A.O.W. per 1 januari omhoog tot f 3540.- voor gehuwden Ook weduwen en wezen uitkeringen omhoog HET WEER Rentekaart-rompslomp zal gaan verdwijnen n Franse regering remt de invoer van haring Bij Middelie 10 miljard m3 aardgas VOORSTEL AAN TWEEDE KAMER Nieuwe schoonheid voor Nederlandse vrouw Nu nóg mooier! zei hij verrast... Wn li L t j 1 VS Er komt een afkoopregeling voor verkregen rechten V oetbalinterland België-Nederland komt op de TV SCHERK SCHERK IP ff De beste stoffen DAGBLAD VOOR VELSEN - IJ M UIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING s<W MORRIS 'éeforeyou êuij! DAMES- EN HERENREGENJASSEN Bewolkt L* W -w iji Ws violiste CARMENCITA LOZADA Het woord is aan Spaak wil proef met Westeuropese Unie pagina 4 Bezoek koning Olav pagina 5 Amateurvoetballers klaar voor de start pagina 21-23 ln de krant van heden: T oevallig De meest exclusieve dessins De grootste matensortering Hoofdprijzen staatsloterij 49e JAARGANG NUMMER 260 DONDERDAG 10 SEPTEMBER 1964 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. - Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van der Mije Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. De regering heeft vastgehouden aan haar voornemen, de A.O.W.-uitkeringen per 1 januari 1965 op te trekken tot een sociaal minimum van 3.450 per jaar voor gehuwde bejaarden en 2.478 voor ongehuwden. Mi nister Veldkamp van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft thans een wets ontwerp met deze inhoud bij de Tweede Kamer ingediend. Het A.O.W.-pensioen voor weduwen met kinderen gaat eveneens 3.540 per jaar bedragen, dat voor weduwen zonder kinderen 2.478. De wezenpensioenen worden gebracht op 786 per jaar voor wezen tot tien jaar, 1.176 voor wezen van tien tot zestien jaar en 1.536 voor studerende en invalide wezen van 16 tot 27 jaar. Het maxi mumbedrag van het inkomen, waarover premie wordt geheven, wordt verhoogd tot 12.000 per jaar. Deze inkomensgrens zal ook voor de kinderbijslagwetten gaan gelden. De regeringsmaatregelen maken een stij ging van de A.O.W.- en A.W.W.-premie met 2,9 percent noodzakelijk. Hiervan wordt een half percent opgevangen door een bij drage uit de schatkist ter hoogte van 150 miljoen per jaar. Voor zelfstandigen zal de premie dus stijgen met 2,4 percent. Aan loontrekkenden wordt voorts een compensatie geboden door het vervallen van de premiebetaling voor de Invalidi teitswet en een kleine verlaging van de premie voor de Werkloosheidswet. Deze premies worden tot nu toe door Advertentie Nu zijn er, naast Scherk Gezichtslotion voor het reinigen van de huid, ook Scherk schoonheidscrèmes! Dat bete kent een nieuwe, complete en succes volle schoonheidsverzorging voor de Nederlandse vrouw. En u ziet - welk type huid u ook hebt, voor élke huid is er de ideale Scherk schoonheidscrème. Jeugdige huid: Scherk halfvette crème Vette huid: Scherk crème astringente Oudere huid: Scherk voedingscrème. Droge huid: Scherk crème hydratante Tubes van f 3,- tot f 3,85. Inderdaad: het valt op hoe gezond en fris de huid er uit ziet na de eenvoudige behandeling met Scherk Gezichtslotion. Elke huid wordt dag in dag uit belaagd door weer en wind, door vet en vuil. Ook üw huid. Daarom heeft ook uw huid Scherk Gezichtslotion nodig! Met wat Scherk Gezichtslotion ver wijdert u voor het slapen gaan in 'n minuut alle stof-, poeder- en crème- resten van uw gezicht. Scherk Gezichts lotion stimuleert ook de bloedcirculatie. Gebruik Scherk Gezichtslotion. Begin er vanavond v.a. f2.95. noe flacons G 111 BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Verwachting tot morgenavond: Veel bewolking met plaatselijk enige regen of motregen. Krach tige tot matige zuidwestelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. de werkgever opgebracht. Zij komen over een met een half percent van de A.O.W.- premie. Het resterende deel van de hogere A.O.W.-premie, 1,9 percent, zal volgens de plannen van de regering gelijk door werk gevers en werknemers moeten worden op gebracht. Aangenomen wordt, dat het werknemersaandeel, 0,95 percent, in de lonen zal worden gecompenseerd. Hierover zal in het najaar overleg tussen werk gevers en werknemers moeten worden ge voerd. Sociaal minimum Uitvoerig zet minister Veldkamp in de toelichting uiteen, hoe hij is gekomen op een sociaal minimum van 3.540 per jaar. Hij vindt het redelijk, het sociaal minimum voor een pensioenvoorziening te stellen op 70 percent van het minimuminkomen van actief werkenden. Dit bruto-minimum- inkomen werd op 1 januari 1964 vastgesteld op 100 per week, dus 5.200 per jaar. Het netto-inkomen kan men zeker niet hoger stellen dan op 4.700 per jaar. Zeventig percent hiervan is 3.300. Reke ning houdend met de loonstijging en de compensatie voor huurverhoging van 104 per jaar komt de minister op een afgerond totaal van f 3.540. De uitkering voro ongehuwden is vastge steld op zeventig percent van dit bedrag. Als het percentage van de loonstijging over 1964 alsnog aanmerkelijk hoger zou blijken te zijn, dan zal het bedrag van 3.540 naar evenredigheid worden verhoogd. De regering blijft zich verzetten tegen een bijdrage uit de schatkist van 500 mil joen, zoals de vakbeweging wenst. Zij ziet daartoe geen mogelijkheid. De bijdrage van 150 miljoen staat de nagestreefde be lastingverlaging niet in de weg en de ver hoging van de A.O.W.-uitkeringen draagt niet bij tot vergroting van de spanning in de economie. De hogere premie van 2,9 percent is aldus Het prototype van een voertuig dat geschikt is om zich over het opper vlak van de maan voort te bewegen is dezer dagen getoond te Santa Barbara in Californië. De Ameri kaanse ontwerpers hebben zich geba seerd op de jongste gegevens die de foto's van de Ranger hebben opge leverd. Het voertuig moet in staat zijn over een zeer rotsachtige bodem te rijden. Elk van de wielen heeft een afzonderlijke elektrische aandrijving en de assen zijn verbonden door elastische „gewrichten". Het appa raat wordt radiografisch bestuurd. samengesteld: 0,2 percent voor de A.W.W.- verhoging; 2,1 percent voor de A.O.W.-ver- hoging; 0,2 percent voor de verhoging van de krappe liquiditeitsreserve in de A.O.W.- en A.W.W.-fondsen en 0,4 percent om tot een dekkende A.O.W.-premie te komen. De huidige A.O.W.-premie is namelijk 0,4 per cent te laag. Tenslotte zegt minister Veldkamp, dat de totale sociale-verzekeringspremie voor de zelfstandigen per 1 januari 1965 12,5 per cent zal bedragen (A.O.W. 9 percent, A.W.W. 1,5 percent en A.K.W. 2 percent) en die voor de werknemers (die zijzelf moeten opbrengen, dus exclusief het werk geversaandeel) 14,7 percent (A.O.W. 9 per cent, A.W.W. 1,5 percent, Ziektewet 1 percent, Ziekenfondsbesluit 2,5 percent en Werkloosheidswet plus minus 0,7 per cent). Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dr. Veld kamp, heeft een wetsontwerp ingediend dat een gedeeltelijke liquidatie van de Invaliditeitswet beoogt. Hoewel de Arbeidsongeschiktheidswet, die de werk nemers straks tegen ziekte en invaliditeit zal verzekeren, nog niet voltooid is, stelt de bewindsman thans reeds voor de premiebetaling voor de invaliditeits verzekering per 1 januari stop te zetten. De werkgever behoeft dan niet langer zegeltjes te plakken op de rentekaarten van zijn personeel met een inkomen beneden de loongrens. De toelating van nieuwe verzekerden wordt gestaakt. Voor de ongeveer 60.000 jonge werknemers, die na 31 juli voor het eerst in loondienst zijn getreden, wordt geen rentekaart meer afgegeven. De aanspraak op ouderdomsrente blijft gehandhaafd. De lopende rentekaarten behouden dus hun waarde. Ze worden deels „slapend" gemaakt, deels afgekocht bij de invoering van de Wet op de Arbeidsongeschiktheidsverzekering. Minister Veldkamp ziet geen reden meer om het plakken van zegeltjes nog te con tinueren. Die zegeltjes zijn nauwelijks be palend meer voor de hoogte van de inva- liditeitsrente, waarop de wet recht geeft. Sinds enige tijd geldt voor de invalide werknemer een interimregeling, die in een forse aanvullende uitkering voorziet. Voorts is een verdere opbouw van de ouderdoms-, weduwen- en wezenrenten evenmin nodig nu de A.O.W.- en A.W.W.- pensioenen worden opgetrokken tot een sociaal minimum. De bewindsman beoogt met de gedeel telijke liquidatie van de Invaliditeitswet de administratieve rompslomp die aan het rentekaartsysteem is verbonden, weg te nemen. Voorts komt door het stopzetten van de premiebetaling ruimte vrij voor de forse premieverhoging die nodig is voor de optrekking van A.O.W. en A.W.W. De vrij komende premie wordt overgeheveld naar de A.O.W. en compenseert de premie, die daarvoor straks moet worden opgebracht, met een half percent. Minister Veldkamp stelt voor de aan spraken op ouderdoms-, weduwen- en we zenrenten als volgt af te wikkelen: Ouderdomsrenten, voorzover ingegaan vóór 1 januari 1965, blijven gehandhaafd. Verzekerden, die na die datum de 65-jarige leeftijd bereiken, blijven eveneens recht op de ouderdomsrente behouden. Het ligt alleen in de bedoeling de aanspraken van verzekerden, die recht hebben op een ren te van minder dan 60,-per jaar, af te kopen. Dat is ook het geval voor degene, die bij de invoering van de Arbeidsonge schiktheidsverzekering 35 jaar of jonger is. In het algemeen zal de afkoopsom gelijk zijn aan het bedrag van betaalde pre mies. Weduwenrenten. voorzover deze zijn in gegaan vóór 1 januari '65, blijven eveneens gehandhaafd. Indien de verzekerde echt genoot na 31 december 1964 is overleden, vóór 1 januari 1965, blijven eveneens ge handhaafd. Indien de verzekerde echtge noot na 31 december 1964 is overleden, gaat het recht op weduwenrente niet meer in op 60-jarige leeftijd, maar op 65-jarige leeftijd. Is de echtgenoot vóór 1 januari 1965 overleden, dan blijft de weduwenren te ingaan op 60-jarige leeftijd. Het recht op weduwenrente wegens blijvende invali diteit, die intreedt na 31 december 1964, vervalt. Wezenrenten blijven eveneens gehand haafd, voorzover zij zijn ingegaan vóór 1 januari 1965. Het recht op wezenrente we gens een overlijden na 31 december 1964 vervalt. Minister Veldkamp is van plan de lo pende invaliditeitsrenten, die door een toe slag op grond van de interimregeling wor den aangevuld, bij de invoering van de Wet op de Arbeidsongeschiktheidsverzeke ring om te zetten in een uitkering krach tens die nieuwe wet. Lopende invalidi teitsrenten, waarop thans geen toeslag ge geven wordt, blijven ongewijzigd gehand haafd. Invaliditeit, welke na de invoering van de nieuwe wet optreedt, geeft geen recht meer op invaliditeitsrente in de oude vorm. Geneeskundige behandeling of verpleging zal straks op grond van de nieuwe wet worden geregeld. De totale financiële lasten, verbonden aan de afwikkelingsregeling, worden ge schat op ongeveer f 4,5 miljard. Het ver mogen van het Invaliditeits- en Ouder- domsfonds, dat van 1 januari af jaarlijks 75 miljoen aan premie-inkomsten gaat derven, bedraagt slechts 1 miljard. Voor het verschil is het rijk aansprakelijk. Daar toe zullen de invaliditeitstoeslagen, die straks komen te vervallen, als rijksbijdra gen in het fonds worden gestort. (Zie verder pag. 2). (Van onze correspondent) Het is vrjjwel zeker dat de voetbalwed strijd BelgiëNederland, die op woensdag avond 30 september in Deurne wordt ge speeld, in ons land op de televisie te zien zal z(jn. De K.N.V.B. heeft toestemming gegeven de wedstrijd uit te zenden. De N.T.S. heeft Bob Spaak als commentator aangewezen. Het wachten is op een aanbieding van de Belgische televisieorganisatie, de B.R.T. „Deze aanbieding is nog niet binnen", aldus de woordvoerder van de N.T.S., „maar het is te verwachten dat deze bin nen enkele dagen binnenkomt". Het bezwaar van de Belgische voetbal bond interlands in België aan de N.T.S. aan te bieden is, omdat de wedstrijd op woensdagavond wordt gespeeld, vervallen. Op deze dag worden namelijk in België geen competitiewedstrijden gespeeld, zodat de clubs geen concurrentie van de T.V. hebben. Indonesië en Maleisië beschuldigden elkaar gisteren in de Veiligheidsraad om strijd van agressie. Kapitein Lopez van het Maleisische leger kreeg onenigheid met de Russische voorzitter van de raad over het tonen van buitgemaakte wapens op de Indonesische invallers. De Rus wilde Maleisië daarvoor geen toestemming geven. (Zie pagina 5) (Telefoto) Advertentie Hedenavond speelt in het Concertgeb. de met het N.Ph.O. de vioolconcerten KV 219 van Mozart en no 1 van Paganini. Entrée 1.Aanvang 8.15 uur. Een anonieme huisvrouw: De slavernij is afgeschaft, maar de huisvrouw is gebleven. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 5, 13 Beeldverhalen 2, 15 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 De Kleine Wereld 3 Buitenlands nieuws3, 4, 13 Kennemer Kruimels7 Uit stad en omgeving7, 9 In de Vishal en op zee9 Radio en t.v. 11 Kunst 11 Feuilleton 15 Economisch nieuws17 Beurs 17 Scheepsberichten 17 Sport 19, 21, 23 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's' De Franse regering heeft de commissie van de Europese Economische Gemeen schap en zjjn v(jf E.E.G.-partners meege deeld dat na 21 september de invoer van haring uit de gemeenschap aan het stelsel van minimumpr(jzen zal worden onder worpen. Frankrijk voert als reden voor deze maatregel de verstoringen op de Franse markt aan, die de afgelopen jaren zijn veroorzaakt door de grote invoer van ha ring uit de andere lid-staten. Het financiële evenwicht van Franse visbedrijven wordt daardoor in gevaar gebracht, aldus wordt in de mededeling gezegd. De eigen haringvangst van Frankrjjk be draagt ongeveer 30.000 ton per jaar. De invoer bedraagt ongeveer 16.000 ton, waar van 12.500 ton uit de E.E.G.-landen. Het stesel van minimumprijzen zal worden toe gepast voor verse, gekoelde, gezouten, ge droogde en gerookte haring. Indien na het van kracht worden van deze maatregel gedurende drie dagen de prijs voor haring in Frankrijk onder de minimumprijs daalt, kan de grens met in achtneming van een overgangstermijn worden gesloten. Het niveau van de mini mumprijs was donderdag nog niet bekend. Frankrijk moet deze op zijn laatst drie dagen voor liet inwerkingtreden ervan be kendmaken. In de brief van de Franse regering wordt er ondermeer op gewezen,, dat de laatste tijd Nederlandse haring is aangeboden voor 35 centimes per kilo, franco grens, bij een gemiddelde prijs voor de Franse haring van 70 centimes tot 1 frank. De invoer in Frankrijk is sterk toege nomen na de liberalisatie in 1962: van 427 ton in 1961 tot 7.000 ton in 1963. Overigens wordt het stelsel van mini mumprijzen aangekondigd voor „zekere vissoorten". Alleen voor haring zal het echter deze maand van kracht worden. De voorzitter van het produktschap voor vis en visprodukten, drs. Van Dijk, die zich toevallig in Parijs bevindt, heeft vandaar bijzonderheden over het besluit der Franse regering meegedeeld. De maat regel zou waarschijnlijk alleen gelden voor verse haring en makreel. In 1963 bedroeg onze export van verse haring naar Frank- Volgens de Nederlandse Aardolie Maat schappij (NAM) in Oldenzaal bedraagt de grootte van het onlangs aangetoonde gas- veld b(j Middelie in Noord-Holland on geveer 10 miljard m3. De NAM is tot deze raming gekomen naar aanleiding van de voorlopig nog zeer summiere gegevens die na de exploratieboring konden worden ver zameld. De exploratieboring nabij Hoog- karspel is thans ook beëindigd, zonder dat echter ter plaatse de aanwezigheid van aardolie en/of aardgas is aangetoond. De boortoren wordt afgebroken en overge bracht naar Doornspijk waar de NAM binnenkort een nieuwe exploratieboring hoopt te kunnen beginnen. rijk 6200 ton; onze totale uitvoer van dat produkt bedroeg in dat jaar 21.784 ton. Ook onze uitvoer van makreel naar Frank rijk is zeer belangrijk. De Franse vissers vonden de prijsont wikkeling voor verse haring de laatste tijd zo slecht, dat zij hun regering ge vraagd hebben om toepassing van artikel 44 het artikel betreffende de minimum prijzen uit het E.E.G.-verdrag. Dit verzoek is ingewilligd zodat, als de prijs voor de verse haring een bepaald aantal dagen blijft beneden de statistisch be paalde gemiddelde prijs over de laatste jaren de referentieprijs het mini mumprijzenstelsel in werking kan treden. Dat zal betekenen dat dan geen versa haring uit Nederland mag worden in gevoerd. De minimumprijs zal niet hoger mogen zijn dan 92 percent van de referentieprijs. Het is nog niet bekend hoe hoog de refe rentieprijs gesteld zal worden. Gesproken wordt van 45 centimes. Het Produktschap zoekt naar middelen om iets tegen deze Franse maatregel te ondernemen, maar eenvoudig is dit niet. Advertentie Vriendelijke vlotte vakkundige bediening Veranderingen gratis op eigen atelier. HERENKLEDING Kloosterstraat 33 -35 - Beverwijk Kennemerlaan ISO IJmuiden, Tel. S63S Vierde klasse zestiende ljjst 2000: 2375 1500: 5248 15822 1000: 3146 11440 12534 15188 400: 4316 4537 17266 17915 18961 19786 200: 1043 1124 1222 1337 2439 4796 6110 6328 7474 7759 10741 11375 11458 11633 12992 13118 13182 14304 14727 15605 18883 19258 19714 20020 21207

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1