f Tekort over 1964 ruim 600 min. beneden raming Voor sociale uitkeringen ruim 183 miljoen meer BAMI NASI? Voor cultuurtechnische werken 59 miljoen meer JSta Urijeutrflfot -&h v&*t de, Meer geld voor de politie Staatsschuld steeg met 199 miljoen tot 19,9 miljard Belastingopbrengst in 1965 op 14,7 miljard geraamd Voor Defensie 2584 miljoen Twee nieuwe gevangenissen Nieuw koffertje voor Derde Dinsdag Andere inkomsten f 1311 miljoen y/m-/■/MF/m/mA Geen ijsvrij meer op openbare scholen in Amsterdam Functie van huisarts onderwerp van studie Scheuring in comité huwelijksgeschenk prinses Irene !eet U graag )IN S D A G 15 SEPTEMBER 1964 6 Kastekort 1964 DESCHULDDIEWU HEBBEN... Reumatiek T O G A L Griep TO GAL Migraine T O G A L Menstruatiepijn T O G A L Verkouden T O G A L Hoofdpijn Spit TOGAL TOGAL HELPT HELPT HELPT HELPT HELPT HELPT HELPT Nationale schuld Of DE BELASTINGDRUK HOE DE STAAT1GULDEN ONTVANGT ®^L2#:-ca.2Sch HOE DE STAAT 1 GULDEN UITGEEFT Belaslingen opinkomen, winsten vermogen 7379 Inkomstenv. Luistergelder Winslen etc v. bed rijven 115 Opbrengst van rente 296 s- verhógénde belastingen (omzebbel aocijnsetc) Domeinen Diversen 692 (na aflnadd.poify Ned.-Duirs Financ. ver drag 81 Cijfers in miljoenen guldens begrohingshekort- 719 miljoen (incladdih poslen wordh heF te- korF 916miljoen) Onderw, cu?Fuur \olkshuisw Landbouw, visserij 638 Buirenl. e.ensie NaFion schuld WDrersr. en verkeer 1412,5 Jushhe Pol i he 760.5 Diversen 461 nodffradljxuf. De uitgaven en ontvangsten in 1964 heb ben zich tot nu toe zo ontwikkeld, dat het oorspronkelijk geraamde tekort van 1268 miljoen thans wordt geschat op 1023 miljoen. Dit is een verbetering met 618 miljoen. Het beeld van de begroting 1964 is vooral gewijzigd onder invloed van de loonbeweging van dit voorjaar. In de loop van dit jaar zijn de uitgaven gestegen met 976 miljoen. Hiervan is 676 miljoen opgegaan aan salarisverbeterin gen e.d. De belastingmiddelen gaven een extra stijging te zien van ruim anderhalf miljard. In overeenstemming met de daling van het tekort op de begroting 1964 is ook het budgettaire kastekort lager geraamd. Naar aanvankelijk werd verwacht zou fi nanciering moeten worden gevonden tot circa 1700 miljoen. Naar zich thans laat aanzien zal het budgettaire kastekort over 1964 rond 100 miljoen méér bedragen dan het begrotingstekort ad 1023 miljoen. Dit verschil spruit in hoofdzaak voort uit een achterblijven van de kastontvangsten der belastingen bij de vermoedelijke begro tingsuitkomsten. Inclusief het tekort van het Gemeentefonds zal ruim 1200 miljoen moeten worden gefinancierd. In deze dekkingsbehoefte werd inmiddels voor rond 440 miljoen voorzien door plaat sing van een drietal staatsleningen, voor deze zover niet dienden tot conversie van de 3 percent lening 1962-1964. Door reser veringen op de voorinschrijfrekeningen zal bovendien globaal 650 miljoen voor het rijk beschikbaar komen. Over de kasontwikkeling in het eerste halfjaar van 1964 merkt minister Witte- veen o.m. op dat de budgettaire kasont wikkeling van het rijk in het eerste half jaar van 1964 resulteert in een tekort van 812 miljoen. De financiële behoeften wa ren in die periode mede door een tekort van het Gemeentefonds 883 miljoen. To taal kwam daartegenover slechts 96 miljoen aan kapitaalmiddelen als dek king beschikbaar. Voor het gehele jaar 1964 wordt het budgettaire kastekort, te zamen met het tekort van het Gemeente fonds, geraamd op ruim 1.200 miljoen. Dit betekent dat het tekort in het tweede halfjaar aanzienlijk geringer zal zijn dan in het eerste. Naast de verwachte gunsti- Demiddelen v. hel Rijk bedragen caKmiljard DIT ISKMIUARDGULDEN... Menzouca.é55iaar el ke seconde één gul- uit kunnengeven Menzool'37'^^par nodig hebben om lot lAmiljard te tellen Heiduurt383.561 eeuwen eer er14mll- jard dagenzijn wloper Menkanerieder mens op de aarde ra. 5gulden van geven 14 miljard hoofdharen NAASTel kaar geven een lengte van ■280 km 14 miljard groan- «t korrels wegen fcj ra.15.000 kilo gf ger kasuitkomsten zullen in de tweede helf van 1964 ook meer kapitaalmarktmiddelen beschikbaar komen, doordat de stortingen op de vooorinschrijfrekeningen tegen het einde van het jaar plegen plaats te vinden. Het verloop van de rijksfinanciën is van betekenis voor de monetaire ontwikkeling in de oploop van het jaar. Aanvankelijk heeft door dit seizoenpatroon creatie van liquiditeiten ten behoeve van het rijk plaatsgevonden, die een tegenwicht heeft gegeven tegenover de verkrappende wer king van onder andere het betalingsba lanstekort. Aan dit tegenwicht komt echter een einde en het slaat zelfs in zijn tegen deel om naarmate de verhouding van ont vangsten en uitgaven zich in de latere maanden van het jaar wijzigt. De totale uitgaven af 760.5 miljoen voor justitie en politie, inclusief 87,9 miljoen voor de civiele verdediging, wor den in de ontwerp rijksbegroting 106,8 min hoger geraamd dan voor 1964. Deze stijging wordt in belangrijke mate veroor zaakt door de noodzakelijke uitbreiding van het justitiële en politionele apparaat. Voor de rijkspolitie is voor 1965 22,1 min meer uitgetrokken. Hoewel de wer ving gunstig verloopt zal de onderbezet ting van dit korps vooreerst nog niet zijn opgeheven. Daarom zal worden voortge gaan met motorisering en beschikbaar stelling van technische hulpmiddelen. De kosten van de gemeentepolitie zijn ge raamd op 241,1 miljoen tegen 204,2 min in het voorafgaande jaar. ONTWIKKELING NAT10N.SCHULDv.a]953 x 1953 miljard gulden Toiaal binnen-en buitenl. Alléén buitenl-schuld De totale staatsschuld bedroeg eind juni 1964 19.973 miljoen 19.774 miljoen op eind juni 1963). Er zijn tot een bedrag van 1.449 mil joen nieuwe leningen geplaatst. Hier tegenover staat een verplichte schuld delging tot een bedrag van 497 miljoen en de vervroegde aflossing van het restant van de 3 percent lening 1962/1964 ad 305 miljoen. De gevestigde schuld is derhalve met een bedrag van 647 miljoen toe genomen. Het bedrag aan uitstaand schatkist papier is gestegen met 55 miljoen tot 3.357 miljoen. Op 30 juni 1964 stond 694 miljoen aan schatkistpromessen en 2.663 miljoen aan schatkistbiljetten uit. Het bedrag aan stortingen door rijks fondsen is in de periode 30 juni 196230 juni 1963 gedaald met 219 miljoen. De veranderingen in de overige posten van de binnenlandse schuld resulteerden per saldo in een geringe stijging van 16 miljoen. Op de gevestigde buitenlandse staats schuld, die per ultimo juni 1963 741 miljoen bedroeg, is 253 miljoen ver vroegd met 47 miljoen verplicht afgelost. In juli 1963 werd overgegaan tot ver vroegde algehele aflossing van de Exim- banklening 1945, pro resto groot 21,1 mil joen dollar, en tot vervroegde aflossing Niet minder dan 183,7 miljoen méér dan in 1964 is er op de rijksbegroting voor volgend jaar uitgetrokken ten behoeve van de sociale zekerheid. Daarvan is 150 miioen bestemd voor de rijksbijdra ge aan het Ouderdomsfonds, nodig om A.O.W. en A.W.W. te kunnen optrekken tot 'n sociaal minimum. Voorts is de loon ontwikkeling, die zich in 1964 heeft voor gedaan, van grote invloed op de stijging van de uitgaven. De overheidsbijdragen voor de verschillende sociale verzekerin gen stijgen daardoor automatisch met een belangrijk persentage. De Miljoenennota vermeldt dat ten be hoeve van een bedrijfspensioenregeling voor zeelieden ter visserij 2,1 miljoen is uitgetrokken. Voorts is 5 miljoen be stemd voor een uitbreiding van de kring van uitkeringsgerechtigen op grond van de tijdelijke bijstandsregeling voor minderva- liden. Meer geld is uitgetrokken voor de gezinszorg en de gezinshulp, het bijzonder gezins- en wijkwerk, de huishoudelijke voorlichting en het maatschappelijk werk ten behoeve van bejaarden en gehandicap ten. Voor de per 1 januari in te voeren bij drageregeling voor de plaatselijke organen van maatschappelijk werk, die de Armen raden gaan vervangen, is 0,7 miljoen uitgetrokken. De uitgaven voor maatrege len in het belang van de werkgelegenheid zijn 18,1 miljoen hoger gesteld. Rond 1,5 miljoen is opgenomen voor een voort gezette werking van buitenlandse arbei ders. Er wordt 9 miljoen aangevraagd om de opleiding voor de bouwberoepen te stimuleren en uit te breiden. Advertentie 48,9 miljoen dollar op de Economie Coope ration Administration-lening. Volgend jaar zal 66,4 miljoen meer aan rente over de nationale schuld moeten worden betaald. Deze stijging wordt ver oorzaakt door een vermeerdering van rente en kosten van de binnenlandse schuld met 67,7 miljoen, vooral als gevolg van vorig jaar uitgeschreven leningen, en een vermindering met 1,3 miljoen van rente en kosten van ouitenlandse schuld. De aflossingen op de nationale schuld zullen in 1965 597,8 miljoen bedragen, waarvan 45,5 miljoen voor aflossingen op de binnenlandse schuld. Tengevolge van de toeneming van de gevestigde schuld is dat laatste bedrag 57 miljoen hoger dan voor de aflossing van de binnenlandse schuld in 1964 werd geraamd. De directeur van de Staatsdrukkerij heeft gisteren in het ministerie van Finan ciën minister Witteveen een nieuw koffer tje aangeboden. De heer Oltheten zei, dat de Staatsdruk kerij, die al sinds het begin van de vo rige eeuw het drukken van de Miljoenen nota verzorgt, in het verleden bij gebrek aan voldoende middelen geen bijzondere aandacht aan de verpakking van deze stukken kon besteden. Thans staan de mi nister voldoende gelden ter beschikking om voor een goede voorziening van be drijfsmiddelen voor de Staatsdrukkerij zorg te dragen. Het was hem dan ook een genoegen zo kort na het in gebruik ne men van het nieuwe gebouw van de Staatsdrukkerij de minister dit koffertje aan te bieden. Minister Witteveen bracht in zijn dank woord in herinnering dat het koffertje van de Derde Dinsdag in September inder tijd door minister Lieftinck wegens de steeds toenemende omvang van de stukken was ingevoerd. Het nieuwe koffertje, ver vaardigd van kalfsperkament, is van zo goede kwaliteit dat de traditie waarschijn lijk nog lang zal kunnen worden voortge zet. De minister van Financiën hoopt volgend jaar 14.774 miljoen aan belastingen te ontvangen. Het Gemeentefonds ontvangt hiervan 1943 miljoen en het Provincie fonds 116 miljoen. Voor het rjjk blyft dus over 12.715 miljoen. De stijging van de belastingraming van 1964 op 1965 be draagt bjjna 1 miljard gulden. Deze stijging, voorzover uitsluitend sa menhangende met de economische ontwik keling, kan worden gesteld op 8Vz percent. Het nationale inkomen stijgt nominaal met 6'/2 percent. De grotere stijging van de belastingopbrengsT weerspiegelt de pro gressie in het belastingstelsel. De pro gressiefactor blijkt in 1964 1,35 en in 1965 1,3 te zijn. In de ramingen van de belastingop brengst is er onder meer rekening mee gehouden dat in 1965 de verhogingen per 1 april 1964 van het bijzonder invoerrecht op benzine en de omzetbelasting op siga retten indien de Staten-Generaal deze voorstellen aanvaarden voor een vol jaar doorwerken, dat per 1 januari 1965 de herzieningswetten op de Inkomsten en de Vermogensbelasting in werking tre den, en per 1 juli 1965 de herzieningswet op de loonbelasting met uitzondering van het verhoogde tarief voor bijzondere belonihgen. Ook worden per 1 januari 1965 de E.E.G.-binnentarieven verlaagd. De raming voor de zogenaamde kost- prijsverhogende belasting beloopt 61.70 miljoen, die van de belastingen op in- Advertentie Koop het dan VERS kant en klaar Alle ingrediënten zijn reeds toegevoegd. Drie minuten in de braadpan en het is klaar. Slechtf f 1,25 per groot pak Verkrijgbaar bij slagerijen,, met verkoop uit gekoelde toonbank, VERPAKTE KANT EN KLAAR MAALTIJDEN De pionier van de Chinese keuken- in Nederland. GORTMOLEN 27 - DEN HAAG TEL. ttSIB TO.V. HET NAT. INKOMEN komen, winst en vermogen 8604 miljoen De opbrengst van de Loonbelasting wordt op 3125 miljoen geraamd; die van de Inkomstenbelasting op 3200 miljoen. Maar behalve de belastinginkomsten beschikt het rijk nog over andere inkom sten. Zij worden voor 1965 geraamd op 1311 miljoen. De winsten en baten van bedrijven worden geraamd op 115 mil joen, de inkomsten wegens rente op 246 miljoen, de uitkeringen op grond van het Nederlands-Duits financieel verdrag 81 miljoen, de opbrengst van Luister- en Kijkgeld op 121 miljoen, de ontvangsten der domeinen op 57 miljoen en diverse andere middelen op 254 miljoen. Tezamen met de voor het rijk geraamde belastingopbrengst van 12.715 miljoen komt de minister tot een totale middelen raming van 14.026 miljoen. In de rijksbegroting voor 1965 is voor militaire uitgaven 2.584,1 miljoen op genomen. Hiervan is uitgetrokken voor de landmacht 1.174,2 miljoen, voor de lucht macht 636,9 miljoen, voor de marine 571,4 miljoen en voor militaire pen sioenen en wachtgelden 146,1 miljoen Bij de vaststelling van de defensie uitgaven is gestreefd naar verlaging van de exploitatiekosten, teneinde meer geld beschikbaar te krijgen voor aanschaffin gen van modern materieel. Meer nog dan vroeger zal het accent worden gelegd op de parate voor de N.A.V.O. bestemde on derdelen. Met de installatie van geleide wapens wordt voortgegaan. Er wordt een begin gemaakt met de plannen voor een onderzeeboot, aangedreven door kern energie. Voor de uitgaven van gevangeniswezen, psychopatenzorg, reclassering en voorlich ting in strafzaken is op de ontwerprijks- begroting 69.7 miljoen uitgetrokken te gen 57,1 miljoen in 1964. De strafge- stichten en de rijksasielen voor psychopa ten hebben de noodzakelijke personeelsbe zetting nog steeds niet bereikt. In de be hoeften van het penitentiair beleid zal worden voorzien door de bouw van een tweetal gevangenissen en vier Huizen van Bewaring, alsmede door vergroting en verbetering van enkele gestichten. De bouwsubsidies voor verpleeginrichtingen ten behoeve van criminele psychopaten worden verhoogd. De uitgaven voor de kinderbescherming zijn voor 1965 ƒ22,2 miljoen hoger ge raamd dan in het voorafgaande jaar. De subsidies voor het internaatwerk van ge organiseerde kinderbeschermingen worden eveneens verhoogd. Het landbouwbeleid zal volgend jaar meer accent leggen op de cultuurtechni sche werken, die in het kader van de agra rische structuurpolitiek uitvoering behoe ven. Met name het ruilverkavelingspro gramma zal een versterkte uitvoering ondergaan, zo blijkt uit de Miljoenennota. Daartoe zal het budget van de Cultuur- INLATOIRE SITUATIE IN ONS LAND INKOMENS EN PRODUKT1E (1958=100) 1959 '60 'S3 1964 Inkomen uit bedrijven FriodukHevd bedrijven (volume) 60 36 de in de bedrijven verdiende inkomens de produktie ir> zrjnmet~6Ö%gè'-" me^S^gf- stegen stegen PERIODE 1956-1964 technische Dienst opnieuw met 25 miljoen gulden worden verhoogd en zijn de voor schotten aan de Stichting Beheer Land bouwgronden 28 miljoen gulden hoger ge raamd. Totaal is voor cultuurtechnische werken ƒ59 miljoen meer uitgetrokken. Het nadelig saldo van het Landbouw- Egalisatiefonds wordt voor 1965 op 166,9 miljoen geraamd tegenover ƒ316,9 voor 1964. Deze verlaging van rond 150 mil joen Is hoofdzakelijk het resultaat van een verlaging van de graantoeslag lichte gron den met ƒ9,9 miljoen en de toeslag op melk met f 88 miljoen enerzijds en een verhoging van de netto-opbrengsten van de heffingen met ƒ52,4 miljoen ander zijds. Met de verlaging van de graantoe slag lichte gronden van 175 tot ƒ140 per ha. wordt in het kader van het ge meenschappelijke graanbeleid de eerste stap gedaan naar het volledig verdwijnen van deze toeslag in 1970. De E.E.G.-verordening voor zuivelpro- dukten geeft een aanzienlijke verlichting van de lasten van de Nederlandse schat kist voor het zuivelbeleid, enerzijds door de voorgeschreven verhoging van het bin nenlandse prijspeil, anderzijds doordat een groot deel van de lasten van de verlies gevende export op de Gemeenschappelijke Markt kan worden afgewenteld. Al brengt de komende winter nog zulk fraai schaatsweer, de Amsterdamse schooljeugd zal geen ijsvrij krijgen. B. en W. van Amsterdam hebben de hoofden van de openbare scholen verboden vrijaf te ge ven. In 1957 was, een regeling ingevoerd die acht vrije middagen per winter toestond. Het Amsterdamse gemeentebestuur is van mening dat het sinds de invoering van de vijfdaagse schoolweek niet verantwoord is om extra yrij te geven. De jubilerende staatsdrukkerij heeft de minister van Financiën verrast met een splinternieuw begrotings koffertje. Het geschenk werd minis ter Witteveen gistermiddag overhan digd door de hoofddirecteur van da staatsdrukkerij, de heer Th. H. Ol theten (rechts). Het koffertje is ver vaardigd van antiek kalfsperkament. Op de rijksbegroting voor 1965 is een kwart miljoen gulden uitgetrokken ten be hoeve van een onderzoek dat zal worden ingesteld naar de functie van de huisarts, wiens centrale positie volgens de miljoe nennota in het bestel van de gezondheids zorg een belang is van de eerste orde. Voor de aankoop van sera en vaccins wordt een hoger bedrag uitgetrokken dan voor 1964 is gebeurd. Het entprogramma voor 1965 zal bestaan uit vier entingen met het vierfactorenvaccin (tegen difte rie, kinkhoest, tetanus en polio) op de zui gelingenleeftijd, twee revaccinaties op de kleuterleeftijd en drie revaccinaties op de schoolleeftijd. De revaccinaties geschieden met difterie-tetanus-poliovacein. Voor wetenschappelijk onderzoek is an derhalf miljoen gulden meer uitgetrokken. Een kwart miljoen gulden is bestemd voor de toetsing van nieuwe ontwikkelingsvor- men van gezondheidszorg op hun waarden en uitvoerbaarheid. Meer geld is voorts uitgetrokken voor de geestelijke volksge zondheid (medisch-opvoedkundige bureaus en sociaal-psychiatrische diensten), terwijl ook is voorzien in personeelsuitbreiding voor de inspectie voor de milieuhygiëne, het rijksinstituut voor de volksgezondheid, de geneeskundige inspectie en de directie volksgezondheid. De subsidie voor „super- onrendabele" aansluitingen op het drink waterleidingnet is opnieuw verhoogd. OmzeF belasting ca. I 9cY Invoerrechte *sca.11ch I n kom sren bel.^:-.'; ca.23ch Div.cal2cr wv.tandbouwM ca.4ch] SocVoorzi ca/IOcF. f-1 li-Onderwijs: av /-enCu I hu u r j V J? ot F==i cjA-.. -,.:y ÏPQ Nadat de secretaresse-penningmeeste- resse van het comité „Huwelijksgeschenk prinses Irene", mevrouw B. Bahlman-Ver- hoeven te Nijmegen haar functie had neergelegd en ook mevrouw W. Albers Pistorius-Fokkelman zich uit het comité had teruggetrokken, zijn ook drs. W. J. M. Mulders uit Roosendaal en de heer B. H. Kuijten, voorzitter van de Raad van Arbeid te Maastricht uit het comité ge treden. Mejuffrouw M. van Looij te St. Janssteen en professor dr. P. J. A. Calon te Nijmegen zouden ook zijn uitgetreden. De heer A. Schouten, leraar te Heeren veen, die zich initiatiefnemer noemt van de „Landelijke kring van vrienden van prinses Irene", heeft zich van het comité gedistantieerd. „Het uittreden van een paar ontevreden leden wordt door het bestuur gezien als een door de uitgetredenen zelf toegepaste zuivering van het comité, aldus de plaats vervangend secretaris en penningmees ter van het bestuur, de heer Ph. van 't Hof te Rotterdam. Er is in ons comité slechts plaats voor diegenen, die dit doel met zuivere bedoelingen nastreven", zo verklaarde hij.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 6