Centraal Planbureau dringt aan op matiging van de lonen in '65 Uitbreiding van zal vrijwel consumptie onmogelijk zijn - DE BEURS - Miljoenennota en de troonrede de Nederlandse in pers Claimhandel Veenendaalsche begint 17 september ijk' jonge, belegen, oude i Edammer of Goudse Personeel van Stork-Hengelo verontwaardigd Reesink 10 (9) pet Uiteenlopende dagbladcommentaren Hoger resultaat d'Oranjeboom Deli Mij kan geen interim toezeggen KLM neemt optie op zes DC-9 vliegtuigen Akkoord met Dunlop Rubber vraagt nogal wat geld SCHEEPVAART BERICHTEN 15 DINSDAG 15 SEPTEMBER 1964 Rust Avondje uit? DROSTE pastilles altijd welkom! AMSTERDAM Ook overleg met Fokker Diner-besluit? DROSTE pastilles altijd welkom WALL STREET DE VERWACHTING VOOR 1965 Het rapport van het Centraal Plan bureau, dat de regering als een soort economische weersverwachting aan de Miljoenennota heeft toegevoegd, is nog al somber van inhoud. Échte depressies worden er niet in genoemd maar er is wel sprake van veel wolken en we.inig zon. De zon zal pas weer helemaal kun nen gaan schijnen als wij in 1965 maitig met de lonen, de prijzen en de bestedin gen zijn. Somber is de voorspelling dat van een uitbreiding van de particuliere consumptie het volgend jaar vrijwel geen sprake zal zijn. Bij een loonstijging van vier percent zal bet Nederlandse volk bet volgend jaar slechts een half percent meer mogen consumeren dan in dit jaar. De rest van ons meer verdiende geld gaat zelfs bij een strakke prijspolitiek op aan allerlei prijsstijgingen, die het gevolg zijn van al genomen maatregelen en tariefsverhogingen van de overheid. Het Centraal Planbureau heeft in zijn voorspalling nog als alternatief aan loon stijging van zes percent aangenomen zonder zich daarbij uit te spreken over de vraag of deze verhoging waarschijnlijk of nodig is en ook van deze loonstijging zal vermoedelijk een flink deel worden weggeprijsd zodat de consument er maar l'/a pet. beter van wordt. Deze loonstij ging van zes percent die de economi sche weervoorspellers alleen als illustra tief alternatief aannemen treedt op als contracten door overloop van loonmaatre- verhoogd. De vier procent stijging het uitgangspunt dat de regering aanhoudt treedt op zonder enige herziening van de contracten door overloop van llonmaatre- gelen in dit jaar, compensatie van de A.O.W.-premieverhoging en incidentele loonstijgingen zoals periodieke verhogin gen. Door vermindering van de bedrijfsinves teringen (behalve in de bouwnijverheid) en door daling van de voorraadvorming die in dit jaar aan de vooravond van de loonsprong nogal snel groeide zul len de totale binnenlandse bestedingen bij een loonstijging van zes percent (de „on vermijdelijke" vier percent plus twee per cent verhoging contractlonen) een kleine toeneming van ongeveer een half per cent toelaten. De produktie zal. echter meer toenemen: drie percent. Dat is wel minder dan de stijging van dit jaar vermoedelijk zes percent maar door het teruglopen van de binnenlandse beste- Advertentie Tiemen wil je een stuk dingen zal er van de meer-produktie waarschijnlijk meer worden geëxporteerd waardoor het saldo van onze betalings balans beter kan worden. Zo zal er bij een loonstijging van vier percent sprake zijn van een klein over schot, bij een stijging van zes percent van een gering tekort. Dat is een hele verbe tering ten opzichte van de situatie in dit jaar. Het Centraal Planbureau raamt het tekort op de betalingsbalans over 1964 immers op een en een kwart miljoen gulden, een situatie die bijna helemaal het gevolg is van een invoersstijging van ongeveer vijftien percent. Hoewel de dienstenproduktie volgend jaar waarschijnlijk niet of nauwelijks zal toenemen en de landbouwproduktie bij normaal weer evenmin zal stijgen kan dus toch door toeneming van de industriële uitvoer en een verwachte stijging van de produktie van de bouwnijverheid het bruto nationaal produkt met twee en een half percent toenemen. De spanning op de arbeidsmarkt zal dit jaar waarschijnlijk nog blijven voortdu ren. In de eerste acht maanden van dit jaar was de geregistreerde arbeidsreser ve voortdurend beneden de 30.000, een ab soluut laagterecord, het aantal aanvragen bedraagt nu 130.000 en zal nog niet snel verminderen. Het Centraal Planbureau verwacht pas in 1965 vermindering van de spanning. De arbeidsreserve zal over dat hele jaar met ongeveer 15.000 man toenemen. Deze ver ruiming van de reserve zal het eerste be gin van het* evenwichtsherstel weerspiege len. De voorspelling van het Centraal Planbureau eindigt met 'n waarschuwend woord over de loonontwikkeling. Rust aan het loonfront is het dringende advies. Zo niet dan volgt er een groter tekort op de betalingsbalans waardoor de investe ringsprogramma's in moeilijkheden zullen komen. Daardoor loopt niet alleen het bouwprogramma 1965 gevaar maar ook de investeringen voor 1966 en dus het natio nale inkomen in dat jaar. De slotsom is dat onrust aan het loonfront de afremming in 1965 op een verkeerde manier zou bevorderen, hetgeen in 1966 tot zeer gro te moeilijkheden zou leiden. Advertentie De leden van de Algemene Nederlandse Metaalarbeiders Bond (ANMB) werkzaam bij de Koninklijke Machinefabriek Gebr. Stork en Co te Hengelo, hebben gister avond aan het eind van een door ongeveer 175 personen bezochte vergadering een resolutie aanvaard, waarin zij hun ver ontwaardiging uitspreken over het feit, dat de directie van Stork tot nu toe niet bereid is gebleken te voldoen aan het alles zins redelijk verlangen van de werknemers om de vier percent differentiatie toe te passen. De bij Stork werkzame ANMB-leden dringen er in deze resolutie verder bij hun districtsbestuurders op aan alle mogelijk heden aan te wenden teneinde langs legale weg zo snel mogelijk alsnog tot een realisering van dit verlangen te komen mede om te voorkomen dat ook in Hengelo wilde acties binnen de ondernemingen ontstaan. Besloten werd deze resolutie ter kennis te brengen van de Nederlandse Katholieke Metaalarbeiders Bond „Sint Eloy" en de Christelijke Metaalarbeiders Bond met het verzoek deze in de door hen te houden ledenvergaderingen te bespreken. H.J. Reesink en Co te Zutphen deelt mede, dat de omzetten en de netto winst in het op 30 april 1964 geëindigde boekjaar vrij belangrijk hoger waren dan in het vorige boekjaar. Er is besloten aan de aandeelhouders voor te stellen het divi dend te bepalen op 10 percent in con tanten (v.j. 9 percent). Onder de kop „grote lijnen" schrijft de NIEUWE ROTTERDAMSE COURANT on der meer: „De troonrede is een indruk wekkende opsomming geworden van al datgene wat de ministers in de eerste plaats bezighoudt. Terecht ontbreken de tails, die boven hun proporties uitgetild, bij vorige gelegenheden op Prinsjesdag wel in de ridderzaal klonken. Ruime aandacht wordt geschonken aan internationale aspecten. Opmerkelijk is dat de Europese integratie wel achtmaal, telkens in ander verband, genoemd wordt. In al haar algemeenheid, die soms tot vaagheid leidt, wekt de Troonrede toch de indruk, dat er een degelijk werkend kabi net achter staat. Dat kabinet onderkent de grote lijnen die het stramien zijn waarop een concreet beleid geborduurd moet wor den. Van de borduurkunst ziet men meer in de miljoenennota dan in de Trooonrede." HET ALGEMEEN HANDELSBLAD schrijft onder meer: „Van een algemene koers valt minder te bespeuren dan wen selijk ware. Meer dan eens krijgt men bij lezing de indruk dat elke minister voor zich het bestek heeft uitgezet, zich daarbij niet al te zeer bekommerend om de vraag of hij met een dergelijke stuur- mansbeleid soms in het vaarwater van een of meer collegae terecht dreigt te ko men. Dit staatsstuk rechtvaardigt als een eerste conclusie de constatering dat de burger nog teveel gemangeld wordt tus sen de walsen van op zichzelf niet onjuis te, maar niettemin weinig gecoördineerde beleidsbeslissingen van te zeer solitair op tredende ministers." Het dagblad TROUW is het in zijn hoofd artikel eens met wat de regering zegt over de voltoooiing en uitbreiding van de ge meenschappelijke markt en over de ver sterking van de structuur van de Europese gemeenschappen. Versterking van de be voegdheden van het Europese parlement akkoord. Maar hoe moet dat?, zo vraagt het blad zich af. Het blad zegt het een beetje moeilijk te hebben met de wijze waarop in de Troon rede het sociaal-economisch beleid wordt geschetst. Het vindt het niet duidelijk hoe bij het geschetste beeld van de ontwikkeling van onze economie de belastingverlaging in het regeringsbeleid past. „Moet men daar om ook niet zeggen belastingverlaging, met als gevolg toeneming der bestedingen, die leidt tot een tekort op de betalings balans? Inflatoire ontwikkeling, die ern stig gevaar oplevert voor het groeitempo van onze economie op langere termijn? HET VADERLAND schrijft zich niet te kunnen voorstellen, dat het kabinet-Marij- nen veel eer zal inleggen met de troon rede. Het is een over het algemeen saai stuk, dat niet bepaald een krachtige da dendrang verraadt. Na een inwerkperiode van een goed jaar had men van het kabi net wel een iets meer bezield stuk mogen verwachten. Politiek hoogst interessant is volgens het blad de mededeling van de regering, dat een begin zal worden gemaakt met de in voering van een landelijk centraal anten nesysteem, waarmee in Den Haag een proef is genomen. Deze nuchtere aankon diging in de troonrede zou voor ons om roepbestel wel eens van veel grotere be tekenis kunnen zijn dan de REM of zelfs gelegaliseerde commerciële televisie. Het zou ons overigens allerminst verba zen als de invoering van het centraal an tennesysteem nog op veel verzet bij de omroepen en dus (helaas) ook bij vele ka merleden zou stuiten. Of zouden zij en hun parlementaire steunberen door de REM- affaire eindelijk iets geleerd hebben? al dus HET VADERLAND. Het dagblad voor de Zaanstreek DE TYPHOON juicht het zeer toe dat de vijf honderd kilometer rijksautosnelweg van nu tot en met 1970 snel met achthonderd kilometer wordt uitgebreid, maar acht de invoering van „weggeld" daarvoor weinig gelukkig. Het DEVENTER DAGBLAD besteedt onder meer aandacht aan wat in de Troonrede over de lonen wordt gezegd. Evenals vorig jaar wordt gesproken van een loonstijging binnen nauwe grenzen. Toen volgde echter een loonexplosie. Aan onontkoombare prijsstijging ging een flink deel van de grote verhoging verloren en men zal zich bij de komende onderhande lingen dan ook meer op de realiteit dan op het psychologisch effect van het resul taat moeten baseren om teleurstellingen te ontgaan, aldus het blad. DE TIJD schrijft onder meer: „Over de uitgaven van de overheid is de miljoenennota uiteraard optimistisch. Deze uitgaven stijgen immers niet méér dan de toename van het nationale inkomen ver oorlooft, zodat gesteld mag worden dat de begroting van minister Witteveen op zich zelf niet bijdraagt tot verdere inflatie. Mooi! Maar dat neemt intussen niet weg dat zijn nieuwe begrotingskoffertje voor zien is van een dubbele bodem, want zo beschouwen wij bijvoorbeeld zijn manipu latie met de weggelden". In troonrede en miljoenennota zijn niet de actuele conjuncturele aspecten het meest interessant. Het zijn de plannen op langere termijn, grondwetsherziening, her ziening van het ondernemingsrecht, plan nen voor het omroepbestel, wegenplan, woningbouw, ruimtelijke ordening, waarin het kabinet een eigen gezicht toont. Men moge de Troonrede op zich zelf geen sen sationeel stuk vinden, er staat voldoende in om een interessant parlementair jaar te kunnen verwachten, aldus De Tijd. In het commentaar van „DE WAAR HEID" wordt gezegd, dat de regering moet erkennen, dat de hoogconjunctuur onver minderd voortduurt en de spanningen op die arbeidsmarkt zich verscherpen. Toch streeft zij naar bestedingsbeperking en gaat voor het komende jaar uit van een bevriezen of uiterst geringe stijging van de contractlonen. Uit alles blijkt, dat de tijd rijp is om op te treden en voordelen voor de arbeiders, de ouden van dagen en andere door dé monopolies uitgebuite be volkingslagen te behalen. De begroting 1965 toont, al9 trouwens alle vorige daden van de regering- Marijnen, dat dit bewind alleen handelt in opdracht en in het belang van de grote monopolisten. Het leven van ons volk lapt zij aan haar laars. Voor ons land nutteloze hersenspinsels als atoomduikboten gaan haar meer ter harte, aldus het blad. De directie van de Verenigde Neder landse Brouwerijen d'Oranjeboom N.V. heeft meegedeeld, dat over het boekjaar 1963-'64 een aanzienlijk hoger bruto resul taat wordt verwacht. Deze gunstige ont wikkeling is volgens de directie voor een belangrijk deel toe te schrijven aan de doorwerking van de fusie met de N.V. de Zuidhollandsche Bierbrouwerij, die tot uit drukking komt in ondanks de loonexplo sie lagere kosten per hektoliter dan vo rig jaar. Daarnaast heeft de mooie zomer een gunstige invloed gehad op de resul taten. INTERNATIONALS LAGER Het Damrak heeft de nieuwe beursweek ingezet met voor de hoofdfondsen lagere koersen ten opzichte van het voorgaande slotniveau. De stemming was bij de opening zwak tot aan de flauwe kant. Dit laatste gold voor Philips en Koninklijke Olie. Philips opende 1.20 lager op 158,30. De situatie rond de verticale prijsbinding was van weinig invloed op de koersvor- ming van de Philips-aandelen. Deze stuk ken kwamen vrijdag iets lager uit Wall Street, evenals Koninklijke Olie en Uni levers. Daarentegen ging K.L.M. op de Newyorkse beurs een weinig omhoog. Koninklijke Olie deed 162,10 163,30). Verder daalde Unilever een halve gulden tot 147,80. A.K.U. aan de flauwe kant op 474, min vijf punten. Voor Hoogovens werd een onveranderde advieskoers op gegeven op 613. De handel in de hoofdfondsen was zeer De hoop op de mogelijke uitkering van een interim dividend over 1964 kan het be stuur van de NV Deli-Maatschappij be paald niet onderstrepen. Dit heeft de voor zitter, ir. A. baron van Styrum, meege deeld in de vergadering van aandeelhou ders. Nog geen ogenblik is bij het bestuur de gedachte opgekomen om over 1964 ge bruik te maken van de thans in de statu ten opgenomen bepaling, die het uitkeren van een interim dividend aan directie en commissarissen toestaat. In de jaarverga dering van 25 juni heeft het bestuur mee gedeeld, dat indien de zaken zich blijven ontwikkelen zoals toen het geval was, de uitkering van een onveranderd jaar divi dend van zes percent mag worden aan genomen. Dit optimisme is tot heden blij ven bestaan, maar het gaat niet zover, dat het bestuur thans reeds aandeelhouders te vens de uitkering van een interim divi dend over 1964 zou kunnen verzekeren. De KLM heeft zich verzekerd van tijdige aflevering van straalvliegtuigen voor het Europese lijnennet. Hiertoe heeft de maat schappij als een der mogelijkheden opties genomen bij de Douglas Aircraft Company op zes DC-9-vliegtuigen, af te leveren in 1966, het tijdstip waarop deze vliegtuigen volgens de plannen beschikbaar komen. Dit sluit de andere mogelijkheid welke in overweging is, namelijk de Caravelle tien B waarvoor geen formele opties nodig zijn, niet uit. Voorts is overleg gaande met Fokker over het nemen van opties voor de levering van een aantal F-28-vlieg- tuigen, die in 1968 beschikbaar komen. Dit is ons vandaag van de zijde van de KLM meegedeeld. BUITENLANDS BANKPAPIER De advieskoersen voor buitenlands bankpapier geldend in Amsterdam luiden: Engelse pond 9.9910.09; Amerikaanse dollar 3.57V23.6IV1; Canadese dollar 3.30V23.35V2; Bel gische frank (100) 7.22Vi7.27Vj; Franse frank (100) 73.3573.85; Duitse mark (100) 90.4090.90; Noorse kroon (100) 49.8550.85; Deense kroon (100) 51.8052.80; Zweedse kroon (100) 69.7070.70; Zwitserse frank (100) 83.40—83.90; Italiaanse lire (10.000) 57.0059.00; Oostenrijkse schilling (100) 13.97—14.07; Portugese escudo (100) 12.47Vï—12.62V2; Spaanse peseta (100, grote coupures) 5.94—6.09. De claimhandei, naar aanleiding van de reeds aangekondigde 5'K percent in aandelen converteerbare obligatielening groot nominaal 1.050.000 a pari, van de Koninklijke Veenendaalsche Stoom spinnerij en Weverij N.V., begint op don derdag 17 september. De inschrijving wordt opengesteld op donderdag 24 sep tember. 1.000 aandeel geeft recht op één obligatie van 500,Notering ter beurze zal worden aangevraagd. De lening is a pari aflosbaar in acht termijnen van oktober 1972 tot en met oktober 1979. Vervroegde en/of versterkte aflossing is vóór juni 1966 niet toegestaan. Conversie van juni 1966 tot en met augustus 1972. De conversiekoers bedraagt 200 percent. De overeenkomst met Dunlop Rubber Company Ltd. Londen leidt, zo deelt de Advertentie directie in het prospectus mee, tot nieuwe investeringen en daarmede gepaard gaan de aanpassingen in het bestaande bedrijf. Een mede daartoe opgesteld investerings plan zal in de eerstkomende jaren ten uitvoer worden gebracht. Aan de hand van opgestelde prognoses is de verwach ting gerechtvaardigd, dat een aanzienlijk deel van de noodzakelijke middelen door zelffinanciering kan worden verkregen. Daarnaast acht de directie het aantrek ken van nieuwe middelen gewenst. De directie veitrouwt door verbreding van de basis van de onderneming, met succes weerstand te kunnen bieden aan eventuele nadelige invloeden van factoren van conjuncturele aard, mochten deze in bepaalde sectoren van het bedrijf op treden. Ondanks de sterke vermeerdering van lonen en overige lasten, zijn de in 1964 tot dusverre bereikte resultaten niet achtergebleven bij die van 1963. Het ligt in de lijn der verwachtingen, dat het resultaat over 1964 niet zal achterblijven bij dat van 1963. Abbekerk 15 v. Rotterdam n. Amsterdam. Abida 15 te Rotterdam. Algol 15 te Las Palmas. Algorab 15 te Buenos Aires. Alhena 12 v. Rotterdam n. Buenos Aires. Alkmaar 15 te Port Said. Alnitak 12 v. Rotterdam n. Bremen. Alntik 15 te Hamburg. Alwaki 14 v. Antwerpen n. Bremen. Ampenan 15 te Hongkong verw. Amstelland pass. 14 Villano n. Las Palmas. Amstelmolen 14 v. Freeport n. Gibraltar. Amstelveen 14 v. Lautoka n. Panama. Annenkerk 13 v. Suez n. Aden. Ares 15 v. Amsterdam n. Bremen. Argos 15 te Lissabon. Asterope 13 te Rotterdam. Balong 15 te Algiers verw. Batu 15 te New York. Bengalen 14 v. Rastanura n. Khorramshar. Bennekom 14 Keywest gepass. n. Rotterdam. Bovenkerk 15 te Amsterdam. Breda 14 te Port Fortin. Calamares 15 te Charleston. Caltex Delfzijl-t 11 v. Rotterdam n. Halmstad. Caltex Delft 13 v. Pladju n. Dumai. Caltex Eindhoven 14 dw. Skagen n. Schiedam. Caltex Madrid 14 te Laskirrah verw. Caltex Nederland 14 dw. Rasfartak n. Khark Isl. Caltex Rotterdam 14 te Genua. Castor 12 v. Rotterdam n. Tunis. Celebes 14 dw. Kaap Finisterre n. Marseille. Charis 15 te Antwerpen. Chiron 15 te Antwerpen. Cinulia 14 v. Curasao n. Rotterdam. Congokust 14 te Freetown. Dahomeykust 13 te Amsterdam. Daphnis 15 te Roseau. Dinteldijk 14 v. Cristobal n. Los Angeles. Diogenes 12 v. Amsterdam n. West Indië. Dongedijk 15 te New Westminster. Doris 14 v. Hamburg n. Amsterdam. Echo 15 v. Rotterdam n. Dublin. Eos 15 te Amsterdam. Esso Den Haag 15 te Lavera verw. Eumaeus 14 te Amsterdam. Forest Town 14 pass. Kp. Matapan n. Tripoli. Friesland SSM 14 v. Amsterdam n. Sunderland. Gaasterdijk 14 v. Savannah n. Le Havre. Ganymedes 12 v. Amsterdam n. Suriname. Geertje Buisman 13 te Amsterdam. Giessenkerk 11 v. Rotterdam n. Sydney. Goeree 14 te Yawata verw. Grote Beer 12 te Rotterdam. Gulf Swede 14 dw. Aden n. Suez. Hathor 14 te Volos. Heemskerk 14 ten anker rede Bombay. Hercules 11 te Amsterdam. Hermes 14 te Curagao. Hollands Duin 15 te Longvieuw. Hoogkerk 14 te Dar es Salaam. Hoogland 13 te Rotterdam. Jason 11 v. Amsterdam n. Curagao. Johannes Frans 14 v. Montevideo n. Valparaiso. Kalydon 14 te Hamburg. Kamperdijk pass. 14 Beachyhead n. New York. Karachi 15 te Amsterdam. Karimun 14 v. Bangkok n. Singapore. Katwijk 14 te Durban. Keerkring 14 v. Rangoon n. Singapore. Kenia 14 v. Rotterdam n. Hamburg. Kerkedijk 15 te Rotterdam. Kermia-t 12 v. Rotterdam n. Belfast. Koratia 14 ten anker Liverpool. Kosicia 14 dw. Algiers n. Gibraltar. Kreeft 12 v. Rotterdam n. La Coruna. Laarderkerk 14 dw. Kp. Sint Vincent n. R'dam. Ladon 15 te Georgetown. Langkoeas 12 v. Amsterdam n. Manila. Liberiakust 12 v. Amsterdam n. Hamburg. Loppersum pass. 14 Landsend n. Bremen. Maasdam 14 v. Rotterdam n. Bremerhaven. Maashaven 14 v. Freetown n. Abidjan. Maaslloyd 14 te Djibouti verw. Mainlloyd 15 dw. Tonga Eiland n. Noumea. Mariekerk 14 v. Bandar Shapur n. Bedibundur. Memnon 14 v. Miami n. Savannah. Moseidon 15 te Maracaibo. Muiderkerk 15 te Bremen. Mijdrecht 14 t. h. v. Little Quoin n. Perz. Golf. Naess Lion 14 dw. Okinawa n. Shimotsu. Naess Tiger 14 t. h. v. Quessant n. Palermo. Neder Eems 15 te Aqaba verw. Neder Weser 15 te Rotterdam. Nestor 15 te Malaga, Oberon 14 v. La Ceiba n. Hamburg. Ocean Sprinter 14 v. Rotterdam n. Londen. Oostkerk 15 te Mombasa. Oranje Nassau 14 v. Port of Spain n. Sout hampton. Ouwerkerk 15 te Durban verw. Parkhaven 15 te Rio de Janeiro. Parthenon 15 te Paramaribo. Pieter S., 15 v. Rotterdam n. Swansea. Bintang pass. 14 Kaap Bougie n. Tripoli. Prins der Nederlanden 14 te Amsterdam. Prins Mauris 14 v. Tunis n. Sfax. Prins Willem van Oranje 14 v. Le Havre n. Montreal. Prins Willem-4 14 v. Montreal n. Londen. Purmerend 14 te Pto. La Cruz. Pygmalion 14 v. Piraeus n. Alexandrië. Randfontein 15 te Port Elisabeth verw. Rotte 14 Eriemeer n. Detroit. Rotti 14 te Vancouver verw. Schielloyd 14 t. h. v. Sabang n. Colombo. Simonskerk 14 te Antwerpen. Sinoutskerk 15 v. Rotterdam n. Antwerpen. Sirrah 14 v. San Francisco n. Panamakanaal. Skadi 14 v. Liverpool n. Marseille. Sloterkerk 15 te Mombasa verw. Soestdijk 14 te Boston. Solon 12 te Amsterdam. Sommelsdijk 12 te Rotterdam. Stad Gouda pass. 14 Casquets n. El Ferrol. Stad Maastricht pass. 14 Kaap Blanc n. Conacry. Stad Utrecht 13 te Rotterdam. Statendam 12 te Rotterdam. Straat Cumberland 15 v. Sydney n. Melbourne. Straat Frazer 14 v. Abidjan n. Walvisbaai. Straat Singapore 14 v. Beira n. Port Louis. Tara 15 te Karachi verw. Tegelberg 14 te Port Elizabeth. Telamon 15 v. Amsterdam n. Bremen. Tero pass. 14 Kaap St. Vincent n. Rotterdam. Tjikampek 14 v. Beira n. Lor Marques. Van Riebeeck 14 v. Bahrein n. Ummsaid. Videna pass. 14 Straat v. Messina n. Genua. Vitrea 14 v. Pto. Miranda, 14 te Curagao. Vivipara pass. 14 Kaap Finisterre n. Bandar Mashur. Waterland 15 v. Rio de Janeiro n. Hamburg. Westerdam 14 te Rotterdam. Wieldrecht 14 te Mauritius. Woensdrecht 15 te Tampa. Wonosari 15 te Alexandrië. World Heath 14 te Bombay verw. Zeeland 12 te Rotterdam. Zonnekerk 12 v. Amsterdam n. Zuid-AJrika. kalm doch het aanbod had aanvankelijk licht de overhand. Later draaide de markt voor Philips en Koninklijke Olie waardoor deze fondsen zich iets konden herstellen tot respectievelijk 158,70 en 162,50. A.K.U. liep op tot 475. In aandelen Cen trale Suiker Maatschappij werd weer vlot gehandeld. Gedaan werd 440 tot 445. Vrijdag noteerde C.S.M. circa 439. De V.A.T.-aandelen moesten een toontje lager zingen op circa 23,50 26,50). VERHANDELDE FONDSEN 14 sept. 11 sept. Tntpal 4^1 495 Hoger 144 (33,4°/o) 146 (34,4%) Lager 187 (43,4%) 185 (43,5%) Gelijk 100 (23,2%) 94 (22,1%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN A.K.U476 Hoogovens Kon. Olie161,80-162,20 Philips 158,00-158,20 Unilever 147 gb-147,30 Stemming: Prijshoudend. VOORBEURS VAN HEDEN Slot lste tijdv. 2de tijdv. A.K.U475 Hoogovens Kon. Olie161,70-161,90 162,10 Philips 158,00 Unilever 147,20 147,30 Centr Suiker Mij 443 R. E. M22,75-23,25 Vorige slotkoers A'dam Rubber. 112% H.V.A 146 A.K.U 475% 128,10 Hoogovens 614% Philips Gem. Bez. 158,40 Unilever 147,60 Dordtsche Petr. 750 K. Ned. Petr. Mij. 162,60 Holl. Am. Lijn 106% K.L.M 67,90 K.N.L.M 144% Ned. Stoomv. Mij. 135 Ommeren, Phs. v. 246 Scheepv Un. Ned. 131% 207,— 113,— 236,— Unitas 502,— Ver Bezit v. 1894 138, Amro-Bank 68, Ned. Handel Mij. 313 Rotterd. Bank.... Twentsche Bank. Albert Heijn 616 Amstel Brouwerij 431 Berkel's Patent 222 1070 Biihrm.-Tetterode 730 Fokker 358 Ford 945 Gelder Kon. Pap 160% Gist Spir.f. Kon. 316 Van der Heem 340% Heinekens Bier 471 Hoogenbosch Sch. 333% Indola 452% Kon. Zout-Ketjen 899 Müller Nat. Bezit 286% Ned. Kabelfabr... 356% Philips Pref 56,30 Stokvis 205 Thomassen Dr. 730 Ver Machinefabr. 198 Wessanen 441 Wilton Fijenoord 190% Zwanenberg-Org. 960% Billiton Mij. II 446 Aluminium Ltd. 31% American Motors 15% Anaconda 49 Bethlehem Steel.. 39% Ex Cities Service 727/s General Motors 98% Kennecott Copper 88% Republic Steel 48% Shell Oil 49% U.S. Steel 61 Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsehe Bank) Bij een zeer actieve handel is Wall Street gisteren voor het eerst lager afgekomen. Bij opening lag de markt geheel in over eenstemming met de tendens van de afge lopen acht beursdagen wat hoger, maar tegen de middag werd de stemming ver deeld. Bij het slot kwamen wat winstne mingen opzetten, waardoor verliezen voor kwamen tot ongeveer twee dollar. Lager kwamen vooral af sporen, chemische waar den, tabaksfondsen en rubbers. Van d« 1347 verhandelde fondsen waren er 605 la ger, 478 hoger en 264 sloten onveranderd. De omzet steeg tot 5.370.000 shares tegen 5.630.000 shares vrijdag. De Dow Jones indices: industrie 866.24 0.89), sporen 214.43 0.30) en openbar» nutsfondsen 151.92 0.20). de arbeidspro- duktie per werkende stijgt mek 2,5 er zullen 45.000 werklozen zij" de ui r voer sti iqr de invoer stijgt

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 15