HET WEER Anti-REM-wet komt op 16 sept, in de Kamer Bezoek van Noorse vorst aan hoofdstad duurde slechts kort ji ösSè KRO-voorzitter wil TV-zendtijd van V.V.D. Zwolsman sluit Rutecks Leiden Kamercommissie ontvangt morgen een delegatie van de REM IJmuiden kreeg koning Olav niet te zien Na kranslegging naar Den Haag Premier Inönü toomt Turks parlement in Geen eerste prijs in sporttoto Vijfhonderd man van Brits Rijn-leger naar Maleisië Bundeswehr wandelt mee in Airborne-tocht Gasvergiftiging eist slachtoffer in Rotterdam Aeè MORRIS 'ée fore you êuy! W. A. YERW0ERD en ZONEN 49e JAARGANG NUMMER 259 WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1964 Hij wenst een wederwoord aan mevr. Van Someren Haarlem NAPPA- EN SUÈDE JASJES Weinig regen Het woord is aan Slag aan de Marne pagina 9 Défilé van straaljagers Negentig minuten Naar Den Haag In de krant van heden: KOLEN Hoofdprijzen staatsloterij ,n».^,;iiriniirttitUUiliW' .tfiUUnulmjii'.iiuMnuiw"' I Koningin Juliana en koning Olaf na de begroeting. Van onze correspondent) HILVERSUM. De voorzitter van de K.R.O., mr. H ,W. ven Doorn, heeft zich tot mevrouw H. v. Someren-Downer ge wend met het verzoek haar bemiddeling bij de V.V.D. te verlenen ter verkrijging van zendtijd. Hij wil namelijk in de zend tijd van de V.V.D. waarin mevrouw Van Someren onlangs het een en ander zei over de omroepen, over de REM en de regering, een wederwoord spreken op wat zij heeft gezegd. Mr. Van Doorn heeft niet alleen critiek op de vorm van dit interview (hij zegt: „slecht gefilmd optreden") maar vindt het ook bedenkelijk dat mevrouw Van Some ren beweert dat de omroepen geen con currentie dulden, dat de commerciële tele visie onafhankelijk zou zijn en dat de om roepen in het parlement de dienst uitma ken. Zwolsman heeft besloten Ruteck's Lei den te sluiten. Met ingang van donderdag 10 september is aan al het personeel ont slag verleend. Het betreft hier ongeveer 25 werknemers. Op een gisteravond na de sluiting van het bedrijf gehouden bijeen komst, werd het personeel meegedeeld, dat in verband met de ongunstige bedrijfs resultaten de directie besloten had de zaak te sluiten. Dat de zaken niet zo best ging en, was bij de werknemers ook bekend, maar het ontslag kwam toch als een don derslag bij heldere hemel, zowel voor be drijfsleiding als personeel. Over de toe komst van het bedrijf is nog niets be kend. Vast staat, dat het bedrijf in deze vorm niet meer heropend zal worden. Ook over een eventuele verkoop is nog niets bekend. Het onbehagen onder het personeel van het Rutecks filiaal aan het Stationsplein In Haarlem is door deze laatste verkoop stunt van de heer Zwolsman in Leiden vanzelfsprekend verder toegenomen. Hoe wel er van de zijde van de bedrijfsleiding nog niet is gezinspeeld over een opheffing houdt het personeel er rekening mee, dat binnenkort de deuren van het bedrijf zul len worden gesloten. Sommige personeels leden baseren zich hierbij op het feit dat ondanks schaarste aan mankracht geen nieuw personeel meer wordt aangenomen, terwijl verder enkele machines die aan reparatie toe zijn, niet meer hersteld wor den. De bedrijfsleider was vanmorgen wegens vakantie niet te spreken. Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond; Bewolkt met enkele opklaringen en in hoofdzaak in het noorden van het land ook enige lichte regen of motregen.. Zwakke tot matige wind tussen west en zuidwest. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. Kantoor: Lange NJeuwsbraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN -1} M UIDER SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van der Mije Arabische zegswijze: Humaniteit is godsvrucht. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Het is nu vrijwel zeker dat de Tweede Kamer op 16 sep tember zal beginnen met de openbare behandeling van de anti-R.E.M.-wet. De Kamercommissie, die belast is met de voorbehandeling van het wetsontwerp, heeft gistermiddag vergaderd. Er kwa men enkele juridische vragen ter sprake waarop de commissie morgen tijdens haar laatste vergadering een antwoord van minister Scholten wil krijgen. In die zelfde vergadering zal een delegatie van de R.E.M. in staat gesteld worden haar visie op het wetsontwerp aan de Kamer commissie kenbaar te maken. De voornaamste vraag waarop de Ka mercommissie vóór de openbare behande- Van een onzer verslaggevers) Met driemaal 21 saluutschoten, achter eenvolgens van de Nederlandse kruiser De Ruyter, de Noorse onderzeebootjager Tromsö en van de batterij op het fort eiland in IJmuiden, is vanochtend vroeg het vierdaagse staatsbezoek van koning Olav van Noorwegen aan Nederland in geluid. Precies volgens het tijdschema liep het fraaie, smetteloos witte jacht Norge met de Noorse vorst aan boord even voor zes uur de IJmuidense haven binnen om bijna een uur in de midden- sluis af te meren. Enkele honderden be langstellenden hadden zich achter de hekken langs de met rode, gele en witte dahlia's versierde sluis opgesteld om een glimp van de hoge gast op te vangen, een hoop die echter ijdel bleek te zijn. Nadat tientallen koffers en kisten met bagage door Noorse en Nederlandse ma trozen van boord was gehaald verliet de Norge om kwart over zeven de sluis ANKARA (AFP) Premier Inönü heeft dinsdag in het Turkse parlement herhaald dat Turkije met alle middelen zal reage ren op eventuele aanvallen op de Turkse gemeenschap op Cyprus. Tot enkele parlementsleden, die een Turkse landing op Cyprus eisten, zei Inö nü. „Het is van belang dat onze actie het karakter van een wettige verdediging draagt". De Turkse nationale vergadering ver klaarde zich tenslotte bij motie met de verklaringen van de regering akkoord. Een afgevaardigde van de boerenpartij diende nog een motie van wantrouwen in. Daar over wordt vandaag gestemd. De persoonlijke afgevaardigde van pre sident Johnson bij de besprekingen over de kwestie-Cyprus in Genève, Dean Acheson, heeft de Amerikaanse president aangeraden geen enkel gebruik te maken van de Amerikaanse zesde vloot wanneer Turkije een invasie op Cyprus zou uitvoe ren. Dit is dinsdagavond door Amerikaan se functionarissen gezegd. Van de 543.434 deelnemers aan de sporttoto van de afgelopen week, meldde zich niemand met dertien punten. De eerste prijs 113.620,65) wordt voor twee derde bij de tweede prijs en voor het res terende gedeelte bij de derde prijs ge voegd. De 26 gelukkigen, die twaalf uit slagen juist voorspelden, delen 137.722, 61.974,90 en 75.747,10). Zij ontvangen bruto 5.297,De derde prijs 30.987,45 37.873,55) levert de 254 deelnemers met acht goede uitslagen netto 271,op. Bij de goaltips was voor elke prijs (3) 15.398,beschikbaar. De verdeling is hier: Eerste prijs (6 goede rijtjes): twee ge gadigden bruto 7.699, Tweede prijs (5 goede rijtjes): 74 netto 210,—. De derde prijs (4 goede rijtjes) 900 netto 18,-. en zette het jacht, gevolgd door de Noor se onderzeebootjager Tromsö, het Noorse fregat Haugesund en de Nederlandse onderzeebootjagers Holland en Overijs sel, koers naar 's lands hoofdstad, waar het Noorse koninklijke jacht omstreeks negen uur aan de Shell-steiger aan het IJ ligplaats koos. Een straffe westenwind zorgde vanoch tend voor een flinke deining in de zee voor IJmuiden toen het smaldeel van onze Koninklijke Marine zich omstreeks vijf uur ter hoogte van de uiterton bij het 80 meter lange en 1686 ton metende Noorse jacht voegde. Kort daarop weer klonk de eerste serie van 21 saluutscho ten, gelost door de De Ruyter. De Noor se Tromsö antwoordde met hetzelfde aan tal schoten, waarna uit de richting van het forteiland in de IJmuidense haven mond eveneens 21 doffe knallen volgden. Terwijl deze overigens aan de wal nau welijks hoorbare eerbewijzen over en weer nog aan de gang waren passeerde de Norge op korte afstand het verlichte kraaneiland Lepelaar tussen de IJmuiden se havenhoofden op enkele honderden me ters, gevolgd door de onderzeebootjager Tromsö. Stram in de houding groette"- de bemanning van het Noorse oorlogsschip de Nederlandse driekleur op het forteiland, waar een detachement matrozen van de Marinekazerne in Amsterdam stond aan getreden. In de middensluis werd de Norge tijdens het schutten over stuurboord vastgelegd. Het gemeentebestuur van Velsen had als fleurige begroeting een aantal bakken met dahlia's op de wal laten plaatsen. Burgemeester mr. J. C. Bührmann was met de commissaris van politie, de heer W. Sepp, getuige van de aankomst van het Noorse koninklijke jacht. Velen onder de kijkers zullen misschien teleurgesteld huiswaarts zijn gekeerd omdat koning Olav zich niet even aan dek liet zien. Maar dat paste mogelijk niet in het uit gebreide protocol dat voor het Noorse staatsbezoek is opgesteld Zestig vliegtuigen van het commando der taktisohe luchtstrijdkrachten, opge stegen van de luchtbases Eindhoven, Vol- kel en Twente, defileerden om kwart over negen boven het IJ, toen het koninklijke jacht de Amsterdamse haven binnen- stoomde. Op dat ogenblik passeerde ook de hofauto met koningin Juliana en prins Bemhard de stadsgrens op weg naar het Centraal Station, waar zich in en nabij de koninklijke wachtkamer de vele tientallen hoogwaardigheidsbekleders verzamelden voor de ontvangst van de Noorse gast: ministers, staatssecretarissen, de Noorse ambassadeur, de Kamervoorzitters, leden van de hofhouding, militaire autoriteiten en het gemeentebestuur van Amsterdam. Om tien minuten voor tien stapte koning Olav van de Norge over op een barkas, die hem met zijn gevolg naar de overkant van het IJ bij het Centraal Station bracht, waar hij hartelijk verwelkomd werd door koningin Juliana en prins Bernhard. In de koninklijke wachtkamer van het station werden de talrijke burgerlijke en militai re autoriteiten aan koning Olav voorge steld, waarna het slechts anderhalf uur du rende bezoek aan Amsterdam begon. De thans 61-jarige vorst heeft goede her inneringen aan onze hoofdstad: In 1928 nam hij er als lid van de Noorse zeilploeg deel aan de Olympische Spelen, later was hij getuige van de inhuldiging van konin gin Juliana en twee jaar geleden kwam hij als bruiloftsgast naar Amsterdam. Voor dit nieuwe bezoek had Amsterdam zijn hele huishouding overhoop gegooid. De scheepvaart werd stilgelegd, de trams ble ven weg uit de binnenstad, het verkeer liep vast en honderden functionarissen de den dingen, die hun waren voorgeschreven en die iets te maken hadden met de 650 stippen, kruisjes en cirkels, die alleen al op het asfalt van het Damrak waren geschil derd. De 90 minuten, die de Noorse koning in Amsterdam heeft doorgebracht, hebben maanden van voorbereiding gekost. Niets was aan het toeval overgelaten: met de chronometer in de hand was de wandeling door het Centraal Station uitgemeten, de draaicirkels van de hofauto's waren tot op de decimeter nauwkeurig vastgesteld en iedere vierkante meter van het Damplein was met vermelding van zijn bestemming in kaart gebracht. Voor T.V., radio en pers, de ogen en oren van beide naties, had Amsterdam speciale tribunes laten bouwen en nauwkeurige instructies opge steld. Zo mochten alleen Noorse journalis ten het Stationsplein oversteken. Maar er zijn zaken die geen „draaiboek" en geen protokol kunnen vastleggen. Een staatsbe zoek van een vorst staat of valt immers met de sfeer die de bevolking van het ont vangende land zelf moet scheppen. En die sfeer, die zo'n bezoek tot een feest kan maken, was er vanmorgen volkomen. Dui zenden Amsterdammers waren speciaal naar de binnenstad getrokken. Zij om zoomden het Stationsplein, Damrak en Dam, dicht opeen gepakt omdat de route van de koninklijke stoet maar zo kort was. Kantoormeisjes kwamen te laat op kantoor, winkeliers lieten hun zaak in de steek, kelners vergaten de bestellingen en mengden zich onder de kijkers en beurs- lieden lieten voor een ogenblik hun zake lijke beslommeringen schieten. Er werd gejuicht en er werd ook stil toegekeken bij de kranslegging, maar alom was voel baar de sympathie voor een vorst van een volk, dat zoveel met het onze gemeen heeft. De minuut stilte, die op de kranslegging zou volgen, werd verscheurd door het la waai van een laag over de Dam vliegend straalvliegtuig vande Scandinavische luchtvaartmaatschappij. In afwijking van de meestal gevolgde ceremonie bracht de Noorse koning ook tijdens het spelen van de koraalmuziek het saluut. Koning Olav, die met de koningin en de prins in een met zes van de zadel be reden paarden bespannen donkerrode ca lèche tussen een strakke erehaag van de koninklijke marine naar de Dam was ge reden, vertrok na de kranslegging in een hofauto naar Den Haag, waar de vorst om kwart over elf bij Huis Ten Bosch aan kwam. Om halfeen werden daar de hoofden der diplomatieke missies aan koning Olav voorgesteld. Daarna volgde een noenmaal, waaraan behalve de Noorse koning, koningin Ju liana en prins Bemhard ook de prinsessen Beatrix, Margriet en Christina aanzaten. ling nog een antwoord wil hebben is: Wat gaat de minister doen na aanvaarding van de wet anders gezegd hoe zullen pre cies de uitvoeringsmaatregelen zijn? Men wil tot elke prijs voorkomen dat het Ne derlandse gezag bij de uitvoeringsmaatre gelen een figuur slaat. Zo zal één van de grootste problemen zijn hoe vertegenwoor digers van de Nederlandse justitie aan boord van het R.E.M.-eiland moeten ko men. De „bemanning" van het eiland is, zo menen vele juristen, niet verplicht op sporingsambtenaren aan boord te helpen van het twintig meter hoge eiland. Zonder deze hulp is het vrijwel onmogelijk aan boord te komen. Een ander delicaat punt is de vraag of het omroepbeleid bij het debat over de R.E.M.-wet onbesproken kan blijven. Voor al de V.V.D. en een deel van de C.H.- fractie zal er zeker op aansturen bepaal de concessies inzake reclame in de tele visie los te krijgen nu er een eind ge maakt gaat worden aan de commerciële R.E.M.-televisie. Minister Scholten staat op het stand punt dat het omroepbeleid een zaak is die zijn collega van O.K. en W. aangaat en waar hij dus buiten moet blijven. Het is de vraag of de Kamer met dit meer ju ridische dan politieke standpunt zal kun nen meegaan. (De R.E.M. had in een contra-memorie aan de Tweede Kamer verzocht de behan deling uit te stellen en daarvoor allerlei argumenten, merendeels van juridische aard, aangevoerd). (Van onze correspondent) LONDEN Een vloot Britse R.A.F.- transporttoestellen, heeft vannacht ruim vijfhonderd man van het Britse Rijn-leger naar Singapore gevlogen, om het garni zoen daar te versterken, tegen de drei gende Indonesische aanvallen op de jonge federatie van Maleisië. De beslissing om een contingent van het onder NAVO-commando staande Rijn leger naar Maleisië te zenden, werd gis teren tijdens een vergadering van het Britse kabinet genomen. Slechts bij hoge uitzonderingen worden eenheden van het Rijn-leger naar ramphaarden in de we reld gezonden. De NAVO-commandant in Europa is gisteren over deze maatregel geraadpleegd. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 4 Beeldverhalen 2, 11 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 4 Langs sluizen en havens5 Uit stad en omgeving5, 6 In de Vishal en op zee6 Radio en t.v7 Kunst 7 Feuilleton 11 Economisch nieuws13 Beurs 13 Scheepsberichten 13 Sport 15 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Na rijp beraad in eigen gelederen en met diverse autoriteiten heeft de politie-sport- vereniging „Renkum", de organisatrice van de jaarlijkse Airbome-wandeltocht, die dit jaar op 12 september wordt gehou den, besloten ook een elfman sterke groep van de Duitse Bundeswehr aan de start toe te laten. Het is een afdeling van het opleidingscentrum voor onderofficieren in Oldenburg, die ook aan de Nijmeegse vier daagse heeft deelgenomen. In een benedenwoning aan het Schnlp- plein in Rotterdam-zuid is vannacht da 64-jarige weduwe Z. E. Mout-Pleit door gasvergiftiging om het leven gekomen. Een broer van het slachtoffer, de 61-jari- ge D. Pleit, lag bewusteloos in bed. Hij ia onmiddellijk naar het ziekenhuis gebracht. Uit het onderzoek bleek dat in de keuken de gasslang was losgeschoten en het kraantje open stond. De publieke belangstelling bij de IJmuidense middensluis waar de Norge vanochtend werd geschut was maar matig. De weinige kijkers kregen evenwel geen glimp van de Noorse vorst te zien. De Norge in de middensluis te IJmuiden. Het Velsense gemeente bestuur had als fleurig welkom bak ken met dahlia's in de Velsense kleu ren laten neerzetten. Advertentie UITSLUITEND DE BETERE SOORTEN Let op het juiste adres Alléén KENNEMERLAAN 166 hoek Napierstraat - Telefoon 442# (44 jaar Rijksleverancier) 564e STAATSLOTERIJ 4de klasse - 15de lijst Prijzen van 5.000.1323 1.500.—2262 2337 15197 1.000.—: 6252 6980 9299 9526 12425 16208 17681 f 400.—: 8007 13124 14076 15757 17881 f 400.—: 1349 2699 3299 3562 4172 5997 6812 7308 7652 7776 8121 9743 9871 10942 11298 11558 11920 12323 14237 14249 14883 15378 17083 17121 18331 20821 21950

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1