Arabieren beginnen met irrigatie in Jordanië REM-zenders kunnen in beslag worden genomen Kerngeleerde gevlucht Storm in een glas water over Nimbusfoto-publicaties Hoogovens wil zeehaven uitbreiden HET WEER Animo om mee te betalen niet groot f T V NOORDZEE sWMORRIS "éeforeyou éuy! Hoge Indonesiër" Na algemene maatregel van bestuur Koning Olav vertrokken Trein Evian-Parijs ontspoord: een dode Jongen sterft na een fietstocht Marine-officier in arrest en verlof voor een TNO-autoriteit Beslag opgeheven op gelden van EMS-Continentaal Australië '9 uitgeweken naar CHRISTIAANSE N.V. CARROSSERIEFABRIEK UITDEUKEN REPAREREN DAMES- EN HERENREGENJASSEN Oostduitser Barwich krijgt asiel in VS COIFFURES DE VRIES DEALER GARAGEBEDRIJF MAARSCHALK Het woord is aan Opening expositie Verwey-Andriessen in Utrecht pagina 21 Verkiezingsmanifest van de Labour-partij pagina 3 In de krant van heden: Fris weer Koning Hoessein wil leger tot elke prijs versterken CAIRO (AFP, AP) De koningen en staatshoofden van de Arabische landen hebben besloten onmiddellijk te beginnen met de uitvoering van de plannen voor het gebruik van het water van de Jordaan en haar zijrivieren, aldus een communiqué uitgegeven na afloop van de in Alexan- drië gehouden Arabische topconferentie en omgeroepen door radio-Cairo. Het eerste project, dat van de Mokhei- ba-dam in de Jordaanse Yarmak rivier, Advertentie f>Weekblad Het enige programmablad met alle programma's. I Ook van Doe wat duizenden doen! Neem ook een abonnement. Schrijf vandaag nog naar: l TELEVIZIER - Postbus 2 - Leiden zal 100 miljoen gulden kosten. De Israë lische bevloeiingswerken voor de Negev zullen daarvan ternauwernood de in vloed ondergaan. De Mokheiba-dam zal in de eerste plaats een irrigatiedam zijn. De wateren van de Yarmak zullen in voldoen de hoeveelheid in de Jordaan stromen waardoor het peil nauwelijks aangetast zal worden. In de slotzitting ontstonden moeilijkhe den hoe het benodigde geld voor de Mok- heiba-dam bijeen te brengen. Saoedi-Ara- bië, Irak, Koeweit en Egypte beloofden elk ongeveer voor 20 percent in de kos ten te zullen bijdragen. Tunesië, Soedan en Jemen beloofden niets. De vijf over blijvende staten zullen de laatste 20 per cent van de kosten moeten dragen maar alleen met geld dat hun door Koe weit gegeven wordt als deel van het ont wikkelingsfonds dat eerder dit jaar inge steld werd voor Arabische projecten. In het communiqué staat voorts, dat de Arabische staatshoofden besloten hebben de organisatie voor de bevrijding van Pa lestina te erkennen en maatregelen heb ben genomen in verband met de vorming van een Palestijns leger. Ook besloten zij het Britse imperialisme in het zuiden van het Arabische schiereiland te bestrijden en de bevrijdingsbeweging in het bezette zui den en Oman te steunen. In het com muniqué wordt gezegd, dat agressie tegen welk Arabisch land ook beschouwd zal worden als een aanval op alle Arabische landen en deze landen verplicht de aan val onmiddellijk te bantwoorden. Er zal verder in het kader van de Arabische Liga een Arabische raad voor kernonder zoek ten behoeve van vreedzame doelein den in het leven worden geroepen. De vergadering van Arabische vorsten en staatshoofden besloot elk jaar in sep tember bijeen te komen. De commissie, belast met het toezicht op de uitvoering van de besluiten van de topconferentie, zal maandelijks vergaderen. Tot slot werd be sloten een Arabisch gerechtshof in het le ven te roepen. De volgende conferentie wordt volgend jaar in Rabat gehouden. Lange Herenstr. 36- 38 - Haarlem Telefoon 14371 BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Uit het eindverslag, tevens verslag van het mondeling overleg met minister Schol ten over het ontwerp „Wet installaties Noordzee" blijkt dat REM-uitzendingen door in beslag nemen der zenders zullen kunnen worden belet, nadat de telegraaf- en telefoonwet bij algemene maatregel van bestuur van toepassing wordt verklaard. De zendinrichtingen zullen nadien bfj rech terlijke uitspraak verbeurd kunnen wor den verklaard. De minister is van mening dat na het van toepassing verklaren van de telegraaf- en telefooonwet het openbaar ministerie en de politie bevoegd zullen zijn op en met betrekking tot installaties ter zee al dat gene te doen waartoe zij bevoegd zijn bin nen hun ambtgebied. Op vragen inzake eventuele schadever goedingen indien een algemene maatregel van bestuur op grond van deze wet achter af niet door de Kamers bekrachtigd wordt, antwoordde de minister dat het optreden, ook achteraf gezien, rechtmatig blijft. Koning Olav van Noorwegen is vanmor gen van de vliegbasis Ypenburg naar Luxemburg vertrokken. Koningin Juliana en prins Bernhard deden hem uitgeleide. Niet minder dan vijf evenementen waren gisteren vervat in het bezoek dat koning Olav aan Rotterdam bracht. Nadat hij 's morgens aanwezig was ge weest bij de inwijding van de Olavskapel in het Europoortgebied, bood hij 's middags aan boord van de „Norge" een noenmaal aan de koningin en de prins. 's Middags bezocht hij de tentoonstelling van Noorse meubelen bij de n.v. woning inrichting Piet van Reeuwijk aan de Binnenweg. Na een galadiner, aangeboden door de gemeente Rotterdam in de burger zaal, volgde een concert van het Rotter dams Philharmonisch Orkest in de Rotter damse schouwburg, onder leiding van Oivin Fjeldstad met als soliste de sopraan Aase Nordmo Lovberg. ANNEMASSE (Reuter) Vanochtend vroeg is de trein van Evian naar Parijs ontspoord. De lokomotief stortte in een ravijn van twintig meter. De treinbestuur der is om het leven gekomen. Een employé liep zware verwondingen op. Enkele pas sagiers werden licht gewond. De bewindsman zei voorts, dat de maxi mum termijn van drie maanden, waarbin nen een wetsvoorstel tot goedkeuring van een algemene maatregel van bestuur moet worden ingediend, niet betekent, dat hier mee ook zo lang gewacht zal worden. In verband met een door de Raad van State uit te brengen advies is echter een marge gewenst. WASHINGTON (Reuter en AP) De Verenigde Staten hebben aan de 53-jarige Oostduitse kerngeleerde professor Bar wich politiek asiel verleend. Dit heeft het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken gisteren bekend gemaakt. Barwich is in de Sovjet-Unie onderdirec teur van het instituut voor kernenergie in Doebna geweest. Ook in het instituut voor nucleaire onderzoek in Rossendorf, Oost-Duitsland bekleedde hij een hoge func tie. Het is niet bekend waar Barwich in de Verenigde Staten verblijft. Barwich, heeft als Oostduits waarnemer de conferentie voor vreedzame toepassing van kernenergie in Genève bijgewoond. Men neemt aan dat hij daar contact heeft gezocht met agenten van de Amerikaanse geheime dienst. Hij zou Genève woensdag hebben verlaten, zich in West-Duitsland hebben gemeld en daarna onmiddellijk naar de Verenigde Staten zijn gebracht. Zijn meest prominente medewerker was professor Klaus Fuchs, die is veroordeeld wegens spionage en na zijn vrijlating uit een Britse gevangenis in 1959 naar Oost- Duitsland is teruggekeerd. Fuchs was de plaatsvervanger van Bar wich en zal hem nu wellicht opvolgen als hoofd van het instituut in Oost-Duitsland. Advertentie Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling Dópositaire LANCOME artikelen 49e JAARGANG NUMMER 262 Ka.-1'oor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELBEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING ZATERDAG 12 SEPTEMBER 1964 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. - Loss* nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V, Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van der Mij* Prinses Beatrix en prins Bernhard gefotografeerd aan boord van het jacht van koning Olav, de „Norge". Advertentie voor de gemeente VELSEN Hoofdstraat - Santpoort - Tel. 02560-8230 Blaise Pascal: Het is niet mogelijk te leven zonder iets lief te hebben. Weerrapporten I, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 4 Beeldverhalen 2, 23 Op de Praatstoel 3 Van Dag tot Dag3 Buitenlands nieuws 3, 4 Knipselkrant 4 Uit stad en omgeving5, 6, 7 Kerkdiensten6 Films 7 Beurs 9 Economisch nieuws9 Effecten en Geldmarkt 9 Scheepsberichten 9 Sport 11 Erbij 13 t/m 24 Kunst 21 Radio en t.v21 Feuilleton 123 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's waarin opgenomen „Erbif Op enigszins mysterieuze wijze is van morgen in Venlo de zestienjarige P. Kennis uit Budel overleden. De jongen kwam bij het aanbreken van de dag fietsend in Venlo aan en belandde daar in het politie bureau. Hij zou vrijdagavond laat d* ouderlijke woning hebben verlaten. Terwijl de jongen in het wachtverblijf van het Venlose politiebureau verbleef werd hij onwel. Er kwam een arts aan te pas, doch zijn toestand verergerde zodanig, dat overbrenging naar het ziekenhui* noodzakelijk bleek. Daar overleed hij enige tijd later. (Van onze correspondent) De publikaties rond het ontvangen van foto's, die de Amerikaanse weersatelliet „Nimbus" via radiosignalen uitzendt, hebben geleid tot arrest voor de marine officier ir. E. Atsma en het met verlof zenden van de plaatsvervangend direc teur van het fysisch laboratorium der rijksverdedigingsorganisatie TNO, ir. S. Gratama. Naar verluidt wordt hun voor de voe ten geworpen dat zij te weinig voor zichtigheid hebben betracht bij het in de openbaarheid brengen van de techni sche prestaties, die in het laboratorium op de Waals dorpervlakte te Den Haag zijn geleverd. De op zichzelf niet bijster ernstige af faire wordt door militaire veiligheidsdien- Het beraad tussen de EMS en de uitge treden leden van de raad van bestuur van de n.v. EMS-Continentaal naar aanleiding van het gisteren gehouden korte geding heeft tot resultaten geleid. Het beslag dat eisers hebben laten leg gen op de gelden van de EMS-Continen taal is opgeheven, terwijl aan de andere kant de EMS zich garant heeft gesteld voor de in de hoofdprocedure gevorderde bedragen. Inmiddels zal er tussen partijen verder worden onderhandeld, onder voor behoud uiteraard van alle rechten. Gezien deze ontwikkeling is de uitspraak voor onbepaalde tijd uitgesteld. (Zie voor het kort geding pagina twee). sten en de binnenlandse veiligheidsdienst diepgaand onderzocht onder het motto: wanneer onschuldige zaken uitlekken, zijn ook staatsgeheimen niet meer veilig. Dat niet altijd even zorgvuldig met niet voor de openbaarheid bestemde zaken wordt omgesprongen, is gebleken tijdens de persconferentie die ir. Gratama op 2 september in een zaaltje van zijn labora torium inderhaast belegde. Vele journalis ten en fotografen hebben daar de gelegen heid gehad een maquette te bezichtigen van een nieuw te bouwen onderkomen voor Shape, het intergeallieerd hoofdkwartier, waarvoor inmiddels de fundamenten zijn gelegd. Op het moment dat ir. Gratama bemerkte dat de maquette zelfs werd ge fotografeerd, dreigde hij alle persvertegen woordigers te zullen verwijderen, omdat zij misbruik maakten van vertrouwen. Het onderzoek van de veiligheidsdiensten voegt een nieuw element toe aan een affai re, die toch al de schijn wekte dat R.V.O.- T.N.O. zich op de borst klopte voor een prestatie, die elke handige schooljongen met liefhebberij voor elektronica ook zou kunnen leveren, als hij over voldoende middelen beschikte om de handleiding te volgen die het technisch tijdschrift „Elec tronics" al op 27 juli publiceerde. Twee specialisten van het Amerikaanse bureau voor ruimtevaart Nasa zetten daar in, niet gehinderd door veiligheidsvoor schriften, uiteen, hoe voor zesduizend dol lar een handige ontvanger valt te con strueren. Het RVO-TNO-project heeft zeer de be langstelling van de Marine, omdat het zenden van foto's door kunstmanen mili- BB niet aantrekkelijk. Tegen twee jon gemannen uit Dordrecht en Zwijndrecht, die geen gehoor hadden gegeven aan de oproep om als noodwachter bij de BB te worden ingedeeld en ook niet ver schenen waren op cursussen en oefen avonden heeft de officier van Justitie bij de rechtbank in Dordrecht een maand gevangenisstraf geëist. tair veelbelovend is. Vooral de veiligheids diensten zijn niet blij met het enthousias me over de eerste geslaagde foto's, dat een marine-officier ertoe bracht het ANP in te lichten, nadat hij met ir. Gratama een kort bericht had samengesteld. Dat was op 1 september. Op 2 sep tember besloot een officier van de mari nestaf, dat het toch maar beter was om niets over de affaire te zeggen en hij liet de marinevoorlichtingsdienst weten dat zwijgen geboden was. Hoewel toen de persconferentie nog moest beginnen, heeft de marine-order het laboratorium op de Waalsdorpervlakte pas bereikt nadat het onderhoud met de pers, waarbij alles in de openbaarheid werd gebracht, al was geëindigd. De gestage toeneming van de tonnages in de scheepvaart stelt vooral de haven steden die niet rechtstreeks in verbin ding staan met de zee voor de noodzaak hun havenaccommodaties aan deze ont wikkeling aan te passen. Kanalen moeten verbreed en op voldoende diepte worden gebracht en grote kosten gaan ook ge moeid met de modernisering van allerlei installaties. De haven- en industrieplan nen, die Amsterdam langs het Noordzee kanaal verwezenlijkt wil zien, kunnen daar wat dat betreft wel een boekje over open doen. Hoewel de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken n.v. in IJmuiden sinds 1924 over een zeehaven beschikt waar zeeschepen tot 35.000 ton kunnen laden en lossen is deze accommo datie niet toereikend om schepen van grotere tonnages te kunnen ontvangen. Voor Hoogovens is het dan ook een zaak van groot economisch gewicht dat zijn buitenhaven toegankelijk blijft voor erts en kolentankers van 60.000 en meer ton. De sector Haven en Vervoer van Hoog ovens is een van de pijlers waarop dit voor onze nationale economie zo belang rijke concern rust. Een van onze redac teuren was in de gelegenheid met het boeiende havenbedrijf van Hoogovens na der kennis te maken. Zijn reportage treft u aan op pagina 5. Verwachting tot morgenavond: Droog weer met aanvankelijk overdrijvende wolkenvelden, Morgen overdag geleidelijk zonnig. Matige tot zwakke noor delijke wind, later veranderlijk. Koude nacht. Overdag dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Volledige weerrapporten op pagina twee. SYDNEY (Reuter) Een Indonesiër, „vermoedelijk een hoge regeringsfunctio naris", is volgens de Australische omroep- commissie naar Australisch Nieuw-Guinea gevlucht met vrouw, zes kinderen en een bediende. Hij zou verzocht hebben naar Nederland te mogen doorreizen. Functio narissen in Canberra zeiden dat dit ver zoek in overweging wordt genomen. Het gezelschap zou twee of drie dagen geleden uit West-Irian in Papoea zijn aan gekomen, waar het streng afgezonderd wordt gehouden. Het gezin zou afkomstig zijn van de Riouw-eilanden bij Sumatra. ALEXANDRIë (AP) Koning Hoessein van Jordanië heeft desgevraagd verklaard, dat hij zich zal wenden tot de Sovjet-Unie of tot welk ander land dan ook om wapens te krijgen als de Westerse wereld hem de nodige wapens voor de versterking van zijn leger niet verschaft. Op een persconferentie op de laatste dag van de Arabische topconferentie herhaal de Hoessein dat hij zijn wapens liever van het Westen betrekt en voornamelijk van Groot-Brittannië dat in het verleden heeft gezorgd voor de uitrusting van zijn Ara bisch legioen. Koning Olav heeft gistermiddag een Noorse tentoonstelling bij de n.v. Van Reeuwijk in Rotterdam bezocht. Als geschenk kreeg de koning uit handen van prof. De Groot een zil veren Hollandse driemaster uit 1609.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1