„Applaus doet me meer dan kille jury-cijfers De Russische jonge wordt vrouw eleganter i een onmisbaar huishoudhulp je wasm s Met Holiday on Ice in Amsterdamse RAI ZATERDAG 12 SEPTEMBER 1964 Erbij Eet eens Appel crisp liliil WÊÊMÊÊm nmiiuusmiuiiinHHiiiuiiiiiuHiniii Oude beeld vervaagt Tevergeefs zoeken joukje Dijkstra; 99 (Van een medewerker) „Geloof me, ik ben helemaal niet veranderd. Er gaat geen dag voorbij of binnen- en buitenlandse journalis ten komen me vragen hoe het mij be valt in de ijsshow. Nou, ik vind het fijn. Er is niet veel verschil met vroe ger: toen schaatste ik met plezier en dat doe ik nu nog". Sjoukje Dijkstra zit aan haar kaptafel In de kleedkamer van de Eurohal te Valkenburg, waar de Amerikaanse ijs- show „Holiday on Ice" zijn laatste voor stelling geeft. Zes weken is zij nu bij de show, Sjoukje. Op dit ogenblik geeft zij voorstellingen in Grenoble, straks in Lyon en op 24 september komt zij weer naar Nederland terug. In 't RAI- gebouw te Amsterdam, op twee kilo meter van haar ouderlijk huis, zal zij achttien dagen achtereen optreden. Geen „kapsones" Daar in Frankrijk staat haar naam in grote letters aangeplakt. In Amster dam liggen duizenden enorme affiches klaar, waarop alleen maar haar naam en de naam van de show voorkomen. Dat is voldoende. Sjoukjes naam is goud waard. Zij is dan ook de duurst be taalde ster, die ooit in een ijsrevue heeft geschaatst. Haar gage wordt ge schat op 200.000,- per jaar! Dat alles heeft Sjoukje niet veranderd. Ze is het nuchtere Hollandse meisje gebleven en er is geen spoortje van wat de Amster dammer „kapsones" noemt. Toen ze op 15 mei haar contract met Holiday on Ice tekende was zij zesmaal nationaal kampioene, vijfmaal Euro pees kampioene, driemaal wereldkam pioene, en eenmaal Olympisch kam pioene. Ze is een meisje van weinig woorden, net als vroeger, en men moet de woorden uit haar mond trekken. „Ik had toen alles bereikt, wat de schaatssport had te bieden," zegt ze, terwijl ze een nylon kunstwimper op plakt. „Nu is de weg vrij voor ande ren. Bovendien vind ik, dat ik de schaatssport zeker zo goed als voorheen kan propageren in de show. Ik bereik nu meer mensen dan het handjevol, dat naar de kampioenschappen kwam kij ken. Nou ja, de televisie, maar dat is het toch niet helemaal. Vertel straks nu eens eerlijk hoe u mijn rijden vindt. Ik probeer me elke avond net zo te geven als bij de kampioenschappen en eer lijk gezegd vind ik het applaus van het publiek hartverwarmender dan de kil le cijfers van de jury". Showgirl Sjoukje Inmiddels heeft Sjoukje haar gelaats uitdrukking met wimpers, zware wenk brauwen, oog-make up en lippenstift veranderd in een die wij niet kennen. En met het kapsel, dat de Parijse kap per Alexandre voor haar heeft ontwor- „Zonder make-up zou ik eruit zien als 'n dooie pen is het nu een Sjouk geworden. volkomen nieuwe „De mensen zullen er aan moeten wennen. Vroeger gebruikte ik nooit ma ke up, maar als ik zo onder de schijn werpers zou verschijnen, zou ik er uit zien als een dooie. Als de andere meis jes van de show zich schminken krijg je dezelfde verandering. Maar omdat het publiek hen- niet kent valt dat niet op." Over haar eerste optreden in Valken burg zegt Sjoukje: „Die première ver liep natuurlijk in 'n wat nerveuze sfeer, maar inmiddels ben ik helemaal inge speeld. In enkele kranten heb ik gele zen, dat ik wat moeite zou hebben met de afmetingen van de ijsvloer en vroeg men zich af waarom ik geen driedubbe le en vierdubbele draaien had gemaakt. Daar ben ik echt een beetje boos over. De ijsvloer is natuurlijk kleiner dan de wedstrijdbanen, maar dat maakt niets uit. Ik schaats soms rakelings langs de kant, maar dat gebeurde op wedstrij den ook wel. Nee, daar heb ik geen last van. En wat die draaien betreft: een vierdubbele is nog nooit vertoond en een driedubbele hoogst zelden. Tij dens de training lukt me dat wel eens, maar in het openbaar heb ik die nog nooit laten zien. Ik doe in de show alle sprongen, die ik ook bij de wedstrij den maakte: axel, dubbele axel, cher ry flip, dubbele rittberger, omspringwa- gen, spreidsprong, dubbele salchow en zitsprongpirouette." V I Nog geen auto Holiday on Ice is de grootste ijsshow- organisatie ter wereld. De machtige ijskoning Morris Chalfen heeft vijf ge zelschappen van die naam, die jaar lijks meer dan 60 landen bezoeken en samen meer dan elf miljoen mensen per jaar trekken. „Ik heb eerst bij een gezelschap in Parijs geoefend," aldus Sjoukje Dijk stra. Daar ontmoette ik de wereld kampioenen Margret Goebl en Franz Ningel. Dat was erg gezellig. Straks komt de Italiaanse kampioene Anna Galmarini van vakantie terug. Zij treedt ook in onze groep op. Ik ken haar nog van vroegere wedstrijden en de Olympische Spelen in Squaw Valley.' Wij herinneren ons de tengere, raven zwarte Anna Galmarini, altijd gracieus gekleed en dol op snel rijden in haar rode Maserati-sportwagen. Sjoukje heeft geen auto en ze denkt er nog niet aan er een te kopen, 's Avonds loopt zij naar haar hotel, tenzij een van de artiesten haar een lift geeft. Wat ze verder de hele dag doet? „Ach, 's morgens doe ik m'n wasje of zit ik wat te lezen en als we 's middags geen matinee hebben ga ik tennissen of een paar uur trainen. Het leven is echt niet zo zwaar meer als vroeger. Toen moest ik veel meer trai nen en verder was het reizen en de monstraties geven veel vermoeiender". „Opera-ster" Over de samenwerking met de ande re artiesten van de show zegt Sjoukje: Houdt u van een toetje met fruit? Probeert u dan onderstaand recept eens. APPEL CRISP 1 pond geschilde en in stukjes gesneden appelen (geschikt voor appeltaart); lA kopje lichte stroop; 3 verkruimelde tar- wekoekjes; Vi kopje bruine suiker; Vi kopje bloem; 1 theelepel vanille-extract; Yi kopje zachtgemaakte boter of mar garine en wat noten. Vet een springvorm goed in en doe de appels en noten er in. Giet de stroop er overheen. Combineer de koekkruimels met de suiker, de bloem, vanille-extract en boter. Daarna over de appels doen. Bakken in een warme oven (350°) ge durende ongeveer drie kwartier. Op dienen met slagboom of ijs, „Ze zijn allemaal erg aardig voor me en we hebben het echt leuk met el kaar". Ze is de enige Nederlandse in het gezelschap. De meisjes van het ballet zeggen het fijn te vinden, dat •Sjoukje zo gewoon met hen omgaat en geen ster-allures heeft. Ze mag dan de duurst betaalde schaats-ster ter wereld zijn, ook Sjouk je moet zich onderwerpen aan de disci pline van de ijsrevue. Als zij 's avonds niet om zeven uur precies aanwezig is, krijgt zij vijf dollar boete, net als alle .andere leden van het gezelschap. Maar consciëntieus als zij is kwam zij tot dusver stipt op tijd. In het programma rijdt zij eerst een solo, die is gebaseerd op de kür, waarmee zij haar imposante reeks kampioenschappen behaalde. La ter ziet men haar als „operaster", na melijk in de hoofdrol van de sprookjes achtige scène „Rigoletto", waarin zij schaatst op muziek van Verdi. Maar wij vinden Sjoukje als showgirl op haar best in de geraffineerd gemon teerde slotfinale, waarin zij het middel punt is van het hele Holiday on Ice- gezelschap. In totaal staat ze ruim acht minuten op het ijs. Het is misschien wat weinig, maar de show telt nog twintig andere solisten plus een ballet van 42 danseressen en dansers en die moeten ook aan bod ko men. In het RAI-gebouw te Amsterdam zullen o.a. optreden Anna Galmarini, de Zwitserse wereldkampioen Michel Grand jean, het bekende adagio-paar Marianne Althammer en Karl-Heinz Kramer en de Canadese komiek Guy Longpré. Sjoukje ziet met verlangen de Amster damse première tegemoet: „Ik heb een aantal vrienden en kennissen uitgeno digd voor een feestje na afloop van de première. Bovendien is het ook een feest, dat ik drie weken lang niet in een hotel hoef, maar fijn thuis kan lo geren." X t t V r n-- x De concurrentie Holiday on Ice geeft voorstellingen in het R.A.I.-gebouw van donderdag 24 september tot en met zondag 11 okto ber. Op 7 oktober echter begint de con current, de Weense Ijsrevue in de on middellijke nabijheid, in de Apollohal. Het is voor het eerst in de geschiede nis, dat deze twee grote, elkaar hevig beconcurrerende ijsrevues in dezelfde stad spelen. Bij het R.A.I.-gebouw werd ons ver zekerd, dat de belangstelling voor Sjou- je Dijkstra zo groot is, dat reeds 15.000 plaatsen zijn besteld, hoewel de voor verkoop pas 14 september begint. Om de concurrentie-positie te verstevigen heeft de Weense Ijsrevue naast Joan Haanappel ook het bekende Duitse paar Marika Kilius en Hans Jiirgen Baumler in het programma geplaatst. Het is in de showwereld gebruikelijk in dergelijke gevallen niet veel goeds van elkaar te vertellen. Maar het is ty perend voor Sjoukje, het sportmeisje, dat zij zegt: „Is het niet geweldig dat er twee ijsshows komen? Deze show van Holiday on Ice is bijzonder sterk en zal zeker groot succes hebben, maar de Weense IJsrevue zal ook wel goed voor de dag komen. Ik vind het jammer, dat ik niet zal kunnen gaan kijken. Maar het zal leuk zijn Joan, Marika en Hans te ontmoeten". De jongemannen van Moskou hebben een prachtig, nieuw tijdverdrijf gevon den: meisjes kijken. De spelregels zijn eenvoudig: gewoon maar kijken en fluiten. Wij in het Westen vinden dat heel normaal. Maar in Moskou is het aar dig nieuw, want tot voor kort had de bloem van de mannelijke jeugd daar niet veel om naar te fluiten. Nu wel, dank zij de cultuur van het Westen, die de Sovjets beweren te ver achten. Westerse manieren en Westerse mode veranderen het uiterlijk en de ge stalte van Ruslands jonge vrouwen. De meisjes, die in haar zomerjurken onder de lindebomen van de Gorkistraat wandelen, zien er op een of andere ma nier aantrekkelijker uit dan een jaar geleden. Haar kleding maakt een vro lijke indruk, haar kapsels zijn beter verzorgd en er worden meer nylonkou sen gedragen. Jonge Russische vrouwen met oog voor stijl en mode rukken zich los uit Men zal de verandering niet waarne men in een dag of een maand, maar over een jaar zal zij daar zijn. Lang beroofd van de kleine dingen, die iedere vrouw verlangt leuke kle ren, opschik en nylonkousen verwer ven zij langzaam, zeer langzaam wat de DE KRANT De krant is een nuttig orgaan. Ze houdt ons op de hoogte van wat er in ons dorp, onze stad, onze provin cie, ons land en buiten de grenzen gebeurt, zodat we een overzicht krijgen van alles wat de mensen in de hele wereld bezighoudt. Ze ver ruimt onze eigen kleine wereld, die zich hoofdzakelijk beperkt tot het leven van alle dag in de besloten heid van ons gezin. De krant ver bindt ons met de medemensen, ze is een onmisbaar element geworden in onze gemeenschap. De huisvrouw heeft echter ook nog ander nut van deze krant. Want waarvoor kunnen oude kranten al niet gebruikt worden! In het huis houden zouden we ons eigenlijk geen raad weten zonder dat onmisbare, met zwarte lettertjes bedrukte, kran- tepapier. Want kijk maar eens naar het volgende lijstje, dat nog gemak kelijk kan worden aangevuld! Kranten in de huishouding worden gebruikt om 1) onder de stofzuiger te leggen als die wordt leeggehaald; 2) in de schoongemaakte vuilnis emmer te leggen of in een pa piermand; 3) natte afval in te verpakken; 4) ongelukjes van hond of kat e.d. mee te verwijderen. (Het gemak kelijkste is: een stuk stevig kar ton in twee helften breken en deze twee helften onder „het hoopje" te schuiven. Vervolgens deponeert men het op een open gevouwen krant die men erover heen vouwt. Klaar); 5) nat geworden schoenen mee op te vullen en zo te laten drogen; 6) op de grond te leggen by het schoonmaken van de kachel; 7) de vloer te beschermen bij wit ten, verven of behangen; 8) de tafel te beschermen bij werk jes als koper poetsen, groenten schoonmaken, aardappels schil len, plakken, etc.; 9) als verpakkingsmateriaal te die nen voor eieren, groenten, e.d.; 10) iets warm of koud te houden door de zgn. isolerende werking; 11) de kachel aan te maken; 12) de kachel te poetsen; 13) radeer-patronen uit te werken bij het naaien; 14) het naaien van gladde stoffen, zoals nylon en plastic te verge makkelijken; 15) wollen kleding in te bewaren tij dens de zomermaanden; 16) de kinderen te amuseren, knip pen, scheuren, bouwen, boten en hoeden maken; 17) hoeden die langere tijd bewaard moeten worden, in de vorm te houden; 18) schoorsteengaten en kachelpij pen voor vocht af te sluiten in de zomermaanden; 19) de ramen glanzend te wrijven. (Uit Staatsmijnennieuws). nieuwe tijd biedt en niemand vindt dit prettiger dan de Moskouse jongeman. Vroeger werd modieus-zijn beschouwd als burgerlijk en oncommunistisch, maar de „Izwestia" heeft eindelijk met deze versleten opvatting afgerekend en verklaard, dat de Sovjetvrouwen niet tegen de moede moeten vechten, maar haar moeten volgen, ja de toon aan moeten geven door een eigen kenmer kende Sovjetstijl te scheppen. Zo vervaagt het oude beeld van da toegewijde communistische vrouw zon der glimlach met strak achterover ge kamd haar en een knot in de nek. Het moderne Russische meisje gebruikt een lila lippenstift, draagt zwarte kousen, schaduwt haar ogen, heeft korte rok ken en een charmant, hoog opgemaakt kapsel. Er zijn echter veel meer vrouwen, die geen zorg aan haar uiterlijk kunnen be steden. Dat zijn de vrouwen, die in de magere jaren zijn opgegroeid tot plom- In de kantines van grote bedrijven worden soms modeshows gegeven in de schafttijd van het personeel. Soms ook houden de arbeidsters in de fabriek een show van zelfgemaakte modellen. pe wezens van middelbare leeftijd, die mannenwerk doen als metselen en weg- walsen besturen. Werkzaamheden die haar noch de tijd noch de lust laten om zich als vrouwen op te schikken. De maten waar het op aankomt zijn bij de Russische meisjes niet andere dan waar ter wereld ook. Haar moei lijkheid was vroeger, dat zij niet be schikten over voldoende schoonheids middelen om met haar Westerse zus ters te concurreren. Dat is nóg het geval. Bekoorlijk zijn is voor een Russisch meisje niet ge makkelijk, tenzij zij een gezicht en een figuur heeft, waarmee zij zelfs in een werkpak een droom van schoonheid zou lijken. Van tijd tot tijd organiseren de mode dictatoren van het land een show van nieuwe modellen, maar die zal een meisje veelal tevergeefs zoeken in da etalage en daarom zal zij zelf haar jurk ontwerpen, de stof kopen en iemand zoeken, die het kledingstuk voor haar kan maken of dit zelf doen. Zij moet er bijpassende nylons bij hebben. Die zullen haar tot vijf roebel (ongeveer 20 gulden) per paar kosten, een bedrag, dat ongeveer een vijfde uitmaakt van het weekloon van het ge middelde meisje. Dat zijn dan wel da beste nylons, ingevoerd uit Engeland, Frankrijk of Duitsland. Ingevoerd zijn ook de meeste modieu ze schoenen. Ze kosten een kapitaal. Een paar Engelse schoenen kan 45 tot 50 roebel (180 tot 200 gulden) kosten het loon van twee weken van een Mos kouse verkoopster. Maar ze worden verkocht. Alles wat in het Westen is gefabriceerd wordt verkocht. Een meisje zal maanden lang haar zuurverdiende geld opsparen en zich misschien alle andere dingen ont zeggen om gekapt a la parisienne op haar Engelse schoenen en in haar Duit se nylons trots te kunnen rondstappen onder de lindebomen van de Gorki straat

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 19