ZINGT DE LOF VAN EEN COMFORTABEL LEVEN Juli was een goede maand voor middenstandszaken Comfort, fijn! we er Uitvinders blijven vindingrijk Verstandig kiezen 't niet, maar t is Objectieve voorlichting Stofzuiger wordt vaak verkeerd gebruikt Primeurs op „idée '64" Kijken en kiezen Comfortabel leven Idée 64 Kleinste badkamertje ter Mooi weer stimuleerde Dr. Pennock nam afscheid bij het Cebuco Maria Magdalenakerk wordt afgebroken 11 WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1964 IHj&o RA De -Idée 64" is bi3na Idee 0*T is het motto, dat de En dit is dan de schrijf-wastafel. Links omhoog gedaan en het is het nog een bureautje. Even het blad is een wastafel farechts). (Van onze correspondent) De naam is „Idéé 64", IH£o Rd het motto „comfor- tabel leven" en het doei voorlichting ge- WST~~{ V ven over huishoude- jwjfeg;- Jf /i;/ce apparatuur. Plaats van het ge- comfortabel leven beuren: het RA1- gebouw te Amster dam, van morgen 17 tot en met 26 september. „Idéé 64" (het accent op de e dient als blikvanger), is een tentoonstelling van huishoudelijke apparaten, verlichting, keukeninrich tingen, sanitair en verwarming. Zij is echter geen gewone huishoudbeurs. Men kan er niet kopen. Alleen kijken. Kijken en kiezen. Twee jaar geleden ontstond de expositie voor de eerste maal op ini tiatief van het bedrijfsleven, dat er behoefte aan had de consument eens in de twee jaar een zo compleet mo gelijk overzicht te geven van alles wat er op het gebied van de huis houding te koop is. Er is veel te koop., méér dan het doorsnee-gezinsbudget toelaat. Er zijn bovendien van ieder huishoude lijk apparaat zoveel uitvoeringen en merken, dat de aspirant-koper de kluts kwijtraakt. „Idéé 64" is er om die koper een welbewuste keuze te laten doen. De uitvinder van de naaimachine is dood- IOC© 64 geslagen. Dat gebeurde in 1807 in zijn woon- plaats Kufstein, waar de kleermakers hun Mang; E voortvarende collega M Madersperger liever vermoordden dan het comfortabel Isvsq risico te lopen minder werk te krijgen. De opmars van de naaimachine was echter niet te stuiten. Het was het eerste industriële huishou delijke apparaat. Het tragische einde van de heer Ma dersperger heeft echter andere inven tieve lieden niet afgeschrikt om meer apparaten te ontwerpen en te vervaar digen, die de vroeger zo omslachtige huishoudelijke arbeid konden verlich ten. Zo ontstond de stofzuiger, de elek trische strijkbout, het fornuis, de elek trische koffiemolen, de wasmachine, de mixer, de koelkast, de geiser. Men treft ze aan in welhaast iedere woning van vandaag. Maar de ontwikkeling gaat door. Er zijn inmiddels boenmachines, vloer- wrijvers, breimachines, strijkmachines, haardrogers, diepvriezers, afwasmachi nes en sapcentrifuges. Er is een me neer, die een prototype van een elek tronische naaimachine heeft gebouwd. In 1970 maar uiterlijk 1980 staat hij in uw naaihoekje. Tegen die tijd vindt ge uw mooie aardgascomfoor ook al ouder wets, want dan worden onze maaltij den in enkele seconden met micro golven klaargemaakt. In 1964 slaan wij de uitvinders niet meer dood. Wij spreken hen netjes met „u" aan en zijn hun erkentelijk voor hun bijdrage aan het comfortabele le ven, waarvan wij dromen. IJl Op naar „Idéé" dus ld@e Want daar vinden wij het nieuwste, dat in- genieurs en vorm- WÈ^~? V §evers voor ons flatje M&éSt. t hebben gemaakt. De huisvrouw, die hier ronddwaalt zal al gauw comfortabel leven een verlanglijstje heb ben opgesteld en haar echtgenoot zal verzuchten: moet dat nu werkelijk allemaal? Het moet niet, nee. Een echtpaar zonder kinderen, dat af en toe een eitje klutst, doet er niet verstandig aan een omvangrijke keukenmachine aan te idéé 64 schaffen als het bijv. nog geen koelkast heeft. En waarom zou iemand, die vlak bij een wasserette woont, zo nodig een wasautomaat van duizend gulden moe ten hebben? Het moet allemaal niet. Maar veel van de apparaten, die aan de markt zijn, zijn wél gemakkelijk. Nederland is, in Europees verband ge zien, beslist geen welvaartsstaat al wil len wij ons dat zelf wel eens voorhou den. Er bestaat een grote achterstand op het gebied van de technische ver volmaking van de huishouding. Maar langzamerhand krabbelen wij bij. In de afgelopen vier jaar is de omzet van koelkasten, wasmachines, mixers, gei sers enz. met niet minder dan 100 per cent gestegen. Men mag aannemen, dat die stijging voortgaat. Omdat het in die gevallen over het algemeen om grote investe ringen gaat, is het nodig zich uitvoerig te laten voorlichten. Die voorlichting kan men krijgen bij de winkelier, maar dan zal men vele winkeliers moeten aflopen om alle uitvoeringen en alle merken van een bepaald apparaat te bekijken. Daarom is het nuttig, dat er van tijd tot tijd een „Idéé" is. IvJC© O" de helft groter dan de vorige. Er zijn 90 stands te vinden, waar Pjif in totaal 180 verschil- Jf lende merken zijn ver- tegenwoordigd. Een meer objectieve voor- comfortabel leven lichting kan men vin den in een tweetal cen tra in de grote Europahal, waar ver wante apparaten naast elkaar staan op gesteld. Een afdeling onder de naam „Hof van Heden" laat het verschil zien tus sen gebruiksvoorwerpen van vroeger en die van nu en welke zorg er aan de juiste vormgeving wordt besteed. Door deel te nemen aan de prijsvraag „Zitten en Zitten is Twee" kan het pu bliek zijn voorkeur kenbaar maken over de goede „zit" van een collectie stoelen. „Wonen Nu" is een kleine tentoon stelling met drie ingerichte woningen uit Nederland, Frankrijk en Zweden. De bewoonsters zullen hier van hun eigen woonkunst vertellen. Tenslotte is er een voorlichtingscentrum op het gebied van woningtextiel, zijn er des kundigen om over verwarmingszaken te adviseren en worden er ideeën ge geven voor de inrichting van teenager kamers. De man, die stofzui- Aci RA gers verkoopt, behoeft IOC© O' t de huisvrouw er niet meer van te overtui- gen, dat één enkele 'f eetlepel stof vijf mil- Jf joen bacteriën kan J bevatten. Iedere huis- vrouw is tegenwoordig comfortabel leven wel van het nut van een stofzuiger overtuigd. De stofzuiger is een van de oudste technische huishoudelijke apparaten. De markt is verzadigd, zoals dat heet, maar dat neemt niet weg, dat er iedere dag opnieuw stofzuigers aan vernieu wing toe zijn. De stofzuigerfabrikanten hebben, om de behoefte te peilen, een enquête ingesteld, die verrassende re sultaten heeft opgeleverd. Gebleken is, dat in de Nederlandse woningen in totaal 3.7 miljoen vaste kleden of matten, 15 miljoen verschil lende soorten gladde bedekkingen en nog eens 13 miljoen losse kleden, lo pers of matten liggen. Gebleken is ook, dat vele vrouwen hun stofzuiger niet juist gebruiken. In 50 percent van de gevallen werd de borstel-zuigmond verkeerd toegepast, namelijk op kleden en matten, voor 24 percent goed, dus op gladde vloeren waarvoor hij is bedoeld, maar ook voor 24 percent helemaal niet. De gladde zuigmond blijkt zich in een aanzienlijk grotere geliefdheid bij de huisvrouw te kunnen verheugen. Slechts in 11 percent van de onder zochte gevallen bleek deze fout te wor den gebruikt op gladde vloeren, maar De pan op tafel. Links. Dat mag tegenwoordig, als het maar een mooie is. Soms kun je er ook nog in bakken en braden op tafel zoals in dit model. Veel huis vrouwen gebruiken hun stofzuiger verkeerd. Zij gebruiken de verkeerde zuig- monden en vergeten de zak iedere dag even te leggen. Idee 64 geeft demon straties hoe het wél moet. daartegenover in 47 percent van de ge vallen goed, dat wil dus zeggen op kle den en matten. Bij 32 percent bleef dit hulpstuk achterwege. Ruim 21 percent van de ondervraag de huisvrouwen leegt de stofzak iedere dag, 21 percent doet dat enkele malen per week en 31 percent eens per week. De papieren stofzak is nog niet „in". Bij 80 percent van de in gebruik zijnde stofzuigers komt hij er nooit aan te pas. Slechts bij 12 percent wordt de stofzak regelmatig gebruikt, daarnaast •nog een enkele keer bij 5 percent en „wel eens" bij 3 percent. Er is een opvallende verandering ge constateerd in de voorkeur voor het model van de stofzuiger. Het ketel model, dat in 1958 slechts in 3 percent van de gevallen werd gebruikt, neemt nu met 22 percent de derde plaats in. Het oude, getrouwe sleemodel voert nog steeds de boventoon met 45 per cent, maar in 1958 was dat nog 79 per cent. De kleinere handsteelzuiger is sinds '58 opgeklommep van 13 tot 27 percent. Dit apparaat brengt vochtigheid in de lucht en reinigt de lucht van stof. Het is bedoeld voor ruimten met centrale-, hete lucht- en gasverwar- ming. CZA °nder de talloze no- 1066 viteiten, die de fabri- kanten op de „Idée 64" exposeren, zijn er vele, waarvan de vorm- E geving nieuw is. Maar J een vluchtige rondgang V. op de tentoonstelling comfortabel leven in aanbouw leverde al een indrukwekkende lijst van werkelijke primeurs op: een Franse ruimtebesparende bad kamer met wastafel, bad en bidet als één geheel, een nieuwe serie Zweedse elektrische fornuizen, een luchtbevoch tiger voor aardgas-centrale verwar ming, een draagbare haardroger met ingebouwde nagellakverharder, alumi nium voorzetramen die de doe-het- zelver kan aanbrengen, een bak- en braadpan en een grilleerautomaat voor modernisering van oude woningen, een oliehaard die te zijner tijd op aardgas kan worden omgeschakeld en een plas tic zwembad met waterzuiverings installatie. van prijzen, technische bijzonderheden enz. De volgende produkten staan hier in diverse merken en uitvoeringen bijeen: afwasmachines, centrifuges, wasma chines en -automaten, kokend water toestellen, boenmachines, vloerwrijvers, stofzuigers, naaimachines, breimachi nes, strijkijzers, strijkmachines, haar drogers, diepvriezers, koelkasten, for nuizen, mixers, handmixers, sapcentri fuges, keukenmachines, waterkokers, broodroosters, koffiemolens en koffie zetapparaten. _i j m j, „Comfortabel Leven" tentoonstelling „Idée 64" is meegegeven. Het is een wensdroom van Jgm&j Jf velen, maar als de Jt welvaart blijft stijgen zal het geen droom comfortabel leven blijven. In de periode 19601964 is de reële consumptie in Nederland met ongeveer 25 percent toegenomen. De omzet van huishoudelijke apparaten is in deze periode met 100 percent toegenomen. De industrie doet zijn best om ons vol te stoppen met huishoudelijke appara tuur, die het leven steeds comfortabeler kunnen maken. Het zijn allemaal appa raten, die een plaats moeten krijgen in onze woning. Maar in verreweg de meeste gevallen is die plaats er niet. Nergens in Europa is de woningnood zo groot als in Nederland. Bij de po gingen zoveel mogelijk woningen per jaar te bouwen tegen de laagst moge lijke prijs blijft het merendeel van de huizen beneden de eisen, die men aan modern wooncomfort mag stellen. „Ne derland bouwt het huis van gisteren" is de opmerking, die men in architec tenkringen steeds meer kan horen. Aan die architecten ligt het niet, maar de woningwet In het RAI-gebouw staan de appa raten voor gebruik gereed. Een fornuis? Dat gaat nog. Maar een koelkast, een tafelmodel misschien, die wil nog wel een plaatsje vinden in de keuken, maar dan moet de wasmachine toch maar Op de „Idée 64" in het RAI-gebouw zijn twee voorlichtings- stands ingericht, die men „levende catalogi" Ely zou kunnen noemen Jf geconcretiseerde pagi- T J na's uit een huishoude- "^0^ lijk prentenboek. De comfortabel leven bezoeker kan hier de verschillende merken van bepaalde ap paraten naast elkaar zien met opgave Een droomfornuis uit Amerika. Het heeft een automatische tijdklok, „tele visie"-oven met verlichting, roterende grill, „warm-lade" en automatische regeling van kook- en braadtempera- tuur met tijdschakeling. van het lijstje worden geschrapt. En welk nieuwbouwflatje, dat in 1964 wordt gebouwd en dat toch zeker tot ver na het jaar 2000 bewoonbaar moet blijven, biedt ruimte voor een afwas machine, die over een jaar of vijftien toch een normaal gebruiksvoorwerp zal zijn? Een broodrooster kan men nog in de kast opbergen, een haardroger even eens, maar een diepvriezer vraagt ruimte, die er maar zelden zal zijn. Toch eten we in 1980 de helft van de week uit diepvries Een Nederlandse woningwetwoning wordt afgeleverd met het simpelste keukenmeubilair, dat zich laat denken. Er komt een tijd en voor menigeen is die er reeds dat ook de bewoner van die woningwetwoning zich het comfort kan permitteren van een com fortabeler keuken met dubbele goot steen en praktische inrichting. In het RAI-gebouw heeft men keuze uit tien tallen merken keukeninrichtingen, dia zeker betaalbaar zijn. Waarom niet, evenals bijv. in Duitsland de keukens leeg aan de huurders opleveren, waar door de huur lager kan zijn en ieder een keuken-naar-maat kan plaatsen? Slechts één op de vier woningen, die in 1963 zijn gebouwd, beschikte over centrale verwarming. Maar in de on verwarmde kamers zijn geen stookka- nalen en wat doet men dan met al dia fraaie verwarmingsapparaten? Com plete badkamers, door buitenlandse fa brieken als massa-produkt naar de RAI gestuurd, liggen financieel binnen het bereik van de massa, maar waar laat je in 's hemelsnaam een tweede w.c., een badkuip, een bidet, een was tafel, als het departement van volks huisvesting en bouwnijverheid meent, dat een vierkante meter badgelegen heid per gezin voldoende is? Uit de omzetcijfers van de handel in huishoudelijke apparaten blijkt, dat de Nederlander veel over heeft voor „comfortabel leven". Zou hij een deel van dat geld dan niet over hebben voor een woning, die dat comfortabele leven mogelijk maakt? Men mag hopen, dat degenen, die verantwoordelijk zijn voor de beperkingen, waarbinnen da gesubsidieerde woningbouw plaats heeft, de „Idée 64" zullen bezoeken. Misschien, dat zij daar, temidden van hetgeen de techniek voor ons heeft uit gedacht, op het idee zullen komen da woning van de toekomst te bouwen. Dit is het kleinste badkamertje ter wereld, 1.30 x 1.50 m. Het bevat een badkuip met hand* douche en boiler, een wastafel en een verplaatsbaar bidet. De meeste middenstanders kunnen met tevredenheid terugzien op de om zetten, die zij in juli hebben behaald. In vergelijking met de maand juni maakten vooral de textielwinkels, de zaken in huishoudelijke artikelen en de meubel zaken flink hogere omzetten, terwijl bij vergelijking met juli 1963 de percen tuele omzetstijging het grootst is bij de juweliers en de winkels van huishoude lijke artikelen. Ofschoon over de gehele lijn prijsverhogingen tot deze stijgende geldomzetten hebben bijgedragen waren het toch ook het mooie zomerweer, de nog steeds toenemende welvaart en de uitverkoop, die even zovele stimulansen vormden voor de omhooggaande ver koopcijfers. Dit alles blijkt uit het maan delijks overzicht van het Economisch Instituut voor het Midden- en Klein bedrijf (E.I.M.). Een teruggang in omzet ten opzichte van de maand juni vertoonden de groen tehandelaren, maar dit is een vrij nor maal verschijnsel onder meer tengevolge van seizoens-prijsdalingen. Minder opti mistisch toonden zich de tabakshandelaren en de schoenherstellers. Veel schoenenza ken wijten de lage omzet in juli aan de vakantiesluiting van hun zaak. De tabaks- handel noemt de omzetstijging van 6 per cent in de eerste zeven maanden teleur stellend, zeker als men daarin de toch al belangrijke prijsstijgingen verdisconteert. De sigarettenverkoop over de eerste ze ven maanden ligt nog 1 percent onder die van het corresponderende tijdvak van '63. Tengevolge van omschakeling van siga rettenrokers op sigaren en van prijsstij gingen nam de sigarenverkoop in de eerste zeven maanden toe met 13 percent en van tabak met 10 percent. De omzet van di verse artikelen nam bij de tabakshandel toe met 19 percent. De juweliers profite ren met name van het hoge welvaartsni veau. In de eerste zeven maanden was het omzetcijfer 25 percent hoeer dan dat in dezelfde periode van 1963. Van het mooie juliweer hebben vooral kappers, drogisten, kruideniers en groen tehandelaren profijt gehad. De omzetstij ging voor het kappersbedrijf wordt een vrij normaal seizoenverschijnsel genoemd. Dro gisten zagen hun omzet gunstig beïnvloed door -een grote verkoop van zomerartike- len. Kruideniers en groentehandelaren constateerden een grotere omzet in fris dranken, flinke aankopen door toeristen en een overvloed aan groenten en fruit. Van de uitverkoop hebben in juli vooral de tex tielhandel, de zaken in huishoudelijke ar tikelen en de meubelzaken gunstige resul taten ondervonden. Herenmodezaken zagen in juli hun omzet toenemen met 29 percent ten opzichte van juni, de gespecialiseerde winkels in heren en jongensconfectie met 62 percent en dia in damesconfectie met 25 percent. Alleen bij kledingstoffenzaken trad een daling op van 10 percent. Met een druk bezochte receptie in Am sterdam Hilton heeft dr. J A. Pennock afscheid genomen als directeur van het Cebuco, het bureau voor de budgetten- controle en de recognitiedienst van de ver eniging De Nederlandse Dagbladpers. Dr. Pennock die sinds 1950 directeur van het eerst in Den Haag en later in Amsterdam gevestigde Cebuco is geweest, is per 1 september 1964 toegetreden tot de direc tie van de N.V. Algemeen Advertentie Bureau A. de la Mar Azn. Met ingang van diezelfde datum is tot zijn opvolger bij het Cebuco benoemd mr. G. J. van Roozendaal. Het staat thans vast, dat de Maria Magdalenakerk aan de Sparendammer- straat te Amsterdam een circa 75 jaar geleden door dokter P. J. H. Cuijpers ge bouwd monument zal worden gesloopt. Reeds in het najaar van 1961, bij de aan leg van de nieuwe verwarming, werd een duidelijk verval van de fundamenten ge constateerd. Het resultaat van een daar na herhaald nader onderzoek was veront rustend doch de voorlopige conclusie luid de dat een herstel, waarmee enkele hon derdduizenden guldens gemoeid zouden zijn, mogelijk was. Voor volledige zekerheid is nog een diep gaand onderzoek gevolgd door een in genieursbureau en enkele laboratoria voor materiaalonderzoek. Dit heeft ondubbelzin nig uitgewezen dat de vooortvretende „steenkanker" ernstig vanuit de funda menten omhoog dreigt door te werken zodat tot de totale afbraak van het kerk gebouw moest worden besloten.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 11