Brand in Haarlems warenhuis Werkgevers twijfelen aan rechtsgrond van verbod HET WEER Vrije prijzen voor groot aantal duurzame verbruiksgoederen Slag om de gunst van de consument kan beginnen Amerikanen kunnen oorlog in Zuid-Vietnam niet meer winnen Enige alternatief is nu gesprek met communisten Turks voedsel voor de Turken op Cyprus Boter drie cent per pakje duurder Ploegachtervolging voor Nederland geen succes Regering verbiedt per 1 december prijsbinding Autohandel zeer verbaasd Vrouw wist van plan tot moord op haar man Tiemen Groen wereldkampioen De verf met flexabiliteif 'extra speling voorde doe-het-zelver GENERAAL TAYLOR VERTELT JOHNSON: -51 Voor modieuze dames- en teenerkleding Neem geen risïco...verf met DE WOLF van 1833 Telstar II - Excelsior II ROOMboterstaven mmm - - 'ft prijzen vfore you $uy! NAPPA- EN SUÈDE JASJES Iets koeler Keuze Service Niet ter zake Algemen belang Het woord is aan In de krant van heden: ZATERDAG 2.30 UUR N.M. Sportpark Schoonenberg De R in de maand, dat betekent ook weer 2.25 p. st. als REKLAME 1.95 Patisserie DEKKERS Slechter 49e JAARGANG NUMMER 261 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJ MUIDEN. SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1964 Verschijnt dageEjks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster 4t Adjunct Hoofdredacteur E. Koning -M- Redactiechef te IJmtiidem J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Domiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem 4t Directeur: Mr. H. C. van der Mije i Ook in de kring van de industrie is men uiteraard weinig gelukkig met het optreden van staatssecretaris Bakker tegen de indi viduele prijsbinding in bepaalde sectoren van het bedrijfsleven. Het verbond van Nederlandse Werkgevers ontvouwde ons vanmorgen bezwaren op drie punten: 1. Het valt te betwijfelen of de Wet eco nomische mededinging wel voldoende rechtsgrond biedt voor het verbod. Artikel 10 van de wet zou een algeheel verbod De boterhandel heeft besloten met ingang van vandaag de boterprijs te ver hogen met twaalf cent per kilogram, dus drie cent per pakje. Ze geven voor dit besluit de volgende motivering: Enerzijds is de produktie ge daald, anderzijds beweegt de afzet in het binnenland zich op een behoorlijk niveau, terwijl ook de export zich goed houdt. Hierdoor zijn produktie en vraag niet lan ger met elkaar in evenwicht. Dit maakt het nodig, dat de handel de voorraden boter gaat aanspreken, die in de zomermaanden zijn opgeslagen. Aangezien aan deze voor- raadvorming kosten zijn verbonden, was een prijsverhoging noodzakelijk. Een korte, felle binnenbrand heeft donderdagmiddag op de derde ver dieping van het warenhuis Vroom en Dreesmann in Haarlem een aanzienlijke schade aangericht, die volgens een eerste schatting tussen 60.000 en 70.000 zal liggen. De brand die omstreeks half vier uitbrak in een hulpmagazijn waar grote hoeveelheden schuimrubber en kapok lagen opgeslagen, werd in eerste aanleg door de bedrijfsbrandweer bestreden. Direct na de melding was de Haarlemse brandweer aanwezig, die het vuur met man en macht aanpakte. Na enkele mi nuten was men de brand meester. De na blussing duurde echter tot ongeveer zes uur. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. Winkelende bezoekers werden via liften en trappen naar de veilige straat gedirigeerd. Deze ontruiming ver liep geheel ordelijk. De oorzaak van de brand moet waarschijnlijk gezocht wor den in een te dicht opstapelen van brandbare goederen bij de verlichting in het magazijn. De foto geeft een beeld van de ravage, die na het blussingswerk in het magazijn achterbleef. Het Pare des Princes in Parijs blaker de in de zon, toen de Nederlandse ama teurs, die een kwartet voor de ploegenach- tervolgimg vormden vanmorgen faalden. Zij slaagden er niet in zich bij de snelste 8 te voegen, die het wereldkampioenschap zullen betwisten. Tiemen Groen, heel sterk, maar nog lang niet ervaren genoeg op de baan, verstoorde de homogeniteit, Theo Nikkesen, een vraagteken in de ploeg, stak niet in zijn beste vorm. Zo kon het gebeuren, dat de Nederlandse ploeg met een tijd van 4.47.61 door zelfs de Zuid- afrikaanse equipe met 1/100ste seconde werd verslagen. Toch zouden ook de Zuid afrikanen het niet redden, want toen Po len, als laatste ploeg, had gereden, waren ook zij niet in de kwartfinale. Daarin zul len nu uitkomen: Duitsland, Italië, Dene marken, Engeland, Frankrijk, Rusland, Polen en Tsjechoslowakije. Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met vanavond of vannacht enkele buien. Morgen overdag ver spreide opklaringen. Tot matig of vrij krachtig toenemend en naar westelijke richtingen draaiende wind. Iets koeler. Volledige weerrapporten op pagina twee. Met ingang van 1 december wordt de individuele verticale prijsbinding voor een zeer groot aantal duurzame gebruiksgoederen verboden. Dit houdt in dat er met ingang van die datum en mogelijk al eerder een vrije (dus prijsverlagende) concurrentie zal ontstaan voor de navolgende goederen: Radio- en t.v.-toestellen, platenspelers en bandrecorders. Koelkasten, broodroosters, mixers, stofzuigers, wasmachines, centrifuges, strijk ijzers, droogscheerapparaten en haardrogers. Alle modellen personenauto's. Fototoestellen, flitsapparaten, filmcamera's en foto- en filmprojectietoestellen. Grammofoonplaten. Deze maatregel is vandaag door de staatssecretaris van economische zaken drs. J. A. Bakker in het Staatsblad ge plaatst. Een en ander moet worden be schouwd als een aanvulling op de Alge mene Maatregel van Bestuur van 1 april j.L, waarbij collectieve vormen van verti kale prijsbinding onverbindend worden verklaard. In een nota aan de Tweede Kamer zegt drs. Bakker dat de doelstelling van het verbod is gelegen in de bevordering van een zo groot mogelijke produktiviteit en van een snelle economische groei, zonder dat daarbij de sociale rechtvaardigheid uit het oog wordt verloren. Volgens de re gering bestaat thans een gunstig moment voor deze maatregelen, aangezien de gun stige conjunctuur aanpassing aan de nieu we structuren zowel in economisch als in sociaal opzicht doet verlopen. De regering grondt haar argumenten te gen de prijsbinding op de overwegingen dat deze de keuzevrijheid van de consu ment en de vrije ondernemingsgewijze produktie aantast. In de eerste plaats be perkt deze binding de concurrentie, waar door de efficiency en de dynamiek kunnen verminderen. Kostenverschillen die soms aanzienlijk kunnen zijn, kunnen verder niet in de prijzen tot uiting komen. Ook worden de voordelen van massapro- duktie soms onvoldoende uitgebuit door het Secretaris W. Hustinx van de R.A.I. deelde ons desgevraagd mee: „Zeer ver baasd" te zijn over de maatregelen. „Er is met de R.A.I. geen enkel overleg over deze zaak geweest. Als dat wel het geval zou zjjn geweest zoals met de elektrotechnische industrie had den automobielen waarschijnlijk niet onder de maatregelen komen te vallen. De concurrentie van de automobiel industrie is al buitengewoon scherp en geeft vrijwel geen ruimte meer, vooral omdat de winstmarges zeer laag zijn". Dit is zeker het geval in vergeljjk met de andere industriële produkten. De controle op de aangekondigde maat regelen zal zeer moeilijk zijn, zo meent de R.A.I., omdat er verkopen plaats vinden met inruil van andere auto's en verkopen op afbetaling. Vooral in dat laatste geval zal er weinig of geen korting bedongen kunnen worden. De service van de handelaar zal overigens niet verminderen, want hjj weet, dat het publiek vaak meent: „Beter een slechte auto met goede service, dan andersom". feit, dat efficiënt werkende handel de mo gelijkheid wordt ontnomen door prijsverla ging zijn omzet te vergroten. Voor minder- efficiënte handelaren wordt de stimulans tot efficiëncyvergroting geringer. Voorts kan, als de concurrentie in de handel bij vertikale prijsbinding zich werpt op service de keuzevrijheid van de consu ment worden aangetast. Algemeen econo misch gezien vindt hier aldus de nota ver spilling plaats. Prijsbinding kan verder met zich mee brengen, dat leveranciers gaan concurre ren met marges. Dit verschijnsel doet zich voor als het overredend optreden van de detaillist een relatief grote invloed heeft op de keuze van de consument, omdat deze veelal de technische ingewikkelde ap paratuur zelf niet kan beoordelen. De argumentatie ten gunste van de prijsbinding zoals het bedrijfsleven die gaarne aanvoert, te weten kennis van de markt (prijzen zijn overal gelijk), prijs stabiliteit en -uniformiteit (waardoor doel matige produktieplanning voor de fabri kant wordt mogelijk gemaakt) zijn voor de regering niet van zodanige betekenis (gezien uit de doelstellingen van het eco nomisch beleid) dat hierdoor het oordeel van de regering over de prijsbinding kan worden gewijzigd. De nota besluit met de opmerking, dat tegen vertikale prijsbinding alleen wordt opgetreden, voorzover dit systeem van prijsvorming duidelijk in strijd is met het algemeen belang. Het vraagstuk zal in de toekomst opnieuw kunnen worden bezien, mede aan de hand van de ervaringen die Het politieonderzoek tegen een 25-jarige Noordwoldenaar, die enige weken geleden werd aangehouden verdacht van poging tot moord op zijn 44-jarige oom heeft de officier van Justitie in Assen doen beslui ten nu ook de aanhouding te gelasten van de 44-jarige echtgenote van het slachtoffer. Zij heeft bij haar verhoor bekend op de hoogte te zijn geweest van de plannen om haar man te vermoorden. Aan haar neef had zij een koffergrammofoon en 25,- be loofd als hij in zijn opzet zou slagen. De vrouw is opgesloten in de vrouwengevan genis in Leeuwarden. Zij is de derde ver dachte die in deze zaak is gearresteerd. zijn opgedaan bij toepassingvan de ge troffen maatregelen. Zoals te verwachten viel hebben de Mid denstandscentrales en de Raad voor het Grootwinkelbedrijf onmiddellijk commen taar op de nota gegeven. Men zegt dat de maatregel onjuist is en niet past in het tot nu toe gevoerde beleid inzake de economische mededinging. Door deze maatregel zal binnenkort in geen enkel opzicht meer sprake kunnen zijn van prijs vergelijking. Zij verwachten een prijzen- chaos, die onder meer zal leiden tot ver mindering van service en tot nadelige in vloed op de kwaliteit. Het gevolg zal zijn het ontstaan van vrije prijsvorming, waar bij niet is te overzien of deze uiteindelijk tot hogere of lagere prijzen zal leiden. Vastgesteld wordt dat door dit ingrij pen het huidige prijsbeleid in de betref fende branches niet langer van toepassing is. De prijsgedragsregels zijn immers ge baseerd op een gevestigde prijsstructuur die nu door de regering zelf wordt door broken. De betreffende ondernemers zul len hun prijzen moeten kunnen aanpassen aan de gewijzigde verhoudingen en de ont wikkeling van het kostenpeil. Dit houdt derhalve ook in de vrijheid tot het door' voeren van prijsverhogingen. De organi saties zijn voornemens hun materiële en formele bezwaren tegen het beleid in de vorm van een nota ter kennis te brengen van de Tweede Kamer. wellicht toestaan, maar geeft voor een ge deeltelijk verbod, zoals thans is afgekon digd, geen wettelijke basis. 2. Het valt te betreuren dat er geen ont heffingsmogelijkheid is getroffen, zodat de opschortende werking, die het verbod van collectieve prijsafspraken heeft bij aan vraag om ontheffing, hier achterwege blijft. In welke positie het betrokken be drijf ook verkeert, aan de maatregel valt dus niet te ontkomen. 3. Het moet bepaald worden betwijfeld of de maatregel de effectieve gevolgen zal hebben, die de regering ervan verwacht. Ervaringen in het buitenland maken het allerminst zeker dat er in de sectoren, die door de maatregel worden getroffen, prijs verlagingen zullen optreden, aldus het werkgeversverbond. Tiemen Groen heejt gisteravond zijn bliksemcarrière als wielrenner al bekroond met een wereldtitel. Ter wijl zijn Friese supporters uitbundig met de pompebledden-vlag zwaai den (hetgeen in het Parijse Prinsen park nog nooit is voorgekomen) ging hij als winnaar van de finale tegen de Belg Van Loo over de streep. Groen was wereldkampioen der achtervolgers. Over de kampioen schappen treft men het verslag aan op de sportpagina. 564ste STAATSLOTERIJ Vierde klasse zeventiende lijst 2.000 met premie van 30.000 11672 80 met premie van f 3.000 5410 200 1760 11164 13757 13929 Oscar Wilde: Eerzucht is het laatste toevluchts oord van de mislukkeling. Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Beeldverhalen 2, 15 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws3 Medische verzorging 7 Films 7 Uit stad en omgeving7, 9 In de Vishal en op zee9 Radio en t.v13 Kunst 13 Feuilleton 15 Economisch nieuws17 Beurs 17 Uitgaan in Haarlem11 Scheepsberichten 17 Sport 19 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's Advertentie <32J> Huygensstraat 15 - IJmuiden - Tel. 6121 Alkmaarseweg 50-52 - Beverwijk - Tel. 23417 (Van onze correspondent) WASHINGTON Een militaire over winning in Vietnam is niet in zicht. Onder handelingen met de communisten lijken onvermijdelijk. Dat is de essentie van het rapport, dat de Amerikaanse ambassadeur in Saigon, generaal Maxwell Taylor dezer dagen aan president Johnson, de ministers Rusk en McNamara en hoge ambtenaren in Washington heeft voorgelegd. Taylor meent verder dat een stabiele Zuidvietnamese regering nodig is voor een eventuele ontmoeting met de communisten aan de conferentietafel. In de directe toe komst bleek hij een dergelijk stabiel re gime nog niet te zien, al toonde hij zich bemoedigd door de recente berichten over boeddhistische steun aan Khanh. Het belangrijkste doel op het militaire vlak noemde Taylor de handhaving van het Zuidvietnamese gezag over de drie provin cies, die Saigon omringen. In dat gebied wonen dë meeste Zuid- vietnamezen. Als diie provincies verloren gaan aan de communistische Viet Cong zou elke basis voor onderhandelingen verdwe nen zijn, aldus de visie van de ambassa deur» Tegen de pers liet Taylor de afgelopen dagen merkwaardigerwijs geheel andere geluiden horen. Nog eergisteren was hij op een persconferentie een tooonbeeld van optimisme en leek hij niet te twijfelen aan de machtspositie van Khanh en de zijnen. Dat de zaken in feite minder gunstig lig gen, kan men alleen opmaken uit het som bere gezicht van president Johnson tijdens een impromptu-persconferentie op woens dag. Er kon geen glimlach af. Intussen beseft men in Washingtonse re geringskringen dat de onderhandelingspo sitie tegenover de communisten de laatste tijd alleen maar verslechterd is. Ander half jaar geleden vonden de Amerikanen dat eerst militaire resultaten nodig waren voordat men kon gaan onderhandelen, om dat praten vanuit een positie van zwakte nimmer gewenst is. Sindsdien is de situa tie in Zuid-Vietnam alleen maar achteruit gehold. Militair zijn er nauwelijks successen ge boekt en de binnenlandse oppositie tegen de verschillende ondemocratische regimes in Saigon leidde tot crises, die de oorlog alleen maar achterop brachten. Nog dezer dagen taxeerde men dat de politieke troe belen van eind augustus, toen premier Khanh zichzelf tot president bombardeer de maar daarna onder de publieke druk weer moest aftreden, de strijd tegen de communisten twee maanden achterop ge bracht heeft. Vervolg op pagina 3: ANKARA (AP) Minister-president Inönu van Turkije heeft donderdagavond bekendgemaakt, dat binnenkort een begin zal worden gemaakt met de verscheping van levensmiddelen en andere goederen voor de Turkse Cyprioten. In een debat over de kwestie-Cyprus in de Eerste Kamer van het Turkse parle ment zei Inönu, dat de Turkse Cyprioten, Griekenland en de V.N. van het Turkse besluit op de hoogte zijn gebracht. Inönu zei niet wanneer de eerste goede ren verscheept zullen worden. Hij waar schuwde de Grieks-Cyprische autoriteiten echter tegen eventuele inmenging. „Elke inmenging zal beschouwd worden als een aanval en dienovereenkomstig be antwoord worden". Hij voegde hieraan echter toe, dat Turkije toezicht op de transporten door de V.N.-autoriteiten op Cyprus aanvaardt. NICOSIA (Reuter) Een woordvoerder van de V.N. heeft in Nicosia meegedeeld, dat de Turks-Cyprische gemeenschappen in Famagusta en Larnaca levensmiddelen hebben gekregen. De Cyprische regering had woensdag be kendgemaakt, dat de economische blokka de van deze gemeenschappen opgeheven zou worden.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1