een groen als een sfinx op handen en voeten op de grond heeft laten zitten en een man nelijke student, die een aantal groenen op de grond heeft laten liggen met daar boven op nog enkele novieten, door de Utrechtse studentenvereniging Unitas geschorst. Beide incidenten worden niet gezien als een exces, maar aangezien Unitas de ont groening aan strenge regels heeft gebon den heeft de novitiaatscommissie gemeend met een strafmaatregel toch paal en perk te moeten stellen aan elke overschrijding van de grens der principes. In onderzoek is voorts nog het gedrag van twee tweedejaarsstudenten uit Utrecht die op straat een zeventienjarige noviet zouden hebben aangehouden en hebben meegenomen naar een huurkamer van een van de studenten, waar ze de jongen vier borrels te drinken zouden hebben gegeven. De twee studenten zouden het min of meer beschonken groen daarna hebben afgele verd bij de sociëteit van Unitas. De sporttoto van afgelopen zondag blijkt moeilijk geweest te zijn: totnutoe is er nog geen enkele mededeling binnengeko men van een foutloos ingevuld formulier. De animo voor de tweede prijs (61.975 gul den en, indien er zich geen enkele eerste prijswinnaar meldt, daarbij nog 113.620 gulden) is aanmerkelijk groter. Vanoch tend waren er 30 meldingen binnen van deelnemers met 12 punten. Voor de derde prijs van 30.988 gulden kwamen ruim 150 meldingen binnen en voor de prijs van de goaltips drie prijzen van 15.398 gulden is de stand: 2 met 6 punten, 50 met 5 en ongeveer 700 met 4. Verwachting tot morgenavond: Wisselende bewolking en op de meeste plaatsen droog. Over wegend matige wind tussen west en zuidwest. Dzelfde tmperatu- ren als vandaag of iets hogere. Volledige weerrapporten op pagina twee. SINGAPORE (Reuter) Vice-premier Abdoel Razak van Maleisië heeft op een persconferentie in Singapore gezegd dat er een Indonesisch komplot is ontdekt om op het gehele schiereiland Malakka onrust te verwekken. Er zijn arrestaties verricht en er zouden er meer volgen. In Singapore worden op het ogenblik op grote schaal linkse elementen en pro- communistische politici gearresteerd. Singapore is nu al zes dagen lang ge plaagd door ongeregeldheden, die de dood van dertien personen veroorzaakt hebben. Bovendien zijn 87 personen gewond. Er zijn tenminste 770 arrestaties verricht. 564ste STAATSLOTERIJ Vierde klasse veertiende ljjst 10.000 2221 ƒ5.000 11027 1.500 1356 2899 1.000 1712 4824 10512 16854 19029 19759 400 5597 6100 6219 6717 9364 10355 14273 17679 17917 18587 200 2623 3019 6884 7222 7392 7853 8085 8196 9161 10147 11141 11169 11317 11354 11378 13405 13530 13572 13755 14934 15176 17159 18780 20005 20431 20497 21389 21659 21792 Voorkomen moet worden dat fysiek slecht ontwikkelde recruten in groten getale in militaire dienst komen, waar zij èn het noodzakelijke trainingsschema vertragen èn zelf klachten krijgen. Daarom zouden bij de keuring de aspirant militairen tevens door een leraar lichamelijke opvoeding moeten worden getest op hun vaardigheden en prestatiemogelijkheden. De duidelijk „onvoldoenden" moeten worden afgewezen, ook al zijn zij medisch goedgekeurd. Dit is een van de conclusies, waartoe de reserve-kapiteinarts E. E. van Win komt in zijn rapport over de medische aspecten van de militaire lichamelijke training, in het bijzonder bij de militaire lichamelijke vaardigheidsproeven en de gevechtscursus te Roosen daal. Aanleiding tot het rapport vormden enkele recente sterfgevallen onder militairen tijdens oefeningen. Het wordt nu bestudeerd door de chefs van staven en de chefs van de geneeskun dige diensten, waarna de minister van Defensie zal worden ingelicht over de te nemen maatregelen. De kort geleden ge troffen beperkende maatregelen voor de militairen blijven van kracht tot beslist is over de adviezen. Dokter Van Win dringt aan op meer va riatie in de voeding en smakelijker berei ding daarvan, omdat het is voorgekomen dat soldaten uit afkeer van het eentonige menu zich bepaalden tot koeken en limo nade, hetgeen funest is voor de conditie. Hij acht het nuttig, dat de commandanten ook eens door de week aan de tafel van hun ondergeschikten plaats nemen. De arts beveelt samenwerking met de werk- Koning Constantijn van Griekenland kwam gisteren in de Deense hoofd stad Kopenhagen aan om zijn bruid, de Deense prinses Anne-Marie, af te halen. Zij zullen deze week afzonder lijk naar Athene reizen, waar zij de volgende week vrijdag gaan trouwen. Bij de aankomst op het vliegveld Kastrup braken twee jongelui door de politie-afzetting en rolden een spandoek af met de tekst „Geef het Griekse volk zijn vrijheid". De politie arresteerde beide jongelui, die kans hadden gezien de koninklijke familie dicht te naderen. De muzikanten die juist het Griekse volkslied speelden, raakten in de war en hielden op. De politie bracht de rustverstoorders met een politiewagen weg. De 23- jarige koning kuste zijn 18-jarige verloofde onder het gejuich van drie duizend toeschouwers. groep klimaat en voeding van de Neder landse sportfederatie aan. Dokter Van Win raadt de honderd meter snelloop met het dragen van een man van gelijk gewicht af: in vele gevallen kan overbelasting van de wervelkolom optre den De tien kilometer speedmars, waarbij De officier van Justitie in Den Bosch zal procesverbaal laten opmaken tegen Van Doorne's Automobielfabriek (DAF), die de pensioenpremie en een deel van de ziektewetpremievan het personeel voor eigen rekening heeft genomen. De officier wil door de rechter zien uitgemaakt, of het geoorloofd is enkele artikelen uit de CAOmetaal te interpreteren zoals DAF dat doet. De DAF gaat ervan uit dat de metaalCAO kan worden gezien als een minimum regeling, waarvan de werkge ver kan afwijken ten gunste van de werk nemers. Als de rechter deze interpretatie ver werpt, wordt het voor vele bedrijven bin nen de metaalindustrie de vraag, of de gunstige arbeidsvoorwaarden die zij bie den wel geoorloofd zijn. Vele ondernemin gen in deze bedrijfstak hebben in de loop van de tijd aanvullende of afwijkende re gelingen tot stand gebracht. Voor het per soneel van de DAF scheelt de premiebe taling door de werkgever liefst 6,24 per cent op het loon. De vakbonden in de metaalindustrie hebben onlangs de premiecompensatie ge vraagd, zoals bij de DAF een jaar gele den is ingevoerd. Volgens de Katholieke metaalbewerkersbond St. Eloy overtreedt de DAF met de geringere inhouding van de ziekengeldpremie geen loonbepalingen. Namens de N.V. Reclame Exploitatie Maatschappij heeft gedelegeerd commis saris mr. H. Minderop aan de leden van de Staten-Generaal uitstel gevraagd voor de behandeling van het wetsontwerp „In stallaties Noordzee." Hij meent, dat aan ontwerp en behandeling zeer ernstige be zwaren kleven inzake wetsvorming, rechts zekerheid en rechtsgelijkheid. De REM voet onder meer aan, dat op het ogenblik niet van een gewijzigd, maar van een nieuw wetsontwerp moet worden gesproken. Dit had eerst de Raad van Sta te moeten passeren. de tenue de grootste hinder veroorzaakt, kan beter tot zes kilometer worden gere duceerd, vooral in de maanden juli en augustus kan bij drukkend weer gemakke lijk warmtestuwing optreden als bij dit soort weer nauwsluitende kleding wordt gedragen. Overigens vraagt de arts zich af of de geforceerde mars in nauwsluiten de kleding en met bepakking nog wel be antwoordt aan de te verwachten reële mi litaire situaties. Bij het punt „handgra- naotwerpen" wijst dokter Van Win nog eens op het tekort aan „armkracht" bij de Nederlandse recruut. Het resultaat van de MLV-proeven is in de praktijk onbevredigend, zo stelt hij vast. In 1962 en 1963 haalden van de offi cieren en de aanstaande officieren nog geen vijftig percent en van de dienstplich tige soldaten zelfs nog geen 35 percent de minimum-eisen. De arts is van mening, dat de eisen niet te hoog zijn gesteld, maar dat de toenemende civilisatie en wel vaart een voortdurende fysieke achteruit gang teweegbrengt. Dokter Van Win staat moderne tech nieken voor. Hij pleit voor verplichte rust tijden en is tegen sportlessen onmiddellijk na het middagmaal. Ook 'meent hij dat de huidhygiëne tekort schiet. BLACKPOOL (AFP) Vertegenwoor digers der Britse vakbonden, die thans te Blackpool een congres houden, hebben zich vandaag met algemene stemmen ach ter het vakbondsstreven geschaard om te komen tot een arbeidsweek van 35 uur, met behoud van de huidige lonen en drie weken vakantie per jaar. Omstreeks één uur in de afgelopen nacht is op de Delftlaan in Haarlem ter hoogte van de Stuyvesantbrug een enorme ravage ontstaan, doordat een aanhangwagen kantelde en enige honderden kisten op de wagen over het wegdek verspreid raakten. De vele duizenden flessen limonade bra ken grotendeels stuk. Gedurende bij na vijf uur is personeel van de ge meentelijke reinigingsdienst met be hulp van vele omwonenden bezig ge weest de rijbaan vrij te maken. Het verkeer werd gedurende die tijd via de ventweg omgeleid. Het ongeluk gebeurde volgens verklaring van de chauffeur van de auto, een 18-jarige inwoner van de Groningse plaats Ten Post, doordat hij in slaap was gevallen. Hierdoor raakte de vracht wagen met aanhanger in de midden berm. Door het schokken van de wa gen zou de man wakker zijn gewor den. Hij heeft toen geprobeerd het voertuig tot stilstand te brengen. Door het remmen is de combinatie echter geslipt en de aanhanger ge kanteld. De chauffeur van de wagen liep geen letsel op. Het voertuig werd licht beschadigd. De aanhanger is nog in de loop van de nacht door een kraanwagen rechtgezet. De Haarlem se politie verzoekt getuigen van het ongeval zich met haar in verbinding te stellen. Advertentie Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 4 Beeldverhalen 2, 11 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 4 Uit stad en omgeving5, 7 In de Vishal en op zee7 Topsy 3 Radio en t.v9 Kunst .r9 Feuilleton 31 Economisch nieuws13 Beurs 33 Scheepsberichten 13 Sport 35 Luidsprekers 14 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Seneca: Begeer niet lang doch goed te leven. De consternatie op deze foto is te wijten aan de pijp die Harold Wilson, de leider van de Britse Labour-partij, zondag tijdens een vakverbondscon gres in Blackpool al pratend bran dend in zijn zak stopte. Victor Fea ther, plaatsvervangend secretaris generaal van het Trade Union Con gress klopt de smeulende zak uit. George Woodcock, secretaris-gene raal van de TUC kijkt belangstellend toe. ALEXANDRIë (Reuter en AP) De leiders van de Arabische landen die in Alexandrië bijeen zijn hebben gisteren „buitengewoon belangrijke" militaire aan gelegenheden besproken. Men besprak het rapport, dat is ingediend door de Egyp tische generaal Aly Amer, de opperbevel hebber van de Verenigde Arabische Strijdkrachten. Op de bijeenkomst van de defensie raad van de Arabische Liga bleek men Aan circa 120 mannen en 50 vrouwen, werkzaam bij de n.v. Van Wijk en He ringa te Leiden, is vandaag ontslag aan gezegd. Het betreft uitsluitend personeel dat in de produktieafdelingen werk zaam is. Met de vakbonden is nog overleg gaande over de afvloeiing van een niet onbelang rijk deel van de staf en van het toezicht houdend en administratief personeel. Dit massale ontslag is een uitvloeisel van de reorganisatie die thans plaatsvindt, nu een buitenlandse groep het bedrijf heeft over genomen en waardoor een totale liquidatie kan worden voorkomen. Op voorstel van de vakbonden is voor personeel boven de zestig jaar een regeling getroffen al naar gelang de persoonlijke omstandigheden. Aan werknemers beneden deze leeftijd zal een toeslag worden ge geven voor ieder jaar dat zij bij de n.v. in dienst zijn geweest. Bovendien zal de wet telijke opzegtermijn in acht worden ge nomen en ontvangen oudere werknemers nog een extra uitkering van 1 respectieve lijk 2 weken loon. Met 200 werknemers- (sters), inclusief de staf, zal het bedrijf worden voortgezet. het echter niet eens te kunnen worden over de maatregelen, die generaal Amer op militair terrein had aanbevolen. In de ze raad hebben de ministers van Defen sie van de Arabische landen, de stafchefs en vertegenwoordigers van het Verenigde Arabische opperbevel zitting. Het is niet bekend of er een belangrijk meningsver schil is ontstaan of dat het alleen maar gaat om onenigheid op ondergeschikte punten. Het Egyptische blad Al Ahram schreef maandag dat Amers rapport „een uitge werkte studie van de land-, lucht- en zee- strijdkrachten van de vijand (Israël be vat, gebaseerd op verslagen van de Ara bische geheime dienst." Generaal Amer had verklaard, dat Israël „onvermijdelijk" zal overgaan tot militaire actie als de uit voering van de Arabische plannen, om de zijtakken van de Jordaan om te leiden, in een bepaalde fase is gekomen. Volgens het blad had Tunesië voorgesteld twee cirkels rond Israël te trekken, één direkt en nauw om Israël heen, gevormd door de landen die aan Israël grenzen en één, verder van Israël gelegen en minder strak, te vor men door de overige Arabische landen. Waarnemers hebben er al op gewezen, dat een werkelijk doeltreffende uitvoering van de militaire plannen van de Arabi sche landen honderden miljoenen ponden zal vergen. Waar dit geld vandaan moet komen, is op zichzelf een enorm probleem. De Arabische landen zijn het verder niet eens over deze militaire actie. De drie direkt aan Israël grenzende landen Jordanië, Syrië en Libanon willen geen militaire dekking van de VAR. Zij streven naar verstreking van hun eigen militaire macht. Het is bekend dat Nasser niet bereid is tot provocerend optreden tegenover Israël, voordat de Arabische militaire positie veilig is gesteld. Tijdens de mili taire besprekingen van de afgelopen drie dagen is wel duidelijk geworden dat dit nog lang niet het geval is. De leiders van de dertien Arabisch» staten zullen vandaag tot overeenstem ming proberen te komen. Advertentie Dealer voor IJmuiden, Velsen, Beverwijk en Heemskerk Groeneweg 69, IJMUIDEN, tel. 7271 Advertentie

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1