Jaap Oudkerk, de derde Nederlandse wereldkampioen 1964 Elf gouden medailles voor Nederlandse motorrijders Korfbalteam van Animo Ready door Nieuw Flora verrast Maspes en Trentin ondanks protesten in regenboogtrui Eindelijk de beloning voor weifelaar Oudkerk NOOIT DUURDE EEN UUR ZO LANG IN DE CARRIERE VAN EEN RENNER Jo de Haan steekt in uitstekende vorm Karei Leijten won in Kopenhagen Watervliet stelde supporters teleur SERCU VERDWEEN KWAAD VAN DE BAAN In café „Aux trois obus" knalden champagnekurken De grote twee Veentjer had het zwaar tegen mede Tokio-gangers 11 MAANDAG 14 SEPTEMBER 1964 Europese basketbaltitel voor de Russinnen Jaap Oudkerk met zijn gangmaker De Graaf, die ook nu weer een goede „voorganger" bleek. (Van een speciale verslaggever) De seconden telden voor Jaap Oudkerk en angstige Nederlandse mannen langs de rand van de wielerbaan telden ze, hard schreeuwend, een voor een af. Nooit duurde een uur zo lang in de carrière van een Nederlandse wielrenner. Jaap Oudkerk vocht, met alle kracht die hem nog restte, tegen de tijd en voor een wereldkampioenschap. Eindelijk een regenboogtrui, vlak binnen zijn bereik nu. Moest dit dan toch weer een mislukking worden? Star keek Jaap Oudkerk voor zich uit naar de lokkende rol achter de motor van Bertus de Graaf. Steeds dichter achter hem naderde Jan Walschaerts, de Belg. Een-, tweemaal raakte Jaap Oudkerk los van zijn gangmaker. Was een uur dan toch te lang? Toen redde de tijd een renner, die jaren lang om de hoogste eer vocht en telkens net niet slaagde. De zwaarste minuten uit zijn loopbaan bekroonde Jaap Oudkerk met een wereldtitel als amateur-stayer. Tweemaal is Jaap Oudkerk vlak bij een regenboogtrui geweest, als achtervolger, als pure amateur. Tweemaal mislukte zijn greep naar de hoogste eer. In 1904 was er weer een wereldkampioenschap voor de coureur uit Amsterdam-Noord en gunsti ger dan ooit lagen de kansen voor de slanke jongen, met zijn zo kwetsbare mo reel. Jaap Oudkerk was een ontdekking gebleken achter de motoren. Zijn resulta ten dwongen tot een positieve prognose: in het Parij se Prinsenpark zou niemand Jaap Oudkerk meer kunnen weerstaan. Maar in de dagen voor de beslissende za terdag bleven de twijfels rondspoken in het hoofd van Jaap Oudkerk. De zater dagmiddag was daar. Jaap Oudkerk zat in de cabine, achter de tribunes. De nervosi teit nam bezit van hem Oudkerk was een gewillige prooi. Was er niemand, die Oudkerk moed in kon praten, die hem zelf vertrouwen kon geven? Er was iemand: Piet Liebregts. Insiders in de wielerwe- reld kennen hem als de verzorger en de vriend van Peter Post. Tien minuten voordat de ronkende mo toren hun positie op de baan gingen zoe ken, liet Jaap Oudkerk Liebregts roepen en diens woorden hebben Jaap Oudkerk Jo de Haan onderstreepte zondag in de wielerronde voor beroepsrenners in Eede (Zeeuws-Vlaanderen) nog eens zyn voor treffelijke vorm. Een week nadat hij in het wereldkampioenschap een fraaie 6de plaats had behaald, won hy op overtui gende wijze de 135 kilometer lange rit met 15 seconden voorsprong op Piet Buuts uit Keidonk. De Hagenaar Piet van der Lans won de sprint van het peloton, dat 3.20 minuten was achtergeraakt en werd derde. De Haan kreeg, nadat hij uit het peloton was ontsnapt, gezelschap van Buuts maar in de slotfase reed hij zijn metgezel ge makkelijk van het wiel. De uitslag van de 135 kilometer lange wedstrijd luidt: 1. Jo de Haan (Huibergen) in 3 uur en 28 minuten; 2. op 15 secon den: Piet Buuts (Keidonk); 3. Piet van der Lans (Den Haag) op 3-20; 4. Jos Linders (Roosendaal); 5. Piet Damen (Lieshout); 6- Adri van Tilburg (Breda); 7. Theo Sijthoff (IJsselmonde); 8. André van Aert (Achtmaal); 9. Camille Vyncke (België); 10. R. Geldof (België). De Nederlander Karei Leijten heeft zon dag in Kopenhagen de 187 kilometer lange Sorgenfri wegwedstrijd gewonnen. Hij was de eerste van een groep rijders, waarvan de Nederlanders Fred Lachterop «n Daan Holst, alsmede de Noor Per Di- ferud in dezelfde tijd als de winnaar ein digden. De tijd van Karei Leijten voor de 187 kilometer was 4-45.06; tweede werd Lach terop, derde Digerud en vierde Holst. kracht gegeven, meer nog dan alle andere bemoedigende kreten van al die goedwil lende landgenoten. Oudkerk startte in tweede positie en rukte al binnen een ronde op naar de eerste. In die positie zou hij een uur later moeten eindigen en 52 minuten lang be stond daarover geen enkele twijfel. Het Prinsenpark zag de slanke Hollander op rukken, steeds verder weg van het veld. Oudkerk viel zijn concurrenten in de rug aan en na 40 minuten had hij ze bijna allemaal een ronde achterstand bezorgd. Bijna allemaal. Jean Walschaerts niet en evenmin de Fransman Salmon. Oudkerk wilde meer. Tien minuten later viel hij ook Salmon aan, en passeerde hem. Nog draaide Jaap Oudkerk soepel zijn rond jes. Nu vlak achter Walschaerts. Nog 4 minuten waren er te rijden, toen juist die extra krachtinspanning, het passeren van Salmon zich begon te wreken. Er brak iets in Oudkerk, toen Salmon hem in een laat ste, wanhopige poging aanviel. Salmon passeerde hem, joeg Walschaerts op in een gevecht om de tweede plaats. Jaap Oud kerk bleef achter, steeds moeilijker rij dend. Nog twee minuten. Oudkerk raakte los, kwam weer bij ten koste van een Voorzitter Rodoni van de UCI hangt de gouden medaille om de hals van Oudkerk. Dr. van Dijk van de KNWU kijkt vol genoegen toe. enorm tempoverlies. Nog had hij een groot gedeelte van zijn voorsprong behouden. Walschaerts raakte leeg, Salmon ook. Dat redde Oudkerk. In het diepst van zijn in zinking klonk op het middenterrein voor Oudkerk het beslissende schot. „Ben ik wereldkampioen?", vroeg hij, toen hij doodop, weer over de streep kwam. Ja, ja, jubelde Jan Derksen. Jaap Oudkerk had het ditmaal wel gekund. Hij was eindelijk wereldkampioen. Oost-Duitsland is de grote triomfator ge worden in de in eigen land gehouden 39e internationale motorzesdaagse. De Oost duitsers verdedigden niet alleen met succes de „international trophy", die zij het vorig jaar in Spindlermuehle (Tsjechoslowakije) wonnen, maar legden tevens beslag op de Zilveren Vaas. In de strijd om de Vaas eindigden de Oostduitsers met hun A- en B-ploeg zelfs op de eerste en tweede plaats. Voor de trophy werd Engeland tweede. De grote verliezer was Tsjecho slowakije, dat sinds 1945 de meeste suc- cesen in de zesdaagse behaalde. Slechts drie van de zes rijders van het Tsjechische trophy-team reden de zesdaagse uit. Het Nederlandse A-team eindigde in de strijd om de Zilveren Vaas op de vijfde plaats, waarmee het van de westelijke landen het hoogst geklasseerd werd. Een mooie prestatie leverde ook het uit Jaap Sikkema, Cees de Jong en Willy van Om meren bestaande clubteam Holland-West door bij de totaal twintig deelnemende clubteams de overwinning voor zich op te eisen. Elf Nederlanders wonnen een gou den medaille, terwijl er vier met een zil veren plak huiswaarts keren. De met goud bekroonden zijn: Willy van Ommeren (Amsterdam), Jaap Sikkema (Den Haag), Rudie Boom (Amsterdam), Henri Zijde mans (Den Haag), Cees de Jong (Zwam- merdam), Henk Wendelgelst (Amsterdam), Jan van de Hoek (Amsterdam), Frits Sel ling (Thunderley), Simon Schram (Wol- vega) en Hein van Olst (Heino). Zilveren medailles werden gewonnen door Frans Vos (Dordrecht), Jan Schenk (Westzaan), Han Bonke (Haarlem) en Stef van der Sluis (Arnhem). De opgave, waarvoor de rijders op de laatste dag gesteld werden, was niet zwaar, mede doordat het wederom zonnig weer was. Eerst moest een parkoers van 126 km worden gereden, waarna op het vliegveld nabij Erfurt een race over een half uur werd gehouden, waarbij de rijders in twee groepen startten. Als eersten gingen van de start de 50 cc-, 75 cc- en 125 cc-motoren en in deze race werd onze landgenoot Van der Sluis de grote pechvogel. Met een blanco straflijst begon hij aan zijn laatste proef. Na ruim een ronde te hebben gereden, weigerde zijn machine plotseling alle dienst. Hij heeft de tweede ronde moeten uitlopen om het strafpuntenaantal binnen de 25 te houden. Het gelukte hem en zijn „troosf'prijs werd een zilveren medaille. Voor het Holland-West-team was het slechts een kwestie van tactiek om de eer ste plaats in het klassement vast te houden. Het uitgestippelde plan werd feilloos uit gevoerd en noch de Oostduitsers, noch de Tsjechen kregen een kans onze landge noten van hun ereplaats te verdringen. De trophy- en vaasteam-rijders gingen gelijk van start. Het werd een spectaculaire race, waarin vooral Frits Selling zich onderscheidde. Hij was onbetwist de sterk ste in de 250 cc-klasse. Het Nederlands hockey-elftal heeft zich zondagmiddag in Den Haag weinig voor komend getoond ten opzichte van gastheer HDM, dat met een wedstrijd tegen da Olympische ploeg zijn fraaie nieuwe vel- dencomplex inwijdde. De niet in hun sterkste formatie verschijnende Tokio- gangers wonnen met 7-0 na een 2-0 voor sprong met de rust te hebben gehad. Da doelpunten werden achtereenvolglens ge maakt door: Arie de Keyzer, Frank Zweerts, Charles Coster van Voorhout, Nico Spits, Charles Coster van Voorhout, Nico Spits en Frank Zweerts. Zo ooit een coach een uitslag met ge- mengdte gevoelens heeft ontvangen, was dat nu wel het geval met Piet Bromberg. HDM speelde namelijk met de nationale spil Frans Fiolet en wat erger is met de doelman van het Nederlands elftal Jan Veen tj er. Het Nederlands elftal speelde met: Boks (Amsterdam); Terlingen (Amsterdam) en Van Gooswilligen (SCHC); Fokker (Laren), Mijnarends (Amsterdam) en Van Rossum (HHIJC); Coster van Voorhout (Amster dam), Spits (Amsterdam), Zweerts (SCHC), De Keyzer (Breda) en Van Vroonhoven (SCHC). De Russische dames zijn zondag in Boe dapest Europees basketbalkampioen ge worden. In de finale bleven de Russinnen na een zeer spannend duel Bulgarije met slechts twee punten verschil de baas: 55- 53. Bij de rust bedroeg het verschil slecht» 1 punt: 22-21. De eindstand van het Euro pees kampioenschap luidt: 1. Rusland, 2. Bulgarije, 3. Tsjechoslowakije, 4. Roemenië, 5. Polen, 6. Oost-Duitsland, 7. Joegoslavië, 9. Italië, 10. Frankrijk. De korfbalvereniging Watervliet 1 stelde in de eerste thuiswedstrijd zeer teleur door een 52 nederlaag tegen Blauw Wit 2. In de tweede klasse speelde Oosterkwar tier gelijk tegen KCN (44) en zorgde Nieuw Flora voor de verrassing van de dag met een 85 zege op Animo Ready. Aurora 1 debuteerde in de derde klasse met een 85 zege op TCNH, doch Nep- tunus uit IJmuiden verloor met 148 van De Zwaluwen. Watervliet moet nog op schot komen. Dat bewees de wedstrijd tegen Blauw Wit, want in het veld was men niet veel min der. Na 10 minuten had Watervliet door een ver schot van D. van Ladesteyn de leiding genomen, maar nog voor de rust werd het 13. Ook in de tweede helft schoten de gasten beter en wonnen^ daar door verdiend met 52. Oosterkwartier en KCN speelden een zeer spannende ontmoeting, die in 44 eindigde. Door Kessens kwam Ooster kwartier aan de leiding, waarna de gasten de stand op 11 brachten. De thuisclub werd hierna sterker en kwam door twee treffers van A. Lopper- sum nog voor de rust op 31. Doch in de tweede helft liep KCN deze achterstand geheel in, kwam zelfs op 34, waarna L. Rosendaal voor de gelijkmaker zorgde. Animo Ready werd in de eerste helft door Nieuw Flora geheel verrast. J. Poel geest (2 x) en A. Blauw zorgden voor een 30 stand, waarna Langereis kon tegen- scoren. Ook daarna schoot Nieuw Flora veel beter en kwam door R. Kion en H. Poen op 15. In de tweede helft herstelde Animo Ready zich. Door de gebroeders Winterink en mevrouw Sterk werd de achterstand verkleind tot 45. De gasten zagen het gevaar in, en kwamen door goals van J. Poelgeest, H. Poen (2 x) op 4—8. Tenslotte had Animo Ready door J. Winterink nog het laatste woord (5—8). Zwaluwen, op bezoek bij Neptunus, wa» zeer schotvaardig en won met 148. Nep tunus maakte met deze wedstrijd zijn en tree in de KNKB. Aurora, gedegradeerd uit de tweede klasse won met 85 van TCNH, nadat deze ploeg met 20 had voorgestaan. Topscorers waren hier B. en J. Sybrandi. Zondag is in Eindhoven de return rol- hockeywedstrijd NederlandBelgië ge speeld. De ontmoeting eindigde in een 93 overwinning voor Nederland, dat reeds bij rust met 51 leidde. Rumoer rond de wereld-sprinttitels. Tweemaal was een jury van beroep no dig om een winnaar aan te wijzen, de laat ste maal hoonde Parijs een wereldkam pioen om die beslissing. Bij de prof is weer Antonio Maspes (32) de sterkste ge weest. Maar het Italiaanse volkslied heeft hij niet gehoord, toen hij, onbewogen, op de hoogste trede van het ere-podium stond. Het Prinsenpark jouwde Antonio uit, omdat het partij gekozen had voor de nieuweling in de sprinterswereld: Ronald (Van onze speciale verslaggever) Weer was dat café „Aux trois Obus", op een steenworp afstand van het Pare des Princes, de plaats van een onoffici ële receptie. Weer vierde de Neder landse kolonie een wereldkampioen, de derde. Nu knalden er de champagne- kurken, want nooit tevoren had Neder land in één jaar drie wereldkampioe nen. Parjjzenaars kwamen nieuwsgie rig om een hoekje kijken. Ze zagen stralende gezichten, hartstochtelijk pratende mannen en een lange slanke jongen, in een trainingspak: Jaap Oud kerk, de wereldkampioen, de man die het trio volmaakte. Jaap Oudkerk,„de weifelaar", noemen ze hem wel eens in de wieler sport. Want die jongen, die 26 jaar ge leden aan de Zaanse kant van Amster dam werd geboren, uitte zich nooit erg positief. „Ik weet het niet", en „Zal ik het wel doen?" dat waren de zinnen die Jaap Oudkerk zo vaak gebruikte. Maar één ding wist Jaap Oudkerk al tijd wél: hij bleef wielrenner. Hij bleef wielrenner, al die jaren van 1953 af, toen hij „wel aardig", maar nooit suc cesvol aan koersen deelnam. Jaap Oud kerk was een onbeduidende coureur, eigenlijk. Maar in 1960 werd dat anders, toen hij overstapte naar de baan. Oud kerk werd achtervolger en dat lag hem wel. Oudkerk werd zelfs nationaal kampioen, viermaal achtereen. Maar nog kon die mentaal zo zwakke Am sterdammer niet aan de top komen. Weer waren er twijfels: zal ik prof worden, amateur blijven, stoppen? Jaap Oudkerk piekerde erover, steeds weer, toen hij in 1961 Nijdam in de fi nale om de regenboogtrui vobr moest laten gaan, toen hij in 1962 der&e werd, toen hij vorig jaar in de kwartfinale werd uitgeschakeld. Was het nu dan toch afgelopen? Jaap Oudkerk bleef fietsen. Weer bracht hij het op. En voor die verknochtheid aan de wielersport kwam de beloning. Dat was, toen hij het achter de motor ging proberen. Oudkerk werd een open baring als stayer. En juist toen werden de zaken alweer niet gemakkelijker voor hem. Hij bleef immers een ver dienstelijk achtervolger? Was hij niet tweede achter het fenomeen Groen? En Tokio lokteDe KNWU hielp een handje: Oudkerk mocht in het wereld kampioenschap stayeren, als hij in To kio dan maar deel uit zou maken van de achtervolgingsploeg. Oudkerk slaagde als stayer. En na Tokio wordt hij prof. Eindelijk heeft Jaap Oudkerk een beslissing genomen, eindelijk ook is zijn volharding beloond. Baensch. De Australiër is een klasse- sprinter, dat is waar. Hij wierp in de hal ve finale Jos Debakker terug met het ge mak van een routinier en met een over macht aan pure snelheid. Maar nog reikt Antonio Maspes hoger. Meer ervaren is hij, en de jaren hebben het scherp van het eindschot nog niet afgestompt. Baensch vertrok in de eerste rit om de regenboogtrui aan de gunstige tweede po sitie. Toen Maspes hem aan het eind van de eerste ronde een surplace wilde op dringen, wipte Baensch weg. Het gat, dat hij sloeg, was niet groot genoeg: Maspes kon naast hem komen en met klein ver schil winnen. In de tweede rit viel Mas pes uit tweede positie op de tweehonderd- meterlijn aan. Baensch hield hem in de bocht boven zich, maar meer kon hij niet doen. Toen de Italiaan hem in de rechte lijn de weg afsneed, wierp Baensch de arm protesterend in de lucht en onmid dellijk kozen 12000 mensen partij voor hem. De jury van aankomst besliste: Mas pes winnaar. En ook een protest hielp Baensch niet meer. Ook de jury van beroep had geen on regelmatigheden gezien. Wel reed thans Maspes een ereronde, gehoond, uitgefloten. Maar hij bleef onbe wogen. Slechts de lires tellen voor de man die nu het record van „Poeske" Scherens, zeven wereldtitels, evenaarde. Bij de amateurs eenzelfde geval. Zater dagmiddag had de wereldkampioen, de Belg Patrick Sercu, de eerste rit in de halve finale na foto-finish van de Frans man Moreion verloren. In de tweede man che nam hij wraak. Sercu wrong zich bij het uitkomen van de laatste bocht voor Moreion en toen protesteerde de laatste. „Niets aan de hand," meende Arie van Vliet, die jury-commissaris was. En Sercu werd tot winnaar verklaard. Maar de jury van appèl besliste anders, onder voorzit terschap van de Italiaan Alfredo Binda, die tijdens de rit aan de bar in het res taurant had gestaan. Sercu werd gedis kwalificeerd, nadat de bocht-commissaris was gehoord. Die functionaris is een FransmanPatrick Sercu is niet meer aan de start verschenen voor de rit om de derde en vierde plaats, Bianchetto, de Italiaan, mocht voor hem derde worden, hij had genoeg van dit wereldkampioen schap. De finale maakte van de vrienden Pier re Trentin en André Moreion even vinni ge rivalen, en daarna weer vrienden. In tussen had dan Trentin een regenboogtrui aangetrokken. Bij de prof-achtervolgers was er zater dag voor de Belg Ferdinand Bracke in de NI'Mü: finale ook al geen tegenstand. Bracke brak de weerstand van titelhouder Lean- dro Faggin na vier gelijkopgaande ronden en finishte 3 kilometer daarna met een voorsprong, die zo groot was, dat hij de finale om een wereldtitel onwaardig kan worden genoemd. Evenals trouwens de tijd: 6.13.92. Zondagmiddag was Parijs eindelijk eens warmgelopen voor de strijd om de regen boogtruien en zo werd de vijfde wereldti tel voor de 38-jarige Spaanse stayer Guil- lermo Timoner toch nog een sfeervolle aangelegenheid. De Spanjaard verdiende ook een spontane huldiging, want hij was Dit is de rit, waarin Baensch protes teerde (op de achtergrond is de Australiër zichtbaar) en Maspes we reldkampioen werd. oppermachtig. Van het verwachte duel met wereldkampioen Leo Proost, kwam niets. Timoner rende al op een derde van de 100 kilometer om het hele veld heen. De ploegachtervolging bracht tenslotte de glorie voor de Duitsers. Verdiend, want een prachtige ploeg cirkelde in volmaakte eenheid over de baan. In de halve finale waren de Fransen kansloos, in de finale de Russen. ege. r in 'gen ;aat. iede rust >gde irg- oals van met had ank het roe ben ien, ten leze Van en hop hel- ÏHS iras en ak- !ee- ■mit was en ing. met 'ZB j-ils isen met 4-1. zen ge- fei- oed rijd ns- net ep- de 1-1 .m»

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 11