NKV: Lonen in 1965 omhoog GOLD Minister wil woningen van betere kwaliteit Tal van elektronische snufjes op Fiarex Prinsjesdag in Den Haag Haal de Nieuwe last verkeer op voor het de weg Minder geld uitgeven Werkgevers leren in Noordwijk Frans VERKOUDHEID? Nieuwe methodes voor subsidiëring De schoorsteen kon niet roken Regering wil weg- en tolgeld heffen Aangever van diefstal was zelf schuldige Overheids- salarissen Haagser dan ooit Ziektekostenregeling voor rijkspersoneel Uitbreiding Rotterdam Vrijstelling van dienst voor politieagenten? DINSDAG 15 SEPTEMBER 1964 4 IIIISIIIIIIIIIIIII hoest? keelpijn? ja GROENE KRUIS HOESTBONBONS Gouden koets «te Duits vertikaal stijgend vliegtuig neergestort Muziek Kort nieuws „De lonen zullen in 1965 moeten wor den verhoogd". Tot deze conclusie komt het Nederlands Katholiek Vakverbond vandaag in zijn orgaan „Ruim Zicht' Men denkt, aldus het blad, dat allerlei economische verschijnselen en ook de lonen eenvoudig willekeurig kunnen worden bepaald door een of ander or gaan of door een of andere instantie. Deze opvatting is echter een illusie. Zelfs als de regering een loonpauze zou willen, zo zegt „Ruim Zicht", is zij daar toe niet in staat: onder de huidige om standigheden zou dat een papieren loon pauze worden. Het blad vraagt zich af, hoe men in een economische situatie waarin ook de prijzen niet vastgehouden kunnen worden, de lo nen wel meent te kunnen „vastpennen" en nog wel in een tijd van absolute spanning op de arbeidsmarkt, waarin de bedrijven grote sommen uitgeven om buitenlandse werknemers aan te lokken. Het lijkt het NKV beter dat niet de overheid maar het bedrijfsleven overeen stemming bereikt over de wijze waarop en de mate waarin de lonen nu aan banden moeten worden gelegd. Men zal zich bij het vaststellen van de lonen moeten base ren op realiteiten, aldus „Ruim Zicht", en geen rekenkunstjes op papier moeten ma ken. In een der zalen van het conferentiecen trum „De baak" te Noordwijk aan Zee heeft gisteravond de heer Jean-Paul Cou- choud, cultureel attaché aan de ambassa de van Frankrijk in Den Haag, de eerste cursus Frans van de door twee werkge versverbonden gevormde stichting talen practicum alle succes toegewenst. Bij de cursisten, die als eersten aan de nieuwe lesmethode zijn begonnen, bevindt zich drs. J. D. Bakker, staatssecretaris van Economische Zaken. De cursus wordt in vier opeenvolgende weken gegeven, tel kens van maandagavond tot en met don derdagmiddag. De deelnemers, nu zeven tien, zijn die dagen ondergebracht in het nabij „De Baak" gelegen hotel Zeezicht. Zij spreken, van het ogenblik af dat zij met de cursus aanvangen, alleen Frans. Doel van de -cursus is de deelnemers in de kortst mogelijke tijd met behulp van dia's, films, geluidsbanden en onder lei ding van docenten enigszins vertrouwd te maken met de conversatie van alle dag in het Frans. Dit geschiedt volgens een systeem dat na vele jaren in Frankrijk is ontwikkeld en dat in ons land, voor zover bekend is, alleen bij wijze van proef bij de rijksuniversiteit te Groningen in ge bruik is. Met audio-visuele hulpmiddelen, met het bijbrengen van de kennis van zins- en woordfrequenties in Franse spreektaal en met een selectie van situaties uit het da gelijks leven hoopt men dat doel te be reiken. Advertentie GOLD STAR -ttflMM j'«TH -1 keus uit twee Zorgvuldig uitgezochte driesterren kwaliteitstabakken maken GOLD STAR 25 tot 'n klasse apart. Probeer ook GOLD STAR 25. 25 pittige sigaretten 1,25. GOLD STAR King Size. De langste sigaret in Nederland. Met recht een sigaret van formaat en... drie sterren kwaliteit. 20 King Size sigaretten slechts f 1,15. Negen miljoen meer. De vuilverbrandings installatie annex elektriciteitsopwek- kingsapparatuur, die de gemeente Den Haag wil bouwen, zal ƒ9.4 miljoen duurder zijn dan oorspronkelijk was ge raamd. De gemeenteraad had ƒ28 mil joen voor dit plan gevoteerd. Nog 4.4 miljoen is bovendien nodig om ook een grofvuilbunker en een betere schoor steen te bouwen. Advertentie helpen probaat en smaken heerlijk! Minister Bogaers van Volkshuisvesting heeft maatregelen in voorbereiding om ook in de woningbouwsector de mo gelijkheid te openen voor de bouw van woningen van een betere kwaliteit, be stemd voor de „voorhoede" uit de ar beidersbevolking en een deel van de middengroepen. Hij wil daarvoor een geleidelijk aflopende „gewenningsbij- drage" verstrekken. Ook voor de huur woningen in de gesubsidieerde particu liere sector zijn wijzigingen van het be staande subsidiestelsel in studie. Het woningbeleid zal ook in 1965 gericht worden op de voltooiing van zoveel moge lijk woningen. Er zijn echter veel wonin gen in uitvoering, een verschijnsel dat op zichzelf de produktie niet bevordert. Daarom ligt het in de bedoeling voors hands niet meer dan 95.000 woningen in aanbouw te nemen, evenveel als er dit jaar naar verwachting gereed zullen ko men. Daarvan dienen 45.000 te worden ge realiseerd in de woningwetsector, 25.000 in de premiesector en nog eens 25.000 in de vrije sector. Afhankelijk van het aantal woningen dat dit jaar wordt voltooid, zal het aantal volgend jaar in aanbouw te ne men huizen tot 100.000 kunnen worden verhoogd. Dit extra aantal woningen gaat dan voor de helft naar de woningwetsector en voor een kwart naar elk van de beide andere sectoren. Het ligt in het voornemen om het sub sidiebeleid meer dan voorheen aan de op lossing van de woningnood dienstbaar te maken. Door gebruikmaking van andere methoden van subsidiëring zal getracht worden de doorstroming alsmede de kwa liteitsverbetering van de woningen te be vorderen. In dit verband is het van be lang dat de uitkomsten van het reeds aan gekondigde onderzoek naar de woningbe hoefte in de eerste helft van 1965 beschik baar komen. Vooruitlopend op dat onder zoek is reeds de stimulering van kwali teitswoningen in studie. Voor de financiering van de woningwet- bouw met voorschotten is voor volgend jaar f 1.143 miljoen in de begroting opge nomen tegen 1 925 miljoen in 1964. Daar- WARSCHAU (AFP) Een houtvester uit het Poolse distriet Lodz had al jaren last van een slecht trekkende schoorsteen. Hoe hard hij ook stookte de kachel wilde maar niet goed trekken. Ten einde raad nam hij een deskundige in de arm. Die kreeg de schrik van zijn leve 1 toen hij in het rookkanaal een bom van klein kaliber ontdekte. De bom is nu door militairen verwijderd. Niemand begrijpt hoe het projectiel tijdens de tweede wereldoorlog in de ■Choorsteen terecht is gekomen. van is f 142 miljoen bestemd voor bijdra gen in de exploitatiekosten van woning wetwoningen, 86 miljoen voor de premie- en bijdrageregeling gesubsidieerde parti culiere bouw, 22,9 miljoen voor krotop ruiming en 4,5 miljoen voor woningver betering en -splitsing. De begroting biedt volgens de minister voldoende mogelijk heden om de gemeentelijke saneringen op gang te krijgen. Er is voorts 14 miljoen uitgetrokken voor de bestrijding van het verlet in de bouwnijverheid. In de Noordhal van het RAI-gebouw te Amsterdam is gisteren de Fiarex '64 ge opend, een tentoonstelling van elektronika- onderdelen en bouwelementen, elektro- akoestische apparatuur, meet- en test-in strumenten, grondstoffen en halffabrikaten. De Fiarex is in feite de „stille zaal" van de tweejaarlijkse Firato-tentoonstelling, die zich met ingang van dit jaar op eigen benen waagt. Opvallend is ook nu weer dat het streven in de elektronische wereld om alles steeds kleiner te maken almaar doorgaat. De moderne techniek is bijvoorbeeld in staat een t.v.-ontvanger te bouwen in een klein sigarenkistje en een radio in een lucifer doosje. Dat dit (nog) niet gebeurt is alleen een kwestie van kostprijs. De Japanners laten ook nu weer zien hoe knap ze zijn met hun zeer kleine getransistoriseerde t.v.-toestelletjes. Trekpleister van de expositie is de dezer dagen door Philips gelanceerde video recorder, de bandrecorders voor beeld en geluid. Maar Philips is niet de enige, want de importeur van de Sony-produkten is er in geslaagd eveneens een video-recorder te tonen een Europese primeur en trekt grote belangstelling met zijn apparaat dat meer mogelijkheden biedt dan het Philips- toestel, maar dan ook ruim vijf maal duur der 40.000,-) is. Reparaties aan elektronische apparatuur zullen steeds zeldzamer worden. Zo is ons gebleken uit de ontwikkeling van tal van onderdelen als condensatoren en schake lingen. De prijzen zijn als gevolg van de massa-produktie zo laag dat vervanging sfeeds meer in de plaats van reparatie treedt. (Vervolg van pagina 1) Op het Malieveld stonden mannen van de 43e afdeling veldartillerie, die in de ochtenduren zes stukken hadden opge steld om minuutschoten af te vuren. Zo lang de stoet onderweg was naar de Ridderzaal, onder het uitspreken van de troonrede en tijdens de terugtocht naar het paleis klonk iedere minuut een sa luutschot. De kleurige stoet, de plechtigheid van de muziek en het gedaver van de schoten beheersten de mensen langs de route. Van de bejaarde Hagenaar, die het allemaal al voor de zeventiende keer zag en hoor de maar voor wie het steeds weer nieuw is, tot aan de stoere Fries, die er speciaal voor overgekomen was. Van de bejaarden uit de rusthuizen tot de meneer met oran jespeldjes, die zijn speldjes bij het nade ren van de stoet prompt vergat. Het publiek op het Binnenhof wachtte rustig af, kijkend naar de erewacht, ge vormd door zeventig man van het Korps Mariniers met het vaandel van dit korps met vaandelwacht, en naar de ere-afzet- ting gevormd door garde fuseliers Prin ses Irene, waarbij ingedeeld het vaandel en vaandelwacht van 't garderegiment fu' seliers Prinses Irene, en luisterend naar de Marinierskapel. Om even over één uur kwam de lang verwachte stoet. Wie zagen ceremonie meester, kamerheren, grootofficieren en overige leden van de commissie van in- en uitgeleide de ridderzaal betreden? Niet veel mensen. Het oog bleef gericht op de langzaam naderende gouden koets, op koningin en prins en prinsessen. Zij negen voor het vaandel, het gejuich luw de en stierf volkomen af toen enige mi nuten later de stem van koningin Juliana uit de luidsprekers klonk: „leden der Sta- ten-Generaal". Om enkele minuten over half twee opnieuw het beeld van juichen en wuiven. Hemieuwe ovaties klonken de weg terug, van Binnenhof naar Voorhout. Tussen twee commando's rijkspolitie te paard in ging de gouden koets met ko ningin Juliana, prins Bernhard en de prinsessen Beatrix en Margriet. De koets werd getrokken door een achtspan, met bij ieder paard een koetsier te voet, ter wijl er aan weerszijden vier lakeien lie pen. Het escorte werd gevormd door lui tenant-generaal H. Schaper en brigade-ge neraal A. J. F. M. Egter van Wissekerke. riiHrWy - Op de Fiarex 1964 brengt Philips een video-recorder, die voor de radio amateur een bezienswaardigheid blijkt te zijn. Het geheel is gemakke lijk te vervoeren en beeld- en geluid- klaar te maken. Advertentie Door het betalen van weggeld zullen in werking treedt. De weggebruikers zul- de weggebruikers zelf moeten bijdragen in de kosten van de aanleg van nieuwe wegen. De regering wil tot en met 1970 800 kilometer autosnelweg tot stand brengen. De hieraan verbonden kosten worden geraamd op 2 miljard. In de begroting 1965 is f 190 miljoen voor de wegenbouw uitgetrokken. Uitge gaan wordt van een geleidelijke verdere groei van deze begrotingspost in verhou ding tot het toenemend aantal auto's, zo dat de eerstkomende zes jaar kan wor den beschikt over 1,4 miljard. De rege ring acht het gerechtvaardigd dat voor de verdere financiering een vergoeding van de weggebruikers wordt gevraagd voor het gebruik van autosnelwegen. Hoewel het volgens de regering geen aanbeveling verdient, voor afzonderlijke categorieën van overheidsuitgaven afzon derlijke fondsen te vormen, meent zij dat een fonds van betekenis kan zijn om bij dragen die van de verkeersdeelnemers worden gevorderd, voor de wegfinancie- ring te bestemmen. Op grond van die overweging is de regering voornemens binnenkort een voorstel tot instelling van een wegenfonds te doen. Het voorstel voorziet in de invoering van weggeld en bovendien van tolgeld, te heffen voor het gebruik van afzonderlijke objecten. De uit tolheffing verkregen gel den zijn bestemd voor rente en aflossing van leningen, die voor de financiering van het betreffende object zijn aangegaan. In de ontwerp-begroting voor 1965 komt de instelling van het Rijks wegenfonds nog niet tot uitdrukking. Wél is het de bedoe ling dat het fonds reeds het volgend jaar len 73 miljoen moeten opbrengen. De praktische uitvoering van het plan wordt uiteengezet in de toelichting op het wets ontwerp tot instelling van een Rijkswegen- fonds dat bij de Staten-generaal zal wor den ingediend. Naar wordt aangenomen zal men tegen betaling van het „weggeld" het recht krij gen van bepaalde autosnelwegen gebruik te maken. Ook enkele reeds bestaande we gen zullen behoren tot de autowegen die alleen voor wegeldbetalers toegankelijk zijn. De instelling van het rijkswegenfonds heeft onder meer ook tot doel, meer con tinuïteit te brengen in de aanleg van nieu we wegen. De bijdrage van de weggebrui ker en die van de overheid zullen zich ver houden als een op drie. Een 23-jarige inwoner van Halfweg heeft vanmorgen op het politiebureau in Utrecht bekend, dat een inbraak die hij vrijdag had aangegeven door hem zelf is gepleegd. De man waarschuwde vorige week de politie met de mededeling, dat in de dro gisterij waar hij werkte 800 gulden uit de kas was ontvreemd plus zijn eigen porte feuille waarin zijn rijbewijs en 200 gulden zaten. Hij verving in de zaak de filiaalhoud ster die met vakantie was en zou zelf de volgende dag naar het buitenland vertrek ken. Als motief voor het in scène zetten van de inbraak gaf hij vanmorgen op, dat hij een kastekort had van 75 gulden en dat de „inbraak" hem de enige manier leek om dit te verdoezelen. WONINGBOU WPROGRAMMA 61 -65 j^iwóniiW1 Tbfóalaa 80.000 45.000 I Woningwet-bouw Premiebouweic, (afhankeliikv.d.siiuaiie eind 1964 is het mogelijkdal-heU-otoalaantal woningen zal worden verhoogd lot 100.000 w.v. d voor de woningwefbouw 50.000) KORT NIEUWS Atoomenergie. Mr. H. F. Eschauzier, de Nederlandse ambassadeur in Wenen, is gekozen tot voorzitter van de achtste conferentie van het internationale bu reau voor atoomenergie. (Vervolg van pagina 1) Een groot deel van de uitgavenvermeer- dering voor het komende jaar heeft be trekking op salarisverbeteringen voor het overheidspersoneel of wordt opgeslokt door de prijsstijgingen, waarmee ook de overheid bij haar aankopen en investe ringen wordt geconfronteerd. De salaris sen en sociale lasten vragen een uitgaven stijging met 1 miljard. Zij vergen in 1965 een totaal bedrag van ruim 5J4 mil jard, dat is ongeveer 43 percent van de geraamde uitgaven op de gewone dienst. Hierbij zijn de personeelslasten van de staatsbedrijven en de lagere overheids organen nog buiten beschouwing gelaten. De woningwetvoorschotten zullen aan merkelijk worden verhoogd en in 1965 rond 1150 miljoen bedragen. De recht streekse uitgaven ter stimulering van de bouwproduktie zijn in de huidige kabi netsperiode met 40 miljoen gestegen boven de normale stijging. Een bedrag van 25 miljoen per jaar hiervoor wordt geput uit de ruimte voor belastingverlaging en dus als extra uitgave opgevoerd. De uitgaven voor de ontwikkelingshulp tonen een stijging met 31 miljoen en kunnen voor 1965 worden gesteld op 256 miljoen. In de sociale sector worden ho gere bedragen gevraagd voor de uitvoering van de Algemene Bijstandswet, die op 1 januari in werking treedt, en de voor genomen verhoging van de A.O.W.-uit- keringen tot een sociaal minimum. Ook de uitgaven voor verbetering van de structuur van de landbouw gaan om hoog. BONN (AP) De Westduitse eerste ver tikaal opstijgende straaljager is gisteren kort na het opstijgen neergestort. Het toestel steeg regelmatig van 't mili taire vliegveld in Ingolstadt op voor een proefvlucht, klom tot ongeveer negen me ter en stortte daarna neer. De Amerikaanse testpiloot, George Bright, gebruikte zijn schietstoel, maar werd gewond. De Luftwaffe heeft vijf jaar aan het toestel, de VJ-101, gewerkt. Het is volkomen vernield. Achter de koets reden kolonel-vlieger mr. R. J. E. M. van Zinnicq Bergmann, kapitein ter zee A. J. de Graaff, kolonel tit. C. C. Geertsema, luitenant-kolonel W. R. A. baron van Tuyll van Serooskerken en luitenant-kolonel G.. N. Tack De koninklijke stoet werd voorafgegaan door negen ruiters van de gemeentepolitie, gevolgd door de hoofdcommissaris van po liet met zijn adjudant, beiden te paard, allen in ceremonieel uniform. De stoet werd gesloten door vier ruiters van de be reden brigade, eveneens in ceremonieel te nue. Op verschillende punten langs de route speelden muziekkorpsen tussen de afzet tingen, die gevormd werden door een de tachement van het 17e pantser infanterie bataljon, manschappen van de luchtmacht opleiding, detachementen van de Delftse studentenweerbaarheid, mannen van „Pro Patri" uit Leiden en vertegenwoordigers van Koninklijke Marine, Marva, Milva en Luva. Bij het voormalige paleis aan de Kneu terdijk speelde het fanfarekorps der Lim burgse jagers, op de hoek van Lange Vij verberg en Kneuterdijk het trompetter korps der garde fuseliers Prinses Irene. Het is vandaag een slechte dag voor da eigenaar van PF-CM-667, een stuk wei- vaartswonder dat vergeten op de Lange Vijverberg stond. Vanmiddag of vanavond zal de Duitser die zijn wagen daar langs de route van de gouden koets liet staan zijn eigendom bij de politie kunnen ophalen. Het forceren van de auto door de brand weer was een fijn verzetje voor wie daar stonden te wachten op de gebeurtenissen van prinsjesdag. Trouwens, het is helemaal fijn vandaag in Den Haag. Hoewel er, naar het leek, meer belang stelling voor prinsjesdag was dan in vorige jaren, was de sfeer niet zo fanatiek als hij in vroegere jaren wel zijn kon. Pas te gen negen uur begonnen de eerste kijkers zich langs de koninklijke route te instal leren. Alleen in de provincie is men vroeg opgestaan voor het kijkspel van de derde dinsdag in september. Een groep mensen uit Kampen was vanmorgen om zes uur met drie autobussen naar Den Haag vertrokken, uit Groningen en Maas tricht waren ze nog vroeger op pad ge gaan. Bij het comfort dat men had meege bracht waren minder houten klapstoeltjes en limonadeflessen; onze kamperende na tie had zich met kampeermeubilair en kleurig plastic drinkgerief achter de hek ken geïnstalleerd. Kinderen hielden zich bezig met het kleuren van een tekening van de koninklijke stoet die was afgedrukt in een gratis editie van een Haags dag blad. Voor de rest was het allemaal zoals het hoort op prinsjesdag. Een residentie waar in veel zachte g's klonken en waarin veel n's werden ingeslikt. Vlaggen, muziek, drukke terrassen en een vriendelijke tem peratuur. Den Haag op prinsjesdag: een beetje anders dan anders en tegelijkertijd Haagser dan ooit. De centrale commissie van overleg in ambtenarenzaken zal spoedig overleggen over de ziektekostenregeling voor het rijkspersoneel, die door minister Toxopeu* (Binnenlandse Zaken) is ontworpen. De verkenning van de mogelijkheden voor een zo doelmatig mogelijke uitvoering van de regeling is inmiddels afgesloten. De minis ter" zegt in zijn toelichting op de begro ting voor 1965 te betreuren dat met het ontwerpen van de ziektekostenregeling zo veel meer tijd is heengegaan dan aanvan kelijk was aangenomen. Minister Toxopeus (Binnenlandse Za ken) is van plan het wetsontwerp tot uit breiding van de gemeente Rotterdam in het Botlekgebied, dat hij in voorbereiding heeft in de loop van het nieuwe parlemen taire zittingsjaar in te dienen. Dat blijkt uit zijn memorie van toelichting op de be groting voor 1965. Ook zal de bewindsman voorstellen doen tot gemeentelijke herin deling van Zeeuwsch Vlaanderen. De mi nister doet zijn mededeling onder voorbe houd dat er bij de verdere voorberei ding van de wetsontwerpen geen vertra ging optreedt. Er is interdepartementaal overleg gaan de over de vraag of niet aan aspirant-po litieambtenaren vrijstelling van militaire dienst kan worden verleend. Dat meldt mi nister Toxopeus in zijn memorie van toe lichting op de begroting van Binnenlandse Zaken. Een verdere ontwikkeling van de wervingsactiviteiten is dringend noodzake lijk omdat over een aantal jaren, wan neer als gevolg van de leeftijdsopbouw van de politiekorpsen grote aantallen de pensioengerechtigde leeftijd zullen berei ken, zeer veel politiemannen moeten wor den geworven. Minister Toxopeus schrijft dat de lichte verbetering, die zich vorig jaar reeds in de wervingsresultaten begon af te tekenen, zich heeft voortgezet. Op 1 april bedroeg het aantal vakatures bij de gemeentepoli tie 1386 tegen 1468 op 1 juli 1963. Het aan tal aspiranten in opleiding, dat in deze cij fers buiten beschouwing is gelaten, bedroeg op 1 april 584 tegen 520 op 1 augustus 1963. De stijgende belangstelling voor een func tie bij de politie is ingetreden na de vrij wel gelijktijdige verhoging van de poli- tiesalarissen, de verlaging van de aanstel lingsleeftijd en de inzet van de wervings campagne onder ULO-leerlingen. Autowrakken. De Utrechtse politie heeft de laatste maanden twintig autowrak ken van de straat laten verdwijnen. De eigenaars konden niet worden opge spoord, waarna de wrakken door de reiniging werden weggehaald voor ver nietiging. y

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 4