muurvast Staatsgreep in Zuid-Vietnam werd volledige mislukking Verwarring in Washington, échec voor generaal Taylor HET WEER Loongesprek bij Stork India kan nu kernbom maken KRO wil 1 januari 1965 reclame in televisie Mr. Van Doorn krijgt V.V.D.-zendtijd betrapt op winkeldiefstallen Moeder en dochter Najaarsbeurs in Utrecht geopend in bondselftal Prof. Sizoo ontkent Nieuwe piraat in de ether bestaan van een Nimbus-affaire NAVO-jeugd moet meer weten van het communisme Jaap Oudkerk wereldkampioen Kort (Telstar) REM doet maar alsof er in ons land geen regering bestaat" 49e JAARGANG NUMMER 263 MAANDAG 14 SEPTEMBER 1964 iee MORRIS 'êeforeyou êuij! In de krant van heden: Het woord is aan Koufront Sleutelfiguur NAPPA- EN SUËDE JASJES Pacificatie-commissie woensdag niet bijeen De onderhandelingen tussen de ver tegenwoordigers der drie metaalarbei dersbonden en de directie van de Ko ninklijke Machinefabriek Gebroeders Stork en Co n.v. te Hengelo over een loonsverhoging van 4 percent zijn vast gelopen. De vakbondsbestuurders heb ben daarom voor de komende dagen spoedeisende ledenvergaderingen belegd waarin zij de gang van zaken zullen ont hullen. Bij nagenoeg alle Hengelose metaalbe drijven, uitgezonderd de Hollandse Sig naal, zijn de vakbonden op een star ver zet gestuit en op grond hiervan vermoeden zij dat de directies van deze bedrijven een onderlinge afspraak hebben gemaakt om de gevraagde 4 pet. niet toe te staan. Bij de tot standkoming van de huidige CAO op 1 januari 1964 werd de mogelijk heid opengelaten tot een latere verhoging van de lonen met 4 pet., in de eerste plaats om zwarte lonen wit te maken. Vol gens de vakbondsbestuurders valt er alles te zeggen voor een 4 pet.-verhoging, om dat de verhoging van 1 januari met slechts 9 pet. wel erg aan de krappe kant is geweest. De directies van de metaalbedrijven achten het echter economisch niet verant woord de lonen te verhogen. Dat dit in andere plaatsen wel is gebeurd is volgens hen te verklaren uit het feit dat daar de situatie van de arbeidsmarkt nog ongun stiger is dan in Hengelo. De directie van Stork zou alleen tot invoering van de ge vraagde 4 pet. bereid zijn, als het per centage van de tariefverdienste met 5 verlaagd zou worden en de produktie zou worden verhoogd. Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Zaterdag is op Schiphol de hoofd redacteur van de Zuidafrikaanse krant „Die Burger", de heer Cillye, gearriveerd. Hij is op uitnodiging van het ministerie van Buitenlandse Zaken naar Nederland gekomen om kennis te maken met Nederland en Nederlandse opvattingen. Ook zal hij tijdens zijn vier weken durend ver blijf in Nederland verschillende van zijn collega's-hoofdredacteuren ont moeten. Die Burger heeft bekend heid gekregen door zijn paginaruïl met Trouw over de apartheidspoli tiek. De foto toont de heer Cillye na aankomst op Schiphol. De voorzitter van de KR.O., mr. H. M. van Doorn krijgt op zijn verzoek t.v.-zend- tijd van de V.V.D. Hem is door de voor zitter van de liberale partij op 26 oktober zeven minuten aangeboden. In een door mr. Van Doorn gewraakte V.V.D.-uitzen- ding was mevrouw Van Someren-Downer eveneens zeven minuten aan het woord over de houding van de omroepen inzake reclame in televisie. V.V.D.-voorzitter ir. K. van der Pols heeft mr. Van Doorn gisteren geschreden, dat hij het verzoek van mr. Van Doom ietwat geforceerd en onredelijk vindt, doch desalniettemin ten behoeve van de bevordering van gebruik van het „recht op antwoord" in Nederland, aanleiding ziet mr. Van Doorn zeven minuten aan te bieden. Mevrouw Van Someren-Downer wijst in een persoonlijke brief aan mr. Van Doorn op het feit, dat zij nóch diens naam, nóch de KRO heeft genoemd. Sprekend over „de omroepverenigingen" was er geen kwestie van een persoonlijke aanval. Mevrouw Van Someren vindt, dat mr. Van Doorn als „groot etherbezitter" ruim schoots de gelegenheid tot antwoorden heeft. „Daarvoor heeft hij de VVD met tien minuten zendtijd in de acht weken niet nodig", zo vindt zij. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 6 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 Uit stad en omgeving4 In de Vishal en op zee4 Radio en t.v5 Kunst 5 Feuilleton 6 Economisch nieuws7 Beurs 7 Scheepsberichten 7 Sport 9, 10, 11, 12, 13 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's ssssiHS IJmuider Courant 9,75, franco per post 11,—. Losse Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. r ori Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN. SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING nummers, afgehaald aan ons bureau, 201 cent Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van der Mije Nicolas Boileau: Men kan een held zijn zonder de aarde te verwoesten. Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien. Matige, later af en toe krachtige zuid westelijke wind. Lagere middag- temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. In een groot zelfbedieningsmagazijn in de Kruisstraat in Haarlem zijn zaterdag middag een 72-jarige vrouw en haar 37- jarige dochter betrapt op omvangrijke win keldiefstallen. In hun tassen werd voor bij na veertig gulden aan gestolen levensmid delen en textiel gevonden. Voorts kwamen artikelen ter waarde van dertig gulden voor de dag, die het tweetal even tevoren had weggenomen uit een warenhuis aan de overzijde, gen door Taylor van de raadgeving van zijn voorganger in Saigon, Henry Cabot Lodge. Deze zou hebben geadviseerd pri maire aandacht te schenken aan een vreedzaam evenwicht tussen de boeddhisten en rooms-kathoiieken in Zuid-Vietnam, aangezien volgens hem de haard van de binnenlandse onlusten gelegen is in het verlies aan evenwicht hetgeen immers de achtergrond vormde van de omverwerping van het regime-Diem. Taylor daarentegen stortte zich als ex- generaal vooral op de militaire strijd te gen de communisten, waardoor hem een precair evenwicht ontglipte. De situatie is voor Washington hoogst ernstig, daaraan twijfelt niemand. Vooral in het licht van de afgelopen donderdag door Taylor voor parlementariërs afge legde verklaring, dat terugtrekking of ver drijving van de Amerikanen uit Zuid-Viet- nam catastrofaal zou zijn voor de Ameri kaanse positie in het Verre Oosten. SAIGON (AP, AFP en Reuter). - Zuid-Vietnam is dit weekeind opnieuw opgeschrikt door een staatsgreep. Op standige strijdkrachten, aangevoerd door voornamelijk rooms-katholieke officie ren, bezetten zondag een aantal re geringsgebouwen in Saigon. Zij wilden premier Khanh ten val brengen. Maan dagochtend werd het duidelijk dat hun poging was mislukt. Toen hielden de voornaamste leiders van de opstand en de gezagsgetrouwe opperofficieren samen een persconferentie. Zij vertelden dat de eenheid was hersteld. De staatsgreep stond onder leiding van de generaals Lam van Phat en Doeong van Dcec. Zij bleek tot mislukking ge doemd, toen luchtmachtgeneraal Ngoeyen Cao Ky zich niet bij hen aansloot en de regeringsgetrouwe strijdkrachten verza melde. Premier Khanh, die was uitge weken naar Dailat, een plaats 350 kilo meter ten noorden van Saigon, keerde naar de hoofdstad terug, toen vaststond dat de staatsgreep onvoldoende gesteund werd. De opstandelingen hebben bekend gemaakt dat zij een scherpe grens wilden trekken tussen godsdienst en politiek. De Amerikaanse ambassadeur in Zuid- Vietnam, generaal Maxwell Taylor, is zon dag in Saigon teruggekeerd. Hij had in Washington de Amerikaanse president rapport uitgebracht over de toestand in Zuid-Vietnam. werd dat Washington nog altijd gelooft in generaal Khanh als sleutelfiguur, aan wie blijvende Amerikaanse steun verleend wordt. Waarnemers in de Amerikaanse hoofd stad meenden dat de hoofdoorzaak van de nieuwe strubbelingen moet worden gezocht in Khanhs grote concessies aan de boeddhis ten. De verlegenheid en de verwarring in de Amerikaanse regeringskringen was overduidelijk. Deze verlegenheid wordt begrijpelijk, in dien men bedenkt dat Washington altijd tamboereert op de onafhankelijkheid en de vrijheidswil der Zuidvietnamezen. De jongste omwenteling, de derde sinds de eerste november 1963, maakt de Ameri kaanse propaganda, dat de inspanning der Verenigde Staten parallel loopt met de wensen van de Zuidvietnamese bevolking, onmogelijk. De huidige moeilijkheden zijn volgens sommigen het gevolg van het niet opvol- Onze correspondent in Washington te kent hierbij het volgende aan: President Johnson riep gisteren zijn adviseurs, zoals de minister van Buitenlandse Zaken Rusk en minister van Defensie McNamara bij een ter bespreking van het nieuws over Zuid-Vietnam. Niemand wilde commen taar geven. De minister van Buitenlandse Zaken verklaarde te hopen, dat overleg tussen de Zuidvietnamese leiders zal leiden tot nor malisering van de toestand. Aangeduid In verband met de parlementaire be handeling van het wetsontwerp installaties Noordzee (de zogenoemde „anti-REMwet) op woensdag en donderdag in de Tweede Kamer is de voor woensdag 16 september uitgeschreven vergadering van de pacifi catiecommissie uitgesteld. De bijeenkomst van de pacificatiecom missie wordt thans gehouden op vrijdag 18 september. In deze commissie hebben o.m. zitting de Kamerleden mr. W. J. Geertse- ma (V.V.D.), mr. H. K. J. Beernink (C.H.U.), de heer J. Smallenbroek (A.R.) en drs J. M. Aarden (K.V.P.) en mr H. W. van Doom, die voor de KRO zitting in deze commissie heeft. Naar Indisch gebruik brengt premier Kroesjtsjev de „Namaste"-groet voor president Sarvepalli Radhakrisjnan van India, die op het ogenblik een bezoek brengt aan de Sovjet-Unie. Achter de tolk in het midden de Russische minister van Buitenlandse Zaken Gromyko. (Telefoto). De nieuwe (tijdelijke) bondscoach Denit Neville heeft maandag de opstelling vaa het bondselftal bekend gemaakt, dat dins dag in het Haagse Zuiderpark een oefen wedstrijd tegen de eerste-divisieclub Hol land Sport speelt. Neville is van plan met een basis-opstelling te beginnen maar in de loop van de wedstrijd andere spelers in te zetten. De opstelling van het bondselftal is als volgt: doel: Pieters Graafland (Feijenoord); achter: Quadackers (Fortuna '54) en Kemper (PSV); midden: Van Wissen (PSV) Kort (Tel star) en Muller (Ajax); voor Coenen (MVV), Theunissen (PSV), Kruiver (Feijen oord), Bouwmeester (Feijenoord) en Berg hol tz (Feijenoord). Reserves: Van Leeuwen (GVAV), Ver hoeven (Sparta), Heijnen (ADO), Geutje» (SC Enschede) en Veldhoen (Feijenoord). De DWS-spelers zijn in verband met de woensdag te spelen Europa Cupwedstrijd tegen Fehnerbahce niet beschikbaar. Robert Kennedy, de Amerikaanse minister van Justitie, die kandidaat is voor een zetel in de Senaat, wordt door twee helpers gesteund tijdens een toespraak op een rijdende auto. De broer van wijlen president Ken nedy is al een paar maal door op dringende menigten in de verdruk king gebracht. (Telefoto). NIEUW DELHI (Reuter) India zou binnen een jaar een kernbom kunnen ma ken. Er wordt in India plutonium gepro duceerd doch de regering denkt niet aan de vervaardiging van een kernwapen. Dit heeft premier Sjastri vandaag geantwoord op een vraag van een parlementslid. De minister van Defensie verklaard» vervolgens dat India niet getracht heeft Russische steun te krijgen bij de produk tie van lichte tanks. Hij verwacht dat in samenwerking met de Britse Vickersfa- brieken voor het einde van dit jaar da produktie van halfzware tanks ter hand genomen zal worden. De KRO wil met ingang van 1 januari 1965 invoering van reclame in de tele visie. Een pleidooi daartoe wordt deze week gevoerd in de vandaag verschenen radio- en t.v.-gids van deze omroep organisatie. Vrijwel elke kijker wil kie zen uit twee a drie t.v.-programma's. Als deze mogelijkheid er alleen maar kan komen met reclame, dan ik 3mt welhaast iedereen die reclame op de koop toe. Een redelijke redenering, aldus de KRO- gids. Verolme en de zijnen nu stellen het zo voor, dat zij met hun televisie-eiland de kijkers in deze redenering prachtig tege moet kunnen komen. Want de REM brengt immers een extra keuzemogelijk heid, plus de reclame, die men wel op de koop toe zou nemen. En hoezeer ook Hamburg (DPA) De eerste Westduitse „piratenzender", „Starradio-1", zal over zeven weken van uit de Elbemonding zijn uitzendingen beginnen, zo heeft de ini tiatiefnemer, de Hamburgse nachtclub eigenaar Manfred Weissleder, meege deeld. De zender die wordt aangebracht op een voormalig Noors vrachtschip van ongeveer 3.000 ton, zal met een sterkte van 150 kw een reikwijdte van 300 tot 400 km. hebben. Verwijten van officiële zijde dat de zender het radioverkeer ten behoeve van scheep-en luchtvaart zal sto ren, wees Weissleder van de hand. gewaarschuwd, de heren doen alsof zij niet beseffen, dat in Nederland regering en parlement onmogelijk lijdelijk zouden kunnen toezien, als eerrwillekeurig groep je ondernemende ondernemers op eigen houtje een televisiekanaal bemachtigt, ter wijl in ieder land van de wereld het uit zenden van radio- en televisieprogram ma's aan een overheidsvergunning verbon den is. Maar, zo zeggen sommigen, blijf dan van de REM af, zolang wij nog geen open bestel hebben en zolang wij op onze legale zenders nog geen reclame mogen brengen. Wij herhalen niet voor de eerste maal ons zou niets liever zijn geweest dan dat reeds jaren geleden het eerlijke open systeem van het ontwerp- CalsHöppener tot wet zou zijn ver heven. Ons zou thans niets liever zijn dan dat zo gauw mogelijk een eerlijk open sys teem-Bot wet zal worden. De televisietijd is nu nog verdeeld over vijf omroeporga nisaties en hun gezamenlijke Nederlandse televisie stichting. De omroepen hebben in november 1963 nog weer eens opnieuw constructieve voorstellen gedaan om een ander systeem in te voeren, waardoor nieuwe gegadigden aan bod zouden kun nen komen. Wie beweert, dat de omroepen geen con currentie naast zich dulden, spreekt dus heel eenvoudig onwaarheid. En voor wat de reclame betreft: minister Bot weet, hoe de reclame volgens de pacificatie commissie georganiseerd zou kunnen wor den. Excellentie, wat let u, om nu ook omgaand een plan tot invoering daarvan op tafel te leggen. Kan het nog niet zo perfect, als wij Nederlanders dat graag willen, dan voorlopig maar experimen teren, aldus de KRO-gids. De voorzitter va-n T.N.O., prof. dr. G- J. Sizoo, heeft ontkend dat de waarnemend directeur van het fysisch laboratorium van de rijksverdedigingsorganisatie T.N.O. in Den Haag, ir. S. Gratama, met verlof zou zijn gestuurd. „Hjj is met vakantie naar het buitenland", liet hij weten. De marine-employé ir. E. Atsma uit Leiderdorp heeft ontkend onder arrest te zijn gesteld. „Ik heb deelgenomen aan een reünistenfeest in Friesland", zo verklaar de hij. Prof. Sizoo heeft ontkend dat de B.V.D. de twee betrokkenen op de korrel zou hebben omdat ze zeer onvoorzichtig zou den zijn geweest bij het in de openbaarheid brengen van de technische prestaties van het fysisch laboratorium inzake de foto ontvangst van de weersatelliet „Nimbus". Aldus meldt het ochrtendblad De Tele graaf. WASHINGTON (AFP) Vertegenwoor digers van de vijftien NAVO-landen heb ben besloten, een programma te laten op stellen dat tot doel heeft, de jeugd een beter inzicht te geven in het communisme. In beginselverklaring van de Atlantische conferentie over het onderwijs wordt gewe zen op de noodzaak de jeugd het wezen van het communisme te leren kennnen. Het gaat, aldus de verklaring, louter en alleen om onderricht, geensdeels indoctrinatie of propaganda tegen het communisme. Men acht het vooral van belang dat studenten een analyse krijgen van de ideologische doctrines „om hun een grotere kennis van die doctrines te verschaffen en om ze daar dan later zelf een oordeel over te kunnen laten vormen". De conferentie besloot tot het instellen van een internationale studiegroep voor voornoemd programma. Jaap Oudkerk is Nederlands derde we reldkampioen wielrennen 1964. Na Jan Janssen (profs op de weg), Tiemen Groen (amateurs achtervolging) stond de Oost- zaner op de hoogste trede van het ere- schavot. In het Pare des Princes in Parijs was Oudkerk zaterdag de sterkste amateur stayer. Meer over zijn prestatie op onza sportpagina's. Zonder officieel vertoon is vanmorgen in Utrecht de internationale najaarsbeurs begonnen, die tot en met 22 september wordt gehouden in de jaarbeurshallen op het Vredenburg. Er nemen 1150 firma's aan deel, waarvan 440 met buitenlandse pro- dukten. In totaal worden op deze 83ste algemene beurs in Utrecht artikelen uit 21 landen geëxposeerd. De najaarsbeurs is, zoals bekend, in tegenstelling tot de voor- jaarsbeurs een manifestatie in de con sumptieve sector.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1