Britse trainer van Fenerbahce begroette vijftien spelers Regenboogtruien behielden hun glans op Stadion-wielerbaan Voorzitter Solleveld van DWS: „Het wordt niet mooi, maar wel spannend in Amsterdam" HALF ZWAAR - HEEL LEKKER al een week in Nederland 30.000 kijkers veerden op voor amateurstayers T okio-wielrenner s ook in Ronde om het IJsselmeer Wereldkampioen als propellerdraaie Janssen en Bost tussen de postduiven naar Frankrijk Belasting, Post en Pellenaars Brit Jeff Smith wereldkampioen motocross 500 cc Duel Clay-Liston op 16 november Fiets geleend Vinnig gevecht Staatssecretaris v. d. Laar complimenteerde KNWU Wielrenner Mogens Frey gaat niet naar Tokio Liverpool in tweede ronde van strijd om Europa Gup De Engelse league Keihard Ook modern I IbXQllWË Van onze sportredacteur) De belangstelling voor de wielersport is beslist niet dood. Dat is gisteravond weer eens duidelijk bewezen in het Olympisch Stadion bij de revanches van de wereld kampioenschappen. Een 30.000 mensen hebben een uiterst plezierige avond ge had, waarbij ze vier wereldkampioenen aan het werk konden zien en huldigen. Aanvankelijk zag het er naar uit, dat men het er met drie moest doen: Oudkerk, Groen en Timoner, omdat Janssen op het appèl ontbrak. Terwijl in het donkere sta dion de schijnwerpersbundel de drie cou reurs met de regenboogtrui „ving" zat Jan Janssen in een vliegtuig van Martins Air Charter, dat in allerijl naar Lilies was gestuurd om de gestrande wereldkampioen op te halen. Janssen was na de koers in Valencien nes, 's middags, met een tweepersoons vliegtuigje opgestegen richting Lilies, waar de douane het een en ander moest inklaren. Toen Janssen in Lilies weer in het toestel stapte om naar Schiphol te ver trekken, liet de motor het afweten. Jans sen ging als een bezetene aan de propellor draaien, omdat hij per se deze huldiging in zijn eigen land niet wilde missen. De propellor kwam niet op gang. Vlug werd het Stadion opgebeld en prompt steeg er een Dover van de MAC op om Janssen te halen. Op Schiphol had men alles zo geregeld, dat Janssen direct naar het Stadion kon razen in een gereed staande auto. Vlak na de pauze van het boeiende programma kon de speaker tijdens de stayerwedstrijd voor profs met een zucht van verlichting omroepen: „Janssen is in het Stadion gearriveerd." De wereldkampioen, die samen met de complete wegploeg werd gehuldigd door directeur Bessem en KNWU-voorzitter Van Dijk, won daarna op een fiets van de amateur Daan Holst (hij had door alle perikelen de eigen baanfiets niet bij zich) de klassementwedstrijd. Het werd een door Post met show gelardeerd slot nummer, dat bij het publiek wel in de smaak viel. Post werd tweede, Gelder mans derde. Jan Janssen kon en passant even zijn vrouw en andere familieleden een kus op de wang drukken en bloemen en vaantjes in de hand stoppen, want Jans sen reisde direct na de wedstrijden weer terug naar Frankrijk. Samen met Peter Post vloog hij in een vliegtuig met post duiven naar Parijs om vandaar verder te reizen naar Toulouse voor een wegwed strijd. Behalve Janssen kregen ook de andere twee Nederlandse wereldkampioenen Oud- kerk en Groen een ovationeel applaus. En het publiek kreeg tijdens de wedstrijden waar voor zijn geld: alle aanwezige we reldkampioenen toonden zich hun trui waardig en wonnen. Na een voorwedstrijd voor amateurs, welke door Ko Oele tot •en goed einde gebracht werd, trokken de amateurstayers ten strijde en dat werd een levendig spektakel. Oudkerk leverde een vinnig gevecht met de Belg Jean Walschaerts. Aanvankelijk was het steeds stuivertje wisselen totdat de Amsterdammer resoluut de leiding nam. Maar Walschaerts, die achter Oud kerk al duels had geleverd met de Frans man Salmon, stoof ineens naar voren. Rondenlang flitsten de twee kemphanen naast elkaar over het cement. Wellicht had Walschaerts Oudkerk kunnen passe ren, maar de Belg joeg steeds te hoog de bocht in. Oudkerk hield het, tot groot De huldiging van de wereldkampioe nen in het Olympisch Stadion. V.l.n.r. Jaap Oudkerk, met gangmaker De Graaf; Timoner met gangmaker; Tie- men Groen en in het midden de zan ger Adamo, die de kampioenen als geschenk platen overhandigde. enthousiasme van de overeindgeveerde massa, ook in de slotronden, toen de Belg opnieuw een stormaanval ondernam. Het kostte hem zoveel inspanning, dat hij ten slotte in de slotronde naar de vijfde plaats afzakte. Maar Walschaerts deelde tenslot te ook in het applaus voor Oudkerk voor zijn moedige race. Het was Oudkerk's enige revanche-wedstrijd, want in ver band met Tokio heeft hij een afgebakend programma af te werken. Tiemen Groen maakte het de kijkers, die op een zege rekenden, wel wat angstig te moede in het begin. Herman van Loo nam een kleine voorsprong, maar zoals steeds kwam ook nu de explosie van Groen na de helft van de vier kilometer achtervolging. Ineens maakte Groen de Belg tot een volkomen geslagen man. Om nog voor een gunstige tijd te zorgen (5.05.8 bij zwaar, winderig weer) perste de Fries er nog een enorme eindsprint uit. Van Loo finishte vijf seconden later. De Belgische sprintkampioen Patrick Sercu, die na de nare ervaringen in Parijs bij hoog en bij laag beweerd had nooit Aan de van woensdag 16 tot en met vrijdag 18 september te houden dertiende ronde „rond het IJsselmeer", die drie etappes telt de eerste van Beverwijk naar Arnhem, de tweede van Arnhem naar Sneek en de derde van Sneek, via de Afsluitdijk, naar Beverwijk zullen ook de voor de Olympische Spelen in Tokio aangewezen wegrenners deelnemen: Henk Comelisse, Harry Steevens, Evert Dolman, Bart Zoet, Gerben Karstens en Jan Pieterse, alsmede Cor Schuuring, die weliswaar is gekozen voor de ploegachter volging op de baan, maar die eventueel kan worden ingezet in de 100 km ploegen tijdrit op de weg. Ook Tiemen Groen, de nieuwe wereldkampioen in de achtervol ging bij de amateurs, zal meerijden. De coaches zijn van mening, dat „verande ring van omgeving" voor Groen, die de laatste tijd steeds op de baan heeft gereden, geen kwaad kan. De Olympische renners zullen over verschillende ploegen worden verdeeld, maar de coach van de wieler ploeg voor Tokio, Joop Middelink, die met de ronde meegaat, houdt de supervisie over hen. Andere deelnemers aan deze door de Amsterdamse sportclub „de Germaan" te organiseren ronde zijn Piet Deenen, Frans Ouwerkerk, Coen Visser, Jac Schouten (winnaar 1963), André van Middelkoop, Henk Peters, een Friese ploeg met o.a. Henk Hoekstra en Anne Koster, Sjaak Koevermans, Jan Fransen en Adri Drop, de winnaar van 1962. Het is voor negentig percent zeker, dat Peter Post voor de ploeg van Pellenaars zal gaan rijden. Financieel is alles rond. Alleen de belasting kan nog een spaak in het rennerswiel steken. Post hoeft nl. bij het Belgische merk, waar hij nu voor fietst, minder aan belasting te betalen dan eventueel hier in Nederland. En dat telt mee. Als Post naar Pellenaars' ploeg komt, neemt hij Jan Pieterse en Van der Vleuten mee. Zij hebben nl. een contract met het Belgische merk van Post geslo ten met een „ontvluchtingsclausule": als Post vertrekt, dan zij ook. Inmiddels zijn Karstens en Zoet al defi nitief gecontracteerd voor de formatie van de Pel. Tiemen Groen trok wel snel als een volleerd prof onmiddellijk na zijn zege op Van Loo in Amsterdam zijn Pel- lenaars-jack aan, maar hij is en blijft voorlopig nog amateur, zoals Pellenaars ons verzekerde. meer één sprint te zullen rijden, wipte in Amsterdam op de fiets om in drie ritten gemakkelijk a quatre te winnen van Rui kers, Breur en Kipping (Van der Touw was maar niet verschenen). Bij de profstayers bewees de kalende Timoner in topconditie te zijn. Hij gunde Marinus aanvankelijk wel de eer aan de kop van het veld te rijden, maar vond het na 25 km. welletjes. Na een schijnduel met Marinus dat enkele ronden duurde trok hij er tussenuit en was verder onbe reikbaar' voor zijn rivalen. Inmiddels had Proost Marinus, die goed reed, van de tweede positie verdrongen. De Nederlan der kwam terug, maar werd door de Belg te hoog opgevangen. Gangmaker Koch probeerde onderdoor te gaan, maar ook dat lukte niet. Het publiek sloot zich met boe-geroep gaarne aan bij het de monstratieve armgebaar van gangmaker Koch. Drs. L. J. M. van de Laar, staatsse cretaris van onderwijs, kunsten en weten schappen, heeft de Koninklijke Nederland se Wieken Unie naar aanleiding van de successen bij de wereldkampioenschappen maandag de volgende brief gezonden: met respect heb ik de successen van de Nederlandse wielrenners bij de wereld kampioenschappen 1964 vernomen. Dat van de tien te behalen titels, drie aan Nederland zijn toegevallen, is een feit dat niet alleen de betrokkenen en uw organisatie maar geheel Nederland met trots mag vervullen. Ik moge u daarom mijn hartelijke ge lukwensen aanbieden en u tevens verzoe ken deze te doen toekomen aan de „hel den van de dag": Jan Janssen, Tiemen Groen en Jaap Oudkerk. Tenslotte spreek ik de hoop uit dat de Olympische Spelen Nederlandse overwinningen op de ze onderdelen te zien zullen geven". Het Deense Olympisch Comité heeft be sloten dat de wielrenner Mogens Frey Denemarken niet zal vertegenwoordigen op de Spelen in Tokio. Frey wordt ervan verdacht dat hij doping heeft gebruikt bij de onlangs in Parijs gehouden wereld kampioenschappen. Hij heeft toegegeven dat hij een injectie heeft gehad maar be weert dat hem daarbij alleen vloeibare glucose is ingespoten. Liverpool, de Engelse kampioen, heeft zich maandagavond geplaatst voor de tweede ronde van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen. De Engelsen wonnen de tweede wedstrijd tegen Reykjavik (IJsland) met 61. Het eerste treffen was al in een 50 zege voor Liverpool geëindigd. Tot aan de rust, die met een 21 stand inging, konden de IJslandse amateurs zich staande houden, na de hervatting werden zij echter volkomen overspeeld. De ruim 32.000 toeschouwers gaven de IJslanders na afloop staande een ovatie voor hun spel. De Turkse kampioensploeg Fener bahce, die woensdagavond in de eerste ronde van het toernooi om de Europa- Cup in het Olympisch stadion te Am sterdam zal uitkomen tegen DWS, is gistermiddag uit Istanboel op Schiphol aangekomen. De vijftien spelers werden daar hartelijk begroet door hun Britse trainer Oscar Hold, die reeds vorige week naar ons land is gekomen om DWS afgelopen zondagmiddag aan het werk te zien tegen GVAV. Hoewel Oscar Hold zich niet heeft uit gelaten over de opstelling waarmee het Turkse team tegen D.W.S. zal uitkomen, verneemt het A.N.P.- uit Instanbul dat de ploeg er als volgt uit zal zien. Doel: Hazim Cantez; achter: Ozcan Koksoy en Ismail Kurt; midden: Seref Has (aanvoerder), Osman Goktan en A De Britse motocrosser Jeff Smith is in San Sebastian wereldkampioen motor cross in de 500 cc-klasse geworden. Hij eindigde in de Grote Prijs van Spanje met zijn BSA als 1ste en bleef daarmee zijn gro te concurrent, de Zweed Rolf Tibblin, die in de afgelopen twee jaar het wereldkam pioenschap veroverde, juist twee punten voor. Tibblin had overigens tot vlak voor de finish nog goede kans op een prolon gatie van de wereldtitel, maar een defect aan zijn Hedlund verstoorde de illusies. De eindstand voor het wereldkampioen schap luidt: 1. Smith (G.-B., BSA) 62 pun ten, 2. Tibblin (Zweden, Hedlund) 60, 3. Sten Lundin (Zweden, Lito) 33, 4. Bill Nils- son (Zweden, Metisse) 29, 5. Olaf Persson (Zweden, Husqvarna) 21 punten. De uitslagen van de wedstrijden, die maandagavond voor de Engelse league werden gespeeld, luiden: Eerste divisie: Aston VillaSunderland 21, Wolverhampton WanderersWest Ham United 43. De Turkse ploeg Fenerbahce is giste ren op Schiphol aangekomen. Ihsan Okcugil; voor: Huyseyin Yazici, Nedim Dogan, Ogun Altiparmak, Birol Pekel en Aydin Yelken. Fenerbahce werd gesticht in 1901 in de nadagen van het Ottomaanse rijk. In de eerste zes jaar kon de vereniging niet optreden als voetbalclub, omdat deze sport door de sultan was verboden. Trouwens ondanks 36 landskampioenschappen heeft Fenerbahce zich niet beperkt tot voetbal alleen. Het is een algemene sportvereni ging met vele bloeiende afdelingen. En kele clubleden hebben zich zelfs voor de Olympische Spelen weten te kwalifi ceren. Internationaal is Fenerbahce het meest bekend door het voetbalteam, dat sinds 1952 bestaat uit profspelers. De laatste vier jaar vertegenwoordigde de club Turkije tweemaal in het toernooi om de Europese beker voor landskam pioenen en eenmaal in het toernooi voor de bekerkampioenen. Tijdens het seizoen 1963/64 werden achtereenvolgens de bekerhouders van Roemenië en Ierland uitgeschakeld. In de derde ronde verloor de Turkse club na drie wedstrijden van de Hongaarse club M.T.K. Bij de laatste interland TurkijeNeder land, op 26 april 1959 in Istanbul, die in een doelpuntloos gelijkspel eindigde, wa ren zes van de spelers afkomstig van Fenerbahce. De club wordt sinds kort getraind door de Brit Oscar Hold. Cassius Clay, de wereldkampioen in het zwaargewicht, heeft zich maandag ver plicht zijn titel op 16 november in Boston te verdedigen tegen oud-kampioen Sonny Liston. Cassius Clay, die Liston op 26 februari van dit jaar in Miami Beach onttroonde, omdat de wereldkampioen na de zesde ronde niet meer in staat bleek het gevecht voort te zetten wegens een schouderbles sure, ondertekende het contract tijdens een persconferentie waarbij ook Liston aan wezig was. De verwachting is dat het ge vecht een bruto recette van vijf miljoen dollar zal opleveren. Beide boksers ont vangen 30 percent van alle inkomsten. Advertentie en feitelijk prof zijn, al hebben ze dan een schijnbaantje bij hun voorzitter, di« een groot kolenbedrijf heeft. Bij ons zijn de spelers werkelijk allemaal semi-profs, dat wil zeggen oefenen allemaal een be roep uit. Het tweede kenmerkende verschil is, dat die paars-witte jongens uit Brussel veel meer internationale ervaring hebben dan wij. Toen wij eind vorig seizoen kam pioen werden kon men haast wel zeggen dat alle elf spelers geen enkele internatio nale routine hadden. Dat is de reden ge weest, dat wij aan de Intertoto-competitie hebben deelgenomen en daarin zo goed mo gelijk hebben gespeeld. Gewoon om onze kracht te toetsen aan die van gerenom meerde buitenlandse clubs. Ik kan niet he lemaal zeggen dat wij de Intertotowedstrij- den als training voor de Europabekermat- ches hebben bekeken. Daarnaast huldigen wij namelijk ook het standpunt zoveel mo gelijk en zo goed mogelijk aan goede wed strijden deel te nemen om.... en dat is volgens mij waar DWS zijn hele kracht en prestaties op schraagteen hechte een heid in de ploeg te krijgen. Een team vorm je alleen tot eenheid in wedstrijden. Die Turkse jongens zullen dus woensdag elf knapen tegenover zich krijgen die elke cen timeter terrein tot het uiterste zullen ver dedigen tot de laatste seconden enmet z'n allen. We zullen wel eens zien hoever we daarmee komen in de strijd om de Europabeker. Volgens mij heel ver. Jan Dassen „Ik word er natuurlijk elke dag met de neus op gedrukt, maar soms heb ik even momenten, dat het me gewoon ongeloof waardig voorkomt, dat woensdag DWS de eerste ronde van de Europa-cup binnen stapt. Een club van vrienden, waaronder er geen enkele is, die zo maar even een bedrag op tafel kan leggen om een ster voetballer te kopen. Nog afgezien van het feit, dat dat ons streven ook helemaal niet is. Wij huldigen nog steeds het stand punt, dat een goede teamgeest op de eer ste plaats komt, dat de jongens het met z'n elven moeten doen. Dat is de reden ook, waarom wij geen spectaculaire aan kopen gedaan hebben om te trachten beter in de strijd om de Europa-beker te staan. Bijna hetzelfde team, dat landskampioen werd zal tegen de Turken spelen." Henk Solleveld, de sympathieke DWS- voorzitter, spreekt ferm en vol vertrouwen. „We hebben de pech, dat back De Jong woensdag niet mee kan doen, omdat hij bij een selectiewedstrijd voor het Neder lands elftal een been brak. Dat is jam mer, maar daar gaan we niet over jam meren. Enkele mensen hebben tegen me gezegd, dat ik dom gedaan heb enkele van mijn spelers die selectiewedstrijd te laten spelen. Die mensen reageren dom, omdat De Jong net zo goed in de wedstrijd tegen Ajax of tegen GVAV een blessure had kun nen krijgen. Die wedstrijd tegen Ajax heeft de spelers overigens goed gedaan. De wijze waarop ze die partij tot winst maak ten heeft ze zelfvertrouwen gegeven, niet waar Daan?" Aanvoerder Daan Schrij vers, die met ons in het kantoortje van Sollevelds fotozaak zit, knikt resoluut: „Die wedstrijd was een fantastische ge nerale voor de partij tegen Fenerbahce. In dat Ajax-stadion hebben we laten zien, dat onze defensie potdicht kan zijn en dat we slechts enkele flitsen nodig hebben om beslissende doelpunten te maken. Voorzitter Solleveld glimlacht: „Ik heb de jongens heel wat verteld over mijn be zoeken aan Turkije. Al die geruchten over slechte ervaringen van F.C. Zürich vorig jaar in Istanboel maakten me bang. Ik zou het mezelf nooit vergeven als ik iets ten nadele van de jongens zou toelaten, dat ik voorkomen zou kunnen hebben. Daarom ben ik naar Istanboel gereisd, heb daar rond gekeken, een hotel uitgezocht, waar de jongens verzekerd zijn van een goede nachtrust denkend aan de vlieg tuigen die de Zwitsers bij hun bezoek een slapeloze nacht hebben berokkend ik heb met de hoteleigenaar afgesproken dat we onze eigen biefstukken zouden meene men eneen eigen chef-kok om die din gen klaar te maken, zoals we gewend zijn. Woensdag over veertien dagen spelen we daar. We gaan er zo laat mogelijk naar toe en zo gauw mogelijk weer weg, voor al om de jongens zo weinig mogelijk aan vreemde klimaatsinvloeden bloot te stel len." Daan is een nuchtere knaap, die voor lopig alleen maar aan de eerste wedstrijd in het Olympisch Stadion denkt. Dat wordt voor ons team ongetwijfeld een moeilijke opgave, omdat de Turken natuurlijk alles zullen doen om de score zo laag mogelijk te houden. Die knapen spelen hard, kei hard voetbal en worden door hun eigen, vaak bij het hysterische af zijnde publiek, diverse keren opgezweept tot gemeen spel. Ik heb daar wedstrijden gezien op een hard modderterrein, waar werkelijk geen grassprietje op te bekennen viel, waar het publiek bij wijze van spreken met het schuim om de lippen naar keek. Ook die Turken spelen modern voetbal, als je tenminste onder modern verstaat: allereerst zorgen dat je defensie gesloten is en daarna pas denken aan het maken van doelpunten. Vooral woensdag zullen zij met meer dan vier man ons het doelpunten proberen te beletten. Een mooie wedstrijd, in de zin van vloeiende aanvallen over en weer waar doelpunten uit komen, moet men in het Olympisch stadion niet ver wachten. Wel een spannende, en voor de kenners zeer interessante wedstrijd." Polleke van Himst, topspeler van Ander- lecht en vriend van Solleveld heeft tegen de Amsterdamse voorzitter gezegd: „Uw kampioen DWS heeft zich geen zorgen te maken als zij in de eerste wedstrijd gelijk spelen of met een doelpunt verschil gaan winnen. Dan is in Istanboel nog van alles mogelijk. Als zij die eerste wedstrijd zou den verliezen, ja, dan gaat het er donker uitzien." Na dit gesprek met de Belgische vedette aangehaald te hebben, zei de heer Solle veld: „Er zijn enkele kenmerkende ver schillen tussen een ploeg als Anderlecht en een team als DWS. Ten eerste heeft An derlecht enkele spelers van uitzonderlijke klasse, die grote sommen geld verdienen Daan Schrijvers, spil van DWS, aan voerder van DWS: „enkele flitsen nodig".

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 17