Spoorwegen smeedden stalen banden - tussen het verleden, heden en toekomst Uollandsche IJzeren Spoorweg- Maatschappij. N.S.-poëzie S/a/fOTi/ci A/zeren/jS'/iswrivcf/ Ituscheti/ nu? te rdarn/ ejiJfcutrleni/. Aanvapltelijk met Dingsdag, den a^ten September 1839, tot nadere Ken nisgeving zijn de Uren van vertrek der Wagentreinen voor de Dienit tusschen Hmuerdam en Haarlemdoor de. Raad van Administratie, bepaald ils volgt, wordende de Reizigers verzocht, om zich 15 minuten je voren op de Stationsplaauen te bevinden. Bagagie van Reizigeia, óf eenfge andere Goederen, die men verlangt ver. voerd te hebben, is men verpligtom ten minste Uur voor het vertrek, in de daartoe ingerigte Kantoren aan te brengen. Vertrek van Haarlem: 't Morgens, te 9 Ure. Namiddags, 2 n 4 6 Vertrek van JÏmslerdam: 't Mórgens, te 8 Ure, *l Namiddags, 3 n 5 sfmsterd/im 2! September 1839. De Controleur, W. E. METHORST. Foto's en reproducties: Cees de Boer Reportage: Berry Zand Scholten Moeilijk begin j/zeren Sfioovivf/rjm mal de- J)i7/genees, (V/ara bancs en tiaggons svan? /Z, jmtd' en 4-van Zfar/rm, left SO /5J Z ft,Af*5XMfUs. Fry sen. d. Zlanlttrf, tfO. ens 40- Cm4, n yt 10 A 6 n N.S. Na honderdvijfentwintig jaar in Ne derland glimlachen we vertederd om de reglementen uit de beginjaren. De reizigers moesten zich vijftien minuten voor het vertrek van de trein op het station bevinden. Langs de Trekvaart van Amsterdam naar Haar lem staan grote drommen mensen. Zij kijken reik halzend in oostelijke richting, elkaar duwend en verdringend. Uit Amsterdam moet straks immers voor het eerst in Nederland een door stoomkracht aangedreven voertuig komen? Op vele gezichten staat immense nieuwsgierigheid, andere drukken argwaan, zelfs misprijzen uit. De bonte kalenders in de Nederlandse huiskamers vermelden het jaar 1839. De datum is 20 september. Even na enen 's middags vertrok uit de hoofdstad de eerste Nederlandse trein in de richting Haarlem. Zijn stoom als hete drakenadem over de toeschou wers uitspuwend, pufte de „Arend" zich in be weging. Achter de lokomotief, als een stel angstige jonge eendjes achter hun moeder, de rijtuigen voor de passagiers, de „diligences", de „chars a bancs" en de „waggons". De eerste trein in Nederland legde zijn eerste kilometers af. Haarlems eerste station bij de Am sterdamse Poort. Hier stoomde in de vroege middaguren van de twintig ste september 1839 de legendarische „Arend" met zijn rijtuigen binnen. (Gemeente Archief Haarlem) voersverkeer kunnen behouden. Deza plaats zullen de spoorwegen in de toe komst waarschijnlijk nog versterkt zien. De snel voortschrijdende urbani satie in ons land is een factor die dit in de hand werkt Het is onmogelijk te zeggen hoe groot het aandeel van de spoorwegen in onze huidige welvaart is. Concrete gegevens hierover bestaan niet. Vast staat echtêr dat de spoorwegen in het verleden en in het heden een pijler van de welvaart zijn, zij zijn de onmisbare schakel tus sen havens en industrie, tussen indus trie en afzetgebied, tussen stad en stad en mens en mens. De spoorwegen heb ben een open oog voor al het nieuwe, zij zijn nog steeds het zelfde dynami sche bedrijf van de pionierstijd en ont plooien na honderdvijf en twintig jaar dezelfde veerkracht. Dat houdt een be lofte in voor de toekomst. Een belofta die bij de planologen reeds lang staat opgetekend en die de Nederlandse Spoorwegen zonder twijfel voor een groot deel zullen waarmaken. Nadat James Watt in 1782 zijn stoommachine had uitgevonden, gingen andere geesten zitten broeden om de ze wondere machine te gebruiken voor het vervoer. Er werden stoomautomo- bielen ontworpen en andere vehikelt met stoomtractie werden uitgevonden, uitgeprobeerd en in het vergeetboek ge stopt. Tientallen handige broeders expe rimenteerden. Was het zichzelf voort bewegende voertuig niet reeds lang een wensdroom! In Engeland nam een maatschappij een proef met stoomdiligences. Deze hyperzware ver voermiddelen konden een snelheid van vijftien kilometer per uur halen, maar zij hadden geen lang leven. De zwart wagens, de „steamcoaches" vernielden het wegdek van de toch al niet ideal Engelse wegen van die tijd en de tol bazen berekenden uitzonderlijk hoge ta rieven. Tussen 1770 en 1810 zijn diver se typen stoomautomobielen gecon strueerd. De ontwikkeling daarvan werd ook tegengehouden, want het Britse par lement had een wet aangenomen dat deze stoomauto's niet sneller mochten rijden dan zeven kilometer per uur en dat zij op de weg moesten worden voorafgegaan door een man te paard, die een rode vlag moest zwaaien. De ontwikkeling van de stoomautomobieI werd hierdoor in de kiem gesmoord. Welk voordeel had men immers zich te laten vervoeren door zo'n stampend en lawaaimakend voertuig, dat boven dien niet langzamer reed dan de dili gence? Ook met de lokomotieven ging het in die jaren niet zo goed. De be ginjaren van de stoomtractie zijn zwaar geweest. DE EERSTE, werkelijk bruikbare lo komotief was van George Stephenson, een jonge Engelsman, die van hulpsto ker in een kolenmijn was opgeklommen tot stoomwerktuigmaker. In 1814 maak te Stephenson met zijn lokomotief een eerste geslaagde proefrit. Hij richtte di rect daarna een lokomotievenfabriek op (Vervolg zie pagina 3) De romantici onder ons kunnen hun hart ophalen op de fototentoonstel ling die ter gelegenheid van het spoorwegjubileum in Utrecht wordt gehouden. Op deze foto: een van de machinisten die de eerste ijzeren monsters over de baan deed daveren. „En kraait dan tussen 't eerste kooren, en 't groen der weiden, weer herboren, Bij 't snorren op uw ijz'ren sporen het jubelend triomf geluid." Reeds in 1834, dus enkele jaren voor de ingebruikneming van de eer ste spoorlijn was de mare de trein al vooruitgesneld. Thomasvaer en Pietemei hadden al in 1834 bij het uitspreken van het befaamde nieuw jaarsgedicht deze schone strofen ge uit. De spoorwegen zijn nadien dik wijls het onderwerp van gedichten geweest. Staring dichtte in 1829: Per stoomkoets tien uur wegs in één uur af te leggen, slaagde op een IJzerbaan, Aan gindszij van 't Kanaal. Een Ier mogt daar wel zeggen: „Kon 't, met Sint Patrick, nog een ziertjen harder gaan, Dan kwam men, eer men afreed, aan. Staring was er dus al vroeg bij de spoortrein in zijn puntige gedichten op de hak te nemen. Aan de dichter- schrijver (van Ferdinand Huijck) Jacob van Lennep worden de vol gende strofen toegeschreven: ,,'t Is roemrijk, over d'ijz'ren banen, waar spoorslag nodig is noch zweep, te rollen door 's verbaasd Polanen met een afzienb'ren wagensleep. Voor de liefhebbers van fraai Nederlands is vooral de term „spoor slags" een trouvaille. Polanen ligt in de Haarlemmermeer. Om even het verschil met de foto van de eerste machinist aan te tonen: rechts onder een kijkje in de be stuurderscabine van 'n moderne trein. „DE TREIN BESTOND uit vier diligences, vier chars a bancs en de grote Engelse diligence. In een der wagons werden de hoornblazers der Schutterij dezer stad geplaatst, die zich van tijd tot tijd deden horen. De weg naar Haarlem werd in circa een half uur afgelegd, waarna de terug- togt insgelijks in een half uur ge schiedde. Met eenen vriendschappe- lijken disch werd deze belangrijke feestviering besloten". Zo luidde het koele kranteverslag in een van de hoofdstedelijke bladen. De stoomtrein heeft zich in het be houdende Nederland niet in een mas sale enthousiaste ontvangst mogen verheugen. „Waarom", zo vroeg men zich af, „waren spoorwegen in ons waterrijke land nodig? Was het te water niet altijd goed gegaan?" De beurtschippers schreven de koning. Zij vreesden de concurrentie van het ijzeren monster. „Daarom bidden zij de koning hun belangen vaderlijk te beschermen en goedgunstig te ver hoeden dat zo vele huisgezinnen ten onder worden gebracht!" velen verleid tot pessimistische voor spellingen omtrent de toekomst van de spoorwegen. Zjj hebben ongelijk ge kregen. Door modernisering van het reizigersmatericel en aanpassing van de dienstregeling aan de behoefte heeft de N.V. Nederlandse Spoorwegen een leidende plaats in het reizigers- en ver- Een moderne trein zoals die nu op de lijn AmsterdamHaarlem rijdt. De techniek was echter niet meer te gen te houden. Engeland, Duitsland en België waren ons land al ver voor met het railvervoer van goederen en passa giers. Nederland mocht niet verder achterop raken. De progressieven za gen dat. Ondanks alle kritiek en tegen werking zetten zij door: 1839: Amster dam-Haarlem; 1842: Haarlem-Veenen- burg-Leiden; 1843: Leiden-Den Haag en Amsterdam-Utrecht; 1845: Utrecht-Arn hem en Den Haag-Rotterdam. Als een onversaagbare kolossale spin breidde de spoortrein zijn ijzeren web over de lage landen uit. Het is niet te beschrijven van welk een enorme betekenis de spoortrein ge weest is voor de ontwikkeling van ons land. De spoortrein verkortte de af standen, ontsloot gebieden, schiep mo gelijkheden voor industrie, kortom de stoomtractie verschafte de sleutel, die de deur van een nieuw tijdperk wagen wijd zou openzetten. Honderdvijfentwintig jaar Nederland se Spoorwegen. Een en een kwart eeuw historie in een tijdperk van een over rompelende technische evolutie, waar bij de spoortrein zelf onverbrekelijk verbonden is geweest. Van het begin af zijn de spoorwegen zelf een schakel ge weest in de ontwikkeling van de tech niek, hebben zij er deel van uitgemaakt en ervan geprofiteerd. De stoommachi ne, in 1782 door James Watt uitgevon den heeft 't tijdperk van de industriali satie ingeluid. De stoomlokomotief mag beschouwd worden als een van de be langrijkste consequenties van Watts uitvinding. Spoorwegen en technische ontwikkeling zijn sindsdien hand in hand gegaan. Elektriciteit? De spoor wegen waren er als de kippen bij. Die- seltractie? „Welkom in onze lokomo tieven," zeiden de spoorwegen. Ander zijds heeft de industriële ontwikkeling Het Centraal Station in Amsterdam: een wirwar van rails, wissels, ran- geerlijnen en perrons. Met het nieu we NX-systeem van de NS wordt alles perfect geregeld. zeer veel aan het treinvervoer te dan ken. Ontwikkeling van de techniek, in dustriële expansie en de groei van de spoorwegen gaan hand in hand. Nog steeds. De snelle ontwikkeling van het weg transport in de jaren '20 en '30 heeft

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 13