Koningin opende campus- hogeschool in Enschede AGENDA D KRAMMETJE FOK POLLE, PELLI EN PINGO en AEG AUTOMATIC Feest in vlaggend Twente Nieuw bedrijf in Delft moet verdwijnen Gestichtsbewoners leefden als heren in Helvoirt „Door de eeuwen trouw" hield conferentie School krijgt geen piano voor het muziekonderwijs Zes doden in het verkeer Provinciale apen voor Artis Veel koeler AfcU strijkijzer X 59.- 65.- MAANDAG 14 SEPTEMBER 1964 Strijken kan nog gemakkelijker ry/-* StOOm Haarlem elsen-IJmuiden Beverwijk TOASTER f69.50' toi i£N we zee ros een modelschipJ ja, oie ziet er tenminste als J SHOWMANTELS MEVR. J. COLLEWIJN Vrijgemaakten willen samen met christelijk gereformeerden S ■o 2 s S3 In Twente wordt vandaag gevlagd. Het is feest, want de reeds zolang be geerde technische hogeschool is vanmid dag door de koningin geopend. Het is de derde technische hogeschool van ons land, het resultaat van de adviezen van de spreidingscommissie, die oud-minister Cals in 1957 instelde om hem van advies te dienen over vraagstukken, verband houdende met de spreiding van het hoger onderwijs over Nederland. Er kwam een geheel nieuw hogeschooltype uit de bus, dat zijn pendant nog nergens heeft. Voordat koning Juliana in de eerste se naatszitting in de Enschedese Schouwburg de hogeschool officieel opende, werd de vorstin, prins Bernhard en honderden an dere officiële gasten een blik gegund op het bijna 100 ha. omvangrijke landgoed, waar nu een derde van het hogeschooldorp is voltooid. De meesten van de eerste 237 studenten wonen er reeds, want dat wonen hoort bij de campus-hogeschool. Om half tien begonnen de plechtigheden reeds op het hogeschoolterrein, waar ar beiders de laatste dagen in een koortsach tig tempo bezig zijn geweest om alle ge bouwen, studentenflats, wegen, parken en sportterreinen in gereedheid te brengen. De eerste gasten waren getuige van de aanbieding van een reeks geschenken, on der meer een carillon met 49 klokken. Der tig klokken dragen als inscriptie de na men van de schenksters, 20 Overijselse en 10 Gelderse gemeenten. Om elf uur arriveerden de koningin en de prins per vliegtuig op de vliegbasis Twente. Twintig minuten duurde de auto tocht naar Drienerlo, waar de minister van O. K. en W., mr. Bot, en de rector-mag- nificus, prof. dr. G. Berkhoff de konink lijke gasten verwelkomden. In de kantine had daarna de eerste be langrijke fase van de openingsplechtigheid plaats: de overdracht van het voormalige landgoed Drienerlo door burgemeester Thomassen van Enschede aan de hoge school. De voorzitter van de raad van be stuur dankte de milde gever, die voor het omvangrijke landgoed destijds een symbo lische vergoeding van één gulden vroeg. Enschede had ook nog een ander geschenk een beeld van oud-minister Cals, vervaar digd door de Enschedese stadsbeeldhou wer Gooitzen de Jong. De koningin en de prins kregen vervolgens een overzicht van hetgeen er in twee jaar reeds is gebouwd en wat er in de komende jaren nog moet gebeuren om de campus-hogeschool zijn definitieve aanzien te geven. Vervolgens stelde beiaardier Karei Borghuis het carrillon officieel in gebruik met het „Gaudeamus Igitur". De koningin en de prins bezichtigden daarna enkele studentenflats, waar de studenten comfor tabel wonen. Ongeveer 1300 gasten woonden 's mid dags de senaatszitting in de stemmig ver sierde Enschedese schouwburg bij. Na toespraken van prof. Berkhoff en mi nister Bot werd de nieuwe hogeschool met een korte rede door de koningin geopend. Prof. ir. H. J. de Wijs sprak namens de senaten van de andere technische ho gescholen gelukwensen uit. Burgemeester Thomassen's toespraak besloot de plech tige senaatszitting. Advertentie c Grote Kerk, dinsdag 20 u.: Orgelconcert door Albert de Klerk. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14 en 20 u.: „Cleopatra", 14 j. Frans Hals, vandaag 19 en 21.15 u. en dinsdag 20 u.: „Zij die van de zonde leven", 18 j. Lido, 14 en 20 u.: „De val van Rome", 14 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Het geheime teken van d'Artagnan", 14 j. Minerva, 20.15 u.: „Als de dauw hangt komt er regen", 18 j. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „Shehe- razade", 14 j. .sitouba rJujv.iom 9b not Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „Caïro", 18 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „De on bekende uit de Noord-expres", 18 j. Monopole (Zandvoort), van vandaag af gesloten. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Geopend dagelijks van 10-17 u„ zon- en feestdagen van 13-17 u. Prentenkabinet: Tentoonstelling van gra fiek van Albrecht Dürer. Dagelijks van 10-17 u. en zondag 13-17 u. Tot 1 oktober. „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat/ Nieuwe Kerksplein): Tentoonstelling van tekeningen van Henk Klein. Tot en met 30 september. Dagelijks geopend van 10-18 uur en van 20-24 uur. Vandaag, concert van 21-22 uur: werken van Dvorak en Bartok. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3). Eerste etageTentoonstelling „In de Ark wordt getekend"; schilderijen, tekeningen en aquarellen van mevrouw Dea van Nederveen. Tot en met 10 oktober Bootzaal: „100 Ambachten" van Jan Luyken. Dagelijks geopend van 10-20 uur. Klassiek grammofoonplatenconcert van 20 tot 23.30 uur. Museum Huis Van Looy (KI. Houtweg/ Kamperlaan): Eeretentoonstelling van wer ken van Piet van Egmond t.g.v. zijn 75-ste verjaardag. Dagelijks van 10-17 u. en zon dag van 13-17 u. Tot en met 27 september Teylers Museum (Spaame 16) Perma nente tentoonstelling van tekeningen van de Hollandse, Italiaanse en Franse school uit de 16e tot en met de 19de eeuw en van Michelangelo ter herdenking van diens sterfdag 20 mei 1564 (tot en met 30 sept.). Dagelijks, behalve maandag, geopend van 10-17 uur. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79) Oude religieuze kunst, schilderijen, mid deleeuwse beeldhouwwerken, handschrif ten en kunstnijverheid. Dagelijks (behalve maandag) geopend van 10-12.30 en van 13.30-17 uur. Zon- en feestdagen van 14-17 uur. Linnaeushof, Bennebroek, openluchtten toonstelling van voorjaars- en zomerbloe men, tropenkas, minicorso, beeldhouw werken, ponybaan, attractietuin, speeltuin. Dagelijks van 9-18 u. Tot en met oktober. Kunstzaal Barteljoris (Barteljorisstr. 31): Collages en schilderijen van Sam Middle- ton. Tot 26 september. Openluchttheater Bloemendaal: Tentoon stelling van werken van M. C. v. d. Colk- Verheus, W. A. v. d. Colk en F. A. van Velsen. Dagelijks van 10-17 uur, 's zondags van 14-17 uur. Tot 27 september. DIVERSEN (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de de krant van vrijdag 11 september). MAANDAG 14 SEPTEMBER City, 20 u.: „De overwinnnaars". Stadsschouwburg, geen filmvoorstelling Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 u. DINSDAG 15 SEPTEMBER City, 20 u.: „De overwinnaars". Stadsschouwburg, 20 u.: „De wereld van Susie Wong". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 u. Gem. openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 10 tot 12.30 qn 14.30 tot 17.30 u.; filiaal Velgen-Noord: 19 tot 21 u, R.K. openbare leeszaal en bibliotheek, Willemsbeekweg 96: 10 tot 12 u. KORT NIEUWS Jordaanse hof. C. Vreede, ambassadeur te Beiroet, is tevens benoemd tot ambas sadeur bij het Jordaanse hof. Jochems. De Haagse kunstschilder Her- bert Jochems heeft verklaard af te zien van zijn voorgenomen reis naar Indo nesië, waar hij in Djakarta zijn bizarre ■childerijen zou exposeren. MAANDAG 14 SEPTEMBER Kennemer Theater, 19.30 u.: „Cleopatra"; (tweede week, één voorstelling). Luxor Theater, 20 u.: „Irma la Douce" (één voorstelling). Luxor Theater, 20 u.: „Karima". DINSDAG 15 SEPTEMBER Kennemer Theater, 19.30 u.: „Cleopatra" (tweede week, één voorstelling). Luxor Theater, 20 u.: „Irma la Douce" (één voorstelling). De heer P. W. Vis te Delft, die dinsdag de uitgebreide en vernieuwde werkplaat sen van zijn technisch handels- en instal latiebedrijf opent, heeft als openingsge schenk een dagvaarding thuis gekregen. Hij zal namelijk zijn bedrijf moeten ont ruimen. waarna het zal worden afgebroken voor het doortrekken van de provinciale weg no. 15 (Den Haag West-Rotterdam). Het bedrijf van de heer Vis kwam op 1 februari 1960, toen de annexatie van achthonderd hectare Schipluidends grond gebied door Delft een feit werd, onder de gemeente Delft te ressorteren. Het gemeentebestuur belegde in verband met de annexatie een bijeenkomst voor de mensen die zo plotseling Delftenaren waren geworden, en bij die gelegenheid besprak de heer Vis zijn plannen met de wet houder van openbare werken en stads ontwikkeling, de heer P. C. Elfferich De wethouder verzekerde, aldus de heer Vis, dat deze niets had te duchten en zijn plannen kon uitvoeren. Later besprak de heer Vis de zaak nog met het hoofd van de secretarie-afdeling openbare werken en de inspectie voor het bouw- en woningtoezicht. Ook zij ad viseerden hem zijn plannen uit te voeren zo deelde de heer Vis mee. Ondanks al deze geruststellende ver zekeringen heeft de heer Vis, nu zijn nieuwbouw is voltooid, bij deurwaarders exploit opdracht gekregen zijn bedrijf te ontruimen. Een comfortabel zomerhuisje van de Rotterdamse jeugdstichting „Piet Hein" in de bossen van het Brabantse Helvoirt is een week lang het onderkomen geweest van een zeventienjarige Hagenaar en een zestienjarige Hengeloër, die op 4 september waren ontsnapt uit het opvoedingsgesticht .Valkenheide" in Maarsbergen. Zij stalen in Leersum een fiets en ruil den deze in Nijmegen voor een brom fiets, waarmee ze Helvoirt bereikten. In het onbewoonde zomerhuisje in Hel voirt vonden zij alles wat hun hartje be geerde: dekens, gas, een keukenuitrus ting enzovoorts. Aardappelen, kippen en andere levensmiddelen namen ze weg bij de boeren in de buurt. Snoep, limonade en enkele dolkmessen stalen ze uit een kiosk bij een zaak in de omgeving en dat werd de avonturiers noodlottig. Toen de politie naar aanlei ding van deze inbraak de omgeving uit kamde werd ze naar het zomerhuisje ge lokt door radiomuziek. De arrestatie van het duo was toen nog maar een kwestie van seconden. 'izi9lBM riflvod r* a nagab bs Jib ,<sia: Opvallend veel Zuidmolukse jongeren bevonden zich zaterdag en zondag onder de ruim tweehonderd deelnemers aan de negende weekendconferentie van de stich ting „Door de eeuwen trouw", die in het conferentie-oord Woudschoten bij Zeist werd gehouden. Zaterdagmiddag sprak de Gentse hoogleraar prof. dr. F. Peeters over: Communistisch imperialisme en kolonia lisme tegenover de rechtsstrijd van Zuid- molukkers en Papoea's, 's Avonds sprak dr. P. H. Kooijmans, met een leeropdracht voor volkenrecht en het recht der Euro pese gemeenschappen verbonden aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, over: De jonge staten en de internationale rechts orde. De Kroon heeft het beroep ongegrond verklaard, dat een schoolvereniging in Arnhem had ingesteld tegen de weigering van de gemeente en Gedeputeerde Staten van Gelderland om de aanschaffingskosten van een piano voor het muziekonderwijs te vergoeden. De Kroon motiveert de wei gering door erop te wijzen, dat onder de deskundigen geen overeenstemming be staat over het nut van een piano voor het muziekonderwijs en dat tot dusver niet is gebleken, dat zonder het gebruik van een kostbaar instrument als een piano geen verantwoord muziekonderwijs zou kunnen worden gegeven. Vorig jaar had de Kroon al uitgemaakt dat een harmonium overbo dig is bij het geven van muzi'ekorldérwijs op de lagere school. De Arnhemse school vereniging de piano aangeschaft byiten de gewone exploitatiekosten om. Hf3 'llllllll1lllhll'llll*1liiHifhfxr Bij restauratiewerkzaamheden in de hervormde kerk aan de Utrechtse- weg in Zeist heeft men een gave grafsteen gevonden van de in 1742 in de kerk begraven Lodewijk Adriaan Graaf van Nassau, vrijheer van Zeist, een achterklenzoon van prins Mau- rits. Men hoopt de steen in de loop van volgende week te kunnen lich ten. Van oudheidkundige zijde bestaat zeer veel belangstelling voor de zerk, die nu nog op zijn oorspronkelijke plaats nog geen meter onder de grond rust. Advertentie 35. Op zoek naar een plek, waar de buit veilig kon worden begraven, liepen de beide zeerovers over het onbewoonde ei land. Speurend keken zij in het rond. en plotseling grepen zij elkaar op hetzelf de moment bij de arm. „Pas op", zei de één. „Zie jij wat ik zie?" vroeg de ander. Lieve help", zei de eerste weer, „We dachten, dat het eiland onbewoond was. maar daar staat iemand tussen de strui ken?" In werkelijkheid was het één van de beelden, die door bootsman Orak wa ren gesneden om Brammetje Fok wat vi site op diens verjaardag te geven. „Kijk daar is er nog een.en daar zit er nog één!" wees de eerste zeerover. „De overmacht is groot... we moeten hulp gaan halen". Hij keerde zich al om, maar zijn maat hield hem tegen „IJzeren Hen drik zal woedend zijn, als we niet eens weten, wie die vreemdelingen zijn. Laten we er één overvallen en als gevangene meevoeren!" En daar slopen ze al naar de struiken. r VOOR ZIJN VERJAARDA6 6EV6N EEN ECHT SCHIP UIT! J PRACHT 16.' VLU6 6EREEDSCHAP, POULE,) we 6E6INNEN AA6T6ÊN \j ff 0A, KAN 06 EEN BETERE TEKENENi POLLS'? WAT ZAL ZEEROB BLIJ ZIJN DIE DAAR IS NIET 60ED ©PIB 1576-A C0PINHIGE De zeventienjarige R. Noevers, werk zaam bij de Koninklijke Marine, is zondag in een ziekenhuis te Tilburg aan zijn ver wondingen, opgelopen bij een verkeerson geluk, bezweken. Luchtmacht-aalmoezenier majopr G. W Létschërt van tfe tflffegftasis DUleh bij Arnhem is bij een auto-ongeluk om het leven gekomen. Op het kruispunt IJssel- laan botste hij met zijn auto frontaal tegen een vrachtwagen. Tijdens het vervoer naar het militair hospitaal in Arnhem is hij overleden. De 25-jarige bankwerker F. P. O. uit Delft is zaterdag omstreeks het middag uur door een auto aangereden en om het leven gekomen. De man reed op het rij— wielpad langs de Prinses-Beatrixlaan in Rijswijk met zijn bromfiets, toen hij door een slippende auto werd geschept. In de nacht van zaterdag op zondag is een personenauto op de rijksweg Brum- men-Zutphen uit de bocht gevlogen en te gen een boom gereden. Een inzittend meis je, D. G. uit Brummen, was op slag dood. Op de Vossenlaan in Nijmegen is zater dag de veertienjarige H. Derks uit Nij megen om het leven gekomen. De jongen reed mee op de duo van de motor van zijn broer, die in botsing kwam met een personenauto. De 66-jarige wielrijder T. B. Arling uit Musselkanaal is daar zaterdagavond toen hij plotseling overstak door een personen auto aangereden en zo zwaar gewond, dat hij zondagmiddag is overleden. Twee dieren hebben zaterdagmiddag de zeldzame en hoge eer genoten door de eer ste burger van de provincie aan Artis te worden aangeboden. Het waren twee baby gorilla's, de tweejarige „jongen" Tembo en het driejarige „meisje" Banga, geschenken van de provincie Noord-Holland aan Ar tis, ter gelegenheid van het 150-jarig be staan van de dierentuin aangeboden. De jeugdige mensapen verschenen zaterdag middag aan de hand van hun oppassers in een der zalen van Artis, allerminst onder de indruk van het selecte gezelschap dat daar bijeen was. Ook waren zij niet ge- imponeerd door de geestige toespraak waarmee de Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland mr. F. J. Kra nenburg, hen overdroeg aan de voorzitter van het Artisbestuur, mr. dr. W. F. Wes- termann. De commissaris gewaagde van een provinciaal bestuursbeleid dat ten op zichte van deze apen „buiten de gebruike lijke normen" nodig was geweest en van het geboortevraagstuk, dat het Artisbe stuur nu „in positieve zin" zou moeten gaan benaderen. Artis-directeur dr. Jacobi dankte voor het zeldzame geschenk en hoopte dat de commissaris over een jaar of tien eens op kraambezoek zou kunnen komen. De hoofdrolspelers bij deze korte plech tigheid kregen daarna gelegenheid kennis te maken met hun soortgenoten, waarbij mr. Kranenburg hun letterlijk en figuurlijk de helpende hand bood. Hoogleraar. Prof. ir. H. Lameris is be noemd tot gewoon hoogleraar in de af deling der werktuigbouwkunde van d# technische hogeschool te Eindhoven om onderwijs te geven in de ketel- en stro mingstechniek. Dr. Th. Vossenaar is be noemd tot buitengewoon hoogleraar in de faculteit der geneeskunde aan ds rijksuniversiteit te Utrecht om onder wijs te geven in de algemene ziektekun de en de ziektekundige ontleedkunde. Aan de rijksuniversiteit te Groningen is tot gewoon hoogleraar in de fysiologi sche chemie (faculteit der geneeskunde) benoemd dr. F. J. Loomeyer. Woning wordt afgebroken. Personeel van de dienst gemeentewerken heeft in Epe een begin gemaakt met de afbraak van een woning, die zonder vergunning door de heer G. L. Wagenaar aan de Bijster bosweg aldaar is gebouwd. Hij zal nu moeten blijven wonen in een houten ge bouwtje, dat hij veertien jaar geleden heeft neergezet zonder vergunning en waarvoor hij later toch voor maximaal vijf jaar woonvergunning kreeg. Diefstal uit auto. Onbekenden hebben in Tilburg uit een afgesloten geparkeerde auto twintig bontmantels en zeven vel len persianer met een waarde van ruim dertienduizend gulden ontvreemd. De goederen, eigendom van een kleding concern in Amsterdam, konden worden gestolen nadat een tochtraampje van de auto was geforceerd. Lichaam aangespoeld. Op het strand bij Haamstede is het stoffelijk overschot aangespoeld van de Schotse Shape- functionaris A. Halliday. De heer Halli- day, die in Den Haag werkzaam was, is precies een week geleden veronge lukt tijdens een zeiltocht in de buurt van Haamstede. Advertentie CHIQUE! APART I ELEGANTI DENDERENDE NIEUWE (Najaar- en Wintermode 1964/1965) o.a. met royale edel bontkragen als: Persianer, Blauwvos, indisch JA Petit Lam, lü»"" Gris, Nertz, enz. enz. e.h. Enige zeer fraaie bontmantels (in lang, kort en 1/B modellen) en Tweedmantels 100% service! Schrif. garantie/ (mannequin) Kleine Houtstraat 24 - Haarlem Het K.N.M.I. deelt mee: Het weer werd gedurende het week einde beheerst door een hogedrukgebied, dat zich met grote snelheid over ons land naar Oost-Europa verplaatste. Daarna be gon de luchtdruk te dalen en kwam ons land in een zuidelijke stroming van sub tropische lucht, waarin gisteren in Zuid en Midden-Frankrijk temperaturen van 30 tot 35 graden werden gemeten. Een kleine warmtestoring zal maandagavond ons land passeren. Op de oceaan is de depressie activiteit tussen IJsland en Schotland sterk toegenomen. Een koufront zal reeds morgen ons land bereiken en een aanzien lijke afkoeling bewerkstelligen. De wind neemt toe uit zuid tot zuidwest en ruimt later bij de frontpassage naar zuidwest tot west. De frontpassage zal op de meests plaatsen met enige regen gepaard gaan. WEERRAPPORTEN De generale synode der gereformeerde kerken vrijgemaakt heeft zich in haar te Rottterdam-Delfshaven gehouden slotzit ting uitgesproken voor samengaan met de christelijke gereformeerden. Maximum-temperaturen DO 00 dj J binnen- en buitenland. d W H Neerslag: laatste 24 uur. .S-S S <u S SB Den Helder licht bew. z 17 0 Ypenburg half bew. ozo 18 0 Vlissingen zwaar bew. zzo 19 0 Eelde onbewolkt zzo 17 0 De Bilt licht bew. zo 18 0 Twente licht bew. zo 18 0 Eindhoven half bew. zo 20 0 Z.-Limburg zwaar bew. z 21 0 Helsinki zwaar bew. zw 10 0,1 Stockholm regen zw 14 1 Oslo regen z 14 9 Kopenhagen half bew. z 14 0 Aberdeen geheel bew. ozo 14 4 Londen zwaar bew. zo 23 0 Amsterdam half bew. zo 18 0 Brussel licht bew. zzo 21 0 Luxemburg onbewolkt ozo 20 0 Parijs onbewolkt O 26 0 Bordeaux zwaar bew. zzo 34 0 Grenoble onbewolkt windst. 27 0 Nice onbewolkt n 25 0 Berlijn zwaar bew. zo 16 0 Frankfort onbewolkt n 21 0 München mist zzo 19 0 Zürich geheel bew. windst. 20 0 Genève mist windst. 23 0 Locamo zwaar bew. ono 27 2 Wenen licht bew. ozo 18 0 Innsbruck mist w 24 0 Rome onbewolkt windst. 30 0 Barcelona mist nnw 27 0 Madrid half bew. n 35 0 Mallorca licht bew. windst. 31 0 Lissabon licht bew. nnw 17 0 Dinsdag 15 september Zon op 6.14 uur, onder 18.55 uur. Maan op 16.14 uur, onder 23.49 uur. Maanstanden 21 sept. 18.31 uur volle maan 28 sept. 16.01 uur laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 14 september Hoog water 8.59 uur en 21.27 uur. Laag water 4.15 uur en 16.35 uur. Dinsdag 15 september Hoog water 10.08 uur en 22.46 uur. Laag water 5.14 uur en 17.43 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort ia 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 2