Motto van rijksbegroting voor 1965: Volgend jaar waarschijnlijk geen belastingverlaging te verwachten Aanpassing door zuinigheid Tekort van f 916 miljoen m Grepen uit de troonrede Prinsjesdag 1964 een sprookjesachtig geheel HET WEER - tfl i-u Weggeld voor autowegen Lagere belasting nog onzeker REM-debat wordt niet rechtstreeks uitgezonden Vraagtekens Voor modieuze dames- en teenerkleding It,»." Automobielhedr. Velserbeek n.v. Parlementariërs niet naar Zuid-Afrika pagina 2 aparte stijl lage prijzen modehuis 'efore you ouy! Zuidwestelijke wind De stoet In de krant van heden: Morgeit laatste dag Het woord is aan 49e JAARGANG NUMMER 264 DINSDAG 15 SEPTEMBER 1964 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V EL S E N - IJ M UI DE N. SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van der Mije Minder geld uitgeven ter afkoeling van de verhitte conjunctuur De minister van Financiën, prof. Witteveen, heeft van daag zijn miljoenennota ingediend, die eigenlijk mil jardennota zou moeten heten. Er blijkt uit, dat de minister een „zuinige" rijksbegroting voor 1965 heeft ingediend, omdat afkoeling van de ver hitte conjunctuur door beperking van de bestedingen het voornaamste doel van het financieel-economische regeringsbeleid in het dienstjaar 1965 is. Daarom zullen de lonen volgend jaar niet of bijna niet mcrjen stijgen. Daarom kan er volgend jaar bijna zeker nog geen be lastingverlaging af. Daarom blijft de Nederlandse Bank vasthouden aan de beperking van de krediet-expansie. De Nederlandse economie is dit jaar in een ernstige evenwichtsstoornis terecht gekomen, zo schrijft minister Witteveen. Hij is van mening dat mede dank zij de re geringsmaatregelen in het lopende begrotingsjaar, een periode van aanpassing is begonnen. Alles moet er nu op gericht zijn om deze aanpassing samen met de na tuurlijke tegenkrachten vraagvermindering door prijs stijgingen, liquiditeitsverkrapping en vermindering van de winstmarges in onze economie te laten doorwerken. Alleen daardoor kan de inflatie bestreden worden, het evenwicht van de betalingsbalans worden hersteld en de arbeidsmarkt worden verminderd. De begroting 1965 staat geheel in het teken van deze aanpassing. Hoewel het totaal groter dan dat van de begroting 1964 is, blijft de stijging ten achter bij de groei van het nationale inkomen, waardoor de impuls van de rijksbegroting op onze economie zeer klein is (1 percent). Dank zij deze zuinigheid blijft minister Witteveen zelfs royaal beneden de norm die de E.E.G. heeft aanbevolen in zijn advies ter bestrijding van de inflatie in de landen van de gemeenschap. De lagere overheden zullen de aanpassingslijn van de rijksoverheid moeten volgen. Daarom zullen de uitkeringen uit het gemeentefonds slechts met vier percent worden verhoogd. Ook met hun kapitaalsuitgaven zullen de gemeenten in 1965 zuinigjes-aan moeten doen. Het in november vorig jaar ingestelde leningplafond blijft voorlopig. De ontwerp-rljksbegroting voor 1965 raamt aan rijksuitgaven een bedrag van 15 miljard zes miljoen gulden en aan middelen een bedrag van 14 miljard 90 miljoen gulden. Het begrotingstekort voor volgend jaar bedraagt derhalve 916 mil joen gulden. De begroting voor dit jaar toonde een uitgaventotaal van 13.077 miljoen, een totaal aan middelen van 11.449 miljoen en een tekort van 1628 miljoen. Om de noodzakelijk geachte uitgaven stijgingen te kunnen verwezenlijken en beter aan de grote vraag naar bepaalde overheidsdiensten te kunnen voldoen, is de regering voornemens een aantal retri buties en tarieven voor overheidsdiensten in te voeren of te verhogen. Een van de meeste spectaculaire aan kondigingen is de voorgenomen instel ling van een Wegenfonds, dat deels wordt gevoed door een overheidsbij drage (in 1965 190 miljoen), deels door de opbrengst van een nieuwe heffing op het gebruik van autosnelwegen, het weggeld. De weggebruikers zullen daar door in 1965 72 miljoen aan „weggeld" moeten opbrengen. Daarnaast zullen de P.T.T.-tarieven wor den verhoogd tot een totaal bedrag van 40 a 45 miljoen. Voorts is besloten tot verhoging van het collegegeld van 200 tot 400 per collegejaar en van het kleuterschoolgeld Advertentie Dealer voor IJmuiden, Velsen, Beverwijk en Heemskerk Groeneweg 69, IJMUIDEN, tel. 7271 van 1 tot 2.50 per maand. Ook de rij-examens die in beroep worden afgelegd worden duurder, namelijk van 15 tot 20 en later tot 25. Andere verhogingen, die op stapel staan, hebben betrekking op de tarieven voor het kadastrale recht, de loodsgelden, de retributies inzake het schepelingenbesluit (met 100 percent), de invoerkeurlonen, de tarieven van rijkspsychiatrische inrich tingen en de heffingen krachtens de Wa renwet. Aan een verdere verhoging van de tarieven van de bedrijven der lagere overheid zal in 1965 in een aantal ge vallen evenmin zijn te ontkomen. Voor 1965 is rekening gehouden met de lagere ontvangsten die voortvloeien uit de algemene belastingherziening, die momen teel bij de Eerste Kamer aanhangig is. De nieuwe Wet op de Inkomstenbelasting en de Vermogensbelasting zullen naar wordt verwacht op 1 januari in werking kunnen treden en de Wet op de Loon belasting op 1 juli. Deze drie wetten kosten het rijk in 1965 148 miljoen. Minder zeker laat minister Witteveen zich uit over de aanhangige verlaging van de Loon- en Inkomstenbelasting met één Woensdag 16 en donderdag 17 september zendt de N.T.S. twee samenvattende re portages van elk een half uur uit van het debat in de Tweede Kamer over het wets ontwerp instailaties-Noordzee (REM-de- bat). De eerste samenvatting, die betrekking heeft op de middagzitting van die dag, wordt van 19.00 tot 19.30 uur uitgezonden, de tweede (avondzitting) na afloop van het avondprogramma. De volgende dag gebeurt het net zo. De reportages op woensdag worden door Leo Kool van commentaar voorzien, de uitzendingen op donderdag door Henk Teeuw. miljard. Hij schrijft, dat hij bij het voort duren van de economische spanning niet tot een vervroegde gedeeltelijke door voering van deze verlaging kan overgaan. Be rijksbegroting voor 1965 is zo danig opgesteld dat van de rijksfinan ciën een remmende werking op de conjunctuur uitgaat. Dat is één van de hoofdpunten uit de Troonrede, die de koningin vanmiddag in de ridderzaal heeft voorgelezen. Andere hoofdpunten: Het sociaal-economisch beleid der regering is thans bovenal gericht op het bereiken van ontspanning op de arbeidsmarkt, het herstel van het even wicht op de betalingsbalans en het voorkomen van nieuwe kostenstijgingen. Het zal noodzakelijk zijn dat de stijging van de nationale bestedingen in belangrijke mate achterblijft by die van de produktie. Voor 1965 is het beleid gericht op het in uitvoering nemen van 95.000 tot 100.000 woningen, afgezien van de zogenoemde vrijetijdsbouw. De vernieuwing en uitbreiding van het rijkswegennet wordt versneld en een rijkswegenfonds ingesteld. De weg gebruikers zullen extra gelden moeten opbrengen. Een nota over het beleid inzake de volksgezondheid is in voorbereiding. De regering acht vergroting der bevoegdheden van het Europese parle ment noodzakelijk. Gepleit wordt voor verdere vrij making van de internationale handel. Een geleidelijke uitbreiding der culturele en economische samenwer king met een technische hulpverlening aan Indonesië ligt in het verschiet. De regering heeft maatregelen in overweging ter versterking van de con currentiekracht van de vissery. De regering zal de publikatie van een proeve van de nieuwe grondwet bevorderen. Er wordt gezocht naar een spoedige oplossing voor het vraagstuk van de reclame in radio en televisie. Indien de gunstige proefresultaten worden be vestigd zal een aanvang worden ge maakt met de invoering van een lan delijk centraal antennesysteem. (Zie verder voor de volledige tekst van de Troonrede pagina drie). In de begroting voor 1965 is dan ook met een gedeeltelijke doorvoering nog geen rekening gehouden. Trouwens uit de hele nota blijkt, hoezeer de regering in 1965 een strak financieel beleid moet voeren om het verstoorde economische evenwicht te herstellen. Daarom blijven de vervroegde afschrij ving en de investeringsaftrek voor ge bouwen geschorst. De strakke monetaire politiek van de Nederlandsche Bank wordt voortgezet. Om nieuwe inflatie te voor komen zal de loonbeweging zoveel moge lijk in overeenstemming moeten worden gebracht met de produktiviteitsontwikke- ling. Het Centraal Planbureau raamt de toeneming van de produktiviteit voor 1965 op 2,5 percent. (Vervolg op pagina 4.) Deze autobewaarder in het centrum van Den Haag heeft er de laatste tijd zijn gemak van genomen. Waarom steeds heen en weer hollen? Met be hulp van een wijzende vinger, een scheepsroeper en een ladder gaat het ook, heeft hij geredeneerd. Maar hoe komt hij nu aan zijn geld? (Van onze correspondent) De goede stemming van de weergoden heeft Prinsjesdag 1964 een feestelijk cachet gegeven. Den Haag heeft er met volle teugen van genoten en de vlaggen fier laten wapperen in een stevig windje. Weinig eerbiedig goot De Bilt het „er was eens" van het sprookje van de gou den koets gisteren in de vorm van een frontpassage met regen en afkoeling en een koele bries, maar dat bleek vanoch tend een abuis te zijn. Het werd een spektakelstuk met oranjezon. Tamelijk vroeg kwamen de allereersten om het beste plaatsje pal achter de afzet tingshekken te veroveren en zij zagen zich spoedig omringd door ellebogenwer- kende toeschouwers, die vaste klant van Prinsjesdag of niet stuk voor stuk voor aan wilden staan. De grote drukte begon overigens pas tegen één uur, toen de komst van de lege rijtuigen aan het Lan ge Voorhout de gebeurtenissen aankondig de. Voor het paleis Lange Voorhout hadden honderd man van het twaalfde infanterie bataljon garde jagers de erewacht betrok ken en zorgde de luchtmachtkapel voor muziek. Applaus en gejuich steeg op uit het publiek toen koningin en prins en de prinsessen Beatrix en Margriet in de gou den koets stapten en wegreden. Om één uur precies vertrok de stoet van het paleis over het Schelppad in de Advertentie Gen. Cronjéstraat 48 Een van de drie overgebleven Bristol Bulldog-tweedekkers is gisteren tij dens een proefvlucht op het marine vliegveld van Farnborough neerge stort. De vlieger overleefde de val. Hij werd met niet ernstige verwon dingen in een ziekenhuis opgenomen. BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 DAMES- en HERENTWEEDJASSEN Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien. Ma tige tot krachtige zuidwestelijke wind. Dezelfde of iets lagere temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. jgiur^lBilSlF" 3 1 !.j V!!'1i 'j! 1 «ëÉraiÉP* H -iiHtmr,' richting Kneuterdijk om via Lange Vijver berg en Korte Vijverberg naar de Ridder zaal te gaan. Een half uur tevoren hadden de mannen van gemeentewerken de door de tramrails gevormde moeilijke punten in de route ge- effend door zand te strooi.en. Bewondering was er al geweest voor de E.H.B.O.-ers, die zich dankzij een gemeen telijke subsidie op deze dag in nieuw uniform hadden kunnen steken. De koninklijke stoet had ook dit jaar de traditionele volgorde van rijknechts, een detachement koninklijke marechaus see en een compagnie van het garderegi ment grenadiers met de koninklijke mili taire kapel. Daarachter reed het eerste hofrijtuig met tweespan, waarin de dienstdoende ce remoniemeester R. P. M. baron Van Voorst tot Voorst gezeten was. In het twee de hofrijtuig zaten vier kamerheren, jong- keer mr. J. th. M. Smits van Oyen van Eckhart, reserye luitenant-kolonel b.d. W. A. van den Wall Bake, H. A. A. baron Collot d'Escury, jongkeer mr. G. A. M. J. Ruys de Beerenbrouck, in het derde hof rijtuig de dame du palais mevrouw E. L. baronesse Sweerts de Landas Wyborgh ge boren De Meyier en de grootofficieren lui tenent-generaal b.d. C. F. Pahud de Mor- tanges en mr. C. Dedel en in het vierde hofrijtuig de grootmeesteres mevrouw M. L. J. D. van Wickevoort Crommeling ge boren jongvrouwe Teixeira de Mattos en de grootmeester J. J. L. baron Van Lyn- den. (Vervolg op pagina 4) Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 13 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Troonrede 3 Begrotingsnieuws 4, 5, 6 Buitenlands nieuws 7 In de Vishal en op zee8 Uit stad en omgeving 8, 9 Radio en t.v11 Kunst 11 Feuilleton 13 Economisch nieuws 15 Beurs 15 Scheepsberichten 15 Sport 17 Dit nummer bestaat uit achttien pagina's Morgen, woensdag 16 september, is de laatste dag voor de inlevering van de stripfiguren van onze vakan tiewedstrijd Wie per post verzendt, moet dat uiterlijk morgen doen. Wie zelf komt, kan terecht tussen 2 en 4 uur op Groot Heiligland no. 10 te Haarlem of tussen half 3 en 5 op Lange Nieuwstraat 42? te IJmuiden. J. Einander: God alleen kan denken. Hij denkt in ons. De Troonrede van vandaag is een veel omvattend, maar niet overal even duide lijk stuk. Ze bevat, naast vele zeer con crete mededelingen over het regeringspro gramma voor de nieuwe parlementaire pe riode, een aantal passages die zo vaag ge formuleerd zijn dat zij veeleer vragen op werpen dan informatie verstrekken. Wat te denken, bijvoorbeeld, van het tiental woorden waarmee het toch bepaald niet zo onbelangrijke onderwerp Benelux wordt afgedaan? Heeft de regering zich met opzet beperkt tot de nuchtere consta tering dat met België en Luxemburg „een nauwe samenwerking tot stand kwam", omdat zij vindt dat het met die samen werking (gezien het jongste initiatief van minister Spaak inzake de Europese poli tieke unie) in feite niet zo best gaat? Dit zou kunnen worden afgeleid uit de koppe ling van die volzin aan de mededeling dat „wij uitzien naar de niet slechts eco nomische eenwording van Europa, een eenwording volgens democratische begin selen". Daarin valt, met wat goede wil, enige kritiek op Spaak te lezen. Maar al» men dit er inderdaad achter moet zoeken, is er bij het opstellen van deze Troonrede althans van deze alinea toch wel een heel subtiel raadselspelletje gespeeld. Een ander vraagteken kan men plaatsen achter de passage waarin de regering zich uitspreekt voor „toepassing van bestaande vormen van winstdeling niet leidend tot bestedingsverruiming doch gericht op be zitsvorming." Immers, de bestaande vor men van winstdeling werken voor het me rendeel wel bestedingsverruimend maar niet bezitsvormend en het denkbeeld van vermogensaanwasverdeling in de onderne mingen (dat nog niet tot de bestaande vor men behoort maar wél op bezitsvorming is gericht) wordt voorlopig voor advies naar de SER verwezen. Wat dit laatste betreft kan men zich bovendien nog afvra gen of de regering, die volgens de Troon rede binnenkort haar standpunt zal bepa len omtrent de vernieuwing van het pri vaatrecht (waarbij voor het ondernemings recht een belangrijke plaats wordt inge ruimd), dan niet eerst het bedoelde SER- advies zou dienen af te wachten. Want met het ondernemingsrecht in zijn huidig» vorm zijn de ideeën omtrent vermogens aanwasverdeling toch nauwelijks verenig baar. In de passage over de plaats van d» wetenschap in de maatschappij wordt ge sproken over „de beperkte mogelijkheden" hoewel iedereen weet dat juist op dit ge bied de mogelijkheden in onze tijd onvoor stelbaar groot zijn geworden. Wellicht had de regering hier danook meer het oog op de inderdaad beperkte mogelijkheden van financiering en bemanning van weten schappelijke projecten, en misschien ook wel op de beperkte plaatsruimte in ons land; maar waartoe dient dan deze vage formulering? Zo zouden er nog meer vraagtekens kun nen worden geplaatst; maar daarbij toch op z'n minst ook één uitroepteken, name lijk achter de mededeling dat de regering „ernaar streeft, spoedig een oplossing te vinden voor het vraagstuk van de reclame in radio en televisie." Het is namelijk niet geheel onbekend dat de regering daar al geruime tijd naar streeft, tot dusver ech ter zonder veel succes. Wij zullen al blij zijn als in de aangekondigde nieuwe om roepwet een redelijke oplossing voor de bezetting van het tweede televisienet zal blijken te zijn gevonden. Dat de regering nu toch ook de nood zaak inziet van een versnelde vernieuwing en uitbreiding van bet rijkswegennet zal iedereen verheugen. Maar dat de wegge bruikers extra gelden zullen moeten op brengen „om het gewenste tempo in d» uitvoering te bereiken" lijkt ons een vreemde logica. Want jarenlang is de mo torrijtuigenbelasting (eerst zelfs „wegen belasting" geheten) niet gebruikt om met dat ook toen al gewenste tempo wegen t» bouwen, maar om de algemene middelen van de schatkist aan te vullen. Nu zal er dan eindelijk een rijkswegenfonds worden ingesteld (gelukkig!), maar de gelden daarvoor zullen slechts voor ongeveer drie kwart uit diezelfde algemene middelen ko men en de automobilisten zullen nu, ter- wille van het „gewenste tempo", het ove rige kwart moeten fourneren door betaling van „weggelden". Daaronder schijnt men te moeten verstaan de kosten van een soort jaarabonnement, dat toegang geeft tot bepaalde nieuwe en zelfs tot sommige reeds bestaande rijkswegen, hetgeen op het begrip „openbare weg" wel een heel nieuw maar niet bepaald modern licht werpt. En met dat al zijn wij er nog hele maal niet gerust op, dat het met die ex tra gelden van de weggebruikers gefinan cierde tempo inderdaad „het gewenste" zal zijn. (Zie verder pag. 3)

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1