HET WEER Tweede Kamer begonnen met debat over anti-REM-wet Theo Molenkamp krijgt f 1314 Sovjet-Unie bezit wapen van ongekende kracht De Overval gaat in Rusland in roulatie „Wachten met kopen tot 1 december" PREMIER KRO Felle uitlatingen tegen Peking-China Deno krimpt produktie in Duitse autobus vol Twee arrestaties in Stellendam kinderen reed op vrachtauto in wegens zwendel D W S-Fenerbahce op tweede net TY Akkoord aardgas tarieven voor de industrie Regering zeker van overwinning Koninklijk paar en Beatrix naar Athene Lek in Apeldoorns kanaal wordt gedicht W. A. YERW0ERD en ZONEN P9NG0UIN CRYL0R 49e JAARGANG NUMMER 265 WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1964 éee MORRIS 'êeforeyou êuij! Veel wind Si DAGBLAD VOOB VELS EM-TJM UIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING ÏjmlT Advies CCO Vijf weken ten onrechte in cel Het woord is aan In de krant van heden: NAPPA- EN SUÊDE JASJES Ontslag van bijna 100 werknemers Geen eigen grond" KOLEN BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 UIOSESTRAA1 (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 2235R6 Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met regen en krachtige tot stormachtige wind tussen zuid en zuidwest, later wisselend be wolkt met plaatselijk enkele buien en tot krachtig of matig afnemende zuidwestelijke wind. Iets lagere middagtemperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. I 8 "I T 1 ft 1 T Tj^ Verschijnt dagelijks beh. op zon-en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. ^^B ^^B jf 8 jj 1 Abonnement per week 75 cent, per kwartaal Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. 9,75, franco per post 11,—. Losse Hoofdredacteur: Simon Koster 44 Adjunct Hoofdredacteur E. Koning 4f Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak 44 Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem 44 Directeur: Mr. H. C. van, der Mije Koning Constantijn en zijn verloojde prinses Anne-Marie van Denemarken die vrijdag in het huwelijk treden, tijdens een ontvangst in Athene. (Telefoto). HILVERSUM De Nederlandse speel film over het verzet „De Overval" is aan de Sovjet-Unie verkocht. Na in het Rus sisch te zijn nagesynchroniseerd, zal hij met honderd kopieën in roulatie worden gebracht. „De Overval" maakte vorig jaar veel in druk op het filmfestival in Moskou. Het is de tweede keer dat de Russen een Neder landse film te zien krijgen: „Ciske de rat" is er destijds ook in vertoning geweest. Be kopers kunnen beter wachten tot 1 december als ze de artikelen willen kopen die dan niet meer prijsgebonden mogen zijn, aldus de directeur-secretaris van 't Consumenten-Contactorgaan (CCO), mr. P. H. van Rij, gisteravond in een vraaggesprek voor de KRO. Hij verwacht van de maatregelen van de staatssecretaris van Economische Zaken een prijsdaling. „Misschien zal ook de service iets terug lopen, maar dat vindt het CCO niet erg. Een kopersstaking kan ik niet adviseren, maar het komt er in feite wel op neer", aldus de heer Van Rij. De 42-jarige beheerder van het post agentschap in de Haagse Bijenkorf, Theo Molenkamp, die het vorige jaar vijf weken ten onrechte in de gevangenis heeft ge zeten, krijgt een schadeloosstelling van 1314,voor de kosten van zyn raads man, zo heeft het Haagse gerechtshof beslist. Het hof vernietigde de beslissing van de Haagse rechtbank waarbij hem geen vergoeding werd toegekend. Het vorige jaar werd de heer Molen kamp beschouwd als de verdachte in een geraffineerde diefstal van 34 mille uit een postzak in de Bijenkorf. Hij heeft vijf weken in voorarrest doorgebracht ten onrechte, want daarna werd de werkelijke dader gepakt. Daniel Stern: De bitterste straf voor onze fouten is, dat zij ons vaak dwingen nieuwe te begaan. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 15 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws3 Weg en Wiel5 Langs sluizen en havens7 Uit stad en omgeving7, 8, 9 In de Vishal en op zee8 Idéé 64 11 Radio en t.v13 Kunst 13 Feuilleton 15 Economisch nieuws17 Beurs 17 Scheepsberichten 17 Sport 19 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's MOSKOU (AFP en AP) „De Sovjet- Unie bezit een kernwapen van ongekende kracht en met een onbeperkt vernieti gingsvermogen." Dat zei gisteren de Rus sische premier Kroesjtsjev tegen een aan tal Japanse socialistische afgevaardigden. Hij voegde er aan toe: „De Chinese pro vincie Singkiang, die aan Mongolië grenst is niet Chinees. De Sovjet-Unie beschikt indien dit nodig mocht zijn, over argumen ten om aanspraken te doen gelden op als Chinees beschouwde delen van de Russisch-Chinese grensgebieden. Dit werd meegedeeld, door een Japanse delegatie die een bezoek aan de Sovjet- Unie brengt. De delegatie was door Kroesjtsjev in het Kremlin uitgenodigd. Van hetgeen bij daar heeft gezegd zijn no tities gemaakt. Kroesjtsjev zei verder: „De Sovjet-Unie zal niet in gebreke blijven haar grenzen te verdedigen, als deze, door wie dan ook, zouden worden geschonden. Na Mao Tse Toeng met Hitier te heb ben vergeleken: „Zijn aanspraken op Rus sische gebieden jn Midden-Azië zijn uit dagend, oorlogszuchtig, anti-communisti sche en tegen de Sovjet-Unie gericht. On ze grenzen zijn heilig en onschendbaar. Oorlog zal het antwoord zijn op elke po ging, om deze met geweld te veranderen." Kroesjtsjév deelde zijn bezoekers mede dat hij een centrum voor militaire weten schappelijk speurwerk had bezocht en dat men hem toen het kernwapen had laten zien. „Het was een verschrikkelijke vemie- tigingsmachine. Ik heb nog nooit iets der gelijks gezien. Het mensdom kan ermede worden uitgeroeid. Het is het krachtigste kernwapen, dat er bestaat en het vemie- tigingsvermogen ervan is onbeperkt," al dus Kroesjtsjev. Hij herinnerde aan „het drama van het Japanse volk", dat als eerste volk in da geschiedenis het lot onderging om door twee atoombommen te worden getroffen". „Zij, die geloven dat de atoombom een „papieren tijger" is, zijn gek. Wij willen geen oorlog, maar wij beschikken over verschrikkelijke middelen om ons te ver dedigen". Amerikaanse zegslieden hebben ver klaard dat Sovjet-premier Kroesjtsjev nu met de sabel rammelt tegen China zoal» hij in het verleden tegen het Westen deed. Het „nieuwe vemietigingsmiddel" waar over de Sovjet-Unie zou beschikken zou een belangrijke stap voorwaarts kunnen betekenen op het gebied van de chemische of bacteriologische oorlogvoering, zo werd door Amerikaanse regeringsdeskundigen gezegd. De n.v. Deno te Enschede ziet zich ge noodzaakt haar productiecapaciteit in te krimpen en haar produktie grotendeels te concentreren op het bedrijf in Hoogeveen. De oorzaak van deze inkrimping ligt voor een belangrijk deel in de zeer scherpe concurrentie op de overhemdenmarkt vooral door de concurrentie uit België en uit Hongkong. De directie betreurt het zeer dat een en ander met het ontslag van bijna honderd meisjes gepaard gaat. Zij hoopt en vertrouwt dat de grote behoefte aan personeel het mogelijk maakt dat de betrokkenen spoedig een gelijkwaardige functie zullen vinden. Het ligt in de bedoeling van de firma zich verder alleen nog te richten op een hoogwaardig kwali- teitsprodukt. Advertentie Gemeentesecretaris aangehouden In Stellendam zjjn twee arrestaties ver richt in verband met een zwendelzaak, waarbjj landbouwgrond werd verkocht alsof het grond was die voor recreatie doeleinden gebruikt mocht worden. De gemeentesecretaris van Stellendam zou speciaal daarvoor recreatieplannen hebben gemaakt die de kopers van de dure grond een rad voor de ogen moest draaien. Nadat de koop was geschied ver dwenen die plannen dan weer in de prullenmand zonder ooit de gemeenteraad te hebben bereikt. De tweede arrestant is de 62-jarige directeur-redacteur van een streekblad in Middelharnis, die in samen werking met de vrouw van de gemeente secretaris de „recreatiegrond" zou hebben opgekocht en daarna met veel winst weer verkocht. Reeds lang deden in Stellendam geruch ten de ronde, dat er iets verkeerds ge beurde in of buiten het uitbreidings- en recreatieplan. Een onderzoek naar een en ander was al een tijdje gaande en vorige week dinsdagmorgen is de gemeentesecre taris in verzekerde bewaring gesteld door de rijksrecherche en overgebracht naar Oude Tonge. Vandaar is hij in de loop van de week overgebracht naar Rotter dam en voor de officier van Justitie ge leid. In die tussentijd zijn verscheidene men sen gehoord, onder wie ook de directeur redacteur van het streekblad te Middel harnis. Gistermiddag is ook hij in ver zekerde bewaring gesteld en naar Oude Tonge overgebracht. heid niet op een dwaalspoor te laten brengen door sommiger beroep op de be weerde „populariteit" van de R.E.M. en haar activiteiten. Tot besluit thans nog een enkele kant tekening van volkenrechtelijke aard. Aan vankelijk was de indruk ontstaan, dat de regering het wetsontwerp inzake voorzie ningen ten aanzien van installaties op de bodem van de Noordzee gebaseerd had op de theorie, dat het kunstmatige eiland, waarop de R.E.M. haar installaties heeft aangebracht, in verband met het zoge naamde continentaal plat Nederlands grondgebied zou zijn. Uit het gewijzigde wetsontwerp en uit de nadere uitleg, die de Memorie van Antwoord bevatte, is in middels duidelijk gebleken, dat zulks helemaal niet het geval is. Wie dus al mocht menen, dat een dergelijke grond slag in strijd met het volkenrecht zou zijn, heeft thans geen voet meer aan de grond, aangezien nu wel onomstotelijk vaststaat, dat het ontwerp deze basis helemaal niet heeft. Intussen zijn er ook, die zich afvragen of het dan wel volkenrechtelijk geoorloofd is om de voorgestelde wettelijke maatre gelen ook buiten het grondgebied van Ne derland van toepassing te verklaren. Te dien opzichte moge ik volstaan met in her innering te brengen, dat zulks inderdaad èn in het licht van het volkenrecht èn in dat van de Grondwet alleszins toelaatbaar is. Alles tezamen genomen staat mijns in ziens de regering, zeker wat de volken rechtelijke kant van de zaak aangaat, heel sterk. Dit is trouwens wel gebleken uit het eenstemming advies van de Commis sie voor volkenrechtelijke vraagstukken, advies dat dan ook door de regering werd opgevolgd, toen zij in haar aanvankelijk ontwerp de nodige wijzigingen aanbracht. Vanavond zendt de NTS op het tweede net (kanaal 27) van 20.10 tot 22 uur een rechtstreekse reportage uit van de wed strijd die DWS in het kader van het toer nooi om de Europacup in het Olympisch Stadion te Amsterdam tegen de Turkse kampioensclub Fenerbahce speelt. Com mentator is Aad van Leeuwen. Over de aardgastarieven voor industrieën en andere grootverbruikers hebben de n.v. Nederlandse Gasunie en de Commissie Samenwerking Regionale Organen Gas- voorziening (S.R.O.G.) overeenstemming bereikt. Minister dr. J. E. Andriessen (Economische Zaken) heeft zich akkoord verklaard met deze tarieven. Hjj zal de ontwikkeling van het gebruik van aard gas voor ruimteverwarming met inbegrip van blokverwarming, met aandacht blijven volgen. De grondslagen voor de aardgas tarieven voor industrieën en andere grootverbrui kers zijn als volgt: Met afnemers met een jaarverbruik van meer dan 1.000.000 m3, voorzover zij door de Gasunie zullen worden voorzien, kunnen met ingang van 1 oktober leve ringscontracten worden gesloten op basis van een door de Gasunie uitgewerkt tarief. Dit tarief bestaat uit een vastrechtbedrag van f 7500 per jaar en een prijs van 4,5 cent per m3 (van 7980 kcal bovenwaarde). Voor afnemers met een jaarverbruik ge legen tussen 100.000 m3 en 1.000.000 m3, die normaliter door de gemeenten of streekgasbedrijven worden voorzien is om ook hier het aardgas op ruime schaal toepassing te doen vinden door de Gas unie en de SROG een tarief ontworpen, bestaande uit een vastrecht van 4800 per jaar en een prijs van 4,75 cent per m3. DARMSTADT (DPA) Tweeëndertig kinderen uit West-Berlijn hebben min of meer zware verwondingen opgelopen, door dat de autobus waarmee zij op vakanti» in de Bondsrepubliek waren, op de auto weg Frankfort-Mannheim op een vracht auto reed. Het ongeluk gebeurde doordat een perso nenauto waarvan de bestuurder de macht over het stuur had verloren, in omgekeer de richting op de rijbaan kwam te staan. Drie vrachtauto's wisten bijtijds te stop pen, maar de daarachter rijdende auto bus met de kinderen reed door onbeken de oorzaak met onverminderde snelheid op de laatste vrachtauto. UITSLUITEND DE BETERE SOORTEN Let op het juiste adres Alléén KENNEMERLAAN 166 hoek Napierstraat - Telefoon 4424 (44 jaar Rijksleverancier) MARKTPLEIN 7 De Tweede Kamer is vanmiddag be gonnen met de openbare behandeling van de „Wet installaties Noordzee", die algemeen de „Anti-REM-wet" wordt genoemd. Een samenvatting van de debatten zal door de t.v. vandaag en morgen van zeven uur tot half acht en na het tweede NTS-journaal worden uit gezonden. Het lijdt weinig twijfel dat deze wet met een flinke meerderheid zal worden aangenomen, hetgeen de regering de ge legenheid zal geven tegen de REM op te treden. Zij zal dan via een algemene maatregel van bestuur de telegraaf- en telefoonwet kunnen toepassen. Men zal zich herinneren dat de CHU- fractievoorzitter mr. Beernink onlangs heeft verklaard dat het denkbaar is dat Kamerleden, die wel voor de wet in kwestie zijn, niet zullen voelen voor een toepassing van de telegraaf- en telefoon- wet. Maar minister Scholten heeft er in zijn antwoord aan de Kamer geen twijfel over laten bestaan dat hij tegen de REM zal optreden. Een vraag is of in het Kamerdebat het omroepbeleid als zodanig ter sprake zal komen. Voorstanders van de REM hebben steeds geschermd met de populariteit van de REM in Nederland, en men kan ver wachten dat de VVD en een deel van de CHU zullen trachten bepaalde concessies inzake reclame in de televisie los te krijgen nu de commerciële REM-televisie ten dode is opgeschreven. Onze medewerker dr. Van Raalte tekent hier bij het volgende aan. Kortgeleden heeft minister Scholten ronduit verklaard, dat een regering zich soms wel genoodzaakt ziet impopulaire maatregelen te treffen. Die opmerking hing samen met het zogenaamde Anti- REM-ontwerp en met de in vrij brede kring verkondigde stelling, dat ongetwij feld de overgrote meerderheid van het Nederlandse volk van een wettelijke rege ling, die de mogelijkheid zou scheppen om de REM-uitzendingen te verbieden en straks ongedaan te maken, niets wil we ten. Degenen, die aldus redeneren, beroepen zich daarbij onder meer op het onlangs over deze aangelegenheid gehouden onder zoek van de publieke opinie ten opzichte van dit vraagstuk. Met betrekking tot dit laatste komt het mij al onmiddellijk niet overbodig voor er op te wijzen, dat, zo ik mij niet vergis, de peiling van de openbare mening slechts gebeurd zou zijn bij niet veel meer dan ongeveer driehonderd personen. Hoe gaar ne ik ook bereid ben om aan te nemen, dat men oprecht de grootst denkbare zorg vuldigheid getracht heeft in acht te ne men bij het uitkiezen van de ondervraag den, om namelijk burgers en burgeressen uit een aanmerkelijk aantal uiteenlopende of verschillende groeperingen van de be volking te raadplegen, moét ik toch vast stellen, dat reeds op zichzelf de inwinning van de zienswijze van slechts driehonderd van de meer dan de zes miljoen kiezers nietszeggend is. Er is echter nog heel iets anders. Tal van gevallen zijn denkbaar, waarin de uiting van bepaalde individuele gevoelens niets maar dan oook niets te maken heeft met hetgeen er werkelijk leeft in het al gemeen rechtsbewustzijn. Eén voorbeeld uit meer. Voor 1940 was er een grote onderneming, die bij de aan schaffing van een harer produkten een plak chocola ten geschenke gaf. De vraag is toen aan een flink aantal consumenten voorgelegd of zij dat wel of niet op prijs stelden. Een overweldigende meerderheid antwoordde in bevestigende zin. Het be hoeft, dunkt me, geen enkel betoog, dat hierbij enigerlei rechtsovertuiging geen en kele rol speelde, maar louter het genoegen om een dergelijke versnapering aldus te kunnen genieten. Welnu, tienduizenden zullen altijd on middellijk gereed staan om alleen maar het genoegen bot te vieren bij beantwoor ding van een of andere vraag „lekker" in te gaan tegen iets wat een regering met het oog op de rechtsorde tot stand meent te moeten brengen. Vooral in ons lieve vaderland, waar het nu eenmaal wemelt van lieden, die maling aan elke rechtsor de hebben en er een genoegen in schep pen de overheid in welke gedaante dan ook dwars te zitten, is dit een heel gewoon verschijnsel. Vandaar, dat ik durf te stel len, dat zeer velen in den lande alleen reeds gedreven door gevoelens gelijk hier bedoeld, gereed zouden staan om „neen" te zeggen als men hun zou vragen of er maatregelen door de wetgever tegen de R.E.M. zouden moeten worden getroffen. Nu behoort het buiten kijf tot de taak van de wetgever, bestaande uit regering en Staten-Generaal, om pal te staan voor de rechtsorde. Een van de grondslagen van ons hele staatsbestel wil, dat met de vervulling van die wetgevende taak zich belast zien, en dit dan in gemeen overleg, de Kroon (staatshoofd en verantwoorde lijke ministers) en de door het kiezerscorps gekozen leden van de beide Kamers. Zij hebben zich bovenal af te vragen of de rechtsorde in het gedrang komt en verder onder andere, wat er kan en moet ge beuren, om, indien zich dat voordoet, deugdelijke maatregelen te treffen om hieraan dan paal en perk te stellen. Wanneer men zich hiervan rekenschap geeft, zal men meteen moeten erkennen, dat het bij een wetsontwerp, als waarom het thans gaat, in wezen volslagen onver schillig is of men het tegenwoordige tele- visiebestel minder gelukkig of zelfs slecht acht, of men voor of tegen reclame in de televisie is, of men eventueel het zuilen systeem verfoeit. Dit alles nu wordt, jam mer genoeg, veelal niet of voldoende be seft. En hiervan is vooral het gevolg, dat er op de innerlijke waarde van een stuk openbare mening, dat er met betrekking tot het Anti-REM-ontwerp bestaat, veel zo niet alles valt af te dingen. Daarom heeft naar mijn oordeel minister Scholten, heeft de regering, groot gelijk met zich ten aanzien van deze aangelegen- Koningin Juliana, prins Bernhard en prinses Beatrix zijn vanmorgen om half tien per vliegtuig naar Athene vertrokken om het huwelijk van koning Constantijn II van Griekenland met prinses Anne- Marie van Denemarken bij te wonen. Het koninklijk paar en prinses Beatrix wor den vrijdag in Nederland terugverwacht. Gistermiddag is men bij de Berghuizen papierfabriek te Wapenveld (gemeente Heerde) begonnen met het dichten van het gat, dat is ontstaan in de kade van het Apeldoorns Kanaal. Vrijwel al het water was toen uit het tussen twee sluizen gelegen kanaalvak weggevloeid naar de parallellopende Oude Grift. In de modder liggen vier binnenschepen en een woon schip onwrikbaar vast. Vandaag zal een baileybrug worden ge slagen over de Grift bij het landgoed de „Hezenberg" ter vervanging van de brug, die door het aanstormende water van haar fundamenten is gerukt. Bij het leggen van een gasbuis langs het Apeldoorns kanaal ter hoogte van Hattem is dinsdag een stuk dijk weg geslagen, waardoor een deel van het kanaal is leeggelopen. Een groot aan tal schepen en woonarken kwam droog te liggen. Advertentie De BREIWOL van „RADIO VERONICA"

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1