Provincie wil tijdelijke brug bij Schiphol met spoed bouwen Hoofdgroep in toernooi van Het Oosten sterk bezet i Uitgevaren visser ij vaartuigen Europeanen uit zeven en werken wonen m landen Velsen Werkelijkheid de grootste ster in de nieuwste film van Jan Vrijman Steeds meer verkeersopstoppingen Aanleg rijksbrug laat nog jaren op zich wachten Accountant van belastingfraude en vervalsing beschuldigd Geen tuchtmaatregelen tegen studenten Verloop was vorig jaar vrij groot Kiel gelegd voor grote tanker 7 ft [ATERDAG 12 SEPTEMBER 1964 Drie maanden en 2000 boete geëist Gebruikers van verdovende middelen voor de rechter PROTESTANTSE BEGRAFENIS VERENIGING De provincie Noord-Holland is van plan met grote spoed een tweede brug bij Schiphol aan te leggen ter ontlasting van de huidige brug bij de luchthaven over de ringvaart van de Haarlemmermeer polder. Dagelijks, vooral op de spitsuren staan onafzienbare files auto's ten westen en ten oosten van de verkeersrotonde Schiphol te wachten. De verkeersintensiteit op de wegver binding Diemen-Haarlem neemt jaarlijks met vijftien percent toe. Thans rijden dagelijks meer dan achttienduizend mo torvoertuigen over de smalle Schiphol- weg, waarbij vooral de rotonde en de brug bij de luchthaven als „bottle-neck gelden. Tot grote ergernis van de duizenden weggebruikers werd aan deze situatie niets gedaan. De files werden steeds lan ger. Nu staan de auto's zelfs tot voorbij de kruising in Amstelveen te wachten. Enkele jaren geleden begon het rijk met de aanleg van de nieuwe rijksweg 6, die van Velsen naar Schiphol komt te lopen en later zal worden doorgetrokken naar de rijksweg Amsterdam-'t Gooi. Aanvankelijk was de opzet dat de ver binding Velsen-Schiphol in 1966 gereed zou zijn. Eind vorig jaar deelde Rijkswater staat ons nog mee dat de weg in 1966 de taak van de Schipholweg zou kunnen overnemen. Uit het voorstel van de pro vincie blijkt dat het rijk de eerstkomende vier jaren nog niet denkt aan aanleg van een brug over de ringvaart. Dat be tekent dus dat de nieuwe rijksweg binnen vier jaren niét gereed komt. Dat betekent dus verder dat de Schip holweg, die nu al zo overbelast is, nog meer dan vier jaren als hoofdverbinding moet dienen. Een jaarlijkse toeneming van vijftien percent. Hetgeen wil zeggen dat er elk jaar een dagelijkse toeneming van bijna tweeduizend voertuigen te verwachten is. Een voorzichtige schatting zegt ons, dat over vijf jaar de Schipholweg dus achten twintigduizend motorrijtuigen per dag moet verwerken. Dat is onmogelijk voor een smalle tweebaansweg. Enkele maanden geleden heette het dat het werk aan rijksweg 6 „getemporiseerd" is, een deftig woord voor het simpele feit, dat er bijna niets aan gedaan wordt. De provincie heeft dat ook ingezien en «telt nu voor een tijdelijke brug over de ringvaart te maken om in ieder geval de rotonde bij de luchthaven ietwat te ont lasten. Die grap kost anderhalf miljoen. Het is een goedbedoelde poging, maar het heeft het effect van een druppel op een gloeiende plaat. De Schipholweg wordt er immers niet breder door? En de verkeers intensiteit niet minder? Alle lof voor het initiatief van de provin cie. Er is echter maar één oplossing: met alle middelen zo spoedig mogelijk de dure rijksweg 6 afbouwen. Bijna overal in Nederland baart de situa tie op verkeerstechnisch vlak zorgen, maar op de Schipholweg wordt deze on herroepelijk hopeloos. Onnodig te zeggen op welke plaats van de begroting van rijkswaterstaat wij de aanleg van de rijksweg 6 wensen. DEZE WEEK HEEFT Jan Vrijman tijdens een pers conferentie in Amsterdam mededelingen gedaan over de film, waaraan hij op het ogenblik bezig is en die al voor een groot deel klaar is en over zijn verdere plannen met betrek king tot de Nederlandse filmproduktie in het algemeen. Voor de meeste op deze persconferentie aanwezige journalisten betekenden Vrijmans onthullingen een complete verrassing, want van zijn diverse plannen was tot nu toe nauwelijks iets uitgelekt, een omstandigheid die in het op publiciteit gestelde filmwereldje merkwaardig te noemen is, maar begrijpelijk werd toen Vrijman iets over de aard van zijn avondvullende film losliet. Jan Vrijman is een wonderlijke, onrustige en on rust verwekkende figuur in de Nederlandse samenleving. De meeste van zijn activiteiten op publiscistisch, televisie- en ZIJN VROEGSTE SENSATIE verwekte Vrijman met zijn artikelen over de mo derne jeugd, die hij voor het eerst met het woord „nozem" aanduidde, zonder dat hij daarmee een scheldwoord bedoelde. In tegendeel, uit die artikelen bleek een zo danig begrip voor de problemen van de rebellerende jongelui in een zelfvoldane welvaartsstaat dat veel opvoeders en ge zagsdragers met meer autoriteit en peda gogische kennis dan met inzicht en ge duld, er hun voordeel mee hebben kunnen doen. Vrijmans eerste contact met de tele visie was kortstondig. Voor de VPRO maakte hij samen met regisseur Odufré een onorthodoze documentaire die een his torische terugblik wilde zijn op de vijftig jaren sinds koningin Juliana's geboorte. Het werd een herdenkingsfilm zonder de gebruikelijke cliché's, waarin nogal eens een critisch woord viel, vooral met be trekking tot ons koloniaal verleden (De „Zeven Provinciën"!). Het overzicht heet te „Dag Koninginnedag", maar het werd „Dag Jan Vrijman", want op de uitzen ding volgde het bekende tumult van inge zonden stukken, vragen van Kamerleden, lidmaatsschapopzeggingen, waaraan wij sindsdien wel gewend zijn geraakt. Vrij man trok zich terug, niet teleurgesteld, zoals hij in een interview te kennen gaf, maar zorgend dat zijn incasseringsvermo gen wat groter werd, om dan terug te komen op een andere golflengte. Wat in dit geval betekende dat hij het in de bioscoopfilm ging zoeken, samenwerking eerst met Louis van Gasteren aan „Het huis" en vervolgens trachtend eigen ini tiatieven te realiseren. Het lukte hem een (aanzienlijke) subsidie bij O.K. en W. los te krijgen voor een film over Karei Appel en opnieuw, vóór, tijdens en na de ver wezenlijking van dit project, woedden er kleine en grotere stormen rond de nieuw bakken filmer die de sensatie misschien niet zocht, maar haar door zijn optreden wel steeds wist te verwekken. „DE WERKELIJKHEID van Karei Ap pel" kreeg een sterk verdeelde pers in eigen land, maar niemand kon in de film het fragment over het hoofd zien, waar in de schilder Appel in volle en hevige ac tie voor het nageslacht werd vastgelegd op het ogenblik dat hij creatief bezig is. De onthullende kracht, vitaliteit en bar baarse pracht van dit fragment bezorgde Vrijman op de Berlinale van 1962 de Gouden Beer die veel van de aanwezige Nederlanders toen liever naar Haanstr's „Zoo" hadden zien gaan, maar ondanks dit succes dat nog door andere gevolgd zou worden, voelde Vrijman, zoals hij op de recente persconferentie bekende, zich toen pas onzeker worden, zowel wat be treft zijn eigen kunnen, nu hij, hoe dan ook de aandacht op zich gevestigd had, als met betrekking tot verdere plannen. Hij schreef wat scenario's voor speelfilms maar vond evenmin steun bij filmprodu- filmgebied hebben voortdurend sterke reacties veroorzaakt, zonder dat nochtans de aanwijsbare opzet aanwezig was om sensatie te willen verwekken of de aandacht te trekken. Vrij mans manier om zich te uiten, in welk medium ook, miste alleen een zekere conventionaliteit en kenmerkte zich door een rebelse toon en een rechtstreekse eerlijkheid en onge remdheid die dan kortsluiting maakten met het Nederlandse gevoel voor orde en regelmaat en vooral voor trapsgewijze progressie. Vrijman sloeg wel eens wat treden over, zodat zelfs in de kringen met vooruitstrevende ideeën „ho" ge roepen werd en op matiging werd aangedrongen. Hoewel dan achteraf meestal door de tijd het gelijk van Vrijman bewezen en zijn toon gewettigd werd. De provincie Noord-Holland zal wanneer de Provinciale Staten het voorstel daartoe van het college van Gedeputeerde Staten hebben goedgekeurd over de Ringvaart van de Haarlemmermeer naast de brug bij Schiphol een tijdelijke brug aanleggen. Hiervoor wordt een krediet van anderhalf miljoen gulden gevraagd In het voorstel aan Provinciale Staten schrijven G.S.: „De laatste jaren komen vrijwel dagelijks grote verkeersopstoppin gen voor op de provinciale weg Haarlem- Schiphol-Diemen ter hoogte van de draai brug over de oostelijke ringvaart bij Schiphol, waarop vier zeer drukke wegen uitmonden. De verkeersintensiteit op de Schiphol weg neemt per jaar met gemiddeld vijf tien percent toe. Het aantal motorrijtuigen op deze weg kan thans op 18.000 per dag geschat worden. De provincie Noord-Holland verkeerde in de veronderstelling dat een oplossing voor dit probleem nabij was omdat immers van Velsen tot Schiphol de nieuwe Rijks weg 6 wordt aangelegd. Het rijk heeft echter met de aanleg van deze zeer noodzakelijke verkeersvoorzie ning niet al te veel haast. De provincie was aanvankelijk van me ning dat er ook bij Schiphol met de aan leg van de nieuwe rijksweg een oplossing zou komen, maar nu blijkt dat het Rijk de eerste jaren nog niet denkt aan een over brugging van de Ringvaart hier ter plaat se, neemt de provincie zelf het heft in handen. De eerstkomende vier jaren zal de nieu we brug in de rijksweg, die voor verlich ting van de Schipholbrug moet zorgdra gen, niet worden gebouwd. „Redenen van budgettaire aard spelen hier een rol", al dus stelt de provincie het. Het voorstel gaat verder: „Als gevolg van deze bepaald teleurstellende gang van zaken ziet de provincie zich thans voor de acute noodzaak geplaatst om zeer spoe dig ten zuiden van de huidige brug over de ringvaart een tijdelijke brug te bou wen, even ten zuiden van de huidige in gang van Schiphol. Het is de bedoeling dat de provinciale brug in de eerste plaats het verkeer van en naar Schiphol en de Fokkerfabrieken aan de Schipholburg zal onttrekken en ver der als extra voorziening zal dienen zo lang de brede brug in de rijksweg niet ge reed is. De aanlegkosten van deze tijdelijke brug worden op anderhalf miljoen gulden ge raamd. Regisseur Jan Vrijman, cameraman Ed van der Elsken en geluidsinge nieur Ate de Vries tijdens de korte lings gemaakte opnamen voor de nieuwe avondvullende Vrijman film, die begin volgend jaar in première zal gaan. centen (er zijn er een zestal in Neder land) als bij mogelijke financiers, hoe wel hij als een „marskramer" met zijn plannen leurde. Toen probeerde hij het weer bij de televisie. Eind 1962 gaf de VARA hem de kans enige programma's te verzorgen die Vrijman destijds om schreef als ontmoetingen met de Neder landse werkelijkheid. De eerste ontmoe ting was met kinderen die antwoord gaven op vragen over thuis, over vader en moe der, over godsdienst en toekomstplannen; de laatste werd een half uur durend film verslag over de Volle Evangelie Zending een groep gebedsgenezers onder voorgan ger Johannes Maasbach. Deze verbijste rende reportage over, overigens in het openbaar plaatsvindende bijeenkomsten met onderdompelingen (in het zwembad) en in extase rakende gelovigen die zich na handoplegging genezen waanden van hun kwalen, werd te suggestief en aan grijpend geacht voor de huiskamer en na enige besloten voorstellingen opgeborgen in het archief. Daaruit heeft de maker de film nu „teruggekocht", omdat hij hem nodig had als onderdeel van een grotere opzet, een avondvullende film die het pu bliek zou confronteren met ongeweten of nauwelijks vermoede aspecten van ons, oppervlakkig zo rustig en rechtlijnig, be staan. Voor dit plan heeft Vrijman geld en vertoningsmogelijkheden gevonden bij het Amsterdamse verhuurkantoor HAFBO dat laatstelijk in het nieuws kwam door het spectaculaire heengaan van zijn di recteur Paul Kijzer, thans producent van de speelfilm „Het loopt de spui(t)gaten uit" van en met Paul Cammermans. Veel nieuws over zijn film die begin volgend jaar in de bioscoop (onder andere in het Amsterdamse Calypso) zou komen, kon Vrijman niet vertellen. Er was nog geen titel en de betrokken aspecten van de Ne derlandse samenleving die hij bereids ver filmd had (95 pet van de film is al op genomen) wilde hij liever niet noemen om de aanwezige journalisten niet op het spoor van zijn „ontdekkingen" te brengen. Hoewel het niet Vrijman's bedoeling is sensationale onthullingen te doen. ZIJN OPZET IS MEER de Nederlander attent te maken op een ondergrondse wer kelijkheid, een niet onmiddellijk zichtbare wereld die nochtans bestaat. De verbazing en soms ook verontrusting bij hen die wat zij onbestaanbaar in eigen land had den gedacht, heeft Vrijman op de gedach te gebracht dat het mogelijk zou zijn een grote film te vullen met allerlei zaken die Vanavond zullen in de Internationale Fa culteit aan de Jansstraat in Haarlem 96 schakers (waarbij 4 dames) aan het jaar lijkse toernooi van Het Oosten deelnemen. Het toernooi draagt voor de eerste maal een sterk internationaal tintje door het meespelen van 14 Joegoslaven. In het ver leden heeft men wel eens een „verdwaal de" buitenlander aan het werk gehad maar een invasie zoals dit keer is geheel nieuw. In de hoofdgroep komen uit de spelers C. Orbaan; H. Ree; J. van Wijngaarden R. Faase; Jovanic en P. de Rooi. Een sterke groep zonder uitgesproken favoriet. Met belangstelling wacht men af wat de kampioen van het Oosten Faase in dit milieu zal presteren. Hij is een talentvol en fantasierijk schaker en moet zeker in staat geacht worden enkele goede resulta ten te behalen. De Amsterdammer Ree neemt de plaats in van B. J. Withuis die momenteel in het buitenland vertoeft. Met het aantrekken van Ree hebben de orga nisatoren zonder twijfel een sterke scha ker binnen gehaald. Toch had het mis schien nuttig geweest een speler als K. Steijn eens een kans te geven zich met er kende nationale grootheden te meten te meer daar de Velsense schaker in 't recen te verleden meer dan eens heeft bewezen tot de allersterksten te behoren. Deze goe de schaker werd nu in de tweede, uiter aard aanzienlijk minder inhoudrijke groep geplaatst hetgeen hem deed besluiten voor de eer te bedanken. De Rooi moet als kandidaat-meester tot de kanshebbers op de eindzege worden gerekend. Studenten kampioen Van Wijngaarden van het Leeu warder Philidor is de vreemde eend in de bijt die men zeker niet mag onderschat ten. „Good old" Orbaan moet het zeker tot een hoge eindklassering kunnen bren gen en Jovanic is een Joegoslaaf die wij al eens eerder in Haarlem aan het werk hebben gezien. Zeer sterk, zoals de meeste Joegoslavische schakers maar waarschijn lijk net niet sterk genoeg om het tot de eerste plaats te kunnnen brengen. De deelnemende hoofdklassespelers uit Haarlem en omgeving zijn in de groep 2, 3 en 4 ondergebracht. De samenstelling hiervan luidt: gr. 2: J. Boomgaardt, H. Bosscher, F. O. van Maanen, Pavlovic, N.N., mr. J. de Vries. Gr. 3: J. J. van Kampen, Tj. de Jong, S. Herfst, G. H. Grünfeld, C. Hoogland, Barbulovic. Gr. 4: H. J. Mostert, Th. Hölscher, A. Herfst, N. Huyboom, P. Roubos, Molerovic. De wedstrijdleiding berust weer bij C. Rothert en J. de Mare. De eerste ronde begint vanavond om half acht. Zaterdag middag om 2 uur wordt het startschot voor de tweede ronde gelost. zich onder onze ogen afspelen zonder dat wij daar, om de een of andere reden, kennis van hebben. Bij het publiek de ogen te openen, voor die min of meer verbor gen realiteit, het een nieuwe blik te ge ven op leven en doen van bestaande land genoten, dat is zo ongeveer de bedoeling van Vrijman's nieuwste film die in tegen stelling tot „Alleman" van Bert Haanstra niet met de „candid"-camera is opgeno men. Er zijn andere verschillen met de film van Haanstra die door Vrijman als technische prestatie hogelijk gewaardeerd wordt, zonder dat hij werkwijze en visie van zijn collega kan bewonderen. Tegen het werken met de verborgen camera heeft Vrijman de nodige bezwaren, maar ook tegen een wijze van monteren, waar bij de objectieve realiteit al te veel ge weld wordit aangedaan. Hij voelt meer voor de methode, waarbij de betrokken sujetten gewend worden aan de aanwezig heid van camera en technische ploeg, waardoor zij zich toch op een gegeven ogenblik ongeremd en in volle natuurlijk heid „geven". Dat beiae opvattingen naast elkaar kunnen bestaan en haar eigen ver dedigers en voorstanders zullen hebben, is echter iets dat zeker is en dat straks, bij de vertoningen van Vrijmans nog naamloze produktie die hij het liefst als „cinéma vérité" of „living camera" om schrijft tot boeiende discussies en vergelij kende studies aanleiding zal geven, daar kende studies aanleiding zal geven, daar aan valt evenmin te twijfelen. Gevraagd naar de medewerkers in zijn film, antwoordde Vrijman dat de werkelijkheid zijn grootste ster was. De toekomst zal leren of het publiek zich ge wonnen zal geven aan de attracties van deze capricieuze „star". Zoals ze ons ook iets zal leren of de verdere plannen van Vrijman levensvatbaarheid bezitten. Die omvatten een eigen, produktiemaatschap- pij, de „Cinéproduktie" die jonge, voor uitstrevende krachten zal helpen bij de tot standkoming van hun speelfilmprojecten. De jonge generatie krijgt te weinig kan sen, is het oordeel van Jan Vrijman die daarmee aanhaakt op zijn vroegste jour nalistieke stukken over de „nozems", waarin hij de argwaan der ouderen tegen over vooruitgang en vernieuwing veroor deelde en er op aandrong de agressiviteit van de moderne jeugd om te zetten in ge richte activiteit en zo te profiteren van haar sluimerende krachten. Vrijman is nu zover dat hij deze theoriën in daden om kan zetten. Charles Boost De officier van justitie bij de Haarlem se rechtbank heeft donderdagmiddag een geldboete van 2000,- en een gevangenis straf voor de tijd van drie maanden ge- eist tegen een 32-jarige accountant uit Overveen, die terecht stond wegens het gedurende vijf jaar een te laag bedrag aan de inkomstenbelasting opgeven, het opmaken van een valse koop/verkoop akte en het plegen van valsheid in ge schrifte. De officier verweet de man reus achtige knoeierijen. De accountant moest zich voor drie fei ten verantwoorden. Allereerst werd hij er van beschuldigd over de jaren 1958 tot en met 1962 totaal ruim 10.000 minder aan inkomen te hebben opgegeven dan hij werkelijk verdiend had. Hierdoor zou de man ongeveer 1600 te weinig inkom stenbelasting hebben betaald. Tevens was hem ten laste gelegd dat hij een onjuiste akte had opgemaakt van de verkoop van een cafetaria. In de akte zou een bedrag van f 15.000 verzwegen zijn. Als derde punt werd de man beschul digd van het onjuist invullen van het kas boek van een zijner opdrachtgevers waar door de omzetbelasting ontdoken zou zijn. De raadsman van verdachte was van oordeel, dat slechts het ontduiken van de inkomstenbelasting en de valsheid in de boeken bewezen was. Het opmaken van de onjuiste akte achtte hij terug te voeren op de ondertekenaars. Hij wees erop, dat de opdrachtgevers van accountants meest al alles afschuiven als er iets gebeurd is De raadsman verzocht de rechtbank te volstaan met een geldboete en een voor waardelijke gevangenisstraf. De rechtbank zal op donderdag 24 sep tember uitspraak doen. De Utrechtse rector-magnificus prof mr. L. J. Hijmans van den Bergh heeft beslo ten geen tuchtrechtelijke maatregelen te nemen tegen twee leden van het Utrechts Studenten Corps, die volgens een klacht van de studentenvereniging Unitas bij de ontgroening in strijd met de strenge nor men zouden hebben gehandeld. Zij zouden een zeventienjarig Unitas- lid op straat hebben overgehaald naar de huurkamer van een van de studenten te gaan, waar ze de knaap vier borrels zou den hebben laten drinken. Lichtelijk be schonken zouden ze het groen daarna bij de sociëteit van Unitas hebben afgeleverd. Het Corps heeft de studenten berispt. De Rotterdamse officier van justitie heeft tegen de Rotterdamse vrouw M.H.L. een jaar en zes maanden geëist en tegen de Rotterdammer Th.P.A. drie maanden. Beiden hadden verdovende middelen in bezit gehad. De vrouw bleek nauwe contacten te hebben onderhouden met het „milieu" van Katendrecht om in het bezit te komen van hennep, hashisch en heroïne. A. werd gepakt toen hij hashisch in zijn zak had. Ook een letterkundige uit Den Haag moest voor de rechter verschijnen omdat hij heroïne in poedervorm bij zich had gehad. Hij had dit juist van de vrouw in ontvangst genomen. Het proces wees uit dat de letterkundige niet als handelaar, maar als gebruiker en dus als patiënt moest worden aangemerkt. Tegen hem werd 1000 boete geëist. Advertentie GARAGE L. v. d. LEDEN R. CLAEZENSTR. 1 DAG en NACHT :va j.,...:: JVA.. TRAWLVISSERIJ Maandag 31 augustus: st. Amsterdam IJM. 28 (10 sept. binnen), mt. Elisabet Christina KW. 41, mk. Cornelia KW. 217. Dinsdag 1 september: mt. Koraalbank KW. 3, Antje KW. 49, Dirk Maria KW. 80, Maria The- resia KW. 99, Arie Ouwehand KW. 122, Cornells den Duik KW, 144 (10 sept. binnen), Cornells Vrolijk Fzn. SCH. 171 (10 sept. binnen), Jan Senior VL. 83 (10 sept binnen), ml. Willem Cornelis KW. 16 (10 sept. binnen), Onderneming IV SCH. 153, mk. Aagje Adriana KW. 196. Woensdag 2 september: mt. Albatros KW. 87, mk. Dinemarie KW. 57 (10 sept. binnen), Mare Liberum KW. 117, Solea KW. 180, Mariene KW. 212. Donderdag 3 september: mt. Willem VL,. 121. VrUdag 4 september: mt. Maria Elizabeth IJM. 5, Nooit Gedacht IJM. 239, Wilhelmina Johanna KW. 39 (10 sept. binnen), Francina KW. 153, mk. Tokio KW. 185. Zaterdag 5 september: mt. Haarlem IJM. 9, ml. Onderneming III SCH. 117, mk. Anna Hen- drika KW. 215. Maandag 7 september: mt. Jacoba Gesina IJM. 36, Meyert Menno IJM. 209, Nicolaas Senior KW. 42, Soli Deo Gloria KW. 152, Marian Ellen KW. 159, Onderneming I SCH. 261, Michiel Jan VL. 110, Petronella VL. 131, ml. Adeodatus IJM. 30, Verwachting IJM. 204, Cornelis Judith KW. 17, Cornelis KW. 24. Concordia KW. 26. Floris KW. 59, Elizabeth KW. 64, Henk KW. 66, Nelly KW. 77, Nestor KW. 101, Avontuur KW. 114, Astra KW. 115, Sursum Corda KW. 124, De Vier Ge zusters KW. 162, Vertrouwen KW. 166, Anna Jacob KW. 186, Dirkje KW. 205, Noordster KW. 207, Drie Gebroeders HD. 79, mk. Neeltje IJM. 2, Adriana IJM. 6, Gelria IJM. 18, De Hoop I IJM. 45, De Hoop IV IJM. 46, Swïït IJM. 54, K.P. IJM. 61, Hans IJM. 67, De Hoop III IJM. 73, Wiron VIII IJM. 205, Wiron VIII IJM. 206, Wiron VI IJM. 207, Wiron I IJM. 210, Deo Vo- lente II KW. 11, Arendje Jacoba KW. 21, Ada KW. 29, Ermine KW. 30, Stern KW. 36, Willem Henry KW. 53, Margriet Jozien KW. 63, Arend Cornelis KW. 68, Nico KW. 72, Neeltje Johanna KW. 84, Vrouw Immetje KW. 88, Adriana Catha- rina KW. 92, Jeannette KW. 93, Nico KW. 96, Cornelis KW. 97, Arendje KW. 98, Jacoba KW. 105, Jacoba KW. 107, Wilma KW. 113 (9 sept. binnen), IJsbrand KW. 119, Flamingo KW. 120 (8 sept. binnen), Maarten Senior KW. 125, Adri ana KW. 131, Koningin Juliana KW. 133, Urania KW. 136, Maartje Jacoba KW. 137, Jeannette KW. 140 (le reis), Gijsberta KW. 143, Cornelis van Beelen KW. 146, Dirk van Beelen KW. 148, De Vrouw Bregtje KW. 156, Agatha KW. 157, De Vrouw Alida KW. 160 (8 sept. binnen), Helena KW. 164, Aquarius KW. 173, Cornelia KW. 174, Dirkje KW. 178, Hoop op Welvaart KW. 179 (8 sept. binnen), Elly KW. 187, Deo Volente KW. 191, Eben Haëzer KW. 194, Pieter Jacob KW. 195, Willem Senior "KW, 197, Elizabeth KW. 198 (10 sept. binnen), Antje KW. 200, Geertruida KW. 211, Klaas Dubbelaar KW. 214, Petra WR. 32, Tiny WR. 33, Jan Willem WR. 34, Dieuwina WR. 45, Stella Maris WR. 51, Spes Nostra WR. 56, Johanna Cornelia WR. 57 (10 sept. binnen). Dinsdag 8 september: mt. Julie Streiff IJM. 25, 's Gravenhage IJM. 26, Sakina Martine KW. 32. Rijnmond II KW. 43, Ora et Labora KW. 51, Er woonden vorig jaar ruim driehon derd vreemdelingen in de gemeente Vel sen. Bij de Koninklijke Nederlandse Hoog ovens- en Staalfabrieken N.V. waren 397 Italianen tewerkgesteld. Hiervan verble ven er 263 in Velsen, merendeels onder gebracht op het pensionschip „Arosa Sun" De rest verbleef bij burgers in de om liggende gemeenten. Er waren 15 Italianen méér in de gemeente Velsen dan in 1962. Het verloop onder deze buitenlandse ar beiders is vrij groot. Tachtig Spaanse arbeiders waren in het begin van dit jaar bij de Koninklijke Nederlandse Hoogovens- en Staalfabrieken N.V. werkzaam. Dit aantal is vrijwel ge lijk aan dat van 1962. Voor de uitbreidingen en/of herstel lingen van het bedrijf waren in 1963 weer enkele honderden vreemdelingen in dienst van buitenlandse firma's, tijdelijk werk zaam bij de Koninklijke Nederlandse Hoogovens- en Staalfabrieken N.V. Deze vreemdelingen zijn voor een groot deel Duitsers en Belgen en zij waren in het algemeen belast met montagewerkzaam heden aan gebouwen en machines. Het grootste deel van deze werknemers, met name de Duitsers, verbleef in Beverwijk. Voor zover zij een werkvergunning be hoeven heeft de vreemdelingendienst Vel sen met deze vreemdelingen bemoeienis. Een dertigtal Joegoslaven was werk zaam op het terrein van de P.E.N.-Cen- trale te Velsen. Zij verrichtten isolatie werkzaamheden aan de nieuw te bouwen P.E.N.-Centrale. Evenals in 1962 waren ook vorig jaar bij de visserij te IJmuiden nog enkele Portugezen werkzaam. De Franse steen hopper „Kala Nag", ingezet voor de ver lenging van de IJmuider pieren, was met Frans personeel bemand. Enige van hen verbleven op genoemde steenhopper, an deren woonden met hun gezin in te Vel sen speciaal voor hen geplaatste houten huizen. In de meubelindustrie waren in een fabriek te Santpoort zestien Turken werk zaam. Verder waren er nog vreemde lingen werkzaam bij het Internationaal Vlamonderzoek (op het Hoogoventerrein). Bovendien hadden enkele andere indus trieën, zoals de Papierfabriek Van Gelder en Zn. te Velsen, de rubberfabriek „Hol- landia", de melkfabriek „Velsen" en de N.V. Plaatwellerij alhier, vreemdelingen in dienst. Gedurende het verblijf van deze vreem delingen-werknemers in deze gemeente hebben zich, behoudens misdragingen van enkelen hunner, geen ongeregeldheden voorgedaan. Voor zover deze misdragingen tot ontslag hebben geleid, zijn de betrok kenen uit Nederland verwijderd en naar hun land teruggekeerd. Van de in de haven van IJmuiden bin nengelopen schepen werden veertien op varenden van vreemde nationaliteit voor enige tijd opgenomen in het plaatselijke ziekenhuis. Alle opvarenden werden na ontslag uit het ziekenhuis, in samenwer king met de Koninklijke Marechaussee, de agenten voor de betreffende rederijen Bellatrix KW. 139, Arie Jacob KW. 149, Cornelia Maria SCH. 135, Margaretha VL. 14, Anita VL. 34, Voorbode VL. 103, ml. Dolfijn IJM. 55, Zephyr KW. 14, Gijsbert Jan KW. 28, Bertha KW. 38, Doggersbank KW. 75, Alpha KW. 100, Vier Ge broeders KW. 116, Leuntje KW. 128, Gijsbert Bastiaan KW. 161, mk. Maria Lovisa IJM. 16, Frank IJM. 65, Paul IJM. 66, Magda IJM. 272, Tiny KW. 34, Wilhelmina KW. 46, Alnilam KW. 90, Arie Dirkje KW. 118, Flamingo KW. 120, Catharina Josephine KW. 127, Dirk Taat KW. 134, Elly Gerda KW. 142, Cornelis Schaap KW. 172, Aleida KW. 183, Platessa KW. 189, Tatjana KW. 201, Peter Leonard KW. 204, Yvonne Yo- landa KW. 206, En Avant KW. 210, Jana KW. 213, Jaco-Mina KW. 219, Flevo WR. 50, Sijtj# WR. 58, Alie WR. 59, Bastiaan KW. 61, Maryanne WR. 7, Okko Bosker WR. 25, Sagitta WR. 37, Internos WR. 49. Woensdag 9 september: mt. Rotterdam IJM. 82, Wiron II IJM. 211, Deining KW. 8, ml. Neder land VI KW. 37, De Vrouw Anna KW. 52, Jan KW. 91, Jacoba Catharina KW. 132, Michiel KW. 167, mk. Klaas Junior IJM. 60, Jaap IJM. 62, Wiron III IJM. 221, De Vrouw Alida KW. 160, Hoop op Welvaart KW. 179, Maarten Cornelis KW. 222. Donderdag 10 september: mt. Michiel HD. 74. HARINGDRIJFNETVISSERIJ Woensdag 19" augustus: ml. Willy KW. 141. Maandag 7 september: ml. Willem van Beelen KW. 62. Dinsdag 8 september: ml. Nelly Maria KW. 7». BINNENGEKOMEN HARINGSCHEPEN Woensdag 2 september: mt. Haarlem IJM. met 346 ktj., Wilhelmina Johanna KW. 39 met 434 ktj., Willem VL. 121 met 519 ktj., ml. Onder neming III SCH. 117 met 390 ktj., mk. Alida Jacoba KW. 165 met 50 ktj. Donderdag 3 september: mt. Jacoba Gesina IJM. 36 met 180 ktj., mtl. Nestor KW. 101 met 447 ktj., Dirkje KW. 205 met 148 ktj., mk. Gelria IJM. 18 met 134 ktj., De Hoop IV IJM. 46 met 124 ktj., Pieter Jacob KW. 195 met 45 ktj., Jo hanna Cornelia WR. 57 met 128 ktj., Wiron VIII IJM. 205 en Wiron I IJM. 210 (spanvisserij) met 81 ktj. Vrijdag 4 september: mt. Meyert Menno IJM. 209 met 170 ktj., Marian Ellen KW. 159 met 377 ktj., Onderneming I SCH. 261 met 275 ktj., Mi chiel Jan VL. 110 met 473 ktj., Petronella VL. 131 met 465 ktj., mhl. Willem van Beelen KW. 62 (drijfnet) met 204 ktj. Zaterdag 5 september: mt. Deining KW. 8 met 326 ktj.. Nicolaas Senior KW. 42 met 575 ktj., Margaretha VL. 14 met 505 ktj., Voorbode VL. 103 met 479 ktj., mtl. Doggersbank KW. 75 met 145 ktj., mk. Yvonne Yolanda KW. 206 met 13 ktj., Okko Bosker WR. 25 en Internos WR. 49 (spanvisserij) met 58 ktj. Zondag 6 september: mt. Sakina Martine KW. 32 mgt 400 ktj., Rijnmond II KW. 43 met 628 ktj., Ora et Labora KW. 51 met 213 ktj., Bellatrix KW. 139 met 186 ktj,, Arie Jacob KW. 149 met 320 ktj., Cornelia Maria SCH. 135 met 358 ktj., Anita VL. 34 met 537 ktj., mk. Maarten Cornelis KW. 222 met 190 ktj., Helena Janny WKD. 1 met 105 ktj., ml. Nederland VI KW. 37 en Michiel KW. 167 (spanvisserij) met 703 ktj. Maandag 8 september: mt. Jan Maria KW. 171 met 518 ktj., mk. Helena Teunis WKD. 2 met 57 ktj. Woensdag 9 september: mt. Delft IJM. 37 met 405 ktj., Rijnmond I KW. 15 met 778 ktj., Dirkje KW. 54 met 420 ktj., Johanna Lydia KW. 55 met 318 ktj., Brittenburg KW. 121 met 450 ktj., Elly VL. 73 met 573 ktj. Donderdag 10 september: mt. Wilhelmina Jo hanna KW. 39 met 420 ktj., Cornelis den Duik KW. 144 met 501 ktj., Cornelis Vrolijk Fzn. SCH. 171 met 434 ktj., Ada VL. 7 met 485 ktj.. Jan Senior VL. 84 met 495 ktj., mk. Johanna Cornelis WR. 57 met 51 ktj. Op de werf van Wilton-Fijenoord in Schiedam is de kiel gelegd van een voor rekening van Shell Tankers te bouwen ca. 63.000 tons tankschip. Namens de rederij was onder meer da directeur, de heeer D. Roodenburg, aan wezig. Het schip zal in het vierde kwartaal 1965 te water worden gelaten en in het voorjaar 1966 aan de rederij worden af geleverd. Advertentie AANSPREKER J. MEIJER Fazantenlaan 3 - tel. 4576 - IJmuiden-O Begrafenissen en Transporten door het gehele land en eventueel de betrokken consulaten naar het land van herkomst gedirigeerd. Acht schepelingen bleven achter van hun uit de haven van IJmuiden vertrok ken schepen. Ook deze vreemdelingen hebben ons land inmiddels verlaten. De op 20 augustus van het vorig jaar door het Finse schip „Aino" aangevoerde verstekeling van Finse nationaliteit werd op 14 oktoker gearresteerd en op 1 no vember met hetzelfde schip uit Neder land verwijderd.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 7