De officiëlezloty varieert van vijftien tot zeven cent N.S. 125 Avontuur in Polen Jubileumboek devies dat van oudsher prevaleerde bij de N.S ZATERDAG 12 SEPTEMBER 1964 Erbij PAGINA DRIE yinfmi Na de bevrijding: 700 minschade Feestprogramma Prijzen in dollars Werkende vrouw OOOOOOOGOOOOOGGOOOOOOOOGOO» Verband Geen zin Rivaliteit VEILIG, VLUG EN VOORDELIG. Deze drieledige leuze voert de N.S. reeds jarenlang. Het is de VVV van de spoorwegen. Het is aardig om de ver- voerstarieven voor reizigers in 1839 eens te vergelijken met die van nu. In 1839 het eerste jaar van het bestaan van spoorwegen in Nederland dus kostte een retourbiljet Amsterdam-Haarlem veertig cent. Voordelig? Onze voorouders vonden van wel, want de prijs lag nog beneden die van de trekschuit. Relatief gezien zouden wij wel even bedenkelijk kijken, want wanneer we stellen dat de gulden in vergelijk met 1839 ongeveer elf maal in waarde gedaald is, dan zou een kaartje Amsterdam-Haarlem v.v. nu meer dan vier gulden kosten. De eerste rit van de hoofdstad naar Haarlem verliep in ruim dertig minuten. Tegen woordig doet de trein, wanneer men dezelfde afstanden aanhoudt, er ongeveer twaalf minuten over. DE VEILIGHEID heeft bij de spoor wegen in Nederland op de eerste plaats gestaan. In 1839 werd besloten met het oog op de veiligheid van het verkeer op bepaalde plaatsen vijf meter hoge schuttingen te bouwen die de treinen aan het gezicht van de weggebruikers zouden onttrekken. De wegen werden al vrij vroeg van slagbomen voorzien. Reeds in 1839 waren er dus overweg wachters nodig. Zij kregen een uniform aan dat tegenwoordig danig op de lach lust werkt: een zwarte hoge colbert jas die op een zonderlinge witte pan talon gedragen werd met over de linker schouder een oranje sjerp. Als hoofd deksel kregen zij een zwarte, zeer hoge hoed, die vijftig jaar later werd ver vangen door een uniformpetje. Een zeer normaal verschijnsel in die dagen was de vrouwelijke overwegwachter. De heer des huizes werkte elders en de vrouw zorgde ervoor dat de bomen bij de na dering van de nog zeer sporadisch rij dende treinen naar beneden gingen. Hoe staan de Nederlandse Spoorwe gen er in Europa voor. Na honderdvijf entwintig jaar kan men daarvan toch een redelijk beeld krijgen. We zullen de feiten niet uit de weg gaan; de ramp in Harmeien was zonder meer een gro te tekortkoming, maar toont niet elk door mensenhanden gemaakt apparaat feilen? Het buitenland is vol lof over onzee TEE en TEEM-initiatieven. Hoge lijk gewaardeerd worden tot ver over onze grenzen onze automatische blok- stelsels, onze centrale verkeersleiding, en onze beveiliging. We rijden hard met onze treinen, vooral straks wan neer de Toekomst-treinen meer zullen worden ingezet. In West-Duitsland rij den de treinen echter al honderdzestig Voor de tweede wereldoorlog heeft de N.V. verschillende nieuwe methoden ingevoerd voor het be drijf. Men streefde naar een steeds hogere frequentie en steeds grotere snelheid, vooral bij het reizigers- vervoer. Van het goederenverveor over de weg kregen de spoorwegen in de twintiger en dertiger jaren ernstige concurrentie. Vooral het huis-tot-huis-vervoer van de vracht wagens stelde de spoorwegen in een lastige positie. Teneinde ook dit ver voer te kunnen bewerkstelligen ging de N.S. over tot containervervoer. Toen kwam de tweede wereld oorlog, een jaar na de viering van het eeuwfeest. Na de bevrijding bleek dat meer dan de helft van het spoorwegnel was vernield of op gebroken, 84 percent van de loko- motieven, 94 percent van de per sonenrijtuigen, 98 percent van de goederenwegens, 99 percent van de elektrische treinen en 100 van de diesel-elektrische treinen was weg gevoerd of vernield. Negentien brug gen over de grote rivieren waren opgeblazen of gebombardeerd. Van de stations waren er vier-en-vijftig, waaronder dertien grote, vernield en vier-en-veertig zwaar bescha digd. De schade werd geraamd op zeven honderd miljoen gulden. Het was de trieste balans van vijf jaar ver nieling. De N.S. zat echter niet bij de pakken neer. Het herstel werd op grootse wijze ter hand genomen en nu weer behoren de Nederlandse Spoorwegen tot de best geoutilleer de en veiligste en meest economische maatschappijen ter wereld. Honderdvijfentwintig jaar spoor wegen in Nederland. Een en een kwart eeuw van glorie en bloei en malaise en verval, van vreedzaam reizigersvervoer en oorlogstransport, van het solide sociale bedrijf tot de wilde spoorwegstaking in de oorlog. De N.S. zijn een maatschappij door pioniersarbeid groot geworden, met een prachtige staat van dienst aan ons bewezen en een open oog voor de toekomst, die voor een dienst verlenend bedrijf als de N.S. zeer veel Inhoudt. kilometer per uur, terwijl bij ons de maximumsnelheid nog op honderdtwin tig kilometer ligt. In vergelijking met de Duitse spoor wegen is de N.S. op het gebied van vei ligheid een stuk achter. Duitsland kent namelijk een extra beveiligingssysteem. Bij een demonstratie in Frankfurt re den we met een trein willens en wetens door een onveilig sein. Zonder dat de machinist er iets aan kon doen stopte de trein direct. Fouten door de mens op de machine gemaakt worden bij on ze oosterburen nog eens gecorrigeerd. Op 8 januari 1962 (Treinramp Harme ien) reed een machinist door een on veilig sein. Het systeem van de automa tische treinbeheersing zal ook in Neder land een leemte moeten opvullen. De N.S. experimenteren hier hard mee, maar dat kost tijd. Denken we echter aan onze perfect beveiligde over wegen, aan de ahobs, aan de prachti ge spoorbruggen en viaducten en aan de feilloze dienstregeling, dan beseffen we dat de veiligheid ook bij onze spoor wegen nog steeds op de eerste plaats staat. Het modernste systeem van automa tische beveiliging zoals dat bij de N.S. wordt toegepast is het zogenaamde NX- systeem, het eNtrance-eXit-systeem. Al le treinbewegingen kunnen hier bij door de treindienstleider van zijn cen trale post uit gedirigeerd en gevolgd worden. Een druk op een knop is vol doende om de gehele gewenste rijweg door het station in te stellen en vast te leggen. De bedieningshandelingen zijn zeer eenvoudig, zodat een snelle afwikkeling van het verkeer mogelijk is. Het nieuwste systeem van beveiliging van de vrije baan is bij de N.S. in 1960 ingevoerd op de lijn Nijmegen- Blerick. Dank zij de in de Verenigde Staten ontwikkelde CTC-apparatuur (centralized traffic control) kan een centrale treindienstleider het verkeer op het hele 57 kilometer lange baanvak regelen. De plaatsing van de wegbevei- ligingsinstallaties gaat de laatste jaren in versneld tempo. Gemiddeld wordt er een ahob (automatische halve overweg boom met een wachttijd van 1 minuut) per week geplaatst. In de toekomst zullen de Nederland se Spoorwegen er bewust naar streven het aantal gelijkvloerse kruisingen die evenzovele gevaarpunten vormen te verminderen. Ter gelegenheid van het honderd vijfentwintig jarig bestaan vieren de N.S. feest. Enkele jubileumavonden voor het personeel moesten door het treinongeval van de vorige week bij Westervoort worden uitgesteld. Het hoofdprogramma luidt als volgt: Op 25 september brengt de koningin een bezoek aan het N.S.-bedrijf in Utrecht. De vorstin zal diezelfde dag een bezoek brengen aan bedrijfsonder delen in Rotterdam, Schiedam en Amsterdam. Op 19 september wordt er een officiële herdenking gehouden, waarbij talrijke autoriteiten van bui- Het derde Haarlemse station (1867 1908) had al heel wat meer allure dan zijn beide voorgangers (gemeente-archief Haarlem). tenlandse spoorwegmaatschappijen aan wezig zullen zijn. 's Avonds wordt in het Amsterdamse Concertgebouw een gala-concert gege ven. De gemeente Utrecht zal de bui tenlandse gasten op 18 september een receptie aanbieden. Voorts zal de ge meente Utrecht de taptoe Delft doen optreden. Het Utrechts Vreeburg wordt in het jubileumtijdperk in een fraaie feest verlichting gestoken. Voor het spoor wegpersoneel worden in totaal tachtig kleinkunst jubileumavonden gegeven. In een tent voor het spoorweg museum in Utrecht wordt van 1 tot en met 27 september een tentooonstel- ling gehouden onder het motto: „Van stoom tot stroom". Er start in samenwerking met het Vervond voor Veilig Verkeer een overwegactie. De twee jubileum postzegels prijken reeds op alle brieven. In deze maand zullen na 6 uur 's avonds avondretours voor halve prijs worden afgegeven. Van 16-21 september wordt in de Neudeflat in Utrecht een expositie ge houden van postzegels op spoorwegge bied en van 16 september tot 7 okto ber wordt in het Utrechts „Fentener van Vlissingenhuis" aan de Maliebaan, een fototentoonstelling gehouden. Voor het spoorwegpersoneel heeft het jubileum door een gratificatie een extra feestelijk tintje gekregen. Met de koers van de zwakke Poolse valuta wordt zonderling gegoocheld Het ligt voor de hand, dat landen met een wankele economie allerlei deviezenmaat- regelen nemen om hun zwakke munt te be schermen. In de onmiddellijke naoorlogse ('aren heeft heel Europa dergelijke beper- :ingen gekend; in het Westen zijn ze intussen opgeheven maar de satellietlanden hebben er nog geen afstand van kunnen doen. Ook het in de oorlog zo verschrikkelijk geteisterde Polen is verplicht zijn bovendien op een valse basis geplaatste munt rigoureus te be schermen. Daarmee gaan krachtige pogingen gepaard om harde Westelijke deviezen aan te trekken en uit een en ander zijn zonderlinge situaties gegroeid, want ook financieel is het Poolse avontuur nog niet beëindigd en op het ogenblik is het zo, dat Polen allerlei soorten zlotys (de Poolse munteenheid) heeft, waarvan er vrijwel geen aan de juiste waarde beant woordt. Er zijn officiële zlotvs van ongeveer vijftien cent en zwarte zlotvs van vier cent. Voorts zijn er officiële zlotys van ongeveer zeven cent maar er zijn ook officiële zlotys met een waarde van ongeveer een dubbeltje, terwijl de feitelijke koopwaarde in de praktijk neerkomt op zeven cent. Het spreekt vanzelf, dat men onder deze omstandigheden geen zlotys mag invoeren. Ook de uitvoer ervan is strikt verboden anders zou de zaak immers helemaal in het honderd lopen. Ik moet hier echter onmiddel lijk aan toevoegen, dat het met de controle bij aankomst en vertrek wel meevalt; niet, dat ik iemand de raad zou willen geven geld in of uit Polen te smokkelen want een steekproef is natuurlijk altijd mogelijk en ik geloof niet, dat deviezensmokkel een goede introductie is in Polen! HET BESTE IS, zowel voor toerist als zakenman, hotelbons aan te schaf fen bij een reisbureau in eigen land. De hotelprijzen in Polen zijn namelijk be rekend in dollars en de officiële koers is in dit geval ongeveer 24 zlotys voor een dollar Deze bonnen worden in het hotel tegen zlotys ingewisseld en de buiten landse reiziger ontvangt een afschrift, dat hij moet overleggen om zijn hotel kamer te betalen en waarop het uitge geven bedrag zorgvuldig wordt geno teerd. Met het overige geld kan hij zijn Moderne woonblokken in Warschau. Goedkoop en centraal verwarmd. maaltijden en dergelijke betalen. Hij mag bovendien zoveel buitenlandse de viezen meebrengen als hij wil en offi cieel tenminste omzetten in zlotys, natuurlijk tegen de koers van 24 zlotys voor een dollar. ER ZIJN ECHTER ook speciale win kels, waar de buitenlanders met dol lars inkopen kunnen doen, die in dat geval (officieel!) zestig zlotys waard zijn. De staat heeft zich onder meer belast met het aan de man brengen van kunstvoorwerpen en antiquiteiten. De vroegere bezittende klasse kan hier fa miliestukken te koop aanbieden. Het liefst verkoopt men tegen dollars of an dere harde munt, maar de buitenlandse bezoeker dient er wel aan te denken, dat hij een uitvoervergunning moet heb ben voor kunstvoorwerpen. Zeer bijzondere aandacht wordt er be steed aan de Polen in het buitenland en de buitenlandse vrienden en verwanten van Polen: het is bijna een finan ciële cultus. Polen, die van familie leden of kennisen in het buitenland geld of goederen ontvangen, hebben de gele genheid dollars om te zetten tegen een koers van 72 zlotys voor een dollar! De op deze wijze ontvangen goederen whisky, sigaretten, oploskoffie maar ook speelgoed en kledingstukken ver dwijnen in de zogenaamde JKO-win- kels die daarmee weer dollars ron selen! In Krakov vertelde een Poolse com ponist mij: De PKO is de enige spaar bank (het is inderdaad een spaarbank) waar men tandenborstels of repen cho colade kan kopen". In elk hotel vindt men een PKO-winkel, die zeer hetero gene artikelen uit het westen verkoopt en waar de prijzen worden aangeduid in dollars. Het zonderlinge ervan is, dat men geen enkele van al deze officiële zlotys als werkelijke basis van de zuivere waarde kan nemen. De zwarte zloty evenmin, omdat de waarde daarvan té laag zou liggen. Wanneer ik echter vluchtig de prijzen in de winkels in ogenschouw neem, ben ik geneigd de zloty ongeveer gelijk te stellen met zeven cent. In dat geval lig gen de lonen evenwel bijzonder laag maar er is ook ongetwijfeld een te gro te marge tussen lonen en prijzen, wan neer men vergelijkingen maakt met het Westen. En ik denk daarbij aan het zure grap je van een Poolse ambtenaar, waarmee ik in het café van het Monopol-hotel te Wroclaw in gesprek kwam. Wij had den uitvoerig prijzen en lonen in Neder land en Polen vergeleken. „Ja, ja", zei hij met een zucht, „het valt niet mee voor ons; maar binnenkort zal het wel beter gaan. Wij krijgen een nieuwe munt". Ik had al hier en daar geruchten over een devaluatie gehoord maar ze ook weer even hardnekkig horen tegenspre ken. „Is het toch waar?" vroeg ik. „Ja", antwoordde de Pool met een grijnslachje. W(j krijgen zloty's met franje eraan: dan kunnen wij de eind jes weer aan elkaar knopen. Inderdaad, dat eindjes-aan-elkaar- knopen is een reusachtig probleem in Polen, al mag men de toestand niet uit een Westelijk standpunt beschouwen. Het is voor de doorsnee Pool immers veel beter dan het geweest is en de huis huren zijn buitengewoon laag onge veer tien percent van het loon de le vensmiddelen in de staatswinkels zijn niet té duur alhoewel soms schaars. Laat de behuizing voor onze begrippen zeer klein zijn dan is de woongelegen heid gemiddeld toch ruimer dan voor de oorlog en bovendien zijn de huizen in de grote steden centraal verwarmd. DIT BELET ECHTER NIET, dat de levensstandaard laag is. Men geeft dit officieel ook volmondig toe. De lonen van de arbeiders variëren van 1200 tot 1500 zlotys in de maand dit als grof gemiddelde maar er zijn ook maand lonen van 2.000 zlotys. Dit laatste is al een hoog loon, maar een paar schoenen kost minimaal 300 zlotys, 600 zlotys kos ten schoenen van betere kwaliteit. Een De Jerolimskie-boulevard met een van de grote staatswinkels op de voorgrond. Het hoge gebouw is het Cultuurpaleis. herenkostuum van 2.000 zlotys is be paald inferieur van kwaliteit. Officieel gerekend worden dit dus schoenen van 42,- tot 84,- en een slecht kostuum van 280,- Het ligt voor de hand, dat de Poolse vrouwen moeten meewerken en dit geldt evengoed voor de arbei dersvrouw als voor de vrouw van een arts. En het ligt óók voor de hand, dat er zwart gewerkt wordt. Wie het enigs zins kan, knapt 's avonds allerlei kar weitjes op; artsen die overdag koste loos geraadpleegd worden, vragen na hun uren dikke honoraria al is dat niet toegestaan. Ik heb een jongeman ontmoet, die een universiteitsdiploma bezat maar zijn kost verdiende en naar hij verzeker de, zeer ruim met het fabriceren van leren horlogebandjes. Er is in elk geval een verbijsterend aantal Polen, dat zich een vrij duur uitgaansleven veroorlooft. De Polen zijn op het gebied van de bijverdiensten blijkbaar zeer in genieus en even ingenieus zijn de Pool se vrouwen op het gebied van de kle ding. (Slot zie pagina 8) iOOOOOOGOGOOOOOOOOGOOOOOCGO TER GELEGENHEID van het hon- derdvijfentwintigjarig bestaan van de Nederlandse Spoorwegen is er bij de Uitgevers-Compagnie „De Branding" in Amsterdam het fraai-geïllustreerde boekwerkje „125 jaar Spoorwegen in Nederland", van de hand van dr. J. M. Fuchs verschenen. Dit boekje, met een leuke vlotte tekst en prachtige oude en nieuwe foto's geeft een beeld van de geschiedenis van de spoorwegen in snel treinvaart. Enkele gegevens van de ar tikelen op deze pagina's werden aan dit boekwerkje ontleend. De fans van de Nederlandse Spoorwegen, de treinlief- hebbers, vaders en zonen met hobby- treinen kunnen in dit boekje alles vin den wat zij willen weten van stoom- tractie, beveiliging, reizigersvervoer, goederenvervoer, stationsbouw, konink lijke treinen, electrificatie, kortom te veel om op te noemen. VEILIGHEID: (Vervolg van pagina 1) en de machine van hem die op 27 sep tember 1825 de eerste trein trok over de eerste openbare spoorweg ter we reld (Stockton-Darlington), over een af stand van eenenveertig kilometer, haal de een snelheid van vijfentwintig kilo meter per uur. IN ENGELAND was er direct al ver band tussen economische ontwikkeling en spoorwegaanleg. Het zou nog veer tien jaren duren voor de eerste trein in Nederland zou rijden. Toch hebben vooruitstrevende lieden in Nederland in de jaren tussen 1925 en 1939 de ogen niet gesloten voor de eerste successen van de Engelse treinen. Na veel voorbereidend werk werd er in 1838 een wetsontwerp ingediend waarin werd voorgesteld dat een kapi taal van dertig miljoen gulden o.a. zou dienen voor het aanleg van een ijzeren spoorweg van Amsterdam over Utrecht naar Arnhem met een zijtak van Utrecht naar Rotterdam. De kamer verwierp dit voorstel. Er waren maar twee voorstemmers: jhr. mr. G. Beel- aerts van Blokland, die als minister van financiën het ontwerpplan verde digd had en een zekere mr. I. Weerts. Maar die was dan ook burgemeester van Arnhem. In 1837 verscheen er een stroom van brochures en boeken. Op 1 augustus van dat jaar was de Hollandsche IJze ren Spoorweg Maatschappij opgericht en een jaar daarvoor reeds was bij koninklijk besluit de concessie ver leend voor de aanleg van een spoor lijn tussen Amsterdam en Haarlem. „Het heeft geen enkele zin een spoor lijn tussen deze plaatsen aan te leg gen", zo schreef „Koninklijk Pruisisch Agent der Postwagens en titulair Post meester te Arnhem, A. F. Bouricius, „want er is een voortreffelijke trek vaart!" En hij vervolgde: „Voor het aanleggen van een spoorweg tussen Haarlem en Amsterdam pleit slechts het zinnelijk genot(!) en dat mag geen drijfveer zijn voor zulk een onderne ming!" Zo moesten veel pro's en con tra's worden overwonnen. Overschat ting en verachting waren de beide uitersten. Daartussen liep, parallel aan de trekvaart, de gloednieuwe spoorlijn. Op 20 december 1939, nu dus honderd- vijfentwintig jaar geleden daverde in Nederland de eerste spoortrein. De eerste bladzijde van het geschiedenis boek van de Nederlandse Spoorwegen werd geschreven. Dat boek is nu reeds uitgegroeid tot een x-delig werk en hoeveel delen zul len er in de toekomst niet bijkomen? De HYSM had vier lokomotievende legendarische „Arend" die de eerste trein van Amsterdam naar Haarlem trok, en „De Snelheid," „De Hoop" en „De Leeuw." In 1843 werd de Nederlandsche Rhijn- spoorweg Maatschappij opgericht. In 1860 was het spoorwegnet echter nog maar driehonderdvijfentwintig kilome ter lang. De aanleg door particulieren bevredigde de toenmalige regering niet. Daarom werd onder het derde ministe rie Van Hall (het spoorwegministerie) een wetsontwerp aangenomen dat da aanleg voor rekening van de staat van ontbrekende, doch noodzakelijk geach te lijnen mogelijk maakte. In 1863 werd de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen opgericht. In datzelf de jaar kwamen nog de lijnen Breda- Tilburg, Harlingen-Leeuwarden en Bergen op Zoom-Roozendaal gereed. TUSSEN DE 3 grote maatschappijen, de HYSM, de NRSM en de S.S. be stond meer tegen- dan samenwerking. In 1890 greep de regering weer in. Da staat nam de NRSM over en verdeelde de hoofdlijnen van het net tussen de HYSM en de SS. In 1917 gingen de twee maatschap pijen een belangengemeenschap aan, waarbij werd overeengekomen het be drijf onder een gemeenschappelijke di rectie te voeren. De nieuwe combinatie, de Nederlandsche Spoorwegen namen enkele andere kleinere maatschappijen over. Kort na de oprichting van de N.S. werd het duidelijk dat de toe komst van de maatschappij zorgelijk zou zijn. In 1919 beliep het tekort zes tien miljoen gulden. In 1937 leidde dit tot de oprichting van de Naamloze Vennootschap Neder landsche Spoorwegen, die op 1 januari 1938 de exploitatie van de lijnen van SS en HYSM overnam. Het kapitaal werd teruggebracht tot tien miljoen gulden, dat practisch geheel in handen van de staat kwam. Het spoorwegnet had in 1929 de grootste lengte: 3705 ki lometer. Super-onrendabele lijnen wer den later weer opgeheven. In 1964 had de N.S. ruim drieduizend kilometer rail.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 15