„Benelux- verloopt integratie te traag" MERCEDES -BENZ Verkiezingsmanifest van de Britse Labour-partij WERELDNIEUWS J r Firma Gebr. JAK - Santpoort Van dag tot dag Communist Longo lonkt naar r.k. kerk Veiligheidsraad maandag bijeen voor Maleisië Wervelstorm Ethel volgt de Dora op Bemanning van brandend Ameri kaans schip gered Meerderheid wenst onaf hankeli j kheid Prof. G. Brouwers waarschuwt: Mongolië ziet geen Chinezen langs de grens Ulbricht in Sofia Brits onderzoek naar sterfgeval op m.s. Marjan Benelux-nummerbord voorgsteld Prinses Anne-Marie in Athene VS vrezen de knal van supersonische vliegtuigen Vermindering van kernwapens beloofd 00K 'S MAANDAGS GEOPEND ZATERDAG 12 SEPTEMBER 1964 President Johnson bezocht rampgebied in Florida Smith van Zuid-Rhodesië: Drieduizend man troepen tegen Tiroolse terreur Concilie begint maandag met rond 2500 prelaten Nieuwe Finse regering m Spaanse protestanten zijn optimistisch gestemd SUB-AGENT HOOFDSTRAAT 169 TELEFOON 8345 Informeer naar de snelle levertijd (0/0 d& 4^raatótoel :tc MEUBELEN Palmiro Togliatti is dood. Zijn politieke erfenis, een eenvoudig stuk beschreven papier, is als een bom ingeslagen in de communistische wereld. Het feit reeds dat de Italiaanse commu nisten hebben besloten het document te pu bliceren tegen de uitdrukkelijke wens van de Russische partijleiders in, is veelzeg gend. Togliatti, die tijdens zijn leven steeds een trouwe vazal van het Kremlin leek, geeft in het stuk dat hij heeft nage laten richtlijnen voor het volgen van een nieuwe koers door zijn partij. Hij wenst dat de Italiaanse communisten die koers zelfstandig uitzetten, rekening houdend met de maatschappelijke en staatkundige situatie in hun land. Niet het kompas van het Kremlin moet die koers bepalen, maar zij dient te worden uitgestippeld op grond van eigen, Italiaanse, berekeningen en door eigen stuurlieden. De generatie communistische leiders van het eerste uur sterft uit. Palmiro Togliatti is dood. Hij stierf zes weken nadat Mau rice Thorez, de Franse partijleider, over leed. William Foster en Elizabeth Gurley Flynn, Amerikaanse partijleiders, zijn ge storven, evenals Gheorgi Dimitrov van Bulgarije, evenals Boleslaw Berut van Polen. Het ziet ernaar uit dat de tijd voorbij is voor het Kremlin. Meer dan veertig jaar was het woord van de machtige mannen die zetelden in het voormalige tsaren- paleis in Moskou wet voor de communis ten in de gehele wereld. Wat zij decre teerden was ogenblikkelijk de officiële par tij-politiek voor alle communistische par tijen. De jongere communisten waren reeds lang minder volgzaam dan de oude leiders die in de verschillende partijen de toon aangaven. Zij verlangen naar meer revo lutionair elan, naar minder dogmatiek en naar een grotere mate van zelfstandigheid. Daarmee opende zich de weg vooor een nieuwe ontwikkeling. Togliatti, symboool van een tijdperk, waarvan hij zich tijdens zijn leven niet kon losmaken, blijkt na zijn dood zijn poli tieke volgelingen vrijheid van handelen te hebben gegeven. Hij, de man die tientallen jaren de grootste communistische partij buiten de Sovjet-Unie onverbiddelijk in het strakke Moskouse gareel heeft gehouden, heeft nu het motto gegeven voor een nieuw hoofdstuk in het boek van de com munistische revolutie. In dat boek vult de Russische revolutie vele hoofdstukken. Maar het wordt steeds duidelijker dat dit boek nog lang niet is volgeschreven. De communistische partijen van West- Europa en Azië zullen de bladzijden vullen die nog onbeschreven zijn. De politieke erfenis van Togliatti bewijst dat zij daar mee zijn begonnnen. ROME (Reuter) De nieuwe voorzitter van de Italiaanse communistische par tij, Luigi Longo, heeft in een televisie vraaggesprek bijeenkomsten van en sa menwerking tussen communisten en rooms katholieken voorgesteld. „Het oude anti clericalisme is voorbij", zei hij. Longo is van mening dat uit een op rechte religieuze overtuiging waardevolle bijdragen geleverd kunnen worden aan de strijd tegen het overheersende karakter van de kapitalistische maatschappij. NEW YORK (Reuter en AFP) De Russische voorzitter van de Veiligheids raad, Morozov, heeft gisteren bekendge maakt, dat de Veiligheidsraad maandag aanstaande het debat zal voortzetten over de klacht van Maleisië inzake Indonesische agressie. Da Maleisische vice-premier, Toen Abdoel Razak, heeft bekendgemaakt, dat in Singapore een aantal politici, vakbonds leden en leden van de tegen de federatie Maleisië gekante Barisan Socialis Partij is aangehouden. De betrokkenen zouden van plan zijn geweest vandaag grote de monstraties en relletjes tegen de dienst plicht te organiseren. Soekarno ontkent, dat Indonesië de rel letjes in Singapore heeft aangestookt. Het Indonesische staatshoofd sprak bij de ope ning van een basis voor de marinelucht vaartdienst te Waru. Volgens het Indone sische persbureau Antara zijn twee com' pagnieën vrijwilligers naar het grensge bied van Noord-Borneo vertrokken. JACKSONVILLE (Reuter) President Johnson heeft gisteren een inspectietocht gemaakt door het gebied dat getroffen is door de orkaan Dora, die een verwoestend spoor heeft getrokken door het zuiden van Georgia naar St. Augustina in Florida. De president zei dat hij alle faciliteiten die de regering kan bieden ter beschikking van de slachtoffers zal stellen. De schade, veroorzaakt in Florida door de orkaan Dora, wordt op 200 miljoen dol lar geraamd. Twee weken geleden veroor zaakte de orkaan Cleo in Florida een schade van 115 miljoen dollar. De orkaan is intussen verminderd tot een tropische storm en beweegt zich thans met geringe snelheid langs de kust van Florida. Men volgt echter met een arg wanend oog de route van de opvolger van de orkaan Dora, die de naam Ethel heeft gekregen. Hij bevindt zich nu ter hoogte van Bermuda. NEW YORK (Reuter/AFP) Het Ame rikaans vrachtschip „Globe Explorer" staat in brand, ongeveer 430 kilometer uit de kust van de Amerikaanse staat Vir ginia. De bemanning, die het schip tijdig kon verlaten, is voltallig opgepikt door de Panamese vrachtvaarder La Pintada. Het schip drijft brandend verder. (Van onze correspondent) LONDEN Ian Smith, de Zuidrhodesi- sche premier, heeft de Britse regering gis teravond aangeboden de publieke opinie in zijn land te laten peilen, om te bewijzen dat de meerderheid onmiddellijke onafhan kelijkheid wil. Uit het slotcommuniqué dat met grote moeite door de naaste medewerkers van sir Alec Douglas Home, de Britse premier, en Ian Smith kon worden samengesteld, blijkt dat Londen niet overtuigd is van deze „grote meerderheid". Volgens de Britse regering is het niet bewezen dat de meerderheid van de bevolking van dit Afrikaanse land, dat door een blanke min derheid wordt bestuurd, zo snel mogelijk een onafhankelijkheidsverklaring eist. Het heeft enkele dagen geduurd voordat de twee premiers tot een eensluidende ver klaring konden komen. Op een persconfe rentie later op de avond verklaarde Ian Smith, dat „een grote meerderheid in Zuid-Rhodesië" nu al onafhankelijkheid wil, ook al betekent dit onder een minder heidsregering van blanken. Tijdens de laatste Gemenebestconferentie in Londen heeft president Nkroema geëist dat de blanke regering in Zuid-Rhodesië aan de kant zou worden gezet, voordat het land zijn onafhankelijkheid zal verwerven. De Britse premier wist een Gemenebest crisis te voorkomen. Hij beloofde toen aan zijn Gemenebestcollega dat een onafhanke lijkheidsverklaring voor Zuid-Rhodesië pas zou kunnen worden gegeven, wanneer het land een regering had die het hele volk vertegenwoordigde. De ontwikkeling van de Europese ge meenschap in de afgelopen twee jaar zou voor de drie Beneluxregeringen aanleiding moeten zijn om zich eens grondig te be raden over hun samenwerking, zo heeft prof. G. Brouwers, secretaris-generaal van Economische Zaken, in Den Haag ver klaard. Prof. Brouwers, die op een bijeenkomst van het Nederlandse Beneluxcomité een rede uitsprak ter gelegenheid van het twin tigjarig bestaan van Benelux, waarschuw de dat het niet absoluut zeker is dat de E.E.G. zich tot een wel gefundeerde demo cratische eenheid zal ontwikkelen zoals wij die wensen, met blijvende verbetering van de welvaart en een internationale politiek die ook de onze is, zodat men de Benelux wel zou kunnen missen. Ook in de E.E.G. zijn lethargie en natio nalisme binnengeslopen en daar is de strijd tussen nationale belangen en Euro pese gezindheid van een heel wat groter kaliber dan in Benelux. Alleen als hechte eenheid zullen onze drie kleine landen vol doende invloed kunnen uitoefenen om de integratie in de goede richting te houden, zo betoogde hij. „We sluiten tezeer de ogen voor het nuchtere feit", aldus prof. Brouwers, „dat men over drie kleine jongens vrij gemak kelijk heen loopt, maar dat de medewer king van de Beneluxgroep als geheel voor de goede functionering van de E.E.G. on misbaar is". MOSKOU (AP) Mongoolse zegslieden hebben geen gegevens over Chinese troe penconcentraties langs de Mongoolse grens. Mongolië, een Russische satelliet tussen Russisch Siberië en China heeft Peking be schuldigd van „sinistere schema's" om het land over te nemen. In een bericht van een Joegoslavische correspondent in Moskou aan radio-Bel grado werd gezegd „dat Chinese troepen zich groeperen langs de Mongools-Chinese grens. Men gelooft, dat de troepen pro beren Chinezen te verhinderen uit Binnen- Mongolië te vluchten", aldus het Joegosla vische bericht. Maar „nu de Chinese pa trouilles waargenomen zijn langs de gren zen van enkele andere landen, in het bij zonder die van India, bestaat er in Oelan Bator grote bezorgdheid dat achter deze manoeuvre andere bedoelingen steken". Dit verschijnsel achtte hij de wezenlijk ste oorzaak van de geringe vaart die de Benelux-integratie heeft. Daarnaast komt overigens nog, dat Benelux in het stadium verkeert van harmonisatie van beleid en wetgeving. Dit harmonisatieproces, waar van tevoren vaststond dat het tijd zou nemen, verloopt echter langzamer dan wenselijk is, aldus prof. Brouwers. WENEN (AP) De Oostduitse partij leider Walter Ulbricht is in Sofia aange komen voor een officieel bezoek aan Bul garije. Hij werd op het vliegveld begroet door de Bulgaarse partijleider Todor Zjiv- kov. Verwacht wordt, dat zij zullen spre ken over het geschil tussen Moskou en Peking en de Duitse kwestie. Zowel Oost- Duitsland als Bulgarije staat stevig achter Moskou. ïïfl-w Ulbricht zal via Belgrado terugreizen en daar president Tito ontmoeten. BOLZANO (Italië) (AP) Drieduizend man Italiaanse veiligheidstroepen maken jacht op terroristen in Alto Adige (Zuid- Tirol). Op de wegen om Burnico, nabij de plaats waar drie terroristen en twaalf caribinieri gisteren een vuurgevecht van vijf uur leverden, zijn wegversperringen aangebracht. De politie en de soldaten lo pen patrouilles met drie man. VATICAANSTAD (AP) Van de 3.070 daarvoor in aanmerking komende prelaten zullen er maandag 2.513 aanwezig zijn bij de opening van de derde zitting van het concilie in Rome. Van de aanwezige prelaten komen er 944 uit Europa, 321 uit Azië, 333 uit Afrika, 855 uit Noord- en Zuid-Amerika en 60 uit Oceanië. HELSINKI (AP) Vier Finse politieke partijen hebben gisteren overeenstemming bereikt over een nieuwe coalitieregering, Premier van de nieuwe regering zal zijn dr. Johannes Virolainen van de Boeren partij. Zijn partijgenoot dr. Athi Karjalai- nen, een voormalig Fins premier, wordt de nieuwe minister van Buitenlandse Zaken. De coalitiepartijen zijn de Boeren-par- tij, de conservatieve partij en de Zweedse en Finse Volkspartijen. De Indonesische vice-minister van Buitenlandse Zaken Soedjarwodro- negoro aan het woord in de Veilig heidsraad (links). De Maleisische minister van Binnenlandse Zaken Dr Ismael Bin Abdoel Rahman tijdens de aanklacht. (Rechts) (Telefoto) Matrozen van de Nederlandse kustvaar der „Marjan" (293 brt), die donderdag in de monding van de Theems voor anker lag, hebben toen zij 's nachts na een be zoek aan de wal aan boord terug keerden het stoffelijk overschot van de stuurman, de dertigjarige heer W. Mourik uit Dieren, gevonden. De Britse politie, die hiervan op de hoogte werd gesteld, gelastte de kapi tein verder de Theems op te stomen naar Grasevend, waar men met een onderzoek is begonnen. Prof. G. Brouwers, secretaris-generaal van het ministerie van Economische Za ken, heeft gepleit voor invoering van Bene- luxnummerborden voor auto's in België, Nederland en Luxemburg. Dat zou een goed middel kunnen zijn om de saamhorig heid der drie volken, waaraan volgens hem nog wel wat ontbreekt, te versterken. In de koninklijke kapel in Dreux (Frankrijk) is gisteren het huwelijk ingezegend van prinses Isabelle van Frankrijk, dochter van de graaf van Parijs en graaf Frédéric-Carl van Schönborn-Bucheim. MADRID (AP) De Spaanse protes tanten hebben het nieuws dat de Spaanse rooms-katholieke hiërarchie en de regering overeenstemming bereikt hebben om de protestanten meer godsdienstvrijheid te verlenen met instemming begroet. Een protestantse woordvoerder zei: „Hoewel wij niet rechtstreeks deelgeno men hebben aan de voorbereidingen voor de voorgestelde wet moeten de Spaanse hiërarchie en de regering enige van onze oude aanspraken voor ogen gezweefd heb ben." Hij zei, dat verwacht wordt, dat de wet aangenomen zal worden als zij binnenkort door de Cortes (parlement) besproken wordt. „Wij kennen de inhoud van de voor gestelde wet niet in bijzonderheden, maar ze zal zeker aan een groot deel van onze verlangens tegemoet komen. De oude hin derpalen die wij ontmoetten bij de uit oefening van onze godsdienst zullen ver dwijnen." Advertentie Killroy Een zeer vreemde gewoonte van de mensen vind ik het krassen van allerlei wetenswaardigheden op deuren en muren. Vooral de heren der schepping schijnen het bijzonder amusant te vinden, de toi letten van restaurants of andere gelegen heden van al dan niet acceptabele teksten te voorzien, een bezigheid waarvan ik nog steeds de lol niet kan inzien omdat het toilet voor andere dan deze doeleinden benut dient te worden en ten tweede om dat ik het een hoogst stupide bezigheid vind. Desondanks valt mijn oog steeds weer op de geestesvruchten van vorige gebruikers en het valt op dat de schrijf- en kladderrage de laatste tijd steeds groter wordt. Naam, adres, woonplaats en land wor den breeduit neergekliederd, zodat men voor het zoeken van een correspondentiè- partner wellicht beter de toiletten van een restaurant zou kunnen bezoeken dan de hoop vestigen op de penfriendclubs. Een nog vaak gebruikte kreet is altijd weer „Kilroy was here", een overblijfsel uit de tweede wereldoorlog heb ik me laten vertellen toen een Amerikaanse soldaat op alle plaatsen waar hij kwam deze zin aanbracht, een gewoonte die door collega's werd overgenomen en die zodoende wijd en zijd bekend werd. Deze Killroy, wiens naam dankzij de leerplichtwet nagenoeg door iedereen ge schreven kan worden, schijnt nog steeds met onuitblusbare energie door ons land te trekken, want zijn kreet kom ik het meest tegen. Kennelijk begint hij echter aan ouder- domsverschijnselen te lijden, want giste ren ontwaarde ik op de bekende deur in een Haarlems Horecabedrijf de fraaie spreuk: „Kilrooi wash hiere". Of zou hij soms door het langdurige verblijf in de lage landen zijn moedertaal beginnen te verleren? Berry Zand Scholten Advertentie zijn onze zaken weer 's MIDDAGS NA 1 UUR Gen. Cronjéstraat 113 en 130 132 Haarlem - Telefoon 55382 ATHENE (AP) Prinses Anne-Marie van Denemarken, het tiener-meisje dat de volgende week vrijdag de zesde koningin in het moderne Griekenland zal worden, kreeg gisteren in Athene een vorstelijk wel kom van haar toekomstige echtgenooot, ko ning Konstantijn. Toen het Deense jacht Danneborg da baai van Phaleron buiten Athene binnen voer, losten de escorterende Deense en Griekse marinevaartuigen 21 saluutscho ten. Griekse straaljagers gierden door da lucht. Konstantijn, gekleed in een admiraals uniform, ging aan boord van het jacht om Anne-Marie te verwelkomen. Haar aankomst in Athene betekent het begin van de huwelijksfestiviteiten in de Griekse hoofdstad. LONDEN (AP). De directeur van de Amerikaanse luchtvaartdienst N. E. Halaby heeft in Londen gezegd dat de Verenigde Staten met de bouw van een supersonisch verkeersvliegtuig zullen wachten totdat zij een oplossing denken te vinden voor het lawaai dat de doorbreking van de geluids barrière oplevert. Hij drong er bij Groot-Brittannië en Frankrijk op aan verdere onderzoekingen te doen naar de gevolgen van deze geluids knal. LONDEN (Reuter; AP) In een ver kiezingsmanifest dat de Britse Labour- partjj gisteren heeft uitgegeven, wordt gezegd dat e en Labour-regering de con ventionele bewapening zal versterken ten koste van de kernwapens. Het ak koord van Nassau met de Verenigde Sta ten, op grond waarvan Amerika Polaris- raketten aan Groot-Brittannië levert, moet worden herzien. Labour ziet niets in een afzonderlijke Britse kernmacht en is ook tegen de door Amerika beoogde kernvloot met gemeng de bemanning (MLF) De kernwapens van de NAVO moeten door één orgaan wor den beheerd. De Britse socialisten beloven een nieuw initiatief op het gebied van de ontwape ning. China moet tot de Verenigde Naties worden toegelaten. De handel tussen Oost en West moet worden uitgebreid. West- Berlijn moet zijn vrijheid behouden. De macht van de Verenigde Naties moet groter worden. Er moet een inter nationale politiemacht komen. De Veilig heidsraad moet representatiever worden. Het einddoel is een wereldregering. Een groter deel van het nationale inkomen zal voor hulp aan ontwikkelingslanden wor den bestemd. Er moet een wereldvoed- selraad komen voor het verdelen van voedseloverschotten. Partijvoorzitter Harold Wilson heeft op een persconferentie gezegd dat de partij al eerder voorwaarden heeft gesteld voor een Britse toetreding tot de E.E.G. en daar blijft zij bij. Zo wil Labour de be langen van het Gemenebest veiliggesteld zien. Engeland moet op het gebied van de buitenlandse politiek en de economie vrij blijven. De Europese vrijhandelszone en de Britse landbouw mogen niet worden aangetast. Voor een bovennationaal or gaan in Europa voelt Labour niets. De Britse Labourpartij heeft ook be loofd dat het de immigratie uit het Ge menebest zal beperken als zij de volgen de maand de nationale verkiezingen wint. Labour zegt dat zij slachtoffer is van een fluistercampagne die luidt: „Indien u een neger als buurman wenst, steunt dan Labour". Miljoenste. Op een van de stations van Keulen arriveerde donderdag de mil joenste buitenlandse arbeider in West- Duitsland. Het was de Portugees Arma- do sa Rodrigues, die met veel feeste lijk vertoon werd ingehaald en een bromfiets ten geschenke kreeg. Bramen. In het Flaasjoe-meer in Zweden zijn woensdagavond drie bejaarden en twee jongelieden door het omslaan van een motorbootje verdronken. De slacht offers waren op de terugvaart van een tochtje naar een eiland in het meer, waar zij bramen hadden geplukt. Hoge toon. De Italiaanse politie heeft mee gedeeld, dat een 24-jarige Bulgaarse stu dente in Italië om asiel heeft gevraagd tijdens een internationale wedstrijd voor zangkoren. Zij was lid van een koor uit Sofia. De politie zei, dat zij in Italië ope razang wil studeren. Overval. Vijf bandieten reden dinsdag avond met hun auto door het gesloten hek van de tuin van een bij Ajaccio op Corsica gelegen weelderige villa. Gravin Bernstein bood er een aantal gasten een overvloedig diner aan. Zij ontstalen de gravin een diamanten halssnoer en wis ten haar, onder bedreiging met een ijze ren staaf, te dwingen tot afgifte van de sleutels van een kluis. Na de gastvrouw en gasten in een kamer te hebben op gesloten, doorzochten de bandieten op hun gemak de gehele villa, waarna zij met een buit ter waarde van een kleine half miljoen gulden weer vertrokken. Raketjes. De kosmonauten die deelnemen aan het Amerikaanse Gemini-project, zullen worden uitgerust met apparaten waarmee zij zich buiten hun tweeper soonsruimtevoertuig in de ruimte zullen kunnen bewegen. Op hun rug krijgen zij een twaalftal kleine raketten, die met waterstofperoxyde werken. Met behulp van deze raketjes kunnen zij zich op zestig tot driehonderd meter van hun ruimtevoertuig bewegen. Spionnenproces. Zestien voor de Verenig de Staten en Tsjang Kai Sjek in Noord - Vietman werkende spionnen zijn door een militaire rechtbank in Hanoi berecht. Een van hen kreeg de doodstraf. De overigen werden tot gevangenisstraffen veroordeeld, aldus radio-Hanoi. „Quist". Zenuwzieke Zuidafrikanen zul len zich binnenkort „gezond kunnen dan sen". Een dansstudio in Johannesburg probeert de quist te importeren. De quist, het geesteskind van een psychia ter, verbonden aan een ziekenhuis te Lüneburg in Duitsland, wordt met blote voeten gedanst. Steun. De Britse regering zal de Laotiaan- se regering politiek en moreel blijven steunen en verdere financiële hulp ver schaffen. Deze verzekering heeft pre mier Soevanna Phoema, die in Lon den overleg heeft gepleegd, van de Brit se minister van Buitenlandse Zaken Ri chard Butler gekregen. Verduistering. Daisy Voog, een 32-jarig» secretaresse die eerder deze maand al» eerste vrouw de noordelijke flank van de Eiger berg beklommen heeft, is aan geklaagd wegens verduistering. De aan klacht is ingediend door haar vroeger» werkgever. Twist-ziekte. De schoolinspectie in Keri- cho (Kenia) heeft tijdelijk een meisjes kostschool moeten sluiten, omdat 35 van de 122 Afrikaanse leerlingen maar twistbewegingen bleven maken. Negen van de meisjes zijn in het ziekenhui» opgenomen. De inspecteur van gezond heid zei: „De slachtoffers (allemaal tie ners) schijnen niet in staat te zijn een einde te maken aan de twistbewegingen van de armen en de hals". De bewe gingen deden hem aan hysterische aan vallen denken. Resolutie. Het Britse vakverbond T.U.C. heeft een resolutie aangenomen tegen de bewapening van West-Duitsland met kernwapens. Het T.U.C. verklaart zich ook tegen het plan West-Duitsland door middel van de NATO multilaterale kern macht de beschikking over kernwapen» te geven. Peking-gezinden. De communistische boe renbond in Mexico, die zegt drie mil joen leden onder de landarbeiders te hebben, heeft de Moskou-gezinde be stuursleden afgezet, zodat de Peking-ge- zinden nu alle zeggenschap hebben. Asiel. Twee leden van een groep Hongaar se toeristen die een bezoek aan Oosten rijk brachten, hebben in dat land poli tiek asiel gevraagd.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 3