OESO verwacht ook voor Frankrijk een tekort op de betalingsbalans Turkse dorpen op Cyprus met hongersnood bedreigd Plan om vuil uit Ruhrgebied bij Wadden-eilanden te lozen Volgens dagblad „Die Welt" binnenkort een proefstorting Vier fabrieken deden bot op Centrale Suiker De Beurs Fa. B. ENGELENBERG EEG-commissie wil sneller lagere tarieven Bulgaars-Nederlandse verkoopmij opgericht Staatsmijnen-procédé voor fabriek in Koeweit Kort economisch nieuws Ontvangsten OB sterk gestegen G. P. M. van Weel in Wessanen Producten Zwolsman doet „Cadena" dicht „Socialisme kan uitdaging van toekomst aan" VN brengt voedsel naar Kokkina Auschwitz- getuige bang voor wraak Noorwegen akkoord met Russische eis Boring in Schermer heeft succes Vereniging behartiging van belangen in Indonesië Tito en Kadar zijn het volledig eens Schilder gearresteerd wegens wisseltruc Veel Andreaskruisen gaan verdwijnen Inbreker valt meisje aan in Eindhoven Vluchteling gepakt in Enschede „Kunstmatige muur kan mensen niet scheiden" Twee kinderen door granaat gedood MAANDAG 14 SEPTEMBER 1964 7 OFFICIeLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN POETSKATOEN in 1 kg pakken Rijksmiddelen in juli Dr. C. de Galan Nederlands rapport over democratisering Europese Gemeenschap Onderzeeboot Akkoord King in Oost-Berlijn Ondanks de spanningen die zich in 1963 hebben voorgedaan, heeft de lopende reke ning van de Franse betalingsbalans (waar in niet opgenomen de overzeese landen van de frankzone) over het afgelopen jaar een overschot te zien gegeven, zo schrijft de Organisatie voor Economische Samen werking en Ontwikkeling (OESO) in een rapport over de economische toestand van Frankrijk. Het lijkt gezien de uitkomsten van de eerste maanden van 1964 weinig waar schijnlijk, dat een dergelijk overschot dit jaar zal worden gehandhaafd, integendeel, er zal een tekort ontstaan dat in hoofd zaak het gevolg zal zijn van de ontwikke ling der handelsbalans. Overigens zal de betalingsbalans dit jaar weer een toeneming te zien geven van de Franse deviezentegoeden, evenals een stij ging van de meeste andere posten, in het bijzonder zal de post van de bewegingen van langlopend kapitaal zonder twijfel over 1964 weer een batig saldo tonen. Een industrieel land dient zich normaal op het gebied van de lopende betalingen een schuldeiserspositie als doel te stellen, goed te maken door een schuldenaarsposi tie op het gebied van de bewegingen van langlopend kapitaal; zo is dan ook de structuur van de betalingsbalans van Frankrijk met de overzeese landen van de frankzone. In dit perspectief gezien lijkt het gewenst dat de Franse autoriteiten zich ook in hun verhouding tot andere lan den inspannen op korte termijn verbete ring te brengen in de situatie van hun handel in goederen en diensten en de uit voer van kapitaal op lange termijn te be vorderen. In het rapport van de O.E.S.O. wordt verder opgemerkt dat het Franse re geringsbeleid er sedert enkele maanden op gericht is het aandeel van de particuliere besparingen die rechtstreeks beschikbaar zijn voor de financiering van investerin gen, te vergroten en de belegging op lange termijn te bevorderen. Dienovereenkom stig is een diepgaande studie gemaakt van de omstandigheden voor de financiering van investeringen in Frankrijk en van de mogelijkheden tot vergroting van de kapi taalmarkt. Deze vergroting, die om vele redenen uiterst gewenst is, ontmoet op haar weg véle hindernissen. De particuliere bespa ringen behouden een krachtige voorkeur voor zeer liquide beleggingen; veel onder nemingen lijken van hun kant niet altijd bereid te zijn hun toevlucht te nemen tot de kapitaalmarkt en hebben er een afkeer van hun schuldenpositie te vergroten. Verandering van deze omstandigheden kan slechts langzaam geschieden. Advertentie Doolslfo.it J9 Haarlem Tel 152J2 (Van onze correspondent) BRUSSEL Enige maanden geleden is prof. Hallstein, de voorzitter van de Europese uitvoerende commissie, met het voorstel gekomen de afspraak van de ta rieven tussen de zes E.E.G.-landen op nieuw te versnellen. Naar het schijnt zal dit plan binnenkort aan de raad van mi nisters worden voorgelegd. De rechten van de industriële produkten zouden dan van 40 tot 20 percent van hun oorspronkelijke omvang worden teruggebracht. De alge hele opheffing zou dan een tot anderhalf jaar later kunnen komen, dus aanzienlijk vroeger dan voorzien in het Verdrag van Rome. Dit week-end is aangekondigd dat de Europese commissie zich deze week op nieuw ernstig met dit vraagstuk zal bezig houden, hetgeen doet veronderstellen dat de diensten van de E.E.G. thans rapport hebben uitgebracht over het probleem en dat hun conclusie positief is. Een en ander zou trouwens passen binnen het kader van de plannen van de E.E.G.-commissie zich in de eerstkomende maanden zoveel als mogelijk is bezig te houden met hetgeen prof. Hallstein „actieve E.E.G.-politiek" heeft genoemd. Daartoe behoort ook het uitbrengen van een rapport over de taken welke de ge meenschap nog voor 1970 heeft te vol brengen. Dus voor het jaar waarin de Zes een volledig geïntegreerde gemeenschap moeten zijn. Men heeft dat ook wel eens het testament van de E.E.G.-commissie genoemd, omdat ze immers zou verdwij nen wanneer de drie uitvoerende organen (commissies van E.E.G. en Euratom en Hoge Autoriteit van de Europese Gemeen schap voor Kolen en Staal) gefusioneerd zullen worden. Over die fusie en over de plaats van de zetel van de gemeenschappen wordt te Brussel ook overleg gepleegd in de politie ke commissie van het Europese parle ment. Volgens het Bulgaarse persbureau BTA hebben vertegenwoordigers van de Neder landse firma Stemmler-Imex en de Bul gaarse staatshandelmaatschappij Machi ne-export een contract gesloten voor de oprichting van een maatschappij voor de verkoop van Bulgaarse machinerieën in Nederland en andere Westeuropese lan den. De maatschappij zal worden geves tigd in Hilversum. De directeur van Stemmler-Imex zei dat met het contract uitbreiding van de handel tussen Bulgarije en Nederland wordt beoogd en vooral vergroting van de export van Bulgaarse machinerieën. Intussen bestaat er een vraagstuk van „vervorming" der liquide beleggingen, die tot dusverre voor een groot deel tot stand is gekomen door bemiddeling van de schatkist. In de rol van de schatkist moet er in dit opzicht, voordat haar betekenis wordt verminderd, rekening mee worden gehouden dat zij wordt overgenomen door het stelsel der particuliere of semi-over- heidsbanken. In het tegengestelde geval zou het belangrijke gevaar van een rem op de investeringen (en het niet ontstaan van een potentiële besparing) kunnen ver schijnen. Voor rekening van de Kuwait Chemical Fertilizer Company en voor een deel op basis van procédés van de Staatsmijnen, zal op korte termijn een begin worden ge maakt met de bouw van een complex che mische fabrieken nabij de plaats Shuai- bah in het Arabische olie-sjeikdom Koe weit. Twee van de nieuwe fabrieken in dit complex zullen werken volgens een procé dé van de staatsmijnen, waarvoor Stami- carbon n.v., dochteronderneming van de staatsmijnen, de licentie heeft verstrekt. Dit betreft een ureum-fabriek, inclusief het systeem van totale recirculatie, met een capaciteit van 200.000 ton per jaar, en een zwavelzure-ammoniakfabriek (kunstmest) met een capaciteit van 180.000 ton per jaar. Andere fabrieken in hetzelfde project be treffen de produktie van ammoniak en van zwavelzuur. Het contract voor de totale realisering van het project dat een belangrijke uitbrei ding van de industriële activiteit in Koe weit betekent, is gegund aan de Britse constructiefirma Foster Wheeler Ltd. te Londen, zowel voor het ontwerp als voor de uitvoering van de bouw en het bedrijfs klaar maken van de installaties. Nederland zal, als belangrijkste leverancier van levensmiddelen van de Bondsrepubliek, met een omvangrijke en gevarieerde inzending deel nemen aan de vijfde Ikofa te München, die van 19 tot 27 september wordt gehouden. Op 27 september zal een Hongaarse handels delegatie in Nederland arriveren voor het voe ren van besprekingen op het gebied van machinebouw- en chemische industrie, rollend materieel en transport-zaken. De delegatie zal bestaan uit 11 leden en zal worden geleid door de president van de Hongaarse kamer van koop handel. De Gouden Kaasboor met zilveren draag- ketting is gisteren om de hals gehangen van de heer Ph. Burggraaff uit Hilversum, ten teken dat hij de beste kaaskeurder is geworden van het nationale kaaskeurconcours, dat gisteren in Gouda eindigde. Het totaal der beleggingen van institutionele beleggers is in 1962 toegenomen met 4214 (v. j. 4105) miljoen tot 43.785 (39.571) miljoen. Dit vermeldt de thans verschenen maandstatistiek van het financiewezen van het Centraal Bureau voor de Statistiek. De vrachtenindex van de wilde vaart is over augustus ruim drie punten teruggevallen ver geleken met juli. Het cijfer, zoals dat wordt berekend door de Britse kamer van scheepvaart, daalde van 108,4 tot 105,3. Dit niettegenstaande een verbetering van de subindex voor granen van 105,1 tot 109,6 en voor kolen van 91,1 tot 94. De heer C. P. Backx heeft om persoonlijke redenen tegen eind december ontslag gevraagd als lid van de directie van Thomsen's Verenigde Bedrijven. Commissarissen hebben besloten hem dit ontslag eervol te verlenen. In een binnenkort te houden buitengewone algemene vergadering van aandeelhouders zal voor benoeming tot lid van de raad van bestuur van P. de Gruyter en Zoon N.V. worden voor gedragen drs H. J. P. Verhulst, thans secre taris van deze raad. International Telephone and Telegraph Corp. heeft het kwartaaldividend verhoogd van 0.25 tot 0.30 per aandeel. Het jaardividend, dat sinds april 1959 1.00 per aandeel bedroeg, kan derhalve 1.20 per aandeel worden. De heer F. J. Brom, enig firmant van Brom en Co., commissionairs in effecten (voornamelijk hoeklieden in industriële waarden op de Am sterdamse effectenbeurs), heeft besloten de firma om te zetten in een naamloze vennootschap onder de naam Brom en Co. N.V. Nederland heeft vrijdag te New York 150.000 schepels Amerikaanse sojabonen gekocht voor aflevering in september-december. Philips' Industries London en Twyford Labo ratories Ltd. eveneens te Londen hebben, mede ten gunste van de phyto-pharmaceutische ac tiviteiten van de N.V. Philips-Duphar te Amster dam, de Mi-Dox landbouwkundige afdeling van Rentokil Laboratories Ltd. te Smarden (Kent) overgenomen. Uit hoofde van de gezamenlijke kohier- belasting werd in juli 1964 414 miljoen opgelegd tegenover 446 miljoen in de overeenkomstige maand van 1963. Deze achteruitgang was een gevolg van lagere bedragen die ten gunste van beide boe kingstijdvakken van de inkomstenbelas ting werden gebracht. Door het opleggen van voorlopige aanslagen over 1964 vor derde de stand van het boekingstijdvak 1964/1965 van de inkomstenbelasting met 51 miljoen tot 1.695 miljoen. Uit een vergelijking van de toeneming in juli met het in de daaraan vooraf gaande drie maanden gemiddeld opgelegde bedrag ad 533 miljoen blijkt, dat de voorlopige aanslagregeling ten einde be gint te lopen. Aan definitieve aanslagen over 1962 en nadere voorlopige over 1963 werd 59 miljoen ten gunste van het boekingstijdvak 1963/1964 gebracht, waar door het kohierbedrag daarvan thans 2.091 miljoen beloopt. Vanwege de niet-kohierbelastingen werd in juli 1964 791 miljoen ontvangen tegen over 617 miljoen in de overeenkomstige maand van 1963 en 784 miljoen in de eerste maand van het vorige kwartaal. De loonbelasting bracht in de verslag- maand 296 miljoen op, dit is 92 mil joen meer dan in juli 1963 en 44 mil joen meer dan in april jl. Eerstgenoemd accrès is vooral het gevolg van het aan merkelijk hogere loonniveau doch daar naast van enige verschuiving in de af drachten, waardoor de opbrengst in juli 1963 relatief aan de lage kant was. De stijging van de nationale bestedingen manifesteert zich in het accrès, dat de opbrengst van de omzetbelasting reeds sinds juni 1963 ten opzichte van de over- eankomstige maand van het voorafgaande jaar te zien geeft. In de verslagmaand werd 195 miljoen geïnd tegenover 166 in juli 1963. In de eerste maand van het tweede kwartaal was de opbrengst echter hoger dan thans, nl. 209 miljoen. Blijkens de staatscourant is opgericht Wessanen Producten n.v. in Wormerveer. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt 500.000, verdeeld in 500 aandelen, elk groot 1.000. In het kapitaal neemt Wes- sanen's Koninklijke Fabrieken n.v. in Wormerveer deel voor 99 aandelen, door de medeoprichter drs. E. van der Ploeg, directeur van een vennootschap in Zaan dam, voor één aandeel. De aandelen zijn a pari in contanten volgestort. De vennootschap heeft onder meer ten doel de handel in het algemeen en meer in het bijzonder de handel in producten in klein verpakking die vervaardigd worden door Wessanen's Koninklijke Fabrieken n.v. en daarmee gelieerde ondernemingen. Tot directeuren zijn benoemd de heren G. P. M. van Weel in Heemstede en drs. Ch. E. van der Ploeg in Zaandam. Vijftig werknemers van de Bossche sigarenfabriek Cadena een dochter van Zwolsmans Verenigde Handelsonder neming Scheveningen n.v. hebben ont slag aangezegd gekregen in verband met de concentratie van de sigarenfabriek van de V.H.S. in het Brabantse dorp Hapert. De directeur van de dr. Wiardi Beck- manstichting van de Partij van de Arbeid, dr. C. de Galan, is van oordeel dat het socialisme de uitdaging van de toekomst kan accepteren. Als belangrijkste econo mische factoren, waarop het socialisme moet reageren, ziet hij de technische en wetenschappelijke ontwikkeling (besturing door de overheid is nodig om verspilling van talent en apparatuur tegen te gaan), de ontwikkelingslanden (een internationaal gecoördineerd beleid en omvangrijke of fers zijn nodig), de bevolkingsgroei (be wust demografisch en ruimtelijk beleid is nodig), de economische groei (verspillin gen in produktie moeten worden vermeden en de groei zelf moet worden genormeerd), de „social costs" (de maatschappelijke consequenties van de private produktie, zoals verontreiniging van lucht en water, lawaai, overlast), en verdeling van inko men en macht. Dr. De Galan, die sprak op de week endconferentie van de katholieke werkge meenschap in de Partij van de Arbeid te Oosterbeek, meent dat deze factoren een sterk, socialistisch beleid eisen, preven tief in plaats van repressief. In de Europese Gemeenschap is een cri sistoestand ontstaan door gebrek aan even wicht tussen de Europese ministerraad, de executieven en het Europese parlement, waardoor de voltooiing van het gehele Europese organisme in gevaar wordt ge bracht. Tot deze conclusie komt jhr. M. van der Goes van Naters, Nederlands lid van het Europese parlement, in een rap port over de democratisering der Euro pese gemeenschap. Het rapport zal vrij dag op het zesde congres van de socialis tische partijen der gemeenschap te Rome worden behandeld. De Nederlandse rapporteur verwijt de E.E.G.-commissie, dat zij een politiek van voorbarige compromissen met de Euro pese ministerraad voert. Volgens hem moet het socialistische congres eisen, dat de commissie haar eigen supranationale verantwoordelijkheid hanteert, op straffe van een motie van wantrouwen van het Europese parlement. NICOSIA (Reuter) De Verenigde Na ties hebben zondag in allerijl levensmid delen uit eigen voorraad per helikopter naar Kokkina op Cyprus gebracht. Kokki na is een Turks-Cyprisch dorp in het noord westen van het eiland, dat omsingeld is door Griekse Cyprioten. Een woordvoerder van de volkenorgani satie deelde mee, dat twee hefschroef- vliegtuigen elk 4.000 Engelse ponden le vensmiddelen naar Kokkina zullen bren gen. Uit Nicosia is zondag een vrachtauto van de V.N. met tweehonderd dekens naar FRANKFORT (AP) Een voormalige S.S.-bewaker in het concentratiekamp Ruschwitz heeft tijdens het Auschwitz-proces te «rennen gegeven, dat zijn getuigenis „sommige politieke kringen ertoe kan brengen' wraak op hem te ne men. „Het is best mogelijk dat sommige politieke kringen zullen proberen zich op mij te wreken voor hetgeen ik ga zeggen," aldus Gerhard Hess. „Dat zou heel goed kunnen gebeuren en als ik de waarheid ga vertellen moet ik rekening houden met wraak". Hess zei niet welke groepen mogelijk wraak op hem zouden nemen en weidde er ook niet verder over uit. De rechter noch de aanklager hielden verder aan. Hess, een getuige voor de openbare aan klager, legde deze verklaring af toen hem gevraagd werd of hij represailles vreesde na tegen zijn voormalige collega's getuigd te hebben. De vraag werd gesteld nadat hij enige aarzeling getoond had de recht bank te vertellen wat hij tijdens het voor onderzoek over de beklaagde Robert Mui- ka, een voormalige S.S.-officier, die des tijds het bevel voerde in Auschwitz, ge zegd had. Toen de aanklager aandrong zijn eer dere verklaring te herhalen, zei hij: „Het is kinderachtig van Mulka vol te houden dat hij niets van het vergassen in Ausch witz af wist. Als adjudant van het kamp was hij verantwoordelijk voor alles wat er gebeurde". Hess zei verder, dat mannelijke en vrou welijke SS doktoren experimenten met ge vangenen deden om na te gaan hoe lang het duurde om iemand dood te hongeren. De uitkomsten van deze experimenten werden gebruikt om een dieet op te stel len waardoor de gemiddelde slavenarbei der in een concentratiekamp drie maan den in het leven gehouden kon worden. Bewaker Anton Glasser, thans zakenman in Darmstadt, getuigde dat hij zich nau welijks de bijzonderheden van leven als S.S bewaker kon herinneren. Hij was in Auschwitz van 1940 tot 1944. Volgens het in Hamburg verschijnende dagblad „Die Welt" zouden de Duitsers van plan zijn het fabrieks- en huisvuil van het meest geconcentreerde industrie gebied ter wereld, het Ruhrgebied, in zee te gooien ten noorden van de Oost- friese en Nederlandse Waddeneilanden. Een commissie in het Ruhrgebied wil, volgens het Duitse blad, binnenkort een „proefstorting" doen, door een schip met Ruhr-afval via Emden de zee op te sturen, met de opdracht de lading in volle zee te lozen. Naar aanleiding van mededelingen in het septembernummer van „Berichten voor bietentelers" van de Coöperatieve Suikerfabriek en Raffinaderij G.A. „Put- tershoek" heeft de directie van de N.V. Centrale Suiker Maatschappij (CSM) in Amsterdam vandaag toegegeven, dat in dertijd door coöperatieve suikerfabrieken een bod op de aandelen CSM van 500 per cent is uitgebracht. De betrokken coöpera tieve suikerfabrieken waren: Puttershoek, de VCS, de Friesch-Groningsche en Sas van Gent. Het is, aldus „Berichten voor bietente lers", langzamerhand wel in vrij ruime kring bekend dat dit bod op de aandelen CSM werd uitgebracht door coöperatieve suikerfabrieken tegen de koers van 500 percent met de bedoeling, aldus te komen tot een samensmelting van de gehele Ne derlandse suikerindustrie. Aanvaarding van dit bod noemt de CSM in haar voor lichtingsblad thans niet in het belang van leveranciers, afnemers, personeel en aan deelhouders. Hoe deze integratie van de suikerindu strie waarvan de CSM zich een groot voorstander noemt niet in het belang kan zijn van leveranciers, afnemers en personeel, is niet duidelijk. In hoeverre de afwijzing van het bod in het belang is geweest van de aandeelhouders van de CSM, zal de toekomst moeten leren. Een voorstel door de CSM gedaan tot een fusie in de vorm van een N.V. (holding com pany) is voor de Coöperatieve Suikerin dustrie om velerlei redenen niet aan vaardbaar. Een samensmelting van de ge hele Nederlandse suikerindustrie lijkt verder dan ooit verwijderd, aldus de „Be richten voor bietentelers". OSLO (AP) Noorwegen zal instemmen met de Russische eis een nieuwe confe rentie bijeen te roepen om de vangstcontin genten voor het walvisseizoen 1964/65 te bespreken. Verwacht wordt dat de andere betrokken landen Engeland, Nederland en Japan ook hiermee akkoord zullen gaan. Op het „Amoco"-boorterrein in Scher mer onder Alkmaar is een gasvlam ont stoken. Deze vlam is enige malen uitge weest en opnieuw aangestoken. Dit kan een teken zijn, dat onder het terrein van de landbouwer P. Pronk aan de Zuider vaart aardgas en/of olie is aangetroffen. Op dat land wordt sedert 22 juli geboord. Over de omvang van de aangeboorde reserve is nog niets bekend. De gasvlam, die zondagmorgen om half twaalf voor het eerst te zien was, had een lengte van enige meters. Als dit bericht juist is, zullen de Duitse en de Nederlandse waddeneilanden de eer ste zijn die tegen dit voornemen protest aantekenen. De kans dat de stranden last krijgen van het vuil, wordt dan immers zeer groot. Bovendien zou het voor de Duit se waddeneilanden onmogelijk zijn het zeewater nog langer als een „kuurdrank" aan te bieden. Het Ruhrgebied is via Emden en het Dortmund-Emskanaal slechts voor kleine zeeschepen bereikbaar. De lading zou ver- In Utrecht is zaterdag de oprichtings vergadering gehouden van de „Vereni ging ter behartiging belangen in Indone sië". De vereniging wil voor haar leden „De rechtmatige financiële, maatschap pelijke en wettelijk erkende belangen in Indonesië" gaan behartigen. Het gaat de leden van de nieuwe ver eniging met name om schadeclaims be treffende in beslag genomen roerend en onroerend goed, pensioenaanspraken, ge blokkeerde effecten en saldi bij Indonesi sche banken en andere eigendommen en financiële belangen. In het bestuur werden gekozen de he ren M. A. J. Kelling uit Barchem (voor zitter), B. J. J. Hovens uit Venlo (secre taris-penningmeester, Boerhaavestraat 10), en A. L. J. Deckers uit Overveen, J. Ben- nink uit Utrecht en W. C. van Meurs uit Alkmaar (leden). BOEDAPEST (Reuter) President Tito van Joegoslavië en premier Kadar van Hongarije hebben tijdens hun overleg vol ledige overeenstemming bereikt over de betrekkingen tussen hun landen, in het bijzonder aangaande de ontwikkeling van hun economie en samenwerking op vele terreinen, maar blijven nog van mening verschillen over de middelen om de ge schillen tussen China en de Sovjet-Unie op te lossen. Dit verluidt in Boedapest, waar Tito vrijdag voor een bezoek van zes dagen is aangekomen. Kadar en presi dent Dobi zullen op een nog nader vast te stellen tijdstip een bezoek aan Joego slavië brengen. voerd kunnen worden in kustvaarders van maximaal 400 ton, maar dan van het type dat de laatste tijd gebouwd is, d.w.z. met geringe diepgang en een lage kruiplijn (weinig hoogte boven water). Een grotere lading gaat in schepen van het zogenaam de Dortmund-Emstype, die ongeveer 1000 ton meten, maar dit zijn schepen voor de binnenwateren. Of zij toestemming krijgen over zee te varen, is de vraag. Trouwens, deze schepen hebben geen masten en be schikken dus niet over eigen losgelegen- heid. Men zou dus van een speciale stort- constructie gebruik moeten maken. Er zijn in Duitsland al eerder plannen geopperd om het vuil van het Ruhrgebied via de Ems naar zee te vervoeren. Er was een plan in studie voor een pijpleiding, die het vervuilde water van enkele zijrivier tjes van de Rijn (die het meest schuldig zijn aan de verontreiniging van deze ri vier) naar het noorden zou moeten brengen. Vannacht is in Nijmegen een veertigja rige schilder door de politie aangehouden. Hij had een caféhouder op de Daalseweg voor ongeveer 900,- benadeeld. De man had met een vriend voor ongeveer tien gulden verteerd en betaalde de consump ties met een Duits bankbiljet van duizend mark, dat nog dateerde van voor de oor log. De caféhouder gaf de schilder arge loos ruim 900,terug in de mening met een recent biljet te doen te hebben. Bij talloze overwegen in ruim veertig over het gehele land verspreide lokaal spoorlijnen, die uitsluitend voor goederen vervoer worden gebruikt, zullen de beken de Andreaskruisen worden vervangen door andere verkeersborden. Bij de overwegen, die slechts incidenteel door een goederentrein worden gepasseerd zal dan de snelheidsvermindering tot twin tig kilometer voor de weggebruikers niet meer verplicht zijn. Bij andere blijven de twintig-kilometerborden wel staan, ook al worden de Andreaskruisen verwijderd. De kruisen zullen bij niet beveiligde overwegen worden vervangen door bord 94 uit het wegenverkeersreglement, de drie hoek met de locomotief. Overwegen die beveiligd worden krijgen het algemeen gevarenbord, de driehoek met het uitroep teken. De bedoeling van deze maatregel is, zo vernemen wij van de zijde van de spoor wegen, de Andreaskruisen een belangrij ker functie te geven in het wegverkeer door ze uitsluitend te gebruiken voor over wegen in goederenlijnen met een frequent treinverkeer. Kokkina vertrokken. De dekens zijn be stemd voor vrouwen en kinderen die daar in holen wonen. Een woordvoerder van de Turkse Cyprio ten zei zondag, dat de voedselvoorraden in Lapithiou bij Paphos op zijn. De Turkse inwoners van Lapithiou zouden gevaar lo pen van honger om te komen als zij niet gauw voedsel krijgen. Een woordvoerder van de V.N. zei, dat een Finse officier van de strijdmacht van de organisatie zaterdagavond dicht bij de haven van Kyrenia de periscoop van een onderzeeboot heeft gezien, waarvan men de identiteit niet heeft kunnen vaststellen. Twee schepen wier herkomst ook niet be kend is, hadden zondagmorgen vroeg sei nen gewisseld in de buurt van het Turks- Cyprische dorp Limnitis op west-Cyprus. De Griekse en de Turkse regering zou den het eens geworden zijn over het in stellen van een onderzoek door een com missie onder leiding van een vertegen woordiger van VN-bevelhebber generaal Thimaya op Cyprus naar de behoefte aan levensmiddelen in de Turks-Cyprische dor pen in de streek van Kokkina die volgens de Turkse regering onder een blokkade van Grieks-Cyprische zijde te lijden zouden hebben. De commissie, waarin vertegen woordigers van de Griekse en de Turkse regering zouden zitten zou snel moeten handelen, zodat de bevoorrading van de betrokken bevolking van vandaag af ver zekerd is. Zaterdag liet president Makarios de com mandant van de VN-vredesmacht op Cy prus weten dat hij akkoord gaat met het zenden van voldoende voedsel naar Kok kina en dat hij bereid is hierbij de hulp van Turkije te aanvaarden mits deze hulp via de gebruikelijke havens gaat en niet direct via Kokkina. De Amerikaanse zesde vloot zal niet in de Middellandse Zee tussenbeide komen wanneer het tot een gewapend conflict tus sen Turkije en Griekenland komt. Dit is in officiële Amerikaanse kringen te ken nen gegeven. Naar pas thans bekend is geworden heeft een inbreker vrijdagnacht in Eindhoven getracht het 24-jarige meisje Wikie Els- hout te wurgen. Het slachtoffer wist om hulp te schreeuwen, waarna de toegesnelde vader de dader via de openstaande ramen zag verdwijnen. Er wordt een klein bedrag aan geld vermist. De dader moet via het achterbalkon de woning in de Oppenheimerstraat zijn binnengekomen, waarbij hij vermoedelijk alleen op geld uit was. Toen Wikie zich in bed omdraaide, is de rover waarschijn lijk bang geworden en heeft hij het meis je beetgepakt. De Eindhovense recherche heeft nog geen spoor van de insluiper gevonden. Een politiepatrouille heeft zaterdagmid dag op de Harsbergerstraat te Enschede een dertigjarige man aangehouden, die in de nacht van vrijdag op zaterdag uit een cel van het Enschedese politiebureau was ontsnapt door een tralie door te zagen. De man stond te liften toen hij in handen van de politie viel. BERLIJN (AP) De Amerikaanse ne gerleider ds. Martin Luther King heeft zondag in een preek te Oost-Berlijn ge zegd, dat een kunstmatige muur de men sen, die God toegewijd zijn niet kan schei den. King sprak in de Marienkirche, de grootste en oudste protestantse kerk in Oost-Berlijn. Nadien sprak hij ook in de Sophien Kirche, een andere protestantse kerk in Oost-Berlijn. „Aan beide zijden van de muur leven mensen, die god toegewijd zijn, en geen enkele kunstmatige muur kan hen schei den", zei hij na zijn gehoor de groeten van hun broeders en zusters in West- Berlijn overgebracht te hebben. King kwam zonder paspoort door de muur. Hij had het vergeten. (Van onze correspondent) BRUSSEL Twee Belgische jongetjet hebben zaterdag de dood gevonden, toen zij op een terrein achter de tuin van hun grootouders speelden, waar de Belgische spoorwegen afgedankt materieel en ander schroot hebben opgeslagen. Het gebeurde te Aarlen aan de Belgisch-Luxemburgse grens. Men hoorde een hevige knal. Toen de grootouders kwamen toegesneld bleken de beide knaapjes volkomen uit elkander ge reten. De politie vond nog gloeiende gra naatscherven, zodat men aanneemt dat een dergelijk wapen zich tussen het schroot heeft bevonden. VOORBEURS VAN HEDEN lste tijdv. A.K.U477 Hoogovens Kon. Olie162,80 Philips 158,20-158,60 Unilever 147,60-148,00 Centr. Suiker Mij 430-434 Scheveningen 269 Slot 2de tijdv. 162,70 158,40 147,60

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 7